s< Verschil van mening over prik tegen caries SCHOONMAAK IN OOSTERPARK N OOSTGRONINGERS BOOS: Dollardkanaal moet buitendijks komen P Raad van Waterstaat eens met commissie-Klaasesz: ru Getijdebeweging in Oosterschelde nodig V s Niet jagen bij vogeleiland II Drie-guldenstuk voor ruim 20 mille 1 Sluis tegen nog meer sex-winkels □□□En dit nwj w< ty 01 V( VI Al 8 EMS DINSDAG 11 JUNI 1974 BINNENLAND-BUITENLAND 2INS (Van onze speciale verslaggever) Maar één soort Onjuist AANGEPAST AMSTERDAM UTRECHT (ANP) De Utrechtse hoogle raar in de preventieve tandheel kunde prof. O. Backer Dirks is het niet eens met de uitspraak van ir. C. Jager, directeur van Kiene’s Suikerwerkfabrieken N.V. in Amsterdam, dat het er naar uitziet dat over tien jaar kinderen kunnen worden ingeënt tegen cariës (tandbederf). BERGEN (Noorwegen) Generaal Andrew Goodpaster, opperbevel hebber van de NAVO, vindt de plannen van het kabinet-Den Uyl voor vermindering van de defensie-uitgaven „schadelijk voor het Noordatlan- tische bondgenootschap”. R bevi rege maal koor een beta) *n Relatie opent 'n nieuwe winkel. ga EXTRA KOSTEN Schlesinger Bel UW Fleur op- bloemist. RISICO F l afcl'/iÜ 'Z'Z", ;3|| I de jagersvereniging ADVERTENTIE IHTERHORR Navo-kritiek op defensieplannen Ir. Jager deed zijn uitspraak op de jaarvergadering van zijn bedrijf in Amsterdam. Hij baseerde deze op de vorderingen die door prof. Cohen aan de Londense universiteit worden ge maakt in het onderzoek naar cariës. Tel Aviv Tunis Hoog water Laag water to op ■aan op 16 15 26 24 uur i uur Leerlingen van de Eerste Gemeentelij ke Nijverheidsschool in Amsterdam heb ben gisteren in het kader van de „kultu- rele week” een deel van het Oosterpark een goede beurt gegeven. Met bezems en prikkers beschikbaar gesteld door de Gemeentereiniging'gingen ze het vuil op gazons, paden en perken te lijf. Met zichtbaar resultaat. Inmiddels is aangetoond, zo zei ir. Jager, dat vaccinatie tandbederf bij apen goeddeels kan voorkomen. Ver der zei hij van mening te zijn dat de campagne „Snoep verstandig, eet een appel” oneerlijk' is. „Een appel bevat meer suiker dan een rol drop”, zei hij. Va Chri moei len, kred De s rijke in t« het sche lomti zou der king: He van Ov hand milji over Waar la binnen- an buitenland wnw n ozo w nno zzw nw wzw zzw n zw w 15 15 13 14 15 12 14 14 14 14 20 18 18 14 15 13 13 14 15 7 7 3 i 6 8 7 4 10 5 4 20 15 8 6 8 8 6 4 7 10 4 3 4 9 19 9 6 12 7 8 14 12 5 10 8 15 18 19 17 NI Yort noen de s welk trokl regei help presi B CD1 mer ken tege Bon staa «wa B rold conl seli< D lanc Frai Sch: ken W Sch ovei onb poli H het den on tl W Berl terre en i dreif voetl 8 2 7 2 3 2 4 2 7 2 1 0 0 0 o 2 3 7 5 4 11 2 0.2 0.2 0 0 0 12 0 0 2 0.1 2 6 3 14 0 0 0 0 De tie, rent, van er twee en 5 Sa in poli stof Ge de t pree antv zich succ opne Bi latei were Korl gesp In zijn advies aan de minister van verkeer en waterstaat beveelt de Raad van de Waterstaat aan het werk er voorshands op te richten dat de Ooster schelde „in de eerste fase wordt afgeslo ten door een poreuze blokkendam vol gens de oorspronkelijke plannen, echter zo aangepast dat deze gedurende de tijd die nodig is voor de bouw van de stormvloedkering, stand zal houden”. De raad merkt daarbij op: „Naar de raad is gebleken kan, rekening houdend met het risico van vertraging bij de uitvoering van werken van een omvang als de onderhavige en het oponthoud dat de gevolgde procedure met betrekking tot de besluitvorming omtrent de Ooster schelde wellicht zal veroorzaken, een dergelijke