Bloemen op uw weg RENAULT TOONT VEILIGHEID ZELFTANK STATION HEEFT DE TOEKOMST telefoniste EU Dossier Nixon blijft dicht Kort verlof voor ambtenaren die jeugdwerk leiden Geen onbeperkte splitsing in appartementen Amerika geeft geen hulp aan Chili i OAE-top wil vrijheid voor kolonies 1 M k^ Volgend jaar G.M. rotatie GORDEL ZORGT VOOR MINDER AUTODODEN B ill w at DEMONSTRATIE VOOR AUTOVRIJ AMSTERDAM iï a A N D v 17 J U Ts VARIA 1574 6 met invaller vermande zonen bv HOLLAND z^z-z/ móten yeen day/ - EMI/Holland behoort met haar dochtermaatschappijen, waaronder Bovema, Negramen Delta, tot de grootste grammofoonplaten maatschappijen in Nederland. Ter versterking van onze administratie zouden wij graag in kontakt komen met aankomende krachten In bezit van L.Ê.A.O.-of M.A.V.O.-diplomaen type-diploma. Aanmelden: EMI/Holland BV, afdeling personeelszaken, Tulpenkade 1 s. (bij viaduct Zijlweg) Haarlem. Tel. 023-31 93 80. s' Van de zes miljoen auto’s die omstreeks 1990 op onze wegen zullen rondrijden, zullen er 5,7 miljoen op benzine rijden. En 300.000 op dieselolie of LPG. Dit is de verwachting van Shell marketing direc teur drs. A. C. Helfrich. Op een jaarvergadering van de Bovag stelde de heer Helfrich onder meer, dat tegen 1990 de benzinemotor nog de belangrijkste krachtbron voor auto’s zou zijn. Het totale verbruik van benzine zal in 1990 neerkomen op 6800 miljoen liter. Dat is ruim 40 percent hoger dan het verbruik in 1973. Tot 1982 zal de benzine- markt nog een redelijke groei vertonen, daarna wordt de lijn lang zaam maar zeker recht getrokken. Omstreeks 1990 zal de curve van het benzineverbruik vrijwel horizontaal zijn. i Benzinemotor van een een zo'n meisje zoeken wij schrijf of bei eens naar <2^ een meisje dat deze job aan kan en bovendien heeft ze bovendien nog eni ge ervaring als telefoniste dan zullen we dit extra op prijs stellen toestel 22 hr. richter Haarlem Tulpenkade 1 023-31 9380 vermande zonen bv 'uitgevers postbus 548 ijmuiden j telefoon J 02550-19013 X wij zijn drukkers en uitgevers .van o.a.: formulieren los- en vastbladige uitgaven tijdschriften onderwijsmiddelen handelsdrukwerk ■k. WASHINGTON (AP). Om een con frontatie met het Congres te voorkomen, denkt de Amerikaanse regering er mo menteel niet aan Chili economische hulp te geven, zo verluidt in Amerikaanse officiële kringen. Het Congres, overwe gend fel gekant tegen het militaire be wind in Chili, moet zich binnenkort uitspreken over een nieuw wetsontwerp inzake hulpverlening aan het buitenland. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat een senator of lid van het Huis van Afgevaardigden zijn stem verheft tegen de schending van de mensenrechten in Chili. Het jaarverslag 1973 van General Motors meldt onder meer, dat de gasturbine, die G.M. in onderzoek heeft, bijna rijp is voor produktie. Het Amerikaanse bedrijf heeft in 1973 53 miljoen dollar uitgegeven aan een onderzoek naar alternatieve mo toren. De gasturbine, die in eerste instantie in aanmerking komt voor inbouw in bedrijfswagens, werd met een deel van dit geld verder ontwik keld. Ook is G.M. nog steeds bezig aan een onderzoek naar de mogelijk heden van de rotatiemotor. Aan dit onderzoek werd vrij laat begonnen. Het concern verwacht echter, dat de rotatiemotor volgend jaar gereed is voor massaproduktie. telefoniste zijn betekent afwisselend werken kontakten leggen snel en goed beslissen snel handelen WASHINGTON (SPA, UPI, Reuter). Het Hooggerechtshof in Washington heeft zich zaterdag uitgesproken tegen publikatie van het geheime dossier van de „Grand jury”, waarin de rol van president Nixon in de Watergate-zaak is neergelegd. O minimaal havo heeft O enige