E WK VARIA JENNER (VS) Ongenaakbare Roy Schuiten KAMPIOEN ook winnaar in Kersenronde TIENKAMP H Bitossi belaagt Eddy Merckx Goede verrichtingen van sprinters en Schutter Sporttoto SPORUEF 1 WK CIJFERS la I U Compleet succes door tweede plaats Van den Hoek Crockett wordt prof S( BOUMA EN VAN DOORN HAALDEN 1 M 80 El T< L' M 16 SPORT 1974 1 7 JUNI MAANDAG Cruyffiaans I Goede sfeer Bijgelovig Teleurstellend Doping controle Wereldelftal Topscorers 1 2 o o o o o o o o o o o o o o Brazilië-Joeqoslavië W-Duitsland-Chili D.D.R.- Australië Zaire - Schotland Uruguay - Nederland Zweden - Bulgarije Italië Haiti Polen - Argentinië Woeker '04 Wattensche Saarbrucken-Niirnberg RotweissQbi”Tennis Bo Augsburg-Borussia NK Oostenrijk - Italië Bewondering Jeugdinterland -sJ o o o o X Het „legioen” van Zaïre. JOHAN CRUYFF: hoge rekening. I Eltjo Schutter: een uitstekende prestatie. Schuiten: opnieuw „klassieke” zege. nummer „Ik speel nog vier jaar, als ik 31 ben geworden zal ik niet meer van de partij zijn”, aldus verklaarde Jo han Cruyff, gisteren zondag tot een verslaggever van de Associated Press. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 1 0 o 1 o o o 1 1 o 1 1 1 1 2—0 1—0 0—1 0—2 2—0 0—0 0—0 0—2 0—0 2—0 2 2 0 0 2 1 1 0 2 1 1 0 Officals van de FIFA, er aanvan kelijk van uitgaand dat Australië de\ opdracht in witte broeken en groene shirts te spelen zouden naleven, con stateerden pas kort voor de wedstrijd dat de Socceroo’s het op groen en geel hielden. Toen was het te laat. Op 30 kilometer van het Volksparkstadi- on lagen de reserveshirts nog keurig opgevouwen in de kast. 0 1 1 0 Bi lems van 6.33. Rud rend eind ste. 400 5.26. Klol Kan dit over Nati op med Wou op i ond< onbt DW] Win mer wen fraa 2.20. twe< deec goec van blee UI van oen! booj here een C A. 1 Uit Mas pnt. lopi gen de. D het een dot< sch< van wee te 1 een lang N de in een rem en Jan wer 2—0 0—0 2—0 0—0 0—0 0—2 3—1 3—2 N doo wor en Tin se. fine van gek pla; gek Wei kije Wal B de krir te v Spo san; de HP< tijd Her ded afdi van win vrij vee kan: kan in 1 Het Franse persbureau AFP heeft nu alle deelnemers hun eerste wed strijd hebben gespeeld, reeds een we- reldteam samengesteld. In dat team zouden vier Nederlanders moeten uit- trok het tweetal, tezamen met de jonge Hamers en Botterhuis er na 118 kilome ter definitief tussenuit. De twee Ketting- renners Van den Hoek en Schuiten maakten het succes voor hun ploeg ver volgens compleet door bij Someren ook Hamers en Botterhuis achter te laten. De overwinning van 2-0, die Neder land op Uruguay heeft behaald, is in het Zuidamerikaanse land hard aan gekomen. De kranten zijn echter una niem van mening, dat er tegen dit Nederlandse team niets te beginnen valt. „El Matutino” spreekt over de voetballes van de Nederlanders. „Uru- Ivory Crockett, de Amerikaanse sprin ter die enkele weken geleden het wereld record op de 100 yards op 9.0 seconden bracht, wordt prof. De atleet verklaarde dat zaterdag in een televisieprogramma. Crockett zal komend weekeinde nog deelnemen aan de Amerikaanse kampi oenschappen. Hy hoopt zich daar ook te kwalificeren voor de landenwedstrijd Verenigde StatenSovjet Unie. Na deze wedstrijd zal hij zich aansluiten bij de Amerikaanse profgroep ITA. Roy Schuiten was zaterdag opnieuw de alleszins dominerende figuur in deze Kersenronde, die in een bijzonder hoog tempo van ruim veertig kilometer per uur werd gereden. Nadat Van den Hoek en Schuiten na 58 kilometer als laatsten hadden aangesloten bij een succesvolle ontsnappingspoging van