In Zweden pruttelen de illegale distillatietoestellen: Discussienota over Smikkelen Pasar Malam Rapport commissie-Stein OP bedrijven tao3 Steeds nieuwe stimulerende prikkels nodig Rantsoenering wacht Franse volk Wervingsacties mislukt: zaak gaat sluiten nBEURS onderwijs VNO/NCW Buitenlands geld 99 99 Vrij te koop GECONSOLIDEERDE WINST HOGER BIJ VAN GEND EN LOOS S( i Philips N.V. gaat in Almelo uitbreiden Trots „ONDERWIJS.. EEN HELE ONDERNEMING” r 1974 JUNI 15 ZATERDAG ECONOMIE 10 (Van een medewerker) Utrechts atelier Obligaties Meevaller ■■■sra DEN HAAG. De commissie- Stein heeft in haar rapport aan de minister van justitie een voorstel opgenomen voor een definitieve wettelijke regeling van de huur koop van onroerend goed, die zou moeten worden opgenomen in het Burgerlijk Wetboek achter de rege ling voor een koop op afbetaling en de huurkoop van roerend goed. Rentedaling AMSTERDAM Eén ding heeft de internationale beurswereld deze week wel duidelijk gemaakt zelfs de indrukwekkende stimulansen zijn direct weer uitgewerkt en een on ophoudelijke stroom van steeds nieuwe stimulerende prikkels zal nodig zijn om op de belangrijk ste internationale beurzen een her stel van enige betekenis en duur te kunnen bewerkstelligen. Scheepvaart I Eigen stook is goud waard (Van onze redactie economie) voorwoord Huurkoop-regels opnemen in BW Weifelen na goed begin (Van onze redacteur in Parijs) dat moet Hsa Een kijkje in de keurig gedrukte prijslijst van het Systembolag ver- STOCKHOLM. Steeds meer Zwe den stoken thuis hun eigen borrel Akvavit. Naar schatting 70.000 ille gale distillatietoestellen staan er in keurige Zweedse keukens en bad kamers zachtjes te pruttelen. Mil joenen liters eigengestookte sterke drank verdwijnen jaarlijks in het keelgat van dorstige Zweden, ter wijl de fiscus het nakijken heeft. HEERLEN. Ondanks alle wervings acties van de laatste jaren voor perso neel is aet niet mogelijk geweest het confectie-atelier De Vries en Susan BV (Maclntosh-groep) in Utrecht zodanig te bemannen, dat een normale produktie kon worden bereikt.. ke regeling tot stand, die aanvankelijk alleen gold voor de huurkoop van wo ningen, maar later werd uitgebreid tot ander onroerend goed, zoals bedrijfspan den en onbebouwde grond. In kranten en weekbladen staan re gelmatig advertenties voor de ap paraten, uiteraard zonder te ver melden wat men daar zo al in kan ïet is weer smikkelen en smullen aan de saté-bar op de Pasar Malam, die voor le vijfde maal werd georganiseerd. Het trefpunt voor tempo doeloe is de Amster damse RAI. Dit vijfde gebouw dat ongeveer 3500 vierkante meter groot wordt, zal de oppervlakte van het totale complex op het industrieterrein Dollegoor op circa 20.000 m2 brengen. Voor de personeels bezetting van het Almelose bedrijf heeft deze uitbreiding geen directe gevolgen. De Zweedse minister van Financiën heeft intussen laten weten, dat hij deze herfst met een wetsvoorstel zal komen waardoor de verkoop geheel verboden zal worden. Veel TOCH WERD de prijsverhoging van een half percent in ons land voor de meimaand hier en daar nog meevallend genoemd, hoewel de totale prijsstijging in de eerste vijf maanden vén dit jaar ondanks een uiterst straf prijsbeheer- singsregime, hierdoor op ruim 5 percent is gebracht. Zo doorgaande wordt het dit jaar dus Heineken moest zelfs f 5 terug, nu is gebleken dat zélfs 15 percent meer aan omzet in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar niet voldoende was om meer te verdienen en de winstmarges dus duidelijk onder sterke druk zijn gekomen. I het hele veld van ons onderwijs moet ontwikkelen. Uitgangspunt dient te zijn decentralisatie in bestuurlijk en inhou delijk opzicht, zonder dat de overheid haar verantwoordelijkheid verliest voor het algemene (lange termijn) beleid. ALMELO (ANP).