VEEL ENTHOUSIASME VOOR NATIONALE BALLET Opera Eumelio kreeg Stravinsky’s Lentewijding ontwijd zinrijke uitvoering PILOBOLUS: COMBINATIE VAN PRECISIE EN DYNAMIEK Holland festival Opening Holland Festival bleef beneden niveau Holland festival 1974 Holland festival „Grafisch” ballet morgen in Amsterdam „MUCH ADO ABOUT NOTHING” Restauratie van Rubens mogelijk Fats’ legendarische stampwerk 1974 1974 Agazzari in Holland Festival In Haagse Gemeentemuseum Wereld van nostalgie in Concertgebouw Cranach-expositie MAANDAG 1 7 JUNI 1974 KUNST 9 Kunst Holland Festival e 0 AMSTERDAM Zondagavond eindigde de première van „Le Sacre du Printemps”, die Hans van Ma nen voor het Nationale Ballet maakte met een schier onstelpbaar applaus. Toch voelde ik me nauwe lijks in dit publiekelijke enthousias me opgenomen ook al had ik toch veel gezien wat ik waarderen kon. UTRECHT In de Geertekerk is zondagavond onder regie van Eddy Habbema en met Jan Boo- gaarts als dirigent een opvoering gegeven van de opera „Eumelio” van de Italiaanse componist Ago stino Agazzari, geboren in 1578 als telg van een oude adellijke familie uit Siena. DEN HAAG „Much ado about nothing”, veel leven om niets is één van die Shakespeare-komedies welke een regisseur vrij spel laten in de uitwerking, of liever gezegd veel fantasie opdringen om van een licht ge geventje toch nog iets te maken. Dit spel uit 1599 is bepaald niet het beste, dat de grote man uit Stratford construeerde. A e t e t de vertolking met en en een Pilóbolus Dance Theatre in een scène uit „Ocellus". d. ti- Young Vic brengt Shakespeare als levendig theaterwerk PIET RUIVENKAMP. op (Van onze kunstredactie) worden ook tij- ot re 15 lit nd. •e- in jat is. rr- ;a. e- n- il: al, 30 50 d- or 15 K) a- ir. e- :e. d- K) it— erg leuke rol vol snibbige guitigheid te voeren als Beatrice en haar wat par mantige tegenstrever Jimmy Thompson als Benedick bereikte evenzeer vaak een aanstekelijk komedievertoon. Op de ach tergrond waren echter wat te veel door gedrukte typetjes in dit fleurige geheel met soms opvallend dode plekken en de niet weerstane verleiding buiten het zelf gekozen kader te treden. DEN HAAG. Het Holland Festival 1974 is van start gegaan. Het openings feest, zaterdag jl„ was deze keer weer in Den Haag. Democratie en speelsheid wa ren het parool. De tijd dat de openingen van het Holland Festival etalages waren van rok, smoking, en statiejurken, is voorbij. Om te besinnen had ik geluisterd naar een briljante opname (o.l.v. Pierre Bou lez) van een enorm dynamisch muziek werk vol betoverende klankkleuren in een feilloze geluidstechnische weergave. Ik had gekeken naar een barbaars mooi décor van Jean Paul Vroom, die zich daarvoor had laten inspireren door de reuzenvarens, zoals ze groeien in de Mei-vallei op één van de Seychellen- eilanden. Tevens moet ik melding maken van de feeërieke verlichting van Howard Eldridge. Hans van Manen heeft bij de bijzon der moeilijk te tellen onregelmatige rit mische patronen van Stravinsky’s mu ziek goedsluitende passen weten te vinden wat in ieder geval een uitzonder lijke prestatie betekent. In de choreogra fie komen zeer veel effectieve parallelle bewegingen voor en in ieder geval twee bijzondere fragmenten, de pas de deux tussen Monique Sand en Francis Since- retti en het onrustzaaiende duet tussen Sandor Némethy en Francis Sinceretti. Maar de dynamiek, die de dansers wel min of meer tentoonspreiden, komt ner gens vandaan en blijft daardoor nogal gratuit. Het hollend opkomen van de dansers bijvoorbeeld, bij ieder volgend nummer heeft geen enkele voor de toe schouwers zichtbare oorzaak en werkt daardoor nogal dwaas. Van Manen heeft de muziek van Stra vinsky als een abstracte compositie wil- BAZEL. (AP)In het kunstmuseum alhier is dit weekeinde een unieke ten toonstelling geopend van ongeveer 130 schilderijen, etsen, houtsneden en teke ningen van Lucas Cranach de Oudere. De tentoongestelde werken zijn afge staan door musea in Oost- en West- Europa en door particulieren uit Europa en Amerika. Het geheel omvat ongeveer een kwart van de werken van Cranach, die de wereld thans, vier eeuwen na zijn dood, nog bezit. Kan je aangeven wat het typische is van jullie werk? Frank Dunlop heeft met de nieuwe versie van The