Italië ontsnapte moeizaam aan afgang tegen Haitianen Argentijnse defensie weer zeer kwetsbaar Caszely één duel ernaast m WK 74 Over pluizen en een nieuwe voetballente Rijkspostspaarbank „We worden gedwongen om zo te voetballen” ,99 I TERMIJN SPAREN TOT RENTE OP RENTE Hardste schot Benekwark Mg' 15 PELE OVER BRAZILIË SPITS SANON SCHOOT ZOFF-RECORD NAAR VERLEDEN POLEN GEVAARLIJKE OUTSIDER uw nationale spaarinstelling MAANDAG 1 7 JUNI 1974 SPORT 14 9 Bel gratis 0017 1 (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Dino Zoff, de Ita liaanse doelman, ijlde zaterdag avond in het Olympisch Stadion van München op zijn collega van Haïti, Henri Francillon, af om voor hem te applaudisseren. Daarna om helsde hij de man die bijna een uur lang een zwaar Italiaans bombarde ment glansrijk had doorstaan en die pas capituleerde voor een droge, harde inzet van Gianni Rivera. Hen ri Francillon hij kon er niets aan doen dat zijn ploeg tenslotte met 31 verloor na een 10 voor sprong, die de gehele Haïtiaanse kolonie een minuut na rust in alle staten van vervoering bracht en de 25.000 „neutrale” toeschouwers ge scandeerd „Haïti, Haïti” deed roe pen. i 9, wil "W 'W-v l ML (Van onze sportredactie) kunnen we weer ons eigen spel spelen”. toont 10 „Der WERELDSTOPPER O stuurde Urugees Montero Castillo zijn. d was |k niet verde- man- i bijna waar eëerde in die lat het >elman uit de gevaar k toen fouuste ’ürich) angen. grillige itbare” an der :hakelt :ens of crever- ir ons t man ipelers n Ha- :ht en ioende le Ne al af- rdaga- >g niet ?ruijff Argentiniës Heredia (links) heeft uitgehaald. Polenverdediger Gorgon kan niet verhinderen dat de Zuidamerikanen hun achterstand tot 2-1 verkleinen. tactiek le ma st was dat de ounter 5t ook verde- in een lange ie ge- naast inbeeld ounter ereali- en ge- »Ieder- beslist zoveel trek- Bulga- zater- 31) in nstern aar de con- gtrok- hakel- se ge- :h ge- teraan inbare (tig te arsson taak minste ov, Pe- Jdimov; n door •vangen •echter: .000. er een Igaarse 5m en i dui- FRANKFURT Wie kent Brazilië anno 1958 nog? Het team vol atletische parels, dat dank zy de nauwelyks te volgen bewegingen van Garrincha, Didi. Vava en Pele Zweden in eigen huis naar een 52 nederlaag speelde en daarmee voor de eerste maal de Coupe Jules Rimet veroverde. Brazilië is veranderd. Het heeft zyn puur aan vallende concept overboord gegooid. Het is in eerste instantie uit op het voorkomen van doelpunten. anval- echter igende m van aeg de maar >p het >rdedi- werd le 5000 op de Isrech- ügnaal Bulga- et, die peciaal is on weden eigen tl wat id was 5m zo zas te an der ;maals. jakken en de weden, als het :e toch candi- vijfeld ia het u wel groep k dat feder- e van onze 'an de ld te- ik en 3ulga- Veder- noe- Want niet Lorimer bleek met zijn 92,73 kilometer per uur de snel ste en hardste schutter (zijn doelpunt tegen Zaire klokte ik trouwens op de zelfde snelheid), maar de 44-jarige. 90 kilo wegende Rahn wiens schot een snelheid bereikte van 93.03 kilometer per uur... 1 Opstellingen Italië: Zoff; Spinosi, Morini, Burgnlch, Fac- chetti; Mazzola. Capello, Rivera; Benetti. Chi naglia (Anastasi) en Riva Haïti: Francillon; Bayonne Nazaire, Jean- Joseph, Auguste; Francois, Vorbe, Desir; An toine, SaintVil (Barthelemy) en Sanon. Scheidsrechter: Lobregat (Venezuela) 60.000 toeschouwers. Gele kaart: Bayonne (Haïti). Ik vond het geen aardige, tactvolle vraag aan iemand die net kaal was geworden van de zorgen, een kennelijk vond Porta (een ex-international,een tijdgenoot dus van Bakhuijs c.s.) dat ook niet, want hij herinnerde er even vinnig aan, dat Uruguay in 1930 en 1950 de wereldbeker heeft gewonnen, en ook twee keer (in 1924 en 1928) de Olympische titel won. Lang geleden weliswaar, maar toch een respectabe le score voor een land dat met twee en