RECHTER WIJST COMPROMISVOORSTEL VAN NIXON AF boycot Europees Volledige rehabilitatie door Senaatscommissie, of aftreden Socialisten EEG gaan praten met Portugal Jobert sticht nieuwe politieke beweging Tweespalt in Spaanse legertop Nieuwe regering in België „Nog geen einde parlement” De Spinola over zelfbeschikking Met gaullistische filosofie In Italië wellicht minderheidskabinet - maar niet snel TWEE BASKEN VEROORDEELD 1974 12 JUNI BINNEN» EN BUITENLAND WOENSDAG 3 (Van onze redactrice in Wenen) Herstellen In Algiers (Van onze redacteur in Barcelona) Geruchten „Xerxes” Diez Alegria Kamerl idm a atschap MADRID Sinds de staatsgreep in Portugal zijn de Spanjaarden zich er meer dan ooit van bewust dat de toekomstige politieke ont wikkeling in hun land staat of valt met de houding van de leger leiding op het kritieke moment. In veel opzichten zijn de omstandig heden in de Spaanse strijdkrachten onvergelijkbaar met die van het buurland, en de invloed van de militairen zou hier evengoed een tegenovergestelde strekking kunnen hebben. Het probleem voor de Spanjaarden is, dat wegens een welbewuste politiek van generalis simo Franco, de opvattingen van de top-militairen en de mogelijke praktische uitwerking daarvan jarenlang een gesloten boek bleven Tegenover de buitenwacht traden de strijdkrachten op als één kleur loos blok. J.J.S.S. Inmiddels heeft de voornaamste advo- 55 95 Dreigement Kissinger slaat in als bom i r i L l l t 1 Een derde beklaagde werd vrijgespro ken. Zij werden veroordeeld in verband met de ontvoering van Felipe Huarte op 16 januari 1973. Huarte werd tien dagen na zijn ontvoering vrijgelaten nadat zijn familie 50 miljoen pesetas als losgeld had betaald. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse federale districtsrechter Ger hard Gesell heeft gisteren een compro misvoorstel van president Nixon inzake het beschikbaar stellen van geluidsban den en documenten betreffende het pro ces tegen John Ehrlichman als onaan vaardbaar van de hand gewezen. Joegoslavië en Portugal hebben beslo ten de diplomatieke betrekkingen, die 26 jaar lang verbroken zijn geweest te herstellen. Het Poolse politburo heeft gisteren het voorstel gedaan diplomatieke betrekkin gen aan te gaan met Portugal, heeft het officiële Poolse persbureau PAP bekend gemaakt. Minister Kissinger, zeer geëmotioneerd, tijdens de persconferentie. Tijdens een bijeenkomst in Madrid van de 18 hoogste bevelvoerende gene raals en admiraals van de militaire districten van Spanje werd dit voor stel echter afgestemd. één man een van de „onzen”, na tuurlijk. De „ultra’s” gaven niet op en op dit ogenblik doen hardnekkige geruchten de ronde dat Diez Alegria toch afge zet zal worden. Indien dit op korte termijn bevestigd wordt, ondanks hei feit dat vele overwegingen en argu menten eerder het tegendeel zouden aanduiden, zou dat bewijzen dat de ultra’s een druk kunnen uitoefenen op de regering en op generaal Franco, zoals die in de hele geschiedenis van het regime nog niet heeft bestaan, mte alle gevolgen van dien voor Span je’s toekomst. Het proces tegen zes voormalige me dewerkers van Nixon die in deze zaak in staat van beschuldiging zijn gesteld, be gint op 9 september. Rechter John Sirica die dit proces gaat leiden, wees gisteren verzoeken om de zes beklaagden afzon derlijk terecht te laten staan, van de hand. De regering-Tindemans bestaat nu, af gezien van de premier, uit tien Waalse en tien Vlaamse ministers en uit vier Vlaamse en twee Waalse staatssecreta rissen. Van de twintig ministers (weer met uitzondering van de premier) zijn er zes Franssprekende christen-democraten en zeven Vlaamse christen-democraten, drie Franssprekende liberalen en drie Vlaamse liberalen en een Van de Franse taalpartij Rassemblement Wallon. Jobert laat zich door drie richtlijnen leiden: eerbied voor de bestaande orga nen van de republiek; de noodzaak van een nationale verdediging; de verplich ting een binnenlandse politiek te voeren, die middels het beginsel van de partici patie, of de medezeggenschap, het kapi talisme van de ondergang zou kunnen redden. Deze drie richtlijnen vatten de filoso fie van het gaullisme aardig samen, zodat het waarschijnlijk