Socialisten wijzen bezuinigingsmaatregelen af Senaat steunt Pentagon in plan voor ,super-atoomkop Minder kernproeven in Stille-Oceaangebied Nixon overheidsgeld CONGRES LIJKT ZICH IN WATERGATE TE MENGEN I Eindhoven wil hartchirurgie terugkrijgen Wilson gaat met Schmidt praten INFORMEEL GESPREK NIXON-KREISKY twee gevangen Palestijnen uit Gebruikte voor campagne W.-Berlijn wijst 3 Maatregelen Franse kabinet W atergate-commi ssie Voor vertrek Amerikaanse president naar Cairo: Veiligheidsraad wil Bangladesj als lid van V.N. VERZET TEGEN ABORTUSREGELING „Russen meerderen op gebied van kernbewapening” Verklaring regering Rhodesië over tabak 2INSDAG 11 JUNI 1974 BINNENLAND-BUITENLAND 9 Geweld Eigen koks Tekorten „Ergste” Aankomst Weer Italiaans kabinet gevallen niet betalings- en op de handelsbalans. (Van onze redacteur in 1 arijs) De aangekondigde reeks kernproeven de van (Van onze redacteur in Washington) (draagt (Van onze redactrice in Wenen) lie la- nt, zal groting wikke- an een huwen ad. Dit t Heel leven iktisch stroom d zich epsbe- imp in >rough Star an de er de n om- igt het >or de inder- ien en e stel- landen ancien studie >sidie- enoot- welk de af- emen- •msten Over april bereikte het tekort op de handelsbalans een recordhoogte van 811 miljard lire. Hierdoor steeg het tekort over de eerste vier maanden van dit Het kabinet was het 36ste sinds de val van het fascisme 30 jaar geleden. BONN (AP). De Britse premier Ha rold Wilson zal op 19 juni in Bonn confereren met de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt. Het besluit van de fractie om zich tot het constitutionele gerechtshof te wen den werd met één stem tegen en één onthouding genomen. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse kernfysicus Edward Teller heeft gisteren ten overstaan van een senaats- subcommissie voor intergoevernementele betrekkingen in Washington, verklaard dat de Sovjet-Unie op het terrein van de kernbewapening voorligt op de Verenig de Staten. dere mogelijkheid zou een samengaan zijn van socialisten en communisten. De ze laatste partij onder Enrico Berlinguer is na de Christen-Democraten de groot ste partij van Italië. tiek schijnt door de Amerikaanse presi dent te worden gewaardeerd. ken, Giovanni Agnelli, noemde de crisis onlangs de ergste sinds de oorlog. Volgens hem zal de toestand waarschijnlijk nog slechter worden. weigerden gehoor te geven aan een op- vorderingsbevel van de commissie. In Slot Klesheim heeft het personeel weinig last met de Amerikaanse gasten. De president heeft zes eigen koks mee genomen om voor zijn lijfelijke welzijn Bangladesj zal officieel tot de Vere nigde Naties worden toegelaten aan het begin van de volgende zitting van de algemene vergadering op 17 september, samen, naar alle waarschijnlijkheid, met het Westindische eiland Grenada. De Chinese Volksrepubliek, die over het eerste verzoek om lidmaatschap, in augustus 1972, haar veto had uitgespro ken legde zich nu bij de aanbeveling neer. ook el te een het keer eet. intig intig be- met and- per- e te aan- liker 1 te irk’s, ‘tsen izien wél Meer dan 1000 man politie, voor het grootste deel uit Wenen overgekomen, zorgen voor de veiligheid van de Ameri kaanse gasten. De activiteiten van twee radicale groepen, ieder uit ongeveer 50 man bestaand, die tegen het „Ameri kaanse imperialisme in het Midden-Oos- ten” te velde trokken, hadden weinig om het lijf. uw be- om anar- e be- rlogse bank delijk :t dat dach- ogge- 1 be- a dat nM Van zelden aarbij tussen snsge- otoren i. Dat tofge- ng. voor i trei- e-Wa- ïxplo- i gra- deli jk *enes- d drie js on- toch i ver en de larne- stad is ien op- igeveer en een 120.000 Is geld erpand ra ach- bevat- >venste rnndels ra. the en verzoek en aan kanaal, aanko- luikers mings- Bij het onderhoud met Kreisky is voornamelijk de situatie in het Midden oosten ter sprake gekomen. De Oosten rijkse bondskanselier heeft kort geleden