NKV LEVERT SCHERPE KRITIEK beleggers Nederhorst bedrijven te Stichting opgericht voor studie tijdschriftpers Egypte lonkt naar vreemde Grote stroppen drukken winst IIOKITtW»^ Optimisme over doorbraak in Europese crisis Bredero gaat richting geven aan inspraak L Prinsen hebben het gemunt dieren op '^9 o EEG GAAT MET ISRAEL PRATEN Bonden willen weer MR. BIESHEUVEL COMMISSARIS praten over stop personeel BIJ CSM Als een jonggetrouwd echtpaar in Zuid-Laren (Drente) gezinsuitbreiding kreeg vóórdat het huwelijk negen maanden oud was, werd de vader tewerkgesteld in de tuinen van Havezate „Laarwoud”. Elke minuut dat de baby te vroeg geboren werd, moest hij daar goedmaken. Laarwoud is nu één van de prachtigste parken in Nederland. U leest dit verhaal en nog velew andere in het nieuwe Boek van de Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. Met 13 overzichtelijke route kaarten in vierkleuren. In speciale Boek van de Maand-\ oplage f. 12.50. k Daarna f 22.50. DINSDAG 11 JUNI 1974 ECONOMIE 11 (Van onze redactie economie) Boek van de Maand Cadeau van de Maand IEOÊK. van de maand! (De aanbieding is geldig t/m 6 juli 1974. Echter zolang de voorraad strekt). o [o ft Economie verstoot duizenden een (Van onze redacteur in Bonn) ministeriële (ADVERTENTIE) voor (ADVERTENTIE) de organisaties van cursussen, stu dieconferenties e.d. De vraag naar personeel (voor seizoen gecorrigeerd) vertoont in mei een stij ging van 5.200 tot 73.100. Volgens het Mr. Van Doorn zei verheugd te zijn dat in deze stichting tot een samenbun deling van krachten kon worden geko men. „De wetenschappelijke belangstel ling voor de sector van de massamedia is relatief jong en is vooral uitgegaan naar dat onderzoeksveld waarin het dag blad en de omroep centraal stonden en wellicht nog staan.” De heer Van Doorn zei te vrezen dat de interesse voor de bestudering van het tijdschrift als mas samedium toch wel is achtergebleven. „Misschien ligt de oorzaak in de omstan digheid dat de tijdschriftpers als geheel veel minder doorzichtig is dan de dag bladpers, misschien is het ook gewoon Er komt een Europees-Arabische di aloog, doch alvorens werkelijk za ken kunnen worden gedaan, moet grote waarde toeken”. Doorn. zo dat uw organisatie te weinig aan de weg getimmerd heeft.” AMSTERDAM (ANP). De raad van commissarissen van NV Centrale Suiker Maatschappij heeft mr. B. W. Biesheuvel tot commissaris benoemd. Door deze ontwikkelingen is het recht op arbeid, één van de menselijke grond rechten, in Nederland in gevaar. Het NKV wil, dat de overheid de sociale Van der Stoel: „Wij zijn het erover eens dat het tweegesprek slechts inhoud kan krijgen als de discriminerende maatregelen, die nog niet alle Arabische landen hebben willen opheffen, verdwij nen. Nederland staat positief tegenover het gesprek met de Arabische landen en heeft geen bezwaar tegen de aanvang van de verkennende besprekingen.” BONN. In een sfeer van groeiend optimisme over een doorbraak in de Europese crisis zijn de negen ministers van Buitenlandse Zaken tijdens het in formeel beraad over Europese politieke samenwerking tot twee uiterst belangrij ke conclusies gekomen: advlesKoersen buitenlands UTRECHT Het aantal werknemers dat geheel of gedeeltelijk arbeids ongeschikt is verklaard en in de WAO terecht komt, stijgt dit jaar naar 325.000. Tegelijkertijd slaat de werkloosheid (110.000 personen) ook toe. onale milieubescherming. Op de door de Britse Koninklijke Munt te maken mun ten zal aandacht worden besteed aan het natuurbeschermingswerk in 24 landen. Prins Philip van Engeland (rechts) en prins Bernhard (midden) hebben gisteren in Londen de uitgifte bekendgemaakt van een bijzondere serie gouden en zil veren munten waarvan de opbrengst van naar verwachting dertig miljoen gulden besteed zal worden aan intemati- Telt men bij de ingeschreven werklo zen ook de mannen en vrouwen, die