gaan nieuw college vormen Haven Velsen-Noord Afbraak Avondvierdaagse met 1100 wandelaars totwishal in CDA en PvdA In Velsen worden bestrijdingsmiddelen sober en verantwoord toegepast Hoorzitting in Velsen voor MEKOG stand MISTEN HOVEN Van Ostadestraat 2-6 Kleverpark Haarlem i «'W jlgii ft l GEMEENTELIJKE PLANTSOENDIENST BLIJFT ATTENT WOENSDAG PLAATSELIJK NIEUWS 1 2 JUNI 1974 Doceren (Van een medewerker) BK In Beverwijk zullen iedere avond vijftien lange kilometers moeten „vreten”, voor dat zij zich weer af kunnen melden bij de commissie in „De Meerpaal” in Velsen-Noord. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij de gemeentelijke plantsoendienst in Velsen is men nogal onaangenaam getroffen door een der punten uit het verkiezings programma van „Progressief Vel sen” en de Partij van de Arbeid, zoals dit in verband met de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezin gen door deze partijen werd gepu bliceerd. Het gewraakte punt luidde als volgt; „Beide partijen willen dat de gemeente er naar streeft giftige en persistente spuitmiddelen niet meer zelf te gebruiken en moet po gen deze op korte termijn door biologische bestrijdingsmiddelen te vervangen. S A VELSEN IJMOND Ruim elfhonderd deelnemers vertrokken dinsdag avond voor de eenendertigste tra ditionele avondvierdaagse, georga niseerd door de Nederlandse Wan- delsportbond. Het grote aantal lopers is verdeeld in twee leeftijds groepen; junioren en senioren. De jongste groep vertrekt ongeveer een uur eerder en heeft ruim tien kilometer af te leggen. De ouderen I 1 few it - 1 (ADVERTENTIE) ‘*«WiiW!l!!j liiünii ümnwn JAN VAN DAM. Jg Ook verder in het Rode Dorp viert de afbraak hoogtij- In deze wijk, die steeds meer ontmanteld wordt en zo spoedig mogelijk moet verdwijnen, is weer een groot aantal huizen gesloopt rond de Eendrachtstraat. Bergen puin markeren de plaatsen waar eens woningen ston den. Opnieuw is daarmee in het Rode Dorp de leefsituatie voor de achterblij- ers een stukje triester geworden. En nu kan de heer Bulten niet verzui men tot een zekere vorm van doceren aangemeld bij de commissie voor Fyto- farmacie, geheel uit deskundigen samen gesteld. Hierin hebben onder meer zit ting enige hoofdinspecteurs van Volksge zondheid en voor hygiëne van het milieu en directeuren van de Plantenziektekun- dige dienst, Akker, Weide- en Tuinbouw en een medisch adviseur van de Arbeids inspectie. Woensdag vertrokken: Audrey Johan na, Lerwick, Inari, Helsinky; Mokstein, Oslo; Dalewood, Grangemouth; Comet, Mariestad, Umuiden; Ulla, Cont Plat; Penquer, Cleveland, Umuiden. 235 om kte tste 5 25 R. I 39 J. »tet H. M. 11 taf 8 en 14, an- ide St. 230 om als ste De ‘in- St. 230 om als iste 16 i 6 22. ’V in- St. 230 )m als 'te 24 J. aes 25, de 18. IJ- 89 lis- De ur. ste om De ide St. De ur iet 1.20 28 41 H. 56, 18 39 )h. 48. ile de St. De .ir. >te >m (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Over de samenstel ling van het nieuwe college kan na dinsdagmiddag half zes geen enkele on duidelijkheid meer bestaan. haring daar blijft n mens gezond bij! De eerste avond bracht de enthousias te wandelaars naar de zuidkant van het kanaal, voornamelijk in de omgeving van Schoonenberg en Beeckestijn. Voor elke avond is een prachtige wandelroute uitgestippeld, zo gaat de tweede avond naar de polder, de derde brengt de dan al of niet vermoeide lopers nabij de sluizen, de laatste avond gaat naar Wijk aan Zee. Vrijdagavond is dan ook de feestelijke intocht, waarbij vier muziek korpsen hun medewerking zullen verle nen. De dappere lopers krijgen dan loon naar werken, een