een half miljoen inwoners onge veer de bevolking van Noord-Holland te bieden heeft. Ik keek even op het identiteitsbewijs van de vragensteller. Het bleek een journalist uit Dene marken. Als Porta dat even gevraagd had, dan zou hij hebben kunnen ant woorden: „V komt uit Benekwark. De stormachtig aandringende Polen waren in de eerste helft door niets te stoppen en het was een wonder dat de rust kwam met 2-0. Een onwaarschijn lijk bombardement van Lato, Szarmach Rivera na afloop: „Ik heb het Mazzola en Riva en nog meerderen herbaaldelijk in het veld gezegd: jongens, schiet of kop ze er zo gauw mogelijk in. Valca- reggi had gelijk”. Gianni Rivera hij was de enige die Valcareggi’s raad op volgde. Vlijmscherp sneden zijn diepte- passes dwars door de chaotisch werken de defensie van Haiti. Maar steeds rea geerden Riva, Capello. Mazzola, te laat. Of er waren ineens drie man tegelijk’ die naar voren stormden. Kortom, Italië wist geen raad met de aanvalsmogelijk- heden. Met name Sanon gaf de Italiaan se defensie handen vol werk. Tot twee maal toe moest Zoff al zijn capaciteiten tonen om een doorboring te voorkomen. De derde maal een minuut na rust ging hij grandioos voor de bijl. Sanon worstelde zich langs Burgnich, Zoff liep uit, maar Sanon zette hem fris en vro lijk op het verkeerde been en scoorde in het verlaten doel: 0-1. Dat was de straf voor de hautaine Italiaanse voetballers die na de achter stand ineens wel de raad van Valcareggi gingen opvolgen. En toen moest Haiti buigen voor het Italiaanse offensief. Zelfs doelman Francillon, die voor rust al diverse malen onder anderen Maz zola naar het hoofd had doen grijpen met wonderbaarlijke reddingen. Mazzola na afloop: „Ik schoot, ik kopte, ik deed alles zo zuiver en zo hard mogelijk. En die ballen hield die knaap er nog uit. Het was niet te geloven”. Francillon kon het echter niet alleen. Daarvoor was de rest te zwak, ondanks hun enorme ijver. Waarom die omschakeling? Pele, nog steeds doorgaand als s werelds beste voet baller, is bereid zijn visie te geven. De donkere parel, het liefst gekleed in een wit kostuum, voortdurend omringd door legio vrouwelijke bewonderaars en a la minute in staat om zijn gigantische suite in het peperdure hotel Intercontinental te verlaten via zijn altijd klaarstaande Mercedes 600: „We zijn ertoe gedwongen. Toen we in 1958 wereldkampioen werden en in Chili de beker verdedigden, dachten we het alleen recht te hebben”. „In Engeland bleek echter dat de Europeanen zich tegen ons hadden gewapend. Zij kwamen met voetbal op de proppen waarin alleen plaats was voor fysiek sterke kerels. We werden door Hongarije en Portugal verslagen. We waren de cup kwijt. Dat heeft ons aan het denken gezet. We beseften dat we concessies moesten doen. Die hebben we gedaan. Eerst in Mexico en nu ziet de wereld pas goed hoe we zijn veranderd. Goed,.we lachen nog wel als we voetballen, maar de echte vreugde is verdwenen. Ook wij, van nature balkunstenaars dat blijven we toch zijn resul- taatvoetbal gaan spelen. In eigen land werd dat niet gewaardeerd, maar omdat alle ploegen het gingen doen, is het publiek eraan gewend”. „We hebben ons noodgedwongen op een andere wijze voorbereid. Ook wij hadden fysiek sterke spelers nodig. Of dat toereikend is om de FIFA-cup te veroveren, kan ik pas zeggen na de wedstrijd tegen Schotland. Onze ploeg is jong, in feite te jong en te onervaren. Schotland heeft harde spelers, maar daarnaast ook all-rounders. Toch hoop ik op een goed resultaat, want we zullen dan wel van Zaïre winnen, gemakkelijk zal dat niet gaan”. Aldus Pele, die het in Duitsland drukker heeft dan hij ooit als speler had kunnen hebben. en Kasperczak bleef in de 39ste minuut miraculeus zonder gevolgen, terwijl ook een afstandsschot van Deyna Carne vali hoofdbrekens