te werk zijn gesteld op aanvullende wer ken en de voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komende personen op sociale werkvoorzieningsob- jecten. dan komt men op een totale geregistreerde arbeidsreserve van 117.730 (niet voor seizoen gecorrigeerd). Dit is 8.400 minder dan eind april, maar 15.900 meer dan eind mei van het vorige jaar. „Ik ben van mening dat hier een nuttige functie verricht kan worden omdat het redigeren van een tijdschrift nu eenmaal specifieke eisen stelt aan de aanleg, capaciteiten, de kennis en ervaring van de journalist anders dan voor dagblad journalisten.” Hij zei te hopen dat de stichting zal kunnen fungeren als een discussieplatform waarop werknemers cn werkgevers elkaar in goed overleg zullen ontmoeten teneinde het belang van het tijdschriftwezen in ons land te dienen. „Ik acht dit van grote betekenis, omdat ik aan het tijdschriftwezen als één van de sectoren van ons mediabestel aldus mr. Van De EEG gaat eveneens met Israel praten, op basis van een gelijkwaardige De in elk land in circulatie te brengen 1 gouden en 2zilveren munten zullen als AMSTERDAM (ANP) De (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse doillar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) het olie-embargo tegen Nederland en Denemarken worden opgeheven; De conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (waarvan de tweede fase zich momenteel in Genève voltrekt) moet als mislukt worden beschouwd, tenzij in de ko mende weken nog een belangrijke wijziging in de Russische houding optreedt. Het NKV zegt dit in zijn blad Ruim Zicht. „Al deze mensen, werkloos of orbeidsongeschikt, z(jn te beschouwen als de slachtoffers van onze welvaarts maatschappij. Onze economie, die op voortdurende groei is ingesteld, verstoot de mensen die niet meer tegen de pres tatiemaatschappij zijn opgewassen en neemt anderen hun arbeid af via de super-technologie”, aldus de katholieke vakcentrale. UTRECHT (ANP). De samenwer kende bonden van overheidspersoneel hebben staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gevraagd om een nieuw gesprek, deze of volgende week, over de personeelsstop in de ziekenhuizen. Vol gens de heer J. van Geffen van de Algemene Bond van Ambtenaren willen de bonden nogmaals aandringen op een onmiddellijke intrekking van deze maat regel. De resultaten van dit gesprek willen zij op 20 juni ter tafel brengen als de organisaties die achter de grote landelij ke manifestatie tegen de personeelsstop stonden die zaterdag in Utrecht is ge houden. zich opnieuw gaan beraden over acties. Het gesprek tussen staatssecretaris Hendriks en de samenwerkende bonden van overheidspersoneel is vastgesteld op vrijdagmorgen 14 juni. De uitkomst van het onderzoek wet tigt de veronderstelling dat er onder de tijdschriftjournalisten een behoorlijke belangstelling voor scholingscursussen aanwezig is en dat deze cursussen een succes kunnen worden, wanneer bij de voorbereiding en uitvoering daarvan vol doende rekening wordt gehouden met de kenmerken van de categorieën journalis ten waarvoor zij bestemd zijn, aldus drs. 1'. Kempers, waarnemend directeur In stituut voor Perswetenschap. GOUDA Bij een van ƒ1021 mln tot ƒ1159 mln gestegen omzet heeft Neder horst United (bouw) in 1973 slechts ƒ124.000 nettowinst behaald tegen ƒ8,1 mln in 1972. De nettowinst per aandeel zakte van f8,14 tot ƒ0,09 zo blijkt uit het jaarverslag. Als oorzaken voor deze slechte gang van zaken noemt de Raad van Bestuur een aantal omvangrijke stroppen, zoals een groot verlies op een funderingswerk in Nigeria, moeilijkheden bij de uitvoe ring van een utiliteits- en een woning bouwproject in West-Duitsland en een onverwacht extra verlies bij de Neder landse Constructiebedrijven en Machine fabrieken BV (NCM-Delft). Op 21 november vorig jaar berichtte het bedrijf dat de winst over 1973 zou achterblijven bij