Israel weet niet goed raad met bezoek van Amerikaanse president 'S Optimisme bij Breznjev over bezoek Nixon Giscard zal Navo top wellicht mijden rechts Ruk Spanje in naar Panovs nu in Israel India bereid atoomproeven te staken Vier kinderen en grootmoeder verbrand Ui Zwart Afrika wil invloed olielanden beperken r w 2 3 straatgevechten Londen OAS-CONFERENTIE BEëINDIGD WEER AANSLAGEN achtergrond OP CYPRUS Dode bij bloedige „Europa geen bijwagen van VS” IK 9SÊ Ukv* a MAANDAG 1 7 JUNI 1974 BINNEN- EM BUITENLAND in (Van onze redacteur in Damascus) Israel Consulterend (Van onze redacteur in Barcelona) 11 Ki M BARCELONA In zijn tweede grote politieke toespraak tot de natie sinds zijn ambtsaanvaarding heeft minister-president Arias Navarro de Spanjaarden gewaarschuwd (en hun machthebbers ge rustgesteld) dat. de Nationale Beweging, de gedwongen eenheidspartij die Franco tijdens de burgeroorlog had ingesteld, de alleenzaligma kende oplossing voor de toekomst is en blijft. Afzwerine N Ww j ’jU r( Sobere ontvangst voor Nixon in Syrië 30 van Engeland is gisteren grote opschud- de '7/. V/, ;tina our- ïag- s in On- nses De daders ontkwamen in de duisternis ■adat zij het vuur geopend hadden op 4a drie mannen, die een café verlieten. twijfel over status quo i gastheren. de toehoorders, en applaudisseerden anderen. dat dc beloften en uiterst voorzichti ge pogingen om een dictatoriaal be wind een meer menselijk gezicht te geven door het volk verwelkomd wa ren als een politieke „lente” brengt onweerstaanbaar de militaire beëindi ging van de „Praagse lente” in herin- De Pakistaanse commissie voqr atoom energie heeft bekendgemaakt dat radio actieve neerslag is waargenomen na de Indiase kernproef van enkele weken ge leden. Volgens de commissie heeft India beweerd dat de explosie „schoon” was en niet gepaard ging met radioactieve neerslag. Bant ■n in igen, nde- van g is Dor- trein ruikt idere een werk Gis- rails icht- kac- ouw nist. de Rot- iter- be- ileek bed de aar- 1 de a de ïren. een hede baar e 2- bed inlijk lemd tiand üge- -zie- e G. rfor- Het een- r de laat i een 1. De Losies be- 1 de d. NICOSIA (UPI). De politie van de Cyprische hoofdstad heeft gisteren mee gedeeld. dat gewapende lieden een aan hanger van president Makarios hebben doodgeschoten en twee anderen ernstig gewond hebben. De aanslagen gebeurden in het dorp Zakaki, bij Limassol, in de nacht van zaterdag op zondag reek- intie” ndu- mee ld is uit n als lierin leime L vanx zijn irtij” send, lorde ïkre- KGB. ade- jhr. >r de prijs our- de 'ijke :iaal imi- 1. iter- iren PSP een eren e litse stief zal leel- iejin algen ■oken rheid ■oken i en epas- per- Vnin 1 van il a er is van n de r te >ord- i zijn met s het Deze n en De 48-jarige moeder en de 32-jarige vader, een Italiaanse fabrieksarbeider waren zaterdag met hun auto vertrok, ken en hadden de kinderen onder de hoede van hun grootmoeder achtergela ten. Vermoed wordt, dat de brand in de keuken is ontstaan, waar zich een gas haard bevond. De ouders, die later terug keerden en het drama hoorden, zijn met een ernstige shock in het ziekenhuis opgenomen. Tony Gilbert, de leider van de linksgeo riënteerde „bevrijdingsraad” die de beto ging had georganiseerd, beschuldigde de politie zondag van moord. Maar de plaatsvervangend commissaris van poli tie John Gerrard verklaarde dat de be togers geweldpleging hadden uitgelokt. De rel ontstond toen linkse betogers een DAMASCUS Vergeleken met het uitbundige volksfeest in de Egyp tische hoofdstad Cairo, begin vorige week, heeft Syrië president Nixon maar sobertjes ontvangen. Slechts zelden doorbrak spontaan applaus de loomheid van de hooguit 50.000 toeschouwers langs de route van het vlieg veld naar het officiële gastenverblijf in Damascus. Rusland heeft veel gras voor de voe ten van Amerika weggemaaid. Zowel de Sovjet-Unie als Amerika