— NV Philips gaat de bestaande vestiging van de Hoofdin- dustriegroep PIT (Produkten industriële toepassing) in Almelo uitbreiden met een nieuwe moderne hal. u T d Z te ai ai ei r A k VI ti d d r< si g: h c ti d P E s F 0 t d d F l) v z r v c r I v c c s I I 3 h d g| II v f w n d L N d De straf voor het zelf stoken blijft echter meestal beperkt tot boetes. Alleen bij verkoop op grote schaal komt men in de gevangenis terecht. Het komt dan ook steeds vaker voor, dat een Zweedse gastheer royaal en vol trots een fles „eigen stook” op tafel zet. Ook deze week trad na een goed begin snel weer een weifeling op, ondanks toch wel zeer indrukwekkende betogen van vele deskundigen op vooraanstaande plaatsen. Zoals bij voorbeeld dr. Zijlstra, die in Bazel op de jaarvergadering van de BIB van mening was, dat Europa economisch de oliecrisis te boven begint te komen en dat het dieptepunt in elk geval achter de rug lijkt. In afwachting van het advies van de commissie kwam in 1973 al een tijdelij- VNO en NCW menen dat er behoefte is aan de oprichting van een Nationale Educatieve Raad (NER), die een visie op MEER EFFECT had de stimulans van de rentedaling in Amerika, die echter deze week min of meer tot staan kwam. Daarom trad ook in Wall Street een duidelijke weifeling op om op het haus- sepad verder te gaan. DEN HAAG. Het is misschien be.ter de leerplicht tot het 17e in plaats van het 18e jaar te verlengen In het 18e jaar kunnen dan speciale rechten worden verleend aan hen die willen doorgaan met het volgen van onderwijs, als soepe le overgang naar een tijd van telkens .terugkerend onderwijs. raadt, dat een fles Schotse whiskey van standaardmerk ruim 40 gulden moet opbrengen, de meest gedron ken Zweedse akvavit kost 30 gul den per fles, terwijl de Zweedse fijnproever voor een fles Hollandse jenever ruim 35 gulden neertellen. Geen wonder dus dat een nieuw spreekwoord luidt: „Eigen stook is goud waard". Het bedrijfsleven dient te onderzoeken wat de behoefte is aan bepaalde catego rieën opgeleiden. Buigzaamheid van on derwijs bevordert de aanpassing aan die behoefte. De gewenste aanpassing vraagt ook een voortdurende en ruime verte genwoordiging van ondernemingen in al lerlei vormen van bestuur, overleg en advisering. De meeste clandestiene stokers zijn gewone, nette mensen die er in ander verband niet aan zouden denken om de wet te overtreden. De enige reden voor hun illegale praktijken zijn de hoge prijzen in de staatsslijterijen, het Systembo lag. Goed gesorteerde, maar stom vervelende winkels. Deze aarzeling verlamde onmiddellijk de internationale kooplust, die in het begin van de week hier en daar nogal flink toetastte op het Damrak. Vooral de hoofdfondsen als internationals en enke le scheepvaartwaarden werden op dagen van optimisme voor buitenlandse reke ning weggekocht. Maar lang duurde dit feest niet. Althans, er zat geen aanhou dende 'opgaande lijn in. Desondanks is de week voor de meeste internationals goed verlopen. Akzo steeg rond f 3, Hoogovens zelfs 5, evenals Unilever, en Koninklijke Petroleum liep 3 op. Philips had echter duidelijk moeite om mee te komen. nieuwe amateur-distallateurs kopen daarom zo lang het nog kan. Ondanks het feit dat er statistisch gezien in ieder Zweeds flatgebouw een distillatieapparaat staat, heeft de politie vrijwel geen enkele mo gelijkheid om de overtreders op het spoor te komen. Maar af en toe explodeert er natuurlijk wel eens een apparaat en dat is dan voor de eigenaar vaak moeilijk om weg te praten. PARIJS. Het bezuinigingsplan president Giscard d'Estaing bekend heeft gemaakt, is door de Fransen over het algemeen met een zeker gevoel van opluchting ontvangen. Door de belas tingverhoging wordt nog geen 10 percent van de belastingbetalers getroffen, en ook de opcenten op de benzine, het gas en de elektriciteit zijn uiteindelijk nogal meegevallen. Het paradoxale is, dat distillatieappa- ratuur en alle andere benodigdhe den voor doe-het-zelvers overal vrij .te koop zijn in Zweden. De vijf centime opslag voor de benzine zal inderdaad weinig automobilisten weerhouden een kilometer meer te rijden, terwijl een bezuiniging op de olie, die één van de hoofdoorzaken van de inflatie is, een van de voornaamste doelwitten van de regering was. UTRECHT (ANP).