Cor van der Hart twijfelt niet meer na Zweden-Bulgarije Uruguay’s coach Roberto Porta nog optimistisch Ralf Edström ARIE VAN GEMERT FLUIT BRAZILIË-SCHOTLAND Met de spelers heb ik niets te maken acht Uruguay het zwakst SPSfflffJ EN BULGARIJE ONS PAKKEN” I „IK DENK NIET DAT ZWEDEN „Ik sta klaar 99 s 99 99 n Ml mi# MSÊLDi I fep SPORT 19 7 4 AA NDAG 1 7 JUNI 14 I 9 I A A f Ptjfc 4^. JU /n sSSTi - «d i. zijn groep ongeslagen winnaar (Van onze sportredactie) ee doelman Goranov en Vassilev verdwijnt de bal net naast het doel. grensrechte- Netzer (Van onze sportredactie) versterkte verdediging. Dat wapen is makkelijk door Nederland onscha delijk te maken Johan Cruyff komt net te laat om de produktie van Nederland al in een eerder stadium van de wedstrijd, op te voeren. Doelman Mazurkiewicz is hem te vlug af. gegaan om Overath alleen verantwoor delijk te stellen voor de teleurstellende 1-0-winst op Chili. Een groot deel van de toeschouwers in het Olympisch Stadi on deed dat vrijdag wel. De Zweden pasten echter de tactiek om de vijand met man en macht naar zich toe te lokken zo tot in het extreme toe, dat het bijna een catastrofe werd voor de formatie van trainer Ericsson. Chili ren. 1 en in ko rej wa vol pai de ge< lia av va Ht he he lai m< pa ha ri do 3- sp ko sta 25 SCI pe Of na; wi: hei se m< tor De gir wc uit Üjl he 1 Ita sta gir bu Ze al zol me na all die He he re; vai lijl mi ge] ho goi me aai in pa. nel wa Ha tui afl hij tw on; va I wa vlc laa zij: ZO' sp< gei en va uit ne; nei lot spe Tr: ha: aai dei ca] en wat de officiële waarnemer me na afloop te vertellen heeft”. De Nederlandse arbiter is met 33 col lega’s ondergebracht in het een kleine tien kilometer buiten Frankfurt gelegen Esso Motor Hotel. „Het is hier een gezellige boel, hoewel je er zelf wel iets van moet maken. De eerste dagen klet ste iedereen alleen over voetbal. Ik werd er kotsziek van. Nu wordt er wel eens een ander onderwerp aangesneden”. Robert Davidson, de Schotse collega, en de Britse fluitist John Taylor hadden Een vakman als Hennes Weisweiler bijvoorbeeld, toch trainer van de club waarbij Günter Netzer speelde tot hij naar Real Madrid vertrok, nam Overath later in bescherming door te zeggen: „Ik geloof, dat ook Netzer niet in staat geweest zou zijn een oplossing te vinden voor het doorbreken van de dubbele Chileense verdedigingsgordel”. Helmuth Schön zelf raakte zichtbaar geïrriteerd over de vraag of Overath nu zijn laatste interland had gespeeld. „Ik weet niet wat men tegen Overath heeft. HANNOVER. Zo tussen de nietszeggende uitspraken door had de 57-jarige bondscoach van Uruguay, Roberto Porta, na het voor hem in alle opzichten desastreus verlopen duel met Nederland ook wel iets zinnigs te zeggen. Porta, voornamelijk bestormd door Westduitse journalisten, die nog steeds niet over de teleurstelling heen waren dat West-Duitsland tegen Chili niet de repliek gevonden had die Neder land tegen Uruguay wèl aanwees, antwoordde dan ook rustig op de vraag, waarom de Zuidamerikanen opnieuw zo negatief ingesteld waren door nauwelijks hun eigen strafschopgebied uit te komen: „Met dat voetbal hebben we twee Olympische titels en twee wereldkampioenschappen behaald. Zover is West-Duitsland toch nog nooit gekomen, hè?”