WEGENS FELLE KRITIEK OP FRANSE KERNPROEVEN leverancier Ierse graaf en gravin vrijgelaten De hippe hertog „Japan grootste Duivendrechters boos over bar slecht vervoer Rhodesië” Gematigde Palestijnen versterken invloed Onrust in Rangoon Hongerstakers eten weer Volgende maand in IRA-sector van Belfast: Boekovski’s moeder Portugal en Rusland knopen diplomatieke betrekkingen aan I schrijft Rode Kruis MAANDAG 1 O JUNI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 3 9 Controverse Servan- I Gevaar Ernstiger (Van onze Haagse redactie) Bloeddorstig Resultaat DEN HAAG Dat terrorisme een wereldomvattend verschijnsel is met verbindingen tussen diverse groepen die geografisch door gro te afstanden zijn gescheiden maar zich onderling verwant voelen, wordt nog eens onderstreept door bijeenkomsten van de „Terroris tische Internationale” die, wanneer er geen kink in de kabel komt, de volgende maand op initiatief van de officiële vleugel van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA) zowel in Dublin als in Belfast zullen worden gehouden. nstig jben het I (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS Wegens zijn protest tegen de experimenten met de Franse atoombom die morgen in de Stille Zuidzee worden hervat, is de minister voor hervorming, Jean-Jacques Servan-Schreiber, gisteravond laat door president Valery Giscard d’Estaing ontslagen. tóf 7' IRIS 4. S President Giscard ontslaat minister Jean-Jacques Servan-Schreiber De graaf en gravin van Donoughmore na hun bevrijding gisteren De voorzitter van de PLO, Palestijnse Het internationale congres van terrorisme her men •ijen, had rijse ;ter- rge- oon. lard istig Toen Servan-Schreiber die stap niet vrijwillig dacht te hoeven doen, zag president Giscard d’Estaing zich genood zaakt J.-J. S.-S. eenvoudig te ontslaan. Een ontslag, zoals men zich in de Franse binnenlandse politiek niet meer kan her inneren sedert 1946, toen een communis tische minister door de toenmalige socia listische premier Ramadier buiten de regering werd gezet. Tegen deze gematigde lijn verzetten guerrillagroeperingen zoals het Volksbe- dere organisaties uit die getoond had den binnen de eigen grenzen genade loos op te treden. vrijdingsfront van George Habasj zich. Zij dreigen iedere Palestijnse leider die zich ook maar in de buurt van Genève ophoudt, te „liquideren”. Jean-Jacques Servan-Schreiber tij dens zijn toespraak in Nancy van moet leur- ingen ge- •aan- tnber zich stige adat weg eren leeft eren i de in anse i en leeft zegt ?rij- eren die te van islo- „Frankrijk heeft nooit zijn minachting voor de sancties verhuld. Het land is een eldorado voor overtreders van de sanc ties”, aldus de sectretaris-generaal van de OAU. MOGADISJOE. (Reuter) De organi satie voor Afrikaanse eenheid heeft in een rapport van secretaris-generaai Nzo Ekangaki Japan genoemd als de grootste verbreker van de sancties tegen Rhode- sië. Japan heeft de handel met Rhodesië uitgebreid nadat de V.N. bijna tien jaar geleden handel met de regering van lan Smith had verboden. tieke iarde iake- n uit S’70- ïheid k >ver- n de van :tna- het i uit Ook setal verp jen. der- zij bij har- odig. wnst male itter Ook volk i”. wa ge- ling ater leeft ities wa- ei- zal bij- rvan een stien een zon- e in tv- iren, zijn hes, jfjes ouw illen nan, ken. arde leup •oor. zich JS’70 leden i oe- >pige 3ong >nfe- sring in- ïgere i de d. ze- i- en van her- ge- stad hten De aanhangers van een gematigde po litieke richting in de Palestijnse organi saties hebben ook in het uitvoerend comité hun invloed versterkt. In het van acht tot 14 leden uitgebreide comité werden gisteren