kastje men Uitbreiding behandelhuis koppelen aan Een week cel voor doodslaan van hond Half miljoen voor bouw Fikse boetes gemeentegarage voor eigenaars Heemskerk klandestiene radio-zenders aan Zee RIJWIELEN BROMFIETSEN ONDERDELEN ACCESSOIRES VELDHUIS REGENTEN EN DIRECTIE OVER KOSTEN VAN GEZONDHEIDSZORG IJmuider Harmonie goed op dreef in Wijk Na verkeers ongeval naar ziekenhuis Suède- Invoering onroerend goed belasting de regio Nappa kleding: overhemden truien zelfbinders een leren jack! HERENMODE VAN BUGNUM umimw I f. met invaller Beverwijker ontkende schuld KIEZEN VOOR LADDERWAGEN AUTOMATISERING BEVOLKINGS- 29.95 30.- 40.- 13.95 Keus heeft u pas bij ons 75.- 12.- 12.- 7.5 ‘g. 15.95 ADMINISTRATIE HEEMSKERK ZOU Keus heeft u pas bij ons S&.-MII BBlsi te/ PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 1 3 1974 JUNI Rentekosten VOOR VADER: of D»- VOOR VADERDAG IJMUIDEN PLANETENWEG 40 Telefoon 1 52 90 •n (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Het Nederlandse volk zal eens moeten gaan beseffen, dat het kernprobleem van de gezondheidszorg geen ander is dan het probleem van alle andere collectieve voorzieningen, namelijk om met de gegeven middelen een zo goed mogelijk pakket aan te bieden.” Dit schrijft Soft - look 2 kleurstellingen maten 38-42 re jxertji katoen •shirt 140. B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 nning SPORTHUIS HAARLEM IJmuiden Telefoon 1 23 48 L. Nieuwstraat hk. Marktplein het Rode Kruis Ziekenhuis in het jaarverslag over 1973. Soft - look 2 kleurstellingen maten 38-42 SPORTHUIS HAARLEM Uitrusting brandweerkorps: Huisvesting ggW:,- r - pwWBi RKZ: tering naar de nering (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) KEES MAAS s (ADVERTENTIE) Volgens het RKZ houdt het een twee ledige keuze in: welk bedrag stellen wij beschikbaar voor de gezondheidszorg en gegeven dit uitgangspunt op welke wijze zal dit bedrag worden verdeeld over de onderdelen van deze zorg, ofwel Ook deze avond kwam dat uit. Het korps gaf een spectaculaire show, waar in alle facetten tot hun recht kwamen. Een van de opmerkelijkste onderdelen Het RKZ bespaarde door het verkrij gen van een gemeentegarantie voor het laatste deel van de bouwkosten van de nieuwbouw (20 miljoen gulden) ongeveer anderhalf miljoen aan rentekosten. De exploitatie over 1973 sloot. 1. WAREN Grote Houtstraat 123, tel.312950 (tussen de twee bioscopen) UDK welke wensen kunnen worden vervuld. „Dit is een wezenlijk andere probleem stelling dan de vroeger gehanteerde: op welke wijze kan het gewenste pakket zo goedkoop mogelijk worden aangebo den. Kortom, wij moeten de tering naar IJMUIDEN. Na een verkeersonge val gistermorgen om elf uur op de hbek Trompstraat-Frans Naereboutstraat is een 55-jarige Velsenaar naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd met inwendig letsel. De man zou volgens de politie op zijn bromfiets geen voorrang hebben ver leend aan een automobilist. WAREN Grote Houtstraat 123, tel.312950 (tussen de twee bioscopen) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Mr. J. D. Vink, politierechter in Haarlem, veroordeelde een 49- jarige Beverwijker woensdagmorgen tijdens een zitting van de Arrondissements rechtbank, tot een gevangenisstraf van een week voor het doodslaan van de hond Teddy, die aan een buurman van de Beverwijker toebehoorde. De man zal tevens ƒ65,— aan zijn buurman moeten betalen, zijnde de kosten van twee bezoeken aan een dierenarts, die de met een stof of bezem geslagen hond het leven probeerde te redden. De eerste fase van het project, het bouwrijp maken van het terrein, is on langs afgesloten. De komende maanden zal het eerste complex garages en de zoutopslagplaats worden gerealiseerd. De werkzaamheden aan de gemeentegarage zullen in zes fasen worden uitgevoerd. HEEMSKERK. Tijdens de komende gemeenteraadsvergadering (27 juni) zal de Heemskerkse raad worden verzocht, een krediet van 500.000 ter beschikking te stellen voor de realisering van de tweede fase van de bouw van een ge meentegarage. