Recordpoging Henri Buitenzorg Zwaar debuut voor de Franse hengst Belito •s Rinus Israel Probleemloze zege onverwacht op Maagdeneilanden vroeg terug Appel verloor Heemstede I in promotieduel 1 Eddy Merckx Eerste Russin opnieuw naar in finale om in toernooi Eindenhout etappezege Franse titel slopen? Wielart en De Jager in Oranje CONCORDIA 100% winstgevende levensverzekeringen Ni w 3 kiene vragen over winstdeling f ft Weinig „buitenlanders” J o R IHH? 11 \trwarmingsservice Schaakteam vandaag voor vuurproef In Zwitserland 1 Spaamestad I 1 stel ze vóór u zich verzekert i v SPORT 1974 1 5 JUNI Niet wanhopen Gedaald Naar huis Dopingcontrole Strafmaat Overbodig HANNOVER (ANP) Volkomen onverwacht kwam Rinus Israel zich gistermiddag bij supervisor Rinus Michels melden. Een totale verras sing, en voor de leiding en voor de ploeg die de Feyenoorder met veel piëteit opvingen. De voormalige chef d’equipe Jack van Zanten had Israel van huis gehaald en met zijn auto naar Hannover gebracht. Óf Israel tegen Uruguay zal aantre den is zeer onwaarschijnlijk. Zoals bekend bleef de Rotterdam mer woensdag achter wegens het plotselinge overlijden van zijn va der. Gisteren woonde Rinus Israel eerst diens begrafenis bij. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN L- 1 ATERDAG Tas gestolen «Gas-en oliestook* installaties L «Onderhoud k/ «Airconditioning Ombouw olie op gas seven sisters t6|. 023-310440* Friese Varkenmarkt 4 Haarlem Bal is rond r --- (Van onze tennismedewerker) uur (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 5S (Van onze sportredactie) sen nds Oost-Duitsland heeft een plaat ge produceerd met de titel „De bal is zo rond als de aarde”. De plaat, met op De kok van de Nederlandse selec tie, de 39-jarige Henk Post uit Zeist, ze ts et n. Ie 1- n ig ,5 01- ids iet 10- ito ■en :en li en ig- tot uit ta- at- tot 4,5 ar en re- tiet Pij l loet zijn ou- leid oor het op het 1Ü- lee ken go- on- die agt te- al- en :n le n n 5 n le n n g n ,e iet ;te P- en •e- Ir. de de u- e- en ra 2.70 5,53 5.85 3.00 3.25 1.50 2.81 5.75 ).25 ?.25 L.00 5.50 1.88 1.85 1.70 1.50 1.50 n, <e rt n: m ire ti- c- Vraag inlichtingen! Coöperatieve Levensverzekeringmij. Concordia u.a. Oudenoord 10, Utrecht. TeL:030- 333433 en en ne de n- ar e- (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. Op de Hilversumse piste debuteert zondagmiddag de Franse hengst Befito met de Hoofddorper Cees de Leeuw. Het wordt een zeer zwaar debuut omdat hij niet alleen te maken krijgt met Ido Hanover en Kaper W, maar ook met de Franse hengst Azelino B, waarmee de Alkmaarder Tom Kooy- man een reeks van beste prestaties le verde. Kaper W. is ondanks de reputatie der Fransen favoriet. stand tegen Plaswijk na de twee ge mengd dubbels in winst om te zetten. Lukt dit, dan spelen de Eindenhouters volgend seizoen overgangsklasse B. HBC 1 en HLTC 3 moeten beide naar Hil versum om te proberen de tweede klasse te bereiken. HBC start met een schone lei tegen Hilverh. 