Zweedse trainer gelukkig met rol als underdog WK VARIA Counter het gevaarlijkst WK 74 Goede tijden op Papendal JOOP ZOETEMELK RECORDS VAN CISKA JANSEN EN HERMENS ROCHA UITBLINKER Uruguay niet op schot SPORIfflfflB UIT ZIEKENHUIS 1 Blijvertje Neeskens Reclamespot ÖONDERDAG JUNI 1 3 1974 «PORT 25 9 (Van onze sportredactie) Gerechten Paraatheid Sanon Populair Angst Zaïre Kaartjes Bookmakers MÖNCHENGLADBACH Ter wijl vrijwel alle ploegen zich in de idyllische rust van eenzaam in de bergen gelegen hotels voorbereiden op het wereldkampioenschap voet bal, heeft de Zweedse selectie zich laconiek genesteld in hotel Holiday Inn midden in het drukke centrum van Mönchengladbach. j. aft A er WERELDSTOPPER i Ontslagen gentleman blijft DUISBURG (SID). Uruguay, eerste tegenstander van Nederland in het toer nooi om het wereldkampioenschap, heeft woensdag in Duisburg met 2-0 gewon nen van de amateurclub Eintracht Duis burg. In de 38ste minuut moest linksbui ten Rubo Corbo met een enkelblessure uitvallen, waardoor zijn meespelen tegen Nederland dubieus is geworden. De enige (vooruit: een van de zeer weinigen) die er hotelfaehig uitzag, tot in de puntjes gekleed, met strop das om en de brillantine in het haar die blijkens een recente reclamespot de natuurlijke dracht van het haar in tact laat, was Munoz. De vroegere trainer van Real Madrid, die een half jaartje geleden of daaromtrent ont slagen werd. Miguel Munoz, every inch a Spanish gentleman, aanvoerder van Real Madrid toen dat in 1956 en aanvallen van de gastheren die echter te veel moeite met de sterke verdediging van Uruguay hadden. Uitblinker was de middenvelder Pedro Rocha, die bovendien in de 70e minuut uit een vrije trap van 20 meter de eindstand produceerde. Dertien minuten later trof hij nog de paal. Veteraan Luis Cubilla daarentegen bleek een te dikke en trage speler waar geen enkele drei ging van uitging. ten gewassen hotel midden in een stads centrum. In Hotel Holiday Inn is het dan ook niet mogelijk om een stap te doen zonder een politieman (meestal let terlijk) tegen het lijf te lopen, want 45 politiemannen bewaken constant deze Scandinavische selectie. Bovendien heeft de Duitse veiligheidsdienst binnen een straal van 400 meter rond het hotel zes pantservoertuigen gestationeerd die on middellijk kunnen ingrijpen. Dat de Zweedse spelers zich weinig of niets aantrekken van de waakzame en soms barse Duitse politiemannen, blijkt als we dank zij een speciale perskaart langs allerlei wachtposten de receptie van Hotel Holiday Inn bereikt hebben. gejouwd, zoals u weet, en het groot ste gebrek dat een voetballer kan vertonen is een gebroken been. maakte Wilma 11,7 seconden. Barcelona plaatste zich onder het toeziend oog van Michels voor de halve finale van de Spaanse beker middels een overwinning op Espagnaol (2-0). Tegenstander is Atletico Ma drid. Ove Kindvall (30) ervaart de bruisen de verkeersdrukte en de stinkende uit laatgassen kennelijk niet als storend voor de concentratie van de Zweedse ploeg, die zaterdagmiddag in het Rhein- stadion in Düsseldorf voor de eerste maal in de arena moet met de Bulgaren als tegenstander: „We weten precies wat er op het spel staat. Wij hebben de rust van een of ander stil dorpje niet nodig om ons te realiseren hoe belangrijk dat eerste duel tegen Bulgarije is. Wij prefe reren de gezelligheid van een stadscen trum”, zegt hij. Een soort gentlemen’s agreement dus tussen trainer en voorzitter: „Jij je Cruijff, ik m’n Sotil!” Althans vol gens Casanovas. En hij kan het weten, want hij heeft