vijf „onafhankelijken” en slechts één vertegenwoordiger van extreem-links toegevoegd. Dat is Talal Naji van het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina-algemeen comman do” (PFLP-GC) van Achmed Jebril. De ze beweging was verantwoordelijk voor de commando-overval op de Israëlische nederzetting Kirjat Sjemona op 11 april waarbij 21 mensen de dood vonden. veld Lod in Israel landden en meer dan 100 mensen neermaaiden, waarbij 24 doden vielen, meest christelijke pelgrims uit Puerto Rico op weg naar het Heilige Land. Het resultaat van de conferentie volgde enkele maan den later toen linkse revolutionairen leden van de Zwarte September-ploeg hielpen en verborgen voordat zij overgingen tot de aanval op de Israë lische atleten in München. Het eerste resultaat van deze af spraak was toen na een langdurige voorbereiding door de mannen van Habbasj drie leden van het Japanse Rode Leger als toeristen op het vlieg- LONDEN(AP). De eens verlegen jonge prins die in zijn studententijd foto's van revolutionairen als Mao Tse Tung en Che Guevara aan de muur had hangen, is vandaag de nieuwe hertog van Gloucester geworden. LISSABON(REUTER). Portugal en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen di plomatieke betrekkingen aan te knopen op het niveau van ambassadeurs, zo heeft het Portugese ministerie van bui tenlandse zaken gisteren meegedeeld. Ter afsluiting van de achtdaagse con ferentie van het „parlement in balling schap” werd gisteren een tien punten omvattend „voorlopig werkdocument” en een politieke verklaring goedgekeurd. Daarin staat dat de Palestijnen bereid zijn tot deelneming aan de conferentie over het Midden-Oosten in Genève als hun zaak daar niet slechts als „vluchte lingenvraagstuk” maar als „politieke aangelegenheid” wordt behandeld. De vraag blijft intussen wat de overi ge leden van de hervormingsbeweging, waarvan Servan-Schreiber een der lei ders was, en die met zes man in de regering zitting hebben, nu zullen doen. Niet alleen de liberale signatuur, maar ook de hele structuur van de nauwelijks geboren Franse regering dreigt nog al tijd in direct gevaar te zullen worden gebracht. Maar nog ernstiger achtte hij het dat over deze hervatting van de experimen ten, waartegen vorig jaar ook Australië, Canada en andere landen al heftig stel ling hadden genomen, geen enkel over leg in de regering was gevoerd. In het programma van tien punten worden de bekende Palestijnse eisen voortzetting van de strijd tegen Israel en vorming van een democratische staat in Israel bekrachtigd. De tegenstellingen op een essentieel onderdeel van het regeringsbeleid tussen de diverse composanten van de nieuwe en verbrede meerderheid, hebben zich nog geen twee weken na het debuut van het kabinet-Chirac al luidrichtig gema nifesteerd. RANGOON (Reuter). Bij Rangoon zijn 22 mensen gedood en meer dan 70, onder wie 13 politiemannen, gewond toen het vuur werd geopend op stakende arbeiders, zo is gisteren officieel meege deeld. De bekendmaking zegt dat mili tairen gedwongen waren het vuur te openen op een textielfabriek en een scheepswerf, nadat arbeiders weigerden zich te verspreiden. De 29-jarige ari’stieke jongeman kreeg deze titel nadat zijn vader, de laatste nog in leven zijnde zoon van wijlen George V, overleed in zijn woning Bran- well in Nottinghamshire. Zijn oudere broer, die aanvankelijk aanspraak op deze titel maakte, kwam in 1972 bij een vliegtuigongeluk om het leven. De portretten van de revolutionaire Lelden die Richard aan zijn muur in Cambridge had hangen, veroorzaakten vijf jaar geleden toen zij werden ont dekt heel wat opschudding. Richard deelde het huis waarin hij toen woon de met vier andere studenten. Geduren de een zomer stelde hij het huis open om geld bijeen te brengen voor daklo zen. Ofschoon hij zich gistermiddag na drukkelijk tegen een fundamenteel pro grammapunt van de regering uitsprak, stelde de minister zijn portefeuille niet zelf ter beschikking. De secretaris-gene raai van de gaullistische partij, Sangui- netti, die bepaald geen vriend is van de ex-minister voor de hervorming, had J.