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Eind dit jaar dienen alle inwoners van Heemskerk te zijn ondergebracht in het computersysteem van het Centrum voor de Automatise ring. De gemeenteraad, die in een eerder stadium medewerking toezegde aan het automatiseren van de bevolkingsadmi nistratie, zal nog deze maand worden verzocht een krediet van 130.000 ter beschikking te stellen. De jongeman was door de opsporings dienst van de PTT vrijdagavond 1 maart gesnapt, toen hij op een golflengte van 11 meter aan het uitzenden was. De klandestiene zender presenteerde zich als „Al Capone”, de beroemde Amerikaanse gangsterkoning. Politierechter' mr. D. Vink nam de eis van de officier over: twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 200. De apparatuur is natuurlijk in beslag genomen. Een tweede klandestiene zender, door een 52-jarige inwoner van Velsen-Noord in het leven geroepen, werd door de dienst van de PTT op zaterdag 2 maart gepeild en gelokaliseerd. De man gaf toe over geen zendvergunning te beschikken. Hij had heel wat spaarcentjes in de apparatuur gestopt; liefst 1200. Niet alleen dit geld is hij kwijt maar politie rechter mr. Vink veroordeelde hem te vens tot een boete van 200 en een gevangenisstraf van twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het Rode Kruis Ziekenhuis is bijzon der teleurgesteld over het afwijzen door de Minister van de aanvraag tot uitbrei ding van het behandelhuis. Men wil evenwel de aanvraag te zijner .tijd op nieuw bestuderen, zo deelde het RKZ mee en het plan om het behandelhuis uit te breiden koppelen aan de regionale voorzieningen en behoefte. Het RKZ tracht thans door interne verbouwingen een oplossing te vinden voor de ruimte problemen van polikliniek, laboratorium en röntgenafdeling. Ook het bestemmingsplan Vondei- kwartier komt in het jaarverslag ter sprake. De gemeente weigert medewer king voor verdere uitbouw van het zie kenhuis. „In ons bezwaarschrift hebben wij er met nadruk op gewezen, dat het (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het besluit van gemeente Beverwijk, een Het huisvesting van het personeel le vert geen enkel probleem op. Met de ingebruikneming van het nieuwe bed denhuis steeg de personeelsbehoefte met 8 procent. Het aantal voor perso- neelshuisvesting beschikbare kamers verminderde door het slopen van het pand Vondellaan 25. Voor de leerlingen werd de kans geschapen uitwonend te gaan. Het leerlingenhuis blijkt echter zoveel pluspunten te hebben, dat slechts enkelen van deze mogelijkheid gebruik hebben gemaakt. Gediplomeerden geven in toenemende mate de 'voorkeur aan een zelfstandige woonruimte en worden hierbij door de gemeente Beverwijk ter zijde gestaan. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse gemeenteraad mag zich op 27 juni bui gen over een ontwerp verordening on roerend goed belasting. Deze belasting, die per 1 januari 1976 in werking moet treden, vervangt de huidige straat/riool en grond/personele belasting. In de ontwerp verordening, zoals deze voor de gemeente Heemskerk is opge steld, is gekozen voor een op het opper vlak gebaseerde heffingsmethode. In de verordening is gebruik gemaakt van de in de modelverordening van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten opge nomen minimum-percentages: deze ta rieven kunnen door de raad in een later stadium nog worden gewijzigd. Wanneer de ontwerp verordening door de Heemskerkse gemeenteraad