kennis van moderne talen O representatief kan optreden O tussen de 20 en 25 lentes jong is DEN HAAG (ANP). De rijksambte- naren kunnen met behoud van bezoldi ging voor korte duur verlof krijgen om in het jeugdwerk aan de slag te zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft ook de gemeentebesturen gevraagd dit verlof mogelijk te maken voor gemeen teambtenaren. Onderwijzers en leraren zijn van deze regeling uitgesloten. Renault heeft ter gelegenheid van de veiligheidsconferentie in Engeland een „basic research vehicle” getoond. Bij deze wagen heeft Renault niet alleen ge tracht aan alle veiligheidseisen, maar ook aan de eis, dat een dergeljjke auto over voldoende comfort en ruimte moet beschikken. De auto is ontstaan na een gericht onderzoek, waarbij onder meer 2000 ver keersongevallen werden geanalyseerd. In de BRV z(jn de typische Renault kenmerken terug te vinden; onder andere voorwielaandrjjving, hoog verings- comfort en onafhankelijke wielophanging rondom. De BRV is zodanig ontwor pen en gebouwd, dat bij een botsing met een snelheid van 65 km/uur tegen een vast voorwerp, geen letsel ontstaat bü de passagiers. Ook aan de zijkant werd de wagen beveiligd. Door toepassing van een dubbel dak en voldoende raam—- en deurstijlen is de auto eveneens veilig als hij bij een snelheid van 50 km/uur over de kop slaat. Bij dit alles is wel voorzien, dat de passagiers vóór een speciale autogordel dragen en achter tenminste een heupgordel. vóór een speciale autogordel dragen en achter tenminste een heupgordel. Tenslotte zyn vorm en materiaal van de BRV zo gekozen, dat voetgangers nog een overlevingskans hebben als de auto met snelheden tot circa 32 km/ uur tegen hen aanrijdt. Onderweg deden zich volgens de poli tie „enige kleine moeilijkheden voor”. Op het Weteringscircuit zou een Duitse automobilist zijn gemolesteerd toen hij probeerde door een wegversperring van fietsen en fietsers te rijden. Tegen het einde van de demonstratie (om een uur of half vijf) veroorzaakten rond de hon derd demonstranten enige hinder, aldus de politie. Eerst bleven zij op de Dam rondfietsen toen de demonstratie al was afgelopen en later belemmerden zij on der meer in de Utrechtsestraat het ver keer en enkele trams de doorgang. Wanneer werkelijk alle auto-inzit- tenden de autogordel zouden gebrui ken, zou dit een besparing opleveren van zeker 50 percent van alle doden in de auto, dat wil zeggen van 600 levens per jaar. Deze uitspraak deed ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid tijdens zijn toespraak op Intertraffic. Het ver plicht dragen van helmen door brom fietsberijders zou volgens ir. Asmus sen zeker 200 doden per jaar minder opleveren. Het aanbrengen van bevei- ligingsconstructies langs de bermen (vangrail) zou eveneens een besparing geven van 50 percent van het aantal doden en ernstig gewonden. Dit getal mag echter niet bij dat van de auto gordels worden opgeteld, omdat het bier voor een deel om dezelfde groep weggebruikers gaat. Tot dusver heeft de buitenlandse fi nanciële steun aan de nieuwe Chileense autoriteiten de 300 miljoen dollar niet overschreden. Washington heeft wel le ningen verstrekt voor aankoop van le vensmiddelen tot een bedrag van 80 miljoen dollar. Dit valt echter formeel niet onder de categorie „economische hulpverlening”. De jury stelde op 25 februari eenstem mig vast dat er reden is om aan te nemen dat Nixon betrokken was bij de pogingen de Watergate-affaire in de doofpot te stoppen. Zowel de speciale Watergate-aankla- ger Jaworski als de advocaat van Nixon hadder. om openbaarmaking van de ver zegelde gegevens gevraagd. De advocaten van de zes beklaagden in de Watergate- zaak