2, terwijl HLTC tegen Gooiland de draad van vorige week bij een 4-3 voorsprong opneemt. Benne- broek 1, vorige week thuis gelijk spelend tegen Forescate 6 (ook' de sets en de games waren gelijk) moet, nu bij Fore scate thuis, opnieuw beginnen. Tenslotte kan Kontakt 2 wellicht de prestatie van het eerste evenaren en de vierde klasse bereiken ten koste van Groenvliet 2. de hoes een foto van de selectie, is een single met vocaal werk van Frank Schöbel. Het is de eerste keer dat Oost-Duitsland een sportgebeuren muzikaal viert. Helpt u NICE (ANP). Nederland heeft gis teravond in Nice de wedstrijd voor de achtste en voorlaatste ronde van groep acht tegen de Amerikaanse Maagden eilanden met 4-0 gewonnen. De belang rijke wedstrijd voor dezelfde groep tussen Argentinië en Oostenrijk eindigde voor lopig met een voorsprong van V/i-Vt voor de Argentijnen. De afgebroken par tijen staan gunstig voor Argentinië. Ne derland moet vandaag in de laatste ron de tegen Argentinië minstens eenzelfde resultaat als Oostenrijk (dat is uitge speeld) bereiken om zich voor de finale- groep van zestien landen te kunnen PARIJS (AFP). Olga Morozova is de eerste speelster uit de Sovjet Unie die zich ooit heeft weten te plaatsen voor de eindstrijd damesenkelspel van bet toer nooi om de open Franse tenniskampi oenschappen. Op de Roland Garrosbanen van Parijs had de Russische slechts 47 minuten nodig om de 25-jarige Argen tijnse Rauel Giscafre met 6-3 6-2 uit te schakelen. De overheersing van Olga Morozova was zo sterk dat zij op be paalde momenten duidelijk moeite had geconcentreerd te blijven spelen. Daar door maakte de halve finaliste van Ro me nog wel eens wat schoonheidsfoutjes. Met name de opslag verliep niet altijd even vlekkeloos. Indien baan- en weersomstandigheden goed zijn kan dinsdagavond (6.00 uur) Henri Buitenzorg in het Mereveld’s Mijl- record het Algemeen Nederlands record verbeteren. BECKENHAM (Reuter). Elly Appel is in de halve finales van het tennistoer nooi om de kampioenschappen van Kent uitgeschakeld. Zij verloor in Beckenham met 3-6 3-6 van de Israëlische speelster Paulina Peisachor. De andere finaliste is de Amerikaanse Kate Latham, die met 6-4 6-2 van de Britse Christine Janes won. HAARLEM. Ronnie Peterson, de Zweedse Grand Prixcoureur, heeft vrij dag het Elizabeth-ziekentouis in Haarlem verlaten. De Zweed was daar dinsdag middag na een ongeluk tijdens een trai ning op het circuit van Zandvoort in bewusteloze toestand opgenomen. Peter son, die een hersenschudding had, is naar Londen gereisd om zich daar onder behandeling van zijn privé-arts te stel len. In tegenstelling tot vorig seizoen is men er nu niet in geslaagd om wat sterke spelers van buiten het district aan te trekken. Het enige vreemde gezicht achter de geplaatsten Brandse, Mout- haan, Wijnands en Klotz is dat van de DDV-er Van Hoof. De „B”-dames zullen waarschijnlijk uitdraaien op een revan chematch van de districtstitelstrijd tus sen Els de Jong en Lili Weyers. Zondag om 8.15 uur wordt gestart met de eerste van de ongeveer 300 af te werken par tijen. Volgende week zaterdag verwacht men dan rond het middaguur aan de finales te bbginnen. Zondag staat er ook nog een restantje promotietennis op de kompetitietafel. Heemstede 1 moet opnieuw de reis naar Rotterdam maken om te proberen de 3-3 voelt zich in het Waldhotel in Hiltrup een beetje overbodig. In dit luxueuze hotel, waar de groten der aarde re gelmatig op adem trachten te komen, zijn 30 koks in wisseldienst om het de gasten culinair aan niets te laten ontbreken. Daarom kan Post zelfs het uitgebalanceerde voedsel van de Oranjeselectie grotendeels aan zijn Duitse collega’s, die hij weinig meer hoeft te leren, overlaten. De tuchtcommissie van de FIFA zal vandaag beslissen welke de straf