een boek over Cruijff geschreven. Toch meen ik in alle bescheidenheid op te mogen mer ken, dat Neeskens zich naar mijn mening in de komende drie wedstrij den Barcelona binnenknokt. Tenzij hij zo „gemotiveerd” gaat lopen voet ballen, dat hij er al in de allereerste helft door de scheidsrechter wordt uitgestuurd. FRANKFURT (SID-DPA-AFP- REUTER-ANP). Roberto Telch, de Argentijnse international, die ervan beschuldigd is een 17-jarig kamer meisje in zijn hotel te hebben aange rand, blijft in West-Duitsland. Rober to Cap, de trainer van Argentinië: „Er is wel wat gebeurd tussen Telch en het meisje. Zij heeft zich overi gens niet verzet, zodat er van aan randing geen sprake is. Voor mij is de zaak afgedaan”. De officier van justitie in Frankfurt, bij wie door de vader van het meisje een klacht was gedeponeerd, heeft bekend gemaakt, dat niet bewezen is dat Telch geweld heeft gebruikt. Roberto Telch moet de komende dagen nog tenminste één probleem oplossen. Zijn vrouw is na melijk in West-Duitsland aangeko men om het wereldkampioenschap te volgen. Uruguay speelde in de volgende op stelling: Mazurkiewicz-Jaureguy, Mas- nik, Forlan en Pavoni-Esparrago, Castil lo en Rocha-Cubilla, Morena (Garisto) en Corbo (Mantegazza) nog steeds een fervente voetballief hebber die alle belangrijke wedstrij den wil bijwonen. Of (tweede moge lijkheid): hij is als de dood dat hij zal worden vergeten, en zorgt er daarom altijd even voor dat hij „pre sent” is voor het gewilde plaatje van de een of andere Spaanse fotograaf die zo’n foto altijd wel kwijt kan. „In the picture blijven”, heet zo iets dan ook. De Nijmegenaar had in de wedstrijd, die hem een nieuw Nederlands record opleverde, „aantrekkelijke” concurrentie van de Oostduitser Manfred Kuschmann, die slechts twee-tiendë van een seconde op de Nederlandse recordhouder achter bleef en de Tsjech Hofmann, die met 13.28,2 ook een nieuw nationaal record vestigde. Merckx greep In de openingstijdrit van de Ronde van Zwitserland meteen de leiderstrui. Tabak werd achtste op 22 seconden. Pijnen troefde zijn landgenoot met één seconde af en werd zesde. Merckx had voor de 9600 meter twaalf minuten en drie seconden nodig. Slowan Bratislawa is de nieuwe Tsjechi sche voetbalkampioen. Austria Wien pakte de Oostenrijkse beker via een 1-1 gelijkspel tegen Austria Salzburg, (thuis 2_1). Elly Appel belandde in de vierde ronde van de tennistitelstrijd van Kent. Tijdens de derde set trok haax- Britse tegenstandster Coe zich terug. De „voetbalkoorts” blijkt nu ook al de menu’s van het hotel in Sindelfin gen, waar de Argentijnse selectie ver blijft, te hebben aangetast. Gerechten dragen namen als „libero”, „linksbui ten” en „middenveld”. Wanneer men „doping” bestelt wordt een Schwabi- sche soep geserveerd. Bij de Londense bookmakers geldt West-Duitsland met twee tegen een nog steeds als favoriet voor het ko mende wereldkampioenschap. Titel houder Brazilië heeft een notering van 9-2 en Italië 5-1. Nederland staat op de vierde plaats met 9-1, Joegosla vië met 14-1, Oost-Duitsland 16-1, Argentinië 20-1, Schotland 25-1, Uru guay 25-1, Polen 33-1, Zweden 40-1, Bulgarije 66-1, Chili 66-1, Australië 250-1. Zaïre 250-1 en Haïti 500-1. Bij de Oostduitse Olympische dag werden meer opvallende prestaties gele verd. Ellen Streidt-Strophal, befaamd als sprintster, liep voor het eerst in haar loopbaan een grote wedstrijd over 400 meter. Zij doorbrak het finishlint na 51,7 seconden, een tijd die in dit seizoen nog nergens op de klokken is versche nen. Ruth Fuchs zorgde bij het