VEELZIJDIGE NEDERLANDSE TENNISSER WIL PROF WORDEN De parabel van oost en west 99 Hartstochtelijk Familierelatie Aartsvijanden door Pieter Mul Betrekkelijk Beslissend Amerika ZATERDAG 15 JUNI 1974 21 ■u ■s profs want de Australiër had al op vrij vroege leeftijd de eer tot een tweede Rod Lavêf te worden bestempeld. Niet geheel ten onrechte want in 1973 maakte dé destijds 21-jarige Alexander deel uit van het achttal tennisvedettpn dat in Dallas om de wereldtitel streed. In Rotterdam trad de gerenommeerde Australiër dus aan tegen ene Thung en onderschatting zal niet vreemd geweest zijn aan de twee sets- nederlaag die Alexander te slikken kreeg. Anderzijds deed de besnorde Thung daar ook het een en ander aan. En niet zo maar in een bevlieging want in de tweede ronde had de ervaren Pierre Barthès veel moeite de Hilversummer de beslissing. I tien jaar jongere Hilversummer van een sensationele opmars af te houden. In de Davis Cup-ontmoeting tegen de Zweden bevestigde Thung zijn kwaliteiten. Hij voerde een lange strijd met toptalent Björn Borg, verloor uiteraard maar zorgfle ’n dag later toch voor het enige winstpunt tegen Leif Johansson. Alles bij elkaar hoopgevende resultaten en de vraag of Thung zich in het betaalde toptennis wil werpen wordt hem dan ook niet voor de eerste keer gesteld. In de komende vier maanden te beginnen aan staande maandag met de kwalificatie voor Wimbledon valt voor de Natuurlijk was het fijn dat Tom Okker eind maart het Rotterdamse WCT-toernooi veroverde. Neerlands geld- en prijsbewuste toptennisser sleepte in havenstad nummer één de vette hoofdprijs weg en schonk sport- minded Holland als tegenprestatie het gevoel dat „wij” het hele buiten land toch maar hadden afgetroefd. Maar tot verrassing van iedereen moest de Haarlemse Zwitser in die dagen de publiciteit delen met een jonge landgenoot die het had bestaan een van de dure WCT-werknemers uit het toernooi te tillen. De man die het hem lapte: Rolf Thung. De man die gewipt werd: John Alexander. Niet de geringste van de reizende tennis- tr IR Rolf Thung: „Het zou laf zijn als ik nu risico niet nam tussen Of STOPPER jj t Nederland (verspreid over de stadions in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen en Enschede) het toeval wilde dat Zuid-Nederland bij Noord- Nederland werd ingedeeld! „Ook in ander opzicht was het een nutige onderneming. Als je op het stati on in Calcutta aankomt, zie je de men sen al om je heen sterven. Overal krijg je horden bedelende kinderen achter je aan. Dan zie je wel het betrekkelijke in van je eigen maatschappij waar je her rie maakt over hoge prijzen en belastin- In februari was Thung terug van het succesvolle uitstapje naar het Indische subcontinent, vroeg genoeg om al in de kwartfinale van de strijd om de indoor- gen. Je prijst je dan alleen maar geluk kig dat jezelf wel in staat bent te gaan tennissen.” I I in plaats van oorlogsschatting, grotere produktiemiddelen, hoger inwonertal en andere prioriteiten) werd een ver blijf in Noord-Nederland begeerlijker dan dat in Zuid-Nederland. Om de vluchtelingen van Zuid naar Noord een halt toe te roepen, werd de Moerdijkbrug daarom gebarricadeerd, en iedereen die in het duister met een roeibootje de Biesbosch trachtte over te steken, kon ervan verzekerd zijn dat er eerst een zoeklicht en daarna een kogel in zijn rug priemde. Dat maakte r'° r>n~ t sen beide volkeren (want zo waren zij zich inmiddels gaan beschouwen) er niet beter op. Jaren gingen voorbij. Langzaam maar zeker kwam er weer een soort verzoening tot stand. Een hoogst wankele toenadering weliswaar, maar toch. In 1972 vonden in Rotterdam de Olympische Spelen plaats, waar de Zuidnederlanders verrassend genoeg meer medailles wegsleepten dan de Npordnederlanders. Het Noordneder- landse publiek stelde zich desondanks sportief op, de Zuidnederlandse atle ten kregen hun verdiende deel van het applaus en de bijval, bovendien viel er ook niets op het sportieve gedrag van die Zuidnederlanders aan te merken, dus wat dat betreft was alles pais en