waren daar echter tegen. President Nixon, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kissinger en de stafchef van het Witte Huis, generaal Haig zijn onder strafbedreiging opgeroepen als getuigen in het komende „loodgjietersproces”, aldus meldt de „New York Times” gisteren. Het blad schrijft uit welingelichte kringen vernomen te nebben, dat de dagvaardingen ongeveer tien dagen geleden zijn uitgegaan en in ontvangst zijn genomen door de adviseur van het Witte Huis Fred Buzhardt, na mens de regeringsfunctionarissen. Aan Nixon, Kissinger en Haiig wordt ver zocht, op te treden als getuigen voor de voormalige medewerker van Nixon John Ehrlichman. Het „loodgiietersproces” be gint 26 juni. drang op een lager pitje staat. Dat is het grote verschil tussen de NOS-uitzendingen „Van gewest tot ge west” en Studio Sport. De voortkabbe-- lende loop der gebeurtenissen en de toppunten van sportactiviteit. Gelukkig, derhalve was zaterdagmiddag Studio_ Sport aan bod, anders hadden wij nooit’ van Uruguay gewonnen. MOGADISJOE. De topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Een heid in Mogadisjoe heeft een beroep op Portugal gedaan om onmiddellijk onaf hankelijkheid te verlenen aan de Portu gese kolonies in Afrika. Een OAE-woordvoerder waarschuwde de Afrikaanse landen niet overhaast de diplomatieke betrekkingen met Lissabon te vernieuwen, maar af te wachten of Portugal inderdaad, zoals beloofd, „al zijn Afrikaanse kolonies de vrijheid geeft”. Anderzijds werd de OAE-top geken merkt door een duidelijk streven naa£ toenadering tot Portugal. De organisatie ging akkoord met Portugals verzoek voor een gesprek tussen een OAE-verte- genwoordiger en de Portugese minister van Buitenlandse Zaken Soares. De ambtenaren kan het verlof worden verleend voor het leiden of volgen van een cursus voor jeugdleider, voor het leiden van een jeugdkamp of het assiste ren van de leiding van grote kampen, waaronder voor dit jaar ook kinderva- kantieactiviteiten worden gerekend die ten minste vijf dagen achtereenvolgend duren. De jeugdleider moet wel de rest van het jaar als vrijwilliger regelmatig als jeugdleider werkzaam zijn. Het be taald verlof bedraagt ten hoogste vijf dagen en per kalenderjaar niet meer dan tien dagen. zen, de dieselbrandstof economisch steeds aantrekkelijker wordt. Onge twijfeld zal het aantal auto’s met dieselmotor dan ook stijgen, ook al omdat tot nu toe het gebruik van diesels fiscaal aantrekkelijk is. Dit kan echter elk moment weer onge daan worden gemaakt, als het belas- ting-beleid op dit punt zou worden gewijzigd. Dat schept voor de bezitter van een auto met dieselmotor onze kerheid. Bovendien heeft de diesel, onder andere door zijn gewicht en langzame acceleratie, ook nog andere bezwaren. Shell-directeur Helfrich meent dat op den duur ook de diesel geen ernstige concurrent vormt voor de auto met benzinemotor. In de vorm van geweldige bloemen zijn deze straatlantaarns uitgevoerd, welke voor de verlichting zullen zorgen van een hoofdweg in de Poolse hoofdstad. AMSTERDAM (ANP). Ongeveer duizend mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam voor de tweede keer in vijf weken op fietsen gedemonstreerd voor een autovrije binnenstad. Om streeks één uur vertrok een stoet fiet sers van het Beursplein en de Dam voor een tocht van vijftien kilometer door een groot deel van de stad. De „Actie groep Amsterdam Autovrij” die de de monstratie had georganiseerd, had van tevoren met het gemeentebestuur route afgesproken. Dit betekent, dat de dagen van de stormachtige groei van de benzine- markt voorbij zijn. Geleidelijk komen de benzinemaatschappijen in stiller vaarwater. Dat is de achtergrond