speer werpen ook voor een beste seizoenpres- tatie met een afstand van 64 meter 38. Aan de andere kant is er alle reden voor hem zichzelf tijdens dit wereld kampioenschap nog even te bewijzen. Weliswaar worden de bedragen hier al genoteerd (50 miljoen peseta’s, dat schijnt twee en een half miljoen gulden te zijn), maar mijn bron van informatie zei me, dat Barcelona Neeskens niet wil hebben. Althans niet meer. Deze zegsman was de Spaanse journalist en biograaf van Johan Cruijff, Casanovas (en hij lijkt op zijn naam!), die me verzekerde dat Barcelona er niet over peinst Nees kens als derde buitenlander te kopen, omdat het dan de Argentijn Sotil weer moet verkopen. Een Sotil heeft het afgelopen seizoen veel doelpunten gemaakt. „Maar Michels wil onge twijfeld liever Neeskens”, zei ik. „Dat kan wel zijn”, zei hij, ,maar de voorzitter van Barcelona wil er Sotil niet voor opofferen. Want HIJ is degene geweest die Sotil uit Zuid- Amerika naar Spanje heeft gehaald!” Het perscentrum in Frankfurt is gevestigd in hotel Intercontinental, een soort stationshal van adel, dus duur en deftig. Maar door al die persmuskieten die er rondzwermen, is het hotel toch iets van zijn standing kwijtgeraakt. Elk duur en onbetaal baar hotel heeft de laatste tien jaar natuurlijk te kampen gehad met het verschijnsel van de beatgroepen: vijf jongens die zeer veel geld op zak hebben maar beroepshalve het uiter lijk moeten handhaven van een aan lager wal geraakte magazijnbediende. Maar als zo’n handjevol jongens, tersluiks nageoogd door de overige gasten, van zo’n deftig hotel bezit nam, konden het hotel en de hotel gasten ze nog wel absorberen. Maar honderden sportjournalisten en sport- fotografen uit de hele wereld, die komen „werken” in Duitsland en dus in hun ongecompliceerde „werkkle ding” door het hotel rondstruinen, zijn niet meer achteloos weg te poet sen en maken inderdaad een stations hal van hotel Intercontinental. Het bericht dat Johan Neeskens vrij is te gaan en te tackelen waar hij wil, sloeg hier in Frankfurt niet in als een bom. Wij wachten op pittiger bommen. De enige vraag die ons bezig hield, was: zal dit nu zo’n opluchting voor Johan Neeskens be tekenen dat hij er straks tegen Uru guay en Zweden en Bulgarije fris van de lever op afstormt, of zal hij integendeel behoedzamer zijn dan ooit? In een land als Spanje worden mensen met gebreken nog altijd na- De Zuidamerikanen legden vaak goede combinaties op de mat, maar toonden in de aanval een te grote speelsheid. Elk duel werd bovendien uit de weg gegaan. Na het eerste doelpunt van Morena in de 29e minuut volgden, vooral in de tweede helft, een aantal stormachtige Verrassend was de nederlaag van Olympisch kampioene en wereldrecord- houdster Renate Stecher op de 100 me ter. Voor het eerst sinds 1970 werd zij op deze afstand verslagen, door Irina Szewinska uit Polen, die met 11,2 een- tiende van een seconde sneller was dan de Oostduitse atlete. Op dezelfde afstand 1957 de Europa Cup won, zeven maal als rechtshalf in het Spaanse elftal, en na zijn vertrek als speler toen hij 35 jaar was de jarenlange succesvolle trainer van Real Madrid, waarmee hij ook toen nog enkele Europa-cups won. De Michels van Spanje, of mis schien kan je, gezien zijn eigen voet- balprestaties beter zeggen: de Happel van Spanje. Glimlachend ging hij in de hall van hotel Intercontinental even recht staan voor een foto, en terwijl ik daar op enige meters af stand naar keek had ik opeens een Aha-Erlebnis! Waar had ik diezelfde scène toch eerder gezien? En meteen