staat achter het zoeken naar vrede in het Midden oosten. Misschien vanuit een totaal ver schillend gezichtspunt speelt ook hier de ontspanningspolitiek van de twee grote mogendheden door. Maar zij zullen nooit zover gaan dat zij eigen terrein aan een ander prijsgeven. Op dit punt begint het Syrische politieke spel van president As sad. In ding ontstaan over de vraag wie verant- woordelijk is voor de bloedige straatge vechten tussen politie en linkse betogers vanafgelopen zaterdag. Eén van de betogers, de 21-jarige student Kevin Ga- tely, overleed enkele uren ha de rel in een ziekenhuis. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. MOGADISJOE (AP). De Afrikaanse regeringshoofden zijn gisteren naar huis teruggekeerd na het bijwonen van de grote jaarlijkse vergadering van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe. Duidelijk is dat een splitsing dreigt tussen twee kampen: het pro-Arabische en het pro-zwart-Afrikaanse. Veel waarnemers in Mogadisjoe zien in de benoeming van William Eteki uit Kameroen als nieuwe secretaris-generaal van de organisatie het bewijs dat be paalde landen de groeiende invloed van het aan olie rijke Noord-Afrika, landen behorend tot de Arabische Liga, willen stuiten. o Onder Pompidou en zeker onder De Gaulle zou Frankrijk vrijwel zonder twijfel echter helemaal door afwezigheid geschitterd hebben. Frankrijk zet nu weliswaar geen fundamentele bezwaren meer in regelmatige consultaties tussen de Oude en de Nieuwe wereld die Gi- scards voorganger Pompidou altijd van de hand had gewezen, maar die beraad slagingen moeten in Franse ogen dan wel een zuiver consulterend karakter dragen, zolang Europa door Amerika niet met gelijke munt wordt betaald. En dat de Amerikanen tot de gelijkgerechtigdheid nog lang niet bereid zijn, hebben ze bij de laatste oorlog in het Midden-Oosten wel weer overduidelijk gedemonstreerd, toen ze achter de ruggen der Europese landen om een directe regeling met de Russen nastreefden en ook bewerkstel ligden. Het is wel de vraag in welke vorm president Nixon de „gulle gaven” van Amerikaanse hulp in Damascus zal ach terlaten. Twee maanden geleden werden de economische betrekkingen tussen Sa- oedi-Arabië en Amerika weer nauwer aangehaald en in handen gegeven gemengde uitvoeringscommissies. De conferentie nam een resolutie aan waarin werd verklaard dat de OAE bereid is diplomatieke betrekkingen met Portugal aan te knopen als Lissabon Guinee-Bissau als staat erkent en met de verzetsleiders van Mozambique en Angola gaat onderhandelen over het ge heel onafhankelijk worden van die twee gebieden. Voorts werd besloten de eco nomische sancties gericht tegen Rhodesië en Zuid-Afrika te versterken. Onafhankelijk Afrika zal voortgaan met het houden van onderhandelingen met de EEG met als doel een econo misch bondgenootschap. Israel weet niet goed raad met het bezoek van president Nixon vandaag aan de joodse staat. De onzekerheid wordt het 1» stc geïllustreerd met de weifelen de reactie van ministër van buitenlandse zaken Allon op het nieuws, dat Amerika en Egypte op nucleair gebied gaan sa menwerken. van Saoedi-Arabië uitsluitend belang stelling voor de Palestijnse kwestie en het vraagstuk van de verdeling van Jeruzalem. In Damascus stond naast het gesprek over herstel van de politieke betrekkingen ook het Palestijnse pro bleem centraal. In Jeruzalem en Amman zal dat hetzelfde zijn. Nixon krijgt geen kans het Palestijnse probleem te verslui eren met een overvloed aan Amerikaan se economische hulp. De Syrische zaken wereld, met name in Damascus, heeft bij dit laatste uiteraard veel belang. tegendemonstratie hielden bij een ex- treem-rechtse bijeenkomst die was be legd uit protest tegen een amnestie voor illegale immigranten. Bij de daaropvol gende straatgevechten tussen politie en linkse betogers werden 39 politie-agen- ten