dam in ui terlijk 1980 zijn voltooid, waardoor in dat jaar de veilig heid in het Oosterscheldebekken door de verlaging van de stormvloedstand aldaar aanzienlijk zal zijn vergroot”. De raad onderkent dat de milieu- situatie in het bekken achter de blok kendam niet optimaal zal zijn. Hij vindt dat echter aanvaardbaar, omdat het om een overgangsfase gaat. De comparti- te immuun, hij kan deze ziékte niet of nauwelijks nog krijgen. Prof. Backer Dirk's vindt het ook onjuist om het eten van een appel te vergelijken met het eten van een rolletje drop. Hij wees erop dat het gaat om de „suikerstoot” elke keer als men een snoepje of een appel eet. „Men eet wel gemakkelijk twintig snoepjes per dag, maar niet twintig appels. Bovendien, drop is nog be trekkelijk onschuldig vergeleken met ander snoepgoed”. De mate van tand bederf wordt, behalve door de per soonlijke aanleg om deze ziekte te krijgen, vooral bepaald door het aan tal malen dat men per dag suiker binnenkrijgt. „Om de gedachten te bepalen”, aldus prof. Backer Dirks, „niet snoepen en niet tanden poetsen is minder bezwaarlijk ten aanzien van cariës dan wél snoepen en wél tanden poetsen”. ll I DEN HAAG. De Raad van de Wa terstaat is het met de commissie-Klaa- sesz eens dat in de Oosterschelde een stormvloedkering moet worden gebouwd, waardoor een zekere getijdebeweging blijft bestaan. Naar het oordeel van de Raad van de Waterstaat moet echter worden uitgegaan van een kleiner zont- getjjdebekken dan de commissie-Klaa sesz voor ogen stond. De raad vindt dat het zoute bekken aan de oostkant moet worden begrensd door dammen tussen Wemeldinge en Sint Maartensdijk en tussen Sint Philipsland en de Grevelin- gendam. Daardoor zal de schelpdiercul- tunr in Yerseke verloren gaan. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Hier en daar een bul. Later minder koud, ratuur: omstreeks 8 graden. Maximum tempe- Aantal uren zon: 0 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN Prof. Backer Dirks zei in een reac tie hierop dat de experimenten met vaccinatie tegen tandbederf bij apen nog maar weinig perspectief bieden. Bij deze dieren is eerst tandbederf kunstmatig tot stand gebracht met behulp van voor tandbederf verant woordelijke bacteriën, waarna deze bacteriën via vaccinatie konden wor den bestreden. Het ging hierbij echter om een wetenschappelijk model, waarbij voornamelijk één soort bac- Op de eerste veilingdag waren de Ne derlandse munten aan de beurt. De ko mende drie dagen worden buitenlandse munten geveild en munten uit de Ro meinse en Byzantijnse oudheid. Andere uitschieters op de eerste dag waren: een drieguldenstuk van 1822 dat 12 mille opbracht, een rijksdaalder uit 1808 met de kop van Lodwijk Napoleon als koning van Holland (deze verwissel de voor 8000 gulden van eigenaar) en een proefslag in brons van een vijftig- stuiverstuk uit 1807 waarvoor 5200 gul den werd geboden. Generaal Goodpaster en andere hoge militaire bronnen van de NAVO lieten er gisteren in het Noorse Bergen, waar vandaag een vergadering van de Nuclear Planning Group van de NAVO wordt gehouden, geen twijfel over bestaan dat zij eraan twijfelden „of Nederland wel zijn NAVO-defensieverplichtingen zou kunnen nakomen als de plannen voor vermindering van de defensie-uitgaven van de regering (1600 miljoen gulden tot 1976) inderdaad worden uitgevoerd. Goodpaster en de andere NAVO-zegs- lieden gaven deze mening na een verga dering van het zgn. militaire comité van de NAVO in Brussel, dat, aldus Good paster, na bestudering