Schotten dronken BRACHT DDR IN VERWARRING WK 74 Stop sloeg door NUCHTER SPEL AUSTRALIËRS Rasic: „Oostduitsers zijn beter dan Westduitsers” 1 Roodkapje Gezichtsbedrog B XATERDAG 197 4 JUNT SPORT a i V erbazingwekkend Vaste greep te ie i I it - - Loopwonders uit Zaire hielden schade beperkt (Van onze sportredactie) ook Sprookje verliep ook krom en hard schiet. wereldkampioenschap WERELDSTOPPER i I it. lit le ie ns In voornoemd lijstje van Bild staat ook nog dat Brazilië in die openings- Schön, vond het een wedstrijd waarin Oost-Duitsland duidelijk geremd had ge speeld. „Het is”, zei hij, „verbazingwek kend hoe goed de Australiërs zich heb ben verweerd. Hun verdediging zat veel beter in elkaar dan ik verwachtte. Het was gewoon verschrikkelijk moeilijk een doelpunt te maken tegen die ploeg. Met enige angst vraag ik mij af hoe zo’n elftal zirti zal verweren wanneer zij er in slagen in het begin van de wedstrijd te scoren.” DORTMUND De Westduiteers heb ben hun favorieten. De eigen ploeg, die moeizaam langs Chili kwam, is natuur lijk het paradepaard, maar de kleine 30.000 toeschouwers in het Westfalen- stadion te Dortmund kozen snel de z(jde van de underdog, in dit geval Zaïre, dat tegen Schotland uitbundig werd begeleid in zijn onverwacht vele geslaagde acties. De grotere routine en fysieke kracht gaven de doorslag, dat wel, maar de 2-0 was heel wat minder dan Willy Ormond DORTMUND De tribunes aan de korte zijde van het Westfalen-stadion waren gisteren bezet door maar liefst 5000 Schotse supporters, ’s Middags hadden ze luidruchtig bezit genomen van het Westfalen-hotel, dat tegen het sport park aan ligt. Met ontblote lijven goten ze zich vol geestrijk nat en namen vervolgens hun plaatsen in. Na afloop van SchotlandZaïre kon echter worden gecon stateerd dat de ordedienst de zaak volledig meester was ge bleven. na zijn spionagereizen naar de „luipaar den” van Afrika had gedacht. Hij kon niet anders dan tevreden zijn: „In feite hebben we nog pech gehad. Het Alleen moet je ook bij het beoor delen van die dingen jezelf natuurlijk niet van de wijs laten brengen door het feit dat die Afrikanen Afrikanen zijn. Zulke lekkere jongens zijn het nu ook weer niet. In de eindfase zag ik hoe Ndaye in het voorbijgaan in het gezicht van Blackey sloeg (de bal was allang weg, de scheidsrechter zag niets), en even later schopte Mwepu tegen de benen van Jordan toen de scheidsrechter even de andere kant op was. I DORTMUND Was me dat even een klap in het organi satorische gezicht. Óm 20.44 uur sloegen met één grote klap de stoppen in het Westfalen-stadion door. De speaker be loofde een snelle herziening, en inderdaad werden de nog brandende lampen op dubbele sterkte gezet, zodat weer ge speeld kon worden. Elf minuten later hervatten de stakende lichtbronnen hun dienst en baadde het enige echte West- duitse voetbalstadion, waarin Nederland zowel Zweden als Bulgarije ontmoet, in een gigantische zee van licht. s- 0- s— le jn ie al le ïe ie ie it, m rs e- te et ie id se is, e- m >n ie HAMBURG (ANP) Bijna een uur lang heeft het Oostduitse voet balelftal, in dertien voorgaande wedstrijden niet verslagen, gister avond tegen zichzelf lopen vechten. Australië, hard maar eerlijk, zeer ijverig maar beperkt, verdedigend maar niet laf, boog pas in de 56ste minuut voor de Oostduitse over macht In die voor de Australiërs rampzalige minuut schopte Curran, bij een uiterste poging de bal uit een inzet van Sparwasser te keren, ko- gelhard in het eigen doel: de wed strijd was beslist. Vanaf dat moment voelden de Australiërs de vermoeid heid van bijna een uur lang onver wacht