die over 1972, maar dat de winst per aandeel vermoedelijk gelijk zou kunnen blijven. Pas na dit bericht is de omvang van de tegenvallers zich gaan aftekenen. De Raad van Bestuur betreurt het dat eerst op 9 april kon worden meegedeeld dat de resultaten zo sterk zouden achterblijven dat het divi dend moet worden gepasseerd (1972: ƒ4). ministerie van Sociale Zaken houdt deze stijging van de geregistreerde vraag naar personeel verband met een in mei be gonnen landelijke enquête naar vacatu res bij het bedrijfsleven. De gedeeltelijke werkloosheid (werk tijdverkorting1) nam in mei eveneens toe. In de week van 20 tot en met 25 mei (de meest recente informatie) waren 400 vergunningen tot werktijdverkorting van kracht, waarbij 11.800 werknemers wa ren betrokken, van wie 6.000 in de metaalnijverheid, 3.100 in de kleding- en textielindustrie en 1.000 bij Bovag-be- drijven. De werktijdverkortingen betrof fen eind april 600 bedrijven en 8.300 werknemers. De stijging ten opzichte van eind april had vooral betrekking op werknemers in de metaalnijverheid in Limburg en textielbedrijven in Drente en Noord-Brabant. wettig betaalmiddel kunnen worden ge bruikt en als beeldenaar dragen afbeel dingen van diersoorten wier voortbe staan wordt bedreigd of die kenmerkend zijn voor het betrokken land. Links op de foto de voorzitter van het wereldna- tuurfonds sir Peter Scott. De bewindsman vindt het van wijs beleid getuigen dat de stichting nauwe aansluiting zoekt bij de kennis, ervaring en outillage die de bestaande weten schappelijke instituten op het brede ter rein van massacommunicatie reeds heb ben. Over het plan de tijdschriftjourna list bij te scholen, zei mr. Van Doom: De Britten zijn inmiddels overtuigd geraakt van het feit dat ook de VS zich tegen een dergelijk voornemen niet ver zetten, mist er een degelijke consultatie plaatsvindt. En het was de Engelse be windsman Callaghan die de Europese solidariteit onderstreepte met de opmer king: „Wanneer de Arabieren als een heid willen worden behandeld, zullen zij ons ook als eenheid moeten tegemoet treden.” Niettemin waarschuwde Van der Stoel: „Indien het embargo niet wordt opgeheven, komen wij natuurlijk in een moeilijke situatie.” WASSENAAR De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. H. W. van Doorn, heeft gisteren in kasteel Oud-Wassenaar de officiële presen tatie verricht van de Stichting Studie Tijdschriftpers. Deze stich ting, een gezamenlijk initiatief van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU) en de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ), heeft als voor naamste doelstellingen het enta meren en coördineren van het we tenschappelijk onderzoek op het ge bied van de tijdschriftpers alsmede Het Instituut verrichtte in -schriftelijke UTRECHT (ANP). De Verenigde Bedrijven Bredero gaat de inspraak rond nieuw- en vernieuwbouw professionali seren, omdat er naar het inzicht van dit Utrechtse bedrijf teveel inspraak plaats vindt zonder leiding. Dit heeft de directeur van de projekt- ontwikkelingsmaatschappij „Empeo”, de heer J. Oranje, gisteren aangekondigd tijdens een persexcursie van de Bredero. Het Utrechtse bedrijf, dat zich al eerder als belangstellende voor een projekt (in Den Helder) terugtrok vanwege het te veel aan inspraak, is van mening dat bepaalde vormen van inspraak in de huidige maatschappijstructuur passen. De gemeente moet evenwel verantwoor delijk blijven voor publiekrechtelijke kwesties. „Door mensen in een nieuw bouwwijk tevoren m,et elkaar in contact tc brengen en met elkaar te laten pra ten, voorkom je frustraties en vorming van actiegroepen”, gelooft de heer Oran je. Bij alle woningbouwprojekten (Brede ro is jaarlijks betrokken bij de bouw van zo’n 2000 a 2500 woningen) worden de toekomstige bewoners steeds een paar keer bij elkaar gehaald ter bespreking van allerlei zaken. Zelfs wordt voorlich