AANTAL LEDEN STIJGT STERK kuke Eerste vistocht IJM 23 bevredigend J. Graanstra kampioen damclub L Wijk aan Zee kent weinig vakantiegangers RIJSENHOUT WIL RAMPENPLAN Super lichtsterkte Hagenaar kreeg Record aantal waarschijnlijk deelnemers hersenletsel Inbraken in camera's Voetbal houdt gasten uit hotels en vakantiehuisjes kastje q „Rode Haan” en „Moriaan” IJmuider visvloot uitgebreid met „Eben Haezer” FOTOGALERIE FIOLET film Nieuwe showroom voor auto’s met invaller M*Ö ID Avondvierdaagse foto 1 PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG 11 JUNI 1974 (Van een onzer verslaggevers) IT >on (Van een onzer verslaggevers) res SUPER-LICHTSTERKE DE Onder redactie van J.P. Bos - I J liet ap- pand te mogen huren voor de inrichting van een kantoor, dat geheel Ken- nemerland bestrijkt, maarzin de IJmond zijn er de laatste jaren zoveel nieuwe leden bij gekomen, dat de KWJ in Beverwijk een zelfstandig bu reau wil vestigen. camera heeft zijn intrede gedaan in de smalfilmsector. Filmen met minimaal licht is nu mogelijk1 voor elke amateur. Bauer brengt drie nieuwe camera’s van het XL (eXisting-Light XL) type op de Nederlandse markt. BEVERWIJK De Katholieke Werkende Jongeren gaan binnenkort aan het gemeentebestuur een verzoek richten om in de binnenstad een WIJK AAN ZEE Ook de horeca van Wijk aan Zee gaat gebukt onder het fenomeen voetbal, dat de komende weken het televisie scherm volledig gaat beheersen. De eigenaars van hotels, restaurants en vakantiehuisjes zijn niet tevreden over de tot nu toe behaalde om zetten. De gasten laten het afweten en blijven thuis. KWJ wil bureau in Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) (Door Herman Moscoviter) (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) DOOR GEBRUIK VAN een speciale vlinderopening van 225°, de zeer licht sterke f 1,2 lens en in combinatie met de hooggevoelige 23 DIN films (Kodak Ektachrome 160 ASA) is het mogelijk te filmen met zeer weinig licht. Bij opnamen in kerken, trouw zalen, huiskamers, kermissen, cara vans enz. wordt men niet meer ge hinderd door de filmzon. De nieuwe camera’s worden volautomatisch ge stuurd door het bekende Bauer „door de lens”-lichtmeetsysteem, zelf corri gerend en onafhankelijk van de bat terij spanning. Door middel van een elektromagne tische ontspantoets is een vederlichte druk voldoende om de camera te laten snorren en trillingvrije opnamen te maken. DE BAUER CAMERA’S worden hier te lande geïmporteerd door Willem van Rijn BV, Haarlemmerweg 475, Amsterdam. Ik had gehoopt dat de AVRO in een bui van gastvrijheid Sjefke en ingenieur Van der Pik als speciale gasten zouden laten optreden. Maar het Toppopprogram- ma is zo swinging en zo zeer afgestemd op een hele andere groep kijkers van Discohoek van de VPRO, dat er van enige vrijheid-blijheid van onderen ai geen plaats is. Je mag via een kaartje de grootste gemene deler helpen bepalen. Basta. De rest wordt er door Visser ingegoten. Een televisieprogramma dat de aardigheid van een beetje leven moet ontberen. HEEMSKERK. Onder ideale weers omstandigheden is maandagavond voor de dertiende maal de door de wandel- sportverenigingen TOG en Natuurvrien den georganiseerde avondvierdaagse van start gegaan. Er waren ongeveer 1000 individuele wnadelaars. Voorts liepen er een groot aantal basisscholen, groepen en zuster verenigingen uit de omtrek mee. Dit zei maandagavond Simon Bakker van de KWJ-Alkmaar tijdens een bij eenkomst in het jongerencentrum Don key Shot in Heemskerk van modinettes, die bij Berghaus in Beverwijk werken. Zoals bekend wil de directie de vestigin gen in Beverwijk en Amsterdam sluiten en 400 werknemers ontslaan. Van de 120 modinettes, die bij Berghaus werken, bezochten ongeveer 30 meisjes de door de KWJ belegde bijeenkomst, die tot doel had elkaar wederzijds te informe ren. ALEN ito van mper. iger. ’t t ’t •EG- K :weg- De Star XL is een handig en licht compactfilmcameraatje met als ob