is dat de ex- minister de hoop koestert alle gaullisten achter zijn vanen te verenigen. De offi ciële gaullistische partij, de UDR, ver keert na de nederlaag van zijn kandi daat Chaban-Delmas bij de laatste presi dentsverkiezingen, momenteel in staat van verwarring. De Amerikaanse bewindsman, nu weer geheel ontspannen, weigerde terug te komen op zijn dreigement dat hij zou kunnen aftreden. Hij reageerde positief op de afspraken die maandag en dinsdag door de ministers van Buitenlandse Za- Gesell kondigde aan dat hij op korte termijn stappen zal doen om de recht bank het betrokken materiaal onder strafbedreiging van het Witte Huis te laten opeisen. Intussen schortte hij het proces tegen Ehrlichman voor onbepaal de tijd op. Ehrlichman staat terecht op beschul- Rechter Gesell sprak van een schen ding van het zesde amendement op de grondwet, dat de burgers het recht geeft op een eerlijk proces. Eerder had hij Nixons stelling afge wezen, dat alleen de president zou mo gen beoordelen welke bewijsstukken moeten worden overgelegd in het proces inzake de inbraak bij Ellsbergs psychia ter. Overigens deelde Gesell mee dat het proces tegen vier medebeklaagden van Ehrlichman volgens plan maandag be gint. In de zaak van het bewijsmateriaal voor Ehrlichman is de speciale aankla- LONDEN (Reuter). Premier Wilson van Engeland heeft gisteren ontkend dat hij tegen de voorzitter van het Europees Parlement, mr- Berkhouwer, gezegd zou hebben dat de Britse Labour-partij de boycot van het Europese Parlement waarschijnlijk tegen het einde van dit jaar zou opheffen. Begin deze week heeft een Nederland se regeringsdelegatie aan de EEG voor gesteld Portugal financieel te gaan steu nen. Aan dat punt koppelt het Neder landse kabinet een dekolonisatiebeleid van Portugal in Afrika. Ook de socialis tische afvaardiging zal dit onderwerp morgen in Lissabon ter sprake brengen. De defensiewet is het geesteskind van generaal Manuel Diez Alegria, de chef van de generale staf, die alge meen beschouwd wordt als een intel lectueel in uniform en een man met moderne opvattingen. Een veelzeg gende anekdote die momenteel over deze generaal de ronde doet, is dat hij per post monocle’s toegestuurd krijgt van hoopvolle bewonderaars van generaal De Spinola. De felle aanval in Alcazar beschul digde het wetsvoorstel (lees: Diez Alegria) ervan op een „sluikse ma nier” de generale staf te willen uit bouwen tot een instelling die niet in naam, maar wel in de praktijk, een SALZBURG President Nixon is vanmorgen om negen uur na een verblijf van 34 uur in Salzburg, naar Cairo vertrokken. Het oponthoud in slot Klesheim, oorspronkelijk bedoeld als rustpauze, is gisteren volledig overschaduwd door het dreigement van Kissinger om af te treden als minister van buitenlandse zaken, als de tegen zijn persoon gerichte cam pagne in verband met de Watergate-affaire niet wordt stopgezet. De Spinola zei verder, dat in de mo derne wereld werkelijke politieke onaf hankelijkheid slechts bestaat als zij voortvloeit uit werkelijke zelfbeschik king en volgens de Portugese president kan zelfbeschikking slechts mogelijk zijn in een klimaat van vrije en volmaakte Hij verweerde zich tegen de 78 afge vaardigden, die de linkervleugel van de Labourpartij vormen. Zij hebben zich bij voorbaat in een motie uitgesproken tegen iedere „verwatering” van het pro gramma van Labour. Op een persconferentie in Parijs ver klaarde Servan-Schreiber dat het leger met steun van de UDR het had doen voorkomen dat verdere proeven noodza kelijk waren, zonder dat daar enige redelijke rechtvaardiging voor was. Hij verweet Giscard dat er geen overleg met het kabinet was geweest. functionering van democratische instel lingen- De Spinola sprak tijdens een plechtig heid waarbij nieuwe gouverneurs van Angola en Mozambique werden beëdigd. In zijn rede zei De Spinola nog, dat de eerste stap een wapenstilstandsovereen- komst zou moeten zijn met de Afrikaan se nationalisten, die strijd gevoerd heb ben in Angola. Mozambique en Portu gees Guinee voor een periode van meer dan tien jaar. ken uit de EEG-landen in Bonn waren gemaakt. Dat gold met name voor het besluit om de Europees-Amerikaanse consultatie zowel