fel verweer tegen de betere tegenstander. Een kwartier later maakte Streich, 13 doelpunten in 14 interlandwedstrijden, met een schitterende voltreffer op een pass van Vogel het laatste beetje hoop bij de Australiërs dood. Wat maakte Zaïre nu zo geliefd? In de eerste plaats het speelse in hun acties. Het atletische, nog eens gedemon streerd door verdediger Mwepu, die een kwartier voor het einde plotseling ont dekte dat hij eigenlijk geen directe te genstander had en toen maar eens ten aanval trok. Na een overigens knap schot, veerde hij via een perfecte atleti sche „stut” overeind. Colin Curran doet een vergeefse po ging het eerste doelpunt van Oost- Duitsland te voorkomen. De Australi sche verdediger werkte de bal alleen maar verder in het door doelman Reilly verlaten doel En dan natuurlijk de acties van Ka- koko, het grote Afrikaanse talent dat wordt vergeleken met Johan Cruyff. Hij was twee maal dicht bij een doelpunt, maar raakte het zijnet. En dan ook Mayanga. de Afrikaanse voetballer-van", het-jaar. Niet ten onrechte, want Danny McGrain waagde zich nauwelijks naar voren, omda* de luipaarden uit Afrika inderdaad loopwonders bleken te zijn. Zelfs conditioneel waren ze niet te breken. Maar moet je nu echt blij zijn met hun komst naar West-Duitsland? Nee, dat niet, want het is hoogst begrijpelijk dat vele landen dit simplistische gedoe met afgunst hebben bekeken. Op een wereldtoernooi, waar de zestien besten worden geacht op te treden, hoort dit Zaïre nog niet thuis. Zelfs niet na de ogenschijnlijk eervolle 2-0 tegen Schot land, dat de benen op het laatst spaarde en hautain de minuten vottikte. Zaïre-doelman Kazadi onderneemt hier een succesvolle sprong naar de bal. Schotland’s spits Joe Jordan, die even later wèl zou scoren, is te laat. Wat dat betreft is hij dus hele maal Willem van Hanegem, ook wat zijn kromme passes aangaat. Er is alleen het verschil dat hij harder loopt, harder passt (strakke lage pas ses op Jairzinho met name) en bij vrije schoppen (die hij vrijwel allemaal voor zijn rekening neemt) tegelijk wedstrijd zes schoten op doel en zes ernaast heeft afgevuurd (tegen de Joegoslaven zes op doel en tien er naast), dat Brazilië twaalf keer en Joegoslavië IS keer mocht inwerpen en dat tegen de 29 „Fehlpasse” (foute passes dus) van de Brazilianen er liefst 41 van de Joegoslaven stonden. Dat getal frappeert me, om de waar heid te zeggen. Ik heb Rivelino ge turfd en nader bestudeerd. Hij deed me qua optreden, loop en houding denken aan Kootje Prins, maar dan met een snor en zonder Amsterdams accent. Rivelino heeft iets dravends over zich, zijn haren wapperen dan naar achteren en zijn loop lijkt iets schokkerigs te hebben. Maar u weet het, sprookjes verlo pen altijd volgens een vast schema. Roodkapje hield het 26 minuten vol en toen slokte de boze wolf haar op. Jammer. Het sprookje was uit, een mooie droom was voorbij. Heel kenmerkend is, dat hij nage noeg elke bal met zijn linkervoet schiet, passt en verwerkt, zelfs de ballen die voor zijn rechtervoet lig- terwijl een Joegoslaaf belangstellend en afwachtend toekijkt. duidelijk dat wij tegen Chili beduidend beter zullen moeten spelen om ook de tweede wedstrijd te winnen.” Zvonomir „Rale” Rasic van Australië zei: „Het eerste doelpunt van Oost- Duitsland zou ik graag nog een keer rustig op de televisie willen zien. Ik ben er namelijk nog steeds van overtuigd dat het buitenspel was. Wanneer alle scheidsrechters zo zijn als die van vana vond hebben wij weinig kans. Joesoef N’Diaye heeft helemaal niet goed geflo ten. Maar buitenspel of niet, het eerste doelpunt zou zonder onze