en vijf linkse bëtogers gewond. Er zijn 54 arrestaties verricht. over e slag 3, die ;enoot iartij- onder ihting n een we- j. De tegenkandidaat van Eteki. de mi nister van Buitenlandse Zaken van So mali Omar Artech, was door de Arabi sche landen sterk gesteund. Het is ook duidelijk geworden dat het in Addis Abeba gevestigde secretariaat- generaal verscheurd wordt door allerlei stammentegenstellingen en nauwelijks in staat kan worden geacht de problemen der continentale ontwikkeling aan te kunnen. Veel waarnemers zijn van oordeel dat het begrip „Afrikaanse eenheid” in feite niet veel om het lijf heeft, althans nog niet. De Portugezen in Angola hebben niets te vrezen in een Angola dat onafhanke lijk geworden is. Dit verklaarde de pre sident van het Nationale Bevrijdings- Bovendien vindt Parijs dat de hele opzet van de Navo-top waarbij de overige landen uit naam van president Nixon door secretaris-generaal Luns eenvoudig worden bijeengeroepen, niet uitmunt door diplomatieke overgevoelig heid of elegantie. Frankrijk ziet in de hele mise-en-scène van de top in Brus sel een poging van Nixon om bij zijn komende ontmoeting met partijleider Breznjev uit naam van de hele westelij ke wereld op te kunnen treden. En via een eventueel succes van die Ameri- kaans-Russische topconferentie hoopt president Nixon, volgens Franse rege ringskringen. daarna eindelijk zijn bin nenlandse positie te kunnen redden die door het Watergate-schandaal nog steeds zo deerlijk wordt bedreigd. front van Angola, Holden Roberto, in een vraaggesprek op de Afrikaanse top conferentie. „De Portugezen wonen sinds bijna vijf eeuwen in Angola. Ze hebben het recht er te blijven wonen en met ons samen te leven. We zullen ze vragen ons bij de opbouw van ons land te helpen”, zei Roberto. Hij verklaarde dat de- strijd van- zijn beweging niet tegen het Portugese volk is gericht, „maar tegen het Portugese kolonialisme. Wij haten de Portugezen geenszins”. TEL AVIV (AP). Het Russische dansechtpaar Valery en Galina Panov is zaterdagavond in Israel gearriveerd. Kort na aankomst werd meegedeeld dat de Panovs automatisch het Israëlische burgerschap hebben verkregen. „Ik ben naar Israel gekomen, maar mijn kunst behoort de wereld toe”, zei de gebaarde 35-jarige danser tot journalisten die hem vroegen of hij en zijn vrouw zich blij vend in het beloofde land gingen vesti gen. De slottoespraak van de conferentie werd uitgesproken door de president van Oeganda, generaal Amin. Hij zei dat de Afrikaanse leiders „zich moeten bevrij den van het imperialistische beheer”. Syrië vormde de deède stop van Nixon op zijn tocht door het Midden-Oosten. Eigenlijk had beter minister Kissinger naast de Syrische president kunnen staan. Washington is voor de regering in Damascus verbonden met militaire, poli tieke en economische steun aan Israel. Bovendien was Syrië, sinds de zesdaagse oorlog van 1967, het exclusieve operatie- terrein van de Sovjet-Unie. De Ameri kaanse bemoeienissen om tot een Sy- risch-Israelisch akkoord (e komen, be schouwen de Syriërs als een privé-in- spanning van Henry Kissinger. En het zal ook Kissinger zijn die de volgende fase in het Midden-Oostenconflict zal bepalen. Arias Navarro verzekerde welis waar dat zijn democratiseringsbelof- ten van 12 februari geldig blijven en zelfs gedeeltelijk reeds ten uitvoer gebracht worden met twee wetsvoor stellen om burgemeesters via getrapte verkiezingen (en niet meer direct van hogerhand) te benoemen, en om het aantal staatsambtenaren onder de le den van de Cortes (het „parlement”) te verminderen, maar de werkelijk belangrijke politieke ontwikkeling die hij beloofde zit nog in het vat. En al verzekeren de machthebbers dat die daar niet verzuurt, men krijg* ook de indruk dat degenen die er te diep in gekeken hebben, reeds een litteken op de neus dragen. NEW