als leider van een delegatie van de socialistische internationale zowel Israël als diverse Arabische landen bezocht. Zijn oordeel inzake internationale poli- verschil met zijn rivaal zou dan wel van ruim slechts 40.000 stemmen WASHINGTON (UPI). De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren met 48 tegen 37 stemmen op een zeldzame geheime zitting geweigerd het Penta gon te verbieden een atoomkop te maken die door het beton van atoom- wapensilo’s heendringt. BONN (DPA). De fractie van de CDU en CSU in het Westduitse parle ment zal bij het hof voor grondwetza- ken in Karlsruhe bezwaar aantekenen tegen het de vorige week door de Bondsdag genomen besluit abortus toe te staan in de eerste drie maanden van de zwangerschap. Premier Rumor (rechts op de foto) en zijn minister van financiën Emilio Co lombo, vóór de kabinetsvergadering die tot de val van de Italiaanse regering leidde. :o zijn nadat Ier de o hasj t punt aar de chtpa- jvende waren De socialisten en de communisten hebben echter tot dusver niet de wens uitgesproken van een samengaan, terwijl Berlinguer er niet voor voelt deel te nemen aan een „grote coalitie” van alle partijen. Van de drie coalitiepartijen willen de Christen-Democraten en de Sociaal-De- mocraten straffe bezuinigingsmaatrege len, waaronder een beperking van de kredietverlening, en hogere belastingen. De socialisten, met steun van de invloed rijke vakbeweging, weigerden hiermee in te stemmen omdat naar hun mening het program van de Christen-Democrati- sche minister van Financiën, Emilio Co lombo, de werkgelegenheid in gevaar zou brengen en de arbeidersklasse har der zou treffen dan de andere bevol kingsgroepen. WEST-BERLIJN (Reuter). In West- Berlijn zijn gisteren twee Palestijnse terroristen uit de gevangenis ontslagen en uitgewezen naar Egypte, nadat be dreigingen waren geuit tegen de wereld- voetbalkampioenschappen. in het 'jarige m die zijn nd de De Westberlijnse wethouder van justi tie, Horst Körber, zei op een persconfe rentie dat de geheime dienst de overheid van West-Berlijn had gewaarschuwd dat er plannen van terroristen waren de twee Palestijnse gevangenen, Ali Salam en Mohammed Zaher, te bevrijden. Salem en Zaher waren in oktober 1973 in West-Berlijn aangehouden toen de- politie in hun koffer bijna 5 kilo spring stof vond. Gevraagd of het Westberlijnse besluit de twee Palestijnen te laten gaan geen precedent schiep voor de toekomst, antwoordde Körber dat West-Berlijn op zich niet sterk genoeg is om het met succes tegen terreurgroepen te kunnen opnemen. Bij zijn besluit Salem en Zaher vrij te laten, hadden de donderdag te beginnen wereldvoetbalkampioenschappen volgens Körber „een rol, maar geen centrale rol” gespeeld. te zorgen. Boodschappen hoeven er in Salzburg ook niet te worden gedaan, want alle levensmiddelen zijn speciaal uit Washington overgevlogen. Maar een kleine indruk zullen de Nixons toch van hun verblijf in de oude bisschopsstad meenemen: Richard heeft een oude gravure van Salzburg cadeau gekregen en Pat een „Dimdl”, compleet met zilveren armband. Voor zijn vertrek naar Oostenrijk zei de Amerikaanse president dat van zijn reis geen spectaculaire resultaten moe ten worden verwacht. Hij „ging naar een wereld die de afgelopen 50 jaar niets anders dan oorlog heeft gekend. Een reis zal geen moeilijkheden oplossen die zeer diep en vele jaren terug gaan, in sommige gevallen eeuwen”. Maar er moest een begin worden ge maakt „en Amerika is er trots op te heb ben meegewerkt aan de tot standkoming van een scheiding van de troepen”. NEW YORK (Reuter). De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren met algemene instemming en zonder officiële stemming besloten Bangladesj voor te dragen voor het lid maatschap van de Verenigde Naties. De voorzitter van de federatie van Italiaanse ziekenhuizen verklaarde giste ren, dat men wellicSit binnen een week zal moeten beginnen de 1500 