daarop wist ik het weer. Toen Joe goslavië in ditzelfde Frankfurt een maand of wat geleden die beslissings wedstrijd tegen Spanje moest spelen, was Munoz er ook. Hij was toen nog maar kort tevoren ontslagen. Hij kwam toen ook even naar het hotel dat toen het centrum van alle bedrij vigheden was, en waar ook de Spaan se spelers logeerden. En ook daar poseerde hij gewillig, minzaam glim lachend, voor een fotograaf. De con clusie is duidelijk: Miguel Munoz is Heren: 100 meter: 1. Heerenveen (PEC) 10,5; 2. De Jager (Haarlem) 10,7; 3. Jansen (AVR) 10,8. 400 meter: 1. Van Amstel (Kimbria) 50,6. 800 meter: Hoving (AVONO) 1.50 9 2. Reyn- ders (Kimbria) 1.53,5; 3. Gerrits (Metro) 1.53,6. 400 meter horden: 1. Struyk (AVR) 52,1; 2. Eversdijk (AV’56) 55,9; 3. Boogman (Hellas) 56,0. Polsstokhoogspringen: 1 Schutter (Quick) 4.40 meter. 5000 meter: 1. Janssens (Bel) 14.03,6- 2. Schout (RKHAV) 14.10,0; 3. Vos (Nurmi) 14.11,2; 4. Stokvis (Fortis) 14.11,8; 5. Waaning (De Spartaan) 14.12,6; 6. Geutjes (Fit) 14.13,8. 4x100 m: de nationale ploeg be staande uit Monsels, De Jager, Heerenveen en Brouwer, in de eerste loop 41,0, in de tweede loop 40,9. Er is dan ook geen twijfel mogelijk: deze sprintende Zweed zal keer op keer in de diepte worden gelanceerd door de middenvelders Ove Kindvall, Bo Larsson en Ove Grahn. Sandberg, die ondanks zijn 28 jaren pas een jaar in het be roepsvoetbal meedraait hij incasseerde een handgeld van 200.000 mark bij zijn komst in Kaiserslautern) is vooral in combinatie met Ralf Edström levensge vaarlijk. Sandberg daarover: „We speel den beiden bij Atvidaberg en konden elkaar toen vaak blindelings vinden”. Veel respect heeft Sandberg voor de koptechniek van zijn collega, die boven dien sterk is met de bal aan de voet, zeer wendbaar en erg technisch. „Ik moet het vooral van mijn snelheid en mijn schot hebben”. In Zweden, waar vooral Roland Sand berg en Ralf Edström mateloos populair zijn, wordt vooral Sandberg als het ge vaarlijkste wapen voor de tegenstander gezien. Zijn sterkste wapens: een enor me startsnelheid, een verschrikkelijk schot en een blindelings instinct om naar de Juiste plaats te flitsen. Dat maakt hem razend gevaarlijk bij uitval len als Zweden onder druk komt te staan en het heeft hem in Zweden de bijnaam de „keizer van de counter” bezorgd. Ove Kindvall, Ralf Edström, Roland Sandberg, Bo Larsson, Björn Nordquist en al die andere Zweedse spelers is het dan ook niet gegeven om gezellig op hun eentje te gaan winkelen, want zonder een stevige begeleiding van politieman nen mogen ze de stad niet in. De lange Edström mompelt schouderophalend: „Maar daar wen je ook wel aan. Boven dien is er tussen onze trainingen en de rust- en slaappauzes niet zoveel tijd om nog te gaan stappen”. De Uruguese aanvaller Fernando Morena is voor 2.6 miljoen gulden door zijn club Penarol verkocht aan Real Madrid. Kort voor de officiële opening van het wereldkampioenschap voetbal hebben de organisatoren medegedeeld dat nog steeds 940.000 van de in totaal 2.5 miljoen plaatskaarten niet zijn verkocht. Slechts drie wedstrij den waren tot dusverre uitverkocht: Brazilië-Joegoslavië, Oost-Duitsland West-Duitsland en de finale van 7 juli in München. Maar dat blijkt dan ook een soort „check-point Charlie” te zijn. Een nau welijks passeerbare grens. „Tot hier toe en niet verder”, gebaren enkele politie mannen, want de Zweedse selectie moet hoe dan ook met rust gelaten worden. De kennelijk wat rusteloze Zweden la ten zich echter stuk voor stuk in de hal van het hotel zien, waarbij