E: Inspraak bij kernbesluit Hasjsmokkel op kotter AFFAIRE MET LAMMIE VOOR DE RECHTBANK E! Opvang Oegandezen volkomen mislukt G; ne „Aardgasnet voldoende Beperkte verantwoordingsplicht voor Commissaris der Koningin i beveiligd” d il ii I KONINGIN MAAKTE RIT IN STOOMTRAM Ni PO F 2 Jongens schoten met windbuks op zusje Gasunie na incident: STUDIE GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU ALMELO: i DOj DONDERDAG 1974 1 3 JUNI BINNENLAND-BUITENLAND Milieu Basisvraag (Van onze correspondent) Onderwijs Onherstelbare fouten w men van in V met publ DEN HAAG (ANP) Verwacht wordt dat de plangroep tweede nationale luchthaven in juli haar eindrapport zal uitbrengen. Aldus een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het rapport zal een uitgebreide analyse bevatten van de vijf plaatsen die eventueel voor vestiging van een nieuwe luchthaven in aanmerking komen: de Markerwaard, de Maas vlakte, Leerdam, Dinteloord en het ondiepe kustgebied voor Goeree. ALMELO De aanpassing van zestien Aziatisch-Oegandese ge zinnen (in totaal 93 personen), die eertijds door het regime-Amin uit het Afrikaanse land Oeganda zijn uitgewezen en in Almelo terecht kwamen, blijkt niet te verlopen zoals voor die mensen wenselijk zou zijn geweest. Dat is de conclusie van een studie die twee beroepscon sulenten van het Gewestelijk Arbeidsbureau Almelo, de heren H. J. Knijp en G. van Sluis, hebben gemaakt. Eindrapport plangroep tweede nationale luchthaven in juli Staanc (Van onze rechtbankverslaggeefster) Mnn«n- «i Wwr direct gemangeld in de hulpverle- ningsmolen”. De ministerraad heeft besloten de be slissing over een eventuele tweede natio nale luchthaven als planologische kern beslissing te bestempelen. Zo’n kernbe sluit kan niet worden genomen zonder uitgebreide inspraak. Twente Vllssingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück Lissabon Locarno Londen ono nno wnw n n nnw nno no z ono ozo nnw nnw ono no zzo zw 12 21 21 21 22 22 19 15 16 23 22 27 5 8 5 9 7 10 5 4 10 8 8 18 13 uur uur uur uur 11 0 0 0 0 0 0 6 3 0 o o zal daar een waarde aan moeten worden gegeven. De minister was het wel eens met de Tweede Kamer, dat de commissaris van de koningin (die benoemd wordt door moest worden om hen te helpen hun problemen te verwerken voordat men samen zou kunnen gaan kijken naar de toekomst. Het eindrapport van de plangroep zal onderwerp van overleg zijn tussen mi nisteries, provincies, gemeenten en wa terschappen. Op grond van dit overleg brengt de Rijksplanologische Commissie dan een voorlopig standpunt innemen, In het rijksarchief van Vilnoes in de Sovjetrepubliek Litouwen zijn twee on bekende brieven van de grote Franse romanschrijver Honoré de Balzac gevon den. De brieven zijn eind 1847 en begin 1848 gedateerd en gericht aan een zekere Bibkov. In de twee brieven heeft de schrijver het over zijn lange verblijf in de Oekraïne. Hij schrijft o.m. dat hij meer van Rusland houdt dan van Parijs. De Tweede-Kamerleden Waltmans en Jansen (PPR) hebben minister Lubbers van Economische Zaken gevraagd of het waar is dat er plannen bestaan langs de Belgische kust, o.m. in Knokke, Brugge en Blankenberge, kerncentrales te bou wen. De Britse regering heeft er gisteren formeel haar spijt over betuigd dat Frankrijk volgende maand boven de Stille Oceaan kernproeven gaat nemen. Australië en Nieuw Zeeland hadden al eerder protesten laten horen. Gat ven Stoph zal n; geloo: dent De nente lijk e spion traagi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder n n nnw n n n n nnw n nnw zzo 17 16 17 16 17 14 16 16 15 16 19 25 23 18 25 17 16 18 10 27 24 19 16 31 