jectief de Neovaron 6 1,2/9 mm, dat aan de hand van symbolen kan wor den scherpgesteld. Filmsnelheid 18 en enkelbeeld. De Top Star XL is uit gerust met een super-lichtsterk Neo- varon-objectief 1,2/8-20 mm en power zoom. Overigens is de uitvoering ge lijk aan de Star XL. De middenklasse camera C5 XL, met vijfkeer-zoomlens Neovaron 6 1,2-8/40 mm met draad- kruisscherpstelling heeft als filmsnel- heden 9-18-24 en 36 beeldjes per se conde plus enkelbeeldinstelling. Deze tendens van een ongetwijfeld rustig begin van het badseizoen in Wijk aan Zee zal zich de komende weken in verhevigde mate voortzet ten. Het strand wordt zaterdag en zondag door honderden dagjesmensen bezocht, mar daar kopen de hotels en restaurants niets voor. In ieder geval blijft de grote stroom gasten weg en dat verdriet de horeca. Overigens wil de VVV Wijk aan Zee. b\j monde van de nijvere voorzit- Met speciale aandacht heb ik naar AVRO’s Toppop gekeken- Niet omdat ik zo’n bewonderaar ben van die jonge heer Visser, die de troetelschrijven aan- kondigt of van het meisje De Jager, dat zo’n last van jeuk heeft, dat ze niet meer weet waar ze het moet zoeken maar om te zien of er nog wijzigingen in de aanpak waren opgenomen. Is de invloed van Sjefke van Oekel al merk baar? Het antwoord moet helaas luiden neen. Geen spoortje terug te vinden Alles is bij het oude gebleven. BEVERWIJK. Donderdagavond 19 uur opent de heer C. Hamer, directeur van Datsun Nederland B.V. de nieuwe vestiging van de BP Autorette en Dat sun showroom van autobedrijf Stormvo gels aan de Belgiëlaan, hoek Europa- plein. Vrijdag 14 juni tot 21 uur en zaterdag 15 juni tot 19 uur wordt er open huis gehouden. Op de kop af 2153 meest jeugdige wandelaars verschenen aan de start bij het buurthuis De Zandkraai om een begin te maken met de eerste étappe van het parcours, dat over de afstanden van 10 en 15 kilometer was uitgezet. Ook vanavond en morgenavond zullen de ruim tweeduizend wandelaars weer hun route lopen. Op de slotavond komen de parcoursen voor beide afstanden uit op de Baandert. Tussen half acht en acht uur is er gelegenheid de deelnemers aan de avondvierdaagse in de bloemetjes te zetten. Begeleid door de Beverwijkse Harmo- niekapel, het fanfarekorps St. Caecilia, de Hoogovenharmonie en de drumbands Die Wijckers en Meerestein vertrekken de wandelaars via de Maerelaan, Zeven- hoeven, Jan van Kuikweg, Laan van Assumburg Beethovenstraat ne Handel- Btraat naar De Zandkraai, waar de prijs uitreiking plaats heeft. ter, de heer J. P. Bolhuis, niet zeggen, dat het bezoek aan Wijk aan Zee slecht is te noemen. „Vorig jaar was de trek naar Wijk aan Zee al vroeg begonnen, maar toen kende juni een paar verschrikkelijk mooie weken. Het wereldkampioenschap voetbal be tekent voor de horeca hier een grote klap. Ook de vakantiehuisjes kennen weinig gasten”. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens de jaarver gadering van de Beverwijkse Dam Club (BDC) is secretaris, J. Speerstra als be stuurslid herkozen. De vacante functie van materiaal-commissaris werd niet bezet: het bestuur van de BDC zal zich hierover intern nog gaan beraden. Een van de deelnemers moest halver wege opgeven, omdat hij zijn voet ver stuikte, zodat verder marcheren onmo gelijk was. Het Rode Kruis dat zoals gewoonlijk paraat was, behoefde slechts in 3 gevallen een lichte behandeling voor blaren toe te passen. FOTOGALERIE FIOLET (Heren gracht 86, Amsterdam) exposeert tot zondag 7 juli werk van Sir Cecil Beaton en Peter Martens. Van Beaton is er een dozijn door hem gesigneer de portretten van Marylin Monroe, Marlene Dietrich, Picasso, Greta Car bo, David Hockney en Noereyev. Van de „rasechte” Rotterdamse fotograaf Peter Martens is er even eens een dozijn drukken, flink van formaat met keiharde beelden. Een van van zijn opmerkelijkste produk- ten was de indertijd de primeur van de lijkverbranding in Calcutta. Fiolet is geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur; op