Scheidsrechters kriigen 130 gu’den per dag Wereldkampioenschap gaat tachtig miljoen opbrengen Niet te combineren met beleidsnota SECTIEBESTUUR WIL GEEN SHIRTRECLAME WM74 Ook Uruguay oefende weimg overtuigend Netzer niet Huizen algemeen amateur- Bokser na k.o. over leden 5 Doeltreffend doelspan voor de kinderen.» met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. Jairzinho en Paulo Cesar naar Frankrijk tegen Chili kampioen Uitslag toto ■I Bulgarije miste in laatste test veel kansen 1 MAANDAG 1 O JUNI 1974 SPORT II Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen. 1 - R 1 het betaalde voetbal te ADVERTENTIE meer sta- 42.286 gulden. Rabobank C3 en ben net >rio •ter den per ztlka op den. cum. prijs Het stadion is reeds maanden uitver kocht. Maar de Westduitsers hebber, ge weigerd de toeschouwerscapaciteit op te 9 Ook Zweden heeft in zijn laatste oefenwedstrijd voor het wereldkampioen schap in West-Duitsland niet kunnen overtuigen. Tegen Zwitserland werd het gisteren in Malmö een gelijkspel: 0-0. son ’de in de cte zan rit- ace lid- ien 31,3 km rell :es- ildi itre ?der- wed- Ja- mule hap ohan ‘lijke nken we- ;tead. eder- i een oeck. ft St. in en. we tng tap de de art tel. ad 'an ^es. tok 1de ?rd ier op. om dat lië- da- »nse >og- •na- van van oor jter isse laai de me. >eer [aar ne- het >en rde in oor os- uk- 21 MEDELLIN. De Columbiaanse amateurbokser Oscar de Jesus Echa- varria is zaterdag in Medellin (Co lumbia) overleden aan de gevolgen van hersenletsel dat hij zes dagen geleden had opgelopen in een lichtge- wichtpartij waarin hij bewusteloos was geslagen. UTRECHT (ANP) Het bestuur be taald voetbal heeft zaterdag tijdens de algemene vergadering een concept be leidsnota voor de komende jaren uitge bracht. Na een discussie van enkele uren hebben de afgevaardigden dit stuk aan vaard als uitgangspunt voor de contacten met de overheid en de belangenorganisa ties. Tevoren had voorzitter mr. Jacques Hogewoning verklaard dat b(j niet aan vaarding van dit „kabinetsprogramma” zjjn bestuur zou aftreden. Centraal staat het gegeven dat het aantal clubs in het betaalde voetbal nooit mindet dan 36 mag bedragen, verdeeld over twee divi sies. De nota somt een aantal maatrege len op, die direct op korte termijn (binnen twee jaar) en op langere termijn (na drie tot zes jaar) moeten worden FRANKFORT (Reuter) Het organisatie-comité rekent erop dat de wedstrijden voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal een record-ontvangst van tachtig miljoen mark zullen opleveren. Geen van de zestien finale-landen zal met minder dan 900.000 mark huiswaarts keren, nadat alle onkosten zijn betaald, luidt de verwachting. De ploegen, die doordringen tot de laatste acht, zullen het dubbele krijgen en de halve finalisten zullen kunnen rekenen op een bedrag dat ver in de vijf cijfers zal lopen. Het grootste gedeelte van de inkomsten wordt gevormd door de recettes, terwijl de radio- en televisierechten en de verkoop van souve nirs voor de rest zorgdragen. Van de ontvangsten zal de helft worden be steed aan belastingen en onkosten, waardoor er veertig miljoen overblijft om te verdelen tussen de internationale voetbalfederatie (10 procent), het organiserend land West-Duitsland (25 procent) en de overige vijftien fina listen (65 procent). in oer ien per ail- de In zijn laatste oefenwedstrijd is Ita- lië zaterdag in Wenen tegen het nationale elftal van Oostenrijk niet verder geko men dan een 0-0 gelijkspel. Italië, dat er intussen wel in slaagde voor de vijf tiende achtereenvolgende maal ongesla gen te blijven, moest zich voornamelijk beperken tot verdedigen. genomen om continueren. voeren, alleen voor deze ene gelegenheid en zijn strikt binnen hun budget geble ven. De door