maatregel zal zijn tegen de Chileen Carlos Caszely, die in de wedstrijd tegen West-Duitsland uit het veld werd gestuurd. Er zijn drie mogelijk heden: een wedstrijd schorsing als er sprake is geweest van ruw spel of Brazilië deze dagen doen geloven, dat er nog niets verloren is. Dinsdag krijgen de Zuidamerikanen een twee de kans om te bewijzen dat zij wel degelijk meetellen. Schotland is de tegenstander. Het laatste duel gaat tegen de Afrikaanse vertegenwoordi ger Zaïre. ESCHENBACH (SID) Eddy Merckx heeft gisteren in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland opnieuw toe geslagen. De winnaar van de Ronde van Italië trok in de rit over 193 kilometer van Diessenhofen naar Eschenbach- Atzmlinnig tien renners mee naar winst van ruim drie en driekwart mi nuut op de groep. Bij dat tiental waren de Zweed Gösta Petterson en de Zwitser Louis Pfenninger, maar niet de drie Nederlanders die hoog geklasseerd ston den, Pijnen, Tabak en De Waal. Middenhavenstraat 27 IJmuiden Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 Bij de Engelse bookmakers is Bra zilië in koers gedaald. Na het gelijke spel tegen Joegoslavië staat de rege rende wereldkampioen op een note ring van 6-1. Voor het openingsduel stond de ploeg van Zagalo genoteerd voor 9-2. West-Duitsland blijft favo riet. Kon men enige dagen geleden voor een inzet van vier nond nog negen pond incasseren als West- Duitsland er in slaagt de titel te winnen, nu krijgt men „slechts” ze ven pond. onsportief gedrag, twee wedstrijden schorsing voor belediging van de scheidsrechter en drie wedstrijden schorsing voor geweldpleging tegeno ver spelers of publiek. De commissie die naar aanleiding van het scheids- rechtersrapport zal uitmaken onder welke categorie deze rode kaart valt, bestaat uit voorzitter generaal Abdel Aziz Moestafa (Egypte) en de leden Abilio d’Almeida (Braz.), dr. Artemio Franchi (It), Ramon Coll (Cri) en generaal Torsk Yomnak (Tha). Jan Wagenaar heeft in deze hartdra- verij met twintig mille aan prijzen uit stekende gangmakers in Henriette Sig nal, Florissant en Karei Duke. Deze paarden worden zelden of nooit „op wachten” gereden maar gooien van huis uit de knuppel in het hoenderhok. Op zo’n manier krijgt Henri, wiens gewon nen bedrag al meer dan ƒ362.000 be draagt, een koers op maat. De tips: 1. H. Valkenburg-prijs (le afdeling) 1. Karin v.d. Unie, 2. Kairos Six, 3. La Kolo, outs. Larina T. 2. O. v. Tussenbroek-prijs (le afde ling): 1. Marieke D, 2. Mary Hollandia, 3 Mano Kandia, outs. Marion Fortuna. 3. H. Valkenburg-prijs (2e afdeling): 1. Luitenant Dixy, 2. Lammert, 3. Lord Easter, outs. Kermit G. 4 Mereveld’s Mijlrecord-prijs (le heat): 1. Henri Buitenzorg, 2. Florissant. 3. Henriette Signal, outs. Marzfuchs. 5. J. P. Veth-prijs: 1. Kwik Hanover, 2. kapitein Sister B, 3. Hero Hollandia outs. Keen Speed. 6. C. Vredenburg-prijs: 1. Lord Axkit, 2. Jamaica Boy, 3. Kamiel, outs. Ivan van Barke. 7. O. v. Tussenbroek-prijs (2e afde ling):!. Miltiades J, 2. Mr Bento, 3. Musketier, outs. Moneymaker. 