medewerking nooit tot stand zijn gekomen. Wanneer ik vergelijk wat ik vanmiddag van West-Duitsland op de televisie en vana vond van Oost-Duitsland op het veld heb gezien, heeft de DDR het betere elftal. Oost-Duitsland speelde namelijk veel meer onder druk, omdat zij moes ten voetballen tegen een elftal dat door iedereen als zwak werd beschouwd. Wat mijn ploeg betreft, over de eerste helft ben ik tevreden, na rust hadden wij het beter kunnen moeten doen. Bij ons heerst nog te weinig discipline in de ploeg.” Dat klinkt dus allemaal heel posi tief, maar ik moet eerlijk zeggen dat hij me toch nogal tegenviel. In de eerste helft was hij nog wel actief (35 keer aan de bal), maar in de tweede helft werd hij toch wegge speeld door de formidabele Oblak: toen was hij nog maar 22 keer aan de bal. En van die 29 foutieve passes van de Brazilianen heeft hij er min stens vier voor zijn rekening geno men, terwijl hij ook nog zes keer de bal kwijtraakte (ik weet niet hoe Bild zoiets registreert; is het een Fehlpasse als Rivelino een zo inge wikkelde schijnbeweging uitprobeert dat hij zijn eigen benen niet meer herkent en over de bal struikelt, Zaire-Schotland was een soort sprookje, wat entourage betreft (al die lawaaiige Schotten, en al die pro- Zaïrische niet-Schotten, en de lichten die vanuit Afrika door een medicijn man werden gedoofd), maar ook voor het gevoel van de toeschouwers: Roodkapje en de Boze Wolf. Zaïre was natuurlijk Roodkapje en Schot- tweede doelpunt glipte doelman Kazadi door de vingers. Na rust was Schotland niet best meer. Ik vind het een eer dat wij hier speelden. De eerste confrontatie in ogenschouw nemend. Joego- vië-Brazilië, geloof ik dat het fysiek sterke Schotland deze poule wint”. Bovendien komt er het gezichtsbe drog van de primitieve sympathie bij. Ik heb mij in de tweede helft een tijdje voorgesteld dat de Schotten de newcomers uit het blanke werelddeel waren, en toen zag ik ze ook verba zingwekkende staaltjes verrichten „Die luidjes kunnen bijvoorbeeld uit stekend koppen, je kunt zeggen wat je wilt, en die kleine bleke, Renmerb, of zo’n onuitspreekbare naam, die kan verbluffend handig hakken en hij voetbalde zo brutaal als de beul!”... Want hoe je het ook went of keert: de wolf is nog altijd sterker en vraatzuchtiger dan Roodkapje. Alleen is de tijd niet ver meer, dat Rood kapje een negerinnetje blijkt te zijn en de wolf is veranderd in een kip die voor die zwarte Roodkapje eerst wordt geplukt, daarna gegrilld en ten slotte wordt opgevreten. Ik schat bij het wereldkampioenschap van 1982. land was de wolf, en waar wij alle maal op hoopten was, dat Roodkapje de wolf met huid en haar zou opvre ten. „Grootmoeder, wat hebt u een grote bek", zou Roodkapje zeggen, en voordat de wolf het in de gaten had, was hij al door Roodkapje verzwol gen. Helemaal onmogelijk was deze om kering der waarden niet eens ge weest. De Zdiristen (Zaïranen?) heb ben enkele goede kansen gehad, ter wijl dat tweede doelpunt van de Schotten te danken was aan Afri kaans onbegrip over Europese vrije schoppen. Want dat mankeert er nog aan het Afrikaanse spel: zij kennen de schema’s nog niet waarmee je achterhoedes oprolt die honderd jaar verdedigingscultuur achter zich heb ben, en zij kennen evenmin de sche ma’s waarmee je muurtjes bij vrije schoppen omlaag haalt. Maar voor het overige hbeben al die spelers van Zaïre de maarschalkstaf in hun be- nn. Zij kunenen dingen (en durven De slechts 15.000 toeschouwers in het Volkspark-stadion van Hamburg hebben een uur lang met verbazing gekeken naar de botsing tussen de twee nieuwe lingen in een eindronde