Zandvlakte bij Noordzeekanaal troosteloos Kort geding VVCS contra Boom-Ruygrok ZIJN FUNCTIE TERUG DE BUMPER KRIJGT „Ik ben altijd ’n bezig baasje geweest van Cemsio b.v. Minder geluid diesels EEN FLINKE MNL KRACHT Wsele service 023-26 03 19 i JAC. ZUURBIER OMSTREDEN BENJAMIN IN PROVINCIETOP t SLUITINGSTERMIJN WASWACHT rep. 99 merken 023 - 31 35 33 te: z DINS D A G 1 1 JUNI 19 74 VARIA S A door Peter Heemskerk Tn fabriek Polarisatie Balletje Troosteloos LUIDSPREKER? ARIE VAN DER WIELE vraagt met spoed Nieuws in 't kort Potsierlijk A. v. d. WIELE ALBERTUS FREDERICUS KEMPERMAN s c 1 I t C 1 Inlichtingen aan ons kantoor, Ringdijk 60 te Amsterdam, tel. 020-92 65 43, afdeling personeelszaken. HAARLEM Met hooghartige blik kijkt een versteende Lodewijk Napoleon in een goudgebiesde kamer van zijn voormalige paleis neer op de jongste bestuurder die Noord-Holland ooit heeft gehad, Jac Zuurbier. Het moet de Fransman vreemd te moede zijn, zijn deftige domein, nu het provinciehuis, te zien innemen door een man zo jong van jaren, een radi- kaal nog wel. Tot troost moge hem strekken dat Zuurbier de pluchen zetel niet cadeau gekregen heeft, maar slechts na felle politieke strijd, waarin woorden als „kwalijk machtsspel” en „Zuurbier-handlangers” vielen. Opgaven moeten ulter lijk binnen zijn voo plaatsing op t MAANDAG vrijdag 16 uur DINSDAG vrijdag 16 uur WOENSDAG maandag 16 uur DONDERDAG dinsdag 16 uur VRIJDAG woensdag 16 uur ZATERDAG donderdag 16 uur G. MULDER Verslaggever tussen 23-50 jaar voor schoonmaak- werkzaamheden te IJmuiden. Liefst woonachtig IJmuiden of naaste om geving 45-urige werkweek. VI van Na een langdurige ziekte overleed de heer IJmuiden, 10 juni 1974. KS9 Heden is van ons heengegaan mijn innig lieve echtgenoot en onze dierbare pappie en kappie, schoonzoon, broer, zwager en oom op de leeftijd van 54 jaar. Wij zijn dankbaar hem 10 jaar gekend te heb ben. Zaandijk, 10 juni 1974 Lage Dijk 58 Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden op 10 juni 1974 van de heer Voelt hij zich niet bezwaard door de reserves tegen zijn persoon in het con fessionele kamp, onomwonden geuit in het verkiezingsdebat? „De hoofdzaak van de bezwaren was dat men politiek tegen wie dan ook van de PPR was. Het was de discutabele zetel die we claimden”. Namens de familie C. M. van der Wiele-Walig Leendert Gerard Corneeltje Jannine kans op een uitsluitend links college erin gezeten”, erkent Zuurbier. Driehuis, 10 juni 1974 Valeriuslaan 53. Na een welbesteed leven overleed heden in de leeftijd van 85 jaar, voorzien van de Sacra menten der zieken, mijn geliefde man en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Gewezen gepensioneerd Leraar Nijverheids school. Echtgenoot van Hendrika Rosina Krijnen Als gedeputeerde zijn hem de zogezeg de „zachte taken” toegewezen: sport en jeugdzaken, culturele zaken, onderwijs en monumentenzorg. Hij is er mee inge nomen. „De hele welzijnssector wordt van steeds groter belang. Het heeft te maken met kritiek op de groei-econo- mie. Het voorrang geven aan het mense lijke, het leefbare.” afgezien van bezwaren. v a s' n d n d d d v d b n v h I 2 2 l Reparatie binnen 48 uur Commissaris, Direktie en Personeel B.V. Bureau Wijsmuller Nu het pleit in zjjn voordeel is be slecht, troont Zuurbier vol goede moed op zijn plaats in het hoogst bestuurscol lege van de provincie, na een wisselval lige carrière. De 31-jarige Zuurbier uit Santpoort maakte verslagen voor onze krant, werkte ais fabrieksarbeider, dreef een particulier consulentschap voor be lastingzaken en wierp zich onder meer op het uitspitten van de Haarlemse sub- sidieberg. „Een bezig baasje ben ik altijd wel geweest”, geeft hij toe. Na in de; raad benoemd te zijn als opvolger van een tussentijds aftrendend lid van de KVP-fractie raakte Zuurbier betrokken in de radicale beweging in de KVP. die zou leiden tot de oprichting van de PPR. In maart '68 stapte hij uit de KVP, maar bleef hij lid van de Velsense raad, aldus een van de KVP- zetels bezettend. In de