8. J. Voerman-prijs: 1. Leo Hanover, 2. Jay Rodney J, 3. La Damsel, outs. Karo- lijn Thar. 10. E. E. v.d. Ven-prijs: 1. Stal Singels (Micky en Kerry) 2. Michel Nimble, 3. Lestavil, outs. Lily Supreme. ook mee een 100-jarig kerkje te behoeden voor de sloop? Mensen restaureren zelf en ik preek er elders 300 x voor. Mag ik u 2. vragen? Giro 884212 RK Kerkbestuur ’t Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Doet u het meteen? Veel dark! J. Dellemijn, pastoor. plaatsen. In dat geval blijft de uitslag van ArgentiniëNederland voor de eindgroep van kracht. Het sprintnummer van zesjarigen heeft veel van belang verloren door de absentie van de zieke Jaspis du Bois en Jojo Buitenzorg, die in de Elite Rennen in Gelsenkirchen start. Hierdoor krijgt een iets mindere garnituur nu ook eens de kans een fors bedrag te winnen. Martin Vergay heeft met Jane Mac hiertoe de beste kansen. De tips: 1. Carl Schlüter-prijs: (le afdeling): 1. De Maagdeneilanden hebben de toch al niet imponerende kracht die zij ge woonlijk op kunnen brengen dit jaar verdeeld over twee ploegen: de Ameri kaanse en de Britse Maagdeneilanden, waarbij de sterkste speler (Hook) in het Britse team terecht is gekomen. Van de ploeg die in de groep van Nederland speelt, bleek tijdens dit toernooi een van de leden de regels van de rochade niet geheel meester te zijn. Dit is minder verwonderlijk dan het lijkt, want de mensen die in Nice aanwezig zijn vor men de elite van een schaakgemeen schap van slechts twintig zielen Sosonko kreeg met de Drakenvariant van het Siciliaans met zwart tegen Pu- rington slechts een klein voordeel, totdat de witspeler een zwenking uitvoerde die zijn dame van aanvalswapen tot aanval- sobject maakte. Sosonko won daarna snel. Ree won tegen Reussner in een dame- gambiet eerst een pion, toen een kwali teit en tenslotte een paard. Enklaar had tegen A. Scherman met zwart in een Koningsindiër nog de meeste moeite om te winnen. Toen een koningsaanval Enklaar twee pionnen had opgebracht liet Scherman zich mat zetten. Kuypers kon tegen N. Scherman de vader van de tegenstander van Enklaar op de twaalfde zet een toren, een stuk of een dame winnen. Voordat hij zijn keus kon bepalen gaf zwart op. Twee Nederlandse spelers maakten gisteren een einde aan afgebroken par tijen uit vorige ronden. Sosonko kwam in zijn partij uit de zesde ronde tegen de Mexicaan Lara remise overeen, waar door de eindstand in de ontmoeting NederlandMexico 3-1 in het voordeel van Nederland werd. Jan Timman versloeg in de afgebro ken partij uit de zevende ronde de Griek Makropoulos. Dat bracht de stand in deze wedstrijd op een maximale 4-0 voor Nederland. De voorzitter van de Westduitse voetbalbond, de 70-jarige Hermann Gösmann werd bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof van West- Berlijn van zijn tas bestolen, waarin volgens zijn zeggen ruim achtduizend gulden zat, een aantal toegangskaar ten en enige belangrijke papieren. Op het moment dat hij zijn bagage af haalde werd hij omringd door een aantal handtekeningen jagers. Nadat hij hun wensen had vervuld bemerk te hij dat zijn tas, die hij naast zich had gezet, was verdwenen. HAARLEM. Bert de Jager en Ruud Wielart, beiden van de atletiekvereniging Haarlem, maken deel uit van de Neder landse heren-atletiekploeg, die op 22 en 23 juni in Aarhus in de West Athletic- wedstrijd tegen Denemarken, Oostenrijk, België, Zwitserland en Spanje uitkomt. Bert de Jager vormt met Henk Brouwer, Raymond Heerenveen en Sammy Mon- sels de estafetteploeg op de 4 x 100 meter. Ruud Wielart komt uit op zijn specialiteit, het hoogspringen. Brazilië hoeft, na het teleurstellen de gelijke spel van 0-0 tegen Joego slavië, nog niet te wanhopen. Al ver