Waarschuwing aan politie SPAANSE SPORTPERS: een SPOfflW® Coach Roberto Porta: „Gebrek aan toernooi-ervaring nadeel voor Nederland URUGUAY: MORELE SCHULD AFLOSSEN ORANJE ALS LAATSTE TER PLEKKE NAAR FRANKFURT” „Neeskens met „ZELFMOORDTEAM been in Barcelona’ L spgkt SERVICE VAN BIERSTAD DORTMUND QONDERDAG JUNI 1 974 23 Nederlandse week door Mare Serné Sterker Ontzag FRANKFURT (Reuter) Aan de vooravond van het wereldkampioen schap voetbal in West-Duitsland is woensdag een nieuwe terreurdreiging ontstaan. De Westduitse politie heeft een waarschuwing ontvangen dat een „zelfmoordbrigade”, bestaande uit zes Arabieren en twee Japanners, uit Turkije op weg is naar Frankfurt. „We hebben de waarschuwing on derzocht, maar tot dusver zonder resultaat. Niettemin hebben wij de groot ste voorzorgsmaatregelen genomen”, zo zei een politiewoordvoerder. k W WK 74 V erzamelplaats voor dronkaards (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) van ene (Real Madrid) ver- De Van Het schitterende Westfalenstadion van Dort-mund, waar Nederland niet alleen tegen Zweden, maar ook tegen Bulgarije Volgens Quick zouden in totaal tien groepen Palestijnse guérillastrijders zich in Milaan en Napels ophouden met het plan tijdens de voetbalevenementen in West-Duitsland te infiltreren om daar aanslagen te plegen. De Palestijnen zou den in Italië wapens hebben gekregen. Als de twee laatste wedstrijden van de wereldkampioenschappen worden ge- elftal sterker Ook Morena heeft een fabelachtig ontzag voor de eveneens in Spanje voetballende Johan Cruyff.. Daarom probeert Porta de angst zoveel moge lijk weg te praten door te stellen dat hij in Montero Castillo een verdedi ger heeft, de Cruyff de baas kan. Deze in Granada voetballende speler slaagde er tijdens Granada-Barcelona (2-2) uitstekend in om Cruyff min of meer uit te schakelen. Via een aantal wilde charges dat wel. het buitenland trekt. De Nederlandse supporters die volgen de week bezit zullen nemen van Dort- mund. zullen dan ook in de winkelstra ten de speciale Nederlandse stalletjes niet meer aantreffen, want zaterdag is het gebeurd. Niettemin kan men nu in Dortmunds winkelstraten en grote wa renhuizen volop nieuwe haring, kaas, bintjes, groente, sigaren en koek „frisch aus Holland” krijgen. De Duitse bondscoach Helmut Schön stelde vast: „Alleen het Aztekenstadion in Mexico is nog beter dan het Westfa lenstadion”. Dit stadion, dat pas in mei van dit jaar gereed is gekomen, heeft 33 miljoen mark gekost. Opvallend in dit stadion is bijvoorbeeld de uitmuntende akoestiek: „Zelfd Maria Callas zou hier kunnen optreden”, schreven de Duitse kranten na de opening. Het stadion telt 53.600 plaatsen: 16.600 zitplaatsen en 37.000 staanplaatsen. Op merkelijk is ook dat alle plaatsen over dekt zijn en dat niemand op meer dan 44 meter van het veld zit. moderne Europa en ge- Inmiddels heeft het Ajax-bestuur la ten weten niet zonder meer te berusten in de uitspraak van de arbitragecommis sie van de KNVB. Ajax wil eerst het preciese karakter bekijken van de ver goeding die door de commissie is vastge steld. Pas' daarna kijkt Ajax of men verdere stappen moet ondernemen. Ajax meent dat er in de uitspraak van de arbitragecommissie een tweeslachtigheid is opgesloten. De commissie bepaalt namelijk aan de ene kant zijn uitspraak geheel op artikel Deze geboren voetballers, die als geen ander tegenstanders en scheids- recthers uit hun ritme kunnen halen, hebben zich altijd, overal ter wereld, moeiteloos kunnen