Kindvall licht geblesseerd Zweden denkt achter zaak Neeskens Oranje te eindigen VERTREK MORGEN VOLGENS SCHEMA Telefoons niet verwijderd Oranje kan bellen Argentijnse trainer Vladislao Cap leerde van oefenduel SPORWfflB Arbiterscommissie nu ook afgetreden Argentinië zal in Duitsland Woensdag de uitspraak in I SPORTP WK 74 anders spelen 1 4 Na scheidsrechtersbeoordeli ngscommissie Ingespeeld Steun Gevaarlijk B B-1 I DINSDAG 11 JUNI 1 9*7 4 SPORT Vrede 1 - 1 1 Ton Zwikstra: „ik ben nog voorzichtig” Fr (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) D Rensenbrink en Cruyff kun je niet maar laten ronddartelen Het is duidelijk, dat trainer Cap hoopt op snelle countermogelijkhe den. Maar dan van een paar spitsen, die bijna zonder steun moeten ma noeuvreren. Want de middenvelders STUTTGART „Wie zichzelf in slaap Iaat wiegen door het vriendelijke spel dat de Argentijnse voetbalploeg heeft gedemonstreerd in de oefenwedstrijden tegen Frankrijk (1-0-zege), Engeland (2-2-geljjkspel) en Nederland (4-1-neder- laag) speelt precies in de kaart van trainer Vladislao Cap, die niets liever wil dan de rol van underdog spelen in de strijd om het wereldkampioenschap”. Dat zegt niemand minder dan de Italiaanse trainer Valcareggi, die twee van de drie Argentijnse duels zelf bijwoonde en van de wedstrijd tegen Nederland een volledige video-recording liet maken, die hij nu druk bezig is aan zijn Italiaan se voetballers te tonen. DUSSELDORF. e De Zweedse selec tie voor het wereldkampioenschap voet bal, bestaande uit 21 spelers, is in Dus seldorf aangekomen, örjan Persson zal donderdag de groep completeren. Hij kreeg van de bond toestemming woens dag met zijn club een competitiewed strijd voor de tweede divisie te spelen. Het Zweedse gezelschap werd op het vliegveld verwelkomd door een dixie- landorkest en talrijke jeugdige autogram- Spelers en officials van Uruguay wer den maandagmorgen door de burgemees ter van Duisburg, Arnold Masselter, ont vangen. Daarna hielden de Zuidamerika- nen op de terreinen van de sportschool Wedau in de open lucht een barbecu. ’s Middags volgde er een training. Over de kansen wil Cap niet veel kwijt. „Ik heb pas heel laat de be schikking gekregen over alle spelers die tot de 22 geselecteerden behoren. Ayala, Heredia, Bargas en Yazalde moeten nog helemaal wennen aan het speltype dat wij zullen gaan spelen. Bij hun Europese clubs speelden ze anders. Ik hoop vlak voor de eerste wedstrijd tegne Polen in Suttgart, zover te zijn dat het team volledig is ingespeeld. Ja, het is een sterk bezet te poule. Ik zie Italië en Argentinië naar de volgende ronde gaan. Polen Rinus Michels heeft gisteren het tem po, waarin naar een oplossing voor de HILTRUP De telefoons in het Waldhotel zullen niet worden verwijderd. Michels had hierom verzocht omdat hij niet wil hebben dat zijn voetballers tijdens het toer nooi naar Nederland kunnen telefoneren waardoor hun aandacht van de voetballerij zou zijn afgeleid. Directeur Krautkramer echter: „Omdat iemand uit Barcelona op speelt laten we niet ons hele hotel ombouwen. Ik heb er niets mee te maken of de Nederlands-elftalspelers wel óf niet mogen bellen.” Spelers en bond vrijwel akkoord over financiën AMSTERDAM. De leden van de arbitragecommissie van de KNVB heb ben maandagavond in hotel Okura te Amsterdam een vergadering gehouden over de kwestie-Johan Neeskens. De Ajaoied wil komend seizoen uitkomen voor de Spaanse