van het wereld kampioenschap. Het voetbal van de Au straliërs was ouderwets in Europese ogen, ongecompliceerd, rechtlijnig en dat was iets waartegen de Oostduitsers aan vankelijk geen wapen vonden. De op bouw van Sparwasser en Pommerenke op het middenveld leidde tot een vloed van aanvallen, maar slechts tot een zeer beperkt aantal kansen. Manfred Schafer, maar ook Utjesenovic, Curran en Wil son, toonden een voortreffelijk begrip voor het juiste moment van ingrijpen in de Oostduitse combinaties. De ploeg, be gonnen met maar twee spitsen, Alston en Buljevic durfde bovendien uit de verdediging te komen en bij die vlagen bleek dat Buljevic een balvaardigheid bezat, die de Oostduitse verdedigers her haaldelijk verraste. De DDR bleef verkrampt spelen in de eerste helft, die niet meer opleverde dan een gericht schot van Sparwasser en een kopbal van Streich. In de pauze had Buschner, de Oostduitse coach, zijn spe lers er kennelijk van overtuigd dat de kangoeroes door de knieën moesten gaan onder de stormloop. Buschner kreeg ge lijk. De Australiërs, die met hun 4-4-2- systeem bewust voor de verdediging hadden gekozen, voelden de verrichte arbeid, die in de eerste helft nodig was och bij uitvallen voldoende mankracht in de aanval te hebben. nen. Zij kunnen dingen (en durven ook dingen) die ik menige Ajacied nooit zie doen: schijnbewegingen subtiele passeeracties, fantasierijk sa menspel op het middenveld Peter Lorimer en de boomlange Joe Jordan voltrokken het vonnis, maar de Afrikanen lieten na de rust helemaal niets meer toe. Scheidsrechter Gerhard Schulenburg, in een hip paars kos tuum, omdat de Schotten met zwarte tricots speelden en de Zaïristen ook al verwarrend konden werken vanwege hun huidskleur had de handen onver wacht vol. De Afrikanen compenseerden hun mindere kunde met keiharde char ges. N’daye en Billy Bremner gingen openlijk op de vuist. Lobilo, de knalhar de centrumverdediger, aarzelde geen moment om Jordan te beschadigen, waardoor de Schotten, gewend aan har de tackles, van hun stuk werden ge bracht. nu volgens schema... Georg Buschner, de trainer van Oost- Duitsland, maakte er geen geheim van dat zijn ploeg angst had gekend voor het duel met de onbekende Australiërs. Buschner: „Ons spelpeil werd duidelijk nadelig beïnvloed doordat een belangrijk deel van de spelers zich niet kon losma ken van de zenuwen. De twee doelpun ten hebben ons daarvan verlost en de verkramptheid doen verdwijnen. Wij hebben onze eerste taak volbracht. Daarmee ben ik tevreden, maar het is Willy Ormond, de Schotse coach die geprofeteerd zou hebben dat zijn forma tie de vloer met Zaïre zou aanvegen, biechtte eerlijk op: „Ik heb nooit gezegd dat Zaïre niet kon voetballen. De desbe treffende Schotse journalist is bij ons tot ongewenst persoon verklaard. Maar in Caïro kón Zaïre niet zo goed zijn. Het veld daar was bar slecht. Hier hebben ze laten zien waartoe ze in staat zijn. Dat is veel, mag ik wel zeggen. Ik vond het een openbaring, dit Zaïre. Het had twee goals kunnen maken, maar wij zes, als doelman Kazadi niet zo goed had ge keept. Overigens was het duel wel te hard. Holton (rugblessure), Bremner (knieblessure) en McGrain (dijbeenbles sure) zijn zwaar geblesseerd en spelen waarschijnlijk tegen Brazilië niet mee”. Opstellingen: Schotland: Harvey: Jardine, McGrain, Bremner, Holton: Blackley, Dalglish: Hay, Lorimer, Jordan (Hutchinson) en Law. Zaire: Kazadi; Mwepu, Mukombo, Bwanga. Lobilo; Kllasu, Mayanga (Kembo), Mana; N'Daya, Kidumu (Kibonge) èn Kakoko. Scheidsrechter: Schulenburg (W.