- J.S.-S. 's middags al publiekelijk aange raden af te treden- Vermoed wordt dat dit het resultaat Is van diplomatieke besprekingen tussen de Portugese minister van buitenlandse za ken, dr. Mario Soares, en functionarissen tijdens zijn bezoek aan Londen. De bestandsbesprekingen tussen Por tugal en Guinée-Bissau zullen niet in Londen maar in Algiers worden voort gezet, zo heeft een woordvoerder van de organisatie voor Afrikaanse eenheid gis teren in Mogadisjoe verklaard. De minister van buitenlandse zaken van Guinée-Bissau, Victor Maria, heeft meegedeeld dat de besprekingen donder dag in Algiers worden hervat. Er werd geen reden gegeven voor het wijzigen van de onderhandelingsplaats. AMSTERDAM. (ANP) Veertig in woners van Duivendrecht hebben gister middag een kwartier de rijksstraatweg door dit vlak tegen Amsterdam aan gelegen dorp versperd uit protest tegen wat zij noemen de discriminatie in het openbaar vervoer. De Duivendrechters voelen zich tekort gedaan omdat zij voor het openbaar vervoer gebruik moeten maken van de concessiedienst van Centraal Nederland, die aanmerkelijk duurder is dan die van het gemeentelijk vervoerbedrijf van Amsterdam. „In tegenstelling tot enkele landen die aan de protesten van de V.N. gehoor hebben gegeven, heeft Japan alle nota’s van de secretaris-generaai van de V.N. ovei- deze kwestie naast zich neer ge legd”, aldus het rapport, dat is uitge deeld aan de ministeries van buitenland se zaken van 42 Afrikaanse landen en delegatieleiders die voorbesprekingen houden voor de woensdag in Modgadis- joe te openen topconferentie van staats hoofden van de OAU. Hoewel de officiële IRA over het algemeen niet deelneemt aan de ge vechten in Noord-Ierland, het werk overlatend aan de provisionele IRA, die tegen een socialistische Ierse volksrepubliek en tegen wereldrevo lutie is, lekte het uit dat een aantal leden van de officiële IRA is getraind in een commandokamp in Deraa in Syrië en e. i soortgelijk kamp in Benghazi in Libië. Er is ook voortdu rend contact tussen die Zwarte Sep tember en de IRA. Het resultaat is niet alleen uitwis seling van informatie maar ook een stroom van Russische wapens voor de IRA. Deze worden door de Russen aan de Arabieren geleverd en worden dan door de IRA met geld van Ame rikaanse sympathisanten gekocht en met kleine schepen via Rotterdam en Hamburg naar Ierland gesmokkeld. De Russen houden zich echter in Ierland gedekt. Onlangs openden zij in Dublin een ambassade. Ze willen echter niet dat openlijk blijkt dat zij Ierse extremisten steunen. Temeer niet omdat men bezig is het hoofd kwartier van het internationale ter rorisme van Beiroet naar de commu nistische landen te verleggen, aldus het Londense blad. De Arabische ter roristen die West-Europa binnenglip pen, worden daarbij al lang door communistische landen geholpen. Het rapport zegt dat bjjna alles wat in Rhodesische winkels te koop is, van Japan afkomstig is. Frankrijk is de tweede belangrijke handelspartner van Rhodesie op deze lijst. Andere landen zijn Italië, dat lichte vliegtuigen levert, Zwitserland (straalvliegtuigen), Neder land dat een scheepvaartregeiing heeft getroffen door