van de Neder landse defensieplannen tot de conclusie was gekomen dat de bezuiniging zoals voorgenomen door de regering, niet mo gelijk is omdat „de NAVO geen marge meer heeft.” Gezegd werd dat de samen- hanging van het Noordatlantisch bond genootschap zou worden aangetast als de Nederlandse plannen inderdaad zullen worden uitgevoerd. In rege: om 1 groe; aldu In van bij trokl volg, dien: He den ■xAcücmuds aa.iftcuvuucil nauai geheime bergplaats onder de y. benzinetank van hun auto 61 kilo hasj was gevonden. Ze stonden op het punt met de lijnboot over te steken naar de Spaanse havenstad Almeria- Vorige week zijn al twee Nederlandse echtpa ren aangehouden die met verdovende middelen uit Marokko op weg waren naar Nederland. Als uit het onderzoek zou blijken, dat noch de sluiting door middel van een blokkendam noch door middel van cais sons aan de gestelde criteria voldoet, dan zal naar het oordeel van de Raad de afsluiting volgens de oorspronkelijke plannen moeten plaatsvinden, waarbij dan na de afsluiting tot het gereedko men van de stormvloedkering een stag nant zoutwaterbekken moet worden ge accepteerd. Over de extra kosten merkt de Raad op, dat deze, voorzover ze uitsluitend worden gemaakt voor andere belangen dan waterstaatsbelangen, niet mogen worden gekort op uitgaven, die landelijk in de waterstaatssfeer worden gedaan. In zijn afweging van de visserij- en de scheepvaartbelangen stelt de Raad: „Op welke wijze het afsluitwerk van de Oosterschelde ook zal worden gereali seerd, deze zal in ieder geval, mede ook tengevolge van de gewijzigde waterbe weging, een niet geringe ingreep in het terie het tandbederf van de apen teweegbracht. In de praktijk blijken echter vele soorten bacteriën in de mondholte tandbederf te veroorzaken. de NAVO op 24 juni. Er is dus geen ministerraad op deze datum voorzien, zoals abusievelijk door premier Den Uyl vorige week is meegedeeld. Het militaire comité van de NAVO heeft zijn advies, aldus de zegslieden, gebaseerd op rapporten van het NAVO- opperbevel en\ de NAVO-commando’s voor de Atlantische Oceaan en het En gelse Kanaal. Het negatieve advies over de Nederlandse plannen is voorgelegd aan secretaris-generaal Luns. De menin gen van de drie NAVO-commando’s zijn vorige week al ter kennis van de rege ring gebracht. AMSTERDAM (ANP). Een vier kant drieguldenstuk uit 1682 is gisteren op een veiling in Amsterdam verkocht voor 22.000 gulden. Het muntstuk, ge veild door munten-expert Jacques Schulman op een vier dagen durende verkoping van munten en decoraties, was getaxeerd op 15 mille. De munt, een uniek exemplaar, verkeert in zeer goede staat. In verschillende onderzoekcentra wordt overigens aandacht besteed aan de immunologische aspecten van ca riës. Daarbij wordt in het bloed van mensen die niet aan deze ziekte lij den, gezocht naar specifieke stoffen, die kennelijk cariës voorkomen. Men kan dit vergelijken met inenting te gen tetanus. Wie ingespoten is met tetanus-anti-stoffen is voor deze ziek- SLUIS (ANP). De gemeenteraad van de grensgemeente Sluis in Zeeuws- Vlaanderen heeft gisteravond tijdens een spoedvergadering unaniem geprotesteerd tegen de ongehinderde uitbreiding van het aantal sexwinkels in Sluis. Dit toeristenplaatsje heeft 3100 inwo ners en 9 sexshops. De tiende is op komst. Alle winkeltjes zijn gevestigd in de binnenstad en hebben gun goederen met veel lichtreclames uitgestald. Vol gens de bevolking van Sluis groeien de boutiques de burgerij over het hoofd. Zij menen dat sluis een „lustobject voor oversexte Belgen” wordt. De laatste tijd wordt het stadje zelfs gemeden door school- en bejaardenrei- zen. Daardoor .ziet de „gewone” midden stand zijn omlet teruglopen. Gisteravond hebben de elf raadsleden B. en W. eensgezind gevraagd op korte termijn middelen te zoeken om deze ongewenste uitwas een halt toe te roe pen. De raadsleden hebben een oproep tot het openbaar ministerie, het rijk en de provincie gericht om Sluis te steunen in de strijd tegen de sexboutiques. Zij hebben B. en W. ook in overweging gegeven contact op te nenien met andere Zeeuwsvlaamse gemeenten die met deze plaag te maken hebben, om samen de strijd aan te vinden tegen „de misvorm de sex”. op de De vice-voorzitter van de Europese Commissie, Mugnozza, heeft gisteren in Straatsburg gezegd dat de Europese Commissie met de Nederlandse regering gaat praten over de Dollard, een van de belangrijkste vogelreservaten van West- Europa. Hij zei dit in het Europese parlement, waar vragen over het graven van het afwateringskanaal waren gesteld namens de parlementscommissie voor milieubeheer en volksgezondheid. Vol gens de commissie zal de uitvoering van het plan om buitendijks door de Dol- lardkwelders een kanaal te graven, cata strofale gevolgen hebben voor miljoenen broed- en trekvogels en kan het ecolo gisch evenwicht ernstig worden ver stoord. Drie Nederlandse parlementariërs we zen erop dat er behalve het ecologische aspect nog andere kanten aan de zaak zitten. Ze wezen erop dat het alternatief dat door o.m. de werkgroep Dollard van de Landelijke Vereniging om Be houd van de Waddenzee wordt aange voerd betekent dat de zeedijk zal moeten worden doorboord. De 20-jarige Peter Kessels uit Heel (Limburg) is gisterochtend om het leven gekomen toen hij tijdens een praktisch examen elektrotechniek door stroom werd getroffen. Het ongeval deed zich voor op de streekschool voor beroepsbe- geleidend onderwijs in Eindhoven. Ongerust geworden door de ramp in de chemische fabriek in Flixborough heeft het raadslid W. van der Star (PvdA) het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad vragen gesteld over de veiligheid van de in Rotterdam en om geving gelegen bedrijven. Hij vraagt het bestuur op korte termijn alle door de gemeente Rotterdam afgegeven hinder wetvergunningen opnieuw te bezien en zo nodig nieuwe veiligheidseisen te stel len aan de bedrijven. Het KVP-Kamerlid Van der Sanden heeft minister Duisenberg van Financiën gevraagd hoe het staat met de studie over de mogelijkheden van een subsidie regeling aan de Nederlandse kerkgenoot schappen. Ook wil hij weten in welk stadium de studie verkeert over de af koopregeling ten aanzien van tractemen- ten, pensioenen en andere inkomsten van kerkgenootschappen. De Rotterdamse politie heeft in het afgelopen weekeinde een veertigjarige man uit de Maasstad aangehouden die werd verdacht van diefstal bij zijn werkgever. Bij zijn arrestatie vond de politie 2712 damesslips in zijn auto. Volgens het KVP-Kamerlid Van Zeil moet op de Nederlandse vliegvelden het systeem worden toegepast waarbij vliegtuigen worden verplaatst tussen start- en landingsbanen en stationsge bouw zonder dat dat daarbij de motoren van de vliegtuigen in actie komen. Dat leidt tot vermindering van brandstofge- bruik, lawaai en luchtverontreiniging. Vandaag rijden er van vijf voor negen tot vijf over half vijf geen trei nen tussen Bameveld-Dorp en Ede-Wa- geningen omdat mensen van de Explo- sieven Opruimingsdienst daar gaan gra ven naar een bom die zich