Vierjarig contract in de maak NEESKENS ROND MET BARCELONA JOHNNY REP KLOPTE PAVONI OPNIEUW: ARIE HAAN KNAPPE „DEBUTANT” 99 ff ff ff ff SB 1 12 13 SPORT 1974 MAANDAG 1 7 JUNI Door Mare Serné Door Mare Serné r a ALOM LOF VOOR NEDERLAND Rinus Michels (Van onze sportredactie) SP0R1EF WK 74 J (Van onze sportredactie) Johnny Rep wijst Nederland de weg naar de zege tegen Uruguay. Verdediger Jauregui kan zijn inzet niet verhinderen. Rechts Johan Neeskens Goede start gunstig We zijn weer gretig f... Toch was het duidelijk dat Haan’s uitstekende debuut nauwelijks pro blemen opleverde aangezien het Ne derlands elftal geen zwakke plekken vertoonde. Zo knap werd de bal in eigen ploeg gehouden, zo uitstekend werd er bewogen ook zonder bal zo veel werd de dieptepass gehan- verdienste Uruguay tot of zelfs in zijn geheel gehandhaafd zal worden. Haan: „Tegen Zweden kun je min of meer hetzelfde voetbal verwachten. Edström en Sandberg aïs enige spitsen die op een goal loeren. De counters waarop Sandberg specu leert, zijn daarbij minder gevaarlijk dan de kopballen van Edström. ver moed ik”. Aangezien Israel op dit moment de snelheid op de eerste meters mist om snel onverwachte situaties te kunnen corrigeren, lijkt Haan’s positie inder daad nog niet aantastbaar. Hoewel Michels ook op dit punt weer voor de nodige verrassingen kan zorgen. Haan dirigeerde de achterhoede als een soort Beckenbauer. Zelfs in de schaarse momenten dat Uruguay wel aandrong koos hij met zijn knappe traptechniek' niet eens voor de een voudigste oplossingen. Zijn accuratesse in de passing, die altijd een medespe ler bereikte, de manier waarop hij als laatste man het sein tot buitenspel spelen gaf (de Ajax-uitvinding die in Duitsland nu al de sensatie van het toernooi wordt genoemd), het was vaak uiterst knap voor een debutant op deze kwetsbare plaats. teerd als men instinctief aanvoelde dat er zich een mogelijkheid voor deed, dat het een beetje on wezenlijk aandeed. Haan: „Wat me vooral is opgevallen, is het feit dat in wat voor systeem je ook voetbalt, het midden veld erg belangrijk is. En dat was bij ons grote klasse. Daardoor ben ik ook niet in noemenswaardige problemen gekomen. Ik won zelfs de meeste kopduels omdat die spitsen van Uru guay er toch niet uit wilden komen”. imponerend. Er werden slechts 21 over tredingen gemaakt. Zoveel mogelijk werd getracht de moeilijkheden uit de weg te gaan, hetgeen ook tot gevolg had dat na afloop van het duel niemand ernstig geblesseerd was. Michels had zich eigenlijk alleen over het gevaar voor veel blessures zorgen gemaakt. „Het is een klassieke hardheid, die Uruguay liet zien. Ze beginnen altijd met goede voornemens, maar als het allemaal niet zo goed gaat als ze willen, dan gaat de trucendoos wijd open en dan kun je van alles verwachten. De scheidsrechter heeft de zaak echter goed in de hand gehouden”- De supervisor liet zich overigens niet meeslepen door het uitbundige enthousi asme in het vaderlandse kamp. „Neder land heeft uitstekend gespeeld. Zeker als je in aanmerking neemt, dat het de eerste wedstrijd is en als je ook kijkt* naar de spelopvatting van de tegenstan der, die geen enkel risico wenst te nemen, geen tempo speelt en daardoor slaapverwekkend voetbal laat zien. Maar En aangezien de tegenstanders van Nederland waarschijnlijk niet van ongeduld zullen overlopen om op de aanval te kunnen spelen, neemt Haan ook aan dat dit elftal voor de wed strijd tegen Zweden in grote lijnen Ook daarom gokt hij op een goed wereldtoemooi. De doelpunten die hij nu al tegen Uruguay gemaakt heeft, en die hem in het centrum van de wereldpubliciteit hebben geplaatst, kan hij straks verzilveren in franken of peseta's. Rep: „Ik zie die ontwik keling ook wel zitten. Deze goede start tegen Uruguay is alleen maar gunstig. Dat we nu min of meer favoriet zijn, kan ik ook niet als een nadeel zien”. Voor