Ook BVA stapt Mevr. Kissinger uit NKV in ziekenhuis Man in Haagse Bos mishandeld Italiaantje bekent 125 inbraken Leger Rhodesië EUR B.V. Overwinning bollenkweker in Luxemburg wordt versterkt Eisen rijexamen „ontoereikend” Gezellig druk aan de kust Tm) „Uur U" nadert „BITTER PROTEST” VAN ISRAEL VERWACHT cEksklusief tapijt jac. warning 5» BRILJANT waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Nieuwste OP ROOFTOCHT IN VELSEN Bestuurders AGENDA p^na 4 I I Tijl neemt nieuwsblad Het Noordoosten over KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR TELEFOON 023-37 03 50 Vrij warm Veilig Verkeer: Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduizend parkeerplaatsen gratis voor niss. vlam prins Charles J ui woord is aan (Van onze redactie buitenland) 1 yumfmnf/uunmmmufuumffL Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s 2 tUS 2,70,71. 4 7 7 9 9 11 15 17 19 23, 25, 27 v.a. 237,— Ruinrz' eenCr c... '■■■’.^senHs.rr-a, F.W J L 1. F f K "SR IJmuider Courant Marianne Bulterman: Niemand is zó maar iemand. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,— p. jaar f 123,20, (p. post f 141,— Losse nummers 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie' Mr II C van der Mije. H P Kernreactors VS voor Egypte atoomwapens ge- (Van onze verkeersredacteur) (Zie verder pagina 3) l (Van een onzer verslaggevers) UMUIDFIM: Marktplein 30 Te|;i9015 AAN HET STRAND: Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: VRIJDAG 14 JUNI 1974 64e jaargang nummer 186 DEN HAAG. (ANP) Een 43-jarige Hagenaar zonder beroep heeft er bij de politie van zijn woonplaats aangifte van gedaan te zijn mishandeld. Toen hij op de avond van 17 mei in het Haagse Bos was, werd hij ernstig mishandeld door drie jongemannen. Het joch, dat inmiddels veroordeeld is tot een half jaar tuchthuisstraf, heeft twee dagen met verschillende recher cheurs en een tolk door de gemeente rondgereden. De politie had van tevoren een lijst opgesteld van onopgeloste in braken. Bij honderdvijfentwintig adres sen herkende de jongen de huizen waar VELSEN. Het dertienjarige Itali aantje dat enige maanden geleden ge pakt werd in verband met een ongeloof lijk aantal diefstallen over heel het land verspreid, heeft bekend in Velsen maar liefst honderdvijfentwintig inbraken te hebben gepleegd. Vanmiddag vertrok Nixon naar Saoe- di-Arabië. Zijn bezoek aan Egypte heeft drie dagen geduurd. In een verklaring over de atoomreac- tor-overeenkomst werd niet uitdrukke lijk gezegd dat Egypte deze kernenergie niet mocht gebruiken voor het ontwik kelen van atoomwapens maar wel werd opgemerkt dat de hulp werd geboden „onder overeengekomen garanties”. De fractieleiders van de democraten en republikeinen in de Amerikaanse se naat, Mike Mansfipld en Hugh Scott, hebben gisteren hun handtekening gezet onder de resolutie van steun aan Henry Kissinger. Daar staan nu 43 handteke ningen van senatoren onder. Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Voor vandaag eens een minder zwaar wichtig onderwerp dan het Midden-Oos- ten, Kissinger, Watergate of de NAVO: dansen in Katwijk. Wij steunen op het ANP, dat op deze stralende dag met een stralend bericht komt. De Haagse recht bank heeft beslist, dat het gemeentebe stuur van Katwijk het dansen „in daar toe geëigende ruimten” niet langer kan verbieden en een vergunning moet afge ven aan exploitanten van „tot dansen geëigende ruimten.” Het verbod was het gevolg van een volkomen oirbare proce dure, namelijk een stemming in de ge meenteraad, maar bleek volgens de rechter toch al te zeer in te grijpen in de bewegingsvrijheid der bevolking. Wat kon de overweging zijn van die Kat- wijkse gemeenteraad, om zich zo roer loos op te stellen tegenover de danslus- tige Katwijkers en toeristen? Die over weging geeft het ANP er getrouwelijk bij: „dansen past njet in de samenstelling van de bevolkingsmeerderheid van deze gemeente”. Zoals ook op het punt van het zwem men op zondag heeft hier een gemeente raad zichzelf een brevet van augurkach tige mentaliteit uitgereikt, zijn bevoegd heid en opdracht verre overschreden en zich op een belachelijke manier aan bedilzucht overgegeven waarbij op bijna infantiele wijze het belang van een min derheid over het hoofd werd gezien, maar ook nog het duizendkoppige toeris me werd vergeten. Gelukkig dat er nog wijze, objectief •ordelende rechters zijn! In Velsen heeft hij bij de honderdvijf- tentwintig inbraken voor honderdduizen den guldens bij elkaar gestolen. Er wer den allerlei goederen ontvreemd, van televisies tot antieke klokken. Alle