GE DE SAAIE WEVERS MOETEN WEG Huidoverbrenging in dienst van niertransplantatie NFORMATIE "1 Wat kan I® met gekleurd zand doen? DK Met kwastenreiniger het hoekje om Eigen ontwerp zandstralen op ruiten gö L’ tips voor vrije tijd „MET EEN STUKJE HUID KUN JE ZONDER LEVENSGEVAAR KNUTSELEN, MET NIER NIET" door Hans Gelijnse Cijfers Antistoffen Vrijwilligers j u Ni 197 4 1 3 Vleit k. t de 4 X „Met een stukje huid kun je zon der levensgevaar voor de patiënt knutselen, met een nier niet”. Aan het woord: dr. J. G. Eernisse, hoofd van de bloedbank van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden en in die functie ook betrokken bij een onderzoek dat zich richt op het be strijden van afstotingsreacties die korte of lange(re) tijd na orgaan- transplantaties kunnen optreden. Voor dat onderzoek werden onlangs honderd vrijwilligers gevraagd, die naast het regelmatig geven van kleine hoeveelheden bloed even tueel ook bereid moeten zijn aan het „knutselen” mee te werken door een stukje huid af te staan of te ontvangen. Voor de leek mag het begrip transplantatie de laatste tien, vijf tien jaar gemeengoed zijn gewor den, medisch gezien zijn er nog pro blemen te over. Die liggen niet op het technische vlak; het o verplan ten van een orgaan uit het lichaam van de donor in dat van de ontvan ger is, om het zo maar uit te druk ken, een fluitje van een cent. Dr. Eernisse: „Maar daarmee zijn we er nog niet. Wij zoeken al jaren naar mogelijkheden om de ernst van de afstoting van het overgeplante or gaan te verminderen en daardoor naar een beperking van de be nodigde hoeveelheid medicijnen die de afstotingsreacties moet voor komen”. 2*2 1 - Deze gegevens zijn opgeslagen in Datum handtekening. I rfi&i J 1V» jLi UDIM 217 ’S) 1 islag. as of 9 ig een aan: arlem duceert :>raak XI w s van >tuur. De stichting Eurotransplant, gevestigd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, beschikt over alle gegevens (bloed-, HLA- en in de toekomst wellicht ook MLC-groepen) van nierpatiënten. een computer. Komt een nier van een donor beschikbaar, dan wijst de computer aan de hand van de gegevens aan welke patiënt(en) identieke bloed- en weefselkenmerken heeft als de donor en dus voor transplantatie in aanmerking komt. Aangetekend moet hierbij worden, dat om verscheidene medische redenen voor transplantaties alleen nieren worden gebruikt van donors die jonger zijn dan ongeveer vijftig jaar. Men kan zichzelf tot nierdonor maken door een met de hand geschreven verklaring te ondertekenen, waarvan de tekst luidt: „Ondergetekende (naam) verklaart dat hij-zij bij zijn-haar dood zijn-haar nieren beschikbaar stelt voor transplantatiedoeleinden”. Men kan bij KK glas en contactplakplastic bestellen. Dan gaat men aan het werk. Om te beginnen moet de ruit worden afgeplakt met het plakplastic. Over de breedte wordt het afdekpapier losgetrokken, vervolgens drukt men het plastic op het glas. Het gewenste patroon kan nu op de ruit worden getekend. Wat mat moet worden wordt in het plastic uit gesneden met een scherp mesje. Waar het plastic blijft zitten blijft het glas na het stralen glad. Als de ruit gezandstraald is wordt het plastic weggehaald en de ruit schoon gemaakt. En dan ziet men zijn eigen ontwerp in het glas. Is men van plan er iets heel bijzonders van te maken (met meerdere diepten bijvoorbeeld) dan is het nuttig de zandstralcrs van Krug-Kerrebijn (figuurlijk) in de arm te nemen. ereist bezit in tot zelf- Dit zogenaamde codicil (zie afbeelding) dient men altijd bij zich te dragen Bovendien moeten om later problemen te voorkomen familieleden op de hoogte worden gebracht van het bestaan van deze verklaring. Je mag aannemen dat niet iedereen een zandstraalinstal- latie in zijn huis heeft. Toch zijn er heel wat mensen, die wel eens een gezandstraalde ruit in een kast of op een tafel of waar dan ook willen hebben. Het is geen onmogelijke wens, want er is een