katnpioensclub CF Bar celona, maar het bestuur van Ajax houdt vast aan de langjarige verbintenis met de international. De arbitragecom missie maakte geen nadere bijzonderhe den over de bijeenkomst bekend. Men zal woensdagochtend uitspraak doen. De Argentijnse coach Cap kijkt hoe hij zijn beide doelverdedigers Filliol (zittend) en Santford (le doelman) trainen Het bedrag, dat de spelers nu in derde instantie voor hun arbeid tijdens de voorbereidingsperiode in Zeist en tijdens de eerste finaleronde in West-Duitsland in het vooruitzicht is gesteld, is 19.000 gulden bruto. Na het besluit van de clubs, die spelers aan Oranje leveren, een deel van de hun toekomende ver goedingen aan de spelers af te staan, was het bod van Zwikstra al opgelopen tot 13.000 gulden. De spelers gingen daar toen niet mee akkoord. De 6000, die daar nu bovenop zijn gekomen, heeft Zwik stra kunnen toezeggen, omdat vanuit West-Duitsland bekend is geworden dat alle deelnemende landen voor het spelen in de eerste ronde negen ton zullen ontvangen. De financiële deskundige van de voetbalbond had in zijn begroting zeven ton opgenomen. Volgens de nu te hanteren verdeelsleutel is dan 140.000 gulden beschikbaar voor de groep van 22. stapten ze op. Mr. Kernkamp gelooft echter dat niet alleen dit punt de sectie tot de stap heeft bewogen. „Vorig jaar zijn we via een nieuwe strictuur gaan werken. We bezitten nu drie secties en een voorzitter. Van de drie is de beoor- delingssectie de belangrijkste, maar de aanstellingen van scheidsrechters ressor teerden niet meer onder haar. Die liepen via het\ bondsbureau, onder het toeziend oog van de Sectie Betaald Voetbal. Het systeem werkte redelijk, maar we be merkten, dat we met overlapoingen te maken kregen. Hoewel we met allemaal nuchter en redelijk denkende mensen werkten, ontstond er toch een zekere competentiestrijd, te meer daar we on der de aangetrokken medewerkers per soonlijkheden hadden met grote verdien sten. We kwamen tot de conclusie, dat het zo eigenlijk niet langer kon, omdat ook de scheidsrechters niet meer wisten waar ze zich aan te houden hadden. Nog voordat de zaak met de internationale lijst .aan de orde kwam, hebben we besloten terug te keren naar een kleine re commissie. Om het sectiebestuur de vrije hand te geven bij de samenstelling daarvan, hebben de drie voorzitters en ik te kennen gegeven af te treden, zodat met een schone lei kan worden begon nen”. Ton Zwikstra was duidelijk voorzich tiger dan Jansen. Na afloop van zijn bespreking met Michels zei hij van nacht: „Morgen moet blijken of het vandaag een vruchtbare dag is geweest. Ik moet nog wat berekeningen maken voor het laatste gesprek met de spelers. Ik ben wel optimistisch, maar ik ben toch ook een realist. Het gaat zo vaak toch nog fout als je denkt de zaak rond te hebben. Toen we de laatste keer uit elkaar gingen, hebben de spelers een bedrag genoemd dat voor mij als indica tie gold. Maar toen was al bekend dat ik dat bedrag nooit zou kunnen halen.” Argentinië kan voor elke tegen stander bijzonder gevaarlijk worden, als het eenmaal een doelpunt heeft gescoord. Dan is het heel moeilijk om te penetreren. Want één ding is dui delijk: er zal door Argentinië geen pardon gegeven worden, op welke vierkante meter van het veld dan ook. Trainer Cap weet, dat zijn spe lers in feite „veredeld veteranenvoet bal” plegen. Het team maakte een slaperige indruk. Het speelt bijzonder langzaam; veel