dertien renners, De Duitse tv-commentator maakte bekend dat de Australiërs de witte broeken en groene shirts geweigerd hadden, omdat zij bijgelovig zijn. Kurt Roesler, een van de begeleiders van de Australische ploeg, vertelde: „Manager John Barclay had bepaald dat wij in geel en groen zouden spelen en zijn woord is wet. Barclay had ook bepaald dat wij reserveshirts en broeken thuis zouden laten. Toen wij een keer in Hamburg waren, konden wij dus gewoon niet anders dan in onze eigen shirts de kleu ren waarin wij ons geplaatst hebben voor de eindronde spelen.” in West-Duitsland staat nu eenmaal op een veel hoger peil dan in Nederland en dat werd ook zondag op de sintelbaan Maarschalkerweerd in Utrecht weer dui delijk. Bij de jongens (verlies met 64- 136) behaalde Nederland slechts twee eerste plaatsen. Op de 800 meter door Rick Snoep (AVR), die in de spurt de Duitser Hudeck versloeg. Het verschil was niet in tijd uit te drukken, beide lopers kregen 1,54.8,. De tweede Neder landse zege was voor de talentvolle Brabander Harry Schulting. De atleet uit Vught noteerde op de 400 m horden een tijd van 53.9 sec. en lag daarmee bijna twee seconden voor op de Duitser Stockmann (55,8). De Nederlandse jon gens verbeterden een nationaal record. Ondanks de 3.19.5 van. het kwartet Schul ting, Snoep, Hurkmans en Leemkuil ginf de overwinning op dit nummer toch naar de Westduitsgrs. Bij de meisjes (verfies met 40-84) was er slechts een overwinning voor Neder land weggelegd. Tineke Kluft (Zaanland) won de 1500 meter in 4.30.4. De beste prestatie kwam echter op naam van Annemieke (Atmodes). De Haar lemse ate'ete snrong 1 80 meter hoog en voldeed daarmee voor de tweede maal aan de eis voor de Europese atletiek- kampioenschappen. die van 1 t./m. 8 september in Rome worden gehouden. Ann-mieke Bouma moest door een gro ter aantal foutsprongen de overwinning laten aan de Westduitse Iris Scholz, die ook 1,80 m haalde. Groep 4: Italië—Haïti PolenArgentinië De halve marathon van Barendrecht is door de grote hitte dubbel zwaar ge weest. Van de 200 atletan, die zaterdag aan de start stonden, voltooiden er min der dan veertig de ruim 21.000 meter Cor Vriend van PSV was van die veertig veruit het snelst, met 1 uur 11 minuten en 4,5 seconden, was hij vijftig seconden sneller dan zijn naaste concurrent Piet van Alphen. De uitslag van de halve marathon van Barendrecht is: 1. Cor Vriend (PSV) 1 uur 11 minuten 4,5 seconden, 2. Piet van Alpen (AAC) 1. 11.54., 3. Klaas de Ruiter (AV’34) 1.12.57,6. zaterdag. In de ochtenduren won hij de korte, derde etappe van Eschenbach naar Leuzerheid over 110 km met een voor sprong van drie seconden op zijn grote tegenstrever Eddy Merckx. Eddy Merckx voerde een groepje van zeven renners aan, waarin naast hijzelf ook de rest van de top van het klassement vertegen woordigd was (Pettersson, Lopez Carril en Pfenninger). Ook de in de middagu ren verreden vierde etappe leverde een zege op voor Bitossi. De rit bestond uit twee delen, een bergbeklimming en een tijdrit. Over het geheel werd één dag- klassement opgemaakt. Pettersson moest in deze vierde etappe 11 seconden prijs geven aan Bitossi, Merckx twaalf. De gisteren verreden vijfde etappe van Lenzerheide naar Bellinzona had weinig om het lijf. Het hele veld van zeventig renners eindigde met de Italiaan Paolini aan het hoofd in een en dezelfde tijd. Het algemeen klassement na vijf etap pes is: 1 Merckx 18 uur 22 minuten en 47 seconden, op 7 seconden: 2 Bitossi (Ita), op 8 sec.: 3 Pettersson (Zwe), op 37 