— Van Gend en Loos NV heeft in 1973 een hogere ge consolideerde winst behaald, maar het resultaat van de moedermaatschappij was lager dan in 1972. Achteraf blijkt nu echter dat de rege ring alleen nog maar een eerste etappe van haar anti-inflatieplan heeft onthuld. Springstoffen. Koninklijke Nederlandsche Springstoffenfabriek NV heeft in 1973 een winst behaald van f 144.589 tegen 141.275 in 1972. Voorgesteld wordt 7 percent dividend te betalen (v.j. 6 percent), zo blijkt uit het jaarverslag. In 1973 kwam Muiden Chemie (50 percent Springstoffen, 50 percent Dy- namit Nobel AG) voor zodanige finan ciële problemen te staan dat de beide partners zich elk voor een bankkre diet van maximaal f 5 miljoen borg verklaarden. Zo kon de financiering Het bedrijfsleven moet zich, aldus het rapport van VNO en NCW, instellen op zich wijzigende omstandigheden in het onderwijs, die uit andere maatschappelij ke invloeden voortkomen en op daarmee veranderende persoonlijke behoeften. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Wel voorziet men voor de komende jaren een geleidelijke toeneming, aldus Philips. 12 percent en dan behoren wij nog niet eens tot de landen met de grootste prijsverhogingen. Opmerkelijk in dit op zicht is ook het deze week gevallen besluit, dat diverse landen him goudre serves zullen mogen aanspreken om daarop krediet te verkrijgen. Dit kan landen als Italië, Frankrijk en Japan enigszins uit de moeilijkheden helpen waarmee zij door de enorme betalingsbalanstekorten te maken kre gen, maar het verhoogt ook weer de kans op de internationale monetaire in flatie. In plaats dus van de tering naar de nering zetten, blijven de overbeste- dingen gehandhaafd. En tenslotte, om nog eens op dr. Zijlstra terug te komen, bevorderen de diverse zwevende valuta ook weer de inflatie, omdat landen met zwakke valu ta hierdoor steeds duurder op de we reldmarkten moeten inkopen hetgeen hun eigen binnenlands prijspeil extra omhoog jaagt. Men zou daaraan kunnen toevoegen, het verhindert de landen met sterke valuta tijdig afweermaatregelen te ne men, want hun harde valuta versluiert juist de te importeren inflatie. Kortom: gemakkelijk zal het niet zijn om in een dergelijk klimaat aanhoudend nieuwe impulsen uit de rentedaling te ontvan gen voor een verbetering van het effec tenklimaat. Alle partijen, de directie, het perso neel (80 man), de bonden en de onderne mingsraden zijn tot de slotsom gekomen, dat het beter is het bedrijf per 31 juli te sluiten. In principe is al besloten tot het ontwerpen var. een moderne afvloeiings regeling voor alle medewerkers, die niet elders in de onderneming kunnen wor den geplaatst, aldus Macintosh. De minister van industrie heeft don derdag dan ook aangekondigd dat hij een nieuwe verhoging van de Arabische prijzen vreest, zodat vooral op de stook olie, die 35 percent van het Franse olieverbruik omvat, beslist flink bezui nigd zal moeten worden. Het schijnt dan ook dat de bonnen al zijn gedrukt om de stookolie voor de komende winter in Frankrijk te rantsoeneren. OOK VOOR Scheepvaartunie en Van Ommeren bestond vooral in de eerste helft van de week enorme belangstelling die eerstgenoemde ongeveer f 10 deed oplopen. Van Ommeren kon op gunstige winst- vooruitzichten van het totale dividend van rond 30 ongeveer f 20 inhalen. Daarentegen moest Holland Amerika Lijn op grond van het ongunstige jaar verslag circa 5 terug. Vooral voor de hoofdfondsen dus geen slechte week, maar de oude bekende mentaliteit van afwachten en aanzien, begon langzamer hand weer de overhand te krijgen. Dat kwam, omdat ondanks vrij opti mistische geluiden over wegblijven van recessies en dergelijke, de beduchtheid over de inflatie toch de overhand be hield. En als de inflatie inderdaad blijft als nu, met jaarlijkse prijsstijgingen van tien percent of meer, lijkt de kans op een werkelijke rentedaling nihil. Er moet daarmee evenwel rekening gehou den worden, want wat wij enkele jaren