. Hebben de scheidsrechters extra veel instructies gekregen? „Neen, dat niet. Het korps hier is geroutineerd genoeg. We moeten wel snel ingrijpen maar niet overdreven. Dat zou ik' ook niet kunnen. Een van de betere kansen voor Zweden in de wedstrijd tegen U ruguay. Edström (links) kopt in, maar tot geluk van Ivkov, van Let vervangers dan ook weinig moeite Arie van Gemert over te halen om zondagmiddag mee te gaan naar de paardenkoersen. De Neder lander, zuinig van aard, op pad met een in naam nóg krenteriger Schot, liet zijn geld thuis. ,,Ik gok niet. Davidson en Taylor wel. Ons zakgeld is daarop niet berekend. De 120 gulden lijkt aardig, maar als je in dit hotel een flinke maaltijd nuttigt, dan ben je 50 a 60 gulden kwijt”. ker zal blijken) de gele kaarè kregen en Montero Castillo zelfs door de Hon gaarse arbiter Palotai het veld werd uitgestuurd, i.ad Porta weinig mee te delen. Masnik schopte naar Johan Nees- kens, die verklaarde: „Dit was geen hard voetbal, maar uiterst gemeen. Je kon die bal geen twee seconden vasthouden, of je kon een rotschop verwachten. Knij pen, schoppen, spugen, elleboog in je maag, het gebeurde allemaal”. Daarna nam Forlan de sterke Krol te pakken, schopte Mantegazza naar Robbie Rensenbrink iets wat eveneens met een gele kaart werd gehonoreerd en verdween Castillo zelfs naar de kleedka mer toen hij Rensenbrink onderuit liep. Niet eens zo’n ernstige overtreding, maar de Hongaarse arbiter wilde op dat mo ment duidelijk een voorbeeld stellen. Niet dat het wat uitmaakte, want Forlan probeerde de overal overheen dansende Cruyff zelfs twee minuten voor tijd, toen de Zuidamerikanen al een uitzicht loze achterstand hadden, alsnog invalide te trappen. Porta echter: „Als de scheidsrechter dan tóch iemand het veld uit wilde sturen, dan had hij dat wel eens eerder mogen doen. Er gebeurden namelijk al ergere dingen dan Castillo deed”. Maar de 31-jarige Ove Kindvall wen ste die kritiek nadrukkelijk naast zich neer te leggen: „Het was duidelijk af ge sproken dat we de Bulgaren massaal naar ons toe zouden lokken door ons zelf zo ver mogelijk op eigen helft terug „Nederlands elftal wordt in Op een wereldkampioenschap kan een arbitrale fout uitschakeling betekenen. Van Gemert: „Ja, dat is zo, maar daar lig Ik niet wakker van. Als de spelers, de trainers, het publiek beseffen dat scheidsrechters ook mensen zijn, dat mensen fouten maken, dan zijn we op de goede weg. Maar, zo ver zal het nooit komen”. DÜSSELDORF „Tegen Neder land zullen we woensdagavond beslist niet de fout maken ons met zoveel man in de verdediging terug te trek ken als zaterdagmiddag tegen Bulga rije”. Deze voorspelling kwam zater dagavond van Ove Kindvall (31) in het luisterrijke torenhotel Rheinstern aan de boorden van de Rijn, waar de Zweden zich na de onbesliste con frontatie met de Bulgaren terugtrok ken. Ik ben Van Gemert en ik fluit op mijn manier. Als ik het plotseling anders moet doen, kan ik net zo goed naar huis gaan. Dat ligt me niet. Daarom behoef je dinsdag van mij ook geen spectaculai re dingen te verwachten. Ik ben geert showman. Er was maar één Leo Horn, maar één Piet Roomer en er is ook maar één Frans Derks. De mensen moe ten mij ook maar nemen zoals ik ben”. Inderdaad probeerden de Scandina- viërs, vooral voor rust, met een soms absurde taktiek, dat wapen van die snel le counter in de praktijk te brengen. Bewust trokken zij zich met vrijwel al hun manschappen op de eigen stellingen terug. Zo lag voor de Zweedse doelman Ronnie Hellström een cordon van ver dedigers, want niet alleen de achterste vier (Jan Olsson, Bo Larsson, Kent Karlsson. Björn Andersson) schermden de Scandinavische veste af, ook de vier middenvelders (Conny Torstensson, Staf- fan Tapper, Ove Kindvall, Ove Grahn) trokken een muur bij het Zweedse strafschopgebied op. Alleen de volstrekt eenzame Ralf Edström en de maar op en neer rennende Roland Sandberg zwierven beurtelings