openbare ziekenhuizen te sluiten omdat er geen geld meer is en men geen krediet meer kan krijgen. In dit barokke slot, dat midden in een groot park is gelegen met uitzicht op de Alpen, kan de president zich in rust voorbereiden op zijn gesprekken met de diverse Arabische leiders. Behalve de ontmoeting met Kreisky stond er hele maal niets op het programma. „Bovendien beschikt het Catharina- ziekenhuis over kostbare apparatuur, terwijl ook de capaciteit van de opera tiekamers is gericht op hartchirurgie. Er zijn miljoenen guldens geïnvesteerd, waar we nu nauwelijks iets aan heb ben”, aldus de heer Van Stuyvenberg. PARIJS. In afwezigheid van de minister voor de hervorming, Jean-Jac- ques Servan-Schreiber, die vanwege zijn bezwaren tegen de kernproeven 12 uur eerder door het staatshoofd ontslagen was, heeft de Franse regering, onder voorzitterschap van president Giscard d’Estaing, gisteren een aantal beslissin gen genomen om het huidige regime wat te stroomlijnen en zijn populariteit ver der op te voeren. Wanneer de resolutie inderdaad wordt ingediend, zal het de eerste keer zijn dat het Huis in zijn geheel betrokken wordt bij het onderzoek naar Nixons rol in de Watergate-affaire. De uitslag van de stemming zou een aanwijzing kunnen zijn van hoe het Huis zich eventueel zou opstellen wanneer te zijner tijd gestemd moet worden om de afzettingsprocedure NEW YORK (Reuter). De New York Times publiceerde gisteren wat het noemt aanhalingen uit een rapport van, de senaats Watergate-commissie volgens welke de regering-Nixon mogelijk ge trokken was bij „een samenzweringy'om te de Behalve met ecphomische en financië le moeilijkheden kampt Italië ook met politieke geweldpleging, zoals de recente bomaanslag i,n Brescia, die aan zeven mensen het, leven kostte. Deze aanslag wordt toegeschreven aan de neo-fascis- ten. in het gebied van de Stille Oceaan zal met één worden verminderd. Na afloop van het kabinetsberaad deelde minister van binnenlandse zaken Poniatowski mee dat de president tot dit besluit was gekomen omdat hij het wen selijk acht de aan de kerndefensie ver bonden kosten zoveel mogelijk te ratio naliseren. Verder werd een streep gehaald door alle boetes en geldstraffen voor verkeers overtredingen en andere lichte delicten, terwijl bovendien de stemgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar werd ver vroegd. Ofschoon de nieuwe president, die nog zeven jaren in het Elysée voor de boeg heeft, voorlopig niets hoeft te duchten van die jongste jaargangen van het elektoraat, die in meerderheid eerder linkse sympathieën huldigen, hebben de rekenmeesters van de opiniepeilingen verzekerd dat Giscard d’Estaing, indien die stemdrempel toen al was verlaagd, vorige maand ook nog net de verkiezin gen zou hebben gewonnen. Maar het Mitterrand zou dan wel 300.000 tot slechts 40.000 meerderheid zijn geslonken. De amnestie voor lichte straffen be hoort tot de Franse traditie en Giscard d’Estaing had tijdens zijn verkiezings campagne al beloofd dat hij zich aan die regel zou houden. Het gevolg was toen dat. tijdens de laatste week van de verkiezingenseampagne, de verkeersre gels nog vrolijker dan gewoonlijk wer den overtreden. dat hij aan de hand van gedetailleer de statistieken zou aantonen dat „wij alle „zachte” militaire doelen in Rus land buiten werking kunnen stellen, en vrijwel ook al hun raketten”. Na de zitting zei de senator: „De geest is uit de fles”. Minister van Defensie James R. Schlesinger heeft bij herhaling gezegd dat geen der supermogendheden het „vermogen van de eerste klap kon bereiken, zolang beiden onderzeeërs met atoomraketten hadden, die on kwetsbaar zijn voor raketten te land. Maar McIntyre redeneerde dat ac- curater Amerikaanse raketten de Russische atoommacht kwetsbaarder maken en dit de Russen kan aanspo ren in een crisis de eerste klap uit te delen. ormen, lie on- I Cansas, getrof- an het xiweer ra het en 350 