geleden nog als een catastrofe zagen een prijsinflatie van tien pct. per jaar of meer aldus redeneerde dr. Zijlstra op dezelfde gelegenheid verder, vinden wij nu doodgewoon. DE OBLIGATIEMARKT hield deze week dan ook duidelijk op de plaats rust. Er gebeurde weinig en in het koerspeil trad per saldo niet veel veran dering in. Wel konden de nieuwste leningen van het 10,5 percent-type aantrekken en zag de ABN deze lening tot rond 101,5 percent en de Bank Nederlandse Ge meenten tot rond 101 percent oplopen. De Hypotheekbanken verhoogdën de emissiekoers voor de 11 percent-pand- brieven tot 100.5 percent. Meer succes hadden de haussedagen in het begin van de week op de lokale markt, waar het koerspeil vier punten kon stijgen. Goede verwachtingen in 1974 voor Bührmann kon dit fonds 5 doen stijgen. Internatio-Müller liep om dezelfde reden ook f 5 op. Amev steeg f 10 terwijl ook de aandelen van de hypotheekbanken Holec en bouwstoffen Braat op flink hoger niveau konden komen. Daarentegen moest Ennia nog eens 10 terug en was Nederhorst om reden van de vorig jaar geleden grote verliezen f 5 lager. EEN RECESSIE behoeft niet meer te worden gevreesd, noch verwacht, meen de dr. Zijlstra. Ook al vindt hij de andere kant van de medaille, de tien percent inflatie, een bedenkelijke zaak. Maar vrijwel geen enkele Europese ef fectenbeurs benutte het positieve in deze uitspraak en als zij het wel deden, dan was het van bijzonder korte duur. De geconsolideerde exploitatieopbreng- sten stegen van f 258,9 miljoen tot 355.3 mln en het winstsaldo kwam uit op 7 mln tegen 4,5 mln. De exploita- tieopbrengsten van de moedermaat schappij stegen van f 199.6 mln tot f 236,7 mln. De nettowinst beliep 4,5 mln tegen f 5,2 mln, aldus het jaarver slag. De hoofdkenmerken van 1973 zijn vol gens de directie: voormalig binnenlands NS stukgoederenvervoer voor het eerst een eigen activiteit; bij veelal ho gere omzetten 11,4 percent lager bruto resultaat; efficient! everbetering die een deel van de kostenstijging kon opvangen en over het algemeen redelijke resul- taatverbetering bij de ondernemingen waarin wordt deelgenomen conditioning van giersgebouw op Koeweit. Hoek Loos. NV W. A. Hoek’s Machine- en Zuurstoffabriek heeft besloten een samenwerking aan te gaan met Linde AG in München en Messer Griesheim GmbH in Frankfurt, zo heeft de di rectie meegedeeld. Deze Duitse onder nemingen houden zich bezig met de produktie, distributie en verkoop van industriële en medische gassen. Daar enboven is Linde een belangrijke pro ducent van lucht- en gasscheidingsap- paratuur en Messer Griesheim van las- apparatuur. De omzet van Linde (15.600 man per soneel) bedroeg in 1973 ruim DM 1.200 miljoen en die van Messer Griesheim (6.300 medewerkers) DM 600 miljoen. Hoek Loos (ruim 1.100 personeelsle den) behaalde vorig jaar een omzet van f 97,4 miljoen De twee Duitse ondernemingen zijn ieder voor de helft aandeelhouder in Likos AG in Zürich, die op haar beurt weer eige naresse is van Linde Nederland Indus trie Gassen BV die in IJmuiden een luchtscheidingsbedrijf exploiteert. Dit bedrijf produceert gasvormige zuur stof voor de Hoogovens alsmede vloei bare zuurstof, stikstof en argon voor de markt waarop ook Hoek Loos zich beweegt. Inkoopcombinaties gaan samen. De Coöp. Handelsvereniging All Fashion te Zutphen en de BV Inkoopcombina- tie „Samen Sterk” te Breda gaan sa menwerken. De samenwerking heeft geen gevolgen voor de personeelsleden van de organisaties. All Fashion is een vereniging van een twintigtal detail listen op het gebied van heren- en jongenskleding, die bij de Inkoopcom- binatie Samen Sterk een volledige, professionele begeleiding vinden bij inkoop, verkoop en bedrijfsbeheer, zo Aaien beide organisaties mee. 2.60- 2.70 6.23- 6,53 6.55- 6.85 103.00-106.00 34.75- 38.25 10.30- 11.50 2.71- 2.81 52.25 - 55.75 87.25- 90.25 59.25- 62.25 48.00- 51.00 43.50- 46.50 14.58- 14.88 4.55- 4.85 8.50- 9.70 71.50- 74.50 16.50- 19.50 distilleren. Ook essences voor de smaakzetting van de veelal