Arabische oliemiljarden gaan naar New York STAKINGEN NIET UITGESLOTEN GEACHT bedrijven Positie Rotterdamse haven onaangetast Goud mag straks onderpand zijn voor kredietverlening fflBMKGELD )1 Streven naar eenheid van ziekenfondsen 1 d 3 j Spaarrente tot mé NIVE-kandelaar voor prins Bernhard i r 17 I ONDANKS ENERGIECRISIS PRINCIPE-AKKOORD IN WASHINGTON 1 M POLITIEK ELEMENT BEPAALT RICHTING VAN INVESTERINGEN f Voorstel olieproduktie Koeweit te halveren 1974 ECONOMIE JUNI 5 (Van onze redactie economie) Overspannen x, Positieve reacties ik- tns tst ag uur. jd. in- en u lat ar. WASHINGTON (ANP, Reuter) Goud kan in de toekomst worden gebruikt als onderpand voor inter nationale leningen van landen met betalingsmoeilijkheden. Verder z^l de centrale rol die het edele metaal binnen het wereldgeldstelsel speelt geleidelijk minder belangrijk wor den. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën gisteren bekendgemaakt. Over deze twee punten is in internationaal verband in principe overeenstemming be reikt. Uit de mededeling van het Amerikaanse ministerie kan niet worden opgemaakt of dit akkoord tot stand is gekomen tijdens de mi nistersconferentie van de Groep van Tien (belangrijke industrielan den), dinsdagavond in Washington. pelbazenprobleem, wijzen op een herhaling van de gebeurtenissen in 1970. Bij de cao-onderhandelingen blijkt men het over diverse zware punten niet eens te zijn geworden. Harde acties als stakingen worden niet uitgesloten geacht. .DONDERDAG 13 A De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot io% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7-9%. DEN HAAG Terwijl pas een akkoord is bereikt over de cao- grootmetaal, komen er nu van de zijde van de Industriebond NVV geluiden over te verwachten onrust in het Rijnmondgebied en van on tevredenheid over de cao-resul- taten. In het Rotterdamse gebied zouden allerlei tekenen, zoals het weer de kop opsteken van het kop- 1 Dr. Abushadi wees erop, dat de Ara- „Ten eerste zal alles in het werk Onrust in metaal op til (ADVERTENTIE) fl (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 7010-40 In september zal de scheepvaartvere- niging een rapport laten verschijnen over de herstructurering van de oude havens in Rotterdam. Er is een over schot aan kade en een tekort aan ter- reindiepte. tiging tot goedkeuring te geven en af te zien van ledenvergaderingen. De voor advieskoersen buitenlands de als de In het Haagse Nederlands Congres Cen trum heeft de jaarlijkse bijeenkomst plaatsgevonden van de Nederlandse Ver eniging van Management (NIVE). Van de voorzitter van de vereniging, dr. Van Maanen, kreeg prins Bernhard de NIVE- kandelaar. stel gedaan in een rapport begroting aan het parlement. 2.70 6.55 6.89 Dr. Abushadi verwacht de oprichting van Arabische multinationale ban ken in samenwerking met Ameri kaanse banken. Als de werkgevers de winstgevendheid van hun bedrijven boven een behoorlijk sociaal gedrag blijven stellen, dan zullen ze moeten rekenen op zware looneisen en grote stakingen.” Aldus het Rotter damse districtshoofd van de Industrie bond NVV, Ab Schravemade. worden gesteld om te investeren in de ontwikkeling van de eigen eco nomieën om de olie-producerende landen in staat te stellen op eigen benen te staan zodra hun olierijk dommen zjjn uitgeput. blijven stromen naar de internatio nale monetaire en financiële centra in de industrielanden. Deze stroom krijgt de traditionele vorm van bankdeposito’s en staatsobligaties. jren Het Rotterdamse districtshoofd Schra vemade herinnert in WIK aan de tijdens de oliecrisis geuite voorspellin van 85.000 extra-werklozen in Rijnmond. De vakbeweging heeft toen gezegd dat er mogelijk een aarzeling in de werkgele