lakloos Dat is al bij diens eerste bezoek in Salzburg ruim twee jaar geleden geble ken, toen hij op weg naar Moskou was. Dit is dan ook zonder twijfel de reden, dat Nixon opnieuw Salzburg heeft uitge kozen om zich op het tijdsverschil van acht uur tussen Washington en Cairo in te stellen. Het besluit om af te treden werd genomen op een speciale kabinetsverga dering, nadat de coalitiegenoten vijf da gen tevergeefs hadden gepoogd tot een akkoord te komen. Eerder op de dag hadden berichten uit Bazel erop gewezen dat Italië zou worden verzocht strikte beperkingsmaatregelen ten aanzien van zijn economie te nemen, wil het nog in aanmerking komen voor verdere lenin gen van andere Europese landen. Dit zei de Eindhovense hartchirurg dr. P. van der Schaar gisteravond in Utrecht in een reactie op deze opmer king. De hartoperaties werden, nu bijna twee jaar geleden, stopgezet na een diepgaand conflict tussen dr. Van der Schaar en de medische staf van het Binnenziekenhuis. Dr. Van der Schaar moest toen het veld ruimen. Het program van minister Colombo, gesteund door de president van de cen trale bank van Italië Guido Carli, hield o.a. een verhoging in van de benzine prijs. van de BTW en van de tarieven van de overheidsdiensten- Colombo en Carli hielden onverbiddelijk vast aan hun stelling dat men eerst moest zien de uitgaven te dekken. WASHINGTON. Het liberale Repu blikeinse lid van de juridische commis sie, Robert McClory, is van plan een resolutie aan het Huis van Afgevaardig den te overleggen, waarin president Nixon opdracht wordt gegeven om de 98 tot nog toe door de commissie opge vraagde geluidsbanden te overhandigen. McClory maakte dit bekend nadat Nixons advocaten voor de vierde keer De Russen liggen vooral voor, zei Teller, op het stuk van de raketten met atoomkop. „En dat niet alleen, zij ont wikkelen zich steeds verder terwijl wij stilstaan”, zo voegde hij eraan toe. jaar tot 2766 miljard lire. Als deze stijging op deze schaal aanhoudt kan over 1974 worden gerekend op een te kort van 8400 miljard lire, terwijl in 1973 het totale tekort 3267 miljard lire bedroeg. In .^politieke kringen is men het er algejheen over eens dat er in Italië nog geejft bruikbaar alternatief is voor een böWind van centrum-links. De enige an- -- Dit zei burgemeester mr. J. van der Lee gisterochtend ter gelegenheid van de officiële opening van het Eindhovense Catharina-ziekenhuis. Drs. J. van Stuy venberg, voorzitter van het stichtingsbe stuur van het ziekenhuis, onderstreepte de noodzakelijkheid van een snelle her vatting van open hartoperaties in Eind hoven. troKKen was dij „een samenzwering/ regeringsbronnen te gebruiken oth helpen bij de herverkziezing van president in 1972”. F tegen de president in de Senaat aanhan gig te maken, of niet. In een begeleidende brief liet Nixon via zijn advocaten aan de juridische commissie zeggen dat het duidelijk was dat de commissie geen beperkingen op legde aan de banden die gevraagd wer den en dat Nixon daarom zelf dan maar de grenzen trok. De commissie had de president een brief gestuurd, waarin hij gewaarschuwd werd dat verdere weige ring gronden zou kunnen opleveren voor zijn afzetting. President Nixon heeft overigens goed gevonden dat zijn voormalige adviseur voor binnenlandse zaken John Ehrlich- man inzage neemt van alle in het Witte Huis geregistreerde gesprekken tussen hem en president Nixon, ter voorbeei- ding van zijn verdediging in de zaak van de „loodgieters”. Aldus meldt het Britse persbureau Reuter. President Nixons raadsman. James St. Clair, zei tegen federaal rechter Gerhard Gesell, dat zijn cliënt het laatste woord zou blijven hebben over documenten die ter zake doende en bruikbaar zijn. Zo zal Ehrlichman alleen mogen mee nemen wat voor hem en zijn advocaten van belang is in de ogen van president Nixons raadsheren. Gesell had een eerdere weigering van Nixon om mee te werken met Ehrlich man „grenzend