gemeenschappelijk als door de EEG-landen afzonderlijk te la ten plaatshebben. Geheel onverwacht had Kissinger gis termiddag een geïmproviseerde perscon ferentie bijeengeroepen, waarop hij een kleine politieke atoombom liet ontplof fen. Zeer geëmotioneerd en soms bijna in tranen, eiste hij volledige rehabilitatie door de Senaatscommissie, die hem vorig jaar september over zijn rol bij de installatie van de afluisterapparatuur in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington en in het Pentagon had gehoord. Anders zou hij de consequen ties trekken en zijn portefeuille ter be schikking stellen. Voor een goed verstaander is een half woord voldoende. De aanval in Alcazar was getekend met het pseu doniem „Xerxes”, waarachter zich enkele generaals zouden verbergen die bekend staan om hun uiterst rechtse denkbeelden. Hun eis is duidelijk: geef de liberale Diez Alegria „nooit, maar dan ook nooit” direct bevel over de strijdkrachten, maar verenig ■deze militaire macht plus nog een politieke sleutelpost in de hand van Die regeling zal, naar Kissingers me ning, in de praktijk ook voldoen door de weer verbeterde verstandhouding tussen de Amerikanen en Westeuropeanen. Wel liet hij merken nog altijd niet enthousi ast te zijn over het voorgenomen overleg van de negen met de 20 Arabische landen. De eerste voorstellen voor dat overleg gaan, naar minister Genscher op de persconferentie meedeelde, binnen enkele dagen de deur uit. De Arabieren wordt in eerste instantie bevraagd enke le afgevaardigden te benoemen voor het voorbereidende werk. Vandaar de enorme belangstelling die nu is ontstaan voor de eerste openbare touwtrekkerij tussen twee duidelijk tegenovergestelde stromin gen in de legerleiding. Het extreem rechtse avondblad Alcazar drukte maandag een fel commentaar af te gen de nieuwe defensiewet die mo menteel behandeld wordt in de Cor tes (het „Parlement”). caat van Nixon, James St. Clair, toegang gevraagd tot het bewijsmateriaal op grond waarvan een „grand jury” de president een „niet-aangeklaagde mede plichtige” heeft genoemd in de zaak van het in de doofpot stoppen van de Water- gate-inbraak. Volgens de advocaat is de „grand jury” buiten haar boekje gegaan. Rufino Vicente Serrano Izco werd veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf en Jesus Maria Zabarte Arregui kreeg 33 jaar. De beide mannen werden be schreven als leden van de guerrilla- organisatie van de Basken, ETA. In een gisteren gepubliceerde brief aan senator Fulbright, de voorzitter van de desbetreffende commissie, verzoekt Kissinger om een nieuw onderzoek be treffende zijn indertijd gedane verkla ringen in te stellen. „Ik ben te allen tijde bereid opnieuw voor de commissie te verschijnen”, zei Kissinger opgewon den, „maar ik heb geen enkele reden om mijn verklaringen van toen te herroepen. Als de kritiek niet ophoudt, dan zal ik de consequenties moeten trekken”. Van de staatssecretarissen zijn er twee van de Franse taalpartij, twee van de Vlaamse christen-demoeraten en twee van de Vlaamse liberalen. Michel Jobert lijkt zichzelf echter een beetje te overschatten door te menen dat zijn persoon en prestige onder de brede lagen van het volk reeds nu voldoende politieke zuigkracht zou kun nen uitoefenen om de gaullistische-par- tijgangers, die nog altijd 15 percent van het electoraat vertegenwoordigen, uit de UDR los te weken. Wanneer president Pompidou nog en kele jaren had kunnen blijven leven, zou het niet onmogelijk zijn geweest dat Jobert via het premierschap hem nog eens op had mogen volgen. Nu Jobert die nationale bestemming is misgelopen, hoopt hij blijkbaar langs een andere weg dat doel toch nog eens te kunnen bereiken. Hij is dan ook van plan het kamerlidmaatschap te veroveren zodra ergens in het land een zetel vrijkomt. BRUSSEL (ANP). Gisteravond is toch nog de samenstelling van de nieu we, verruimde Belgische regering be kend gemaakt. Uit mededelingen die het hof in Brussel heeft gedaan blijkt dat het Rassemblement Wallon, de Waalse taalpartij waarop de regering voortaan ook kan steunen en waardoor ze nu ook een meerderheid heeft in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, een ministerpost en