genheid zou optreden. Maar ook. dat er zo veel alternatieven zouden komen, dat de vraag naar geschoold personeel bin nen een half jaar het aanbod zou over treffen. Deze stelling is volgens hem uitgekomen. Van de zijde van de metaalwerkgevers is inmiddels het optreden van koppelba zen in de Rotterdamse metaalindustrie ontkend. „Op het ogenblik zien We de onrust weer toenemen”, zegt Schravemade. Hij constateert: steeds meer a-sociale om standigheden in de ondernemingen; ont duiking van de wetten op het gebied van de belastingen en de sociale verzekerin gen; het aantrekken van illegale buiten landse werknemers; spanningen in de bedrijven door het toenemend aantal buitenlanders. Hij noemt dat alles „vra gen om moeilijkheden in de bedrijven.” De onderhandelingen over de cao, die pas op 30 mei hun beslag kregen, blijken Een gedeelte is het Australische Engeland, thans Groot-Brittannië De SVZ kondigde aan een werkgroep te zullen mstellen, die zich moet bezig houden met een bestudering van de ontwikkeling op de Maasvlakte. Dit zal gebeuren in samenwerking met de Ka mer van Koophandel voor Rotterdam. De bedrijven zijn het wachten op een politieke keuze uit de ondernemingen, die wel of niet op de Maasvlakte mogen komen, beu. Zij willen weten waar ze aan toe zijn. bische landen gezien hun beperkte mogelijkheden om de gelden zelf te gebruiken de revenuen niet in hun eigen economieën kunnen herinves teren. Daardoor zullen werkelqk spectaculaire overschotten ontstaan, zei hij. Ten slotte zullen grote bedragen aan Arabisch geld kunnen worden belegd in effecten. Ik ben geneigd te geloven, dat er een tendens zal ontstaan om kwaliteitsaandelen in grote bestaande ondernemingen te kopen”. nodig is, zal pas over anderhalf a twee jaar toepassing kunnen vinden. Het an dere plan behelst het gebruik van goud als onderpand voor leningen. Dat zou reeds op korte termijn kunnen gebeuren, omdat dit niet in strijd is met de bepalingen van het IMF. Als goud als onderpand wordt ge bruikt, zal degene die de lening ver strekt de waarde van dit goud bepalen. Dat is de normale gang van zaken bij elk onderpand voor leningen. Er komt geen nieuwe officiële goudprijs. De waarde van het goud zal variëren, af hankelijk van wat de leningverstrekken- de partij en de ontvanger overeenkomen. Dat hoeft niet noodzakelijkerwijs een prijs te zijn die aan de notering op de vrije goudmarkt is gerelateerd, maar het is onwaarschijnlijk dat die prijs daar ver onder zal liggen. niet geheel zonder moeilijkheden te zijn verlopen. Zo was de zgn. vredesplicht, die de bonden verbiedt gedurende de looptijd van de cao een staking uit te roepen, een onoverkomelijk punt. De cao bevat echter een bepaling, die de bonden van deze verplichting ontheft als de werkgever bij een fusie, sluiting of reor ganisatie van zijn bedrijf alle geboden overtreedt. De werknemersorganisaties willen die ontheffing uitbreiden tot an dere uitzonderlijke situaties. „Wij beoefenen niet voor ons plezier de stakingsgymnastiek”, aldus onderhan delaar Wim Wamsteeker, secretaris van de Industriebond NW, in WIK, het bondsweekblad. Maar dat sluit niet uit dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waar normaal overleg of on derhandelingen geen oplossing kunnen bieden. Dan moeten we naar het sta- kingswapen grijpen.” In de meeste ge vallen zullen de bonden zich volgens hem aan de vredesplicht houden. De metaal-cao, die evenals alle andere cao’s moet voldoen aan de regels van de Machtigingswet, moet no" door beide partijen worden goedgekeurd. Gezien het late tijdstip heeft het bondsbestuur de leden gevraagd de cao-commissies mach- De algemene vergadering van de Unie heeft gisteren in Utrecht een motie aan genomen, ingediend