is vastge steld, dient het stuk GS en de Kroon te passeren. Intussen kunnen de heffings- percentages worden becijferd en de in- ningsmethoden worden geregeld. Het ge meentebestuur verwacht die exacte per centages over een klein jaar te kunnen invullen. Het idee, dat de gemeente Heemskerk «net de invoering van de onroerend goed belasting een gouden koe zou binnenha len, wordt door het gemeentebestuur bestreden: bij een minimale heffing gaat de nieuwe belasting circa twee ton méér opleveren, terwijl de maximale heffing de gemeente circa een half miljoen ex tra in het kassierslaatje brengt. Overigens is de gemeente Heemskerk niet van plan,' die maximale heffing onmiddellijk te gaan toepassen. Men is voornemens, de belastingdruk eventueel geleidelijk te verhogen. De percentages, die in het uiteindelijke ontwerp zullen worden opgenomen, zullen zijn geba seerd op de huidige draagkracht van de belastingplichtigen. de nering zetten. Daarbij is van eminent belang, dat het publiek begrijpt waar het om gaat”, aldus het RKZ, die deze hartekreet lanceert naar aanleiding van de personeelsstop voor ziekenhuizen. Regenten en directie blijven het be treuren, dat aan een genuanceerde voor lichting van het publiek weinig wordt gedaan „en publicatie van de uitschie ters” zowel in positieve en negatieve zin draagt er nauwelijks toe bij dat het Nederlandse volk begrijpt waar het kernprobleem voor de ziekenhuizen ligt”. Door de op 21 november vorig jaar afgekondigde personeelsstop heeft het RKZ geen toestemming gekregen voor het aantrekken van onder andere een ziekenhuispastor en een full-time psy choloog, functionarissen, waaraan drin gend behoefte is. VELSEN. „Het blijkt nodig te zijn om die jongens te ontmoedigen, gezien de nog steeds heersende plaag in Veisen van klandestiene zenders”. Dit zei woensdagmorgen mr. H. H. Bijl de Vroe, officier van justitie van de Arondisse- mentsrechtbank in Haarlem in de zaak tegen een 23-jarige inwoner van Veisen. de hoogwerker aan te schaffen ten behoeve van het vrijwillige brandweerkorps, zou er toe kunnen leiden dat de gemeente Heems kerk in de toekomst het eigen korps eventueel van een ladderwagen gaat voorzien. Het Heemskerkse gemeentebestuur acht de aanschaf van zo’n ladderwagen echter geen „in hoge mate urgente zaak”: eerst wil men twee bluswagens kopen, waarmee de „conventionele” brandweeruitrusting weer op een up-to- date peil kan worden gebracht. Men is er echter van overtuigd, dat in Heemskerk de aanschaf van een ladder wagen de voorkeur verdient boven de aankoop van een hoogwerker: hetgeen zo wordt met nadruk gesteld niet duidt op een controverse, «naar op een verschil in werksituatie tussen Bever wijk en Heemskerk. niet verantwoord is, een zo belangrijke en kostbare collectieve voorziening als een ziekenhuis de mogelijkheid te ontne men zich aan te passen aan toekomsstige eisen”. Het RKZ heeft thans 335 mensen in dienst. De verpleegtarieven per dag zijn ■thans voor klas 1 312,70,voor klas 2 a en 2 b 248,50; voor klas 3 175,95, voor ziekenfonds 192,25 en voor gezon de zuigelingen f 85,65. Het verpleegtarief voor het brandwondencentrum is 359,75 per dag. Het bezettingspercenta ge van het RKZ bleef steken bij 88,9 procent. In 1972 was het 90,9 procent. Er zijn thans 269 bedden. Diefstal. Bij een inbraak in een kruidenierswinkel aan de Planetenweg in IJmuiden is honderd vijf tig gulden gestolen. Er werd een kast opengebroken in het kantoor. Uit een op de Seinpost- weg ook in IJmuiden geparkeerde perso nenauto zijn een autoradio en een kin derzitje ontvreemd. Brandje. De bemanning van een surveillancewagen heeft gistermorgen in een banketbakkerij aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden een begin van