Ambtenaren willen STUDIEFINANCIERING MOET INTEGRALE STUDIEKOSTENVERGOEDING WORDEN stakingsrecht I PRINSES BEATRIX OPENT DELTAWEEK abortusrapport Personeelsstop gezondheidszorg r is in feite van de baan a Teleurstelling over hervormd Pompsluiting is geen middel tegen overvallen En I Breznjev: „Sovjet-Unie wil akkoord met VS” F''i"'' ShTW l»r Ongevraagd advies Academische Raad aan Klein: CONGRES STELT EISEN BOVAG EN RAI STAATSSECRETARIS HENDRIKS GING OVERSTAG 1ATERDAG 1 5 JUNI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND «Al MAXIMUM EXTRA BEURS Eerlijke partner (Van onze redactie binnenland) DELFT (ANP) De studiefinancie ring moet zich ontwikkelen in de richting van een integrale studie kostenvergoeding. Dit ongevraagd advies krijgt staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen van de Academische Raad, die zich gisteren in plenaire vergadering in Delft voor dit uitgangspunt heeft B een wor en r ovei begi uitgesproken. Voorshands zal de studiefinanciering nog moeten wor den beschouwd als aanvulling op een ouderlijke bijdrage of op de door de student zelf te dragen kosten. „LADE-RAPPORT” DEN HAAG De fel aangevoch ten personeelsstop in de gezond heidszorg is in feite van de baan. Deze conclusie kan worden getrok ken uit een gesprek tussen de sa menwerkende bonden van over heidspersoneel en staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid, dat gisteren is gevoerd. In het algemeen heeft de staatssecretaris zich bereid verklaard aan het personeelsbeleid meer ruimte te geven dan aanvan kelijk in zijn bezuinigingsmaat regel was bedoeld. MOSKOU (Reuter-UPI) - De Sov jet-Unie is bereid tot ondertekening van een akkoord met de Verenigde Staten over een volledige stopzet ting van de ondergrondse kernproe ven. De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft dit gisteren aangekondigd in een verkiezings- redevoering in Moskou. Moskou wil ondergrondse p kernproeven stopzetten WEERRAPPORTEN tiniiM ai 20.20 uur uur uur uur uur uur uur uur Een werkgroep van de Academische Raad had commentaar op de nota van de staatssecretaris over de studiefinan- UTRECHT (ANP). Het rapport stelt teleur als aanzet tot de gewenste discus sie rond abortus binnen de Hervormde Kerk. De eenzijdige samenstelling van de commissie die het abortus-rapport heeft opgesteld - medici voeren de bo ventoon - de keuze van gegevens en de soms aanvechtbare conclusies laten wei nig ruimte voor gesprek”. Dit zegt de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming (PSGV) in een reactie op het rapport ’’Leven en laten Leven” dat dinsdag aanstaande door de Hervormde Synode wordt be sproken. Dit leidt volgens mr. Van der Mijn tot knelpunten in de bestaande wetgeving en in de feitelijke toestand. Voor ver schillende beroepen op het terrein van de gezondheidszorg bestaat nog helemaal geen regeling: de psycholoog-therapeut, de medisch-maatschappelijk-werker, de naar Zierikzee gevaren. Daar werden zij verwelkomd door bur gemeester T. de Meester van Zierikzee die in een korte toespraak zijn vreugde uitte over het feit dat de nog jonge watersportverenigingen in Zeeland zich nu al in de belangstelling van het ko ninklijk huis mogen verheugen. Daarna dere punten uit het pakket bezuinigings maatregelen aan de orde worden gesteld. nodigde de voorzitter van de Deltaweek. ir. J. W. Muntz, prinses Beatrix uit om de Deltaweek officieel te openen en een touw los te trekken waardoor de Delta week „spinaker” zich ontrolde. Na het nuttigen van een „zeemansborrel” ver trokken de koninklijke gasten rond vijf uur weer per legerhelikopter. De secretaris kritiseert ook het feit van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Mr Van der Mijn stelt verder dat het hoog tijd wordt dat de regelingen van de beroepsorganisatie in zake opleiding, erkenning en registratie van medische specialisten een wettelijk met een geheel nieuwe medische tucht- wetgeving, zo zegt mr. Van der Mijn ten slotte. Bo Nixc bonc een dert land Can! lai Ei sn he de be ba ze di ov m ge ttÜ m VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Vrij warm maar enigszins onbestendig. Aantal uren zon: 