PI R2 VAN LOIS BEWLEY DOEL VAN CHILEENS STADION ALS NAVRANTE BEELDENGROEP Kunstzwendelaar aangehouden Gouwswaard produceert Beestje kijken park Miguel Asturias overleden GLT schorst Cas Baas Nordring Festival ’74 j Vader opwindend geurend i het goed passend overhemd in JiiTTnTiïmKf F 7 Marius van Beek maakte ontwerp-monument voor München Tegelse Passiespelen Tuschinski-theater gaat uitbreiden SCHRIJVER EN NOBELPRIJSWINNAAR MAANDAG 1 O KUNST JUNI 1974 HOE VAAK ZAL HET al niet zijn voorgekomen dat uw man bij het aantrekken van zijn nieuwe overhemd u bassend vanuit de badkamer toebrulde: „Ben ik verdorie dan alweer dikker ge worden? Ik dacht nogal dat ik zo netjes aan de maat was. Dat ver rekte overhemd zit me niet lek ker; ’t is me veel te krap!” Heeft u of hij zich bij de aankoop dan zo verkeken? Het hele probleem blijkt achteraf terug te brengen tot het domme feit, dat er op de verpakking niet stond aangege ven dat het extra getailleerd was. v I j It iT (Van onze kunstredactie) 5 (Van onze correspondent) Het onder redactie van Bé ter Maat Zotte persiflage op danskunst blijven zij Cas Baas beschouwen algemeen directeur. Inmiddels is van diplomatieke zijde in Madrid vernomen dat de Guatemalese schrijver naar zijn wens in Parijs zal worden begraven. van een rechter. Zelf studeerde hij ook rechten en in 1923 ging hij in Parijs ethnologie studeren. de rampzalige gebeurtenissen daarom heen hebben de in het Gelderse Ooster- beek wonende beeldhouwer Marius van Beek geïnspireerd tot het maken van een grote, navrante beeldengroep, die tot 16 juni staat opgesteld in een van de zalen van het Stedelijk Museum in Am sterdam. Vlot jasje van chevreau met fanta sierijke stiksels. Eimer Hoffmann is statenloos. Hij werd in 1906 in Boedapest geboren. Hij liet zich noemen graaf De Raynal, baron Von Hory, baron Horath en Louis Cu riel. het Bu ien. om ijg- ttig in ge it n g j f n r id in |0. ar d- y- n- k- n- ƒ- >r. MAASTRICHT. (ANP) Het bestuur van het Groot Limburgs Toneel (GLT) heeft Cas Baas geschorst als algemeen directeur en het Belgische bestuurslid H. van Impe belast met de financieel-eco- nomische leiding van het Nederlands- Belgische toneelgezelschap. drinken» ■nroe-| „De kunstenaar heeft, naar ik meen, in acties die het menselijk patroon en de menselijke waardigheid aantasten, niet te zwijgen. Verlangt men dat, dan diene men Goya, Picasso, Daumier, Sura en Arroyo uit de museums te verwijderen”. En hij vervolgt: „Een acute aanleiding zet weinig kunstenaars ertoe een protest te doen weerklinken. Dat duidt mogelijk’ op een soort onmacht, die ons beeldhou wers ook bijna steeds beving bij het maken van oorlogs- en verzetsmonu- menten in de afgelopen jaren”. Van de beeldengroep is een fotoboek Het betreft Elmyr de Hory die in werkelijkheid Elmer Hoffman zou heten. Hij werd aangehouden na een internati onaal arrestatiebevel dat op 24 mei werd uitgegeven door de Parijse rechter Alain de Caignac. Deze houdt zich bezig met de zaak-Legros. Fernand Legros wordt beschuldigd van handel in valse schil derijen. TEGELEN. (ANP) In 1975, zullen in Tegelen voor de 13e maal de Tegelse passiespelen worden gehouden. Tijdens een in het afgelopen weekeinde gehou den vergadering van alle medewerken den is hiertoe besloten. Evenals in voor gaande jaren zullen de spelen in het openluchttheater „De Doolhof” worden gehouden. Er zullen in totaal 14 uitvoe ringen worden gegeven, waarvan 5 in de