de olie-crisis aangewakker- de inflatie ten spijt zeggen de Westduit sers dat zij voor de herstelwerkzaamhe den in de diverse stadions niet meer hebben uitgegeven dan aanvankelijk was begroot. Bijna de helft van de 240 mil joen mark, die voor de reconstructie was uitgetrokken, is besteed in twee stadions: In Düsseldorp (Rheinstadion - capaciteit 69.000 toeschouwers) en Gelsenkirchen (Parkstadion - 70.000 toeschouwers). Het overblijvende deel werd gebruikt om de overkapping en de zit-accomodatie in Hamburg (Volksparkstadion 60.600) uit te breiden, evenals in Stuttgart (Neckar- stadion 72.200) Hannover (Niedersach- senstadion 58.700), West Berlijn (Olym pisch stadion - 85.000), Dortmund (West- fUenstadion - 53.600). De scheidsrechterscommissie van de FIFA zal op een vergadering van 11 juni de scheidsrechters bekend maken voor de eerste finaleronde. Sir Stanley Rous zal op 19 juni in Dortmund ptreden als FIFA-vertegen- woordiger bij NederlandZweden. De andere waarnemers bij de wedstrijden van Nederland zijn: Bares (Hongarije) O" 15 juni in Hannover bij Nederland Uruguay. Dr. Nozu (Japan) op 23 juni in Dortmund bij NederlandBulgarije. De selectie van Haiti was er vast van overtuigd dat zij de spelersbus, geschil derd in de kleuren van hun land, na afloop van het toernooi mee naar hun geboorteland mochten nemen. In München circuleerde zelfs het gerucht dat alle vijftien buitenlandse ploegen het ongeveer 240.000 gulden kostende vervoermiddel als hun eigendom konden beschouwen. Daimler-Benz, directeur van de Mercedesfabrieken kon dat mis verstand, dankzij een informatie daar omtrent door een journalist, echter nog tijdig uit de weg ruimen. HOFHEIM (Reuter). De Braziliaan se voetballers Paulo Cesar Lima en Jairzinho zullen na het wereldkampioen schap zeer waarschijnlijk gaan spelen voor de Franse club Marseille. Met hun overgang is een bedrag gemoeid van WIESBADEN (SID). Volgens de arts van de Westduitse selectie prof. Hans Hess, zal Günther Netzer op 14 juni niet met het Westduitse voetbalelf tal kunnen spelen tegen Chili. Volgens Hess is de spierblessure, die Netzer zon dag tijdens de training opliep, dermate ernstig, dat naar zijn idee spelen onmo gelijk is. Direct zal een pakket maatregelen worden genomen, waardoor de liquiditeit van de clubs niet verder word* verslech terd. Op korte termijn zal een soort promotie - degradatie regeling moeten worden ingevoerd tussen het prof en het amateur voetbal. Promotie uit de amateur hoofdklasse kan slecht plaats vinden, indien er op langere termijn een economisch perspectief is. Voorts zal een club, die aanspraak maakt op steun uit de toto-lotto opbrengsten in de eredivisie maximaal 24 spelers onder contract mo gen hebben en in de eerste divisie maxi maal 18. In de nota staat dat het beleidsplan ii in Deze cijfers zijn indrukwekkend, maar het Westduitse organisatiecomité legt er dan ook de nadruk op dat de opbrengst alleen maar zo groot kan zijn, omdat men zich in organisatorisch opzicht geen enkele luxe heeft veroorloofd. Desalniet temin hebben de Westduitsers 240 mil joen mark uitgegeven ter verbetering van de faciliteiten in acht van de negen sta dions, die voor de eindronden gebruikt worden. Bulgarije, evenals Uruguay samen met Nederland ingedeeld in dezelfde poule, heeft het gisteren in zijn laatste oefen wedstrijd rustig aan gedaan. De Bulgaren wonnen met 3-0 van de Duitse amateur club Köningsborn. P' ’garije toonde zijn kwaliteiten voornamelijk tot aan de rand van het strafschopgebied. Eenmaal binnen de zer‘ien-meterlijn schoten zij 'etterlijk en figuurlijk tekort. Pas nadat een tiental puntgave kansen waren ge mist, scoorde Denev kort voor rust het eerste doelnunt. In de laatste vijf minu ten brachten Michailoc