zij de aan wezige veiligheidsmannen duidelijk in de hoogste graad van paraatheid brengen. Natuurlijk is de ex-Feyenoorder Ove Kindvall, die met zijn 30 jaren beseft, dat dit absoluut zijn laatste wereldtoer- nooi is, wel bereid te filosoferen over de kansen van de Scandinaviërs: „Voor ons begint het toernooi onmiddellijk met de sleutelwedstrijd. Want als we eerst tegen Nederland hadden moeten aantreden, hadden we ons het misschien nog kun nen permitteren om met een nederlaag te beginnen. Maar tegen de Bulgaren moeten we beide punten pakken. Dan hebben we een redelijke kans om als tweede in de poule te eindigen”. De 28-jarige Roland Sandberg, prof voetballer bij de Westduitse Bundesliga- club FC Kaiserslautern, gaat de kracht meting met de Bulgaren, zaterdagmid dag, met optimisme tegemoet: „De Bul garen hebben zich nu voor de vierde achtereenvolgende maal voor de eind strijd van het wereldkampioenschap voetbal gekwalificeerd. Van de Europese landen hebben dat alleen West-Duits land en Italië ook gedaan. Die Bulgaren zijn dus wel geroutineerd. Maar echte toernooispelers zijn het niet, want ze hebben de laatste drie keer de eerste ronde niet overleefd”. Dat klopt inder daad: in Chili (1962), Engeland (1966) en Mexico (1970) speelden de Bulgaren in totaal negen wedstrijden, verloren zeven en speelden tweemaal gelijk. Sagitta-atlete woensdagavond te Utrecht vier centimeter verder sprongen dan het Nederlandse dat met 6,35 meter al ruim vier jaar op naam staat van Corrie Bakker. Het is echter niet zeker dat de 6,39 meter van Ciska Jansen in de recordboeken kan worden bijgeschreven. Bij de wedstrij den in Utrecht ontbrak namelijk de reglementair vereiste windmeter. Coach Ericsson biet met welgevallen neer op een van zijn vedetten: PSV-er Ralf Edström. Ove Kindvall vult aan: „Die twee completeren elkaar. Ze zijn aangever voor elkaar. Sandberg mikt de ballen op het hoofd van Edström en Edström passt de ballen in de diepte. Zo deden ze het bij Atvidaberg en zo moeten ze het ook doen in die eerste wedstrijd tegen de Bulgaren. En dan hebben we in de spits ook nog Torstensson, de vleugelaanvaller van Bayern München. Kortom, we moe ten er in kunnen slagen om in groep drie bij de eerste twee te eindigen. Ik hou het er op dat Nederland en wij dat zijn”, aldus Ove Kindvall, die door een knieblessure in het afgelopen weekeinde niet meespeelde in de laatste oefenwed strijd van Zweden tegen Zwitserland (0- 0), maar die zich nu zelf al weer hele maal fit heeft verklaard. Ciska Jansen heeft bij „instuifwedstrijden” ge- record, Blagoje Vidinic, de Joegoslavische coach van Zaïre, ziet de wedstrijd van zijn team tegen Schotland met grote angst tegemoet. „Wij kunnen tegen storm en hard spel maar de trucs die ik van drie Schotse spelers heb gezien maken mij doodsbang”. Vidinic volgde vorige week in Oslo de wedstrijd Noorwegen-Schotland. „Ik ben serieus wanneer ik zeg dat de nummer 5 (Jim Holton), nummer 9 (Joe Jordan) en nummer 10 (David Hay) gek zijn. Echt ik kan geen ander woord vinden om hen te be schrijven. Een voorbeeld: iedere keer wanneer Holton een bal wilde spelen zette hij eerst een elleboog in het gezicht van een tegenstander. Mijn spelers zijn nooit met dergelijke praktijken geconfronteerd. Ik weet niet hoe zij zullen reageren. Als er bloed vloeit, kunnen verschrikkelijke dingen gebeuren”. Roland Sandberg moet tegenstander strikken Maar de Duitse politie, die met een onverflauwde inzet letterlijk dag en nacht waakt over de zestien selecties die strijden om de wereldtitel, heeft