aanpassen. Hoewel het vreemde klimaat in Europa wel ritme-verstorend kan werken, meent Porta toch: „Ik geloof dat dat een van de voornaamste nadelen van Ne derland is, dat het zo weinig toer nooi-ervaring heeft. Ook al hebben de clubs dan zoveel successen ge boekt. Anderzijds is het natuurlijk wie een machtig voordeel om over de ervaring van een club als Ajax te kunnen beschikken”. er weer in om een toemooi-elftal- van-formaat te formeren. BARCELONA „Neeskens met één been in CF Barcelona”. Zo luidt de kop van vele commentaren in de Spaanse sportpers, nadat de arbitragecommissie van de KNVB vandaag bekendmaakte dat Neeskens Ajax kan verlaten. Administratief- directeur van Barcelona, senor Caraben. werd na het bekend worden van het nieuws direct voor de televisiecamera’s gehaald, maar hjj beperkte zich tot de mededeling dat Barcelona „altijd graag een goede speler wil contracteren”. HANNOVER In de periode dat Cor van der Hart en Frantisek Fadrhonc elkaar bijna in de haren vlogen over wie zich nu eigenlijk bondscoach van het Nederlands elftal mocht noemen, maakte Rinus Michels een mini-trip naar Zuid-Amerika. De huidige supervisor van Oranje deed, in zijn hoedanigheid als Barcelona-oefenmeester op zoek naar nieuw talent, toen ook Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, aan. Michels bezocht er enkele voetbalwedstrijden en kwam toen tot de conclusie dat er op dat moment niet al te veel voetballers in Uruguay rondliepen, die ook maar bij benadering een kans zouden maken om te worden opgenomen in FC Barcelona. De Britse ruiterequipe won in Luzern de grote landenprljs. Nederland eindigde als zes de. Een medespeler demonstreert hier ten opzichte van ploegmakker Cubilla een vaardigheid die alle Uruguezen tot in de finesses beheersen: het uit balans brengen van een tegenstander. Met vijf speciale treinen, meer dan 100 bussen en een stroom van personen auto’s zullen de Nederlandse supporters naar Dortmund komen. De WK-organi- satie heeft 110.000 speciale stadsplatte gronden van Dortmund laten drukken, waarop de weg naar het Westfalenstadi on precies staat aangegeven. Van deze 110.000 zijn er 20.000 in het Neder lands en 10.000 in het Zweeds gedrukt en op speciale punten bij het binnenko- 1e krijgen. DORTMUND. De organisatoren van het VVK-voetbal in West-Duitsland ver wachten kennelijk dat de 20.000 Neder landers, die volgende week woensdag (19 juni) de interland Nederiand-Zweden in de Duitse bierstad Dortmund bezoeken, het bier rjjkeiijk zullen laten vloeien. In het oude „Stadion Rode Aarde”, dat vlak naast het splinternieuwe Westfalenstadi on ligt, zal volgende week woensdag een speciale„Betrunkenensammelstelle” wor den ingericht, een verzamelplaats zoge zegd voor Beschonken toeschouwers. Vier artsen met vele helpers zullen daar de al te dronken supporters proberen weer op de been te helpen. Overigens verwachten de organisato ren dat overmatig bierverbruik niet al leen van de 20.000 Nederlanders, maar vooral ook van de 8000 Zweden die naar Dortmund zullen komen. Het idee om een ..Betrunkenensammelstelle” in te richten in Dortmund, werd namelijk ge boren onmiddellijk na de beslissingswed strijd tussen Zweden en Oostenrijk in Gelsenkirchen, toen honderden Zweedse supporters na het Zweedse succes niet ten onrechte ladderzat werden. Voor de tweepersoonskamers werden de volgende duo’s gevorm door Rinus Michels: Geels-Rensenbrink. Haan-Nees- kens, Van Hanegem-Keizer, Israel-Jan- sen, Suurbier-Krol, De