aan obstructie en strijdig met onze opvattingen van recht” ge noemd. ROME (Reuter) De ernstige economische toestand waarin Italië zich bevindt heeft gisteren voor de tweede maal in nog geen drie maanden een regering ten val gebracht. Premier Mariano Rumor moest voor de tweede maal dit jaar het veld ruimen, omdat de socialistische ministers niet ak koord gingen met de economische en financiële saneringsmaatregelen, die een einde zouden moeten maken aan de snel aangroeiende tekorten op de EINDHOVEN (ANP). „Over hoofden heen doe ik een dringend roep op staatssecretaris Hendriks mee te werken aan een snelle oplossing van het probleem rond de hartchirurgie in Eindhoven”. Door de val van de regering komt de oplossing van de moeilijkheden niet dichterbij. Het hoofd van de Fiat-fabrie- WENEN. Tijdens zijn tussenlanding in Salzburg op doorreis naar Cairo heeft president Nixon vanmorgen, op eigen verzoek een „informeel gesprek” met de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky ge voerd. Minister van buitenlandse zaken Kissinger zou vanmiddag in Bad Rei- chenhall. even over de Oostenrijks-Duit- se grens, met zijn Westduitse ambtge noot Genscher het concept voor de toe komstige dialoog tussen West-Europa en de Arabische landen doorspreken. Mor genochtend om negen uur vliegt het gezelschap door naar Cairo. De aankomst van het gezelschap is gisteravond in tegenstelling tot twee jaar geleden, toen er massale anti-Viet- namdemonstraties werden gehouden zonder noemenswaardige incidenten verlopen. De president, die behalve door Kissinger wordt vergezeld van zijn vrouw en zijn schoonzoon, David Eisen hower, reed direct na de begroeting door bondskanselier Kreisky naar Slot Kles heim. Om de geheime zitting was ge vraagd door de democratische senator Thomas J. McIntyre, die met citaten uit .geheime stukken wilde aantonen dat Amerikaanse raketten met atoomkop al zo accuraat waren dat een verbetering de Russen zou kun nen doen geloven dat de Verenigde Staten streven naar het vermogen de eerste klap uit te delen die een daalder waard is. Voor de zitting begon zei McIntyre In het rapport worden lei, regering beschuldigd van samenzwering om regeringsfondsen over té maken aan groepen die zijn herverkiezing steunden, aldus de New York Tinjgs. In het rapport wqjjfdt ook gesproken van „talrijke” fede^le ambtenaren, die bij de verkiezingjgcampagne werden be trokken, zelfs hfijewel sommigen van hen volgens de w^t zich van politiek afzijdig dienden te bfouden. Het ramfort zou vrijdag onder de le den v^.-?/ de «commissie zijn verspreid, ma.PZrnog niet zijn gepubliceerd. Vorige „Ik vind dit merkwaardig, want de directeur-geneesheer van het Catharina- ziekenhuis heeft destijds pertinent ge zegd dat er bij de bouw van dit zieken huis geen rekening is gehouden met voorzieningen voor hartchirurgie.” SALISBURY (Reuter). De regering van Rhodesië heeft haar steun aan en toezicht op ’s lands tabaksindustrie inge trokken, zo is gisteren in een officiële verklaring meegedeeld. Omtrent de gevolgen zijn geen mede delingen gedaan, maar het lijkt buiten kijf dat de prijsgarantie die de tabaksin dustrie na de eenzijdige onafhankelijk- heidsuitroeping in 1965 en de oplegging van economische sancties kreeg, ver dwijnt. Dat is een dag na de wedstrijd Schot land tegen Brazilië, die Wilson in Frankfort wil gaan zien. Wilson zal met Schmidt „Europese zaken” gaan bespre ken, aldus is gisteren meegedeeld. Waarnemers zijn van oordeel dat Schmidt de Britse premier zal trachten over te halen diens bezwaren tegen de ontwikkeling van West-Europa tot een politieke unie, te laten varen. De aankomst van president Nixon in Oostenrijk: v.l.n.r. op de foto, afgezien van de erewacht, de jongeheer Schmidhuber, die boeketjes Alpenbloempjes mocht aanbieden, mevrouw Nixon, haar echtgenoot en de Oostenrijkse kanselier Kreisky.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3