DELHI. (Reuter) Premier In dira Gandhi van India heeft zaterdag gezegd dat haar land bereid is een verbod op atoomproeven te aanvaarden als alle andere landen dat ook zijn. Aan een lunch van de buitenlandse persvereniging in New Delhi bood me vrouw Gandhi India’s atoomkennis ook aan aan Pakistan, zoals het ook aan andere landen heeft aangeboden waar mee India verdragen voor het vreed zaam gebruik van kernenergie gesloten heeft. India bracht een maand geleden zijn eerste atoombom tot ontploffing. Arias Navarro kreeg bijvoorbeeld en donderend applaus van de Staats- partijleiders toen hij nadrukkelijk verzekerde: „Ik zal geen ogenblik twijfelen om al het gezag waarover ik beschik ten volle te gebruiken om zeker te stellen dat niemand ooit de perken van de Nationale Beweging te buiten kan gaan. Ik heb gezegd dat ik u in duidelijke bewoordingen zou toespreken; wel, ik herhaal dat ik nooit zal twijfelen om alle macht van mijn ambt aan te wenden om zeker te stellen dat er in de toekomstige politieke programma’s niet de gering ste afwijking zal ontstaan” (van de doctrine van de Staatspartij dus). het officiële banket in Jeruzalem geen bestaan: de tijd van de is voorbij, vertelde hij de nering. Natuurlijk antwoordt het re gime daarop: „Wij verwerpen het dat men ontoelaatbare vergelijkingen trekt”, al gebruikte Arias Navarro deze woorden zaterdag in een geheel andere samenhang. MOSKOU (UPI) De leider van communistische partij in de Sovjet-Unie, Leonid Breznjev, heeft zondag verklaard te verwachten, dat hij en president Nixon „nieuwe, goede overeenkomsten” zullen sluiten tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Moskou aan het einde van deze maand. „Ik ben optimistisch en verwacht nieuwe, goede overeenkomsten met de heer Nixon, in weerwil van het pessis- misme, dat in sommige kringen aan de dag wordt gelegd, om precies te zijn, door zekere personen in de Verenigde Staten”. De partijleider zei een en ander toen hij zijn stem uitbracht tijdens de zondag te houden verkiezingen voor de Opperste Sovjet (parlement). Volgens Breznjev voorzien de voorlo pige plannen in een verblijf van een week van Nixon in de Sovjet Unie. Nixon komt 27 juni in Moskou aan en zal verder een bezoek brengen aan Minsk en de badplaats Yalta aan de Zwarte Zee. Vallespin. de rechtse opvolger van Diez Alegria. Hij kondigde aan dat de volgende vergadering van de OAE in juni 1975, zal worden gehouden in de Oegandese hoofdstad Kampala, „en u zult daar zeer goed worden ontvangen”. Hierover werd nogal wat schamper gelachen in de zaal door gedelegeerden die menen te weten wat er zich allemaal aan moorden en onrust heeft afgespeeld in Oeganda sinds Amin daar de macht greep, drie jaar geleden. PARIJS (DPA). Vier kinderen, in leeftijd variërend van vijf tot tien jaar. en hun 57-jarige grootmoeder zijn giste ren in hun woning in Kreutzwald, aan de grens tussen Frankrijk en West- Duitsland levend verbrand. Deze had, nog maar kort geleden, zijn eigen politieke instelling en de hoopvolle verwachtingen van vele Spanjaarden tegenover de democrati- seringsbeloften van Arias Navarro in zijn rede van 12 februari ten voeten uit getekend met de woorden: „Ik bevond mij daar onder de toehoor ders, en applaudisseerde”. Zaterdag bevond deze generaal zich niet onder V- Glunderend kijkt de Syrische president Assad (rechts) naar zijn Amerikaanse ambt genoot Nixon. Deze openbare afzwering van een mogelijke afwijking van de ortho doxe en historische partijlijn na- Er was één lichtpunt voor de Israë liërs inzake dit bezoek: president Nixon zou de 25 uur dat hij in Israel i*= vrijwel geheel in Jeruzalem doorbren gen. Voor de Israeli’s een duidelijke erkenning van Jeruzalem als Israels hoofdstad, die officieel ook door Ameri ka niet als zodanig wordt erkend. Hij onderstreepte dat er in de toe komstige politieke ontwikkeling van