bezorgde. Onmiddel lijk na de hervatting schoot Szarmach tegen de paal, na een afgrijselijk mis verstand tussen Perfumo en Wolff en verknoeide de zelfzuchtigeLato een kans voor Gadocha, die zeker 3-0 zou hebben betekend. Olsson, tindvall tagnus- rg en Tot opluchting van de Italianen maakt Rivera (rechts) met de eerste tegengoal een einde aan de beschamende achterstand tegen Zaïre. De Haïtiaanse doel man en verdediger Francois kunnen de goal niet voorkomen. Valcareggi, reeds in de voorbereidings periode een man boordevol zorgen, zal het er niet gemakkelijker op gekregen hebben. Zo’n zwakke vertoning als voor al voor rust tegen Haiti, is niet bepaald het medicijn om rust te brengen in het Italiaanse kamp. Eén man was duidelijk opgelucht. Doelman Dino Zoff: „Einde lijk ben ik dat record (om gedurende meer dan 1000 minuten geen bal door te laten) kwijt. Gelukkig, het werkte ge woon benauwend”. Hij sprong omhoog, gleed over het gras, hij pakte wat hij pakken kon, maar zes minuten na de voltreffer van Sanon had Francillon geen verweer tegen het schot van Rivera, de man die Italië al meer over een inzinking heeft heengeholpen. De Italianen verhoogde na de gelijk maker het tempo. Haiti verkrampte. Er vielen gaten. Benetti zorgde met een wat gelukkige treffer voor 21 en Anastasi ingevallen voor Chinaglia die met een boos gebaar het bevel van Valcareggi opvolgde, met een schitterend schot voor 31. Het wonder bleef uit. Valcareggi na afloop: „Mijn elftal heeft na rust goed gespeeld. Voor rust moesten ze nog wennen aan de mer kwaardige spelwijze van Haiti. We zijn nu eenmaal slow starters. Woensdag in Stuttgart zal het wel beter gaan. We zijn nu ingespeeld en tegen Argentinië Antoine Tassy, de coach, een soort vader van deze enthousiaste, houterig lijkende voetballers, die tot de laatste minuut bleven strijden, kon in zijn da gelijks telefoongesprek met zijn staats hoofd „Baby Doe” melden: „Alles gaat goed, meneer de president. We hebben met 3-1 verloren, dat wel, maar de Itali aanse sterren hebben toch een hele tijd in angst gezeten”. „Arsene Auguste, die pas hersteld i$ van een tamelijk hard nekkige blessure, opgelopen in Nederland, was de zwakke man in de defensie van Haiti, „en dat hadden de Italianen na tuurlijk spoedig in de gaten. Tassy na afloop. „De jongen had nog de pech, dat hij de indirecte oorzaak was van het tweede Italiaanse doelpunt. De goal die ons elftal mentaal neersabelde. De bal van Benetti'ging via hem het doel in”. De Italianen dachten met die onvol wassen jongetjes uit Haiti de voetbal- vloer aanvegen. Tikje hier, tikje daar laat ze maar hollen. Als ze uitgehold zijn, slaan we onze slag. Het was al zoveel geschreven door de Italiaanse sportpers, die slechts minachting had getoond voor de capaciteiten van Haiti en die tijdens de laatste persconferentie van trainer Tassy deze man openlijk had uitgelachen, toen hij eei: „Als de Italia nen denken dat ze over ons heen kun nen lopen, dan moeten ze wel erg hard lopen en in een hoog tempo spelen. We spelen anders dan in de oefenduels”. Trainer Valcareggi, voorzichtig als altijd, had zijn Italiaanse spelers gezegd op de aanval te spelen, geen catenaccio. „An ders gaan we de boot in, met al onze capaciteiten”. STUTTGART (ANP).