sec: 4 Lopez Carril Spa), op 41 sec.: 5 Pfenninger (Zwi), op 1.31: 6 Battaglin (Ita), op 1.32: 7 Conti (Ita), op 2.10: 8 Lazcano (Spa), op 2.12: 9 Grande (Spa),, op 2.39: 10 Aja (Spa), op 7.57: 20 Tabak (Ned), op 16.28: 35 De Waal (Ned), op 21r07: 52 Pijnen (Ned), op 34.45: 70 Van der Leeuw (Ned). Wim Rijsbergen en reservespeler Theo de Jong, merkwaardigerwijs beiden van landskampioen Feyenoord, waren door het lot aangewezen om na afloop van de ontmoeting tegen Uru guay voor de dopingcontrole te ver schijnen. Dokter Frits Kessel hiero ver: „Met De Jong gaf dat natuurlijk niet de minste moeite. Het flesje was in een mum van tijd gevuld. Maar Wim Rijsbergen had er nogal wat moeite mee. Vergeet niet dat die jongens natuurlijk in de rust ook al Achter Jenner werd titelhouder Jeff Bennett tweede (7913 pnt) en Fred Sa mara (7852) derde. Ook de nummers vier en vijf John Warkentin en Steve Gough kwamen met resp. 7837 en 7786 punten nog tot uitstekende totalen. De Japanner Akio Usami heeft zater dag de internationale marathon in Windsor gewonnen. Hij legde de 42 kilo meter en 195 meter af in 2 uur, 15 minuten en 16 seconden. De Brit Berline Plain eindigde in 2.18,52 als tweede, voor de Oostduitser Erhardt Lesse (2.19,44), en de Britten Angus en Ron HUI (respectie velijk 2.20,20 en 2.21,00). Uitslag: 1 Roy Schuiten (Zandvoort), 182 kilometer in 4 uur 14 minuten en 43 seconden, 2 Aad van den Hoek (Dirks- land); op 28 seconden: 3 Henk Botter huis (Sambeek), 4 Henk Hamers (Mun- stergeleen); 5 Herman Snoeijink (Dene- kamp), 6 Bert Broere (Oudenbosch), 7 Ton ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 8 Geert Oosterbosch (Eindhoven), 9 Jan Ubachs (Amstenrade), 10 Cor Tuit (Val- kenswaard), 14 Theo Smit (Halfweg). Ik poseer graag voor fotografen, dat is hun werk', en dan vraag ik die mensen ook eens iets voor mij te doen. Maar er zijn er twee in Neder land die ik eruit trap het ogenblik dat ik ze zie. Eens vroeg ik ze 25 afdrukken van door hen gemaakte foto’s die ik nodig had voor een advertentiecampagne in Spanje. Ik kreeg ze, het waren hele goede, maar een week later ontving ik van de heren een rekening van 7.000 gulden. Ik heb die foto’s toen teruggezonden, ik vond dat een oneerlijke zaak, om dat die twee een deel van hun in komsten te danken hadden aan alle foto’s die ze jarenlang van mij had den gemaakt. guay zal, dat is nu duidelijk ge worden, zijn stijl moeten verande ren”, aldus de krant. „El Pais”, de .grootste krant van Uruguay opent zijn verhaal met de kop: „Nederland vernederde ons”. Het blad vervolgt met: „Wat de Nederlanders lieten zien was perfekt. Zij zijn de grootste kan didaat voor de wereldtitel. Het team speelde mechanisch en ritmisch. Uru guay werd op alle fronten overklast”. „El Dia” spreekt over een geweldige deceptie. „Onze oudjes Cubilla, Ro cha, Esparrago en Montero Castillo waren beginnelingen vergeleken bij de Nederlanders. Onze sterren ver bleekten, ondanks de zon. Laten wij hopen, dat Zweden en Bulgarije niet zo sterk zijn. Wij hebben nog een kans”, aldus de krant, die vond, dat de nederlaag van twee doelpunten verschil nog mooi was gezien het klasseverschil. Voor de wedstrijd DDRChili, die morgen in het Olympiastadion van West-Berlijn wordt gespeeld, is de belangstelling teleurstellend. Van de beschikbare 83.000 kaarten zijn er nog ruim 60.000 te verkrijgen. Ook van de kant van de publiciteitsmedia is er weinig interesse. „Slechts” 250 journalisten zijn van plan het duel bij te wonen. Tijdens de wedstrijd West-DuitslandChili