doe-het-zelf-methode-zandstralen, dat wil zeggen, dat men zelf de voorbereidende werkzaamheden verricht en dat men dan naar de zandstraalafdeling van Krug-Kerrebijn (Haarlem of Zaanstad) tijgt teneinde daar de afbeelding naar keus in het glas te laten spuiten. ook: Ook dit boek is een beste gids voor degenen, die de naald als crea tief wapen gebruiken. Na een uiteen zetting van technieken en ontwerp- kunst volgt weer een enorme rits van voorbeelden, van poppen tot wand kleden en alles wat daar tussen ligt. Barbara Snook, een Engelse, verza melde een formidabele rij steken voor het borduren: in totaal 450. De naam van haar boekje (ook uitgege ven door Cantecleer in de Bilt) is dan ook duidelijk: 450 steken voor crea tief borduren”. We wisten eerlijk gezegd niet dat er op zoveel manie ren geborduurd kon worden. De lief hebbers kunnen gevarieerd aan de slag. Dr. A. Blussé, medewerker aan het onderzoek en contactpersoon bij het se lecteren van de vrijwilligers: „Het snel kunnen vaststellen van deze HLA-groe- pen was een belangrijke stap vooruit. Maar we hebben ontdekt dat ook andere weefselgroepen een belangrijke rol in de afstotingsreacties spelen. Wanneer ook deze weefselgroepen (de MLC-groepen) Op de voorgrond dr. Blussé („gemotiveerde vrijwilligers”) ei achter hem dr. Eer- nisse („Wij lopen voorop”). Stenen in allerlei kleuren bestaan al zeer lang. Nu is er ook grint en zand in diverse kleuren. En dan gaat het niet om op natuurlijke kleur gesorteerde kiezels, maar om kunst matig gekleurd materiaal. Zo kun je nu bijvoorbeeld groen zand krijgen als je daar zin in hebt en rood grint. De exploitatie- en handelsmaatschap- pij Lieben BV in Maastricht is de leverancier. Het procédé komt op het volgende neer. Elk korreltje is „ge verfd” of zo men wil omgeven met een laagje kunsthars epikote, ontwik keld door Shell Nederland Chemie BV. Het gekleurde zand is kwarts- zand (korrelgrootte van 0,1 tot 0,5 mm). Evenals het grint kan het gele verd worden in de kleuren zwart, rood, rose, blauw geel, wit en groen. Door het harsmengsel wordt de kleur vastgehecht aan zand en grint, maar bovendien zorgt het voor een goede houdbaarheid. Als je gaat bedenken wat je met die kleurencombinaties allemaal kunt doen is het voor crea tieve geesten een grote aanwinst. Het kan gebruikt worden voor allerlei technieken of dat nu in de keramiek is, in de bouwsector, voor decoratie, voor afscheidingen, wand- en ge velbekleding, sportaccommodaties (springbakken), gekleurde zandvulling van allerlei glazen of kunststofvazen. schalen en noem maar op. De methode van werken: het hardboard op het rechte ge deelte vastzetten. Dan het board behandelen. Nadat de kwastenreiniger en het water door het board zijn opgenomen, het board voorzichtig ombuigen en met een spijker vast zetten. Daarna de behandeling herhalen totdat men helemaal het hoekje om is. Dat het onderhoek van groot belang is voor de behandeling van nierpatiënten, blijkt wel uit de cijfers van de Nier Stichting Nederland. Jaarlijks komen er in ons land zon 400 nierpatiëhten bij, terwijl maar vo«r in totaal 500 patiënten de mogelijkheid bestaat thuis of in een zogenoemd dialysecentrum aangesloten te worden op een kunstnier. Ongeveer 300 van hen konen in aanmerking voor transplantatie, wanneer een geschikte donor is gevonden. Daarmee is de cirkel rond: meer (geslaagde) transplantaties betekent dat er meer kunstnieren vrij komen en dus meer patiënten direct behandeld kunnen worden. Dr. Eernisse: „Het gezegde: geen twee mensen zijn he:zelfde, gnat min of meer ook in dit gevel op. Daarom is het van zo groot belang dat steeds meer mensen zich aanmelden als nierdonor. De moge lijkheid dat jt bij een transplantatie komt tot idenieke bloed- en weefsel groepen en dus tot een kleinere kans op afstoting van de nier, wordt daardoor alleen maar gr»ter.” Dat onderzoek (dr. Eernisse: „Wij lo pen mee voorop in de medische wereld”) vindt plaats in het