Jong-Treytel, Jongbloed-Schrijvers, Van lerssel-Rep, Rijsbergen-Vos, René en Willy van de Kerkhof. Cruyff-Strik. een vierde geworden. Een woordvoerder van de regering in Bonn verklaarde naar aanleiding van dit bericht dat er al talrijke bedreigingen waren ontvangen. „Er zwerven hier zo veel psychopaten rond dat we met be dreigingen worden overstroomd”, zei hjj. eraan toevoegend: „men weet echter nooit wat er van waar is”. Perschef Hamstra liet weten dat Ri nus Israel zich zaterdag per vliegtuig bij de selectie in Hannover zal voegen. Hamstra: „Het is nog lang niet uitgeslo ten dat ook Rinus Israel tegen Uruguay fn het veld zal komen”. lopen maanden hardnekkig gepro beerd hem te wippen. Bovendien vra gen de officials zich af of Porta op zoveel tienduizenden kilometers van huis de discipline in de groep wel zal kunnen handhaven. Uruguay wacht echter rustig op de dingen die komen gaan. Het elftal heeft, met uitzonde ring van het toernooi in 1958 in Zweden, na de oorlog op geen enkel wereldtoernooi ontbroken en altijd imponerende resultaten behaald. Luister bijvoorbeeld naar Roberto Porta: „Wij zijn nu sterker dan in Mexico. Daar misten wij vanaf de eerste minuut een speler als Rocha, die er nu wel bij zal zijn. Hij voet balt weliswaar in Brazilië, maar in de jaren dat hij daar nu speelt, heeft hij zich tot een uiterst complete voetbal ler ontwikkeld. Over onze defensie hoeven wij ons gewoontegetrouw geen zorgen te maken. Nederland zal er tegen ons, zoals tegen Argentinië, echt geen vier inschoppen. In Morena en Corbo hebben wij nu dat was in Mexico ons zwakke punt echter ook spelers die in elke wedstrijd een doelpunt kunnen maken. Dat moet voldoende zijn, zelfs tegen een elftal met een super-aanval als dat van Nederland”. Inmiddels zijn op het vliegveld uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen. In het kader daarvan zijn 450 politie mensen met bewakings- en controleren de taken belast. In verband met de wedstrijd tussen Joego-Slavië en Brazilië was het totale 2.000 man tellende politiekorps van Frankfurt op de been. Een veiligheids- cordon bewaakt van het aanbreken van de dag af het stadion. Vrijdag komt het bestuur van Barce lona bijeen (vandaag is er een feestdag in Spanje) om over de zaak-Neeskens te praten. Caraben over de 8.250.000 gulden die Neeskens’ nieuwe club aan Ajax moet betalen: „Wel veel geld”. De Bar- celona-directeur liet al doorschemeren dat de Peruaan Sotil niet ten koste van Neeskens zal worden afgevoerd. Sotil werd indertijd door Michels en voorzitter Montal naar Barcelona ge haald. Ondanks de aanwezigheid van Cruyff en Sotil, de twee maximaal toe- gestane buitenlanders, laat Caraben de mogelijkheid open dat Johan II toch naar Barcelona zou kunnen komen. Bij aankomst van het Nederlandse team in Hiltrup was de Marokkaanse bediende van het Waldhotel, Mohamed Dahmani, een van de eersten die Johan Neeskens om een handtekening vroeg. 1639-W van het Burgerlijk Wetboek, waarin de werkgever bij tussentijdse ontbinding van een contract een vergoe ding kan worden toegekend, maar aan de andere kant vermeldt het vonnis van de arbitragecommissie dat onder deze vergoeding mede begrepen dient te wor den de zgn. transfersom. Ajax vraagt zich af of een arbitragecommissie van de KNVB de bevoegdheid heeft om zonder meer de door de wet genoemde vergoe ding op té nemen in de transfersom. Dat Dortmund overigens momenteel een „Nederlandse week” beleeft, heeft niets te maken met de twee wedstrijden die het