waren ruim 600 reporters aanwezig. De West-Ber- lijnse autoriteiten verwachten echter, dat er toch nog wel de nodige sup porters uit het aangrenzende Oost- Berlijn komen. Australië heeft van de FIFA een officiële waarschuwing ontvangen. Het gebeurde omdat de Australiërs geweigerd hadden vrijdag tegen de DDR te spelen in hun reserve-shirts. Australië verscheen in de gebruikelij ke groene broeken en gele shirts en op zwart-wit tv onderscheidde die uitmonstering zich nauwelijks van het blauw-wit van de Oostduitsers. Doordat de kijkers geen verschil za gen is er vrijdagmiddag een oneindig aantal klachten binnen gekomen bij de omroepmaatschappijen die Austra liëDDR hebben uitgezonden. ARNHEM (ANP). Dat bij ideale weersomstandigheden ook Nederlandse atleten in staat zijn tot het leveren van uitstekende prestaties is zondag bij in ternationale atletiekwedstrijden op de kunststofbaan van het nationale sport centrum Papendal gebleken. Eltjo Schutter, die vorige week zondag in het Heizelstadion in Brussel het Nederlandse record polsstokhoogspringen op 4,75 m bracht, kwam op Papendal opnieuw ho ger: 4,80 m. Niet alleen Eltjo Schutter maakte in druk. Op de 100 meter ziet de toekomst van de sprint bij de heren er na een groot aantal jaren weer wat zonniger uit. Liefst vier maal werd er zondag op Papendal op de 100 meter een tijd van 10.4 seconden, slechts eentiende boven het Nederlandse record van Chris Ber ger en Rob Heemskerk, gelopen. In de finale werd die tijd afgedrukt voor Ray mond Heerenveen, Sammy Monsels en Bert de Jager, die in deze volgorde over de eindstreep kwamen. In de halve fina le had Sammy Monsels ook al 10.4 gelopen terwijl zijn broer Eddy, De Jager en Heerenveen 10,5 lieten afdruk ken, Bij de dames voMeed Micke van Doorn (De Spartaan) voor de derde maal aan de limiet voor de Euronese atletiek- kampioenschappen bij het hoogspringen. De Lisser atlete sprong 1,80 m. Cisika Jansen, die afgelopen woensdag in Utrecht het Nederlandse record ver springen op 6,38 m bracht, maar die prestatie waarschijnlijk niet als zodanig erkend zal zien omdat de voorgeschre ven windmeter ontbrak, werkte in ver band met de vijfkamp weer een aantal onderdelen af. De Amsterdamse sprong met 1,70 m hoo" een nieuw persoonliik record. Zij lien ve-der de 200 m in 24,8 sec en stootte 13,07 m met de kogel.- In het Niedersachsenstadion van Hannover heerste zaterdag onder de ruim 30.000 Nederlandse supporters een jubelstemming. De overwinning van 2-0, die de equipe van Rinus Michels op Uruguay behaafde zorgde voor een geweldige sfeer in het door ruim 55.000 toeschouwers bezette sta dion. De Nederlandse aanhangers, die met drie extra treinen, vijftig bussen en ongeveer 14.000 auto’s naar Han nover waren gekomen zijn voor en tijdens het duel niet karig geweest met het uitgeven van geld. 11.000 flessen bier werden in papieren be kers geschonken en opgedronken, 6.000 ijsjes werden verkocht, 7.000 braad worsten werden genuttigd en de niet- alcoholisten zorgden voor een ver koop van meer dan 9.000 flesjes. Na afloop bleek, dat 36 Nederlanders hun paspoort hadden verloren, acht tien mensen konden hun autosleutels niet meer vinden en voor 24 mensen werd het moeilijk om de terugtocht naar ’t vaderland te aanvaarden, om dat zij het rijbewijs onvrijwillig had den achtergelaten. Het publiek was overigens na de wedstrijd snel uit het stadion. Twintig minuten had men nodig voordat alleen nog ruim 20.000 plastic bekers en verscheidene vlag gen te zien waren. DEN HAAG (ANP) Bij het