in de breedte en vaak ook achteruit. De spelers zijn mees ters in het ontregelen van het tempo van de tegenstanders. Omdat hun spel zo statisch is, irriteren ze snel, en hun confrontaties met spelers die sneller zijn, verlopen volgens het vas te dogma: „voorbij pas over mijn lijk” en: „onderuit” gaat degene, die toch zo snood is doorgang te forceren. zal toch ook tegenover ons te kort komen in routine op het gebied van wereldtoernooien. Ik zie West- Duitsland wereldkampioen worden. Nederland en Italië zijn de gevaar lijkste concurrenten voor de gasthe ren. Daarna een Zuidamerikaans land. Nogmaals, ik heb vertrouwen in onze defensie, ook na de nederlaag in Amsterdam. Dat overkomt ons slechts eenmaal. We hebben veel geleerd. Eén ding is zeker: pardon en vrijheid mag je niet geven. We zullen in Stuttgart als een eenheid aantreden. Die was er nog niet in de drie oefenduels die we nu in West-Europa hebben gespeeld. We zullen geen en kel risico nemen”. HILVERSUM. Het Nederlands elf tal vertrekt morgen volgens plan naar West-Duitsland. In de loop van maandag is er, naar het zich laat aanzien, een beslissende opening gevonden in het vastgelopen overleg tussen de spelers en de KNVB over de financiële regelingen voor de wereldtitelstrijd. Vanmorgen werd in Zeist door Ton Zwikstra, „mi nister van financiën” in het WK-bestuur van de voetbafbond, een derde bod ge daan, dat gisteravond al door beide par tijen, zij het met enig voorbehoud, ac ceptabel werd genoemd. financiële problemen werd gezocht, da nig opgeschroefd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de laatste en beslissen de confrontatie tussen Zwikstra en de spelers vanavond zou plaatsvinden. De gisteren uit Spanje teruggekeerde super visor kon daar niet akkoord mee gaan en heeft gisteravond, tijdens een ont moeting met Zwikstra, geëist dat van morgen nog de afrondende bespreking zou plaatsvinden. Gisteravond wist Zwikstra nog niet definitief of hij van de Westduitse orga nisatie inderdaad die twee ton meer tot zijn beschikking zou krijgen. „Ik heb dat bericht proberen te checken, maardat is mij niet meer gelukt. Inderdaad, se- creatris-penningmeester Henk Burgwal zit al in Duitsland (er is nogal wat kritiek in en buiten de bond over het vroege vertrek van Burgwal terwijl er juist een rel speelt, red.), maar ik heb hem niet meer kunnen bereiken. Voor dat we met de spelers gaan praten, zal het ons wel lukken via Burgwal te weten te komen hoe het precies zit met die twee ton”. De eerste tekenen van een op handen zijnde vrede tussen de spelers en de KNVB kwamen van Karei Jansen, se- cretaris-generaal van de VVCS en advi seur van de geselecteerden. Hij was gisteravond af zeer optimistisch. „Ik ver wacht dat deze affaire morgenmiddag uit de wereld zal zjjn. Ik heb begrepen dat Michels direct na zijn terugkomst heeft laten weten, dat er zo snel moge lijk een punt achter de zaak moest worden gezet. En het ziet er ook alle maal wat vriendelijker uit. Zoals het er nu voorstaat, geloof ik ook niet dat ik morgen nog naar Zeist hoef te gaan. Er zijn vandaag resultaten geboekt en ik geloof niet dat er nog echt zaf moeten worden onderhandeld. Men zal het ge heel wel met een officiële mededeling aan de spelers en daarna naar buiten afdoen.” Het feit, dat hij ondanks die 6000 gulden per speler meer nog lang niet aan de geheim gehouden vraag prijs van de spelers toekomt, verontrust Zwikstra niet. „Het is voor