door het Algemeen Ziekenfonds Sliedrecht en omstreken, waarin werd gesteld dat een zo groot mogelijke eenheid van het ziekenfonds wezen vdn belang is, mede in verband met het streven naar regionalisatie en de komende volksverzekering tegen ziektekosten. In een aantal werkgebieden van de huidige vier ziekenfondsorganisa ties opereert meer dan een ziekenfonds, hetgeen de doelmatigheid niet ten goede komt. Ook de vrees dat het ontbreken van overeenstemming over het gebruik van monetair goud voor de financiering van betalingsbalanstekprten sommige landen ertoe zou kunnen brengen hun goud op de vrije markt te verkopen, speelde hierbij een rol. De bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Finan ciën zal misschien ook kunnen leiden tot AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schil. (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) In de afgelopen twee maanden is het aanbod van personeel omgeslagen in een vraag naar geschoolde werknemers. In dit gebied is de vraag in de metaalindu- trie gestegen tot 3000, een tekort van bijna 10 percent. Dat wijst erop dat we in die sector weer met een overspannen arbeidsmarkt zitten, aldus Schravemade. Net als in het nabije verleden worden bij het Rotterdamse Centraal Station weer arbeidskrachten geronseld. Schra vemade zegt dat de koppelbazen hun praktijken ook uitoefenen in sex-bars. grondstoffen minder zal groeien dan aanvankelijk werd verwacht. Het betreft voornamelijk ertsen, zwavel, fosfaten en kolen. Na 1980 kan men echter rekenen op de aanvoer van grote hoeveelheden kolen. „Ten vierde zullen goede bescher mende investeringen de Arabische belegger eveneens aantrekken, hoe wel deze markt beperkt van om vang is. Daardoor zou een onge kende vraag ontstaan naar goud en diamanten en naar onroerend goed. „Ten vijfde zullen grote bedragen De voorzitter constateerde, dat de ge volgen van de energiecrisis achteraf zijn meegevallen. Zijn enige zorg is de stij ging van de grondstofprijzen. Deze zou kunnen leiden tot een vertraging in de groei van de wereldhandel. Dit kan voor Rotterdam gevolgen hebben. De heer Pieters voorspelde, dat overslag van massagoed dit jaar gevolg van de prijsstijging van In monetaire kringen heeft men de indruk' dat het principe-akkoord in de eerste plaats tot doel heeft Italië steun te verlenen bij de financiering van het nog steeds toenemende tekort op zijn betalingsbalans. Ook komt Frankrijk in de gelegenheid om zijn goudreserves in dien nodig te mobiliseren. Het Internationale Monetaire Fonds heeft twee plannen ontworpen voor mo bilisatie van zijn goudreserves op lange re termijn. Eén van deze plannen, waar voor een wijziging van de IMF-statuten In een poging te voorspellen wat de Arabische groep met haar geld zal doen, constateerde Abushadi eerst dat deze groep een verschei denheid aan landen omvat die be paalde eigenschappen gemeen heb ben, maar die anderzijds verschil lende ideologieën navolgen en ge heel van elkaar afwijkende politie ke en economische structuren be zitten. Het is daarom niet juist te veronderstellen, dat de Arabische overschotten volgens een bepaald gezamenlijk beleid in een bepaalde richting zullen gaan. Alles wat over dit onderwerp wordt gezegd is uiterst speculatief aangezien de ge- Guldennoteslening Gasunie geplaatst. De 9,75 pet, 5-jarige guldennoteslening, groot 50 mln van de Nederlandse Gasunie is geheel geplaatst, zodat woensdag de inschrijving is gesloten. De lening werd uitgegeven tegen 99,5 pet., aldus het emissiesyndicaat. „Aangezien de Arabische gelden gro tendeels eigendom zijn van rege ringen zal het politieke element in sterke mate de richting en de vorm van toekomstige investeringen be palen”. UTRECHT (ANP). Het bestuur van de Unie van Ziekenfondsen, de op één na grootste ziekenfondsorganisatie in Nederland, gaat een onderzoek instellen naar de wenselijkheid van één zieken fondsorganisatie als vertegenwoordigend orgaan van alle ziekenfondsen. De unie en de federatie VMZ omvatten samen 80 percent van de ziekenfondsverzekerden. Daarnaast zijn er nog twee kleine zie kenfondsorganisaties. een vermindering van de onzekerheid met betrekking tot de positie van de Italiaanse lire op de wisselmarkt. Samenwerking in reclamewereld. Euro Advertising BV en Buro Schiferli zul len per 1 juli geïntegreerd gaan wer ken onder de naam Euro Advertising- Schiferli. De onderneming heeft 32 medewerkers en verwacht voor 1974 een omzet van ongeveer 13 mln. Euro Advertising heeft diverse eigen vestigingen in Europa, verspreid over Nederland, België, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland, Italië en Griekenland en een gezamenlijke om zet van ongeveer 80 mln dollar (onge veer 212 mln). Ér bestaan samen werkingen met reclamebureaus in Spanje, Scandinavië, Ierland, Oosten rijk en de VS. beurtenissen zullen worden afge steld op de zich voortdurend wij zigende economische en politieke toestand. De prijs van het edele metaal zal nu onderworpen moeten zijn aan een of andere vorm van overheidstoezicht’, zo meent men in bankkringen. Dat zou kunnen leiden tot een bundeling van het goud der centrale banken, waarover het Internationale Monetaire Fonds of de Bank voor Internationale Betalingen (het internationale afrekencentrum van de centrale banken) zeggenschap zou moeten hebben. Volgens de bankiers is de overeenstemming tussen Europa en Amerika over het goudvraagstuk een bemoedigend teken. Wellicht kunnen nu ook sneller vorderingen worden gemaakt op andere gebieden van monetaire her vorming (in het bijzonder het beheersen van de wisselkoersen). Ook in een eerste reactie van het Franse ministerie yan financiën wordt het principe-akkoord toegejuicht. De Zwitserse centrale bank zei in haar reactie op de bekendmaking in Washing ton dat de internationale kredietverle ning tussen de monetaire autoriteiten vergemakkelijkt wordt. Het containervervoer neemt nog steeds toe, voornamelijk op de routes naar het Verre Oosten. De omvang van het graanoverslag, zoals die was in 1973, zal niet worden gehaald. weggevallen doordat graan, bestemd voor rechtstreeks naar wordt vervoerd. ROTTERDAM (ANP). De positie van de Rotterdamse haven is de laatste tijd onaangetast gebleven. De energiecri sis heeft geen nadelige gevolgen gehad voor Rotterdam als wereldhaven. Er kan zelfs gerekend worden op een behoorlij ke toekomstontwikkeling. Dit zei de voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid (SVZ) mr. L. J. Pieters gisteren tijdens een toelichting op het zo juist verschenen jaarverslag over 1973. Hij toonde zich tevreden over de huidige ontwikkeling en was optimistisch ge stemd over de gang van zaken in 1974. Nieaf verwacht omzetstijging. NV Ne- derlandsche Instrumenten- en Electri- sche Apparaten Fabriek Nieaf ver wacht een verdere stijging van de omzet in de komende jaren. Over de eerste 20 weken van 1974 heeft de omzet reeds een sterke stijging te zien gegeven. In 1973 bedroeg de omzet 5,3 mln. Het nettoresultaat was 40.380 tegen een verlies van 52.068 in 1972. Voorgesteld wordt het divi dend te passeren en het winstsaldo toe te voegen aan de algemene reserve, die dan 241.453 zal bedragen. De toch al niet ruime liquiditeitspositie werd nadelig beïnvloed door het be langrijk hogere geïnvesteerde bedrag in voorraden per ultimo 1973 in ver gelijking met 1972. De vlottende mid delen daalden met ruim f 250.000. Het gemiddeld personeelsbestand was 171 tegen 181 in 