prachtige medaille. Ook dit jaar zijn weer verschillende scholen van de wandelpartijde Pieter Vermeulen, Juliana en de Jan Campert. Natuurlijk zijn tevens vertegenwoordigd het Leger des Heils, de korfbalvereni ging DKV (voor de tiende keer) en de Zeeverkenners. De oudste deelnemer is ongetwijfeld de heer A. Helder, hij loopt nu voor de drieëntwintigste keer de avondvierdaagse, en is van plan om het voorlopig vol te houden. Prijzen In guldens: Per 1 kilogram: grote tong 8.35-7.88, middel tong 9.06-8.70, klein middel tong 10.04-9.92, tong 1 10.04-9.92, tong 2 9.31- 9.07, tarbot 9,39-9.02. Woensdag aangekomen: Letiye Goroda Gorkogo, Stettin; Relay, Rotterdam; Muhlentor, Cont. Plat, Umuiden; Ulla, Cont. Plat; Pelops, Rotterdam; Of fin Ri ver, Rotterdam; Diogenes, Rotterdam; Dilligente, Cont Plat; Sverker, Antwer pen, Umuiden; Tugro, Cont. Plat, Umui den. In Velsen-Noord gaat de sloop door. Nu aan de Korverslaan het eerste gebouw van de oude St. Jozefschool met de grond gelijk is gemaakt en alleen een kuil de plaats aangeeft waar vroeger vele honderden kinderen les hebben ge had, is het sloopbedrijf begonnen met de afbraak van het meest westelijk gelegen schoolgebouw. Het ziet er naar uit dat ook dit karwei spoedig geklaard is, want de slopers gaan er met grof geweld tegen aan en elk uur verdwijnen vele meters muur. Het toelaten van een bestrijdingsmid del geldt voor een periode van maximaal tien jaar, terwijl in deze wet ook duide lijke voorschriften zijn opgenomen ten aanzien van giftigheid, verkoop, vervoer, gebruik, voorraad, opslag en zelfbescher ming. Volgens de heer Bulten biedt dit alles een behoorlijke garantie tegen eventueel misbruik, zodat hij er van overtuigd is dat ook in Velsen nimmer roekeloos allerlei giftige stoffen worden rondgestrooid. „Stel je nu eens voor”, vervolgt de heer Bulten, „dat de plantsoendienst hier nu eens niet had ingegrepen. Wie zou dan het eerst hebben gekankerd over voetbal op een dorre vlakte en van wefke zijde zouden direct vragen in de gemeenteraad worden gesteld?” Boven dien wordt dit door hem een voor Vel sen uiterst zeldzaam geval genoemd. Vandaar dat er door de heer Bulten nog eens de aandacht op wordt gevestigd dat in deze gemeente voornamelijk he- briciden worden gebruikt, bestrijdings middelen tegen onkruid dus. Zoals be kend bestaat onkruid uit verzamelingen van wilde planten op plaatsen, waar hun aanwezigheid door de mens ongewenst wordt geacht. De besommingen: VD 6 880, 25 2800, 46 2600, YE 25 1900, ZL 6 2300; Span vissers: UK 78 en UK 107 3500. VD 9 en VD 115 3100, 53 en 180 Per 40 kilogram: Tarbot 323-236, griet 236-141, kabeljauw 1 140-102, kabeljauw 2 154-114, kabeljauw 3 134-112, kabel jauw 4 132-108, kabeljauw 5 142-90, schelvis 2 110, schelvis 3 100-92, schelvis 4 86-82, schol 1 94-92, schol 2 90-78, schol 3 100-72, schol 4 81-66, makreel 1 60, makreel 2 31-28,60, makreel 3 29- 17,60, wijting 3 92-76, schar 75-46, pil chards 16.50-16.00, inktvis 84, rode poon 72-70, bot 26-21, tongschar 154-119, steenbolk 67, wolf 140, ham 10-7.50. herinnert dat bijvoorbeeld verleden jaar het nieuwe en nog niet in gebruik geno men voetbalveld dat in Zeewijk was bestemd voor de „S.V.IJ.” plotseling he vig door larven van de rouwvlieg bleek te zijn aangetast. Deze zijn ongeveer een centimeter lang, grauw-bruin van kleur en pootloos, terwijl zij zich uitsluitend voeden met de wortels van grassen. Geen wonder dat een dergelijk gewas op deze manier onherroepelijk tot af sterven is gedoemd. Dinsdag uit Umuiden vertrokken: Irish Wasa, Port Cartier; Pertinence, Dublin; Requin, Noordzee; Hermann