23 BO missii Duits lijn Kohl, van l woon “>3 S Nix de d Ehrlic rechtl Nixor gedag rechtl Ree het p paald aankl ki, hl beslui opziei van werd zittini Sei senat schul mind het r „het van De zijn Huis lijk het omdi onde: heim Caml Uit< van waar vrien telefc bekei ooit de b afgei geen van en w camp De werd senat Het Russische dansersechtpaar Panov heeft gisteren in Leningrad heit lang verbeide visum gekregen dat hen in staat stelt naar Israel te gaan. Valery en Galina Panov vliegen morgen naar We nen. 12 8 i 8 5 16 7 9 6 15 16 11 6 16 5 8 13 11 12 8 7 15 14 15 22.38 17.58 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 2 0 0 7’ 0 14 0 0 0 0.1 24 0 WA Nixoi eis 4 Gesel (de ii rtiiat< Een mede Ehrlii Huis, opgeë heeft het De groeiende afstand tussen ouders en kinderen is het voornaamste pro bleem waarvoor de Oegandezen staan, aldus de studie van de Almeloze ambtenaren. Zij menen dat de .eerste fouten al in het begin zijn gemaakt. Men heeft in de studie geprobeerd aan te tonen dat er talloze fouten zijn gemaakt die niet meer zijn te herstellen. „De Oegandezen hebben niet de tijd gekregen zich bewust te worden van hun omgeving. Ze zijn Koningin Juliana heeft gistermiddag - de eerste dag van haar tweedaagse be zoek aan de provincie Zeeland - een reis gemaakt met de historische stoomtram Goes-Borssele. Op het eindstation in Kwadendamme werd de vorstin opge wacht door een muziekkorps uit die plaats en een koortje van kinderen van de bassischool. Daarna werd dankzij aller lei plezierige omstandigheden afgeweken Op basis van dit eindrapport zal de ministerraad te zijner tijd een voorlopig standpunt bepalen over de vraag of er en, zo ja, waar een tweede nationale luchthaven moet komen. Naar de me ning van het ministerie is zeker niet in ons land en waarschijnlijk ook niet in het buitenland, een eventueel toe komstig project zo vergaand geanaly seerd als in dit geval is gebeurd. De plangroep is op 8 februari 1972 ingesteld en staat onder leiding van ir F. Th. Segers. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tunis Aan twee Amsterdammers is ook ten laste gelegd het medeplegen van een zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. Rotterdam licht bew. zw. bew. onbewolkt Z.-Limburg geh. bew. zw. bew. zw. bew. windstil geh. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. regen licht bew. regen half bew. onbewolkt licht bew. Luxemburg onbewolkt half bew. windstil half bew. windstil onbewolkt windstil regen zw. bew. licht bew. onbewolkt VALTERMOND (Drenthe). (ANP) Twee jongens van 19 en 16 jaar hebben gisteravond in hun huis in Valtermond met een windbuks op hun veertienjarig zusje geschoten. Het meisje liep daarbij verwondingen aan het hoofd en d(jbeen op. Ze moest zich onder doktersbehande ling stellen. In het landbouwbeleidsdebat in de Senaat zei de minister van Landbouw en Visserij verder dat met het departement van Volksgezondheid overeenstemming is bereikt over een ingrijpende wijziging van de vleeskeuringswet. Op korte ter mijn zal in internationaal verband over leg worden geopend om te komen tot een beperking van de zeevisvangst. Morgen brengt de PvdA-fractie uit de Tweede Kamer een werkbezoek aan het open-middengebied van de Delta, te weten het zuidelijk deel van Zuid-Hol- land en het noordelijk deel van Zeeland. Centraal tijdens dit bezoek staan de werkgelegenheid en de piendelproblema- tiek, de recreatieve ontwikkeling op de eilanden, de problemen van d e kleine scholen en het vraagstuk van de afslui ting van de Oosterschelde. (Van onze parlementsredactie) bracht in de ambtswoning van de com missaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Vandaag gaat de konin gin naar Zeeuws-Vlaanderen. Op de foto: De koningin in gesprek met de machinist van de stoomtram. De machinist hangt uit het raam, maar de koningin moet hard roepen om zich verstaanbaar te maken bo ven het „his torische” lawaai uit. ken naar een goede balans tussen tegen strijdige voorwaarden en eisen. De plan groep stond voor de taak een synthese te vinden tussen de technisch-economische en de planologische-ecologische. Er is daarom gewerkt aan twee soorten on derzoeken. De Nederlandse begeleiders hebben na korte tijd geconstateerd dat de Oegandezen niet als West-Europeanen kunnen worden beschouwd. In plaats van de Oegandezen te begeleiden, zijn ze volgens de samen stellers aan het handje genomen, niet om hen te helpen de eerste pasjes te doen, maar om ze mee te sleuren. Er is geen relatie tussen begeleiders en Oegandezen opgebouwd, die op we derzijds vertrouwen steunt. De Ne derlanders zijn uitgegaan van de wil van de vluchtelingen om hier te inte greren. Deze wil was volgens de sa menstellers slechts schijn. Als ze dat niet willen moeten ze als groep voortbestaan. Dit is evenwel nauwelijks mogelijk omdat er onder ling geen samenbindende factoren zijn door verschil in religie en af komst. De Almelose groep is verdeeld in allerlei kleine ruzietjes en spannin gen, die volgens de heren Knijp en Van Sluis door het ministerie hadden kunnen worden voorkomen wanneer een homogene en kleinere groep aan Almelo was toevertrouwd. De cultuur- en taalkloof, de nau welijks bestaande relatie tussen Oe gandezen en begeleiders en de indruk die de Aziaten zouden hebben dat de Nederlanders superieur zijn, veroor zaken een vicieuze cirkel, die slechts heel langzaam, ondanks alle fouten entwintigste aan land was gezet en afgevoerd naar Volendam en Amster dam. In totaal was 3500 kg hasj in plakken in plastic vuilniszakken en 40 liter hasjolie gesmokkeld. Niemand heeft zich van tevoren af gevraagd wie deze mensen zijn, hoe zij zich zouden voelen en wat gedaan Wanneer er eenmaal een beslissing is gevallen, aldus ir. Segers in een door het ministerie verspreide brochure, dan ko men er voor het totale project nog tien, twaalf jaar bij. Er wordt rekening mee gehouden dat een eventuele tweede luchthaven in 1985 „begint te draaien”. In die tijd kunnen er zeker nieuwe aspecten naar voren komen. Volgens de samenstellers van de studie heeft het hele apparaat dat zich van meet af aan met de opvang en de begeleiding van deze ontheem de vluchtelingen heeft bemoeid, ge faald: zowel de vrijwilligers die evenwel niets wordt verweten als de professionele welzij ns- en maat schappelijk werkers, en het ministerie van CRM. Het laatste heeft niets gedaan. Ook ten aanzien van het onderwijs is de situatie niet erg positief. De kinderen wennen weliswaar snel aan het Nederlandse systeem, maar ze blijven leven in een verwarrende tweestrijdige situatie op school Ne derlands, thuis Aziatisch. Zonder be geleiding van de ouders zal dit tot ernstige conflicten leiden. Het gebrek aan relatie blijkt ook uit het feit dat de Oegandezen nooit spreken over hun immateriële noden. Alleen materiële problemen komen spontaan en verder een enorme hoe veelheid medische klachten. Hierdoor is het werk van de begeleiders vooral gericht geweest op een oplossing van deze materiële problemen. Doorgaan op de huidige manier zal volgens de samenstellers van de Al melose studie leiden tot catastrofale gevolgen. Er moet tenminste één be roepskracht beschikbaar zijn, die zich door middel van training kan inleven in het cultuurpatroon van de Oegan