dief- WASHINGTON (AFP, DPA, Reuter). Mevrouw Nancy Kissinger, echtgeno te van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren opgeno men in het marinehospitaal van Bethes da bij Washinton voor behandeling we gens zweren. Ze zou zeker 10 dagen blijven. Laura Jo Watkins, een 20 jarige Ame rikaanse admiraalsdochter, zou de nieuw- I ste vlam van Prince Charles van Enge land zijn. Net als indertijd het geval was met Lady Jane Wellesley, gonst het in Londen van de huwelijksgeruchten en opnieuw doet de voorlichtingsdienst van Buckingham Palace zijn best om een ver loving in de nabije toekomst te ontken nen. LUXEMBURG. De advocaat-gene- raal van het Europees gerechtshof te Luxemburg, mr. Henri Mayras, heeft de Nederlandse regering in het ongelijk ge steld in cl? rechtzaak tegen een Hille- gomse hyacintenkweker. De functionaris van het hof van justitie voor de Europe se gemeenschappen is van mening dat het stelsel van teeltvergunningen voor de bollen van hyacinten onverenigbaar is met de EEG-verordening 234-68. Wanneer het Europees hof van justitie dit advies van de advocaat-generaal op volgt, betekent dat, dat de hyacinten- teelt-verordening van het Productschap voor Siergewassen onverbindend is. Ie dereen mag dan net zoveel hyacinten kweken als hij zelf wil, zonder in het bezit te hoeven zijn van teeltrecht. De in kringen van bloembóllenkwekers om streden hyacintenteeltverordeing, wegens overtreding waarvan zich jaarlijks vele telers moesten verantwoorden voor de economische politierechter, is dan niet langer rechtsgeldig. Het advies van het hof van Luxemburg is namelijk bindend voor de Nederlandse rechter. SALISBURY (AP). Het leger en de politie in Rhodesië zullen versterkt wor den om beter te kunnen optreden tegen de Afrikaanse guerrillastrijders, zo heeft president Clifford Dupont gisteren in het parlement bekend gemaakt. Dupont zei dat „onze veiligheidstroe pen blijvend en toenemend succes boe ken in hun strijd tegen de guerrilla’s”. Hij zei dat samen met de verbeterde infra-structuur en de maatregelen die door de regering in de betrokken gebie den worden genomen, de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. De guerrillastrijders waren niet in hun opzet geslaagd. Dupont zei dat de recente regeringwis- seling in Portugal en de onzekerheid over de toekomst van Mozambique het des te belangrijker maken dat er een nauwe economische samenwerking be staat tussen Rhodesië en Mozambique. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 19 Medische diensten Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Strips Radio en tv Puzzel Kunst Economie Beurs Sport f Droog en zonnig weer, behoudens een lokale onweersbui. Overwe gend matige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperatu ren omstreeks 13 graden, maxima van 22 tot 25 graden. HILVERSUM. Veilig Verkeer Ne derland vindt de eisen voor het rijexa men ontoereikend geworden, gezien de complexiteit van het hedendaagse ver keer. In het zojuist verschenen jaarver slag pleit de VVN voor een rijbewijs met beperkende bepalingen, dat een gel digheid heeft van één jaar (na het rijexamen). Daarna zouden de rijders examen moeten afleggen voor het rij vaardigheidsbewijs, zoals het rijbewijs officieel heet' De resolutie wordt gegeven aan de senaatscommissie voor buitenlandse za ken van J. William Fulbright, die op verzoek van Kissinger gaat onderzoeken welke rol de minister heeft gespeeld bij het afluisteren van telefoongesprekken door het Witte Huis. Kissinger heeft in een Amerikaans televisie-interview gezegd dat hij zou aftreden als hij zou menen dat president Nixon om redenen van binnenlandse po litiek de Amerikaanse buitenlandse poli tiek zou manupileren. Het interview was zaterdag opgenomen, dus nog voor Kis singers spectaculaire uitbarsting in Salz burg waar hij met aftreden dreigde. stof tenslotte voor bruikt zal worden. OP DE ZANDVOORTSE Zuidboulevard was vanmorgen al vrij snel geen plaatsje meer te krijgen. In heel Zandvoort trouwens een gezellige drukte, door het mooie weer en een redelijk grote Duitse invasie. De Oosterburen vielen al in de loop van donderdag ons land binnen. Gisteren vierden zij Sacramentsdag en maandag de dag van de Duitse eenheid, zodat maar één snipperdag voor een vakantietje van vijf dagen zorgde. De Zandvoortse VVV meldde vanmorgen dat de hotels voor 80 percent vol zitten en er veel vraag is naar particuliere adressen. Vanmiddag wordt nog een grote drukte verwacht. In Noordwijk was het aan de balie vooral gisteren erg druk. „De mensen die een