klaren veel „voetbalkenners”, dat de Brazilianen hun titel niet gaan pro longeren, de traditie leert, dat alle vroegere wereldkampioenen hun eer ste wedstrijd van het eindtoernooi niet bijster sterk begonnen. Alleen in m 1970 had de latere winnaar. Brazilië, If g een uitstekende start. W VV In 1934 geloofde niemand in een wereldtitel voor de Italianen, toen zij met een overwinning van 1-0 en een gelijkspel van 0-0 tegen Spanje waren begonnen. Toch werd Italië het sterkste voetballand van de we reld. Vier jaar later, toen de Azzuri hun titel moesten verdedigen, werd in de voorronde pas na verlenging van Noorwegen gewonnen. Het was de eerste stap, zij het moeilijke, naar een nieuw kampioenschap. In 1950 speelde Uruguay in zijn eerste duel tegen gastland Brazilië verre van im posant, maar werd wel de latere winnaar van het toernooi. Ook West- Duitsland, nu één van de grote favo rieten, had het op weg naar zijn wereldtitel in 1954 in het begin erg moeilijk. Tegen de zwakke Turken had het tachtig minuten lang een achterstand van 0-1. In 1958 kwam de Jules-Rimet-bokaal verrassend te recht bij de Brazilianen, die beschik ten over een nog zeer jonge Pele. Tijdens het toernooi in 1962, in Chili, kwamen dfe titelhouders tegen de Tsjechen niet verder dan een gelijk spel van 0-0. Het was het tweede treffen in de groep. Toch werd Brazi lië winnaar. In 1966 veroverde gast land Engeland de felbegeerde trofee, maar daar had het in het begin helemaal niet naar uitgezien. De En- gelsen moesten in hun eerste duel Uruguay een remise van 0-0 toestaan. Vier jaar geleden had de latere we reldkampioen, Brazilië, wél een goede start, maar spelers als Pele, Tostao, Gerson, Jairzinho en Rivelino zorgden dan ook voor het klasseverschil met de andere landen. Dit lijstje moet Merckx won de rit in een tijd van 5 uur 23 minuten en negen seconden. Tweede werd de Italiaan Conti, derde diens landgenoot Bitossi en vierde de Zwitser Spahn. Aan de top van het klassement heeft Merckx een voorsprong van negen se conden op Gösta Petterson en van veer tien seconden op Louis Pfenninger. In de Ronde van Luxemburg heeft de Belg Freddy Maertens de eerste etap pe (172 kilometer van Luxemburg naar Bettenburg) gewonnen. Hij was de snel ste sprinter van een groep, die kort voor de finish het al vrij vroeg ontsnapte duo Fedor den Hertog-Lucien de Brauwere (B) inliep. De voorsprong van dit tweetal bedroeg op een gegeven moment meer dan drie minuten. Achter Maertens leg de Gerben Karstens beslag op de tweede plaats. Frans Verbeeck werd derde, Her man van Springel vierde en Cees Priem vijfde. De etappe-klasseringen zijn de zelfde als die in het algemeen klasse ment na de eerste dag. De negende etappe van de Ronde van Oostenrijk leverde een overwinning op voor de Fransman Guy Leleu. Hij noteerde over de 133 kilometer van Bad Hofgasteinaar naar St. Wolfgang een tijd van 3 uur, dertien minuten en 23 secon den. In het algemeen klassement heeft de Oostenrijker Mitteregger een voor sprong van 24 seconden op de Rus Lavroesjkin. Van Dongen is de beste Nederlander: zesde op 1.42. Pronk is zevende (op 5.25) en Langen achtste (op *18). De andere halve finalepartij, tussen de Amerikaanse favoriete Chris Evert en de Westduitse Helga Masthoff, was minder eenzijdig. In de voorgaande vier duels tussen beide speelsters had de Westduit se nimmer een set kunnen veroveren