PPR-eenmans- fractie die hij vanaf dat moment vorm de bleef het contact met de KVP-ers altijd goed, ondanks dat hij hen een zetel ontfutseld had. Een KVP-wethou- der trad bij zijn huwelijk zelfs op als ambtenaar van de burgerlijke stand. In de staten heeft hij nu opnieuw een zetel weten te ontfutselen, nu aan de VVD, met medewerking van KVP-ers. Het kan raar lopen in de politiek. Was de angst van de confessionelen voor een volksfrontcollege van louter linksen, die het CDA deed besluiten de formule „vier progressieven twee chris- ten-democraten” te accepteren, terecht? „Laten we reëel zijn. Als het CDA onze formule niet had aanvaard dan had de Ambtenaar werd hij begin vorig jaar, toen hij bij de gemeente Haarlem in van het aan Bij het onderzoek naar ongelukken waarvan voetgangers het slachtoffer worden is gebleken, dat de positie van de voorbumper erg belangrijk is. De maximum afstand tot het wegdek mag niet groter zijn dan 33 centime ter. Maar anderen, bijvoorbeeld de Amerikanen, spreken dat weer tegen. Volgens hun eisen moeten de bum pers zich op 50 centimeter boven het wegdek bevinden. De Plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen a.s. vrijdag 14 juni te 10.00 uur in de kerk van de H. Engelmundus te Driehuis, waarna de crematie in het Crematorium, halte Driehuis-Westerveld. Vader is opgebaard in het Mortuarium van het Zeeweg Ziekenhuis: (ingang Velserduinweg). Bezoek aldaar ’s avonds van 19 tot 19.30 uur. Gelegenheid voor condoleance na de plechtig heid in de ontvangkamer van het Crematorium. Hij zit namens de kleine progressieve fracties in het college. Denkt hij zo een eigen geluid te kunnen laten horen naast de PvdA, die drie zetels in het college heeft? „De eigen identiteit van de PPR is waarschijnlijk de manier waarop ze het doen en het accentueren van de welzijnsfilosofie. Dat laatste is nog geen gemeengoed bij de PvdA. Een aantal socialisten kennen nog het trau ma van de dertiger jaren, de angst voor werkloosheid. Qua leeftijd of instelling zijn die mensen nauwelijks aanwezig in de PPR”. Volgend jaar zal in Brussel weer een autotentoonstelling worden ge houden. Tijdens de energiecrisis werd deze show dit jaar afgelast. Van 15 t.m. 26 januari 1975 zullen in Brussel personenauto’s, bedrijfsauto’s en car rosserieën geëxposeerd worden. General Motors heeft in Nederland de prijzen van Opel, Vauxhall en Ranger verhoogd. De Kadett gaat bij voorbeeld gemiddeld 3 percent in prijs omhoog, de Opel Record 4,4 percent en de Opel Commodore 4,7 percent. De Vauxhall stijgt 5,3 per cent in prijs. En de Ranger 4,7 per cent. Hoe staat hij tegenover het verwijt van WD-zijde dat door de doordrijverij van het linkse kamp de polarisatie is ontstaan? „De polarisatie kwam van twee kanten. Beide groepen zijn tenslot te eikaars uiterste. Zo’n polarisatie be vordert het blootleggen van tegenstellin gen in de politiek.” drager van de gouden De Ruyter medaille die gedurende ruim 28 jaren bij onze maat schappij heeft gewerkt. Wij verliezen in hem een bekwame kapitein, wiens nagedachtenis bij ons in hoge ere zal blijven. De begrafenis is bepaald op vrijdag 14 juni a.s. om 15.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Zaandijk. Vertrek vanaf Lagedijk 60 om 14.45 uur. dienst trad in de nieuwe functie subsidieconsulent. „Dat ging om doorlichten van twintig miljoen subsidies”. Wij verliezen in hem een zeer gewaardeerd medewerker, die gedurende 8 jaar als portier aan ons ziekenhuis was verbonden. Moge zijn echtgenote en kinderen veel kracht worden gegeven. Haarlem, 11 juni 1974 Bestuur, Direktie, Medewerkers Mariastichting. Voordat Zuurbier tot jongste gedepu teerde werd benoemd werd hij begin ’67 benoemd tot jongste lid van de Velsense raad. Op een merkwaardige manier was hij de politiek ingerold. Hij werkte op freelance basis als verslaggever voor de IJmuider Courant en kwam op zekere avond voor het verslaan van een verga dering van het Politiek Jongeren Con tact Velsen. Omdat de KVP-er in het forum niet kwam opdagen stapte Zuur bier