— Op onver wacht spectaculaire wijze hebben Polen en Argentinië zaterdag in het Necker- stadion van Stuttgart hun wedstrijden reeks in het toernooi om het wereld kampioenschap ingezet. Er vielen niet minder dan vijf doelpunten, waarvan de schietgrage en snelle Oosteuropeanen er drie voor hun rekening namen. Polen, dat met treffers van Lato en Szarmach binnen negen minuten sensationeel weg sprong, heeft echter onvoldoende ge bruik gemaakt van het rommelige ver weer van de Argentijnen, die na rust tot tweemaal toe hun duidelijke achterstand reduceerden. De ploeg van Kazimierz Gorski hervond in de slotfase zijn zelf beheersing en bleef de Argentijnen be slissend voor: 3-2 na een ruststand van 2-0. Argentinië: Carnevali; Wolff, Bargas (70 Telch) Perfumo Sa; Herdia, Brindisi (46 Hou seman), Babington, Balbuena^ Kempes en Ay ala. Scheidsrechter: Thomas (Wales), 55.000 toeschouwers. Gele kaart Babington (Arg.). Het uitblijven van een derde treffer ontwrichtte het Poolse spel enigszins. Deyna bleef een kwartier „onzichtbaar” en het Argentijnse middenveld, waarvan overigens de door Kasperczak uit de wedstrijd gespeelde Brindisi plaats had moeten maken voor Houseman, nam tij delijk het initiatief. Het leverde een verrassende treffer op van Ramon Here dia, de grote man van Atletico Madrid. Nog geen dertig seconden later was het echter al 3-1 weer dooor Lato, die een slechte uitworp van Carnevali koelbloe dig af straf te. De Argentijnen weigerden conditioneel af te haken en voor het doel van Tomaszweski, die vorig jaar op Wembley tegen Engeland als een octo pus zijn doel schoon hield, speelden zich hachelijke situaties af. Uit één ervan ontstond de tweede Argentijnse treffer. Na een scrimmage was het Babington, die na pogingen van Ayala, Kempes, tussenkomst van de paal en Tomaszews ki, het beslissende tikje gaf: 3-2. Opstellingen Polen: Tomaszewski, Szymanowski, Zmuda, Gorgon, Musial; Kasperczak, Maszczyk, Dey na; Lato, Szarmach (72. Domarski) en Gado cha (86 Cmiklewicz). De op 26 mei reeds door Nederland aangetoonde zwakte van de Argentijnse defensie is in Stuttgart opnieuw geble ken. De Zuidamerikanen verkeken zich in de beginfase volkomen op de snelheid van rechterspits Gadocha, bovendien een vaardig technicus, de onstuitbaar opko mende Deyna en Szarmach. Doelman Carnevali was door het onzekere optre den van zijn verdedigers (vooral Sa en Perfumo) zo weinig zichzelf, dat hij in de zevende minuut de bal uit een hoek schop van Maszczyk liet vallen, waarna Lato voor het inschieten had (1-0). Twee minuten later stuurde de vaardige Dey na centrumspits Szarmach op pad, die na een lange ren Carnevali volledig kansloos liet. Montero Castillo toont zijn onbe grip over het feit dat de scheids rechter Palotai hem de rode kaart laat zien. Vandaag hoort hij de con sequenties van zijn verwijdering. dener, of misschien hebben we, en dan niet eens ten onrechte, het gevoel dat we de antwoorden net zo goed zelf kunnen verzinnen. Behalve dan zo’n antwoord als Cruyff gisteren gaf aan een Amerikaanse radio-reporter op de vraag wat het belangrijkste element voor de eindzege zou zijn. „Hoop”, zei Cruyf. De coach van Uruguay had het moeilijker dan Michels, niet alleen omdat hij alleen maar Spaans sprak (hij had een tolk bij zich), maar ook omdat hij zich moest verantwoorden voor de 2-0 nederlaag, drie gele kaar ten en een rode kaart. Merkwaardig genoeg meende hij dat Castillo die weggestuurd werd, daarvoor al een gele kaart had gehad, een mening die Castillo’s direkte tegenstander Robbie Rensenbrink ook was toegedaan. Daar blijkt op zijn minst uit, dat scheidsrechter Palotai niet al te dui delijk met zijn kaarten heeft gema noeuvreerd. De 60-jarig Roberto Porta (die er, klein en kaal, eerder uit ziet als 63 dan als 57) weet zowel de nederlaag of de kaarten aan ner vositeit en een slechte middag. Een journalist vroeg toen, over de band spelend via de tolk, waarom de Zuid- Het duurde vijfentwintig minuten voordat de Schotse rechtsbuiten Peter Lorimer tegen Zaïre de ban brak en scoorde, met een onhoudbare kogel in de rechter bovenhoek. Van Lorimer wordt altijd gezegd dat hij het hard ste en snelste schot op de aarde bezit. Hij is dan ook een Schot van zijn eigen, dat helpt natuurlijk ook een beetje. Der Stern heeft voor het we reldkampioenschap de schotkracht van een aantal