in de spits. Van Gemerts dagindeling bestaat uit: slapen, trainen, luieren, zwemmen, een broodje eten, een kaartje leggen, zich In de wedstrijd tegen Chili zouden ook andere middenvelders het er niet veel beter hebben afgebracht. En wanneer men dan toch kritiek wil uitoefenen: er zijn méér spelers die daarvoor in aan merking komen”. De hoofdpersonen van Let thema Overath-Netzer (als vervangers staan overigens Hölzenbein, Flohe, Wimmer en Bonhof klaar...) tenslotte zelf: Netzer: „Ik kan eindelijk weer zonder pijn trainen en voel me ook conditioneel fit. Als de bondscoach het nodig acht om me op te stellen, ben ik er klaar voor”. En de nog licht hinkende Overath: „Het gaat wel weer zo’n beetje. Zo erg als het er eerst uit zag, was het gelukkig niet”. Want het scheelde maar onthutsend weinig, of de Scandinaviërs waren in hun eigen val gestort. Onder deze om standigheden mocht het gigantische overwicht van de Bulgaren voor de rust dan slechts schijn zijn (want het was immers uitgelokt door de Zweden zelf), toch ontstond er in de soms chaotische mensenmenigte voor het Zweedse doel vaak zo’n uit de hand gelopen situatie, dat het Zweedse doel maar net aan een doorboring ontkwam. Zo sloeg een verbijsterde trainer Ericsson al in de zevende minuut van de wedstrijd de handen tegen het hoofd, toen de 27-jarige Bulgaarse spelmaker Christo Bonev in een schitterende 1-2- combinatie met Pavel Panev door de Zweedse verdedigingslinies slalomde en Panev ten slotte buiten bereik van doel man Hellström tegen de lat kogelde. Hoe kwetsbaar de massale Zweedse ver- dedigingsmuur was, openbaarde zich nogmaals in de tiende minuut. Bulgarije’s sterkste aanvaller, de linkerspits Ge- orgi Denev, goochelde zich weer eens langs zijn vaste bewaker Jan Olsson, bereikte de sprintende Bonev met een strakke pass en Bonev joeg de bal rakelings over de lat. Later zou een nog gespannen coach Ericsson, die duidelijk opgelucht was met het 0-0-resuItaat, openlijk enige blaam werpen op zijn middenvelders Kindvall, Trapper en Grahn: „Zij maak ten een belangrijke fout. De opdracht was wel om de Bulgaren te laten ko men. maar zij trokken zich veel te diep in de eigen defensie terug. Daardoor kwamen die gevaarlijke situaties in de eerste helft voor het doel van Hell ström. Kindvall: „Het is zinloos voor ons om tegen Nederland met acht man voor het doel te gaan hangen. Spelers als Cruijff, Rensenbrink en Van Ha- negem hebben zoveel spelinzicht en intelligentie om dan toch voldoende gaten te trekken. We moeten de Ne derlanders op het middenveld al af- stoppeh”. Een vraag kon zaterdaga vond in het Zweedse kamp nog niet beantwoord worden: wie zal Cruijff als vaste bewaker krijgen? De al 30-jarige Ove Grahn schakel de zaterdagmiddag het Bulgaarse ge vaar Bonev weliswaar praktisch ge heel uit, maar deze Zweedse veteraan lijkt toch te traag om de ongrijpbare Cruijff ook maar enigszins lastig te vallen. Zwedens libero Bo Larsson verzuchtte: „Dat wordt geen taak man, maar voor tenminste weer vervelen en ten slotte t het diner. „Tenminste op dagen dat we niet aan de slag moeten. Vrijdag ben ik als reserve meegeweest naar Berlijn. Ik moest er onder andere op letten of er correct werd gewisseld en dat er maximaal twee man het veld inholden ter verzorging. Een uitstekend systeem. Ik zal de KNVB er toch weer eens op attent maken. Het geeft rust”. In de eerste ronde fluit Van Gemert Schotland-Brazilië en Australië- in Berlijn zal hij DÜSSELDORF. Voor Cor van der Hart, zaterdagmiddag spion van supervisor Rinus Michels bij de krachtmeting ZwedenBulgarije (0-0) in