Nieuwe Linie Professioneel en intrigerend toneel in Mickery in financiële Baader-Meinhoff-affaire te moeilijkheden vrijblijvend afgedaan Theaterworkshop met ontroerend sluitstuk STUD: een nieuwe groep met potentie TOP DE POP POP DERTIEN y 1, hensen t SOOSAGENDA LICHTGEWICHT kostuums - kolberts, pantalons Marokkaanse pop Zero w INFERNO GETYPEERD DOOR WERKELIJKE ECHTHEID Zanger doodgeschoten in Indonesische filmweek HI Chile in 't Plein f stamporkest in Amsterdam n' 11 KUNST 1974 JUNI DONDERDAG 1 3 W ZONDAG - VADERDAG Aanvang: 20.00 uur Tot en met maat 62 Striptease kt A \e e Betere konfektie en herenmodes Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Katoenen werkbroek; Zijlstraat 71 - Haarlem Tel. 023-310791 X Boudewijn de Groot, behalve componist en zanger ook produ cer bij Phonogram, liet zich door hen voor het eerst verleiden tot het schrijven van een puur rock nummer met bovendien een En gelse tekst. Eind juni wordt het nummer „Slipstream” op single opgenomen en de heren achter de instrumenten noemen zich STUD; Engels voor dekhengst en roep naam voor een Amerikaanse prostitué. Vrijdagavond half tien speelt STUD in Zero op de Haar lemse Bakenessergracht. Ti r i r-u VAKKLEDING RUP VAN WQERKOM (ADVERTENTIE) H STUD 25 'jj ■i jn 19 -«UW I 3 een grandioze In samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren he en en rel Sanfor jeans khaki-blauw- groen-wit met splitknoop- of ritssluiting De groep die sinds juni vorig jaar bestaat maar pas afgelopen week end voor het eerst optrad heeft zich via een nogal groot aantal wisse lingen voorzien van een aantal be kende namen in de Nederlandse pop- sien: Herman Brood, ex-Cuby and the Blizzards, pianist. Herman hoorde STUD in een radio-programma van de VPRO, probeerde vanuit Drente in contact te komen maar slaagde pas toen hij de inmiddels ex-drummer televisie en kankeren over de late thuis komst van hun twee dochters die naar een feestje zijn. Op hetzelfde moment is er op die televisie een programma over het sociale leven van de scholier, waar bij het reilen en zeilen van de school gaande jeugd tijdens dat feestje in scène wordt gezet. ZOMER AVOND VOORSTELLING. ig st. D. el. )3. 1. (1) De Wilde Boerndochtere Ivan Heylen; 2. (4) Emma Hot Chocolate; 3. (3) Fly away little paraquayo George Baker Selection; 4. (2) The cat crept in -Mud; 5. (14) Sugar baby love Rubettes; 6. (7) The entertainer Marvin Hamlish; 7. (17) This town ain’t big enough for the both of us Sparks; 8. (10) The year of decision Three Degrees; 9. (5) Be my day Cats; 10. (6) The show must go on Three Dog Night; 11. (23) One and one is two Jackpot; 12. (16) Theo, wir fahren nach Lodz Vicky Leandros; 13. (9) Waterloo Abba. o.I.v. Theo Loevendi Vrijdag 21 juni Openluchttheater Bloemendaal. V I t i Nu wil het geval dat men ook daar uit verveling maar de buis aanzet en prompt zien We dezelfde ouders, die nog steeds aan het kibbelen zijn. Daar was aan het eind de revue, waarvoor men zich eerst en plein publique had opge schminkt, waarna, met een gesuggereerde HAARLEM. Een kapstok in een leeg decor. Ziedaar een situatieschets, vanwaaruit gisteravond in een goed be zette Toneelschuur leden van de thea terworkshop „Inferno’’ het publiek een ontroering voorschotelde waar je koud van werd. Een ontroering ook, omdat dit een sluitstuk betekende van bijna een jaar week-in, week-uit hard zwoegen. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Earth Fire; zaterdag: Tranquilitatis. Zero, Bakenessergracht 8, vrijdag: Stud; zaterdag Naos el Ghorba, Ma rokkaanse pop. De Appelaer, Het Plein, Schalk wijk, zaterdag: Hi Chile. De Poort van Velsen, Plein 1945, IJmuiden, di: jazzcafé. Zodiac, A’damsevaart 142, ieder av. behalve ma en di: disco. Scuff, Lingestraat 1, zondagmiddag: discodansen. De Weijman, Santpoort, ieder av. behalve ma: disco. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke av.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, KI. Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag- av.: New Dark Town Jazzmen uit Osnabrück en de Limehouse Jazz band; zaterdagavond: feest met de zelfde orkesten. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, vr.: hoofdfilm; zat: Ierse folksong in bovenbar met P. J. Callinan; zo: vanaf 14 uur disco. Turfschip, Turfsteeg 2, koffiebar zaterdag met Barrie Manson. De groep bracht gisteravond dan ook een keuze uit die thema’s tot zover ze gevorderd was. Een bijzonder staaltje was bijvoor beeld de over de norm handelende act, waarbij vader en moeder kijken naar de van de formatie toevallig in de trein ontmoette. Verder Sandy van der Linden, een mooie Nederlandse jon gen, al heel lang in het vak maar vooral bekend vanwege zijn hoofdrol in de film „Angela” en zijn vijf jaar bij het „Living Theatre”. Zijn toneelervaring komt hem uit stekend van pas bij de show op het podium en zijn stem is altijd al goed geweest. De andere twee Nederlan ders in de vijfmansformatie zijn Bert Kleijn, drummer, ex-Maehine en Ed dy Postma, solo-gitaar, ex-ZEN. Vijf de wiel aan de nu op gang komende wagen is de Engelsman lan Bishop, basgitaar, ex-Savoy Brown. Geen geringe line-up dus en de eerste optredens in Amsterdam en Ouderkerk a/d Amstel beloven alle goeds voor vrijdagavond in Zero. Wat de muziek betreft: STUD zegt van een goeie show te houden gebaseerd op de wensen van het publiek. De eerste set is gevuld met overigens zelf geschreven varia: blues, reg gae, heavy rock, country western. Afhankelijk van de reacties in de zaal wordt dan de tweede set ge speeld. Eén nummer in het repertoire is van Bob Dylan, de rest is eigen bleek toen een te zware opgave. Men voelde zich qua spel- en toneelervaring nog veel te karig bedeeld. Maar het idee heeft hen niet losgelaten. Ze lichtten thema’s uit het abstracte gegeven zoals: ik, norm, fantasie, ervaring en revue. De beginletters van bovengenoemde hema’s vormen haast het woord inferno, het welk in het Italiaans hel betekent. Slechts aan de n van Natuur en de o van oorsprong is men niet toegekomen. 1 AMSTERDAM „Gaat het wel aan om op deze manier een toneel stuk te brengen over mensen die op dit eigenste moment in de isoleer cellen van de Duitse supergevange- nissen gefolterd worden?” vraagt de „Federatie van Vrije Socialisten, af deling Amsterdam”, in een pamflet, uitgereikt aan de bezoekers van het Amsterdamse Mickery-Theater. Een goede vraag, maar het antwoord is moeilijk te geven. Het is de enige vraag niet, die de voorstelling van „Das „erste” Baader-Meinhof- Stück” oproept, maar die vragen kunnen worden gesteld aan de hand van een voorstelling, die in ieder geval naar vormgeving intrigerend is en op een hoog professioneel peil staat. Tegèn inlevering van deze advertentie bij een van onderstaande adressen kunt u toegangskaarten kopen tegen de geredu ceerde prijs van 4,- (normaal 5.-) Telefonisch kunnen geen kaarten worden besteld. Toegangskaarten verkrijgbaar in: Haarlem: Haarlems Dagblad Grote Hout straat 93 (per 8 juli Ged. Oude Gracht 82) Soendaplein, H’lem Noord. Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hillegom: V.V.V. kantoor. IJmuiden: IJmuider Courant Lange Nieuw- straat 427. Beverwijk: Zeestraat 18. Beverwijkse Courant. Bloemendaal: Aan het loket van het Open luchttheater. (alleen kaarten van 5,-) werk. Eén van de meest bij het publiek aanslaande nummers „The Pushers Song’’ was oorspronkelijk be doeld als single, maar in overleg werd toch het door Boudewijn de Groot geschreven „Slipstream” geko zen. De plaat moet in de tweede helft van de zomer uitkomen. We zijn benieuwd. Op 17 september 1973 ontstond de groep, die oorspronkelijk een bewerking, maar vooral een eigen interpretatie wil de maken van Dante’s Inferno. Het werk Inferno de hoofdpersoon hiervan maakt een lange tocht, waarbij hij zich zelf ontdekt en velerlei eigenschappen van zichzelf en anderen tegenkomt Vorige week zaterdag was voor de Marokkaanse muziekgroep Nas el Ghorba uit Haarlem een dag van Nederlandse erkenning. Na al veel waardering te hebben ondervonden in Noord-Afrika zelf en Frankrijk, was nu het „licht” voor het gastland. In Haaksbergen was de groep voor de bezoekers van de manifestatie „Hou je haaks ’74” een complete verrassing. Zaterdagavond aanstaande staat Nas el Ghorba (mensen van ver) in Zero. AMSTERDAM. Het weekblad De Nieuwe Linie verkeert weer in moeilijk heden. Het voortbestaan van het blad is in gevaar. In een eerste poging om uit de rode cijfers te geraken, heeft DNL zijn tarieven verhoogd. Op de voorpagi na klaagt het blad deze week zijn nood. „De overheid heeft tot nu toe op onze verzoeken om handreiking niet met praktische maatregelen gereageerd”. De Nieuwe Linie en de eveneens in moeilijkheden verkerende Groene Am sterdammer klopten bij de minister van CRJLom steun aan, nadat deze aan de Haagse Post hulp had beloofd. Aan de abonnees wordt deze week gevraagd nieuwe abonnees te werven. striptease als toetje, een quasiballej volgde op regelrechte show-muziek. Toch bleef voor mij de hoofdmoot het zich persoonlijk voorstellen aan de zaal met de beweegredenen waarom men had deelgenomen aan de workshop. Een greep: drempelvrees, niet kunnen aanpassen, verlegen of moeilijkheden alom. De echtheid die hier vanaf straal de was verbazingwekkend en over-eer- lijk. Het geheel was misschien niet van grote klasse, maar het moet voor menig een een verademing geweest zijn eens een kijkje te kunnen nemen achter de schermen van deze workshop, zoals het ook werd vertoond. het scenario, en regisseerde het stuk. Het handelt over de Baader-Meinhof-groep: een ultra-linkse, tegen het anarchisme aanleunende groep politieke activisten, die meenden dat schrijven en praten zin loos zijn, en dat een stadsguerrilla ook in het Westen een hanteerbaar strijdmiddel is. Hun aanslagen en overvallen tussen 1968 en 1972 riepen in veel kringen in West-Duitsland een haast hysterische angstreactie op, fel aangewakkerd door de populaire Springerpers en verwante media. Die hysterie is de kern van het toneel spel, dat als ondertitel draagt „Ein hys- terisches Melodrama”. Het probeert na te gaan hoe die hysterie over beide partij en, groep en maatschappij, is verdeeld, hoe ze ontstond, en werd aangewakkerd, en probeert conclusies te trekken. Die zijn nogal vrijblijvend, behalve de slot- kreet: „Baader, Meinhof en de anderen moeten vrij, en ook alle politieke gevan genen”. Voor het overige wil men een discussie uitlokken (dat gebeurt recht streeks met een nogal naieve ingreep in de pauze: twee acteurs die luidkeels met elkaar gaan bekvechten - in Nederland doet