3 tot 13. Minimumtemperatuur: omstreeks 14 graden; maximumtemperatuur: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog et maal: 60 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. nno nno ono ono ono nno no ono n no nno w o nno no no ono zw o n wnw n no o zzo zo ono ono wnw zo no windst. zzw o nno n nno ozo 26 26 24 26 19 25 24 23 24 22 26 18 25 22 25 24 21 23 19 24 25 25 24 30 25 25 17 21 27 21 23 22 22 20 23 25 31 Ni woo slag, genx conf ron< bij ei te v den In geze dert spre peli veri reet suit nog rijk Z mei moi het me beg sch fesl de de als ten de nie E om der wel gek leg N naa ond eve kra Wei gea in wal I eei ten zo; gei rin 0.3 0.5 0 o o o o o 0.1 o 8 leerplicht. Het zal voor de instellingen mogeluk zjjn door deze oorzaken ontstane tekorten op te vullen. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven krijgt daaro ver volgende week nieuwe richtlijnen. Ook de vaste commissie Volksgezondheid in de Tweede Kamer wordt op de hoog te gesteld. In het weekblad „Medisch Contact” heeft de secretaris van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, mr. W. B. van der Mijn, gezegd dat het rapport van de staats commissie beroepsuitoefening, dat pre cies een jaar geleden aan de minister en staatssecretaris van Volksgezondheid is overhandigd, een „lade-rapport” dreigt te worden. De huidige wetgeving op het gebied van de gezondheidszorg vormt een „bouwvallig” geheel. Zij stamt voor een deel nog uit 1865. 1 is da Wi m< ge ha aa ve va congrespaleis. Hij werd door een grote menigte langdurig toegejuicht. Morgen worden in de Sovjet-Unie verkiezingen gehouden voor de opperste Sovjet. Breznjev keerde zich tegen beschuldigin gen van Amerikaanse zijde, dat de trage vorderingen in het SALT-overleg aan de Sovjet-Unie te wijten zouden zijn. Over de besprekingen in Wenen inza ke de troepenvermindering in centraal Europa zei Breznjev dat Moskou bereid is akkoorden te sluiten over gedeeltelij ke maatregelen ter vermindering van de bewapening, mits deze evenwichtig zijn. „Wij menen dat er een mogelijkheid is op dit vlak op korte termijn tot concrete resultaten te komen.” De besprekingen in Wenen tussen Oost en West verkeren vanaf het begin vrij wel in een impasse, vanwege diepgaande meningsverschillen over de vraag op welke legers en welke wapens de eerste oprticiën-contactlensdeskundige en aller lei meer technisch georiënteerde beroe pen die vooral in de ziekenhuizen wor den uitgeoefend. Zelfs bij de wél gere gelde beroepen bestaan volgens mr. Van der Mijn vaak grote onduidelijkheid over de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden van de beoefenaars. Dit komt de laatste tijd met name sterk tot uiting bij de verpleegkundigen aan wie steeds meer medische behandelingen worden toevertrouwd zonder dat duidelijk is of ze het kunnen en mogen en in hoeverre zijzelf en anderen verantwoordelijk zijn, aldus mr. Van der Mijn. Beide organisaties hebben dit stand punt gisteren in een gezamenlijke mede deling aan de pers bekendgemaakt- De toenemende onveiligheid door de misdaad is een nationaal probleem waardoor ook vele andere ondernemin gen in het midden- en kleinbedrijf wor den bedreigd. Zulks vergt naar het oor deel van beide organisaties een nationale aanpak. BOVAG en RAI zijn van mening, dat de detailhandel in motorbrandstoffen - velal plaatsvindend in combinatie met de uitoefening van het autobedrijf - het gemotoriseerde verkeer ’s avonds van dienst moet kunnen zijn met de levering van brandstoffen en hulp in geval van panne. Opvallend vindt de PSGV de geringe aandacht die is besteed aan de persoon lijke omstandigheden die sterk meespe len bij de meningsvorming en besluit vorming rond abortus. Te gemakkelijk wordt volgens haar gesuggereerd dat een besluit tot abortus licht wordt genomen en veelal is ingegeven door materialisti sche motieven zoals het behoud van een leuke baan of afbetaling van luxe arti kelen. De stichting meent dat het rap port evenmin voldoende ingaat op de leefomstandigheden van het ongewenste kind dat is geboren maar dat niet wordt aanvaard. ciering geleverd. De universiteiten en hogescholen deden dit