Nederlands elftal in deze Duitse bierstad speelt. Jaarlijks wordt een bui tenlandse week in Dortmund georgani seerd (vorig jaar was dat een Russische week en volgend jaar zijn de Polen aan de beurt), en dat Nederland in het middelpunt van de belangstelling werd geplaatst, was zuiver toevallig. Ook zes jaar geleden beleefde Dortmund al een Nederlandse week. en Forlan (die allemaal in Brazilië spelen). Esperrago (Sevilla) en Cruyff’s bewaker Montero Castillo (Granada). En zo zijn er nog een aantal, Maneiro, Morales en Corrinez, maar ook mindere bekenden, die noodgedwongen hun heil in het bui tenland hebben moeten zoeken. Michels: „Het zijn toernooi voetbal lers bij uitstek. In tegenstelling tot een land als Argentinië raakt Uru guay zelfs zijn hoofd niet kwijt als het achter komt. Dan wordt de trucen- doos helemaal opengetrokken en kan je het ergste verwachten. De organi satie in het veld is bij Uruguay vaak huilen met de pet op. Maar het loopt in de praktijk altijd goed af. Het is een elftal dat meedogenloos hard kan optreden, maar over gewel dige voetbalmogelijkheden beschikt”. En ook daarom gaan er geruchten in Montevideo dat het wonderkind Cruyff tegen Uruguay geen half uur zal spelen. Daarna moet de wedstrijd tegen Nederland een „gelopen koers” zijn. Verdediger Pavoni: „Niet dat de rest van Nederland niet goed is. Wat dat betreft weet ik wel beter. Ik heb met Independiente tegen Ajax ge voetbald voor de wereldbeker. Wat mij betreft, is dat het sterkste elftal waar ik ooit tegen gespeeld heb”. Morena: „De tijd van Pele ligt achter ons. Ook al wil men daar in Brazilië nog niet erg aan. Zijn opvol ger heet volgens mij toch Johan Cruyff. Ik heb die Cruyff meege maakt in de wedstrijd Europa-Zuid- \merika. waarvoor ik ook was gese lecteerd. Als je dan ziet hoe die Cruyff zowel binnen het veld als daarbuiten allerlei situaties oplost, dan besef je pas hoe groot hij is. Met hem moet Nederland domweg tot de favorieten gerekend wo¥den. Ik weet dan ook wel zeker, en dat meen ik echt. d„t Nederland en Uruguay overgaan naar de tweede ronde. Ajax en Feyenoord van Uruguay niet mogelijk meer om hun top- spelers die salarissen te betalen die meer biedende buitenlandse vereni gingen boden. Tekenend in dit verband is bijvoor beeld het feit dat Uruguay in de afgelopen maanden een aantal oefen wedstrijden op de Caraïbische eilan den heeft gespeeld om de verzeke ringspremies te kunnen betalen van voetballers 'als Rocha, de voortreffe lijke doelman Mazurkiewicz, Ancheta HILTRUP. Als laatste van de zes tien deelnemende landen aan het we reldkampioenschap is de Nederlandse se lectie woensdagmiddag neergestreken in West-Duitsland. Verschillende Duitse dagbladen maakten dan ook het voor de hand liggende grapje in hun sportko- lommen: de laatsten zullen de eersten zijn en dus zal Nederland wereldkampi oen worden. In de Kieler Woche Vollebregt aan de leiding. Austria-WAC werd voetbalkampioen Oostenrijk. De stemming (wat dat betreft lij ken ze allemaal toch een beetje op de vrolijke Pepé Fernandez, de enige Uruguees die in Nederland, o.a. bij Haarlem, gevoetbald heeft) en opti misme zijn groot. Porta, die Neder land als verreweg het belangrijkste obstakel ziet, gelooft zelfs aan een derde wereldtitel. Een van de sleutel figuren zal spitsspeler Morena zijn die hij ook alvolgend jaar naar De Uruguezen die hij, Michels, aan het werk had gezien, noemde hij vooral in mentaal opzicht nogal te kort schietend. Een opmerking waar onder normale