en ook nu lukte dat weer niet. Helga Mast hoff had wel een goede start en nam met 4-1 de leiding in de eerste set, voornamelijk door uitgekiende dropshot- jes en aanvallend netspel. Daarna nam Chris Evert echter op ondubbelzinnige wijze het initiatief over. De Amerikaan se bracht een onnavolgbare variatie in haar drives en kwam op deze wijze snel op 4-4. Na 5-5 doorbrak Chris Evert de service van de Westduitse opnieuw, waarna het veroveren van de eerste set kinderspel was. In de tweede set begon de 32-jarige Westduitse al vermoeid heidsverschijnselen te vertonen, maar kreeg bij 3-2 toch nog vier doorbraak punten voor 4-2. Maar Heisa 'l'tes+hoff faalde en kwam er verder niet meer aan te pas: 7-5 6-4. Uitslagen: Halve finales herendubbel spel: D’ck Crealy (Austr.) en Onny Pa- run (Nw Zl)Björn Borg (Zwe.) en Alexander Metreveli (SU) 7-5 6-0. Halve finales gemengd dubbelsoel: Martina Navratilova (Tsjech) en Iban Molina (Col)Gail Chanfreau (Fr) en Patrice Dominguez (Fr) 6-3 7-6. Rosie Darmon (Fr) en Marcello Lara (Mex) Nathalie Fuchs (Fr) en Wan ar" drella (Fr) 7-6 3-6 7-5. HAARLEM/IJMOND. Terwijl de districtskampioenschappen op het tennis park Groenendaal vandaat de finales beleven maakt de wedstrijdleiding van Heemstede (Ruud Klint, Adri Kuhlman en Johan Hollander) zich gereed om het rondtrekkende tennisvolk zondag op Eindenhout te ontvangen. 4 Is de levensverzekeringspolis ook winstgevend voor mij? n Deel ik vanaf de eerste dag mee I in de winst? Q Wordt ook op het nrisico”-deel van mijn levensverzekering een winstuitkering bijgeschreven? Karei Bond, 2. Karonja, 3. Lola Hollan dia, outs. Krone van Nora. 2. J. F. Scherrewitz-prijs: 1. Martha R, 2. Makore du Bois, 3. Margonda, outs, Keen Brewer. 3. Carl Schlüter-prijs (2e afdeling): 1. Kean’s Buitenzorg, 2. Lowina K, 3. Lari- ce Quick, outs. Kampiko T. 4. Record-prijs der 6-jarigen: 1. Jane Mac, 2. ,Jacco Buitenzorg, 3. Jacky Spen cer, outs. Joke. 5. J, W. Sluiter-prijs: 1. Inyala, 2. Limbus Hanover, 3. Judge Olivier, outs. Javillo du Bois. 6. W. H. Singer-prijs:l. Kaper W, 2. Azelino B, 3. Ido Hanover outs, Uriosis P. 7. W. Steelink-prijs:l. Icarus, 2. Iltis Hollandia, 3. Lady, outs. Hans. 8. L. van der Tonge-prijs: 1. Impala, 2. Hilda Z, 3. Isidore, outs. Francisco. 9. D. Schulman-prijs (le afdeling): 1. Leconda, 2. Leo Arctic, 3. Lissy, outs. Lady Bird. 10. D. Schulman-prijs (2e afdeling): 1. Jay Rodney J, 2. Lucy Bloemlust, 3. Longshot, outs. Kasper Mac. Joao Havelange, de dinsdag tot nieuwe voorzitter van de FIFA geko zen Braziliaan, is gisteren per vlieg tuig via Parijs naar Rio de Janeiro teruggekeerd. De multimiljonair ver klaarde bij zijn vertrek op het vlieg veld van Frankfort: „Ik wil mijzelf en het Braziliaanse team niet belas ten met mijn aanwezigheid. Ik lever mijn bijdrage voor de ploeg in mijn eigen huis.” Over enkele weken zal de FIFA-voorzitter weer in de Bondsrepubliek terugkeren om de fi nale bij te wonen. „Ik hoop dat ik dan mijn landgenoten aan het werk kan zien”, zei Havelange, die in 1966 tijdens de eindronden van het we reldkampioenschap zijn land in de eerste finaleronde uitgeschakeld zag worden. Na de overwinning van 2-0 op Australië moesten de Oostduitsers Vogel en Kirsche naar de dopingcon trole. Bij Australië moesten Utjeseno- vic en Mackay het onderzoek onder gaan.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11