twee staatssecretari aten heeft gekregen. SANTANDER, SPANJE (AP). Twee Basken zijn gisteren door een krijgsraad in Santander veroordeeld tot in totaal 75 jaar wegens terrorisme, in verband met de ontvoering van een Spaanse industrieel, die het vorige jaar plaats vond. Kort na de rede van De Spinola kondigde de Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, Mario Soares, aan, dat Portugal toegestemd heeft in een ver zoek van Afrikaanse nationalisten uit Portugees Guinee, de bestandsonderhan- delingen morgen in Algiers voort te zetten. De eerste ronde van deze onder- handelingen werd in Londen gehouden en daar zouden zij ook weer hervat worden. President De Spinola heeft gisteren Portugals Afrikaanse gebieden zelfbe schikking aangeboden, waarin, naar hij zei, het recht op politieke onafhankelijk heid was opgesloten. Dit is overigens niet de eerste po ging tot een „militaire paleisrevolu tie”. Kort na de Portugese staatsgreep probeerden enkele hoge militairen de legerleiding, de regering en generaal Franco onder druk te zetten om de uiterst rechtse generaal Iniesta Cano, die in mei wegens het bereiken van de leeftijdsgrens het bevel over de Guardia Civil moest opgeven niet op non-actief te zetten, maar daarente gen te promoveren liefst tot ver vanger van Diez Alegria! PARIJS. Frankrijks ex-minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert heeft gisteren in Parijs bekendgemaakt dat hij van plan is een nieuwe politieke beweging op te richten. Hij verklaarde een „schets” voor een politieke partij te hebben ontworpen, die zich op de lin kervleugel van het centrum zou moeten plaatsen. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, heeft gisteren met klem ontkend, dat de Labourrege- ring bij de onderhandelingen over nieu we voorwaarden voor het Britse lid maatschap van de Europese Gemeen schap plotseling een 'soepeler houding zou innemen. diging van samenzwering in verband met de inbraak in de praktijk van de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die de inhoud van de geheime Pentagon- documenten liet uitlekken. Volgens rechter Gesell onthoudt presi dent Nixon zijn voormalige raadsman Ehrlichman het recht op een eerlijk proces door niet zonder meer het mate riaal beschikbaar te stellen dat voor diens verdediging van belang kan zijn. Het Witte Huis is slechts bereid Ehrlich man in beperkte mate toegang te geven tot de geluidsbanden van zijn gesprek ken met Nixon, zijn eigen aantekeningen en andere stukken die zich in de ambts woning van de president bevinden. Het was een duidelijke reactie op de voorbereidingen die het regime al treft met het oog op de post Franco- politiek (deze defensiewet maakt daar ongetwijfeld deel van uit), en op de „Portugese waarschuwing” die in Spanje enorme indruk heeft gemaakt en vooral de uiterste rechtervleugel grote haast heeft ingeblazen. Jean-Jacques Servan-Schreiber, de Franse radicale leider die zondag na een ministerschap van twaalf dagen wegens een verschil van mening over de Franse kernproeven werd ontslagen, heeft giste ren de militaire leiders ervan beschul digd dat zij door druk en intimidatie president Giscard d’Estaing hebben ge dwongen in te stemmen met een nieuwe reeks kernproeven. ger in het Watergate-schandaal, Leon Jaworski, het eens met het Witte Huis. Volgens hem heeft Ehrlichman al meer bewijsmateriaal overgelegd dan de wet vereist. Rechter Gesell heeft voor vandaag weer een zitting van de rechtbank aan- gekondigd om opnieuw het gevraagde materiaal van het Witte Huis op te eisen. Volgens rechtbankkringen kan de rechter een hoorzitting houden om te bepalen of Nixon moet worden aange sproken wegens minachting voor de rechtbank of belemmering van het werk van de justitie. ROME (AP). Het ziet er niet naar uit dat Italië spoedig een nieuwe regering zal hebben. Gisteren lieten de socialisten weten geen coalitie te zullen aangaan met de christen-democraten, de partij van pre mier Mariano Rumor wiens kabinet maandag viel. De socialistische minister voor de be groting uit dat kabinet. Antonio Giolotti, zei tot journalisten dat hij geen moge lijkheid zag de laatste coalitie in stand te houden, en dat het wel mogelijk is dat de