waartegen zich in de toekomst het gevecht tussen kosten en marges zal gaan afspelen. De heer Helfrich: „Dat het een hard gevecht wordt staat wel vast”. Benzine verkopen is arbeidsintensief. De belangrijkste kostenpost op de exploitatierekening van de benzine- verkoop wordt gevormd door loon kosten. Deze post stijgt onder invloed van de inflatie met 12 percent per jaar. Daar staat volgens de heer Hel frich praktisch geen verbetering in de arbeidsprestatie tegenover. Bij de conventionele pompen kan de presta tie van de pompbedienden nauwelijks worden verhoogd. De enige manier om hier nog iets aan te doen is invoering van het zogenaamde Zelf-Tankstation. Wor den bij een conventioneel pompstati on per personeelslid zo’n 4 tot 500.000 liter benzine per jaar verkocht, een Zelf-Tankstation haalt het dubbele. Uit het buitenland zijn voorbeelden bekend waar op zo’n Zelf-Tankstati on per manjaar 2 miljoen liter benzi ne wordt verkocht. Maar Zelf-Tankstations brengen al leen geld op als ze op strategisch zeer goed gelegen punten worden geves tigd. Is zo’n punt eenmaal gevonden, dan loont het vaak ook de moeite om er een winkel in accesoires en onder delen bij te bouwen. Zelfs kan op de grootste verkooppunten nog een „wasstraat” aan het Zelf -Tankstation worden toegevoegd. Maar ook al is de toekomst aan het Zelf-Tankstation, de heer Helfrich verwacht echter niet dat alle conven tionele pompen zullen verdwijnen. Natuurlijk is de verkoop van benzi ne in hoge mate afhankelijk van de hoeveelheid benzinemotoren die in de toekomst nog in auto’s gemonteerd zullen worden. Deze Shell-topman maakte zich niet ongerust: de benzi nemotor zal blijven. Hij baseerde dit op het feit, dat er nog steeds wordt gezocht naar een betaalbare accu, die een gunstige verhouding heeft tussen eigen gewicht, capaciteit en afmetin gen. Het ziet er niet naar uit, dat zo’n accu snel zal worden ontworpen en geproduceerd. Men is al jaren bezig met speurwerk, maar de ^sulfaten zijn verwaarloosbaar klein. De be perkte actie-radius, het lage energe tische rendement en de relatief hoge prijs zullen nog wel jaren voorko men, dat de elektrische auto een serieuze concurrent wordt voor de benzine-auto. Ook aandrijving met behulp van aardgas maakt vrijwel geen kans, aldus de heer Helfrich. Alle opge wonden verhalen ten spijt zijn er zulke ernstige bezwaren van techni sche- en praktische aard, dat de auto op aardgas voorlopig niet in massa produktie haalbaar is.. Als enige concurrenten voor benzi- ne-voor zover dat thans kan worden overzienblijven dus dieselolie en LPG over. Dieselolie maakt daarbij de beste kans, ook al omdat door de sterke verhoging van de benzineprij- DEN HAAG. (ANP) Staatssecreta ris Van Dam van Volkshuisvesting heeft de Tweede Kamer gistermiddag voorge houden, dat het regeringsvoorstel een vergunningenstelsel in te voeren voor het splitsen in appartementen van wo ningen, die een bepaalde ouderdom heb ben, geen onbeperkte uitbreiding kan ondergaan. „Het voorstel wil voorkomen, dat belangen van de volkshuisvesting worden geschaad. Voor het vergunnin genstelsel zullen alleen motieven bouwkundige aard mogen gelden”. De bewindsman zei dit, omdat tijdens het Kamerdebat over het voorstel van PvdA-zijde de wens geuit was bij het verlenen van vergunningen ook rekening te houden met de vraag of er wel sprake is van doelmatige woningvoorzie- ning. „Bepalingen van de woonruimte- wet zijn eigenlijk al wel overleefd”, aldus staatssecretaris Van Dam. „Er moet eens een einde komen, bij het toewijzen van woonruimte, aan discrimi natie van alleenstaanden en degenen, die willen samenwonen, ten opzichte van gezinnen”. De staatssecretaris