ting gegeven over de tuinaanleg. In som mige gemeenten, zoals in Harmelen, worden fietstochten gemaakt om de om geving te leren verkennen. „Die bijeenkomsten hebben de invloed van de oude catechesatie”, vindt de pre- sident-directeur van VBB, dr. Jan de Vries. „Nu de catechesatie wat in onge- bruik is geraakt, halen we de bewoners van nieuwe wijken maar eens een paar keer bij elkaar”. Perswetenschap en maart een 635 tijd- zekerheid in haar afwegingsproces be trekt en eventueel direkt of indirekt de sociale verzekering financieel bij springt. Dit geldt in het bijzonder die sociale verzekeringen, die bepalend zijn voor de inkomensvorming van de individuele burgers. Wat wel voor verbetering vatbaar is, is de uitvoeringstechniek van de sociale verzekeringen, aldus het NKV. Het aan tal uitvoeringsorganen is te bont. „Er is veel meer versnippering dan coördinatie. In feite is de uitvoering in twintig jaar tijd niet aangepast”, zo schrijft Ruim Zicht, dat vindt dat de sociale uitvoe ringsorganisatie heel nodig aan herwaar dering toe is. De werkloosheid, dat wil zeggen de voor seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve is in mei opnieuw gestegen, zo blijkt uit de gisteren door het ministerie van Soci ale Zaken gepubliceerde cijfers. De voor seizoen gecorrigeerde arbeids reserve, steeg in mei met 7200 tot 139.000. Het werkelijk aantal werkloze mannen en vrouwen daalde in mei met respectievelijk 7830 en 850 tegenover eind april tot respectievelijk 87.950 en 21.570. Dat ondanks deze daling de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid toch steeg, betekent dat de daling van het aantal werkloze mannen en vrouwen, die in deze tijd van het jaar als gevolg van seizoenomstandigheden mag worden verwacht, veel groter had moeten zijn dan zij in werkelijkheid is geweest. Door deze benoeming is voorzien in de vacature die ontstond door het overlij den van ir. C. Staf op 10 september vorig jaar. 2.57- 2.67 6.20- 6.50 6.55- 6.85 103.50-106.50 35.75- 39.25 10.30- 11.50 2.68- 2.78 52.25- 55.75 87.75- 90.75 58.75- 61.75 47.25- 50.25 43.00- 46.00 14.60- 14.90 4.48- 4.78 8.50- 9.70 71.00- 74.00 16.50- 19.50 Waardestijging „Goldmines”. Voor het Beleggingsfonds voor Goudmijnwaar- den „Goldmines” is het op 31 mei afgesloten boekjaar 1973-1974 het meest spectaculaire jaar uit zijn elfja rig bestaan geweest, aldus een mede deling van het fonds. De basiswaarde per partïcipatiebewijs steeg per saldo met 37,4 pet van 872,55 tot 1.198,55 na een hoogtepunt van 1.638.65 in april. Het fondsvermogen nam toe van ƒ27,2 mln. tot ƒ32.1 mln., ondanks het feit dat het aantal participatiebewij- zen met 14 pet. terugliep. Vooral dankzij aanzienlijke dividendverhogin- gen bij de goudmijnen waarin het fonds belegt, kan het dividend worden verhoogd tot 55 per heel participa- tiebewijs en tot f 11 per eenvijfde participatiebewijs. Elsevier-Smithwinkels. De nieuwe win kels, die gezamenlijk door NV Uitge versmaatschappij Elsevier en het Brit se concern Wh. Smith and Son Ltd, zowel binnen als buiten Nederland, ont wikkeld zullen worden krijgen de naam Sims. De joint venture tussen Elsevier en Smith krijgt evens deze naam, aldus Elsevier. Het is de bedoe ling om op korte termijn meerdere Sims-zaken in grote centra van Ne derland te openen. Tevens bestaan er plannen voor vestigingen in België, Duitsland en Scandinavië. De Sims- zaken (verkoopruimte ca. 1000 tot 1200 m2) zullen een breed internationaal assortiment aanbieden van op vrije tijdsbesteding van het gezin gerichte artikelen. Verkopen Kiene. De verkonen van Kie ne’s Suikerwerkfabrieken NV zijn tot nu toe in 1974, uitgedrukt in geld, met 5 pet. gestegen ten opzichte van de zelfde periode in 1973. De directie handhaaft haar gedane uitspraak dat, zonder de problemen van de grond stoffenvoorziening te onderschatten, ook 1974 tot een succesvol einde kan worden