achter de perstafel vandaan en bezette hij de lege zetel, op uitnodiging van de toenmalige Arjos-voorzitter Hans de Boer, nu lid van de Tweede Kamer. Die was van mening dat in het forum een specifiek katholiek geluid niet mocht ontbreken. Hij vindt dat de portefeuille jeugdza ken, gezien zijn ervaring in jongerenor ganisaties, wel op hem toegesneden is. En wat de sport betreft? „Ik ben zelf actief sportbeoefenaar. Elke zondag trap ik in georganiseerd verband een balletje in de vereniging Velsen”. En onderwijs? „Dat is niet zo’n belangrijke provincie- taak. Je krijgt er te maken met studie beurzen en beroepszaken. Maar toch claim ik ook op dit gebied deskundigheid: ik heb de MO-akte economie met onder wijsbevoegdheid.” Zuurbier verklaart voorts goede contacten te hebben in het culturele leven. Hij was ook lid van de commissie van provinciale staten voor de cultuur. „Ik heb ook wel wat know how meegebracht uit Haarlem op dit gebied, want ik ben betrokken geweest bij de subsidiëring van onder meer de toneelgroep Centrum, het NPhO en Ate liers ’63, waar ook de provincie als subsidiegever optreedt. Over eeuwigheidswaarde gesproken, denkt hij dat de provincie die hij mee gaat besturen, nog lang zal bestaan als de gewestvorming doorzet? „De perike len zijn nog zo groot dat de bestuurlijke ruilverkaveling nog wel enige jaren op zich zal laten wachten. Persoonlijk ben ik van mening dat er sterke gewesten moeten komen, met reële bevoegdheden. Anders hoeft het van mij niet, al doet de provincie het momenteel nog niet zo slecht”. voetganger zoveel mogelijk beperkt. Bij Ipen dergelijke aanrijding moet de bumper onder meer voorkomen, dat de voetganger onder de wielen komt. De vormgeving van de auto aan de voorkant sjpeelt hierbij natuurlijk een belangrijke rol. British Leyland heeft dit begreperb. door niet alleen te ko men met een',nieuw gevormde bum per, maar de vb'£>rzijde van dë wagen aan de functie tem bumper aan te passen. In dit geval Hoor de motorkap een wigvorm mee te gtpyen. We moe ten voorlopig afwachten hoe dit idee wordt ontvangen. Belangrijk voor de beoordeling is de vraag if? hoeverre zo’n nieuw wagenfront makkelijk en snel kan worden gerepareerd. Regelmatig ontvangen wij brieven die rea geren op een adver tentie onder nummer, doch waarop dat num mer niet fs vermeld. Dit vertraagt de door zending ervan of maakt deze onmogelijk. Ver meldt daarom steeds duidelijk op de enve loppe het nummer van de advertentie waarop uw brief reageert. Dit is in uw eigen be langt De bumper is weer in het nieuws. In de eerste week van juni wordt in Londen de vjjfde Experimental Safety Conference gehouden, waarop British Leyland een auto zal tonen met een ingrijpend gewijzigd front. De positie van de voor bumper is herzien en de motd^kap van deze wagen heeft een wigvorm gekre gen. Bovendien heeft deze experimentele auto een voorziening, die voorkomt dat voetgangers over de auto wdrden geslingerd. Dit initiatief komt onder meer voort uit de resultaten van een Engels onderzoek, waaruit bleek dat in Enge land veertig percent van het aantal verkeersdoden voetgangers zijn. British Leyland meent dat een herziene vormgeving van het wagenfront bij een even tuele aanrijding ernstige kwetsuren van voetgangers kan voorkomen. Vandaar het aangepaste model, dat op de conferentie zal worden geïntroduceerd. Van j ongaf aan was Zuurbier in ka tholieke jeugdorganisaties actief. Hij was onder meer kaderlid van de KAJ en redacteur van het cluborgaan. Hij was ook secretaris van de KJM, de organisa tie van katholieke jongeren van de mid dengroepen. Studie aan een avondly ceum koppelde hij aan werk voor de krant. Ook werkte hij nog een tijdje in een fabriekje voor plastic koepels. „Niet om de arbeiders te leren kennen, da’s flauwekul. Ik had gewoon geld nodig om van te leven en m’n studie te betalen.” Tijdens zijn journalistieke ar beid volgde hij en passant nog de LOI- leergang journalistiek. Na later als assis- tent-accountant gewerkt te hebben ves tigde hij in 1970, toen