Capaciteit centrale Velsen aanzienlijk uitgebreid voor energievoorziening Noord-Holland KOUDE GROND AARDBEIEN Zware schade bij botsing in tunnel BIJ VEILING BEVERWIJK Al Steward in „Labyrinth” KADOBON f E van praag MarktpleirM^^Jmuidet^^^lefoor^255^^50^^ nijman haarlem ft tel 5 DONDERDAG PLAATSELIJK NIEUWS 1 3 JUNI 19 74 door Ton Kors jr ir GOED VADERDAG-IDEE tel: 023-319 309 Geef hem zondag een Van Praag aandeel leveren in de energievoor ziening van de provincie. Daarmee is dan een bouwperiode van vijf jaar afgerond. Het P.E.N. heeft ove rigens al weer nieuwe bouwplan nen op stapel staan. Het ligt in de bedoeling rond 1980 een nieuwe productie-eenheid in bedrijf te ne men, die evenals de 24-installatie VELSEN-NOORD De nieuwe productie-eenheid 24 in Velsen van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland draait proef. Over enige maanden hoopt men de gigan tische installatie, waarvoor met an dere uitbreidingen tweehonderd- twintig miljoen gulden is geïnves teerd, officieel in gebruik te nemen en zal deze eenheid een belangrijk houtmarkt 21 Koeling Computer voornamelijk op hoogovengassen gestookt zal worden. Voor tot hét bouwen kan worden overgegaan zullen eerst vijftig tot zestig huizen aan de Wenckebachstraat in Vel sen-Noord moeten verdwijnen. Tus sen het elektriciteitsbedrijf, de be woners, de provincie en de drie IJmond-gemeenten is hierover het overleg begonnen. Hoogovengassen r Nieuwe PEN-eenheid draait proef raat- straat en Red- da”. ADVERTENTIE 4 voor vader en zoon De noteringen zijn: aardbeien 620-780, bloemkool 50-68, andijvie 50-68, bosbiet 42-54, bos uien 23-35, prei, per bos 50-74, bospeen 48-80, 50.000 bos; waspeen 90- 120, rabarber 52-63, radijs 22-50, sla 5- 12, spinazie 52-94. VELSEN. In de westbuis van de Velsertunnel is gisterenavond rond half negen een vrachtauto ingereden op een stilstaande file. Bij de botsing waren drie personenauto’s betrokken, die alle zeer zware materiële schade opliepen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Buizen, leidingen, pompen, afsluiters en kleppen. Op de achtergrond een klein gedeelte van de in totaal vijf envijftig meter hoge ketel jlka- ilijks ieijn. ieijer traat in 12 iraak lant- van t op Dag. op le 74 chil- 45: jeugd alarmsystemen licht - en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek geluidsinstallaties De nieuwe productie-eenheid 24 van het P.E.N. in Velsen-Noord Hoewel men hier van een eerste aan voer kan spreken is men in het zuiden van het land reeds volop bezig met de pluk van aardbeien, al heeft er hier en daar wel plastic over de ze vruchten gelegen. productiechef ir. A. Mulder het uitlegt weer „opgepiept” te worden. De vijftig meter lange turbine met op de voorgrond de installatie waar alles om te doen is, de generator die de elektriciteit kan opwekken percent. Bij de nieuwe installatie-een- heid is het rendement bijna het dubbele, namelijk veertig prcent. 3 hey- tot J P. 251»- ’.ver- ge temd maal stak t nu ■ads- het o) is yrm- van oren oren ten- itte- irie- ,mu- het •ente prijs J u.: ava- .S BEVERWIJK. In jongerencentrum „Labyrinth” treedt vrijdag de Ameri kaanse zanger/gitarist Al Steward op. Hij verwierf bekendheid door zijn lang speelplaat „Orange.” Tevens is Steward te beluisteren op de CBS verzamelelpee „Feed your head with rock.” Het optre den vangt om 20 uur aan. Een kijkje in de ketel, waar honder den kilometers pijp zijn aangelegd. Er heerst hier een temperatuur tus sen de veertien- en vijftienhonderd graden Celsius BEVERWIJK. De eerste aardbeien van de koude grond zijn weer aan de veiling aangevoerd. Net als vorig jaar om deze tijd kwamen deze vruchten omstreeks 10 juni aan de veiling. Voor deze primeur werd al direct een heel goede prijs betaald, n.l. van 620 tot 780 cent per kistje van vier pond. zien waarbij de hal voor de helft met aardbeien gevuld was, maar daar be hoeft men dit jaar zeker niet meer op te rekenen. De grootste zorg voor de kwe kers was wel, hoe krijg ik ze er af, want de plukkers(sters) zijn er niet meer. Bovendien waren de prijzen ook vorige jaren van dien aard dat het voor de kweker geen rekening en verantwoor ding kon velen. Maar toch zullen er dit jaar aardbeien aan, de Beverwijkse vei ling komen, want er zijn altijd tuinders die nog wel een hoekje willen hebben. Al dit technisch geweld is nodig om in de naast het ketelhuis gelegen hal de turbine aan te drijven. Dit gevaarte dat zo’n vijftig meter lang is en door middel van verschillende druksystemen op snel heid wordt gehouden maakt drieduizend omwentelingen per minuut. De stoom, die voor de aandrijving zorgt, wordt twee keer benut. Wanneer deze witte krachtbron in temperatuur gedaald is tot driehonderdvijftig graden en „nog maar" een druk heeft van veertig, vijftig atmosfeer wordt deze stoom teruggeleid naar het ketelhuis om daar zoals De koeling van al deze machinerie is een hoofdstuk apart. Hiervoor wordt water uit het Noordzeekanaal gebruikt dat met zestigduizend kubieke meter per uur wordt opgepompt en met grote snel heid ter koeling langs vitale onderdelen wordt gevoerd. Als het water tenslotte in het Noordzeekanaal terugkomt is het zeven graden warmer geworden. Het PEN zegt