het Rheinstadion in Düssel dorf, is er geen greintje twijfel meer mogelijk: Nederland zal in groep drie van het wereldkampioenschap alle wedstrijden winnen. Na het al lerminst verheffende schouwspel dat de angstige Zweden en trage Bulgaren tegen een sfeerloos decor (slechts 18.000 toeschouwers) reali seerden lanceerde Cor van der Hart lachend maar zeer nadrukkelijk de voorspelling: „Deze beide formaties zijn te pakken door Nederland. De Bulgaren bewegen niet, kunnen niet versnellen en gaan niet in de diepte en de Zweden hebben als enige hoop, een snelle counter via Sandberg en Edström, vanuit een Dat mocht dan wel waar zijn, maar Uruguay, dat in alle opzichten een ver sleten indruk achterliet tegenover het totale voetbal zoals Nederland dat weer eens ouderwets propageerde, was dan al bij voorbaat kansloos geweest. Porta: „Ach, wat. Laten we wel voorop stellen dat wij hebben verloren van een van de beste elftallen, zo niet het beste, van Europa. Het is voor mij helemaal nog niet de vraag of wij nu ook uitgescha keld zijn voor die tweede finaleronde. Ik zie Zweden en Bulgarije echt niet win nen van Nederland, en ik denk ook niet dat wij door die landen verslagen zullen worden”. Porta achtte het bovendien geen na deel dat Nederland, dat 30.000 supporters achter zich aangetrokken had, min of meer een thuiswedstrijd speelde. „Wij zijn in 1950 in Maracana, het grootste stadion ter wereld in Rio de Janeiro, tegen Brazilië wereldkampioen geworden voor 200.000 knettergekke Brazilianen. Het is een voordelige factor als er zoveel eigen supporters op de tribunes zitten, maar die is niet doorslaggevend. Uruguay heeft gewoon zwak gevoetbald. Dat komt ook omdat dit elftal met zoveel spelers die in het buitenland voetballen echt nog niet ingespeeld is op de manier waarop ik het zou willen heb ben, maar ook door het voetbal van de Hollanders. De middenvelders van ons, en vooral de spitsen, kregen geen centi meter ruimte. Dat maakte het erg moei lijk”. Over het feit dat drie spelers van Uruguay die misschien wel het voor deel hebben dat de Zweedse semiprofjes en de snel geïriteerde Bulgaren straks wel op de provocaties ingaan (waardoor Uruguay zijn eigen voetbal kan spelen en dan misschien 300 procent gevaarlij- FRANKFURT „Het maakt me geen barst uit of ik een wedstrijd in de Nederlandse competitie of Brazilië- Schotland moet fluiten. Daar ben ik overheen. Je moet in dit vak relative ren”. Arie van Gemert lijkt in het voetbalvak nauwelijks anders te reage ren dan in het dagelijks leven op het Rotterdamse computercentrum. Morgen avond is hij de centrale man in het grote duel uit groep 2 tussen Brazilië en Schotland. „Met al die mensen heb ft niets te maken. Het enige dat me inte- resseert is, of ik die wedstrijd goed leid voor één twee...” De vrolijkste Zweed in het Scandi navische gezelschap was ongetwijfeld Ralf Edström voor wie het na het gelijke snel tegen Bulgarije nu wel zeker is hoe de ontknoping in groep drie zal zijn: „Het is duidelijk dat Uruguay en niet wij, zoals Ieder een voorspelde de zwakste van onze groep is. Wij zullen in onze laatste wedstrijd dus winnen van de Zuidamerikanen. Woensdagavond te gen Nederland spelen we geliik en omdat Nederland de langzame Bulga ren verslaat eindigen wij na Neder land als tweede”. te trekken. De bedoeling was, dat er een bijna lege speelhelft voor het Bulgaarse doel zou ontstaan, waarop Edström en Sandberg in de ruimte konden dui ken”. Deze adembenemend griezelige tactiek bracht de Zweden inderdaad enkele ma len bijna het begeerde succes. Het was weliswaar pas in de 