het belangrijkste deel was het de -.J van de Oranje-equipe, dat een ondermaatse ploeg HANNOVER. Toen Arie Haan in 1967 na een uitstekend toernooi met de UEFA-jeugd door Ajax werd ingelijfd, wilde Rinus Michels van hem in eerste instantie een ver dediger maken. Zo verrassend is de ontwikkeling van Haan als libero in het Nederlands elftal nu dus ook weer niet. Hoewel: de manier waarop Haan, ook al kwam hij misschien niet onder al te grote druk, zich tegen Uruguay manifesteerde was imponerend. Misschien had Michels het verwacht, gezien de summiere richtlijnen waarmee Haan het veld werd ingestuurd. Haan: „Hij had me simpel twee dingen verteld. Bij bal bezit moest ik aanspeelbaar zijn voor de middenvelders. Bij balbezit van de tegenstander moest ik ruimte nemen om dieptepasses te onderscheppen”. werd gedevalueerd. Er werd voortdurend bewogen; er zaten vele variaties in de passes, de combinaties en het tempo; kortom, -er werd voetbal anno 1974 ge speeld. Heit spel van Uruguay was daar entegen antiek. Opkomende verdedigers werden niet afgestopt en geen enkele vijandelijke aanvaller zelfs Cruijff niet kreeg een cjnstante mandekking. Er was dus een overvloed aan afspeel- mogelijkheden, waarvan de Nederlan ders een passend gebruik maakten. De tegenstanders, die zelfs geen tijd werd gegund voor het geliefde tik-takspel, werden volledig dolgedraaid. Het over wicht van de Nederlanders leverde ech ter pas kort voor tijd de tweede treffer op. Zoals was voorspeld, grepen de Zuida- merikanen regelmatig naar de meest grove middelen om toch staande te kun nen blijven. Het leverde hen drie gele (Mantegazza, Forlan en Masnik) en een rode kaart (Castillo) op. Ook de wijze waarop de gewaarschuwde formatie van Michels deze provocaties verwerkte, was HANNOVER De onuitputte lijke lade met superlatieven is weer opengetrokken. Het enthousiasme over de te mager uitgevallen 20 winst van Nederland op Uruguay kende nauwelijks grenzen. Vooral niet bij de Westduitse gastheren, die na de matige verrichtingen van de eigen Mannschaft tegen Chili het moderne voetbal van Michels’ keurkorps prijzen en loven. Natuur lijk verdient Oranje’s onverwacht goede prestatie ook een passende waardering. Zaak is echter door de kreten als „wereldklasse”, „de nieu we wereldkampioen”, „weergaloos”, „eindeloos” en voor de nog ko mende tegenstanders „hopeloos” heen, de werkelijke waarde van de zege te zien. HANNOVER. Vorige week donder dagavond al is Johan Neeskens miljo nair geworden. Tijdens een geheim tele foongesprek tussen Amsterdam en het Nederlandse trainingskamp in Hiltrup vertelde Neeskens’ manager Cor Coster hem persoonlijk dat de transfer tussen Barcelona en Ajax rond was. Neeskens, die bij Barcelona door Cruyff en Mi chels „Ik heb alleen maar gezegd dat ik hem graag wil hebben, meer niet”) warm was aanbevolen, zal een vierjarig contract bij de Spaanse kampioensfor- matie tekenen. Nederland controleerde de wedstrijd vrijwel de volle 90 minuten. Alleen in een korte periode na rust toen cre- eerde Uruguay ook zijn enige scorings- mogeliikheid kon de uit te veel bejaarde spelers bestaande formatie van coach Porta zich uit de wurgende greep loswerken. Maar vóór rust en na die korte opleving in de tweede helft faal den alle middelen ook de gangster- praktijken die de Uru's aanwendden om zich de Nederlanders van het lijf te houden. momenteel drie serieuze gegadigden voor Rep zijn: Real Madrid Don Santiago Bernabeu zat op de tribune, hoewel hij de belangstelling voor Rep ontkende Anderlecht en Bayem München. Op een aantal punten is de kracht van de Nederlandse equipe moeilijk juist te taxeren. De superieure start stempelt de ploeg uiteraard direct tot de grote kans hebber in groep 3, maar er zijn ook nu, na de confrontatie met Uruguay, nog te veel onzekerheden om gelijk ook te stellen dat er straks in München zal worden deelgenomen