dezen. Een desintegratieproces is overigens al bezig zich te voltrekken. Er is al een moordaanslag geweest op een kind, waarvan de vader 'onenigheid had met de overige kinderen. De werkgroep die zich in Almelo bezig hield met de eerste opvang, zag drie taken: huisvesting, werkgelegen heid en onderwijs. Verder bezocht de koningin een inrich ting voor geestelijk gehandicapte bejaar den in Koudekerke en een muzikaal programma in de Oostkerk in Middelburg. Ze heeft de nacht doorge- van het saaie protocol. Zo knoopte de koningin een gesprek aan met de twee roetzwarte machinisten van het stoom- treintje. De Rijksplanologische Commissie en de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening zijn de twee organen die in ons land adviezen uitbrengen over be langrijke zaken op het gebied van de ruimtelijke ordening. Zij spelen beide een belangrijke rol in de inspraakproce dure over een tweede nationale luchtha ven. GRONINGEN. De Gasunie in Gro ningen ziet geen aanleiding de beveiliging van het aardgasnet in Nederland te vergroten. De beveiliging wordt voldoen de geacht, niettegenstaande het feit dat een 17-jarige, door de politie „zeer zwak begaafd” genoemde jongen vier keer in staat is geweest afsluiters van boven grondse regelstations ongehinderd dicht te draaien. Volgens de Gasunie had de jongen de afsluiters kunnen bereiken doordat hij „gewoon over het hek” was geklommen. dat wordt aangeduid als beleidsvoorne men. Dit beleidsvoornemen zal ter inzage worden gelegd in de betrokken provin cies en gemeenten en wel gedurende twee maanden. Gedurende die tijd zal men zijn mening schriftelijk kenbaar kunnen maken. Eventueel komen er voorlichtingsbi j eenkomsten. Na die periode van twee maanden stelt de Raad van Advies voor de Ruim telijke Ordening in een openbare verga dering een advies op. De Raad van Advies voor de Ruimte lijke Ordening zendt zijn in een openba re vergadering vastgestelde advies naar de ministerraad die dan een definitieve beslissing neemt. Die beslissing wordt aan de Staten-Generaal meegedeeld. Dan komt de zaak in het parlement aan de orde. Al met al duurt de gehele procedure tenminste een jaar. De twee jongens zijn na hun daad gevlucht op een brommer. De windbuk sen hebben ze meegenomen. Waarom ze op hun zusje schoten, is nog niet be kend. De jongens waren tijdens de afwe zigheid van hun ouders met de bukken aan het spelen in de kamer. Plotseling richtten ze de wapens op hun zusje. DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer is van mening dat de commissaris van de koningin niet ver plicht kan worden de Provinciale Staten verantwoording af te leggen van zijn bemoeienis met burgemeestersbenoemin gen. Een voorstel van mevr. Goudsmit (D’66) om een dergelijke verplichting in de Provinciewet op te nemen, werd tot voldoening van minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken met 57 tegen 52 stemmen verworpen. ALKMAAR. Dinsdag 18 juni dient om half tien voor de Alkmaarse recht bank onder voorzitterschap van mr. G. A. Jansen op de Haar de rechtszaak rond het hasjsmokkelschip Lammie. De ze kotter, de HD-160, die barstensvol hasj zat, zonk op 25 april naar de Nederlandse zeebodem op 100 km ten noordwesten van Den Helder- Dat ge beurde na een sensationele achtervolging en beschieting door de Nederlandse ma rine, de laatste stap na een maanden lange intensieve speuractie van diverse politiekorpsen. Toen het schip op drie mei opgehaald kon worden door het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak bleek dat de opvarenden het zelf tot zinken hadden gebracht. De politie voerde een gecombineerde