de spelers altijd al meer een kwestie van principes geweest dan een kwestie van gefd. Zij maakten er vooral bezwaar tegen, dat een deel van hun premie voor de kwali ficatie op de opbrengst van de WK wordt verhaald. Dat was overigens maanden geleden ook al bekend. Ik geloof dan ook wel, dat er nu een beslissende doorbraak is bereikt. Als er wat meer geld op tafel komt, stap je tenslotte wat makkeljjker over je princi pes heen”. Om de Bennekomse arbiter is het conflict tussen beoordelingssectie en scheidsrechterscommissie ontstaan. Toen Stouthandel, G. Eeden, A. van Leeuwen en Schalks hoorden dat Vervoort, tegen hun advies in, als zesde was geplaatst, menjagers. De ploeg was uit Kopenha gen vertrokken Zondag speelden de Zweden de laatste oefenwedstrijd in Malmö tegen Zwitserland zonder doel punten gelijk. UTRECHT. „Inderdaad hebben ook wij onze zetels ter beschikking gesteld, maar beslist niet uit protest tegen het aftreden van de scheidsrechtersbeoorde- lingscommissie”, aldus mr. G. W. Kern kamp, de algemeen voorzitter van de Scheidsrechterscommissie Betaald Voet bal. De Utrechtse praeses, die samen met Joop Martens (voorzitter Sectie Techni sche en Algemene Zaken), A. Stouthan del (voorzitter Sectie Begeleiding) de Scheidsrechterscommissie Betaald Voet bal vormt, acht de beweegreden van sectielid Wim Schalks onjuist, omdat „we zwart op wit hebben staan dat de beoordelingscommissie ons van advies dient en geen voordracht doet”. ,Mr. Kernkamp vervolgt: „Van het totaal uit gebrachte advies hetgeen veel meer omvatte, dan alleen de samenstelling van de internationale scheidsrechterslijst hebben we alleen het advies oni Joop Vervoort 13e te plaatsen, niet opgevolgd. De overige punten wel”. .‘iliwawmS Enkele spelers van Haiti genieten hier in een Duits zwembad van het tram polinespringen en het gezelschap van enkele Duitse meisjes. Aangezien Haiti, ingedeeld bij Italië, Polen en Argenti nië, toch kansloos is om de tweede ronde te halen, hoeven de spelers ook niet zo hard te trainen. Argentinië heeft maandag een 2-0 overwinning behaald tegen de Duitse amateurclub Sindelfingen. Beide doel punten werden gemaakt doof linksbui ten Kempes. De sterkste roeinaties ter wereld, Oost Duitsland en de Sovjet Unie, zullen op 29 en 30 juni met hun volledige equiper deelnemen aan de internationale wedstrijden om de Koninklijke Holland- beker op de Bosbaan. De Westduitser Brehm heeft de vierde etappe van de ronde van Oosten rijk gewonnen. Tijdens de schaakolympiade heeft Nederland met 4-0 van de Bahama’s gewonnen. De Franse coureur Santy heeft de Dauphine Libéré gewonnen. Helmuth Schön wil met Overath voor Netzer tegen Chili spelen. Brazilië wordt door nieuwe blessu- reproblemen gehandicapt. Ook voorstop- per Marinho kan vanwege een spierbles sure waarschijnlijk niet tegen Joegosla vië‘spelen. Het Nederlandse jong amateurelftal heeft in Wezep met 4-0 gewonnen van het Uruguese studententeam. hebben en dat was in de drie oefenduels duidelijk zichtbaar de stringente opdfacht slechts te denken aan hun verdedigende taak en alleen bij hoogste uitzondering mee te gaan naar voren. „Nee”, zegt Cap, „we nemen geen risico. Waarom? Als we ruimte geven, als welk team dan ook in het wereldkampioenschap ruimte geeft aan de tegenstander, dan is dat elftal verloren. Kijk maar eens naar West-Duitsland, naar uw team. Dat zou dodelijk zijn. We hebben het in Amsterdam geprobeerd. Het was fu