aan de strijd om de hoofdprijzen in deze voetbalhappe- nin'g. Het decor voor Oranje’s eerste optre den heeft ongetwijfeld een gunstige in vloed gehad op de prestaties van Cruijff c.s. De ruim 30.000 Nederlandse fans zorgden voor het eerst sinds vele jaren voor een ambiance, waarin het goed werken was. De massale steun die het legioen, beginnend met het meezingen van het volkslied, tot aan het einde van de wedstrijd gaf, was een duidelijke indicatie dat het kritische Nederlandse voetbalpubliek eindelijk naar behoefte werd vermaakt. Het kan ook niet worden ontkend dat de Oranje-elf voetbal van hoge kwaliteit produceerde. Opvallend daarbij was de zelfbewustheid van de spelers die, gezien de bekende kwalijke voorgeschiedenis, niet kon worden verwacht. Doorslagge vend was echter het op alle punten juist uitgebalanceerde tactische concept van Michels. De berekeningen van de super visor bleken al direct na het eerste fluitsignaal van de Hongaarse arbiter Karbly Palotai zo nauwkeurig te zijn, dat succes in feite verzekerd was. Voetbal technisch gezien was het door Michels voorgeschreven medicijn geduld als antwoord op het anti-voetbal van de Zuidamerikanen de enige zwakke plek in de bagage van de Nederlanders. Ook in de tijd dat de succesvolle oefenmees ter Ajax tot een internationale topploeg kneedde, had langdurig uitblijven van een doelpunt veelal een ernstige ver kramping van het spel tot gevolg. De snelle treffer van Rep neutraliseerde dit loerende gevaar. HANNOVER Ooit speelde John ny Rep al eerder tegen Uruguay’s vleugelverdediger Elbio Pavoni. Na dat Pavoni in de eerste confrontatie voor de wereldbeker tegen Indepe- diente en Ajax in Buenos Aires eerst Sjaak Swart knock-out had geslagen, werd Pavoni in Amsterdam gecon fronteerd met de in het internationa le werk nog onervaren Rep. Het werd een van de grootste nachtmerries uit de tot de op dat ogenblik nogal imponerend verlopen carrière van Pavoni. Tot twee keer toe demarreer de de toen al schichtige Rep op een manier die onnavolgbaar was voor hem. Rep had met twee doelpunten toen ook verreweg het grootste aan deel in de 3-0-overwinning van Ajax, dat op die manier schitterend revan che nam voor de schoppartjj in Bue nos Aires. In Hannover ontmoetten ze elkaar weer, Rep en Pavoni. En alsof er een video-opname werd afgedraaid, zo ging Pavoni opnieuw in de fout. Na zeven minuten was Pavoni nergens, toen de kopstoot van de snelle Rep zelfs Mazurkiewicz verraste, en enke le minuten voor tijd was Pavoni nauwelijks in de buurt toen Rep simpelweg het voorbereidende werk ik vond wel dat wij wat t*e vaak dat lage tempo overnamen en dat we gezien de kansen wat meer doelpunten hadden moeten maken. Maar nogmaals, ik ben wel tevreden met’deze prestatie”. Het is duidelijk dat Michels in het team van zaterdag zijn basisopstelling ziet. „Het is een kwestie van kijken hoe de zaken zich ontwikkelen, maar ik kan wel zeggen dat dit elftal mijn uitgang spunt is. Afhankelijk van het verloop van de wedstrijd en ook het karakter van de wedstrijd zijn mutaties natuur lijk wel mogelijk”. Daarbij denkt de coach vooral aan het hart van zijn verdediging. „Deze wedstrijd heeft geen aanwijzingen gegeven over de kracht van de defensie, omdat we geen moment onder druk zijn gezet”. Het ziet er echter niet naar uit, dat er al vóór de wedstrijd van woensdag tegen Zweden ingrijpende wijzigingen in de ploeg zullen worden aangebracht. De niet kleine, maar wel enige kans van Nederland om Muenchen te halen, ligt zo is ook nu weer gebleken in aanvallend voetbal; het aanvallende voetbal zoals dat tegen Uruguay door dit elftal bijna vlekkeloos werd ge speeld. Opstellingen: Nederland: Jongbloed; Suurbier, Rljsbergen, Haan en Krol; Jansen neeskens en Van Hanegem: Rep, Cruyff en Rensenbrlnk. Uruguay: Mazurkiewicz: Forlan, Masnik. Jauregui en Pavoni; Esparrago, Castillo en