actie uit te land en ter zee. Zo konden ook aan land de afnemer9 aangehouden worden nadat een partij onder de ogen van de politie al in de nacht van woensdag 24 arpil en donderdag de vijf- Als het rapport is aangeboden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en de inspraak en het beleid worden uitge stippeld, dan zal de plangroep steun VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Droog, vrij zonnig en geleidelijk hogere tem peraturen. Aantal uren zon: 7 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. moeten geven aan de minister, ir. Segers gelooft voorts dat de plangroep nog een zware taak krijgt bij de uitvoering, het begeleiden, het opstellen van een tech nisch eisenpakket, het voorbereiden van aanbestedingen. Drs. R. van der Kind, een der mede werkers van de heer Segers die samen met hem het project heeft opgezet, heeft verklaard, dat de waarde die moet wor den gehecht aan het milieu, moet wor den geschat, omdat die op dit ogenblik nog niet in geld wordt uitgedrukt. Toch die onbewust zijn gemaakt, kan wor den doorbroken. Van een aanpassing aan de Neder landse arbeidsverhouding is nog nau welijks sprake, omdat het optimisme met geschoolde mensen te doen te krijgen, niet wordt bewaarheid. Ge meten naar Nederlandse onderwijs- maatstaven blijft er van de opleiding die de Oegandezen hebben gehad wei nig over. de regering en dus niet gekoze is) meer verantwoording moet afleggen aan Pro vinciale Staten (het parlement van de provincie). Voortaan zullen de Provinci ale Staten duidelijkheid kunnen vragen over alles wat de commissaris doet in opdracht van het rijk. Ten aanzien van burgemeestersbenoe mingen ligt dat volgens de minister anders. „Juist met het oog op het hand haven van de persoonlijke levenssfeer moet uiterste voorzichtigheid betracht worden met in het openbaar praten over personen die al dan niet op de voor dracht van de commissaris voorkomen. Een debat over personen zou veel narig heid voor de betrokkenen kunnen ople veren”, meent dé bewindsman. Bij een botsing tussen drie amfibie- voertuigen van de Duitse Bundeswehr in Baden-Württemberg zijn gisteren zes militairen gewond. Van een van hen is de toestand kritiek. Het ongeluk gebeur de toen een van de voertuigen van de weg raakte en kantelde. Een er achter rijdend amfibievoertuig reed op het ge kantelde in. De chauffeur van het derde voertuig trachtte de ravage te vermijden en reed daarbij door een vangrail en stortte vijftig meter naar beneden. Een onderzoek door de rijksrecherche heeft uitgewezen dat een 42-jarige par ketwachter uit Leeuwarden de dader is geweest van die diefstal van tweeduizend gulden uit een lade in een bureau op zijn afdeling van het paleis van justitie, die op 3 mei jl. werd ontdekt. Een lade was met een schroevendraaier gefor ceerd. Het geld, hoofdzakelijk uit boetes geïnd, werd weggenomen. De verdenking ging aanvankelijk niet uit naar de par ketwachter, die al jaren in politiedienst is. Uit een dierenpark in de Californi- sche plaats San Diego is in het weekein de een jong jachtluipaard gestolen. Een woordvoerder van het dierenpark zei dat de dieven vermoedelijk van plan zijn het dier op de zwarte markt te verko pen. Omdat het diertje een bijzondere voeding moet hebben, publiceerden de plaatselijke kranten gisteren op verzoek van het dierenpark het menu van het jachtluipaard je. De plangroep heeft het milieu ver deeld in: wonen, werken, recreatie, na tuur, water- en luchtverontreiniging. Veiligheid zou men moeten waarderen voor zover dat mogelijk js. De heer van der Kind acht het moge lijk dat de beslissing afwijkt van