avond en op de andere op zondagmidda gen. keer iets overzichtelijker op me óver kwam dan bij de première, nu drie maanden geleden. Het blijft fascinerend. CONRAD VAN DE WEETERING MADRID (AFP, UPI). De Guate malese schrijver, dichter en politicus Miguel Angel Asturias, winnaar van de Nobelprijs voor literatuur in 1967, is zondag op 74-jarige leeftijd in een zie kenhuis te Madrid overleden. Hij was 15 mei met een aandoening aan de lucht wegen in het ziekenhuis opgenomen. leid door het Metropole orkest. Er is een speciale prijs voor de arrangeurs. Dat team bestaat uit Jerry van Rooyen, Rob Pronk, en Peter Herbolzheimer. Producer Gé Gouwswaard: „Ik was bijzonder verrast dat de eer mij te beurt viel dit festival te produceren. Vooral nu Nederland en dus de NOS met als „di rector of festival” Jan van Riemsdijk dit festival voor de tweede keer organi seert, omdat het de vorige keer zo goed in elkaar zat”. Gouwswaard legde er de nadruk op dat het geen liedj esfestival is, maar een festival waar radioprogram ma’s worden gemaakt en beoordeeld. De zin van het geheel is dan ook, uit te vinden wat het peil van de radio in de Noordzee-landen is. Elke avond treden er twee landen teams op. Het thema dat Gouwswaard in zijn programma wil hanteren is „De mens in de grote stad”. Daarvoor heeft hij met name de beiaardier aangetrok ken als muzikaal middelpunt van de stad. Voor het Doel van Santiago heeft Marius van Beek de beul als doelwach ter gezet. Met de beulskap over de gedrongen kop staat de wachter klaar in de springhouding om nieuwe slachtoffers op te vangen. Aan de bovenlat van het doel zijn ze opgehangen: drie geknevel de, weerloze figuren. Daarna volgde Ricercare, waarvan de eerste helft het mooiste is wat Glen Tetley ooit gemaakt heeft, maar de tweede helft een eindeloze herhaling op levert zonder enig nieuw element. Tot slot ging het barbaarse voddenbal let van Louis Falco, Eclipse, wat deze Zijn eerste belangrijke boek was „Leyendas de Guatemala” (Legedes van Guatemala). Zijn roman „El Senor Pre sidente” was een rechtstreekse aanval op de Guatemalese dictator Manuel Estrada Cabrera. Het verscheen in 1946. „Hom bres de Maiz” (Mannen van Mais) was een beschrijving van de uitbuiting van de Indiaanse boeren in Guatemala. Donderdag werd uit de bekende kunstzaal Motte in Genève een „vrou wenportret van Van Dongen” terugge trokken van een veiling. Dat gebeurde na een telegram van „Elmyr de Hory”. Daarin liet hij weten dat het schilderij door hem was geschilderd. Het werd enkele jaren geleden, ongesigneerd, ge stolen. De diefstal zou zijn gepleegd door Fernand Legros. bruinmakertje voor het gezicht en als nieuwste produkt een aftershave crè me voor de gevoelige huid. EAU DE SAUVAGE DOET volgens Christian denken aan de lucht die woeste bergbeken omgeeft: aan sprankelend water, aan bos met het aroma van wilde kruiden, varens en mossen. Een uitgelezen mannelijke geur: fris sportief, wild, opwindend met voor de ware kenner een kern van tederheid. Ja, ja, en daar kunnen we het dan mee doen. Met Sauvage als verrassend geschenk zult u er geen rustige Vaderdag aan overhou den En voor het overige houd hem ook later nog een beetje in de gaten. Succes ermee! pen, een speciale etikettering krijgen, waardoor aan de koopsters en kopers een duidelijk houvast wordt gegeven. IEDERE GROEP KRIJGT derhalve haar eigen symbool: G voor Grand Coupe (extra wijd) N. voor Normaal; T voor Trim (getailleerd) en B voor Boutique (superslank) Behalve de ge bruikelijke boordmaat en mouwleng- te wordt nu ook op de verpakking de boven- en taillewijdte plus de rug- breedte aangegeven- Vergissingen zijn dus voortaan uitgesloten, als u maar precies weet wat hem het prettigste om zijn lijf zit. TOT NU TOE IS slechts 35 percent van de Nederlandse overhemden- markt op deze wijze „beschermd”. Vanzelfsprekend wil de nieuwe stich ting dat percentage zo spoedig moge lijk aanzienlijk verhoogd zien. Vol gende week is het weer Vaderdag en mocht u op zoek gaan naar zo’n SPO-detaillist, weet dan dat hij her kenbaar is aan een speciaal SPO- vignet. Voor het overige hoeft de handige Adam, die allang heeft uitge kiend waar hij zijn ideale overhemd even kan halen, zich van dit alles niet aan te trekken Hij gaat toch gewoon zijn eigen gangetje! GEEN ENKEL PROBLEEM met de pasvorm zal mijnheer echter hebben met de leercollectie van Vico. Vorige week hebben we mevrouw hiermee keurig omhangen en onze heer ge maal is nu vandaag aan de beurt. Ook voor hem zijn er fijne lams- vachtj assen in allerlei lengten, maar hij kan eveneens uitstekend gekleed gaan in fraai leder met of zonder bontkraag. Korte jasjes en blousons zijn er in velerlei uitvoeringengen: in suede en leer en ook weer met en zonder bont. Contrastiksels, borst- en steekzakken of andere fantasierijke bedenksels maken deze vlotte model len tot zeer begerenswaardige kledij. .Wellicht te kostbaar voor zo maar eens op een Vaderdag; niettemin leuk voor paps om even te weten hoe hij zich voor het komende najaar extra kan verfraaien. PARIJS. (AFP) Het proces tepen de schilderijenhandelaar Fernand Legros belooft een nieuwe dimensie te krijgen met de arrestatie vrijdag op Ibiza (Span je) van de „man met de 23 identiteiten”. Deze wordt ervan beschuldigd een twin tigtal schilderijen te hebben gemaakt die hij toeschreef aan Dufy, Modigliani. Vlaminck, Matisse en anderen. De uitvoering van de beeldengroep is nog niet definitief. Zonder opdracht en zonder subsidie kan een Nederlandse beeldhouwer zijn emoties en pretenties slechts in een tijdelijke vorm vastleggen. In samenwerking met zijn leerlingen van de beeldhouwklas van de Koninklij ke Academie in Den Bosch en de beeld houwer Barend Steyaart zijn de beelden van de gehangenen gemaakt van was en jute. Alleen de beulswachter is in poly ester gegoten. Ter gelegenheid van de tentoonstelling hebben leerlingen van de School voor de Journalistiek in Utrecht een speciale krant gemaakt, waarin de gebeurtenissen in het Stadion van Santiago worden beschreven en Marius van Beek (leraar aan de school) zijn beweegredenen om dit monument te maken uiteenzet. Het bestuur van het GLT heeft Baas als directeur op non-actief gesteld in afwachting van de nieuwe directiestruc tuur die het al geruime tijd in moeilijk heden verkerende toneelgezelschap zal krijgen. In een communiqué hebben donderdag avond 16 van de 25 artistieke medewer kers van het Groot Limburgs Toneel laten weten niet akkoord te zullen gaan met het besluit van het bestuur. Zij zeggen dat er van bestuurszijde geen enkel argument is aangedragen om de schorsing van Cas Baas te rechtvaardi gen. Ook zijn zij van mening dat er van overleg geen sprake is geweest. Daarom als AMSTERDAM. „Wij hebben alle maal de zanger Victor Jara in het Chili- stadion gezien. Hij had een jaspis-kleu- rig jasje aan en hij had een blauw oog. Wij groetten hem en hij