eveneens. legd. Uitgaande van een reëel inkomen voor iedere student wenste men dit in komen te baseren op een budgetonder zoek en eventueel op het minimumloon of de bijstandsnorm. Breznjev was van mening dat de beide supermachten zich een „maximale te rughoudendheid” moeten opleggen bij de ontwikkeling van nieuwe wapensyste men. Er moeten overeenkomsten worden gesloten om te voorkomen dat steeds weer nieuwe systemen van strategische wapens1 worden ontwikkeld. Als de Verenigde Staten zich houdt aan de principes van de reeds gesloten verdragen en geen pogingen doet eenzij dige voordelen te behalen zullen ze in de Sovjet-Unie een eerlijke en betrouw bare partner vinden. Wij wensen de betrekkingen met de Verenigde Staten te stabiliseren, en onafhankelijk te maken van de „conjunctuur van het ogenblik” aldus Breznjev. Brezjnev hield een lange rede op een verkiezingsbijeenkomst in het Kremlin- onbew. licht bew. half bew. zwaar bew. lieht bew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew, zwaar bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. half bew. geheel bew. licht bew. onbew. regen licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew, regenbui licht bew. onweer De PSGV, opgericht door onder meer de Hervormde Kerk, is door haar voor lichting en hulpverlening nauw betrok ken bij het vraagstuk van de abortus. Daarom verbaast het haar, dat zij niet is gehoord. Ze voegt hieraan toe dat ook de stem van de vrouw die met abortus is of kan worden geconfronteerd niet in het rapport doorklinkt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUssingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casa Blanca Las Palmas Tunis DEN HAAG(ANP). Na intern BO VAG beraad en overleg met de RAI zijn beide organisaties eensgezind tot de con clusie gekomen, dat de beveiliging van benzinestations tegen de misdaad niet kan worden gevonden in algehele ver plichte sluiting van de benzineverkoop- punten tussen acht uur ’s avonds en zes uur ’s ochtends. In het alternatief van de werkgroep van de Academische Raad krijgen de studenten de eerste twee jaren boven de basisbeurs een extra-beurs, die het ver schil tussen benodigd budget en basis beurs dekt. Na twee jaar zal de „drem pel” naar het tertiair onderwijs wel zijn genomen en kan de aandacht worden gericht op de financiële onafhankelijk heid. Dan zou aan alle derde- en oudere jaarsstudenten boven de basisbeurs geen extra-beurs meer beschikbaar moeten worden gesteld maar kan aan allen een voor iedereen gelijk bedrag als lening worden verstrekt In het plan-Klein was een basisbeurs voor iedereen voorzien en een eventuele extra-beurs voor de „arme” studenten plus de mogelijkheid van leningen. Wij zijn bereid nu reeds een overeen stemming te bereiken met de Verenigde Staten over een beperking van de onder grondse kernproeven en de proeven ver volgens volledig te beëindigen volgens een overeengekomen tijdschema.” Russische en Amerikaanse onderhan delaars overleggen al weken over deze kwestie, met de bedoeling een akkoord te bereiken dat kan worden ondertekend als president Nixon eind juni een bezoek aan Moskou brengt. De berichten over de voortgang van dit overleg waren tot dusver nogal pes simistisch. Amerikaanse functionarissen zeiden onlangs dat tijdens Nixons bezoek geen nieuw SALT-akkoord gesloten zou kunnen worden omdat de meningsver schillen tussen Washington en- Moskou nog te groot waren. De bonden zijn tevreden met dit re sultaat: zij menen dat de staatssecretaris nu heeft erkend dat bezuiniging in de gezondheidszorg niet via het personeel moet worden gevoerd. „Wij hebben meer bereikt dan aanvankelijk was gedacht: de heer Hendriks is om”, aldus de be stuurders van de samenwerkende orga nisaties. Of er toch nog verdere acties tegen het beleid komen moet nog nader met de achterban worden bekeken. In elk geval komt er tussen het ministerie van Volksgezondheid en de vakorganisatie een permanent overleg. In augustus wordt tussen alle betrokken partijen breder overleg gevoerd, waarbij ook an- In meerderheid kon de Academische Raad zich ook vinden in de gedachte aan rentedragende leningen, die in