ISRAEL VREEST MEER CONCESSIES Emmerikse kistjes gaven 1100 nieuwe Rijsenhout wil nazi-namen rampenplan Eén Palestijnse kaper ziet af van beroep Weer politieke crisis in Italië Kijkgeld nog 2 jaar op huidige peil ALGESAL helpt snel en brandt niet op de huid Vte®5 pet. r I Repetitie voor opening WK voetbal f 'l ’H j Een duidelijke lage prijzenpolitiek Pak 139,75 kombinatie 115,- denim pak 115,- kolbert 85,- broek 40,-, hemd 1O,- house of enqland «HE Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden VOORSTEL AAN NOS-BESTUUR: Europese zorgen iets lichter AGENDA pag’na 4 Ontkoppeling AM- en FM-zenders bepleit Grote Houtstraat 96, Haarlem Iets hogere temperaturen SCHIPHOL-GEVAAR 1 2 DINSDAG 11 JUNI 1974 64e jaargang nummer 183 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 en heeft geen onaangename geur verkrijgbaar in tuben van 40 en 100 gr. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) JERUZALEM Israel ziet het bezoek van president Nixon met ge mengde gevoelens tegemoet. Aan de ene kant: een grote eer voor een klein land als Israel dat het diplomatiek in de wereld zo moeilijk heeft, dat de president van zo’n belangrijk land als de Verenigde Staten Israel bezoekt. Politieke voordelen van het bezoek: een overeenkomst op lange termijn zal gesloten worden over wapenaankopen en financiële leningen en giften. Recept .7' i. Watergate Ma Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. emengde gevoelens bij Nixons komst (Zie verder pagina 3) (Van onze Haagse redactie) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze Rtv-redactie) (Zie verder pagina 7) ADVERTENTIES Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Weerrapporten de dag Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kastje kijken 7 Radio en tv 9 Strips 9 Economie 11 Beurs 15 Sport 15, 17 Weg en wiel 4 Een IJmuider Courant per 1 oktober, als de Tros A-omroep zou worden. AAN HET STRAND Achter het front dat vandaag met wat regen passeerde, nadert via Schotland een hoge drukge- bied. Morgen overwegend droog weer met opklaringen, een ma tige zeewind en met 14 tot 16 gra den nog te koel. Zeewater 13 gra den. Vooruitzichten: lichte ver betering met kleine temperatuur stijging. zal hoofdzakelijk bepaald worden door heit aangeboden minderwaardigheidscom plex dat de Israëliërs hebben door het chronisch gebrek aan internationale er kenning: tenslotte is Nixon na Willy Brandt pas de tweede regeringsleider, en het eerste staatshoofd van betekenis dat in Israels 26-jarige geschiedenis het land met een officieel bezoek vereert. Epicurus: De dood raakt mij geenszins; als ik leef, is hy er niet. Als ik dood ben, ben ik er niet. antoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden elefoon administratie 15437 en 16450 cdactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 jstgiro 273107 Postbus 18 lachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 RIJSENHOUT. De bewoners van Rijsenhout in de Haarlemmermeer vinden dat er een rampenplan moet komen, met het oog op de onveilige situatie die de aanwezig heid van de fuchthaven Schiphol met zich meebrengt. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De strijd over het oplossen van de fatale economische crisis in Italië heeft het 36e kabinet sinds de oorlog ten val gebracht. Het is een regeringscrisis die niemand heeft gewild en die op een zeer gevaarlijk moment komt nu Italië op de rand van het bankroet leeft en onder de voortdurende dreiging van ex tremistisch geweld gebukt gaat. (Zie verder pagina 3). ‘A-- De raad van beheer meent niet te kunnen voldoen aan de eis van de regeringscommissaris, de kostenstijging te beperken tot 10 pet. De personeelsstop bij de NOS wordt niet langer haalbaar geacht en er is voor 1974 dan ook personeelsuitbreiding opgenomen. De be groting van de NOS is ruim f 206 mil joen, een stijging van 21 pet (na aftrek van eenmalige posten: 13,2 pet.). De Raad van Beheer baseert de verho ging van het kijkgeld op een inflatie van 12 pct. Men geeft overigens de voorkeur aan indexeringen boven grote, stapsgewijze verhogingen. De Rijsenhouters hebben dat bij de inspraak in het streekplan de Meerlanden naar voren gebracht. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM Ahmad Musa Nuri, één van de twee Palestijnse kapers die vorige week donderdag door de Haarlemse rechtbank tot een gevangenisstraf van vijf jaar, conform de eis van officier van justitie mr. Bredius werden veroor deeld, ziet af van hoger beroep. Dat deelde zijn raadsman, mr. P. Heidinga ons vanmorgen mee. De andere advo caat, mr. H. J. F. Reeringh, zei ons dat ten aanzien van zijn cliënt, Sami Husayn Tamimah nog geen besluit is gevallen. Wat de radio betreft pleit de Raad van beheer voor loskoppeling van de AM-en FM-zenders. Dan wordt het mo- geljjk, uitgebalanceerdere programma’s te maken en bijvoorbeeld zenders te be stemmen voor klassieke muziek en edu catieve programma’s. Voorwaarde is wel, dat eerst de AM-zenders worden ver sterkt. Vrijdag zal in het NOS-bestuur ook een interim-rapport van de werkgroep Uitgangspunten aan de orde komen. De werkgroep stelt onder andere een vijfja renplan voor, in welke tijd de verhou ding in zendtijd tussen de A-, B- en C- Omroepen verdeeld zou moeten worden volgens de sleutel 5:3:1, oftewel 12,5 uur voor de A-omroepen, 7.5 uur voor de B-omroepen en voor de kleine C-om- roepen 2,5 uur per week. De NOS moet dan kunnen beschikken over 25 uur per week. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Opklaringen, later op meer bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Mini mumtemperaturen van 10 gra den vlak aan zee tot ongeveer 6 graden elders. Maxima morgen van 15 graden vlak aan zee tot 18 graden in het zuidoosten van het land. gegevens die op het ministerie voor het eerst binnenkwamen nadat een Emmerikse politieman de kaarten bakken, die hij in zijn gemeente in een berm had aangetroffen, had overgedragen aan de rijkspolitie in ’s Heerenberg. „Velen zullen overle den zijn; hetzij door oorlogshandelin gen, hetzij daarna”, meent Justitie. Op het departement is men ervan overtuigd dat de gegevens zijn sa mengesteld aan de hand van inlich tingen van nabestaanden. Hierop duidt vooral dat de gegevens zijn bij gehouden tot en met 1962. Nadat de kaartenbakken waren ge vonden, hebben verscheidene nabe- staandn zich met Justitie in verbin ding gesteld om iets meer over een vermist familielid te weten te komen, maar in alle gevallen zonder resul taat. De kaarten blijven onder de hoede van het directoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging van het ministerie van Justitie. DEN HAAG. Slechts 80 van de circa 1200 op de onlangs bij Emmerik gevonden kaarten geregistreerden, die in de oorlog hebben dienstgenomen in Hitlers strijdkrachten, komen ook voor in het opsoringsregister voor de bijzondere rechtspleging. De overigen, ten minste 1100 personen, zijn bij het ministerie van juistitie nooit als vrij williger voor de nazilegers bekend geweest „Voor zover hun misdrijf alleen de dienstneming bij de Duitsers is ge weest, hoeven zij thans niets meer te vrezen”, aldus een woordvoerder van justitie, „dit misdrijf is thans ver jaard”. Wat de herkende 80 personen betreft, zij blijven in het opsporings register staan „zolang er niet ten minste een verklaring van vermoede lijk overlijden is”. Justitie kan thans nog niet meede len wat er gaat gebeuren met de De inspraakgroep vraagt zich af of het in de Meerlanden niet ont breekt aan een goed doordacht plan. De aanwezigheid yan luchit- havenbrandweer acht men niet af doende, „Vliegtuigen hebben nu eenmaal niet de gewoonte om op vliegvelden neer te vallen, maar wel in de naaste omgeving.” ST’JVE NSK spierpijn, gewrichtspijn, spit, zenuwpijnen, pijn in armen en benen. Optimisme is een gezond middel dat direct weer nieuwe energie geeft als het tenminste op tastbare en geloof waardige feiten is gebaseerd. Zijlstra en Boersma, twee talentvolle en optimisti sche Friezen van realistische huize, heb ben ogenschijnlijk onafhankelijk van el kaar bemoedigende analyses gegeven van de economische situatie in Europa. Niet dat zij juichend op een stoel gesprongen zijn - dat niet, eigenlijk „hield het niet over”. Maar vergeleken bij de sombere voor spellingen van de laatste maanden, waaruit bijna moest worden geconcludeerd dat het met de Europese economische sa menwerking nagenoeg afgelopen was, klonken hun verklaringen ronduit be vredigend. Er zit nog