Hans, Gothenburg; Gitte, Avonmouth; Abbotsfjord, Immingham, Umuiden; Memel, Dagenham; Scol Spirit, Antwer pen Zaandam; Friesenstein, Antwerpen; Vechtstroom, Harwich; Sethiabuhdi, Hull; Tower Conquest Great Yarmouth; Lightning, New York; Heinrich von Bar gen, Manchester; Steinbjoern, Bergen Ciudad DE Manizales, Le Havre; Teuto nia, Kopenhagen; Gretchen von Uhlvor- den, Kolding; Marigo-R, Le Havre; Zepp Vo^warder, Kiel; Fridel, Poole, Umui den; Royal Enterprise, Hamburg, Velsen; Duvenstedt, Londen, Umuiden; High land, Stettin; Avenir, Londonderry, U- muiden. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd te Umuiden aangevoerd: 1450 kilo gram tong, 14 kisten tarbot en griet, 95 kisten kabeljauw, 167 kisten schol, 45 kisten wijting, 167 kisten schol, 45 kisten schar, 345 kisten makreel, 40 kisten pilchards, 915 kisten varia. Makkelijk draagbare rok-set in pitjes katoen/polyester voor vele momenten van de dag. 36-44. f-jgg /MODERN - Dinsdag in Umuiden aangekomen: Le- vern, Londen, Umuiden; Frigel, Roches ter, Umuiden; Hannes Lunstedt, Ant werpen; Roerhor, Klaipeda; Royal Ener- prise, Antwerpen, Velsen; Elbe Ore, Tu- barao, Umuiden; Zeppforwarder, L. Le ningrad; Smitlloyd-U, Cont. Plat IJ- muiden; Maria Graebe, Iggesund, Zaan dam; Elpenor, Le Havre; Defiance, New York; Horation, Londen, Zaandam; Irish Gate, Whitby, Umuiden; Tor Anglia, Gothenburg; Brunborg, Rotterdam; Rijnstroom, Harwich; Nordcliff, Rotter dam; Hefa-Smits, Seaham, Umuiden; Angarsk, Leningrad. De heer G. K. Bulten, voorman bij deze Velsense dienst wilde namens de ontstemden tegenover ons gaarne als woordvoerder fungeren. Hij stelde daar bij vast dat met het lanceren van een dergelijk programmapunt wordt gesug gereerd dat er bij de gemeente „maar raak wordt gespoten”. De heer Bulten voegde hieraan toe: „Ik krijg dan ook de indruk dat de mensen die dit naar voren hebben gebracht a’le bestrijdingsmidde len op een hoop willen gooien, ómdat zij slecht op de hoogte zijn met de werking en het gebruik daarvan, evenmin als zij de wettelijke bepalingen blijken te ken nen”. De heer Bulten zet dan uiteen dat door de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen speciale richtlijnen en voor schriften worden uitgegeven voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen in openbaar groen, waar men ook in Vel sen geregeld streng de hand aan wenst te houden. Zelf heeft hij met vieren twintig collega’s uit de westelijke provin cies nog onlangs op de middelbare tuin bouwschool in Lisse een vrij langdurige cursus gevolgd bij de heer P. J. Waag- meester, specialist op het gebied van plantenziekten, zodat hij meent wel enigszins over deze materie te kunnen meespreken. Overigens wil de heer Bulten er gaar ne even de aandacht op vestigen destijds door de gemeente volledig in staat te zijn gesteld deze cursus bij te wonen, hetgeen volgens hem eveneens duidelijk wijst op een niet gering verantwoorde lijkheidsgevoel. In ieder geval acht hij het noodzake lijk erop te wijzen dat de voornaamste bestrijdingsmiddelen bestaan uit insecti ciden (tegen insekten), fungiciden (tegen schimmel en zwammen) en hebriciden (tegen onkruid). Hiervan kan in feite alleen het laatstgenoemde middel nau welijks als schadelijk worden be schouwd, zodat men in deze gemeente vrijwel nimmer tot het gebruik van de beide andere bestrijdingsmiddelen over gaat. Toch móet er ook in Velsen af en toe wel eens krachtig worden opgetreden, in welk verband de heer Bulten eraan BEVALLEN: B. M. Stam-Smit, d., Umuiden. H. E. ’t Hart-Groeneveld, d., Umuiden. J. M. van der