en Bonev de stand op 3-0. Denis Law vermaakte gisteren de Duitse kinderen die zich b y het trainingskamp van de Schotse internationals verdrongen. Ook in de Schotse selectie is Law de man die de stemming er op donkere dagen met grappen en grollen in moet houden. De scheidsrechters blijven de ama teurs onder de professionals, ook bij het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Terwijl er voor de spelers kapi tale bedragen zijn te verdienen - al geldt dat niet voor allen - moet de scheidsrechter zich tevreden stellen met een dagvergoeding van 130 gulden, waarvan hij de kosten van de stomerij voor zijn uniform nog moet betalen. Coach Christo Mladenov maakte zich na afloon weinig zorgen om het noncha lante spelen van de Bulgaren. „Het aan tal doelpunten dat wij zouden maken, was niet belaneriik. Het ging ons erom een ontspannen partiitje te spelen en wat plooien glad te striiken in de orga- niset’e v-- de ploeg.” Alleen het Olympisch stadion van München, dat gebouwd werd voor de zomerspelen van 1972, voldeed geheel aan de te stellen eisen en behoefde niet te worden aangepast. Het Waldstadion van Frankfort, waar de huidige wereld kampioen Brazilië en Joegoslavië don derdag het wereldkampioenschap zullen openen, heeft een capaciteit, die de 62.000 toeschouwers niet te boven gaat. Bij een trainingsrit voor de gras baanraces die zondagmiddag in Een- rum zouden worden gehouden is zon dagmorgen de 18-jarige monteur Jur- jen Rijks uit Oude-Pekela met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hij werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Groningen waar hij overleden is. Jurjen Rijks zou zon dagmiddag deelnemen aan de wed strijden die echter in verband met zijn overlijden zijn afgelast. Het slachtoffer verloor in een bocht de macht over het stuur en reed toen met grote snelheid tegen een houten hekje op. HUIZEN. Evenals vorig jaar is de zaterdagkampioen ook algemeen kampi oen van Nederland geworden. Huizen, dat vorige week in Utrecht Elinkwijk met 2-0 klopte, speelde nu op eigen terrein gelijk: 1-1. Doelpunten: 44. Van der Ham 0-1 83. Honing 1-1. Scheids rechter Van Ettekoven, 4500 toeschou wers. Op een spekglad veld in een stromende regen werd deze tweede wed strijd gespeeld, waarbij dient te worden gezegd dat Huizen opnieuw de betere slechts kan worden verwezenlijkt als de overheid op drie punten medewerking verleent te weten 1 Een bijdrage per jaar van tenminste vijf miljoen gulden uit de sporttoto-lotto. 2 Afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting of subsidië ring tot een bedrag dat gelijk is aan de vermakelijkheidsbelasting. 3 Subsidiëring van het betaalde voetbal tot een bedrag gelijk aan het hoge BTW tarief. Verplicht zal ook worden dat de vere nigingen de beschikking hebben over een licht-installatie. De clubs in de eredivisie moeten 1 augustus 1976 in het bezit zijn van een dergelijke voorziening De ama- teurkampioen, die wordt toegelaten tot het betaalde voetbal, zal gedurende drie jaar uit de toto-lotto inkomsten een bedrag van maximaal ƒ350.000 ontvan gen om de voorlopige continuïteit te garanderen. Besloten werd geen shirtre clame in te voeren. Een aantal clubs, die In financiële moeilijkheden verkeren, drongen hier weliswaar op aan, doch toen het sectiebestuur de portefeuille- kwestie stelde, werd besloten het punt niet in stemming te brengen. Jacques Hogewoning sprak het „on aanvaardbaar” uit omdat hij meende dat aanvaarding van invoering van de shirt reclame niet te combineren was met de eerder aangenomen beleidsnota. Twente’s voorzitter J. Masman was sceptisch ge stemd over de kansen om de overheid achter het programma van het betaalde voetbal te krijgen. Op langere termijn denkt het