middel van een maat schappij die Zephyr Holland Transitor NV wordt genoemd, en Engeland (schoe nen, tapijten en huishoudelijke goede ren). stuur, nnci- spra- ezin- AMSTERDAM. (ANP) De moeder van de schrijver Vladimir Boekovski heeft volgens de Nederlandse afdeling van Amnesty International in een brief aan het Internationale Rode Kruis in Genève gevraagd haar in een kamp verblijvende zoon te bezoeken en hem van medicijnen te voorzien. Volgens de brief zou de leider van het werkkamp de tot zeven jaar gevangenis straf en aansluitend tot vijf jaar ver banning veroordeelde schrijver onwettig in een isoleercel hebben gestopt en hem hebben laten verhongeren. Als voorwaarde voor hun deelneming eisen de Palestijnen een andere basis dan de VN-resolutie nr. 242 over het Midden-Oosten van november 1967. Daarin wordt volgens hen het Palestijn se vraagstuk afgedaan als een „vluchte lingenprobleem”. Het ging nu om ruim 1000 IRA- vrienden van de overleden Gaughan. Ze drongen door tot de privé-woning van premier Wilson, waar ze een doods kist en een protestbrief achterlieten. Voor zijn benoeming tot minister heeft J.-J.S.-S. uitvoerig met president Giscard gesproken over de toekomstige regeringspolitiek. Volgens J.-J.S-S. zou den de kernexplosies toen evenwel niet ter sprake zijn gekomen. Toch had Gis card tijdens de verkiezingscampagne duidelijk uitgesproken dat Frankrijk volgens hem geen afstand van een eigen kernbewapening kon doen. Ook premier Chirac vertolkte dat standpunt vorige week in zijn regeringsverklaring voor het parlement die door Servan-Schreiber op de ministerbanken werd aangehoord. Toen de vergadering het eerst in februari werd aangekondigd door een woordvoerder van de Sinn Fein, de politieke vleugel van de marxistisch georiënteerde zogenoemde officiële IRA (die een tegenhanger vormt van de een zuiver nationalistisch karakter dragende provisionele IR?verklaar de deze dat dit niet een conferentie is van terroristische groepen. „Degenen die zijn uitgenodigd, vertegenwoordi gen socialistische organisaties, die het kapitalistische systeem met democra tische middelen willen omverwer pen”, zei hij. Dat kan dan misschien wel de bedoeling geweest zijn, maar de steun Sean Kelly, de internationale public- reiations-man van de IRA heeft, zo onthult het Engelse blad The Sunday Telegraph, Europa afgereisd om ter- roristen-organisaties voor de confe renties uit te nodigen. De gedelegeer den, jebruik makende van valse pas poorten, zouden gemakkelijk via de Ierse republiek hun weg kunnen vin den naar het Lower Falls-district van Belfast dat praktisch een zogenoemde „No go”-gebied is waar politie en militairen zich nauwelijks durven te vertonen en waar de IRA heer en meester is. Het congres was opgezet door Geor ge Habbasj, wiens organisatie het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, het kamp beheerst. De marxist Habbasj is een van de meest bloeddorstige Arabische leiders en hij beschouwt Noord-Korea als de ideale revolutionaire staat. Hij nodigt de leden van de IRA, de Baader-Mein- hof-bende, het Japanse Rode Leger, het Bevrijdingsfront van Iran, de Tu- pamaro’s uit Zuid-Amerika, het Turkse Volksbevrijdingsleger en an- CAIRO-BEIROET (DPA, UPI, Reuter). De gematigde Palestijnse organisaties onder PLO-voorzitter Jasser Arafat, hebben op de conferentie van de Pales tijnse raad in Cairo hun invloed ver sterkt. De Arabieren zonden Abu Iyad, de leider van de Zwarte September-be- weging en Fuad Shemali, de filosoof van deze beweging, ede de slachting onder de Israëlische Olympische ploeg in München hielp organiseren en die, toen hij aan leukemie