voelde wel voor het voorstel van CPN en PvdA de huurders meer inlichtingen te verschaf fen als er sprake is van splitsen van hun huis, onder meer door inzage te geven van het taxatierapport en het geven van de mogelijkheid daarop te reageren. Van een beroepsrecht van huurders wilde de bewindsman niets weten. Waarom ligt u in de zon? Tien tegen één dat u antwoordt: om bruin tè worden. Tenminste dat waren de ant woorden van de mensen die in de TROS-reportage over „zonnebrand” op draafden. Nou ja, opdraafden is niet het juiste woord; even rechtop gingen zitten om het zonnebad te onderbreken is bete}- geformuleerd. Eén van het hele span zei: voor mijn gezondheid. En nog iemand: bruin staat wat vlotter. De TROS was in zijn rubriek „Op uw gezondheid” naar de zuidelijke oorden afgereisd, waar Nederlanders zich in korte tijd willen laten bruinbakken. Hof goed is dat overdreven zonnebad vooj onze huid? En waarom laten we ons zo graag bruinbakken? De arts prof. dr. H. Jansen zei kort en bondig: „Het is een modeverschijnsel. Ten eerste heeil het te maken met welstand, we zijn ver weg geweest, waar de zon was en we zijn op reis gegaan. Ten tweede is bruin zijn een symbool van gezondheid.” Nu was (dit ter informatie van de zwart-wit-kijker) deze arts een man die een ook niet al te bleke huidskleur hacC Iemand met een beetje boter op zijn hoofd, zou je bijna zeggen, ofschoon lang niet zoveel boter als al die glim mende bruine lijven en lijfjes die daar aan de kustlijn lagen te braden. Een goede reportage geeft je in ho$ geringe mate dan ook een andere visie om de wereld om je heen. Deze informatie over zonnebrand (waartegen 150 middelen in 400 verpakkingen in de vorm van olie, emulsie, crème en gelei zijn te krijgen) gaf dat beetje nieuwe kijk. Die uitspraak van prof. Janseij over het staatskarakter van bruin willed zijn, evenzeer als zijn opmerkingen dat je huid van veel zonnebaden vlug seniel (oud en rimpelig bedoelen ze in dit geval) wordt. Je moest daarbij van hem denken aan de huiden van aapjeskoet- siers, zeelieden, landarbeiders en blanken in de tropen. Nou trof het mij dat hij het had over allerlei afnemende of uit stervende groeperingen in de maatschap pij- Als dezelfde reportage over tien jaar wordt gemaakt, moeten ze ook een foto tonen van een zeeman of iemand met tropenjaren. Voor dat laatste stel ik mij. Bob de Lange uit de Stille Kracht voor. Maar goed, die reportage dus. Eén ding miste ik. En omdat het de TROS was; miste ik het toch niet. Bij een iets kritischer aanpak was deze „vakantie- vorm” van de maatschappij, waarin wij dag in dag uit toeven, beter naar voren gekomen. Want of we nu vakantie heb ben of niet, het is en blijft een presta tiemaatschappij. Ik wil een beter baan tje dan u heeft, ik wil meer verdienen dan u verdient, ik wil bruiner zijn dan u bent. Dat was voor mij het grote verschil met die aardige man in „Van gewest tot gewest” op de zondagavond, de heer Heyboer. die al 30 jaar een nieuwsblad op het Zeeuwse eiland Tholen in zijn eentje vult. Achtereenvolgens zagen wij hem achter de typemachine een adver tentie opnemen (sommige mensen zullen hier een microscopische vorm van sluik reclame hebben herkend), iemand in terviewen, een foto maken, het zetsel corrigeren en de nieuwsbladen naar een postzak brengen. Een man die een éénmansblaadje heeft en volschrijft en eigenlijk in de luwte van de maatschappij opereert. De. strijd om het bestaan speelt zich in het 17.000 inwoners tellende Tholen dit jaar af in de vorm van een conflictje rond een camping. Een wereld waar minder- hard gelopen wordt. Waar de prestatie- r’O X*, R,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7