ovenbrand geblust. De brandweer, die even later kwam, heeft zich met het nablussen bezig gehouden. Hoewel twee getuigen op de avond van 1 februari hem zagen slaan met een stok en de politie in de gang van zijn huis een bezem vond, waaraan een druppel bloed kleefde, ontkende de man hardnekkig schuldig te zijn. Politierechter mr. Vink verbaasde zich daarover. „Toch blijf ik ontkennen. De ja’s van de getuigen tegen mijn nee. Ik kan toch niet tegen die getuigen op. Ik vind het niet eerlijk.” Mr. Vink vond het optreden van de Beverwijker misselijk. De officier van justitie had op 1 mei, toen de zaak voorkwam, een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van een week geëist. De zaak werd toen aangehouden, om de gedupeerde hondeliefhebber in de gele genheid te stellen kwitanties van de kosten van de consults bij de dierenarts te overleggen voor eventuele inwilliging van een civiele vordering. Mr. Vink veroordeelde de Beverwijker ot betaling van die vordering 65) en legde hem een gevangenisstraf van een week op. De man kreeg het laatste woord: „Ik vind dit een veel te zware straf.” Maar mr. Vink was niet te vermurwen. (Door Herman Moscoviter) Moord en brand schreeuwden wij dat de AVRO zijn kunstmagazine De Ivoren Toren op zo laag bij de grondse wijze om zeep hielp. Regisseur Hank Onrust en de zijnen had&en immers iets weten te maken dat andere vergelijkbare pro gramma’s deed verbleken; dat liefde» uit straalde voor kunst en daarenboven npg begrijpelijk was en wars van de zo snel gebezigde hoogdravende begrippen. 1st het dan te begrijpen dat de verwachting gen hoog gespannen waren toen bleek dat regisseur Onrust zich op het onder werp „lucifers” had gestort? Zo op het eerste gezicht is dat niks niemendal. Een onderwerp dat geen on- ierwerp is, omdat er honderden van dit soort gebruiksvoorwerpen in het dage- lijks leven zijn op te sommen waarover je dan filmpjes zou kunnen gaan maken... Daar kun je toch' niet serieus over praten, laat staan serieus over filmen? Onrust heeft die moeilijkheden omgezét in mogelijkheden. Hij onderving ze door deels aan het onderwerp een documetCC tair, deels een amusementskarakter te geven. Dan zit je meteen weer in de meng vorm die juist hij zo goed beheerst: cultuur, informatie en amusement. Het leek wel een uitgewerkt onderwerp vafiT De Ivoren Toren. Hoogtepunten waren voor mij: het sprookje over een merk-, loos doosje lucifers dat het huis wordt uitgegooid door zijn vader en een lange zwerftocht begint, de fabricage van luci fers en (waar of niet waar?) „De heer Houben de Weert” die, omdat hij twaalf miljoen afgebrande lucifers had ver werkt tot imposante gebouwen, twaalf hele seconden op de beeldbuis mocht. Naar mijn gevoel heeft Onrust mede- dank zij zijn tekstschrijvers de korten traditie van De Ivoren Toren een onvét- wacht verlengstuk gegeven. Als dé AVRO met dé hand op het hart belooft dat ze Hank Onrust dit soort program ma’s laat maken in plaats van Ivoren - Torens, dan wil ik het nog wel even met ze aanzien. Wat was er overigens met Studio - Sport? Zijn onze verslaggevers zenuw- achtiger dan het hele Nederlandse - „elftal” tezamen? Wat zijn die Henk, Herman, Koen opeens ernstig. Altijd rol- l len 3e grollen hen over de lippen, maar nu is het zeker menens. Het wereldkamt pioenschap voetbal gedoogt geen kwasü .grappige aanpak, laat staan luchtige be- nadering. Vertelden ze afgelopen weken nog beeldsprakig om raar een bescheiden greep te doen dat „de wedstrijd was uitgegaan als een dozijn nachtkaarsen”, voetballers „de heiligen van onze dagen zijn”, scheidsrechters „het leder arres teerden”, er voor het openbreken van dit doel „de termische lans van Aage M. nodig is” enzovoort enzovoort, nu mocht alleen