uit sui ker verkregen alcohol worden warm aangeprezen. Verder kan men in iedere boekhandel kiezen uit verschillende boeken, die de gehele procedure haarfijn uit de doeken dijen. Een schijnheilig voorwoord waar schuwt de lezer vaak, dat de in het boek beschreven praktijken illegaal zijn en dat men ze daarom niet in de praktijk behoort om te zetten. De verkoop van apparatuur is de laatste maanden sterk omhoog ge gaan. In grote lijnen bestaat er overeen stemming tussen de tijdelijke wet en de regeling die de commissie voorstelt. Zo ziet de commissie een belangrijke bevei liging van de rechtspositie van de huur koper in de zogenoemde zakelijkë wer king van de overeenkomst. Als er van de huurkoopovereenkomst een notariële akte wordt opgemaakt en deze akte wordt overgeschreven in de openbare registers, is de huurkoper beschermd, ook al zou de huurverkoper het huis aan een ander verkopen, het met hypotheek belasten of failliet gaan. Wel zijn er een paar in het oog lopende punten van verschil tussen het voorstel van de commissie en de rege ling van de tijdelijke wet. Zo kan, als de huurkoopovereenkomst aan de huurko per onevenredig zware verplichtingen oplegt, volgens de tijdelijke wet de huurkoper de rechter vragen om zijn rechten en verplichtingen in een meer redelijke verhouding tot elkaar te bren gen. Volgens het voorstel van de commissie kan de huurkoper bij onevenredig groot nadeel alleen wijziging vragen als hij aantoont, dat de overeenkomst tot stand gekomen is doordat misbruik is gemaakt van de omstandigheden waarin hij ten tijde van het aangaan van de overeenkomst verkeerde. Bovendien vindt de commissie, dat bij onevenredig groot nadeel voor de huur verkoper al zal die benadeling minder snel voorkomen ook de huurverkoper dit recht moet hebben. Een ander verschilpunt is de vastleg ging van de huurkoopovereenkomst. Volgens de tijdelijke wet kan de huur koper schriftelijke vastlegging van de overeenkomst door de rechter vorderen. Dit is van belang als de huurverkoper niet wil meewerken aan het opmaken van een authentieke akte die de huurko per nodig heeft voor overschrijving in de openbare registers. Bij schriftelijke vastlegging door de rechter kan de huurkoper in plaats van de authentieke akte het vonnis waarbij de vastlegging van de huurkoopovereen komst heeft plaatsgevonden, laten over schrijven in de openbare registers met het gevolg dat zijn recht zakelijke wer king krijgt. De commissie acht het vastleggen van de overeenkomst zelf niet de taak van de rechter. In haar voorstel is bepaald, dat de meest gerede partij huurkoper of huurverkoper vastlegging van de huurkoopovereenkomst in een authentie ke akte kan vorderen. De rechter legt in dat geval niet zelf de overeenkomst vast, maar veroordeelt de gedaagde, desnoods onder dwangsom, om zijn medewerking te verlenen aan het opmaken van een authentieke akte van huurkoop. De aldus opgemaakte ak te kan dan worden overgeschreven in de openbare registers met het oog op de zakelijke werking. Deze herbezinning op de leerplicht wordt aanbevolen in de gisteren gepubli ceerde discussienota „Onderwijs.een hele onderneming” van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. veilig worden gesteld. De toekomst van het bedrijf bleef onzeker. Nu nog is niet zeker of de kruitfabriek in Muiden gevestigd mag blijven. De re gering heeft overplaatsing naar de Zuidelijke Flevopolder afgewezen. VMF-divisie. De VMF-divisie Warmte- en Luchttechniek, waarvan verschil lende Bronswerkbedrijven deel uitma ken, heeft de laatste maanden drie exportopdrachten ontvangen uit de VS, Rusland en het Midden-Oosten voor een totale waarde van circa 45 miljoen, aldus VMF. De opdrachten hebben betrekking op koelapparaten en installaties voor airconditioning. De grootste order werd geboekt door de werkmaatschappij Bronswerk Verwar ming en Airconditioning Special Sys tems met een bestelling voor de air- het nieuwe passa- het vliegveld van F MS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 10