hij in provinciale staten werd gekozen, een bureau als belastingconsulent, administratiebeheer en organisatie. Dit leidde al gauw tot potsierlijke vertoningen van ver uitstekende bumpers. Ook dit bleek geen oplos sing. Thans tracht men een tussenop lossing te vinden. Synthetische ma terialen, gewijzigde vorm en een aan gepaste „ophanging” moeten de bum per weer zijn beschermende functie teruggeven. Maar dan zodanig, dat dit onderdeel tevens werkzaam blijft in de „kreukelzêne” van het wagenfront. Bij experimenten is d gebleken, dat het in dit kader mogelijk is een bumper te ontwerpen, die de gevol gen van een aanrnding voor een Perkins Engines, een Britse fabriek van dieselmotoren, heeft een nieuw verbrandingssysteem ontwikkeld, waarmee het geluidsniveau van zijn motoren wordt gehalveerd. Bovendien vermindert deze vinding de emissie van schadelijke stoffen in het uitlaat gas. Het systeem, waaraan een jaar werd gewerkt, wordt door de fabriek „squish-lip” genoemd. Kenmerk van het nieuwe systeem is, dat drukstij- gingen langzamer tot stand komen, waardoor het typische diesel-geluid aanmerkelijk wordt verzacht. Invoe ring van dit nieuwe systeem betekent, dat Perkins de eerste fabriek is die kan voldoen aan de voorschriften die voor 1977 door de California air re sources board zijn opgesteld. Het nieuwe systeem vermijdt bovendien de ingewikkelde brandstof-injectie apparatuur en heeft geen verlies van brandstof of vermogen tot gevolg. In deze tijd van olieschaarste is het daarnaast belangrijk, dat het „squish- lip" systeem ongevoelig is voor de kwaliteit van de brandstof. Tenslotte leidt de lage ontbrandingsdruk die door het systeem wordt opgewekt, ook tot de mogelijkheid een minder zware diesel-motor te ontwikkelen. Een diesel moest tot nu toe altijd zwaar en stevig worden gebouwd om de hoge drukken te kunnen weer staan. Dit hoeft bij toepassing van het Perkins-systeem niet meer, waar door lichtere dieselmotoren gecon strueerd kunnen worden. Dit heeft tot gevolg, dat deze motoren in de toekomst ook meer in lichtere bestel wagens kunnen worden toegepast. Perkins heeft inmiddels een pro gramma voor de ontwikkeling van deze motoren gestart, waarvoor der tien miljoen gulden is uitgetrokken. In 1976 moet de produktie van start gaan. Naarmate men meer ging nadenken over de actieve en passieve veiligheid van de auto, kreeg men ook opnieuw belangstelling voor de bumper. Bij de New York Safety Sedan, een mon sterlijke veligheidsauto, kreeg de bumper een belangrijke functie. Hij was indrukbaar en zo geconstrueerd, dat hij botsingen met bijna 60 km/uur voor een groot deel opving. Sindsdien is het hard vooruit gegaan. Er verschenen op verschillende vei- ligheidsmodellen allerlei soorten bumpers, indrukbaar en vervaardigd van energie-absorberende materialen. Vele fabrieken experimenteerden met nieuwe „bumper-modellen”. Tot hen behoorde Ford, die een heel program ma opzette voor dit ene onderdeel. Niet alleen de vormgeving van de bumper, maar ook het materiaal waaruit hij het beste kan worden vervaardigd en de hoogte van de montage maakten hiervan onderdeel uit. Het bleek, dat de conventionele bumper van metaal al bij kleine botsingen, zwaar werd beschadigd. Soms was een tikje met een snelheid van 5 km/uur voldoende om een bumper volledig te vernielen. Door gebruik van andere materialen, bij voorbeeld stalen bumpers gevat in een rubber bescherming, kon dit wor den verbeterd. Maar het was niet genoeg. Want dit soort bumpers geeft bij een botsing de energie ongedempt door aan andere wagendelen. Op een of andere manier moest de bumper dus indrukbaar worden gemaakt. Is hij het ermee eens dat door het vervangen van vier gedeputeerden in het college de continuïteit wordt aangetast, zoals in het debat is betoogd, met name door de liberalen? „Het is jammer dat Mensink is weggevallen. Dan zou dat argument minder kracht gekregen heb ben. Maar vernieuwing kan ook geen kwaad. Dat voorkomt verstarring”. 