stierf, een testament achterliet waarin hij het geweld verheerlijkte. De confe rentie was een poging om h et ge welddadig optreden van revolutionai ren over de hele wereld samen te bundelen en om sluwe methoden van elkaar te leren. De delegaties kregen valse paspoor ten van de ambassades van Libië, Irak en Zuid-Jemen en kwamen zo Libanon binnen. Er was vroeger al sprake geweest van internationale sa menwerking tussen terroristen, maar dat was min of meer op free-lance- basis. Patrie Arguello, een Nicaraguaanse Amerikaan, nam met Leila Khaled deel aan de poging om een El Al- vliegtuig boven het Engelse Kanaal te kapen en werd hierbij doodgeschoten. De overeenkomst van Baddawi ver stevigde de samenwerking. De revolu tionairen beloofden niet alleen elkaar te zullen helpen bij de uitvoering van hun plannen, maar ook om terreur daden uit naam van eikaars groepen te plegen. bevrijdingsorganisatie Jasser Arafat, werd opnieuw gekozen tot voorzitter van het uitvoerend comité. De controverse tussen de gaullisten en de linkse centrumgroepen heeft zich trouwens al eerder geopenbaard bij een poging van president Giscard de bekende journaliste en directrice van Servan- Schreibers weekblad L’Express, Francoi- se Giroud, tot staatssecretaris voor de vrouwenemancipatie te benoemen. Francoise Giroud had zich tijdens de verkiezingscampagne, in tegenstelling tot Servan-Schreiber, voor de kandidatuur van de socialist Francois Mitterrand beijverd. De gaullisten wisten nog net een stokje te steken voor Francoises benoeming tot staatssecretaris. Sedertdien hebben ze, direct of indi rect, dus ook nog met succes het minis teriële hoofd van Servan-Schreiber we ten te eisen. J.-J.S.-S. sprak zich slechts enkele dagen voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen vóór de kandi datuur van Giscard d’Estaing uit. Zijn ministeriële bestaan heeft nu nog geen twee weken geduurd. Het ontslag vloeide voort uit een ge sprek dat het staatshoofd gisteravond voerde met zijn premier Jacques Chirac om de schade op te nemen van de gespierde verklaringen die minister J.- J.S.-S. enkele uren eerder in zijn kies district Nancy had afgelegd. De ideeën-agitator”, zoals Schreiber zichzelf wel eens omschreven heeft, wierp toen een eerste knuppel in het regeringshoenderhok door fel te pro testeren tegen de hervatting van de Franse kernproeven. De sensatie was natuurlijk dat J.-J.S.-S. juist persoonlijk in datzelfde hoenderpark als minister een onderdak had gevonden. „Vorig jaar heb ik samen met enkele geestelijken, een generaal en andere geestverwanten in de Stille Zuidzee ter plaatse tegen deze experimenten gepro testeerd”, aldus Servan-Schreiber. „Op politieke, ecologische en morele gronden blijf ik nog altijd een felle tegenstander van de atoombom”. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De vijf in Britse gevan genissen opgesloten Ieren die in honger staking waren, hebben besloten om weer te gaan eten. Het eerste resultaat van het einde van de hongerstaking was, dat de vorige week dinsdag in de Ierse repu bliek ontvoerde graaf en gravin van Donoughmore weer boven water zijn gekomen. Ze werden door hun ontvoer ders vrijgelaten en gisterochtend in de Ierse hoofdstad Dublin uit een auto gezet. Het echtpaar zag er welvarend uit, hoewel de graaf enige blauwe plek ken en bulten aan de linkerzijde van zijn gezicht had. Het echtpaar zegt door de ontvoerders uitstekend te zijn behan deld. Wie hun ontvoerders waren, kon den de graaf en zijn vrouw echter niet vertellen. De jacht naar de daders wordt door de Ierse politie onverminderd voortgezet. Ondertussen werd eerst in Londen