vedetten opgemeten. Cruyff zegde af, met allerlei uit vluchten, zoals Der Stern schrijft. Rivera schoot met een kracht van 71,55 kilometer per uur, de Braziliaan Edu met 80,57 kilometer per uur, Gerd Müller haalde 80,86 kilometer per uur, de Zweed Sandberg 82,80 kilometer per uur en Peter Lorimer inderdaad 92,73 kilometer per uur. Toch won hij niet. Want Der Stern had ook nog de veteraan Helmut Rahn uitgenodigd, de man die West- Duitsland in 1954 tegen Hongarije met twee doelpunten naar het we reldkampioenschap schoot, en Bomber” werd genoemd. Men kan hem voorlopig nog zo blijven men. amerikaanse ploegen in tegenstelling tot de Europese, allemaal anti-voetbal speelden, en waarom ze eigenlijk naar het Wereldkampioenschap wa ren gekomen als ze toch niet van plan waren te voetballen? „Amarcord”, de laatste film van Fellini, die ik iedereen van harte kan aanraden als hij eens iets anders dan voetbal wil zien, begint er mee dat het in het geboortestadje van Fellini begint te sneeuwen. Geen sneeuw van sneeuwvlokken, maar sneeuw van witte pluizen, van een of ander ge was. Iedereen in het stadje raakt er opgewonden van, vooral de kinderen maar ook de volwassenen, want die pluizen sneeuw betekent dat de lente is begonnen! Een mooie scene. Zaterdag zaten we met z’n allen in het stadion in Hannover met verbazing, maar uiter aard ook met instemming naar het spel van Nederland tegen Uruguay te kijken. Dat was voetbal! Beter voet bal dan van Brazilië en Joegoslavië, van Schotland en Zaïre en van West- Duitsland en Chili, dat we op donder dag en vrijdag hadden gezien. „Een nieuwe lente en een nieuw geluid!” dachten we, terwijl we naar het Ne derlandse spel zaten te kijken, en zie, we hadden het nog niet gedacht of daar begon het opeens: blijkbaar aangevoerd door een zuchtje wind, hing het stadion opeens vol met net zulke witte pluizen als in „Amar cord”! Na afloop van de wedstrijd konden de journalisten vragen stellen aan beide trainers. Eerst kregen we de Michels-show: beurtelings in het Ne derlands, het Spaans en het Duits sprekend (ook nog even in het En gels), beantwoordde hij de vragen van de sportpers. De enkele Span jaarden hadden overigens meer vra gen dan de vele Nederlanders. Mis schien zijn wij verlegener, of beschei- FRANKFORT (SID).— De strafcom- missie van de FIFA heeft de Chileen Carlos Caszely voor een wedstrijd ge schorst. Caszely werd door scheidsrech ter Babacan (Turkije) uit het veld ge stuurd in de 67ste minuut van de wed strijd West-Duitsland-Chili na een re- vanche-overtreding tegenover Vogts. Caszely had in hetzelfde duel eerder al een waarschuwing gekregen. Vandaag wordt uitgemaakt wat de straf voor de in de wedstrijd tegen Nederland wegge- zal zegt u? Dat is in Europa? En wordt er bij u ook gevoetbald? Wel, wel, wel, wpl, u moet maar goed uw best blijven doen, dan wordt u misschien ook nog wel eens twee maal wereld kampioen!” Porta’s tolk was kennelijk geen Spaans sprekende Duitser, maar een Duits sprekende Uruguees. Toen althans ironisch gevraagd werd of Porta ook nog voorhoedespelers had meegebracht, gaf de tolk, geprikkeld, eigenhandig antwoord. „Morena ist heute ein Real-Madrid star!” zei hij alsof hij zeggen wilde: me dunkt dus dat we goede voorhoedespelers heb ben meegenomen! „Netzer auch....”, hoorde ik toen een Duitser naast me sceptisch mompelen. In het begin van de wedstrijd kreeg Cruyff een redelijk vrije schietkans. Maar in plaats van hard in te knallen (wat hij kan), probeerde hij het met een boogballetje, dat danig over de lat verdween. Gezien zijn spel mocht hem veel vergeven worden, maar is de wens om al meteen in het begin van de allereer ste wedstrijd „het” doelpunt van het WK-74 te maken niet wat al te zelfzuchtig en onpraktisch?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15