de uitkomst van het onderzoek. Een kosten- baten analyse zoals de plangroep die heeft uitgevoerd geeft niet het antwoord, omdat er zoveel onzekerheden zijn. Huisvestingsmogelijkheden waren er in Almelo voldoende. Dit was de enige reden waarom Almelo een groep Oegandezen kreeg toegewezen. Men vraagt zich af waarom Almelo „als een van de minst cosmopoli- tisch ingestelde steden in het oosten des lands met een werkgelegenheid die uiterst problematisch kan worden genoemd” een zo groot aantal gezinnen heeft opgenomen. De inte gratie is daarmee niet gediend. In Alkmaar zijn door de officier van justitie, mr. A. N. A. Josephus Jitta elf verdachten gedagvaard, waarvan er drie de bemanning van de Lammie vormden. De smokkelaars komen in groepjes tege lijk voor de rechtbank en voor de zitting is een dag uitgetrokken. Ze komen uit Den Helder, IJmuiden, Volendam, en Amsterdam. In alle gevallen is het me deplegen van invoer van hasj ten laste gelegd. De kapitein-stuurman van de Lammie moet zich bovendien verant woorden omdat hij geen gevolg heeft gegeven aan stopbevelen van het douane vaartuig en het marinefregat. In drie gevallen vermeldt de dagvaarding ook verboden wapen-, cq. patronenbezit. De zestiende Pasar Malam in Den Haag van 24 tot en met 30 juni in de Houtrusthallen biedt meer exotische afwisseling dan ooit. Er zijn een op de derde wereld gerichte kinderwerkwinkel, een exotische modeshow, een show- programma, een tropische tuin, demon straties van Indisch koken en twee reü nies voor oud-Indischgasten. Zon op Maan op Fruittelers die in hun bestaan wor den bedreigd door de nachtvorst zullen een beroep kunnen doen op de rijks- groepregeling zelfstandigen. Minister Van der Stee heeft dit gisteren in de Eerste Kamer gezegd. De toepassingsre- geling van de rijksgroepregeling zelf standigen geschiedt in samenwerking met het ministerie van CRM. De behan- delingsprocedure zal worden versneld. van poging tot invoer van hasj met de Lam mie in 1973, toen een transport mislukte en de bemanning met een lege kotter terugvoer. Het is nog onzeker of één Amsterdammer terecht zal staan, aange zien zijn raadsman, mr. Simon uit Utrecht, een bezwaarschrift tegen de dagvaarding heeft irigediend- Ondanks de energiecrisis en de snel stijgende kosten verloopt de aanleg van het Europakanaal, het Duitse miljarden project, volgens plan. Dit betekeent dat Rotterdam over zeven jaar via Rijn, Main en Donau met de Zwarte Zee zal zijn verbonden. WEERRAPPORTBH De basisvraag waarop het hele onder zoek steunde was: heeft ons land wel behoefte aan uitbreiding van zijn lucht vaart? De plangroep is er van uit gegaan dat deze vraag, na analyse, positief zou worden beantwoord. Zij ging echter ook na wat de gevolgen zouden zijn bij een negatieve uitkomst van die analyse, dus als uitbreiding van de luchtvaart achter wege kan blijven. Zo’n uitkomst heeft o.m. gevolgen voor de betalingsbalans, b.v. doordat reizigers, nadat Schiphol zou zijn verzadigd, gebruik gaan maken van buitenlandse luchthavens. Het onderzoek komt neer op het zoe- 3 De autosnelweg van Salerno naar Reggio di Calabria in het uiterste zuiden van Italië is sinds gisteren over de volle lengte van 443 kilometer berijdbaar. Men kan nu van de Brennerpas tot het uiterste puntje van de Italiaanse laars in een ruk doorrijden. VRIJDAG 14 JUNI Hoog water 10 07 Laag water VRIJDAG 14 JUNI 4.19 uur onder 21.01 0.46 uur onder 14.25 w nnw no no zw. bew. windstil licht bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. windstil half bew. licht bew. uur en 5.25 uur en 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2