-Dld), 30.000 toeschouwers. Gele kaarten voor Holton en Kidumu. Jupp Derwal, een van de assistenten van de Westduitse chef-trainer Helmut De opstellingen: Oost-Duitsland: Croy; Ki- sche, Bransch, Weise en Watzlich; Sparwasser, Irmscher en Pommerenke; Löwe (Hoffmann), Streich en Vogel. Australië: Reilly; Utjesenovic, Schafer, Wil son, Curran; Richards. Mackay en Rooney; Warren, Alston, Buljevic. Scheidsrechter: N’Diaye (Senegal), 15.000 toe schouwers. Gele kaarten voor Watzlich, Vogel en Kische (O.-Did) en Richards (Austr.). Buljevic kon incidenteel de Oostduitse aanvalsgolven nog wel eens onderbre ken. maar hij vond steeds minder men sen in zijn omgeving om in de combina tie te betrekken, Oost-Duitsland hield Australië in een vaste greep en met de treffer van Sparwasser en Curran, die tot stand kon komen doordat Schafer de buitenspelval iets te laat openzette, kwam bij de Duitsers overtuiging als aanvulling van de overmacht. Streich, met een schitterende voltreffer, zorgde voor 2-0 en vanaf dat moment realiseer den de Oostduitsers zich dat 'net nuttig was enige reserves te bewaren voor de wedstrijden tegen West-Duitsland en Chili. De Duitse televisiecommentator zei het zo treffend, toen die kogel van Breitner in de Chileense Winkelecke suisde: het historische eerste doelpunt van het wereldkampioenschap 1974 was gescoord! In de tweede helft kon hij een nieuwe primeur melden: de eerste rode kaart was uitgedeeld, min of meer uitgelokt overigens door de eerste home-referee, die de eerdere overtreding van Vogts niet bestrafte. Dat zijn dus al drie historische eer stelingen op een rijtje. Er waren er al veel meer geweest: de eerste aftrap bij Brazilië-Joegosla vië, de eerste free kick aldaar, de eerste vrije schop, de eerste kopbal, de eerste ingooi en de eerste redding van de keeper. Ook het eerste schot op het doel zagen we bij Brazilië- Joegoslavië, en de eerste gele kaart. Een uitzonderlijk historische wed strijd dus, want het leverde ook nog het eerste gelijke spel en de eerste 0-0 op! Een ding ontbrak slechts: het eer ste buitenspelgeval. Het Duitse dag blad Bild meldt althans dat nóch Brazilië nóch Joegoslavië voor bui tenspel bestraft werden. West-Duits land komt dus de eer toe het eerst buitenspel te hebben gestaan in de tweede wedstrijd, en trouwens ook voor de eerste overwinning te hebben gezorgd, en voor de eerste opvoering van de Volksbühne. Want zo mocht je de effectieve kronkelblessures van sommige Duitsers toch wel noemen. Het wachten was toen nog op het eerste doelpunt van een voorhoede speler, de eerste penalty, de eerste wedstrijd zonder gele kaart, de eerste monsterzege en de eerste goede wed strijd... Dat laatste hebben we, min of meer, bij Zaïre-Schotland te zien ge kregen, de rest leest u wel in de wedstrijdverslagen. Met Cor van der Hart zagen de toe schouwers een groep Afrikaanse voet ballers die hun visitekaartje afgaven. Potten zullen ze niet breken, dat is een duidelijke zaak. Maar de manier waarop ze tegen het einde de counter hanteerden, verraadde de hand van mr. Blagojew VI- dinic. de geroutineerde Joegoslavische trainer. Dat was eigenlijk een grote verrassing, want de Schotten zouden over deze nieuwkomers moeten heenwandelen. Ze drukten die bedoelingen overduidelijk uit. De Nederlandse bondscoach Cor van der Hart, in Dortmund aanwezig: „In de grond van de zaak kunnen die lui uit Zaïre niets. Schotland speelt zelfs 3-3-4 en dat is onmogelijk in deze tijd. Waar om ik hier ben? Ach, dat weet ik zelf eigenlijk niet. Ik heb de Bulgaren en Zweden al gezien en dit Schotland is natuurlijk ook het echte Schotland niet”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13