zondag van 13 tot 17 uur. Op maan dag gesloten. De verhoren zoals die door de Israeli zijn ondergaan zullen ook de Engelsen niet geschokt hebben. Ze krijgen wel gruwelijker verhalen uit Noord-Ierland door. Niet alleen van de Ieren, maar ook van eigen zijde. Amnesty International weet daarvan mee te praten. Wat na tuurlijk niet wil zeggen dat het op een of andere manier de gebeurtenissen ver goelijkt, maar wel dat je geen verwach tingen moet hebben dat er binnenkort een oorlog wordt gevoerd, waarin krijgs gevangenen als mensen worden behan deld. Nee. dan Televizier Magazine. Me grote nauwgezetheid had men de actuele onderwerpen afgemeten. Dennendal, Ier land, krijgsgevangenen in het Midden oosten waren de serieuze zaken; de jeugdgevangenis in Amsterdam die een verfje had gekregen en het bloeien sex-centrum van het Zeeuws-Vlaamse Sluis waren als luchtig tegenwicht geko zen. Ik wil het echter alleen even heb ben over de krijgsgevangenen. Televizie bracht de mannen die geïnterviewd wa ren bekwaam in beeld (op de achte1 grond verscheen telkenmale een vrouw met een snoezig kindje). De piloot en de commandant van de tankgroep deden hun verhaal. Slechte verzorging, over- treding van alle regels in de medische verzorgingswereld, geen mogelijkheden tot contact, verhoren waarbij geslagen was, martelingen. Ik noem zo maar een handjevol bezwaren. IJMUIDEN. De eerste vistocht van de gloednieuwe IJM 23 „Eben Haezer”, die korte tijd geleden in gebruik is geno men, is goed verlopen. De bemanning werd vorige week op zee wel geconfron teerd met verschillende „kinderziekten” van het schip, maar die zijn zonder al te veel moeite overwonnen. Ook de vang sten vielen mee. Inmiddels heeft het schip opnieuw zee gekozen om de visse rij te beoefenen. De IJM 23 is het eigendom van de Gebroeders Van Belzen en Co, die de capaciteit van hun in 1951 gebouwde kotter (49 brt en 240 pk) te klein vonden en opdracht gaven voor de bouw van een nieuw schip. Dit vaartuig heeft met zijn lengte'van meer dan 33 meter een brutoregistertonnage van 1240. Het schip wordt aangedreven door een 8 cilinder 1240 pk Industriemotor en voor de be diening van de twee winches zijn twee 156 pk Daf-motoren geïnstalleerd. Als nieuwste snufje beschikt dit schip over de mogelijkheid deze twee motoren zo wel op de brug als in de machinekamer te kunnen starten. Er is koel- en vries- apparatuur aan boord, hoewel de IJM 23 niet over diepvriescapaciteit beschikt. Verder heeft het schip de modernste apparatuur aan boord voor navigatie en communicatie. Er is een ruim verblijf voor de zeven koppen tellende beman ning, die op het schip van alle comfort voorzien is. Met het schip is men in staat alle soorten visserij uit te oefenen. De oude IJM 23 heeft een ander registra tienummer gekregen en is nu IJM 28 geworden. Het schip zal worden ver-1 kocht. Wat denken die mannen wel?, vroeg ik mij gaandeweg af. Wat voor voorstel- ling hebben zij van een oorlog? Dat is^J toch geen vriendschappelijke wedstrijd die daar gespeeld werd op de hoogvlakte van Golan? Er liepen dus ook geen helpers met een sponsje het veld in. VELSEN-NOORD. Bij een verkeers ongeval op de Wenckebachstraat in Velsen-Noord nabij de spoorwegover gang heeft een 61-jarige Hagenaar ver moedelijk hersenletsel opgelopen. De man was met zijn auto op de linker weghelft geraakt en kwam daar frontaal in botsing met een tegenligger. Het slachtoffer is naar het Rode Kruis Zie kenhuis in Beverwijk vervoerd. De poli tie heeft in verband met alcoholgebruik het rijbewijs van de man gevorderd. Beide wagens werden totaal vernield. De bestuurder van de andere wagen, een Beverwijker, kwam met de schrik vrij. De Rijsenhouters herinneren zich nog maar al te goed dat er vorig jaar nog een vliegtuig-onderdeel is neergeslagen in een kas. Daarbij vielen geen slachtof fers, maar bij een ongeluk met een lesvliegtuigj e bij Apeldoorn waren er twintig