vermoedelijk in de Tweede Wereldoorlog heeft genes teld bij die spoorbaan. Hoewel er al drie decennia treinen over de plaats des on- heils hebben gedenderd, willen NS toch maar liever van het ding worden ver lost. Tijdens de werkzaamheden laten de spoorwegen bussen rijden tussen Barne- veld-Dorp en Ede-Wageningen. Het proces tegen de Italiaanse anar chist Pietro Valpreda en 19 andere be schuldigden van de zwaarste na-oorlogse politieke aanslag in 1969 op een bank in Milaan: 16 doden zal vermoedelijk in oktober plaatsvinden samen met dat tegen twee ook van de aanslag verdach te neofascisten in Milaan. Het hoogge rechtshof in Rome heeft gisteren be paald dat het proces tegen Valpreda dat op 18 maart in Catamzaro begon, nM mag worden voortgezet. De NAVO-opperbevelhebber en andere zegslieden stelden dat het hierbij om een strikt militaire opinie over de Neder landse defensieplannen ging. Desge vraagd zei generaal Goodpaster dat de politieke en economische aspecten van het Nederlandse voorstel, dat onlangs voor commentaar aan de NAVO is voor gelegd „op een hoger niveau binnen de NAVO aan de orde zouden komen.” Het advies van de verdragsorganisatie aan Nederland, waarom de regering heeft gevraagd, zal worden uitgebracht in een vergadering van de permanente vertegenwoordigers van de 15 leden van „Vaccineren tegen cariës is een soort steen der wijzen, die iedereen wel graag zou willen vinden, maar die zeker nog niet is gevonden”, aldus de Utrechtse hoogleraar. Een binnendijks kanaal, dat momen teel door de regering in studie is geno men, werd radicaal van de hand gewe zen. De voorzitter van de Groninger Waterschapsbond, de heer R. Clevering, noemde het een waanzinning plan. De bioloog Fop I. Brouwer was ervan over tuigd dat tussen de buitendijk en de oude dijk een uniek en onvervangbaar natuurgebied zal ontstaan. Er werd een telegram aan de regering gezonden, waarin duidelijk wordt ge maakt dat de bevolking geschokt is door het uitblijven van de beslissing van de regering en dat geen verder uitstel meer wordt geduld voor de uitvoering van het buitendijks kanaal. Minister Vredeling (Defensie) gaf geen commentaar op het oordeel van de NA VO. De bewindsman spreekt vanavond met zijn Amerikaanse collega van de fensie Schlesinger, met wie hij ongetwij feld het Nederlandse bezuinigingsplan zal doornemen. De Westduitse minister van defensie Georg Leber, met wie Vre deling gisteren al een gesprek had, zou, aldus sommige bronnen in Bergen, niet geheel afwijzend tegenover de Neder landse bezuinigingsplannen staan. Het commentaar van de NAVO Nederlandse plannen voor de defensie is van belang omdat de confessionele mi nisters van het kabinet-Den Uyl hun instemming met deze plannen afhanke lijk hebben gesteld van het oordeel van de NAVO. Zoals bekend waren de confessionele bewindslieden, alsmede Vredeling (de fensie) en Van der Stoel (buitenlandse zaken) voor een bezuiniging van 1200 miljoen gulden in plaats van 1600 mil joen zoals de meerderheid binnen de regering. Minister Vredeling wil de lang toege zegde defensienota, waarin de bezuini gingsplannen zijn ve.werkt, op 11 juli publiceren. In Bergen zei hij gisteren dat hij in ieder geval op 13 juli op vakantie zou gaan. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. menteringsdammen moeten naar de me ning van de raad ongeveer gelijktijdig met de blokkendam voltooid worden. Overigens meent de raad dat met voort varendheid het onderzoek naar de moge lijke wijzen van afsluiting in de eerste fase en de consequenties daarvan moet worden voortgezet. „Indien uit dit onderzoek zou blijken, dat een afsluiting door middel van het plaatsen van doorlaatcaissons op tech nisch verantwoorde wijze mogelijk is, zou de Raad daaraan de voorkeur geven, mits ook deze afsluiting in uiterlijk 1980 haar beslag zou kunen krijgen”, aldus het advies aan de minister. 20.44 uur 16.08 uur thans bestaande eco-systeem in het bek ken betekenen, waarvan de gevolgen wellicht kunnen worden vermoed, doch niet met zekerheid kunnen worden voorspeld. Meurop/lnterttom Netertand Öegarandnrd fotllt De raad merkt daarover op dat ook bij uitvoering van het plan van de commissie-Klaasesz bepaald het risico aanwezig is dat de schelpdiercultures gedoemd zijn te verdwijnen. Uitgaande van dat risico en ervan uitgaand dat achter de afsluitdam in de Oosterschelde op kunstmatige wijze schelpdiercultures in stand gehouden kunnen worden, moe ten naar het oordeel van de raad de scheepvaartbelangen prevaleren. De raad zou er de voorkeur aan geven de Oos terschelde af te sluiten met open cais sons. Hij meent dat bij uitvoering van een nieuw plan enige vertraging zal moeten worden aanvaard, maar dat dit niet langer mag zijn dan één jaar. i 9^ WINSCHOTEN (ANP). In Winscho ten hebben gisteravond ruim duizend Oostgroningers hun ongenoegen uitge sproken over het uitblijven van een beslissing van de regering inzake het Dollardkanaal. Hierbij wend uitdrukke lijk de aanleg geëist van het buitendijks kanaal, zoals dat in 1966 door de toen malige regering is besloten. 13 24 16 15 23 24 14 15 12 23 25 26 28 WOENSDAG 12 JUNI 8.16 uur en 3.48 uur en WOENSDAG 12 JUNI 4.20 uur onder 21.00 i 0.12 uur onder 12.06 Een diamantair in de hoofdstad is door twee Engels sprekende mannen op gelicht voor een bedrag van ongeveer 117.000 gulden. De mannen kochten een partij diamanten van ongeveer 120.000 gulden, die ze later in Nederlands geld zouden komen betalen. Als onderpand lieten ze drie bundels bankbiljetten ach ter, die ieder 20.000 dollar zouden bevat ten. Later bleek dat alleen het bovenste en het onderste biljet van de bundels biljetten van honderd dollar waren. De Franse mijnenveger Acanthe en het hulpschip Gardenia die op verzoek van Egypte zullen gaan deelnemen aan het schoonmaken van het Suezkanaal, zullen de vijftiende in Port Said aanko men. Aan boord bevinden zich duikers en deskundigen van de mijnopruimings dienst. De wereldvoedselconferentie die la ter dit jaar in Rome bijeenkomt, zal plannen opstellen voor een vergroting van de voedselproduktie in de ontwikke lingslanden en een verbetering van een systeem voor het bijtijds waarschuwen voor een dreiging van hongersnood. Dit is gisteren bekendgemaakt. De ongeveer 25 wervelstormen, wolkbreuken en overstromingen die on langs de Amerikaanse staten Kansas, Oklahoma en Arkansas hebben getrof fen, hebben aan zeker 25 mensen het leven gekost. Als gevolg van noodweer van verscheidene dagen tot aan het afgelopen weekeinde zijn bovendien 350 personen gewond en 2000 zijn dakloos geworden. De materiële schade bedraagt 40 mln dollar. In Melilla in Spaans Marokko zijn twee Nederlanders aangehouden nadat in een ZWOLLE (ANP). Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben het besluit van het dagelijks bestuur van het wa terschap Vollenhove vernietigd, waarbij werd besloten het jachtrecht op een veertig hectare groot terrein langs de oever van het Zwarte Water en in de onmiddellijke nabijheid van een vogelei land te verhuren aan de hoogste in schrijver, de jagersvereniging in Vollen hove voor 1026 gulden per jaar. Dit vogeleiland en de directe omge ving daarvan worden door de eigenaren CRM-domeinen en de gemeente Ge- nemuiden als natuurreservaat be heerd Vooral de strook tussen het vogel eiland en de vaste wal is van grote ornithologische waarde. Er verblijven namelijk duizenden vogels waaronder de zeer zeldzame lepelaars, de in Noord- west-Overijssel vrijwel uitgestorven aal scholvers, grauwe ganzen en talrijke doortrekkende waad- en zwemvogels. Voorheen huurde Staatsbosbeheer het jachtterrein voor een bedrag van 250 gulden per jaar om op die manier het jagen daar te voorkomen. Ook nu heeft staatsbosbeheer deelgenomen aan de openbare inschrijving, doch lager inge schreven dan de jagersvereniging in Vollenhove. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat het jagen in de omgeving van het vogeleiland de rust onder de daar ver blijvende vogels zal verstoren en dat voor dit probleem geen afdoende oplos sing is te vinden in een beperking van de jacht naar plaats en rijd. Ook menen zij dat een meeropbrengst van 750 gul den voor het waterschap niet opweegt tegen het nadeel verbonden aan de jacht in het betrokken gebied. ,Dit betekent dat ook wanneer bij Yerseke een getijdebeweging van 1,80 meter, zoals de commissie Oosterschelde heeft aanbevolen, wordt gehandhaafd, bepaald het risico aanwezig is, dat de schelpdiercultures aldaar toch gedoemd zijn te verdwijnen, omdat zij niet meer passen in het nieuw ontstane eco-sys teem”. De Raad komt dan tot de slot som, dat de scheepvaartbelangen het zwaarst moeten wegen en dat dus geko zen moet worden voor een kleiner zout- getijdebekken, „waarbij er voor zorg dient te worden gedragen, dat de schelp diercultures met kunstmatige voorzie ningen elders in het bekken in stand worden gehouden”. De Raad vreest, dat aan de „kinderkamerfunctie” van de Oosterschelde voor diverse vissoorten af breuk zal worden gedaan. De Raad merkt in het advies aan de minister over de compartimentering nog op, dat een kleiner compartiment vele voordelen heeft boven het grote, dat de Commissie-Klaasesz voorstelde. „Zo zal de zoetwaterbelasting tengevolge van de veel geringere omvang van de schutslui zen in de compartimenteringsdammen en door de mogelijkheid het kanaal door Zuid-Beveland voor de afvoer van water uit West-Brabant te benutten geringer zijn, waardoor de kans dat zich in de Oosterschelde een goed aquatisch milieu kan handhaven, groter is”, aldus de Raad van de Waterstaat. WZW. zzw zw zw zw wzw wzw z zw zzw wnw zw. bew. windstil nnw wnw wzw zw wzw zzo zzo ono wzw vrijwel onb. windstil 17 wnw Luxemburg vr. onb. w Madrid onbewolkt nnw Malaga zw. bew. z München lichte regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew, windstil zw. bew. onbewolkt geh. bew. zw. bew. zw. bew. lichte regen Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel r Genève Helsinki Innsbrück neersl. o.a. Kopenhagen 1. - Locarno :1 z Londen vrijwel onb. vr. onb. onbewolkt zw. bew. Mallorca vrijwel onb. windstil 26 Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas half bew. licht bew. licht bew. Amsterdam zw. bew. De Bilt zw. bew. n.r. Deelen lichte regen Eelde zw. bew. zw. bew. zw. bew. lichte regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. L... onbewolkt half bew. Bordeaux vrijwel onb. 1 zw. bew. Frankfort vrijwel onb. zw. bew. licht bew. ü.a. i 1. bew. "7$$ 1 n-~\~-* jowSr-.:» - ,r - SÏ: 'i- si-- - -- i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2