sectie-bestuur aan verbetering van de opleiding van het topkader bij de clubs en van de stadions zoals het verwarmen van de tribunes en het operationeel maken van het jeugdplan Nederland, dat borg moet staan, voor de vorming van de talentvolle Nederlandse jeugdige voetballer. Het bestuursvoorstel ingeval van hoger beroep van een speler bij schorsing de straf op te schorten, werd met grote meerderheid verworpen. DEN HAAG (ANP). Omdat de meeste wedstrijden die voorkomen op het totoformulier no. 49 van deze week nog gespeeld moeten worden konden in het weekend nog slechts vijf kruisjes (de laatste vijf) gecontroleerd worden- Het zijn: Wacker 04-Wattenscheid 1, Saarbrücken-Nümberg 3, Rotweiss 0- Tennis Berlin 1, Augsburg-Bor Neunk 1, Oostenrijk-Italië 3. De cijfers van toto 49 zijn: 188.226 deelnemers zorgden voor een inleg van 399.871 gulden. Het prijzenbedrag is 169.145 gulden, de vier prijzen zijn elk ploeg was. Elinkwijk was weliswaar wat tr.™ gemotiveerd dan in de eerste wedstrijd, maar de uitstekend spelende thuisclub gaf maar weinig kansen weg. De weinige kansen die er in de eerste helft kwamen, waren voor Huizen, maar noch Honing, noch Schipper konden ervan profiteren. Elinkwijk, dat Jan van Tamelen weer in de defensie had, kon het allemaal wel af. Twee minuten voor het verstrijken van de eerste helft namen de gasten niettemin de leiding. Na goed voorberei dend werk van Nico de Metre was het Harry van der Ham, die doelman Visser wist te passeren: 0-1. In de tweede helft viel Huizen massaal aan. Piet Honing kreeg daarbij twee opgelegde kansen, maar hij benutte pas de derde, zeven minuten voor het einde. Uit een hoek schop schoot hij in. BAZEL (SID-Reuter-AFP-UPI) - Uru guay, dat zaterdagmiddag in Hannover Nederlands eerste tegenstander zal zijn in de eindronden voor het wereldkampi oenschap, heeft zaterdag met 4-3 verlo ren van het Zwitserse FC Basel. Bij de rust stonden de Zwitsers nog met 4-0 voor. Na een bijzonder zwakke eerste helft in deze oefenoartij, herstelden de Uruguezen zich en kwamen z(j door doelpunten van Milar, Gomez en For- lan nog dichtbij een gelijkspel. derland voorop. Doel zou zijn de Urugu- ayezen zodanig te tarten dat zij meer dere malen gele respectievelijk rode kaarten zouden oplopen. Gezien het aantal spelers van de tweede garnituur was het duidelijk dat Uruguay deze wedstrijd gebruikte om de reserves een laatste test te laten onder gaan. Fen van hen, Mantef’zza, die overigens een van de beste spelers was, werd in de 55ste minuut wegens onbe heerst gedrag van het veld gestuurd. Naast Mantegazza onderscheidden zich Pavoni, die vaak en gevaarlijk uit de tweede lijn schoot en Carbo, de gevaar lijke linksbuiten Het spel van dit drietal verhinderde evenwel niet dat de achter hoede onnieuw een hoogst onzekere in druk mer’-te. Al even moeizaam spelend als tegen Easel had Uruguay h?t vrijdagavond tegen Lausanne Sports wel tot een over winning weten te brengen (3-2). De Zwitserse nloeg speelde zo aanvallend dat doelman Mazurkiewicz van Uruguay kon uitgroeien tet de meest aanvallende speler van de avond. De Zuidamerikaan- se doelnunten kwamen van Esparrago en Morena. Aan het thuisfront in Uruguay is inmiddels enige beroering ontstaan door een publieat'e in het dagblad EI Diario over een beweerde „trcltercampaene” te gen Uruguay door Europese landen, Ne- se promotor Elias Zaccour heeft Paulo Cesars club Flamengo en Jairrinho’s vereniging Botafogo in contact gebracht met Olympique Marseille. Daarbij zou in principe overeenstemming zijn bereikt Een eventueel contract mag echter pas na het einde van het wereldkampioen schap worden getekend, zo heeft de Braziliaanse sportfederatie besloten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13