dat deze hogere temperatuur nauwelijks thermische vervuiling tot ge volg heeft, gezien het feit dat het war mere water door het vele schutten van schepen in de sluizen en het spuien naar zee wordt afgevoerd. Voor het verkrijgen van stoom wordt gewoon leidingwater gebruikt dat eerst chemisch wordt gereinigd. De installaties hiervoor zijn in een apart gebouw on dergebracht, waarin ook het nieuwe kostbare laboratorium is gehuisvest. Pe perdure apparatuur, waaronder een hon derdduizend gulden kostende spectrome ter, staat ter beschikking voor het nood zakelijk research- en controlewerk. Heel de nieuwe 24-installatie wordt automatisch bestuurd door een computer die staat opgesteld in de centrale meet- en regelkamer. Honderden meters en lampen geven exact aan hoe de com plexe machinerie functioneert en waar zich ongeregeldheden voordoen. Er zijn zoveel veiligheden ingebouwd aldus het PEN dat bij „gevaarlijke situa- De aardbeienteelt heeft voor deze streek, ide in het verleden haar naam aan deze vruchten had te danken, niet veel meer te betekenen. Vooral de laat ste iaren is de teelt van aardbeien snel achteruit gegaan, want toen een tiental iaren geleden de veiling naar het Indus trieterrein ging, kon men nog veilingen De nieuwe produktie-eenheid van het PEN domineert de IJmond. Wie richting Velsen rijdt, ziet al kilometers ver het zeventig meter hoge ketelhuis met de bekende rode dakrand boven de omge ving uitsteken. Een honderdvijftig meter hoge, (nog) witbetonnen schoorsteen maakt het geheel compleet. Alleen een witte pluim maakt duidelijk dat de in stallatie in gebruik is genomen. Verder is daarvan aan de buitenzijde niets te merken, zeker niet wat de geluidshinder betreft. Door tal van voorzieningen op het gebied van geluidsisolatie en -ab sorptie heeft mèn voorkomen dat de directe omgeving hinder krijgt van deze eenheid. Zelfs op enkele meters afstand van het ketelhuis is nauwelijks iets te horen. Binnen destemeer. Niet alleen wat ge luid betreft is het hier een complete heksenketel. In dit „huis” met centraal de vijfenvijftig meter hoge ketel is het een wirwar van stoomleidingen, buizen, leidingen, platforms, afsluiters enzo voorts. De ketel die bij het warm wor den meer dan dertig centimeter uitzakt (hetgeen enorme consequenties met zich meebrengt op het gebied van materiaal- belasting), produceert per uur 1480 ton stoom met een druk van honderdzeven- tig, honderdtachtig atmosfeer. De tempe ratuur van deze stoom schommelt rond de vijfhonderdveertig graden. Tijdens het proefdraaien wordt de ke tel gestookt op aardgas, maar wanneer deze periode voorbij is, zal Hoogovens voor meer dan de helft het benodigde gas leveren. Momenteel wordt per uur meer dan honderdduizend kubieke meter gas verbruikt. In de ketel, die functio neert als een gigantische geiser, zijn honderden kilometers pijp aangelegd, waarin het water tot stoom wordt verhit en deze stoom daarna door tal van speciale voorzieningen wordt oververhit tot vijfhonderdveertig graden. In de in stallatie zelf heersen temperaturen tus sen de veertien- en vijftienhonderd gra den Celsius. De turbine drijft op haar beurt de generator aan die voor de eigenlijke stroomvoorziening zorgt. Al met al is deze nieuwe eenheid in staat vierhon- derdzestigduizend kilowatt op het elek triciteitsnet te drukken; in een andere vorm van energie omgerekend betekent dit een zeshonderdduizend paardekrach- ten. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze verouderde machinerie verwijderd wor den om plaats te maken voor een gas turbine die een generator van ongeveer dertig megawatt zal aandrijven. Aangezien van deze laatste uitbreiding is berekend dat rond 1980 het energie verbruik in de provincie dermate geste gen zal zijn dat dan de inbedrijfstelling van een nieuwe produktie-eenheid nood zakelijk is. Zoals gezegd zal ook deze in Velsen-Noord gebouwd worden. Door de samenwerking met het staalbedrijf kun nen dan ook hoogovengassen als brand stof voor deze nieuwe eenheid gebruikt worden. Bij het ontwerpen van deze installatie betreft denkt men wat de capaciteit betreft aan eenzelfde eenheid als de nieuwe 24 of nog groter. Bij alle uitbreidingen is ook voorzien in de bouw een nieuw hoofdkantoor, werkplaatsen, tekenkamers en andere voorzieningen. Als in het najaar de nieuwe eenheid officieel in gebruik wordt genomen zal het PEN overgaan tot het buiten dienst stellen van de oudste turbines en ketels (tezamen 240 megawatt). Ze werken met stoomdrukken van dertig tot vijftig at mosfeer en hebben gezien de tegenwoor dig gestelde eisen een zeer hoog warm- teverbruik. Toen in de jaren dertig deze installaties in gebruik werden genomen, meldde men trots een rendement van 21 ties” heel de produktie-eenheid wordt afgeregeld. Tijdens dit proefdraaien is vooral deze regelkamer het centrum van waaruit de verrichtingen van de instal latie worden gevolgd. Tientallen contro leurs van het PEN en bedrijven zijn hier dan ook elk uur van de dag te vinden. 5 u: S ’«1 W w: ■- d&é***^: wordt met behulp van honderden meters en lampen, alsmede de com puter het functioneren van de nieuwe installatie gevolgd

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5