snipperdag hebben arriveerden toen en morgen komen de anderen”, was ook daar de optimistische verwachting. hij was binnengeslopen en gaf hij tot in de kleinste details de bijzonderheden van de inbraken. „Ongelooflijk” zei vanmorgen hoofdin specteur J. W. van Buuren van de Vel- sense recherche. „De jongen heeft een fabelachtig geheugen. Hij heeft bij elk adres alle bijzonderheden gegeven, in sommige gevallen anderhalf jaar nadat hij er geweest was. Het totaal aantal opgeloste inbraken is nu opgelopen tot veertienhonderd. stallen van antieke klokken en dat waren er tientallen zijn opgelost. Ook is daarmee de 31-jarige Santpoorter ge rehabiliteerd die weliswaar door de rechter vrijgesproken maar nog steeds door zijn directe omgeving verdacht wordt van de diefstal in de maand februari van twee antieke klokken in Santpoort. UTRECHT (ANP). De BVA, <le Vereniging van Werknemers in Bank en Verzekeringsbedrijf en Administratie ve Kantoren, heeft vandaag in Utrecht met algemene stemmen besloten uit het NKV te treden. Daarmee raakt het NKV, één dag na een zelfde besluit van de Unie BLHP, nog eens 9000 leden kwijt. Aan het besluit van de buitengewone vergadering van de BVA zijn in het hele land kringvergaderinges vooraf gegaan, waarin de leden het uittreden hebben besproken. Alle 890 stemgerechtigde af gevaardigden hebben voor het besluit gestemd. (Van onze correspondent) ZWOLLE. De koninklijke drukkerij en uitgeverij van de Erven J. J. Tijl te Zwolle en Seinen’s grafische bedrijven in De Krim en Hardenberg hebben in principe overeenstemming bereikt over de overname door Tijl van het al ruim twintig jaar bestaande tweemaal per week verschijnende nieuwsblad voor HILTRUP. Voor het Nederlands elftal is het af tellen naar het „uur U” in het laatste stadium geko men. Minder dan een et maal scheidt de Oranje- ploeg van de eerste con frontatie tijdens het eind- toernooi om het wereld kampioenschap, in Hanno ver tegen Uruguay. De laatste mogelijkheid om te relaxen wordt door de spe lers met beide handen tangegrepen, wat speleva- ■ende Johnny Rep hier luidelijk bewijst. Als „opwarmertjes” voor de ontmoeting tussen Ne derland en Uruguay, die morgenmiddag vanaf 15.55 uur rechtstreeks op de tv wordt uitgezonden, funge ren vandaag de wedstrij den West-DuitslandChili esn Oost-DuitslandAu stralië, waarvan respectie velijk om 15.55 uur (Ne derland 1) en om 19.25 uur (Nederland II) rechtstreek se tv-reportages te zien zijn. CAIRO Egypte krijgt van de Verenigde Staten atoombrandstof en kernreactors volgens een overeenkomst die president Nixon en president Sadat vandaag ondertekenden. Hoge drukgebied verzwakt iets boven de Noordzee, maar krijgt versterking van een nieuwe uit loper die via Ierland nadert. Ook morgen overwegend zonnig met een matige wind tussen noord en oost. In de middag IS tot 20 graden; zeewater 14 graden. Vooruitzichten ook voor zondag: zomers strandweer verwacht. WN suggereert de minister van ver keer en waterstaat zich te bezinnen op dit aspect van het totale rijonderricht. In het verleden heeft de VVN ook al gepleit voor zo’n differentiatie in het rijbewijs, maar tot dusver zonder resul taat. Wat betreft het rijonderricht zelf, „juicht de vereniging het toe” dat er maatregelen op komst zijn om paal en perk te stellen aan de beunhazerij op dit gebied, en dat in de nieuwe exameneisen voor de bevoegdheid tot rijonderricht ook het examen methodische instructie zal worden opgenomen. Een dringende noodzaak acht de VVN een aanpassing van het Reglement Ver keersregels en -tekens (RVV) aan het vermogen van gehandicapten. Op het ogenblik kent het RW alleen een alge mene beschermende bepaling voor deze categorie weggebruikers, die circa 400.000 personen omvat. De gehandicapten zelf voelen grote behoefte aan voorlichting. Daarom is de WN vorig jaar begonnen met de opzet van een verkeerscode voor gehandicap ten. Binnenkort zal deze code in boek vorm op de markt worden gebracht. De leveringen zullen bijna onmiddel lijk plaats vinden en hebben officieel tot doel het opvoeren van de electriciteits- produktie in Egypte. De overeenkomst voorziet iri uitgebrei de economische, politieke en culturele betrekkingen tussen de V.S. en Egypte, waaronder een nieuwe garantie van on geveer twee miljard dollar aan Ameri kaanse particuliere investeringen in Egypte. Een en ander zal bijna zeker een bitter protest van Israel uitlokken we gens de mogelijkheid dat de kernbrand- noordoost-Overijssel „Het Noordoosten”. Korte Houtstraat 16. Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1