kantoor van de sporttotalisator hadden zich zon dagavond zestig deelnemers aangemeld, die dertien resultaten juist hadden voor speld in toto 49. Deze toto speelde op wedstrijden uit de promotiecomnetitie naar de Duitse Bundesliga van vorige week en wedstrijden uit het wereldkam pioenschap voetbal. De vier prijzen van toto 49 bedragen elk ongeveer 42.800 gulden. Deze week moesten ook de formulieren voor toto 50 worden ingeleverd. De cij fers van toto 50 zijn: 163.466 deelnemers zorgden voor een inleg van 681.284 gul den. Het prijzenbedrag is 144.891 gulden. DEN HAAG (ANP/Reuter/AP/SIZ) Na Olympia's Tour door Nederland en de Ronde van Engeland heeft de ongenaakbare Roy Schuiten uit Zandvoort zaterdag in Mierlo ook de sterk bezette Kersenronde geheel naar zijn hand gezet. Schuiten won de Oostbrabantse klassieker door in de eindsprint zijn ploeggenoot Aad van den Hoek duidelijk terug te wjjzen. v Eddy Merckx is ook na de vijfde etappe in de ronde van Zwitserland nog leider van het algemeen klassement. Wel echter is zijn voorsprong op nummer twee, de Italiaan Bitossi, zeer minimaal: slechts zeven seconden. Zijn duidelijke positieverbetering had Bitossi te danken aan zijn indrukwekkende koerswerk van Zoals gebruikelijk heeft de Neder landse atletiek jeugd in de inter landwedstrijd tegen West-Duitsland zijn jaarlijkse afstraffing gehad. De atletiek' schutters als Müller en Jairzinho (nog) niet voorkomen op de topsco- rerslijst. Het staatje wordt aange voerd door Johnny Rep en Grzegorz Lato (Polen) met ieder twee doelpun ten. De derde plaats wordt ingeno men door elf spelers: Breitner (West- Duitsland), Lorimer en Jordan (Bei den Schotland), Streich (DDR), Szar- mach (Polen), Babington en Heredia (Beiden Argentinië), Rivera, Anastasi en Benétti (allen Italië) en Sanon (Haiti). De Australiër Curran schoot in de wedstrijd tegen (de DDR) in eigen doel. De ronde van Luxemburg lijkt zich na drie etappes te ontwikkelen tot een onderonsje tussen de Belgen Maertens en Verbeek. Freddy Maertens won za terdag ook de tweede etappe van Bet- temburg naar Echternach, terwijl Frans Verbeek als tweede finishte. Gisteren wisselden beide Belgen stuivertje: Ver beek één; Maertens twee. Laatstgenoem de blijft leider in het algemeen klasse ment. 0 De 22-jarige Schiedammer Jan Breur is gisteren in de laatste etappe van de internationale wieleravondzesdaagse rond om Leiden in een leunstoel naar de eindoverwinning gereden. Breur had in de voorafgaande dagen een schier ono verbrugbare voorsprong opgebouwd. Al leen Reehorst zou hem nog enigszins kunnen bedreigen, maar moest dan in Leiden wel met een zeer grote voor sprong eindigen. Zover kwam het niet. Reehorst werd knap geschaduwd door Breur’s ploeggenoten en legde zich daar om al gauw bij de nederlaag neer. Hij werd zelfs nog gepasseerd in het eind klassement door Schuitemaker, die giste ren de laatste etappe won. Marcel Ree horst had het zaterdag in de voorlaatste etappe beter gedaan. Hij zegevierde toen voor de Nieuw Zeelander Ulyatt en Van der Spiegel. 