vree. Geen wonder dat er een opgewonden gejuich opging toen anderhalf jaar later bij de loting voor de groepsindeling van het we reldkampioenschap voetbal in Noord- Thung kreeg het tennis met de paple pel ingegoten. Zijn vader (van Chinese komaf en geboren in Indonesië) speelde hoofdklasse en zijn Nederlandse moeder was zelfs dubbelspelkampioene. Zijn ouders oefenden geen druk op hem pit de eer hoog te houden. „Ik sta wel ingeschreven als student economie maar sinds ik uit dienst ben (mei ’73) heb ik uitsluitend getennist. Ga ik nu studeren dan is dat een soort lafheid want het betekent dat ik niet het risico van een tenniscarrière neem. Later zou ik het spijtig vinden dat ik het niet in de sport had geprobeerd. Nu doe ik dat wel en kan ik nog altijd gaan studeren. Mijn niveau is dan nog wel zo goed dat ik die studie met tennis zou kunnen verdienen. Veel meer dan in Amerika wil iedereen je hier in een maatschappelijk hokje stoppen en het risico mijden. Ik neem zo iets wel als een goede raad aan maar meer toch ook niet.” Want ondanks alles bestaat er na tuurlijk toch nog een familierelatie tussen beide staten, al is dat er dan eentje als tussen twee broers, van wie de een vakbondsleider en de ander nachtclubeigenaar geworden is, terwijl ze allebei van elkaar geloven dat zij op het slechte pad zijn ge raakt. Maar ondanks alle verschillen elkaar in Hamburg. Uiteraard zullen de Westduitse supporters veruit in de meerderheid zijn, omdat de Oostduit- sers het zich niet kunnen veroorloven meer dan een paar honderd super- getrouwen naar de verleidelijke deer ne West-Duitsland te laten afreizen, temeer niet omdat enigerlei toezicht in de chaotische toestand rondom zo’n wereldkampioenschap praktisch onmogelijk is. Het woord „hoendloel” zult u dan ook niet gescandeerd horen roepen in Hamburg, de beide partijen zullen zich wederzijds gedragen als twee aartsvijanden die elkaar in een groot gezelschap ontmoeten en weten dat We zijn het hele land in vier maanden doorgereisd en speelden een toernooi per week. Het was voor het eerst dat ik zo lang achter elkaar wedstrijden speelde. Die reeks is ook de concentratie ten goede gekomen want het was wel wen nen aan het lawaai dat de vele toe schouwers er maakten. Vaak mensen die Enerzijds is Thungs veelzijdigheid een belemmering geweest voor zijn tennis- groei, anderzijds speelde een lichamelijk manco hem parten. Door een onwillige knie waren vooral spieren in zijn rech- terbovenbeen onvoldoende ontwikkeld en dat bracht traagheid in zijn spel. titel van Fleury te verliezen. „Ik had verschillende matchpoints maar redde het toch niet. Hij is nu eenmaal een goede binnenspeler en Hordijk, Hemmes, Laudin, Fleury, Sanders en ik ontlopen elkaar niet zo veel. In ^onderlinge partij- en ben je nogal nerveus. Bij de kwalifi catie voor Rotterdam stond ik verloren tegen diezelfde Fleury maar ik haalde het. En even later win je dan een man als Alexander, zo zie je maqr.” Thung wees er al op, dat hij heel laat veel is gaan spelen en dat verklaart zijn beperkte erelijst vóór het Rotterdamse WCT-toemooi. Een keer was hij halve finalist bij de jeugd onder de achttien, de leeftijd waarop hij in de hoofdklasse terechtkwam. Kort voor hij in dienst ging augustus ’71 won hij een A- toernooi waarin hij onder meer Scholtz, Fleury en Hordijk versloeg. Een jaar later veegde Jan Hordijk hem in drie sets van de baan in de eindstrijd om het nationaal kampioenschap, een titelge vecht waarin hij vorig seizoen in de halve finale voor Fred Hemmes moest buigen. Na Rotterdam volgden Davis Cup-optredens tegen Finland en Zwe den. totaal geen verstand van tennis hadden maar voor mij was het leerzaam. Een ander voordeel is Beslist dat je op banen van alle denkbare materialen moe§t ten nissen. In korte tijd moest je je nu enorm aanpassen. Daarnaast zorgde de warmte ervoor dat mijn spieren goed soepel bleven.” Een brede grijns op het gelaat van Thung verraadt wat hij in feite van die „goeie raad” vindt. Met hart en ziel heeft hij zich in het tennis gestort en als