voort Nivelleringsbeleid gevaarlijk Handelsakkoord Nederland-DDR bedrijven K I' I' r Moeilijkheden bij Danion duren Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstelling Kamervragen over krediet aan middenstand Goed nieuws: Hogere rente... jCoupon Li a Goed nieuws voor nieuwe spaarders: de RPS-rente voor termijn sparen is verhoogd tot Daarwiltu zeker het fijne van weten? Bel dan 0017 of gebruik de coupon! RWSj Li •Vanaf heden krijgt u,als nieuwe spaarder,6 tot 10% rente. Indien u f 1.000,* of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Bij de RPS kunt u tóch tussentijds over uw spaargeld beschikken» U leest alles over het gunstige termijn sparen bij de RPS in de folders. U krijgt die folders thuisgestuurd als u gratis 0017 belt, of gebruik maakt van de portvrije coupon. Of vraag informatie op het postkantoor. PROF. KOLMAAR TWIJFELT AAN EFFECT Handelsbalans van België vertoont tekort GROOT KREDIET VOOR SHELL i i H L' f WOENSDAG 1 2 JUNI 1974 ECONOMIE 15 (Van onze redactie economie) satie. HDC Stuur mij informatie over het termijn sparen bij de RPS Adres: Plaats: On een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) ■sa I v Naam: UTRECHT In de gezondheidszorg worden ongecoördineerd zeer dure voorzieningen, dank zij het premiestelsel, tot stand gebracht. De water dichte schotten tussen Volksgezondheid en CRM moeten hoognodig ver dwijnen, zodat het geld voor de medische zorg doelmatiger wordt besteed. Deze kritiek uitte voorzitter H. J. Anbeek van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen vandaag in Utrecht op een bijeenkomst van zijn organi- IjL Sa Geld medische zorg doelmatiger besteden (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) voor l83 Minister Sölle van Buitenlandse Handel van de Duitse Democratische Republiek (links) geflankeerd door minister Lubbers van Economische Zaken tijdens de pers conferentie in Den Haag. Volgens prof. Kolmaar zou een nivel- leringspolitiek vooral gericht dienen te zijn op het scheppen van een optimaal het kader van het hogere doel van de nivellering is onzinnig. Dit alleen al omdat de betrokkenen niet vooruit gaan, maar op basis van werkloosheidsuitke ringen in eerste instantie twintig percent achteruit, aldus prof. Kolmaar. Sociaal gezien is het inkomensbeleid dan mis lukt. Als het nodig blijkt om ter bestrij ding van deze werkloosheid de oude beloningsvoetverhoudingen weer te her stellen, wordt zo’n mislukking en het onzinnige van de bestemming nog eens onderstreept. Zomaar nivelleren, zoals in ons land gebeurt, is niet meer dan een bestrijding van symptomen zonder dat aan de fundamentele oorzaken iets wordt veranderd, aldus prof. Komaar. De heer Anbeek vindt het zeer te recht, dat de beddennorm (het aantal bedden per 1000 inwoners) uiterst kri tisch wordt bekeken. Hij bedoelt daar mee niet, dat kapitaalvernietiging op gro te schaal moet worden gelast door zon der meer bepaalde instellingen te slui ten. De stellingneming van de Nationale De heer Anbeek begrijpt niet waarom er „zo veel kabaal" wordt gemaakt over de personeelsstop voor de ziekenhuizen. Hij zei dat deze maatregel niet is gericht op inkrimping van het personeelsbestand maar op een tijdelijke bevriezing ervan gedurende één jaar. De vervulling van vacatures is mogelijk, aan personeelsbe hoeften die voortvloeien uit het gereed komen van nieuwe voorzieningen mag worden voldaan en zelfs personeelsuit breiding is toegestaan als een instelling Dat is de betekenis van het bezoek dat de minister voor Buitenlandse Handel van de Duitse Democratische Republiek, de heer H. Sölle, gisteren en vandaag op uitnodiging van minister Lubbers (Eco nomische Zaken) aan Nederland brengt. Het is het eerste bezoek van een DDR- minister aan Nederland. Als eerste resultaat van het bezoek is een overeenkomst tot stand gekomen voor economische, industriële en techni sche samenwerking tussen Nederland en De DDR toont, zoals minister Sölle in een gesprek met de pers verklaarde, grote belangstelling voor de haven van Rotterdam. Deze kan een aanzienlijke rol spelen, niet alleen voor de aanvoer van graan en andere massagoederen naar de DDR, maar ook voor de verbin dingen tussen de DDR en andere landen. Minister Sölle heeft de heer Lubbers voor een tegenbezoek aan de DDR uitge nodigd. maar laatstgenoemde wil deze uitnodiging niet eerder inlossen dan na dat de nieuwe samenwerking vruchten blijkt te hebben afgeworpen. DEN HAAG. Nederland loopt, ver geleken met andere Westeuropese landen en met name met België, achter op het gebied van de handel met Oost-Europa. Daar gaat de Nederlandse regering thans iets aan doen. Zjj wil samen met Oost- europese landen een kader scheppen waarbinnen er economisch en industri- eel-technisch kan worden samengewerkt. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) BRUSSEL (ANP). De handelsbalans van de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie vertoont volgens recente (maar nog voorlopige) gegevens van het Nationaal Instituut voor de Statistiek, over januari van dit jaar een tekort van 294 miljoen gulden. ROTTERDAM (ANP). De Konin klijke Shell Groep heeft een regeling getroffen voor een zevenjarige krediet faciliteit van 400 miljoen dollar (ruim 1 miljard) in de Eurovalutamarkten. Van dit krediet kan indien nodig ge bruik worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Shell meegedeeld. Het krediet, dat is verzorgd door de Algemene Bank Nederland, wordt be schikbaar gesteld door een syndicaat van elf Europese banken. Over het renteper centage wilde de woordvoerder geen bij zonderheden geven. Wel wilde hij kwijt dat de regeling is getroffen voor alge mene financieringsdoeleinden. De advieskoersen buitenlands Ziekenhuisraad, die in de verlaging van de norm een aantasting van de rechtsze kerheid ziet, wijst hij af. Een investering die eenmaal is gedaan, zal tientallen jaren blijven staan. Het gaat er volgens hem alleen om, dat op dit moment geen besluiten worden genomen die een goed beleid in de toekomst zouden frustreren. Sprekende over de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg herhaalde de heer Anbeek. dat er in feite nog geen wette lijke maatregelen zijn om ingrijpen mo gelijk te maken teneinde te voorkomen dat de premiestijging ook de komende jaren ongeremd zal doorgaan. Hij con stateerde, dat er een politieke beslissing moet vallen. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat de behandeling van de door staatssecretaris Hendriks aangekon- digde structuurnota in de Tweede Ka mer tot voldoende duidelijkheid zal lei den. Als er een volksverzekering komt, zou de heer Anbeek geen bezwaar hebben tegen fasering bij de invoering, mits het doel goed voor ogen wordt gehouden. Borsumeij Wehry. De raad van bestuur van NV Borsemeij Whery (internaio- nale handel) verwacht het resultaat van 1974 van vorig jaar ten minste te zullen evenaren. De omzet steeg in 1973 van 396 miljoen tot 455 mil joen en de nettowinst van 5,2 mil joen tot 5,9 miljoen. Eerder werd voorgesteld een dividend naar keuze uit te keren van hetzij 15 percent in contanten dan wel 12,5 percent in contanten en 2,5 percent in aandelen uit de agioreserve (v.j. 15 nercent in contanten). DEN HAAG (ANP). Een ongenuan ceerd nivelleringsbeleid, zoals in ons land in de vorm van centen en percen ten, van afroming en optrekken, wordt gevoerd is experimenteel, gevaarlijk en bovendien nauwelijks effectief. Dit zei gisteren prof. dr. A. H. J. Kolmaar, hoogleraar aan de Katholieke Hoge school in Tilburg, op de voorjaarsbijeen- komst van het Nederlandse Instituut Voor Management (NIVE) in Den Haag in een inleiding over inkomensnivelle ring in de arbeidsorganisaties. de DDR, die vandaag namens de rege ring door de ministers Van der Stoel en Lubbers zou worden ondertekend. De overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar. Het akkoord, dat geen handelsover- eenkomst is (die plegen alleen in Bene- luxverband te worden afgesloten, in af wachting van latere collectieve EEG- overeenkomsten), heeft tot doel de eco nomische betrekkingen tussen beide lan den te bevorderen, speciaal op het ge bied van industrie, landbouw, handel en dienstverleningen. Van belang is ook dat een gemengde commissie van regeringsvertegenwoordi gers van beide landen de uit de overeen komst voortvloeiende problemen gere geld zal bespreken. De DDR hecht grote betekenis aan de uitbreiding van de uitvoer naar Nederland van gespeciali seerde machines. In het exportpakket van de DDR naar onsf land vertegen woordigden deze tot dusver 25 percent, terwijl dit aandeel in de Oostduitse uit voer naar andere landen 60 percent bedraagt. Omgekeerd is de DDR, behalve onder andere in groente, fruit, levens middelen en kunstmest, ook gëïnteress- seerd in produkten van onze metaalin dustrie. qua salariskosten ruim binnen de be staande richtlijnen blijft. Bovendien vertoont het bezettingsper centage van de ziekenhuizen een aan zienlijke daling. Hij pleitte voor een studie over de mogelijkheden van budgetfinanciering, waarbij aan een regio een bepaald be drag wordt toegekend dat voor een aan tal met name te omschrijven voorzienin gen moet worden gebruikt. In de regio dient de wet van vraag en aanbod opnieuw te gaan functioneren. De vraag wordt gevormd door degenen die de diensten verlenen en daarvoor steeds meer middelen vragen. Het aanbod moet