het verschiet worden vervangen door rente loze leningen en later door integrale kostenvergoeding. Aan de studieschuld zou een maximum moeten worden ge steld. De mogelijkheden hiervoor zullen nog nader bekeken worden, waarbij ook de terugbetaling zal worden betrokken, evenals o.m. de speciale problematiek van de gehuwde studenten. Binnen het systeem voor studiefinan ciering, zoals de staatssecretaris voor ogen heeft, had de werkgroep nog een moge lijkheid gevonden naast de vier alterna tieven van de bewindsman. Deze gaf de voorkeur aan externe democratisering boven onafhankelijkheid van de student ten opzichte van zijn ouders. Het toene mende zelfstandigheidsstreven van jonge volwassenen gedoogt evenwel in onze tijd geen bevoogding meer, zodat die financiële zelfstandigheid een maat schappelijk bijna even groot goed is als de externe democratisering, aldus de werkgroep. Een directe versoepeling komt tot stand doordat rekening zal worden ge houden met de per 1 januari ingevoerde arbeidstijdverkorting, de uitbreiding van de verlofdagenregeling en de partiële Omdat de staatssecretaris bij zijn voorstellen was uitgegaan van de huidi ge som, die voor studiefinanciering be schikbaar is, wensten de universiteiten van Amsterdam en Groningen niet te accepteren. De discussie over studiefi nancieringsstelsels zouden geen belem meringen in de weg mogen worden ge- ZONDAG 16 JUNI 12.21 uur en 7.38 uur en Aan het congres was een voorstel voorgelegd, waarin het hoofdbestuur werd verzocht te bevorderen, dat er overeenkomstig de Troonrede van 1973 een regeling komt met betrekking tot het stakingsrecht van ambtenaren. De meeste deelnemers vonden dit te zwak. In het voorstel werd gesproken over een „regeling”. En dit wil volgens de ambte naren meestal zeggn, dat er ook beper kingen zullen worden opgelegd. Men vond het begrijpelijk, dat er aan een eventueel stakingsrecht enkele be perkingen zullen vastzitten. Maar de uit zonderingen op de regel mogen niet worden gekoppeld aan het feit, dat men ambtenaar is. Van de afdeling Den Haag kwam het amendement, waarin onverkort stakings recht werd geëist. De vergadering was het unaniem eens met een voorstel van het hoofdbestuur in overleg met de rijksoverheid na te gaan of er iets gedaan kan worden aan een nieuwe formule voor het tijdstip van recht op ouderdomspensioen. Daar bij dient vooral gelet te worden op de consequentie voor de pensioenbijdrage. Voorts willen de ambtenaren, dat de werkende gehuwde en ongehuwde vrou wen met een volledige dagtaak eerder worden gepensioneerd dan op 65-jarige leeftijd, zoals thans het geval is. De ambtenaren hebben voorts de eis gesteld, dat hun werktijd met ingang van 1 januari aanstaande wordt verkort. Zij streven naar een werkweek van 40 uur; nu is dit nog 41,5 uur. Een tweede eis in dit verband betrof de opheffing van de koppeling van het aantal vakantiedagen aan de rang. De hertog van Gloucester, de laatste overlevende kleinzoon van de Britse vorstin Victoria en een oom van de huidige koningin, is gisteren begraven in de St. Georges Chapel in het kasteel Windsor. In het Academisch Ziekenhuis in Helsinki is woensdag een op 5 april geboren Siamese tweeling met succes gescheiden. De operatie duurde een hele dag. De kinderen waren samengegroeid bij de ribben en de heupen. Qver enkele dagen hoopt men volledige zekerheid te hebben over het welslagen van de ope ratie- De Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer heeft de zgn. „vrouwe van alle volkeren”-devotie in Amsterdam verboden. In een op 25 mei gedateerde maar pas gisteren gepubliceerde verkla ring zegt de congregatie dat na een „nieuwe en grondiger” bestudering van de beweerde verschijningen van de „vrouwe van alle volkeren” in Amster dam zij 't uit 1957 stammende besluit van de H. Stoel om deze vorm van Maria verering tegen te gaan, bevestigt. Al in 1956 heeft de bisschop van Haarlem zijn goedkeuring onthouden aan de verering van de „vrouwe van alle volkeren”. Veel Japanners kunnen het zich van daag de dag eigenlijk niet meer permit teren dood te gaan om de eenvoudige reden dat begrafenissen bijna onbetaal baar zijn