Rocha, Cubilla (63. Mllar) Morena en Mante gazza. Scheidsrechter Palotai (Hong) '55.000 toeschouwers. Zonder nu te stellen dat Neeskens na de uitspraak van de arbitragecommissie dagen met de zenuwen heeft gelopen over de afloop van het touwtrekken tussen Ajax en Barcelona, is hij uiter aard erg opgelucht dat de zaak is afge rond. Barcelona, dat binnen tien dagen moest besluiten over de miljoenentrans fer van een tweede Ajacied, heeft inder daad razendsnel gereageerd. Ajax ont vangt een bedrag van ruim twee miljoen gulden terwijl Neeskens een handgeld van anderhalf miljoen krijgt. Bovendien komen daar zijn jaarsalaris en winstpre- mies nog bij, Barcelona heeft Neeskens een vierja rig contract aangeboden (Neeskens: „Dat wilde de club per se”) omdat het nu al spijt heeft dat het de wereldvedette Johan Cruyff niet langer dan drie jaar aan zich heeft gebonden. Het bestuur van CF Barcelona heeft zich na een vergadering in principe be reid verklaard Johan Neeskens te kopen. Volgens het Spaanse sportdagblad „As” zien de leiders van Barcelona geen be zwaren tegen de de „afkoopsom” van 2.250.000 gulden, die men volgens de beslissing van een arbitragecommissie van de KNVB aan Ajax dient te betalen als vergoeding voor de ontheffing van een langjarig contract met Neeskens. Volgens „As” zou een van de directeuren van CF Barcelona in de loop van de week naar Nederland komen om de transfer af te ronden. Desgevraagd ver klaarde Ajax-bestuurder Timman nog niets van de Spanjaarfen te hebben vernomen. Rep: „Wat het voetbal betreft, zou het misschien het beste zijn als ik niet naar Spanje zou gaan. Misschien kan ik dan wel het beste bij Ajax blijven. Ik kom natuurlijk ook beter tot mijn recht als ik met een aantal goede voetballers in één elftal speel. Maar in Spanje kan ik een veel hoger handgeld krijgen. Bovendien wordt de ontwikkeling bij Ajax steeds moeilijker in mijn ogen. Ik vind het natuurlijk prachtig voor Jo han Neeskens dat hij naar Spanje kan, maar hij haalt, na Cruijff, wel langzaam maar zeker de klasse uit het elftal”. van Van Hanegem-Rensenbrink kon afronden. De angstige vleugelverdediger, ge waarschuwd door de faam die Rep, door drie Europa Cups met Ajax, vooruitgesneld, was, was als de dood zo bang dat Rep plotseling zou ver snellen. Pavoni nam meters afstand van de jeugdige Rep, die hem alleen al op snelheid klopte en daardoor ook onbereikbaar voor zijn charges bleek. Rep: „Hoewel ook ik wel het nodige heb moeten incasseren, wat dat be treft is Pavoni zeker niet de sportief ste speler bij Uruguay, liet hij mij toch veel te veel vrijheid. Ik ben alleen vergeten om zijn toupetje van zijn hoofd te trekken. Maar ik mag het voetbal dat die ,Zuid-Amerikanen spelen wel. Je krijgt toch wel de gelegenheid om te voetballen en dat kun je tegen dit Nederlandse elftal natuurlijk niet laten doen”. Het zijn de woorden van de voet baller die er enkele maanden geleden nog volop aan twijfelde of hij wel deel uit zou maken van de 22 spelers die naar Duitsland mochten. Rep was eerst te veel bezig met Knobel, die hem te vaak naar zijn zin buiten het elftal liet, en later werden zijn ge dachten in beslag genomen doordat hij Ajax zo snel mogelijk wilde ver laten. Een gedachte die nog niet hele maal is uitgebannen, aangezien er Het gaat tenslotte om toernooi- voetbal. Nederland is wel eens meer goed gestart om later ineen te klap pen. Haan tenslotte: „Normaal was het zo dat je vooral de laatste jaren bij Ajax ook in internatio nale wedstrijden voor 80 pet. op je routine speelde en dat 20 pet. tijdens een wedstrijd nieuw voor je was. Nu is dat precies omgekeerd. Wat hebben wij ooit op een wereldk'amnioenschap meegemaakt? Niets toch nog? Tegen Uruguay was Nederland gretig. En dat is een uiterst positieve ontwikke ling”. „Dit elftal is voorlopig mijn uitgangspunt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13