omstandigheden niet of nauwelijks op gereageerd zou zijn. Maar de volgende dag noemde een Uruguese krant Michels zelfs een „racist”. Wat overdreven? Voor ons, nuchtere Nederlanders die totaal an dere levensomstandigheden gewend zijn, wellicht wel. Maar wie een klein beetje de achtergronden van de moei lijke omstandigheden van het land Uruguay kent, weet dat deze opmer king niet zomaar de een of andere ongenuanceerde kreet is geweest van een op sensatie belust journalist. Vrijwel nergens ter wereld moet een land zich zo in acht nemen als Uruguay. Weggedrukt tussen groot machten als het economisch steeds sterker wordende Brazilië en Argen tinië. is het de 2'lt miljoen inwoners van het land, die zich voornamelijk in en rond de hoofdstad Montevideo hebben geconcentreerd, al geruime tijd een doorn in het oog dat de beste voetballers worden weggekocht door buitenlandse verenigingen. Welke noodgrepen er ook werden toegepast. door de enorme inflatie en de vaak volkomen politieke en econo mische chaos was Let de beide voet- balgrootmachten Penarol en Nacional De 21 man tellende Oranje-selectie Rinus Israel bleef zoals bekend ach ter in Nederland bereikte woensdag middag om half zes na een bustocht van bijna drie en een half uur het zeer rustig en idyllisch gelegen Waldhotel in het kleine dorpje Hiltrup, zes kilometer bezuiden Münster. Supervisor Rinus Michels gunde zijn eskadron na de wel kalme, maar ver moeiende bustocht rust: een training stond niet meer op het programma, wel rustig uitpakken en installeren, daarna een wandeling om de omgeving te ver kennen en ten slotte een ontspannende film op video-recorder. Bereden politie, patrouillewagens en politiemannen met handen kammen re gelmatig het rond het stadion staande bos uit, terwijl helikopters de omgeving vanuit de lucht in de gaten houden op verdachte elementen. De luchtvaartauto riteiten hebben opdracht gekregen vlieg tuigen boven een gebied met een straal van 3,7 kilometer rond het stadion weg te houden. Tussen de bezoekers van de wedstrijd bevinden zich driehonderd politieman nen in burger, terwijl zestig „lijfwach ten” beschikbaar zijn om belangrijke gasten te beschermen. Het Westduitse blad Quick meldde woensdag uit Italiaanse en Libanese bronnen te hebben vernomen dat een Turkse guerrillagroep van plan was na mens een Palestijnse organisatie tijdens het wereldkampioenschap voetbal aan slagen te plegen. De organisatie zou besloten hebben zich van Turken te bedienen omdat deze gemakkelijker door de veiligheidscontro les zouden kunnen komen. En weer komt het voorbeeld Garis- to naar voren. Deze verdediger van Uruguay gaf tijdens een oefenwed strijd tegen Australië de voetballer Roy Baartz zo’n karateklap, dat de Australiër nu nog verlammingsver schijnselen vertoont. Maar waarom ei genlijk? Uruguay, dat in 1924 en ’28 (in die tijd te vergelijken met we reldtitels) Olympisch kampioen werd, en in 1930 en 1950 wereldkampioen was, heeft dat helemaal niet nodig. Het is op dit moment wellicht het sterkste Zuidamerikaanse voetballand. Wat dat betreft had Nederland een snel succes kan wonderen doen, maar een nederlaag kan vooral op het moreel van het elftal desastreus ver der werken het in zijn openings- duel niet slechter kunnen treffen. speeld, in München op 6 en 7 juli en hoogstvermoedelijk in aanwezigheid van minister Henry Kissinger, zullen onge veer 1.200 politiemensen met het hand haven van orde en veiligheid zijn belast in en bij het stadion. Het is