christen-democraten thans een minderheidsregering gaan vormen. „Het is onmogelijk om het buitenland se politieke beleid van de Verenigde Staten verder te voeren, als mijn geloof waardigheid en mijn eer in twijfel wor den getrokken”, aldus Kissinger. Verschillende Amerikaanse bladen hadden de afgelopen dagen betwijfeld of Kissinger bij zijn hearing voor de Se naatscommissie in september 1973 de volle waarheid heeft gezegd. Kissinger had verklaard als veiligheidsaviseur van Nixon in de jaren 1969-*71 nooit order te hebben gebeven om de telefoongesprek ken van enige van zijn medewerkers af te luisteren. Hij zou alleen dé namen van enkele medewerkers hebben ge noemd die toegang hadden tot geheim materiaal dat was uitgelekt. In de ge luidsbanden van het Witte Huis zouden evenwel bewijzen zijn te vinden dat Kissinger wel degelijk dergelijke orders zou hebben gegeven. President Nixon, die volgens Kissinger al van tevoren op dé hoogte was ge weest van diens dreigement om af te treden, heeft verklaard dat Kissingers eer niet tegen valse beschuldigingen hoeft te worden verdedigd. Deze gevaar lijke kruising van binnenlandse en bui tenlandse politiek heeft gisteren in Salz burg een zware schok teweeggebracht. Men neemt aan dat Kissinger uitgere kend in Salzburg met zijn dreigement is aangekomen, om de zaak daardoor een extra dramatisch tintje te kunnen geven. Gisterochtend hadden president Nixon en bondskanselier Kreisky ruim ander half uur over de situatie in de wereld politiek geconfereerd. Kreisky zei na af loop dat hij een uitnodiging van de president had aangenomen om hem in de herfst van dit jaar in Washington te bezoeken. Hij had na dit onderhoud met president Nixon reden tot enig optimis me aangaande de politieke ontwikkelin gen, zei oe Oostenrijkse bondskanselier. „De president voert geen politiek die niet in overeenstemming is met die van zijn Europese partners”. Even onopgemerkt als bij zijn aan komst, maandagavond, speelde zich van ochtend ook het vertrek van Nixon af. Van de kant van de bevolking is er dezer dagen nauwelijks enige belangstel ling geweest. Een liandvol maoïsten mar cheerde dinsdag door Salzburg om voor de „Internationale” te demonstreren. Nog veelzeggender was het, dat niet geprotesteerd werd tegen het idee om één minister van Defensie weer het bevel over alle strijdkrach ten te geven, en daarentegen in Alca zar de mening werd verdedigd dat deze militaire minister tegelijkertijd vice-voorzitter van het kabinet moest worden. „super-ministerie van defensie” zou worden. (Overeenkomstig Franco’s bekende „verdeel en heers”-methoden heeft Spanje sinds het eind van de burgeroorlog geen minister van De fensie meer, maar is die sleutelpositie opgedeeld tussen drie ministers voor leger, vloot en luchtmacht). De aanval in Alcazar behelsde dat de generale staf (lees weer: Diez Ale gria) „nooit, maar dan ook nooit”, direct bevel over de strijdkrachten mag uitoefenen. collega uit Bonn, Genscher. De twee bewindslieden brachten daar verslag over uit in een opmerkelijke persconfe rentie. Via een „radiolijn” konden name lijk correspondenten in Bonn aan de conferentie deelnemen. Kissinger maakte gistermiddag een uitstapje naar het Westduits-Oostenrijk- se grensstadje Bad Reichenhall, waar hij twee uur lang confereerde met zijn (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG-LISSABON. De linkervleugel van het Europese Parle ment wil streven naar samenwerking tussen Portugal en de EEG. Morgen zullen vier leden van de socialistische fractie een bezoek brengen aan Lissabon. Met regeringsleiders en Generaal De Spinola gaan zij praten over de mogelij ke vormen van samenwerking. De nieuwe Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Gen scher, brengt zaterdag een bezoek aan Engeland voor besprekingen met Callag han over EEG-zaken, NAVO-ëraagstuk- ken en andere grote internationale vraagstukken. In een formele verklaring waarin hij wijst op „tegenstrijdige berichten” over hun ontmoeting van maandag en mr. Berkhouwers uitlatingen daarover op een persconferentie in Straatsburg zei hij dat dit een zaak is voor de Labour partij. - HBO

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3