gebracht, zo is op de jaarver gadering gezegd. De prognose is mede gebaseerd op de „drastische” prijsver hoging voor de produkten van Kiene met ingang van 1 juli. Hogere omzet Sanders Behang. Bij San ders Behang NV is de omzet in de eerste tien maanden van het thans lopende boekjaar ruim 10 pet hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van het boekjaar 1972-73. Naar verwachting zal de winst over het lopende boekjaar hoger uitkomen dan die over het vorige boekjaar, zo heeft het bestuur meegedeeld. Over 1972-73 behaalde Sanders Behang een nettowinst van 1,33 mln, waaruit een onveranderd dividend van 17,5 pet., waarvan opnieuw naar keuze 5 pet. in aandelen, werd uitgekeerd. behandeling. Het gesprek tussen het Eu ropa van de negen en 21 Arabische landen zal snel worden aangepakt, nu ook Groot-Brittannië zijn aanvankelijke reserves heeft laten vallen. De Duitse raadsvoorzitter Genscher, de Franse mi nister van buitenlandse zaken Sauvag- nargues (die in de tweede helft van dit jaar voorzitter wordt volgens het EEG- roulatiesysteem) en de voorzitter van de Europese Commissie Ortoli gaan tijdens een verkennende fase polsen wat de Arabieren van een tweegesprek met de landen van de gemeenschap verwachten. Daarna zou dan een tweede fase moeten volgen met werkcommissies op het ter rein waarover de samenwerking terwille van „stabiele betrekkingen” zich moet uitstrekken, tenslotte gevolgd door een breedgeschaalde ministeriële bijeen komst. „Het groene licht is gegeven”, zei mi nister Van der Stoel, en één ding staat vast: een dialoog kan alleen plaatsheb ben met alle EEG-landen op basis van een volledig gelijke behandeling. Van Nederlandse zijde werd dit omschreven als „een bevestiging van de Europese solidariteit”, waaraan het in de eerste fase van de oliecrisis zo deerlijk heeft ontbroken. „Verondersteld wordt dat het olie-embargo zal worden opgeheven, op dat niets concrete onderhandelingen in de weg zal staan.” voor februari enquête onder schriftjournalisten. Hierop zijn blijkens een mededeling van het Instituut 148 antwoorden binnengekomen waarvan acht negatief. Het Instituut acht de res pons op de enquête bevredigend. Uit het onderzoek is verder gebleken dat de potentiële cursisten zich voor het groot ste deel in de leeftijdscategorieën van 21-30 iaar en 31-40 jaar bevinden, dat de .iieesten van hen middelbaar en een niet onbelangrijk deel hoger onderwijs heb ben genoten en dat bijna de helft bo vendien nog enigerlei specifieke oplei ding op het terrein van de tijdschrift- journalistiek heeft gehad. CAIRO (AP). In Egypte is vergaande wet afgekondigd inzake in vesteringen, nadat zij door het parle ment zijn aangenomen. De wet beoogt vooral het aantrekken van buitenlands kapitaal. De investeerders zullen liberale belastingfaciliteiten ten deel vallen en de wet maakt da.t veel beperkende soci alistische controlemaatregelen, ingesteld tijdens het regime van president Nasser, op hen niet van toepassing zullen zijn. Tot dat waarvan de investeerders uit het buitenland zullen worden gevrij waard behoren de bepalingen dat Egypte- naren voor 51 percent eigenaar moeten znij van een buitenlandse vestiging, dat er belasting wordt geheven op machines en installaties, dat de regering de lonen moet vaststellen en dat de werknemers deel moeten uitmaken van de directie. Deskundigen in Cairo zijn van oordeel dat een en ander al lang had moeten worden geschrapt, want hoe kon je ver wachten dat iemand bijvoorbeeld hier een industrie ging vestigen en hij te horen kreeg dat hij niet eigen baas mocht zijn in dat bedrijf? In hoeverre de nieuwe bepalingen al spoedig succes zullen hebben moet wor den afgewacht want Egypte was al lang geen land meer waar buitenlandse on dernemingen zich graag wilden vestigen, in verband met alle beperkingen en bezwaren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11