Marga van Arnhem een grapje maken aan het eind van het eerste programma met haar verwijzing naar „Opa Cruyff” die over vijftig jaar sappi ge geschiedenissen vertelt uit zijn voet- balcarrière. Nee, er bleek meer te'lachen in Open - en Bloot dat een uitputtende reportage bracht. Ik citeer: dit werken mêt kloten is niet voor ouwe mannetjes maar voor jonge kerels. Je hebt er kracht en nauwkeurigheid voor nodig. Iedereen kan zich ermee bemoeien. Er zijn nu - ook dames bezig met het klootschieten. We Rebben een kloot gevonden.van 2000 jaar oud. U denkt misschien dat ik dubbelzinnir ge opmerkingen maak. Voor al degenen die echter hun televisietoestel tussen ze ven en acht aanzetten en niet naar Bet beeld keken, was immers te horen dat: men vroeger de kloten met linten ver- X sierde en ze werden afgetrokken om X iemand uit te dagen. Dit is een sociale =port, die je een hele middag in bewe- ging houdt zowel geestelijk als lichame- lijk. U kunt zich geen goedkopere sport voorstellen. Je hebt alleen twee mensen en een bal nodig, ofschoon het wel is geperfectioneerd de laatste jaren. Het was natuurlijk helemaal geen re- X portage van Open en Bloot, maar van Gewest tot Gewest over het klootschie- ten in Twente. Omdat Van Gewest tot 2 Gewest het bracht, moest u lachen, maar o wee als de VARA dezelfde taal in Openen Bloot had gebezigd, wat zou u zich dan hebben geërgerd. was wel het optreden van dé harmonie die, terwijl de tamboers en trompetters toekeken, een speelse show opvoerden, waarin vooral de jeugdige leden zich volkomen konden uitleven. De vereniging had er voor gezorgd dat via de luidsprekers een toelichting werd gegeven, waardoor nog eens de nadruk kon worden gelegd op het veelzijdige werk, dat bij de Harmonie wordt ver richt. Met name het jeugdwerk werd in het zonnetje gezet, en het optreden van de jeugd, samen met de majorettes, liet ook duidelijk zien welke talenten hier schuilen. Hoe de jeugd voortdurend doorschuift naar het „grote” ensemble was deze avond oo kduidelijk te constateren. Men is bezig met een reorganisatie, waarbij naast degenen die graag naar buiten gaan, ook muzikanten in actie kunnen komen die zich willen beperken tot het echte concerteren. Natuurlijk brengt zo’n herstructurering problemen met zich mee, maar men kon gisteravond constateren, dat het erg meevalt, want de klank was over het algemeen gaaf, zij het wat aan de bescheiden kant. Deze show kon gelden als een repetitie voor Kerkrade. Geheel een maatstaf kon dit optreden niet zijn, want men mist op het Dorpsplein de ruimte, die nodig is voor een goede vlakverdeling. Wel kon men constateren, dat de bewegingen nog niet geheel af waren. Het richten was niet feilloos, de bewegingen waren niet altijd gelijk, en ook kon men bij sommi ge figuren duidelijk zien, dat de symme trie niet werd bewaard. Er zullen beslist nog wat repetities no dig zijn voor men geheel klaar is voor de grote slag in het zuiden. Zondag, tijdens de mars- en show-wedstrijden, zal men in Wijk aan Zee kunnen zien, wat de IJmuider Harmonie onder pressie presteert. In elk geval was het optreden van de IJmuidenaren gisteravond een grote attractie, die de feestweek in Wijk aan Zee weer een nieuwe impuls gaf. In het kader van de feestweek in Wijk aan Zee, waar het jubileum van Arion wordt gevierd, volgde woensdaga vond een optreden van de IJmuider Harmonie op het Dorpsplein. Jammer genoeg werkte het weer niet zo mee, want het was wat aan de kille kant, maar desondanks was er een flinke publieke belangstelling. Tenslotte weten de inwoners van Wijk aan Zee zo lang zamerhand wel dat de IJmuider Harmo nie altijd wel voor spektakel zorgt. sB'i r| Xr*- "TfeifW l' O

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7