slachtoffers (scholieren); bij Eindhoven stortte een vliegtuig neer met als gevolg twee doden en een enorme ravage in een woonwijk; drie slachtof fers waren te betreuren toen een vlieg tuig op de Palmkazerne neerkwam en tenslotte noemt men de recente ramp aan de van Hebben televisiekritieken nut? Me vrouw Phé Wijnbeek: „Heel erg weinig. Eigenlijk deugen ze nergens voor. Ik 1. vind voorbeschouwingen erg nuttig. Dan leer je mensen kritisch kijken en kun je J ze belangstellend maken voor wat ze X gaan zien. Televisiekritieken zijn na- kauwerij, maar de mensen willen het en x daar moet de krant aan voldoen”. Dit citaat komt uit Televizier en is van televisierecensente mevrouw Wijnbeek, 25 jaar bij Trouw. Een collega dus. ïS Ook de correspondent in Syrië (die; overigens zijn radiomededelingen ge- '*-2 paard moest laten gaan met beelden van bananenkraampjes en druk verkeer in Damascus) vertolkte de opgewondenheid *-£ van deze gevechtspartner over de slechte verzorging en strenge verhoren van de.;” krijgsgevangenen. Ik raad beide corres---~ pondenten aan nog eens te lezen hoe de - mensen in Vietnam werden opgesloten;^ hoe Henri Alleg beschreef in zijn boek Het Verhoor wat de Fransen deden met de Algerijnse krijgsgevangenen, wat de Belgen in de Kongo uithaalden. BEVERWIJK. Naar eerst nu be kend is geworden, zijn in de nacht van zondag op maandag in Beverwijk twee inbraken gepleegd. Uit café „De Rode Haan” Brandsteeg verdween een bedrag 600 uit een speelautomaat en nog eens ƒ700 uit een kassa. In dorpshuis „De Moriaan” te Wijk aan Zee richtten nachtelijke insluipers vernielingen aan: een bandrecorder, bil jart en sigarettenautomaat sneuvelden. Uit een afgesloten auto, geparkeerd op het Beverwijkse industrieterrein, werd tenslotte een autoradio ontvreemd. Ik laat het u even lezen om u een hart onder de riem te steken wanneer u toch nog de moed hebt om verder te lezen. En als u het er niet mee eens bent of vindt dat haar slotopmerkingen uw eerzame bedoelingen bij het kijken naar de beeldbuis afbreuk doen, dan moet u maar denken dat ze het gisteren niet ver bracht’ in het televisiespel Zo vadef, zo zoon (dat overigens over moe der en dochter ging). Bent u het er wel mee eens, dan raad ik u meteen aan alle voetbalverslagen in uw krant te lezen, zals u eerst die hele wedstrijd op de televisie heeft gezien en dan nog eens een stuk of wat herhalingen bij de nabeschouwingen. Dat soort na-kauweri; moesten ze ook maar eens stoppen. met een DC 10 bij Parijs, waarbij 360 mensen zijn omgekomen. „Hierbij is nog niet gedacht aan het risico van vlieg tuigkapingen”, voegt de inspraakgroep er nog aan toe. „Als toekomstig slachtoffer of redder” geven de Rijsenhouters in overweging doelgericht blus- en reddingsmaterieel te verdelen over en blijvend te stationeren in de bedreigde woonkernen. Verder wil men dat localiteiten worden aangewezen, die als noodhospitaal kunnen functione ren en dat snelle afvoer van acht offers wordt verzekerd. Tenslotte acht men de opleiding van vrijwilligers gewenst; ken nis van het vliegtuig voor wat betreft het openen van nooduitgangen, vlucht wegen, inbreekpunten, ter bevrijding van opgesloten passagiers. Een woordvoerder van de gemeente Haarlemmermeer vertelt, dat er een al gemeen rampenplan voor Haarlemmer meer in voorbereiding is. Het plan is eventueel al te gebruiken. Het spitst zich niet toe op de bestrijding van de gevol gen van vliegtuigrampen, maar kan er wel voor worden aangewend. Het komende seizoen (aanvang eind gugustus zal de Beverwijkse Dam Club met één tiental in de bondscompetitie gaan meedraaien. De uitslag van de onderlinge competitie 1973-9174: 1. J. Graanstra, 2. R. Adelaar, 3. A. J. Die- meer, 4. C. Mijman en 5. H- A. Staal. Voorts werden clubkampioen Graanstra en de heer Toxopeus gehuldigd als top scorers van respectievelijk het eerste en tweede tiental. 3 11 S 4 W"'-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7