het met de keuze van de Zweedse kwartiermakers niet gemakkelijk. Want een eenzaam gelegen herberg op een bergflank laat zich gemakkelijker afgrendelen door een politiekordon, dan een fors uit de klui- Taiwan (Nationalistisch China) blijft FIFA-lid. Moties van Koeweit en Ethio pië om Taiwan het lidmaatschap te ont nemen en de Volksrepubliek China toe te laten, kregen wel een meerderheid tijdens het FIFA-congres, maar niet de benodigde 75 percent. Door winst van Jan Hein Donner op Escondrillos heeft Nederland in de Schaako lympiade een 1-0 voorpsrong genomen op Mexico. De andere partijen werden afgebro ken. „in the picture” Er blijft natuurlijk toch altijd de vraag, hoe je het best voor de oude- dag zorgt: door voor veel geld nu als jonge Nederlander naar Spanje te gaan, of voor minder geld als vader lander in Nederland te blijven. Uwe Seeler heeft altijd de voorkeur aan het laatste gegeven. En toch heeft hij behoorlijk zijn boterham verdiend in Duitsland. Net als Munoz hield hij er mee op toen hij 35 jaar was. Hij is nu 38. Uitgevoetbald en op de sport pagina’s verdrongen door Gerd Muller, Beckenbauer, Höness en Net- zer. Dat mag allemaal waar zijn, maar waar ik ook kijk in de waren huizen in Frankfurt, overal zie ik Seelers naam en gezicht. De Sportho- se Seeler. De voetbalschoen Uwe Spe- zial. Reclame voor plakken chocola. Met andere woorden: het spreek woord „wie blijft, verdwijnt niet” gaat in dit geval zeer goed op. Emanuel Sanon, de middenvoor van Haïti, is er zich van bewust dat niemand zich rijn naam wanneer het wereldkampioenschap voorbij is zal herinneren. Toch wil Sanon bereiken dat zijn naam voor het nageslacht bewaard blijft. Sanon hoopt in de wedstrijd ItaliëHaïti, die voor za terdag op het programma staat, Dino Zoff, de Italiaanse doelman zijn on geslagen record af te nemen. Zoff is in 1097 minuten voetbal voor het Italiaanse elftal nog niet verslagen. „Het zou geweldig zijn wanneer ik tegen Zoff, die al zo lang ongeslagen is, een doelpunt maak. Wanneer dat gebeurt zal iedereen onthouden dat ik het ben geweest, die Zoff na ruim 18 uur voetbal, heb verslagen”. PARIJS (ANP) Joop Zoetemelk, de Nederlandse wielerkampioen op de weg, heeft woensdagavond het Foch-ziekenhuis te Suresnes verlaten. Zoetemelk werd op 28 mei in het ziekenhuis opgenomen nadat complicaties waren opgetreden na zyn val in de eerste etappe van de Midi Libre te Valras. Joop Zoetemelk zal gedurende de eerste periode van z(jn verdere herstel in z(jn huis te Germigny-L’évèque blijven, waar hjj nog een kuur met antibiotica zal moeten ondergaan. Nederlands meest succesvolle wielrenner van de laatste jaren vertrekt daarna naar de bergen om weer op krachten te komen. OOST BERLIJN (ANP). Jos Her- mens heeft woensdagavond zijn eigen Nederlandse record op de 5000 meter met bijna vier seconden verbeterd. Tij dens de zogenaamde Olympische wed strijden in Oost Berlijn liep Hermens de 5000 meter in 13 minuten 27,3 seconden. Sinds 27 juni 1973 (Helsinki) was Her mens Nederlands recordhouder met 13.31.2. Bij wedstrijden op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam heeft Elly van Beusekom (Castricum) de speer 54,22 meter geworpen. Zij overschreed daarmee voor de tweede keer de limiet van 54.00 meter, die is gesteld voor deelneming aan de Europese kampioen schappen te Rome. De belangrijkste uitslagen van de atle tiekwedstrijden voor specialisten die woensdag op het sportcentrum Papendal zijn gehouden: van Gooi een tijd van

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25