glimlachte naar ons. Hij zag er gedeprimeerd en zwijg zaam uit. Buiten de nogal grote blauwe plek rondom zijn oog, had hij geen andere uiterfijke verwondingen. Daarna was hij er opeens niet meer en hoorden wij dat hij doodgeslagen was. Victor Jara schreef tijdens zijn verblijf in het stadion een paar liédjes, maar bet onge luk wilde dat de kameraad die de be schreven velletjes buiten het stadion moest brengen, ze in een schoen had verstopt en dat men ze vond. In ieder geval hebben sommigen ze van buiten geleerd.” KIJK, NU HEB IK MIJ door zeer vriendelijke en goedwillende mans personen laten vertellen, dat aan al die ellende weldra een eind zou kun nen komen als alle fabrikanten en detaillisten van overhemden zich zou den willen verenigen in de onlangs opgerichte Stichting Pasvorm Over hemden. Deze Stichting stelt zich na melijk ten doel dat alle geproduceerde hemden, ondergebracht in vier groe- Zijn trilogie V.iento Fuerte” (1950 Sterke wind), „El Papa Verde” (1953 De Groene paus) en „Los Ojos de los Enterados” (1960 De ogen van de begravenen) was een rechtstreekse aan val op de economische overheersing van Guatemala door de Amerikaanse United Fruit Company. Dit weekeinde is in het park Jagtlust rond het gemeentehuis van De Bilt de jaarlijse tentoonstelling Monumentale beeldhouwkunst en kleinplastieken. Tot de exposanten behoort de kunstenares Nel van Lith die haar beeld „beest” laat zien. Het beeld, dat drie meter lang is en vijf ton weegt, is aangekocht door de gemeen te Amsterdam. Het zal over een jaar in Geuzenveld worden geplaatst (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Acht landen aan de Noord- en Oostzee gi .n elkaar op radio- gebied bekampen. In het kader van het internationale Nordring Festival gaan België, Denemarken, Zweden, Noorwe gen, Finland, Duitsland Engeland en Ne derland in de Martinihal te Groningen een radioprogramma maken vol lichte muziek. Dat gebeurt van 21 tot en met 24 augustus, tegelijk met de zesde Gro ningse jaarbeurs. Het Nederlandse team bestaat uit Ro bert Long en Ferdinand Povel (beiden uit Haarlem), Astrid Nijgh, Greetje Kauffeld, Rob de Nijs en de beiaardier Dirk Donker. Producer Gé Gouwsaard van de VARA-radio is verantwoordelijk voor dit programma dat een klein uur in beslag zal nemen. Een internationale jury zal de produk- ten beoordelen. De producer met het beste programma krijgt de „Nordring Radio Price”. Alle equipes worden bege- Asturias kreeg de nobelprijs toen hij ambassadeur van Guatemala in Pa rijs was. In 1970 nam hij als zodanig ontslag, officieel omdat hij meer tijd wilde hebben om te schrijven maar zijn ontslag viel samen met de verkiezing van de rechtse president Carlos Arane Orosio. De Nobelprijs werd hem destijds ver leend voor zijn hele werk. Uit zijn werken bleek zijn zorg over de uitbui ting van de maatschappelijk zwakkeren in zijn land en de rest van Latijns Amerika. Toen hij ïri het ziekenhuis werd opgenomen, werkte hij aan „Dos Veces Bastardo” (tweemaal bastaard), een voornamelijk autobiografische ro man waarin hij de huidige strijd aan de 'diversiteiten in zijn jeugd beschrijft. Mjguel Angel Asturias Werd 19 okto- oer '1899 in Guatemala geboren als zoon Asturias was getrouwd met een Ar gentijnse. Zijn vrouw Bianca schonk hem twee zoons. TOT SLOT BESPRENKELEN we onze lieverds vóór en na het scheren nog even met Eau Sauvage van CHRISTIAN DIOR. Naast deze pre en aftershave bestaat er