19e minuut dat de Scandinaviërs met een flitsende counter terugsloegen, maar toen was het ook bijna raak: de sprintende vleugelverde- diger Jan Olsson mikte de bal in een verre voorzet op het hoofd van de lange Edström. die via de vuist van de ge jaagd uitlopende doelman Goranov naast kopte. Het meest markante voorbeeld van de gevaarlijke Zweedse counter werd echter in de 24e minuut gereali seerd, waarbij de Scandinaviërs en ge heide penalty ontnomen werd. Torstensson, de rechtervleugelaanval- ler van Bayern München, die nu echter vrijwel uitsluitend als verdedigende middenvelder opereerde, flitste een van de zeldzame keren naar voren, joeg de bal naar Edström, die het leer maar voor het inkoppen had, maar op het beslissende moment door vrije verdedi ger Kiril Ivkov tegen de grasmat werd getrokken. Tot verbijstering van de 5000 man sterke Zweedse aanhang op de tribunes, gaf de Peruaanse scheidsrech ter Nunez na zijn snerpende fluitsignaal echter een vrije trap aan de Bulga ren... Zonder meer verbazingwekkend was het dat de Zweden het aanvankelijk niet nodig vonden om de briljante spelverde ler en schutter Bonev geen vaste man dekking te geven. Het gevolg was bijna catastrofaal, want Bonev, de spil waar alles om draait bij de Bulgaren, creëerde voor zichzelf en zijn medespelers in die eerste 20 minuten zoveel kansen dat het een wonder mocht heten dat doelman Hellström niet eenmaal de bal uit de netten moest halen. Hoe gemakkelijk echter het gevaar Bonev ontregeld kan worden, bleek toen Ericsson aan de kalende en robuuste Grahn (van Grasshoppers uit Zürich) opdracht gaf op Bonev te gaan hangen. Vanaf dat moment speelde de grillige .Bulgaar een grotendeels „onzichtbare” wedstrijd. Commentaar van Cor van der Hart: „Schakel Bonev uit en je schakelt heel Bulgarije uit. En dat is Neeskens of Rijsbergen straks wel toever- trouwd”. De conclusie van Arie de Vroet, die voor supervisor Rinus Michels speciaal de Zweden moest bespioneren, was on der meer: „Na rust trokken de Zweden zich niet meer zo sterk voor hun eigen doel terug. Ze kwamen toen wel wat meer in de aanval, maar opvallend was toch wel dat bijvoorbeeld Edström zo makkelijk uit zijn evenwicht was te brengen”. Niettemin kwam Cor van der Hart tot de slotconclusie: „Nogmaals, zowel Zweden als Bulgarije is te pakken door Nederland, maar we zullen de meeste moeite hebben met de Zweden. De Bulgaren zijn te traag. Maar als het de Zweden even mee zit kunnen ze toch onverwacht toeslaan”. Opstellingen: Zweden: Hellström, Olsson, Karlsson, Larsson, Andersson, Grahn, Kindvall (ln ,de 2le minuut vervangen door Magnus- EdströmTaPPer Torstensson, Sandberg en Buglarije: Goranov: C. Vassilev, Ivkov Pe- ney, Velitsjkov; Kolev, Bonev Nikodl'mov: vomov (in de 71e minuut vervangen door Michallov), Panov (In de 73 minuut vervangen door M. Vassilev) en Denev. Scheidsrechter: Edison Nunez (Peru), Toeschouwers: 20.000. WEST-BERLIJN-MALENTE Na de weinig imponerende rentree van Wolfgang Overath, vrijdag tegen Chili, staat opeens Günter Netzer weer als mogelijke „regisseur” van het Westduitse efftal op de nominatie. Binnen de West duitse formatie, die sinds zaterdagmid dag weer in het trainingskamp van Ma lente verblijft, zijn echter ook stemmen te beluisteren die er rekening mee hou den dat bondscoach Schön de een noch de ander zal opstellen, omdat Overath wel degelijk een knieblessure tegen Cbili in Berlijn opliep, terwijl de conditie van Netzer nog altijd te wensen over laat. Over het algemeen is men niet zover WWW*. 4 '1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14