geworden. Door de toenemende inflatie en het ernstige tekort aan grond zijn de prijzen van een graf het afgelo pen jaar met meer dan dertig percent omhoog gegaan. Grote graven met een monument, zoals die vroeger in Japan heel gewoon waren, kosten nu 7500 tot 44.000 gulden. Een graf in „westerse” stijl kost ongeveer de helft. En dan zijn de kosten van de begrafenisceremonie duizenden tot tienduizenden guldens nog buiten beschouwing gelaten. Veel mensen zien zich door het gebrek aan grond genoodzaakt hun overleden fami lieleden ter aarde te doen bestellen op een begraafplaats die uren reizen van hun woonplaats ligt. Van midden deze maand af zullen in Amsterdam groepjes schoolkinderen de helpende hand gaan bieden aan de tuin lieden van de afdeling beplantingen. De bedoeling is de schoolkinderen meer liefde voor het groen bij te brengen en vervuiling tegen te gaan. Het wegverkeer heeft gistermiddag voor de eerste maal dit jaar te kampen gehad met moeilijkheden door de hoge temperaturen. De verkeersdienst van de rijkspolitie moest de weg Maarn-Drie- bergen afsluiten omdat het wegdek daar zacht was geworden. In de Rotterdamse Veerhaven is vermoedelijk gisternacht een 20- voetscontainer gestolen met een inhoud van 17 ton roodkoperen staven. De sta ven vertegenwoordigen een waarde van 125 tot 150.000 gulden. Een groep tegenstanders van het nieuwe bewind in Chili heeft gisteren in het Olympisch Stadion in West-Berlijn een betoging gehouden vlak voor het begin van de voetbalwedstrijd tussen Chili en West-Duitsland. De betogers schreeuwden anti-Chileense leuzen en scholden het Chileense elftal uit. Er bestaan vergevorderde plannen om volgend jaar in België elke week een trekking van de staatsloterij te houden. De trekkingen vinden nu elke drie we ken plaats. De nationale loterij in België maakte vorig jaar ongeveer 70 miljoen gulden winst. Geen cent daarvan gaat naar de staat. Het meeste geld gaat naar ontwikkelingshulp. De Nationale Loterij steunt ook het Rode Kruis, oorlogsinva liden, oud-strijders en een groot aantal charitatieve organisaties. De nieuwe mevrouw Kissinger is vol gens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in verband met maagklachten in een ziekenhuis opgenomen. Ze had al eerder last gehad van een maagzweer. Het Russische dansersechtpaar Panov te ffsteren tn Wenen aangekom* ROTTERDAM. (ANP) De Algeme ne Bond van Ambtenaren, waarbij thans meer dan 150.000 man zijn aangesloten, heeft zich gistermiddag aan het eind van haar driedaags congres uitgesproken voor onverkort stakingsrecht. Met 1647 stemmen vóór en 1377 tegen werd het betreffende amendement op een voorstef van het hoofdbestuur aangenomen. Hoog water Laag water ZONDAG 16 JUNI 4.19 uur onder 21.02 1.28 uur onder 16.54 Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Zierikzee het watersport- evenement .Deltaweek’ officieel geopend. Na een reis per legerhelikopter waren prins en prinses in Colijnsplaat in het koninklijk jacht „De Groene Draeck” overgestapt en vandaar met een escorte van tientallen jachten en platbodems fase van de vermindering van toepassing moet zijn. Breznjev drong opnieuw aan op een af sluiting van de Europese veiligheidscoin- ferentie met een Europese topconferen tie. Voormalige Amerikaanse onderminister van Defensie Paul Nitze heef* gisteren zijn functie van adviseur van de Ameri kaanse afvaardiging naar het SALT- overleg neergelegd. In een verklaring voor de pers liet hij weten dat hij vanwege de „ontmoedigen de realiteit” van het Watergate-schan- daal de kans op succes bij de onderhan- delingen met de Russen over de beper king van de stategische bewapening ge ring acht. In een brief aan Nixon, die maar uit één regel bestaat, zegt Nïtze dat hij zijn functie nu direct neerlegt omdat zijn verzoek om ontslag van 28 mei onbeantwoord is gebleven. Hoog water Laag water MAANDAG 17 JUNI 0.47 uur en 13.20 8.39 uur en 21.19 Zon op Maan op MAANDAG 17 JUNI Xon op 4.19 uur onder 21.02 Wan op 1.57 uur onder 18.11 =|- 1 fel uk- IX o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 1 o o o o o o o d

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2