en toen in Dublin met veel krachtpatserij van de zijde van de provisionele IRA en andere republikeinse organisaties het lijk ter aarde besteld van de 24-jarige Michael Gaughan. Na een hongerstaking van 65 dagen stierf hij vorige week. Gaughan zat gevangen voor zijn aan deel in een bankoverval in Londen. De buit was bestemd geweest voor de IRA, aldus had Gaughan indertijd verklaard. Hij vond zichzelf dan ook niet een gewone, maar een politieke gevangene en wenste als zodanig behandeld te wor den. Tot de meest op de voorgrond getre den andere hongerstakers die nu hun staking hebben opgegeven, behoren de gezusters Dolours en Marion Price. Ze hebben 20 jaar gevangenisstraf uit te zitten voor hun aandeel in bomaansla gen in het centrum van Londen het afgelopen jaar. Ook zij willen politieke gevangenen worden genoemd en ze wil len hun straf in Ulster uitzitten. De andere gevangenen die hun hon gerstaking hebben opgegeven, zijn Frank Stagg, Gerard Kelly en Hugh Feeney. Evenals de gezusters Price verkeerden enkelen al op de rand van levensgevaar. De enige die nu nog geen voedsel aanneemt, is de kleurrijke mej. dr. Brid get Rose Dugdale. Ze wordt in de Ierse republiek gevangen gehouden. Zij wordt gezien als een van de hoofddaders van de recente opzienbarende schilderijen roof bij de diamantkoning Sir Alfred Beit. De inmiddels teruggevonden schil derijen waren gestolen met de bedoeling de gezusters Price uit Engeland naar Ulster overgebracht te krijgen. Terwijl het weekeinde met deze reeks van ontwikkelingen goed scheen af te lopen het graaflijk echtpaar weer thuis en de gevangenen eten weer ontplofte gisteren nog een bom even buiten Belfast. Het gebeurde tijdens een windhondenrace. Tribunes stortten in en 13 toeschouwers werden gewond. In een communiqué van het Elysée werd vrijdag aangekondigd dat de ex plosies die morgen zullen beginnen, de bovengrondse experimenten met de atoombom zullen afronden. Vanaf vol gend jaar zouden die proeven onder gronds worden voortgezet. De gaullisten die parlementair gesproken nog altijd de talrijkste groep vormen waarop de rege ringsmeerderheid rust, hadden van het behoud van de Franse atoombom en dus De minister van binnenlandse zaken, Jenkins, die aanvankelijk de held van het weekeinde scheen te worden door zijn verstandige behandeling van het probleem rond de hongerstakers, wacht ernstige kritiek. Lagerhuisleden zullen hem deze week vragen stellen over de optochten ter gelegenheid van de begra fenis van Gaughan. De optocht door een voorstad van Londen werd opgesierd door in zwarte kostuums en zwarte baretten gestoken roverstypen met zonnebrillen op. De „Sunday Telegraph” gaat zelfs zo ver dat ze in een inzet bij een foto ervan een fascistisch zwarthemd toont in een gelijksoortig uniform tijdens een optocht door de Britse hoofdstad 38 jaar geleden. van de voortzetting van de kernproeven een eerste voorwaarde gemaakt voor een onontbeerlijke steun aan het kabinet van Jacques Chirac. voor de conferentie van „respectabe le” socialistische organisaties bleef ver beneden de verwachtingen van de IRA. Vandaar dat deze zich steeds meer tot de uitgesproken terroristi sche groepen heeft gewend. Sommige hiervan zijn dermate extreem, dat dit zelfs de Russen, die aanvankelijk de conferentie steunden, in verlegenheid heeft gebracht. Indien deze macabere bijeenkomst doorgaat, zal het de tweede vergadering van deze aard zijn van organisaties die niet alleen hun nationale regeringssystemen wil- en vernietigen, maar ook een we reldwijde revolutie prediken. '■’«illHu r i.1™,, A>>

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3