in de serie Eau Sauvage ook nog een eau de toilette, wee soorten scheercrème, zeep, talkpoeder, deodorant, een De beeldengroep in het Stedelijk Museum in Amsterdam. aangeboden aan mevrouw Allende, de weduwe van de gesneuvelde Chileense president. Naar de organisatie van de wereldkampioenschappen voetbal München is een fotodocumentaire zonden, met het aanbod de beelden bij het Olympisch Stadion in München op te stellen. De Russische voetbalbond heeft inmiddels belangstelling voor de groep getoond. In definitieve vorm zul len de beelden anderhalf maal levens groot moeten worden; de kosten zullen dan circa 100.000 gulden bedragen. AMSTERDAM. Het Tuschinski- theater aan de Reguliersbteestraat in Amsterdam krijgt er binnenkort een derde bioscoopzaal bij. Lamsvachtjas uit de herencollectie van Vico. Dit is een deel van een verslag van een ooggetuige die in september van het vorig jaar met enkele duizenden anderen was opgesloten in het voetbalstadion van Santiago de Chile. In dit stadion werden na de omwenteling in Chili de aanhan gers van het regime-Allende opgesloten; velen werden gemarteld en zonder vorm van proces gedood. Enkele weken later werd dit stadion ontruimd, omdat er de beslissende wed strijd tussen Chili en Rusland in de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal moest worden gespeeld. Rusland weigerde te spelen op een gras mat die letterlijk met bloed was bevlekt. Alleen de elf spelers van Chili traden aan. Een van hen loste een schot op het lege doel aan de overkant. Chili werd gekwalificeerd voor het toernooi in München. Dit „Doel van Santiago de Chile” en Hiervoor is ruimte gevonden aan de achterzijde van het gebouw, waar zich nu onder meer de kleedkamers bevin den. Deze dateren uit de tijd dat in de pauze nog een variéténummer werd ge boden, een attractie die enkele jaren geleden, vanwege de hoge kosten, werd afgeschaft. De nieuwe bioscoop krijgt zijn entree aan de Reguliersdwarsstraat en zal on geveer 200 plaatsen tellen. •praa§uo[ojda3 1P-IOM spaa;s Sou jbis jadng istiqo snsaf uipjsSuiuado ap jbbm ‘puado -aS g-iJfsuiqasnj, eq jajeqea 8qeui -jooA jaq ui spaad pjaM jbbCbu 3ijo^ AMSTERDAM. Vrijdagavond opende het Nederlands Danstheater zijn ballet festival in de Amsterdamse Stadsschouwburg met een oersterk programma waarin zelfs een piepkleine première zat. Het programma opende met „Moves”, een perfect ballet van Jerome Robbins uitgevoerd zonder muziek. Het zit vol kleine bewegingsvondsten en je kijkt je ogen er op uit. Het tweede ballet was de première van de avond. Het heet „Pi R2” en wordt gevolgd door twee en een halve minuut applaus. Er zijn al vaak ballet ten gemaakt om dansersgewoonten be spottelijk te maken. Met name de En- gelsen zijn daar sterk in. Maar zo ge concentreerd als Pi R2 heb ik het nog nooit gezien. Pi R2 werd gemaakt door Lois Bewley. Er zijn drie dansers, een dame en twee heren, gekleed in zwart witte trainingskleding. In een goede compositie moet je iedere volgende ont wikkeling als logisch kunnen onderken nen, waarbij die ontwikkeling dan te vens zo verrassend mogelijk moet zijn. Welnu, in Pi R2 is aan deze beide voor waarden volkomen voldaan, met dien verstande dat iedere beweging altijd uit loopt op een volkomen zotte situatie, juist omdat er de logische consequentie uit getrokken werd in iedere mogelijke variatie. - - ïft*' f femiBiialM*, 4 r I i-fl W

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7