komen van hen, die de middelen ter beschikking stellen, dat is de bevolking, vertegenwoordigd door onder meer de ziekenfondsen. AMSTERDAM (ANP). Hoewel de laatste weken van een lich.te verbetering sprake is, waarschijnlijk door de sei- zoenwisseling, blijven de afzetmoeilijk- heden van pantykousenindustrie Danion Hin NV in Emmen onverminderd voort duren. zo is tijdens de jaarvergadering gezegd. De moeilijkheden zijn voornamelijk het gevolg van importen uit Italië, Frankrijk en Israel, tegen prijzen die 20 tot 30 pet beneden de kostprijs van de Nederlandse industrie liggen. Bij Danion is intussen de tweede periode van ar beidstijdverkorting ingegaan, om teveel voorraad vorming tegen te gaan. De invoer in ons land van panty’s heeft in 1973 iets meer dan de helft bedragen van de consumptie in ons land, terwijl de uitvoer is teruggelopen met ongeveer 25 pet. In de eerste maanden van 1974 is er door de oliecrisis een verhoogde afzet geweest, die tot een tijdelijke verminderde voorraad leidden bij de industrie. 2.60- 2.70 6.25- 6.55 6.59- 6.89 103.50-106.50 35.25- 38.75 10.30- 11.50 2.71- 2.81 52.25- 55 75 87.25- 90.25 59.00- 62.00 47.50- 50.50 43.00- 46.00 14.60- 14.90 4.55- 4.85 8.50- 9.70 71.50- 74.50 16.50- 19.50 DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid De Ruiter (PvdA) wil dat de leningsvoorwaarden van de kredieten, die de Nederlandse Middenstandsbank onder staatsgarantie verstrekt aan het midden- en kleinbedrijf, werden ver zacht. In vragen aan staatssecretaris Ha- zekamp van Economische Zaken vraagt de socialist of de bewindsman de moge lijkheden hiertoe wil nagaan. De stijgende rentestand van de afgelo pen maanden heeft veel midden- en kleinbedrijven voor grote problemen ge plaatst bij het vinden van financierings middelen, aldus dr. De Ruiter. functionerend, een zo goed mogelijk werkend, markt- en prijsmechanisme. Onder dergelijke optimale condities ver krijgt men een zo goed mogelijke verde ling van de arbeid en een zo klein mogelijke inkomensongelijkheid. Het kunstmatig optrekken van de pri maire inkomens der lager betaalden, zo als in ons land gebeurt, is gevaarlijk omdat op die manier langs meer wegen werkloosheid het gevolg kan zijn. De lager betaalden kunnen te duur worden, zodat gezocht kan worden naar vervan gende soorten arbeid. De stelling dat deze werkloosheid maar voor lief moet worden genomen in Verlies bij Philips Tabak. NV Tabaksin dustrie v.h. Gebrs. Philips heeft in 1973 een negatief resultaat geboekt van 409.000 tegen een positief saldo in 1972 van 729.000, zo blijkt uit het jaarverslag. Het Philips-bestuur zegt erop te vertrouwen dat de situatie zich zodanig zal ontwikkelen, dat het verlies binnen afzienbare tijd teniet zal kunnen worden gedaan. Philips Tabak keerde voor het laatst dividend uit over 1966 (6 percent). Ned. Participatie M(j. De Nederlandse Participatie Maatschappij BV (voor 29 percent De Nationale Investeringsbank, 23 percent andere banken en voor de rest van verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen) heeft in 1973 een groter bedrag aan nieuwe deelnemin gen geboekt dan in enig voorgaand jaar. Er was een nettotoename van de portefeuille naar kostprijs gemeten van f 22,4 miljoen (v.j. 7,1 miljoen) tot 106,3 miljoen, aldus het jaarver slag. Dit heeft zich weerspiegeld in de liquiditeitspositie, die veranderde van een tegoed bij de bankiers van 15 miljoen in een debetstand van 7 miljoen. Het saldo van winsten en verliezen bij realisatie van beleggin gen kwam in 1973, ondanks een ver lies van f 1,5 miljoen door het faillis sement van de KNTY in Enschede uit op een winst van 173.000. De winst ter verdeling daalde in 1973 van f 5,59 miljoen tot f 5,57 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 11 percent. Ook voor 1974 acht de maatschappij dit mogelijk. Dagra (Chemie). De omzet en de bruto winst bij Dagra NV (chemie, onder deel van de Franse Laboratoires Sar- get SA) hebben zich in 1973 bevredi gend ontwikkeld. De omzet ging om hoog met 11 percent en de brutowinst van f 7,8 miljoen tot f 12,9 miljoen. De cijfers over 1972 hebben echter betrekking op de periode van 1 mei tot 31 december van dat jaar. De toeneming van de geconsolideerde brutowinst met 11,4 percent bleek ruim voldoende om de met 7 percent gestegen loonkosten en de met 12,9 percent overige kosten te dekken. Het winstsaldo vertoont een stijging van 592.000 tot 749.000. Voor de verde re uitbreiding van de activiteiten van Dagra acht het bestuur een verster king van het eigen vermogen nodig. Daarom hebben zij vastgesteld, dat de winst aan de algemene reserve zal worden toegevoegd.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15