Heul-Groen, d., Umuiden, A. M. Hoogeboom-Rutte, d., Santpoort. A. H. Visser-Ronde, z., Umuiden. M. Revers- van der Form; d., Umuiden A. A. Nan- ne-Heinzer, d., Velsen-Zuid. G. P. den Heijer-Sperling, d., Umuiden. B. R. Jan- sen-de Planque, d., Heemstede. OVERLEDEN: J. C. van Dongen, 23 jr., Umuiden. G. van Lienen, 75 jr., echtgenoot van J. Bas, Umuiden. J. N. de Groot, 84 jr., weduwe van G. Zijl, Umuiden. W. J. Koritzki, 78 jr., weduwe van S. Vis, Umuiden. M. J. Gaal, 39 jr.,. Santpoort. C. C Rademakër, 67 jr, weduwe van R. Schouten, Umuiden. C. Kooring, 68 jr., echtgenote van T. E. Kemp, Umui den. D. van den Berg, 69 jr., echtgenote van P. Bakker, Umuiden. M. Calvelage, 53 jr., echtgenote van M. J. Uitendaal, Driehuis. A. F. Kemperman, 85 jr., echt genoot van H. R. Krijnen, Driehuis. J. de Vries, 77 jr., weduwe van J. S. van Dommelen, Umuiden. UMUIDEN-OOST. Op het zoge noemde „schapenlandje” bij de Bethel- kerk aan de Heerenduinweg in IJmuiden- Oost zal zondag 16 juni om 13.45 uur een begin worden gemaakt met een openluchtdienst, met als voorgangers de twee gereformeerde predikanten ds. P. C. Koster en ds. L. Dorst. Medewerking wordt verleend door het muziekkorps „De harpe Davids” compleet met majo- retten. Omstreeks die tijd eindigde de open bare bijeenkomst in het Stadskantoor, belegd op initiatief van het CDA, die alle politieke partijen had uitgenodigd met een mening over het hieuw te vormen college te komen. Het CDA en de PvdA kwamen tot de conclusie, dat het nieuwe college met elkanders steun moet worden gevormd. Zowel de PvdA als de CDA wiilden niet tegemoet komen aan de voorstellen van de VVD om een college te vormen, waarin plaats is voor 2 PvdA wethou ders, 1 CDA wethouder en 1 VVD wet- thouder. De socialisten en de confessio nelen streven ernaar het nieuwe college nog vóór 1 juli rond te hebben. Momen teel bestaat het college in Beverwijk uit 3 CDA wethouders (Sigon. Camfferman en, Schipperus) en 1 VVD wethouder (Klomp). Overigens wordt het gebruik van be strijdingsmiddelen wettelijk geregeld, waarbij de eerste wet in 1947 tot stand is gekomen. In 1964 werd deze herzien en aangepast, waarbij alle oude goed keuringen vervallen werden verklaard. Met als gevolg dat alle bestrijdingsmid delen voor toelating dienen te worden VELSEN. Op woensdag 26 juni aanstaande zal in het stadhuis van Vel sen een openbare hoorzitting worden gehouden in verband met een aanvraag voor een hinderwetvergunning door de N.V. Mekog in Umuiden. Deze Maat schappij tot Exploitatie van Kooksoven- gassen wil het bestaande ammoniaklaad- en losstation voor tankwagons en tankau to’s uitbreiden. Elke inwoner van Velsen kan op deze bijeenkomst hiertegen zijn bezwaren mondeling toelichten. Verder wordt de aandacht gevestigd op het feit dat men slechts dan tot beroep gerech tigd is, indien men de bezwaren monde ling op deze hoorzitting heeft toegelicht. De hoorzitting begint om elf uur. over te gaan, omdat hij erop moet wijzen dat de hier toegepaste hebriciden onder meer bestaan uit „Simazin”, met als handelsnaam „Gesatop 50”, een foto- syntheseremmer. Dit „Simazin” nu - vroeger gespoten, thans in vaste vorm uitgestrooid - wordt door de natuur zelf weer afgebroken, nadat het in de grond het beoogde effect heeft gehad. Evenals meststoffen wordt het immers vastge legd of gebonden aan het klei-humus- complex en wat eenmaal is gebonden kan tevens als verloren worden be schouwd. S i K> HM üi"": r re-« Sm* I 1 s::4 f-;. aftkuu. 1 ife .uam.SF .«m.,-,-. Si. 4 ---sip Ja.- r üWdWT .^ay-.-LaXl ■a~ - SM i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5