1972, aldus het jaarver slag. In bankkringen is het principebesluit om de goudreserves als onderpand voor leningen te laten gebruiken gunstig ont vangen. De ongerustheid in kringen van de internationale kapitaalmarkt zou dank zij dit goudakkoord kunnen ver minderen. Die zorgen waren in de afge lopen weken toegenomen als gevolg van de zwakker wordende kredietpositie van Italië op de Europese kapitaalmarkt. De monetaire reserves van alle Ara bische landen die einde 1973 werden geraamd op 20 miljard dol lar zijn op het ogenblik groten deels in de vorm van korte termijn deposito’s uitgezet bij banken in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Zwitserland en andere financiële centra, aldus Abushadi. Vihamij-Buttinger. Vihamij-Buttinger NV heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar in vergelijking met de zelfde periode van vorig jaar 25 pet. meer omzet behaald. Hiertegenover zijn met name arbeids- en financie ringskosten belangrijk gestegen. Het resultaat over het eerste kwartaal lag per saldo iets hoger dan over dezelfde periode van 1973. Indien de gunstige trend in de omzetontwikkeling zich voortzet zal het resultaat over 1974, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zeker niet lager zijn dan dat van vorig jaar, zo is meegedeeld in de jaarvergadering. KOEWEIT (ANP). De commissie voor financiën en economische zaken van de volksvertegenwoordiging van Koeweit heeft voorgesteld dat het land zijn olieproduktie met de helft vermin dert tot 1,5 miljoen vaen (van 159 liter) per dag. Dat heeft een van de commis sieleden, Abdoella al-Beira, woensdag meegedeeld. Fokker. De Congolese minister van Fi nanciën Saturnin Okabe heeft in Brazzaville een contract getekend voor de levering van een Fokker F28 MK 1000 door Fokker-VFW. Het toe stel zal in februari-maat 1975 worden afgeleverd en door luchtvaartmaatschappij worden ingezet op vluchten. Het vliegtuig zal tevens worden gebruikt voor „VIP-vluchten”, aldus Fokker. Met dit vliegtuig is het aantal door Fokker verkochte F28’s gestegen tot 84. Thans hebben 28 luchtvaartmaatschappijen in 21 landen Fokker Fellowships in gebruik. de Congolese Lina-Congo binnenlandse zal 2.60- 6.25- 6.59- 103.50-106.50 35.00- 38.50 10.30- 11.50 2.71- 2.81 52.25- 55.75 87.50- 90.50 59.25- 62.25 47.75- 50.75 43.00- 46.00 14.60- 14.90 4.55- 4.85 8.50- 9.70 72.00- 75.00 16.50- 19.50 NEW YORK (AP). Wat gaan de Arabische olieproducerende landen doen met hun op zo spectaculaire wijze gestegen olierevenuen? Dr, M. Abushadi, president van de Unie van Arabische en Franse Banken heeft dit onderwerp aange sneden op een internationaal sym posium, georganiseerd door de „Fi nancial Times”. Hij begon met op te merken, dat die revenuen dit jaar naar raming 50 miljard dollar groot zullen zijn en dat zij in de komende tien jaar wellicht 600 miljard dollaar zullen bedragen. Gezien de nog steeds overheersende internationale positie van de dollar zal een groot gedeelte van de insti tutionele Arabische gelden hoogst waarschijnlijk naar New York gaan, aangezien dat de belangrijk ste markt is, die grote bedragen kan opnemen. „Ten tweede zal geïnvesteerd worden in andere Arabische landen zoals Soedan, Egypte, Algerije en Syrië. Ten derde zullen uit politieke en economische overwegingen Arabi sche gelden ter beschikking gesteld worden van bevriende Afrikaanse landen en andere delen van de wereld”, aldus Abushadi. „Op korte termijn zal de grote taak van het weer in omloon brengen van de overschotten toevallen aan de bankwereld”. De bedoeling van de maatregel is de oliereserve zo lang mogelijk te laten meegaan. De commissie heeft het voor een rapport over de

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17