het even kan sluit hij zich het liefst aan bij het aantrekkelijke circus van de beroepsspelers. In Rotterdam maakte hij een dankbaar gebruik van de gelegen heid zich in de kijker te spelen al zag hij in eerste instantie het directe belang. „Ten eerste is het natuurlijk de beste oefening om tegenover sterkere tennis sers te staan. En daarnaast was het financieel interessant; het leverde mij 850 dollar op.” alle ogen op dat moment op hen gericht zijn. Ongeveer zoals Kissinger en Le Due Tho optraden tijdens hun onderhandelingen in Parijs; glimla chend tegenover de buitenwereld, in werkelijkheid verbitterde tegenstan ders, maar toch ook met elkaar om gaand als aartsvijanden die door het lot met elkaar verbonden zijn, elkaar daardoor eigenlijk wel mogen en zelfs geneigd zullen zijn samen één front te vormen zodra de oneigenlijke buitenstaanders zich tussen hen wil len dringen. Het bleek alras, dat deze Siamese tweeling na de scheiding zich minder als eikaars bloedbroeders dan als ei kaars aartsvijanden beschouwden. Door de verschillende politieke syste men groeiden zij steeds verder uit elkaar, en om allerlei redenen (steun „Zowel de dokter als ik besteedde er weinig aandacht aan. We dachten dat het van voorbijgaande aard was. In de voorlaatste winter heb ik bijna niet gespeeld want in die periode werd ik aan belde knieën behandeld. Toen ik uit dienst kwam, is die behandeling doorge gaan in de zomer. Ik heb onder meer spierversterkende oefeningen gedaan. Pas sinds oktober heb ik aan die rech terkant helemaal geen last meer.” In die maand vertrok Thung, samen met Frank Koning, op zijn eerste grote tennistrip naar India. Een reis die op eigen initiatief en kosten (de bond gaf hem vijfhonderd gulden) werd onderno men en zeer de moeite waard bleek. „Het was de enige mogelijkheid die overbleef. In het Amerikaanse circuit komen hoofdzakelijk gerenommeerde spelers uit terwijl Australië nog veel duurder zou uitvallen dan India. Omdat ik daar wel goed uit de verf kwam (Thung won er twee toernooien - red.) heb ik uiteindelijk alleen voor de reis kosten moeten zorgen. „Toen ik zeventien was, heb ik wel even op de centrale bondstraining geze ten maar daar ben ik snel mee gestopt. Het kostte te veel tijd die ik eigenlijk aan school moest besteden. Bovendien hadden we in Hilversum een goede clubtrainer. Omdat ik ook veel aan hoc key en schaken deed, heb ik wel school jaren (hbs-b) verloren. Met schaken, waarvoor ik veel studeerde, ben ik nog eens tweede geweest bij het jeugdkam pioenschap van het district Utrecht. Waarom het toch tennis is geworden? Waarschijnlijk omdat het een gezondere sport is bij schaken zit iedereen in een bedompt zaaltje te paffen.” Stel dat Nederland, onder de bezie lende leiding van ir. Anton Mussert, de Tweede Wereldoorlog begonnen was, en pas na vijf jaar door de gezamenlijke inspanningen van Ame rika, Rusland en Engeland (en nog een paar honderd volkeren) tot staan was gebracht. Churchill, Stalin en Roosevelt hadden inmiddels besloten dat zoiets in de toekomst nooit meer mocht gebeuren, en waren daarom overeengekomen Nederland in twee staten op te delen: Noord-Nederland, boven de grote rivieren, en Zuid- Nederland daaronder. Het noordelijke gedeelte kwam on der de westerse invloedssfeer, werd dus een deel van het kapitalistische stelsel (en van de democratie, want alles heeft zijn, voor- en nadelen), en het zuidelijke gedeelte werd commu nistisch: de NDR (Nederlandse Demo cratische Republiek). De grenzen tus sen beide landen werden hermetisch gesloten, alleen de Moerdijkbrug bleef over als navelstreng Noord- en Zuid-Nederland. Maar dat is natuurlijk wel een zeer breekbare houding. Er hoeft maar dat te gebeuren, of het is mis. Een geme ne tackle tegen Gert Müller die on bestraft blijft; een doelpunt van de DDR dat wegens buitenspel nooit had mogen worden toegekend. Zelfs een buitengebeuren, zoals het neerschie ten van een jeugdige Oostduitser op de vrijdag voorafgaande aan de ont moeting tussen Oost- en West-Duits land, kan dan al fataal