toekomst in de Europese economie en in de positie van de aangesloten landen, mits deze de les goed geleerd hebben die in de huidige crisis besloten lag: elkaar niet in de steek laten, elkaar geen vliegen afvan gen, elkanders noden begrijpen en er wat aan doen en bovendien: een goed sociaal beleid koppelen aan iedere cent economische winst die behaald wordt. Intussen baart Italië nog wel de mees te zorg. Daar staat duidelijk de demo cratie op het spel. De regering Rumor is weer gevallen, de extremistische machtsjagers staan te trappelen om de teugels in handen te nemen, de econo mie is er droevig aan toe. Het is voor de EEG een prioriteit om Italië uit de nesten te halen, voordat het ten prooi valt aan anti-democratische opportunis ten, de vissers in troebel water die leven Jj gratie van de chaos. Maar Nixon die vandaag In Oostenrijk is komt naar het Midden-Oosten niet alleen voor Israel, en zelfs niet in de eerste plaats. Vooral de betere betrek kingen met de Arabisrtie wereld staan in het middelpunt van de belangstelling. Al zeggen alle Israëlische ministers en diplomaten dat zo’n verbetering van de betrekkingen tussen Amerika en de Ara bische wereld voor Israel alleen maar gunstig is, gunstiger dan de Russen een monopolie in de Arabische wereld te laten, zij menen daar natuurlijk niets van. Israel weet heel goed dat de betere betrekkingen tussen Amerika en de Ara bische wereld ten koste van Israel gaan, en dat Israel nu al concessies heeft moeten doen zowel in de Sinai als op de Golan, en in de toekomst nog meer concessies zal moeten doen. Kissinger heeft een eenvoudig recept: wees vooral eerst royaal met militaire en financiële steun en presenteer dan de rekening. Nog tijdens de recente oorlog werden de Israëlische verliezen via een lucht brug aangevuld. Na de oorlog kreeg Israel van Kissinger de rekening aange boden: het moest aan Egypte concessies doen. Nu met de Golan is hetzelfde gebeurd, en Kissinger heeft het patroon voor een langere termijn vastgelegd: Israel krijgt gedurende tien jaar aanzienlijke som men gelds en veel moderne wapens als onderdeel van de Amerikaanse garanties voor Israels veiligheid, die de veilige grenzen van voor de Jom Kippoer-oor- log moeten vervangen. In officiële kring beseft men zeer wel dat het haastige bezoek van de Ameri kaanse president alles met zijn onmoge lijke positie thuis te maken heeft en dat het bezoek aan het Midden-Oosten van de Amerikaanse president politiek op zichzelf overbodig en onbelangrijk is. Hij, Nixon, in het binnenland ver guisd, gaat ondanks alle tegenslagen door met het Grote Historische Werk: zijn missie voor de wereldvrede die hij in naam van Amerika en de mensheid moet voltooien. Nixon kan zondag in Israel, vooral dank zij de diplomatieke successen van Kissinger op een warm welkom rekenen. Nu al is de stad Jeruzalem versierd met Amerikaanse vlaggen. Onder de Israëli sche bevolking speelt Watergate een uiterst bescheiden rol, men heeft andere zaken aan zijn hoofd, en Nixon heeft hier nog steeds het image van een pro- Israelische president. De reactie van het Israëlische publiek HILVERSUM. De Raad van Beheer van de NOS meent, dat het kijkgeld voorlopig niet omhoog hoeft Het kan tot 1 juli 1976 - een jaar langer dan was gepland - op 108 blijven. Op 1 juli 1976 zal het dan moeten worden ver hoogd met 47 voor een periode van twee jaar. Dit staat in een nota, bij de begroting die vrijdag door het bestuur van de NOS wordt behandeld. Deze begroting bepleit onder meer een uit breiding van de tv-zendtijd met vijf uur per week per jaar. Het geld daarvoor zou moeten komen van meer herhalin gen en eenvoudige programmering. Uit gegaan wordt van zendtijduitbreiding jofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie' Mr H C van der Mije. H P Nixon een en al glimlach kwam gisteravond in Salzburg aan. Rechts kan selier Kreisky van Oostenrijk. In het Walstadion in Frankfurt heeft vanochtend de repetitie plaatsgevonden voor de opening van de wereldkampioen schappen voetbal. Eenentwintighonderd kinderen vormden op de grasmat het vignet van de WK 74. ji k Voorlichting Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, Den Haag.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1