Spanje binnen de perken van de Nationale Beweging geen plaats is voor „na-aperij” van buitenlandse ideologieën en verwierp „ontoelaatba re vergelijkingen” omdat Spanjes rechtse topmilitairen bijzonder krie gelig zijn geworden over dc hoopvolle vergelijkingen die men in oppositie- kringen trok tussen Spanje en Portu gal na de democratische staatsgreep in het buurland. Deze toespraak van zaterdag in Barcelona om zijn eerste grote poli tieke rede van 12 februari in Madrid „te verduidelijken” hield hij dan ook voor een gehoor van meer dan dui zend plaatselijke leiders van de Een heidspartij. Zijn woorden stonden duidelijk in de schaduw van de zwa re druk die er momenteel in de Spaanse politiek uitgeoefend wordt door de militante en militaire aan hangers van de uiterste rechter vleu gel van het regime, zoals de voor gaande dag gebleken was uit het ontslag van Spanjes bekendste libera le generaal. Manuel Diez Alegria. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In Parijs wordt het in diplomatieke kringen onwaarschijnlijk geacht, dat president Giscard d’Estamg op 26 juni Frankrijk zal vertegenwoor digen op de topconferentie waartoe de Navo-secretaris-generaal Joseph Luns vrijdag uit naam van he.t Amerikaanse staatshoofd Richard Nixon alle staats- of regeringsleiders en overige landen van de Noordatlantische verdragsorgani- satie heeft uitgenodigd. De omstandigheid dat die dag de Franse president juist de sjah van Perzie en zijn gemalin op bezoek heeft, zal vermoedelijk wel de officiële reden voor zijn afwezigheid vormen, maar het wer kelijke motief schuilt toch wel elders. Ofschoon de Franse diplomatie sinds de aflossing van de hoogste wacht op het Elysée zeiler veel van haar krampach tigheid in de relaties met Washington heeft prijsgegeven, is Parijs nu toch nog evenmin bereid van Europa een bijwa gen van Amerika te laten maken. En dat onderscheid zal op 26 juni hoogst waarschijnlijk zijn concretisering vinden in het feit, dat Frankrijk slechts door zijn premier Chirac en niet door zijn president vertegenwoordigd zal worden. Wat dé Amerikaanse regeringspolitiek betreft, daar zit volgens de meeste Sy riërs een zionistisch trekje en een olie- luchtje aan. Op het banket dat de Syri sche regering zaterdagavond haar Ameri kaanse gasten aanbood, diende president Assad zonder omhaal de hoofdschotel voor vrede in het Midden-Oosten op: de rechten van het Palestijnse volk. Na tuurlijk is het af gesproken werk. In Cairo probeerde Sadat naast een gesprek over economische hulp Nixons aandacht bij het Palestijnse probleem te krijgen. In Djedda had koning Feisal Israel was er volkomen door verrast, zei Allon. Ook kwamen deskundigen op nucleair gebied aan het woord, die zei den dat effectieve controle nooit hele maal mogelijk was, en dat het geval van India had bewezen dat de ontwikkeling van kernenergie op vreedzaam gebied toch tot het maken van atoombommen kan leiden. Zoiets zou in Egypte ook niet onmogelijk zijn op de termijn van een jaar of zeven. Ook de geweldige ontvangst die Nixon in Egypte ten deel is gevallen, zit de Israeli’s niet helemaal lekker: Israel heeft natuurlijk geen drie miljoen men sen die langs de straten kunnen staan om Nixon toe te juichen. Maar er is meer: de Israëliër is maar matig geïnte resseerd in Nixon. Er waren in Jeruzalem voor de ont vangst van Nixon in Israel grote plak katen in het Hebreeuws. Engels en Ara bisch aangeplakt om de bevolking aan te moedigen de straat op te gaan en Nixon toe te juichen. „President Nixon is een ware vriend van Israel en heeft recht op een grootse ontvangst van de Israëlische bevolking”, zei burgemeester Kolleg van Jeruzalem in deze oproep. Dat Israel vrijwel terug moet uit de bezette gebieden, daar liet president Nixon in zijn cliché-rijke speech tijdens

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3