zijn. Vooral als de Springerpers vervolgens haas tig meldt, dat het slachtoffer een vurig aanhanger van FC Magdeburg was, die alleen maar zijn eigen Oost- duitse landgenoten als supporter wil de komen aanmoedigen. Want het vernislaagje van de goede verstand houding is ozo dun en kan met een ongelukkige beweging weer worden weggevaagd! Net als bij de India-rondreis onder neemt Thung de tocht naar Amerika op eigen houtje. „Als je vooruit wilt komen, moet je toch je eigen plan trekken. Het is het prettigst om niet van iemand afhankelijk te moeten zijn. Bijna twee jaar terug heb ik met anderen een con flict met de bond gehad. Om een bela chelijke reden werden we toen ge schorst. Er is een nieuwe commissie speltechniek gekomen die veel goed werk doet maar die mensen zijn toch afhankelijk van het bestuur. En dat zal wel bij iedere sportbond zo zijn: er zitten mensen die vrije tijd heben maar geen verstand van tennis. Zo’n affaire blijft op de achtergrond toch altijd meespelen.” Thung krijgt inmiddels al zo veel geld dat hij het risico van uitsluitend tennis makkelijk kan nemen. Hij merkte bo vendien dat hij in die korte tijd aan populariteit en relaties veel heeft ge wonnen. „Daar zijn nogal wat rijke en invloedrijke mensen bij. Als je in deze sport niet afstompt, kun je door het reizen veel levenservaring opdoen en ik heb het idee dat je je voor die mensen op die manier nuttig zou kunnen maken. Een soort kruiwagen, ja. Dat is wel een ongelijkheid maar dat krijg je door schoolopleiding ook. Bovendien: is het dan zo ideaal om 25 jaar keihard te werken en op je 45ste een hartinfarct te krijgen?” De Westduitsers zullen ongetwijfeld hartstochtelijk worden toegejuicht, maar het publiek zal een pijnlijk- keurige houding aannemen tegenover de Oostduitsers. Dezen zullen bij het betreden van het veld niet uitgefloten worden, een DDR-doelpunt zal met waarderend applaus worden begroet (zij het niet van harte, natuurlijk), en als de Westduitsers, ondanks de stevi ge maar steeds faire tegenstand van de Oostduitsers bij het laatste fluit signaal gewonnen blijken te hebben, zal het publiek zelfs staande een warm applaus spenderen aan de cor recte tegenstanders. Maandag start voor de linkshandige Thung („een groot voordeel bij de servi ce”) de periode van vier maanden waar in de resultaten beslissend zullen zijn voor de weg die de Hilversummer zal gaan. Hij zal minstens drie keer moeten winnen om in het hoofdtoernooi van Wimbledon te worden toegelaten. Je kunt niet van tevoren zeggen zo ver moet ik komen, wil ik tevreden zijn. Sterke spelers als Carmichael worden geeneens direct toegelaten en worden ook naar de kwalificatie verwezen. Daarin kan je ook weer zo veel pech ontmoeten dat van berekeningen niets klopt. Kort na Wimbledon wil ik dan het liefst naar Amerika om in het toernooi-circuit mee te draaien. Als je dan een paar keer door de voorronden komt, is dat hoopgevend. Maar juist daar is het aantal jonge spelers dat tegen de top aanhangt en dat ook de gok waagt ontzettend groot. Natuurlijk vanwege de kapitale bedragen die er met tennis te verdienen zijn. Waar schijnlijk doe ik daarom ook niet mee aan het Melkhuysje, het toernooi van mijn eigen vereniging. Maar zo’n pu- bliektrekker ben ik toch niet en ze zullen wel begrijpen dat het voor mijn carrière beter is dat ik naar Amerika ga.” Keren we nu terug van de parabel naar de alledaagse werkelijkheid die wil, dat de DDR samen met West- Duitsland is ingedeeld in groep I samen met het Zuidamerikaanse Chili en het zwakke broederlijke Australië. Op zaterdag 22 juni om 19.30 uur ontmoeten Oost- en West-Duitsland in inzicht, ondanks alle reële vijand schap, bestaat er toch de ontuitwisba- re belangstelling voor eikaars doen en laten en is men in Noord-Neder land toch altijd nog benieuwder naar het wedervaren van PSV, MVV, NAC en Roda JC (clubs in dat soort staten hebben meestal lettercombinaties als namen) dan naar de resultaten van Engelse of Belgische of Duitse clubs.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21