0 De Italiaanse wielrenner Francesco Moser heeft gisteren in Castrocaro een internationale tijdrit over 76 k’^meter gewonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur 53 minuten en 17 seconden, een nieuw wedstrijd gemiddelde van 40,263 kilometer per uur. De tweede plaats was voor Felice Gimondi, die vorige week als derde eindigde in ronde van Italië. komen, namelijk Suurbier, Rep, Cruyff en Neeskens. Het team van AFP ziet er als volgt uit: Marie (Joeg), Suurbier, Figueroa (Chili) Beckenbauer (WD.) en Breitner (WD.), Neeskens, Oblak (Joeg) en Deyna (Po.), Rep, Cruyff en Denev (Buig. Als reservespelers komen Ma- zurkiewicz (Uru), Luis Pereira (Braz.), Hadziabdic (Joeg.), Bonev (Buig.). Jairzinho (Braz.) en Gadocha (Po.) in aanmerking. Groep 3: NederlandUruguay BulgarijeZweden Stand: Nederland Bulgarije Zweden Uruguay Groep 1: West-DuitslandChili 10 Oost-DuitslandAustralië 2—0 Stand Oost-Duitsland West-Duitsland Chili Australië Groep 2: BraziliëJoegoslavië SchotlandZaïre Stand: Schotland Brazilië Joegoslavië Zaïre De Italiaanse motorcoureur Alessan dro Ricca is tijdens een trainingsrit op een bergparcours bij een botsing omge komen. O Het Nederlands kampioenschap schaatsen zal waarschijnlijk in 1975 in Amsterdam worden gehouden. Dit in het kader van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam. Nederland won in het Noordholland- se Grootebroek een schoonspring-inter- land van Spanje. O Tijdens Internationale tafeltennis- wedstrijden in het Belgische Schoten werd de Nederlandse ploeg derde, zowel bij de heren als bij de dames, achter Frankrijk en West-Duitsland. De Nederlandse rally-croser Dirck Riefel won op het Eurocircuit in Val- kenswaard de internationale klasse. Bongers werd eerste in de nationale afdeling. Het Nederlandse heren volleybalteam heeft in Zevenaar een interland tegen Polen met 13 verloren. O Door de Nederlander Swane met 76 te kloppen, won de Amerikaan Joe Mil ler het Internationale Belgisch golfkam- pioenschap in de plaats Het Zoute. De Pool Skowronnek is in Minden tijdens een internationale tienkamp tot een totaal van 8076 punten gekomen, zijn landgenoot Kozakiewicz werd met 7764 punten een goede tweede. Bij een drielandenwedstrijd tussen herenploegen (b-formatie) uit West- Duitsland, Roemenië en Ierland sprong de Roemeen Ion 2,17 meter hoog, de Iers Coghlan noteerde 3.42.3 op de 1500 me ter en de Roemeen Corbu hinkte, stapte en sprong 16,37 meter. hun behoefte doen. De wedstrijd was erg zwaar, het weer was bijzonder drukkend en dan functionneeren de nieren niet zomaar op commando. Het heeft met elkaar zo’n kleine twee uur geduurd en toen was het eigen lijk nog bijna niets”, zei de bondsarts lachend. Maar voordat Rijsbergen eindelijk aan de controle kon voldoen had hij zo’n zes biertjes en vier colatjes tot zich genomen. Cruyff wordt door velen be schouwd als opvolger van Deson Arantes do Nascimento, meer bekend als koning Pele, jarenlang ’s werelds vermaardste voetballer. Maar denk niet dat ik er helemaal mee ophoud als ik 31 ben, vervolgde Cruyff. Nietsdoen is niets in het leven. Ik denk dat Ik het in de public relations ga zoeken. Ik heb al wat interessante contacten uit die hoek. Opvallend is, nu alle landen in actie zijn geweest, dat gevreesde RICHMOND (AFP-Reuter) Bruce Jenner (VS) is zaterdag in Richmond (Virginia) Amerikaans kampioen op de tienkamp geworden. De 24-jarige hande laar in onroerend goed kwam tot een totaal van 8245 punten, het hoogste dit seizoen door een atleet bereikt. Jenner, die tijdens de Olympische Spelen in München als tiende eindigde, komt op 5 en 6 juli tijdens de wedstrijd Verenigde StatenSovjet Unie in Durham te staan tegenover Niolai Avilov, de Olympische kampioen en wereldrecordhouder met 8454 punten. WmfI 0 0 2 o 0 1 1 1 1 1 1 0 o 1 De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 3, 4, 16, 20, 24, 39. Reservege- tal: 49. Olympianummer: 1021. Italië Polen Argentinië Haïti 3—2 2—3

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16