dan verder niemand mee De vormgeving is totaal-theater, het speelt zich grotendeels ook tussen de toeschouwers af, het thema wordt melo dramatisch behandeld, politie, Springer, AMSTERDAM (ANP). Tot en met 16 juni wordt in de Amstelhal van de RAI in Amsterdam de tweede Indonesi sche filmweek gehouden. Er worden ze ven recente speelfilms vertoond, die een indruk geven van de hedendaagse film- produktie in Indonesië. De filmweek wordt gegeven ter gelegenheid van de vijfde pasar malam Amsterdam. Er zijn dagelijks voorstellingen om 14.30, 17.00, 19.30 en 22.00 uur. muziek overboord hebben gezet. Trommels, mandoline, banjo en zang: Hamadi, Jilali, Ahmed, Houssein en Mohamed: een Haarlemse première van een Haarlemse groep. de groepsleden zelf worden tot op het bot vereenvoudigd, er wordt veel toma- tenbloed vergoten en veel harde losse flodders verschoten. Maar het wordt zeer beheerst gespeeld, de timing is uit stekend, in de ruwe vorm die men bewust koos zijn de effecten geraffi neerd berekend. Allemaal heel belangwekkend, maar je wordt er als Nederlandse toeschouwer niet erg bij betrokken en het gebodene levert af en toe een giechel-effect op. Daarmee is de vraag van de Nederlandse anarchisten toch wel beantwoord: de behandeling van het afschuwelijke dra ma Baader-Meinhof, toen en nu, blijft beneden de menselijke, emonionele maat Duitse activisten maakten overigens de eerste voorstelling in Bochum onmoge lijk). Of het stuk politiek werkzaam is, is buiten Duitsland moeilijk vast te stellen. Het geval Baader-Meinhof zegt ons emotioneel weinig, en deze voorstelling brengt te weinig van die emoties op ons over. Dat geeft misschien toch wei een aanwijzing: het stuk gaat er van uit, dat bij de (Duitse) toeschouwers die emoties wel leven - en dat is voor welk soort theater ook in beginsel een onjuist uit gangspunt. Tot en met zondag in Mickery te zien. JAAP JOPPE Het is een „groepsproduktie” van het Schauspielhaus Bochum, die de drie maanden voorbereiding betaalde maar het stuk slechts tienmaal in voorstelling bracht. De Britse regisseur Pip Sim monds leverde (met de Nederlandse the- atroloog Ruud Engelander) het idee en „Het is jammer dat je onze rijke taal niet verstaat”, bekent de groep eerlijk, „maar dat betekent niet dat er bij ons niet erg veel te swingen valt.” „Arab pop” heet hun muziek, ter aanduiding van het feit dat zij klassieke, traditionele patronen en structuren in de Noordafrikaanse Zaterdagavond aanstaande treden ze op in ’t Plein, ooit eens de Ap pelaer, bij het winkelcentrum Schalkwijk. Mi- chiel Hunfeld (or gel en zang), Mart van Rooden (drums). Piet Trossel (gitaar en zang), Ger-Jan Akkerman (basgi taar) Kloek sax) soort rock ze ’t het op „Hi Chile", een Haarlemse groep met een bekende naam. Dat kan kloppen want de heren noemde zich tot voor kort „Highway Chile". CANNES (AP). De 46-jarige tenor Herb Coleman, lid van de Amerikaanse groep The Delta Rhythm Boys, is in Cannes vermoord, zo is door de politie bekend gemaakt. Na de schietpartij is een 29-jarige Fransman aangehouden. Coleman, die in New York is geboren, was vader van vier kinderen. De groep is in 1942 opgericht en heeft lange tijd in Frankrijk opgetreden. De andere leden van de groep zijn Lee Gaine, Traverse Crawford en Hugh Bry ant. yiilllMHii- -iI nnir- - en Paul (zang en spelen een waar mee ze ’t Pelin aan het Balkan- plein op deze laatste avond van het seizoen muzi kaal op stelten hopen te zetten. "O 7 ■I'S

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11