laboratorium voor immuno-haematologie van het AZ-Lei- den. Het staat onder leiding van een erkend expert in deze tak van de medi sche wetenschap, prof. dr. J. J. van Rood. Het onderzoek dient op dit moment vooral de niertransplantaties, waarvan er in ons land sinds 1966 ongeveer 200 zijn verricht. Het knelpunt bij dit soort transplantaties is dat snel een nier kan om te blijven functioneren maar ongeveer 24 uur buiten het lichaam van de donor bewaard blijven vastgesteld moet worden of donor en ontvanger wel dezelfde bloed- en vooral ook weef selgroepen hebben. Is dat niet het geval, dan zouden zich in het lichaam van de ontvanger anti-stoffen vormen, die de „indringer” na korte tijd afstoten. Deze weefselgroepen, te vergelijken met bloedgroepen maar daarvan onaf hankelijk, bevorderen volgens prof. Van Rood in hoge mate de kans dat een getransplanteerd orgaan langere tijd blijft functioneren. In het AZ-laborato- rium zijn de laatste tien jaar op het gebied van het herkennen van bepaalde weefselgroenen (de zgn. HLA-groep) be langrijke resultaten geboekt. In korte tijd kan nu vastgesteld worden of bij een niertransplantatie donor en ontvan ger gelijke HLA-groepen hebben. Als dat zo is, blijkt het lichaam van de ontvanger de „nieuwe” nier minder snel af te stoten. Wanneer bloed- en HLA- groepen van donor en ontvanger die niet aan elkaar verwant zijn dezelfde zijn, kan een ingeplant lichaamsorgaan soms even goed overleven en functione ren als wanneer het werd getr; nsplan- teerd met als donor een broer of zuster van de patiënt met identieke bloed- en weefselgroepen. Soms hebben bepaalde produkten mogelijkheden, die zelfs de makers voor verrassingen stellen. Zo is het bijvoorbeeld met Alabastine kwastenreiniger, gemaakt om vuile verf kwasten weer in goede conditie te brengen. Maar wat blijkt nu? Je kunt er ook hardboard dusdanig mee bewerken, dat je het om kan buigen. Wanneer je hardboard om een bocht of een hoek moet werken dan was dat toch wel een levens groot probleem. Het board zacht maken op de plaats, waar je het wil buigen, was de goede raad. Dus werd er met water gewerkt. Maar, zoals men weet, heeft dit soort board een keiharde bovenlaag, die geolied is of verlijmd, zodat dat water er nu niet bepaald één, twee drie in doordringt. Om het toch week te maken was veel geduld en tijd nodig. Nu blijkt echter, dat het met kwastenreiniger aanmerkelijk sneller kan. De reiniger lost de waterafstotende laag op, waardoor het preparaat diep in het board kan doordringen. Als dat ge beurd is kan men met water aan de slag gaan. Het schijnt de helft aan tijd te kosten. (tcïIaA^Gv^ÏIa van donor en ontvanger gelijk zijn, neemt de ernst van de afstoting verder af. Het gaat er in deze fase van het onderzoek om, dat we ook de MLC- groepen snel kunnen bepalen en meer kennis krijgen van de invloed van deze groepen op overleving of afstoting van een getransplanteerd orgaan.” Om dat te bereiken kan bij de vrijwil ligers die zich voor het onderzoek heb ben aangemeld, overgegaan worden tot experimentele huidtransplantatie. Een klein stukje opperhuid van plusminus 1 vierkante centimeter wordt getransplan teerd van de arm van de donor naar die van de ontvanger. Geneesmiddelen, die overleving van dit stukje huid in zijn vreemde omgeving moeten beïnvloeden, worden niet toegediend. Eén tot drie weken na de transplantatie vindt afsto ting van het stukje huid plaats en ont staat een korstje. Op de arm van de ontvanger blijft een klein rond litteken over. Deze experimentele huidtransplanta- ties vinden slechts plaats in het zeldza me geval dat onder de 100 vrijwilligers een donor en ontvanger met passende bloed- en weefselgroepen zijn. V’anneer door dit transplantatie-experiment het belang van MLC-groepen blijkt en zij snel kunnen worden vastgesteld, kan dit in de toekomst ook gebeuren bij andere vormen van transplantatie, bijvoorbeeld niertransplantaties. Anders gezegd: wanneer identieke kenmerken van donor en ontvanger lei den tot zo’n 20 dagen huidoverleving na de transplantatie, is de kans dat een overgeplante nier of een ander or gaan ten minste één jaar en waar schijnlijk veel langer goed functioneert (met minder doses medicijnen en daar door minder bijwerkingsverschijnselen) ongeveer 95 percent. Een soort medisch ei van Columbus, als het ware. De moderne vrouw gaat in zekere zin terug naar het tijdperk van de jonkvrouw uit de riddertijd. Ze heeft het plezier van zelf iets te maken op het gebied van handwerk hervonden. En de moderne vrouw heeft heel wat meer mogelijkheden dan de Jacoba’s van Beieren vroeger. Je hebt dat vooral in de gaten als je weer eens wat nieuwe handwerkboeken door bladert. Die boeken verschijnen met grote regelmaat en in groten getale. Uitgeverij Cantecleer staat op de kantelen van de handwerkerij boven en vooraan. In de serie Nieuwe Vormgeving zijn twee aantrekkelijk uitgevoerde boeken van Donald Willcox versche nen: „Nieuwe vormgeving in weven” en „Nieuwe vormgeving in naald werk”. In het weefboek trekt deze Donald (voorzichtig) van leer tegen veel boeken over weven, die er in de loop der jaren zijn verschenen. Hij vindt en acht zich daarin gesterkt door een onderzoekje onder een aan tal wevers dat die boeken het hart van de wever niet raken. Door tegen stellingen te creëren probeert Donald zijn lezers te prikkelen. Het saaie moe<t weg. de zelfingenomeheid ook van de wevers. Willcox heeft ander half jaar gesnuffeld bij wevers (zo’n vijfhonderd, vooral in Scandinavië). Het resultaat van dat gesnuffel heeft hij dan vastgelegd waarbij het ken merkende is dat hij de wever creatie ver wil zien en niet meer vastgeroest aan oude regels. De laatste jaren is dat meer en meer gebeurd. Van die experimenten, nieuwe stijlen en tech nieken verhaalt Willcox. Natuurlijk staat het boek vol fraaie illustraties. Het boek van dezelfde Donald Willcox over naaldwerk begint niet met polariserende woorden van de auteur. Hier gaat hij meer de andere kant op. Hij hoopt dat het bestuderen van de traditie en het talentvolle werk van de Scandinavische naald- werkers (dankzij zijn boek uiteraard) de nieuwgierigheid zal opwekken van de naaldkunstbeoefenaars. Nu moet gezegd worden, dat men hiervan toch al wel op de hoogte was. Hoe dan bij die deelnemeis aan het experiment, op wie eventueel een huidtransplantatie wordt uitgevoerd. Deze vrijwilligers worden alleen gezocht in Leiden en omgeving, omdat het om een éénmalig experiment gaat, waarbij donor en ont vanger regelmatig (en in een bepaalde fase van het onderzoek zelfs iedere dag) ter controle in het AZ aanwezig dienen te zijn. Dr. Blussé: .Wij zoeken de donors en ontvangers in bingen van het Acade misch Ziekenhuis en de medische facul teit. Zij moeten ofwel een zeer goed begrip van de problematiek hebben en erin geïnteresseerd zijn, of in een bij zondere mate gemotiveerd, doordat bij voorbeeld een familielid nierpatiënt is. Door zo’n huidtransplantatie loopt de ontvanger bepaalde risico’s. Wordt hem of haar later een bloedtransfusie toege diend, dan bestaat de kans dat door de gevormde anti-s:offen een transfusiere- actie (bijvoorbeeld een kooUsreactie) plaatsvindt. Daerom wordt het bloed van deze ontvaiger na afloop van de. transplantatie zorgvuldig onderzocht op de aanwezigheid van dergelijke afweer- stoffén. Zo nodg krijgt hij of zij een kaart met infornatie voor de behande lende arts.” Alles draait dus om de anti-stoffen die het lichaam van de ontvanger pro- als reactie op het ingeplante orgaan. Dat gaat bijzonder snel in zijn werk: een stukje huid dat, "oor de eerste keer overgeplant, na acht dagen af gestoten wordt, verdwijnt na een kort daarop volgende tweede transplantatie (uiteraard tussen dezelfde donor en ont vanger) al na vier dagen. Die anti stoffen zullen zich ook kunnen vormen i.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19