0 De Amerikaanse onderminister John Volpe zit hier op de uitgeschoven bum per van een experimentele auto, die op verzoek van de regering werd ontwor pen. HAARLEM. (ANP) Bij de recht bank van Haarlem heeft het kort geding gediend, waarin meester J. L. Janssen van Raay optrad namens de Vereniging Van Contractspelers in het betaald voet bal naar aanleiding van de eis van Johan Cruyff en zestien andere voetbal lers de firma Boom-Ruygrok in Haarlem op te dragen een bij dit bedrijf uitgege ven boek uit de handel te nemen. Het boek, dat handelt over het toernooi om het wereldkampioenschap, heeft een foto van de spelers gepubliceert. De spelers menen nu aanspraak te kunnen maken op een vergoeding. Bovendien is geble ken, dat Martini Rossi gebruik maakte van het boek. Dat was voor meester Janssen van Raay in eerste instantie aanleiding op te merken te overwegen een kort geding tegen Martini Rossi aan te spannen. Hij was van mening, dat Boom-Ruygrok de grootste boosdoener was, omdat dit bedrijf het mogelijk heeft gemaakt het boek goedkoper te verkopen via Martini-Rossi. Meester Krul, die het woord voerde namens Boom-Ruygrok, zette uiteen, dat dit be drijf het boek weliswaar heeft uitgege ven, maar de oplaag van 20.000 aan Martini-Rossi heeft verkocht. Krul: „Zij maakt reclame en niet Boom-Ruygrok”. Nadat de heer Janssen van Raay verklaard had niet voldoende op de hoogte te zijn geweest met de gang van zaken met Martini-Rossi, gaf de presi dent van de rechtbank beide partijen in overweging Martini-Rossi uit te nodigen voor een gesprek. Beide partijen zijn daartoe bereid. Hij erkent dat de staten nauwelijks enige invloed hebben op het afremmen van de economische groei, dat is een landelijke zaak. Maar bijvoorbeeld in het Noordzeekanaalgebied zal bij ge stuurd moeten worden. „Ik zie niet zo dat de werkgelegenheid is gediend met petrochemische industrie daar. We zijn daarom ook zo gelukkig met het pro gressief akkoord, waarin staat dat streekplannen van hun eeuwigheids waarde moeten worden ontdaan. Er zal gefaseerd moeten worden in de ontwik keling. Zoals die zandvlakte langs het Noordzeekanaal er nu bij ligt, dat is een troosteloos gezicht”. De confessionelen in de staten zagen hem tegen wil en dank plaats nemen aan het roer van Noord-Holland. Met grote tegenzin stond men vijf stemmen af om Zuurbier tot gedeputeerde te laten kiezen. De liberale leider mr. Goudsmit trachtte tevergeefs de chris- ten-democraten af te houden van die naar zijn mening heilloze stap. Wat vindt Zuurbier van die toch niet geringe obstructie? „Een ongebruikelijk gehar nast debat, dat emotioneel wel verklaar baar was. Het was de consequentie van het politiseren van het bestuur. Ik had zo’n hard debat ook wel verwacht.” Was hij in een overwinningsroes, toen de stemmen te zijnen voordele waren ge teld? „Van nature ben ik nogal nuchter. Ik was wel blij dat dit college er nu kwam. We hadden er maanden aan ge werkt. Het is buiten kijf dat de tegen standers, de liberalen, er niet zo geluk kig mee zijn”. De bumper is lang beschouwd als een onbelangrijk onderdeel van de carrosserie. De beschermende functie die dit onderdeel lang geleden kreeg toebedeeld, is in de loop van de ontwikkeling vrijwel geheel verdwe nen. Zowel uit het oogpunt van sty ling, als uit een oogpunt van fabrica ge, vond men bumpers ondingen. Men wist niet goed raad met deze uit steeksels en het gevolg was, dat de ontwerper de bumper steeds meer als een sierelement ging beschouwen, dat zo dicht mogelijk bij en soms geheel in de carrosserie werd opgenomen. En omdat sierelementen niet van ge degen kwaliteit hoeven te zijn, dege nereerde de bumper tot een „flodde rig” onderdeel; zeer kwetsbaar en kostbaar in de reparatie. Daarbij kwam dat elke fabriek de bumpers monteerde op een andere hoogte. Wat onder meer tot gevolg had, dat niet zelden bij het parkeren de bumpers van auto’s in elkaar haakten. Nog afgezien van de verkeerstechnische Driehuis: H. R. Kemperman-Krijnen Kinderen, Klein- en Achterkleinkinderen. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4