mogelijk, aldus is medegedeeld door het hoofd der politie belast met de veiligheidsmaatregelen, dat bepaalde be zoekers van het stadion zullen worden gevisiteerd. Het totale aantal mansschappen van de politie ingeschakeld in geheel West- Duitsland en West-Berlijn tijdens de wereldkampioenschappen zal meer dan 10.000 bedragen. De kosten van dit alles? „Enige miljoenen marken”. In tegen stelling tot de Olympische spelen in München zal de politie gekleed gaan in haar normale groene uniform en niet in de blauwe pakken zoals die door de stadionwachten werden gedragen tijdens de Spelen. Porta, bijna zo vriendelijk als bondscoach Fadrhonc. is nu 60 jaar. Om die reden heeft men in de afge- Barcelona kan het zich veroorloven om Neeskens aan te trekken en hem voorlopig alleen in vriendschappelijke partijen te laten spelen, omdat Sotil vrijwel zeker volgend jaar tot Spanjaard wordt genaturaliseerd. Maar wat belang- rijker is: er doen sterke geruchten de ronde da.t de Spaanse bond het aantal toegestane buitenlanders in een club wil opvoeren tot drie. Zeker vijf Spaanse topclubs zijn voor die regeling. Natuur lijk Barcelona, en, wonder boven won der. zelfs Real Madrid is het een keer eens met zijn rivaal. Real zit nog steeds te spinzen op Ajacied Rep. De Uruguese bondscoach Roberto Porta daarover: „Die premies lagen erg hoog. Ook omdat die buitenlandse clubs, vooral in Brazilië, niet stonden te springen om onze topspelers voor he.t wereldtoernooi af te staan, met het oog op de kansen van hun eigen nationale elftallen natuurlijk. Daar om konden wij geen duur oefenpro gramma, zoals de Brazilianen, in Eu ropa betalen. Dat is ook niet nodig, omdat T’ruguay sterk genoeg is om onder alle omstandigheden zijn eigen voetbal te spelen”. Ook al werken de buitenlandse clubs, waar zoveel Uruguezen zijn ondergebracht, dan niet mee, de top spelers waren in geen enkel opzicht van plan om „sabotage” te plegen. Eens in de vier jaar kunnen zij namelijk hun morele schuld aflossen tegenover die 2’/« miljoen landgeno ten. Dan kunnen zij iets terugdoen voor het feit dat zij voor een beter levensbestaan wel uit Uruguay weg moesten. Hoe het huisfront meeleeft. bleek bijvoorbeeld op het vliegveld van Montevideo, waar tienduizend mensen het elftal uitgeleide deden. Men verwacht veel van Uruguay. En niet ten onrechte. In tegenstel ling tot de doo blessures en uitval lers gehandicapte wereldkampioen Brazilië lijkt Uruguay sinds Mexico 1970, waar het plaats bereikte. Hoe moeilijk de omstandigheden in de voor'-c-reirli:'-> ook geweest zijn wat dat betreft rond Oranje niet alleen altijd slagen de Uruguezen Or antes plaatste zich als eerste voor de halve finale heren-enkel van de Franse ten niskampioenschappen. In de kwartfinale moet Solomon spelen tegen Nastase en Ramirez tegen Borg. Chris Evert speelt in de halve eindstrijd tegen Helga Masthoff. Na de zesde etappe in de Ronde van Oostenrijk staat de Nederlander Van Dengen op de tweede plaats, negen seconden achter leider Bartonicek. Pronk is vijfde en Langen achtste. De uitslagen van de woensdag gespeelde inhaalwedstrijden voor de honkbal competitie zijn: Hoofdklasse: ORWO/HCAW—O VVO 1-0, gestaakt wegens duisternis in de 7e inning. Eerste klasse A: VolewijckersABC 8-2: Dor- las QuickStarko Birds 3-3, gestaakt in de lie inning. Eerste klasse B: CeleritasNeptunus 3-8. blijven de broers speelt, wordt het meest meest doeltreffende van noemd. Sa, w KB V k

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23