nest. Men kan topspelers als Cruyff, Rensenbrink, enfin noem maar op, niet zo maar laten ronddartelen op het veld. Die moeten opgevangen worden en wel het liefst buiten het strafschopgebied. Dat zal onze speelwijze zijn. We hebben voor dat spel de spelers”. En als dan de tegenstander steeds meer gejaagd gaat spelen, de dekking even verwaarloosd, dan probeert Ar gentinië met razendsnelle „break outs” tot scoren te komen. Vladislav Cap is de beminnelijkheid zelve. Hij weet welke gevoelens en gedachten er in de Europese voetbal wereld heersen en hjj wil coute que coüte de indruk wegnemen dat Ar gentinië alleen maar met de grofste middelen tot successen kan komen. Daarom zei hü zondagmiddag met nog meer nadruk dan in Parijs: „We hebben toch sportief gespeeld. We willen van de image af, dat we een stelletje beesten zijn op het voetbal veld”. En Cap, die in Parijs al zei dat hij de kansen van Nederland hoog aansloeg, zag er in Amsterdam zo waar een finaleplaats in zitten voor Oranje. Toch waarde achter deze stroom van woorden de onrust. Cap is een te goede voetbalkenner, zo dat hij don ders goed weet, waaraan het in zijn Argentijns elftal schort. De kennis making met de Europese ploegen heeft hem op verscheidene punten wijzer gemaakt. Hij kent precies de zwakheden van zijn spelers. Oh ze ker, hij zegt met nadruk, dat het allemaal goede voetballers zijn met een grote techniek. Maar hij vergeet erbij te zeggen, dat het hem zorgen baart dat die goede techniek alleen aanwezig is als de Argentijnen in staat worden gesteld hun statische speelwijze van de eerste tot de ne gentigste minuut te handhaven. In Parijs, na afloop van de wedstrijd tegen Frankrijk, zei hij: „We wachten rustig af wat de tegenstander gaat doen. We zijn erg geduldig. We kun nen eindeloos wachten op een kans. Als een kat die op zijn prooi loert, zo vangen wij de tegenstander op. We hebben een sterke achterhoede, met Ausputzer Prefumo aan het hoofd, Mer Bargas en Sa en Wolff. Die kunnen heel wat aan. Or het mid denveld is Heredia tot veel in staat. En in de spits hebben we zeker drie spelers die een hoog internationaal niveau hebben bereikt: Yazalde, Kempes, Ayala”. Coach Georg Ericsson vertelde niet teleurgesteld te zijn over het resultaat: „Ik ben alleen maar blij, dat alle spelers er zonder blessures van zijn afgekomen”. Ericsson gelooft dat zijn team een rede lijke kans heeft zich uit de groep met Nederland, Uruguay en Bulgarije te kwalificeren voor de tweede ronde. „Ik denk dat we achter Nederland tweede kunnen worden. De openingswedstrijd tegen Bulgarije zaterdag zal voor ons waarschijnlijk tevens de sleutelwedstrijd zijn. Vijf jaar geleden moesten we ook tegen de Bulgaren spelen in een voor ronde. We verloren toen zowel uit als thuis”. Ericsson zei dat de enige speler met blessurezorgen momenteel oud-Fey- enoorder Ove Kindvall is. Hij heeft een pijnlijke voet, maar zal hoogstwaar schijnlijk vrijdag mee kunnen spelen. Wat denkt Ericsson te doen aan het afstoppen van Johan Cruyff’ „Cruyff is minder belangrijk voor het Nederlands elftal, dan Ralf Edström voor ons”, al dus Ericsson. Roberto Porta, trainer van Uruguay, blijkt over een ijzersterk optimisme te beschikken voor wat betreft de kansen van zijn ploeg in het komend wereld- kampioenschapstoemooi. „We gaan de cup voor de derde maal winnen” ver klaarde hij maandag in Duisburg-We- dau. 1 -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15