Young Vic in zijn land naam gemaakt, nadat hij in Nederland met enkel regies van vrije produkties bepaald niet kon imponeren. Nu aan het werk met landgenoten leverde dat een confrontatie op, waaruit af te leiden was dat Dunlop een onvervalst theatermaker is, die tot bekorende scènes en leuke vondsten in staat is. Voor dit verhaal in Messina maakte hij zich om de handen vrij te hebben los van de Shakspeare- tijd en koos hij voor het negentiende- eeuwste Italië tussen het Napoleontische en de wereld van Verdi, aangeduid in een grappige entourage, die voorname lijk op de kleuren rood en zwart was geënt. Hij wist vooral Denise Coffey tot een lov en kreeg van haar een Zekere dramatische invloed mee, die aan on ze abstrakte composities een nieuw element geeft. Martha: We zijn nu bezig met een stuk geïnspireerd op Jeroen Bosch en Pieter Breughel, maar dat is nog niet klaar, dus daar mag ik je nog niet lekker mee maken. Het wordt gek hoor. Robby: Ons werk is erg grafisch. Iedereen wil het altijd fotograferen. Hoewel het er uiziet alsof we wild met elkaar omspringen werken we toch met een ongelooflijke precisie. Dat moet ook wel als je zes licha men, die ieder op zichzelf niet in evenwicht zijn, gezamenlijk wel in balans wil laten blijven, terwijl de hele zaak toch onophoudelijk veran dert. Martha: Het leukste vind ik het zoeken naar nieuwe combinaties en we zouden ook wel graag wat rust hebben om onze nieuwe vondsten te kunnen verteren, maar dat gaat niet, Zijn fans komen uit alle lagen van de bevolking, uit alle delen van het land, uit alle leeftijdsgroepen. De bezoekers vrijdagnacht verschilden dan ook opval lend van de alternatieve hap die norma- De bestuurlijke elite werd zaterdag alleen nog gevormd door burgemeester Samkalden van Amsterdam, door zijn collega Marijnen van Den Haag en door staatssecretaris Polak van büinenlanse zaken. Een schrale oogst, die nauwelijks opviel in de menigte van drieduizend openingsgangers, die bijna allemaal, oud of jong, netjes of alternatief gekleed, gewoon publiek waren en niet op de een of andere manier gezags- of cultuur- bons. Dat zat dus allemaal wel goed, want het Holland Festival kost veel belastinggeld van allen. Fats Domino tijdens zijn optreden in Amsterdam. (foto Gijsbert Hanekroot) (toch wel een afgang als je zo’n wereld- artiest op je podium hebt staan) en ondanks en dat moet Fats zelf kwa lijk worden genomen de volstrekt ongecoördineerde begeleidingsgroep die hij had meegenomen. Domino kan het zich permitteren. Hij heeft zijn sporen al lang verdiend. FERRY TROMP. 1 idee van een feest in een museum leuker dan de uitwerking. Men kon kiezen uit ongeveer 26 korte voorstellingen, waar van er steeds zo’n zes tegelijk liepen. Het leukste was nog op de grond te gaan zitten in de grote tentoonstellings zaal in de nieuwe vleugel van het mu seum, waar Constant zijn, internationaal veelbesproken, New Babylon in complete vorm exposeert en waar een virtuoos zigeunerorkestje speelde. Kunst en ver maakt, nader tot u en tot elkaar. Wat zich intussen in de voorstellings- zaaltjes afspeelde had onvoldoende festi- valniveau. Gelukkig waren er nogal wat musici van het Residentie Orkest aan de gang. Blazers bijvoorbeeld, die eerst met veel herkenbaar plezier dansante werk jes van Hummel en Francais speelden, zetten zich met gelijk vakmanschap en oprechte speelvreugde in voor twee tan go’s van de moderne jazz-musicus Wil lem Breuker, die met die geestige, en ook warmbloedige muziekjes, zeer ver- rastte. Er is eveneens veel genoegen te beleven als jonge solisten van de Neder landse Opera „de vier tonen opera” spe len, een parodie op opera en operazan gers. Oude muziek, gespeeld op instrumen ten van het museum, was eten en drin ken voor de proevers. Zoals ook de popgroep Super Sister zijn eigen publiek trok. s deze opvoering. Ook het Studenten Kamerkoor en het Koor van de Robby: Wel, we gaan uit van na tuuurlijk vloeiende bewegingen. We houden niet van poses, maar wel van gekheid. Daarbij zijn de vier mannen erg goeie atleten en de twee meisjes zijn als danseres getraind. Zij brach ten de precisie, wij de dynamiek. Martha: En de jongens zorgen voor alle mooie namen, goedklinkende kreten uit hun wetenschappelijke jargon zo als Pilobolus (spreek uit pilóbollus). len behandelen en dat is natuurlijk zijn goed recht. Als thema nam hij de ont moeting tussen jongens en meisjes met alle spanningen vandien. De variaties, die hij binnen dit thema op de onderde len van de muziek gevonden heeft (groepen tegenover elkaar, pas de deux tussen twee mannen, duet van man en vrouw, onrust bij de mannen, rivaliteit tussen twee mannen, tweede ontmoeting tussen man en vrouw en een meisje alleen tegenover de hele groep) zijn alleszins acceptabel, maar het eindresul taat werkte niet, althans niet op mij. De bewegingen staken pover af tegen de rijkdom van de klankkleur in de mu ziek. Van veel wat er gebeurde was de logica absoluut niet te vatten (waarom deed die hele groep aan het eind zo opgewonden tegen dat eenzame meisje?) en hoewel herhalingen vaak versterkend kunnen werken, ontstond er nu regel matig een zekere verveling uit. Terugdenkend aan wat ik zag hou ik de indruk over, dat de dansers fijngewre ven werden door de muziek en dat kun je ze nauwelijks kwalijk nemen, die muziek is gewoon te sterk. Het is alleen jammer. QONRAD VAN DE WEETERING De hoofdintrige uit Italiaanse bron, de j geschiedenis van de versmade bruid He- wordt door de Regensburger Domspat- ro, die door de Florentijn Claudio van zen. AMSTERDAM. Hij was hier aï eerder, ook toen voor stampvolle, dolen thousiaste zalen, maar met een bedui dend betere begeleidingsgroep en een betere installatie dan vrijdagnacht in het Amsterdams Concertgebouw. Toch maakte Fats Domino, die vreemde, dikke man met zijn ontwapenende glimlach, zich ook nu weer helemaal waar. Fats is bij zjjn leven ai een legende, één van die zeer zeldzame muzikale persoonlijk heden wie het gegeven is met slechts één enkele aanslag op de piano en één enkel keelgeluid een wereld van nostal gie, herkenning en eigenheid te openen. Daarin ligt natuurlijk voor de critici ook de zwakte van deze Fats Domino. Hij maakt praktisch geen nieuw werk meer en teert volledig op stokoude maar nog altijd swingende „classics” als „Blue berry Hill” en ,Red sails in the sunset” beide ook vrijdagnacht weer massaal meegezongen door de bomvolle zaal. Daarmee is voor bijna iedere artiest het doodvonnis getekend, denk maar aan een Chuck Berry die terugkwam dankzij de „oldies but goldies”-rage, maar een cliché van zichzelf bleek te zijn Zo niet Fats. Die repetitie was zo mogelijk nog leuker dan hun voorstellingen want bij het uitvoeren van de meest acro batische zwaaien en het ontwarren van de vreemdste menselijke knopen (waar soms zes lichamen bij betrok ken zijn) kletsen de zes dansers ook nog aan de lopende band door elkaar heen. De groep heeft namelijk geen leider en alle beslissingen gemeenschappelijk genomen, dens het werk. Pilóbolus ontstond twee half jaar geleden toen vier studenten van het Dartmouth College in New Hampshire (USA) met hun sporttrai- ning als uitgangspunt bewegingscom- posities gingen maken. Het resultaat was zo verrassend, dat ze er mee doorgingen. Na een half jaar trokken ze twee danseressen aan en terwijl ze de begeleiding bij hun eerste compo sities zelf verzorgden op banjo, zin gende zaag en trommel, kregen ze daarvoor al gauw hulp van Jon Ap pleton, die bijzonder speels met elec- tronische geluidsapparatuur weet te stoeien. Een half jaar geleden zag ik een nummer als Spyragyra waarbij twee dansers voorover gebogen tegenover elkaar staan met twee andere dansers in dezelfde houding boven op hun rug. Vanuit die positie begint het hele bouwwerk te bewegen waarbij er voor het publiek allerlei wel en niet bestaande letters ontstaan... Nu zag ik het weer maar één van de mannen is vervangen door een vrouw en het resultaat blijft precies hetzelfde. Martha Clarke: Als danseres moest ik me vooral in het begin erg inleven in de sportieve stijl van de mannen, maar na een poosje ging dat vanzelf. Robby Barnett: Toch hebben wij ook veel van de meisjes geleerd. Martha was vroeger bij Anna Soko- AMSTERDAM. Dankzij de uit stekende organisatie van het Holland Festival vallen de première» van twee dansgroepen op één avond. De keus was moeilijk en viel op het Nationale Ballet, maar omdat ik het levendige elan en de verrassende dy namiek van het Pilóbolus Dance The atre enorm de moeite waard vind, ging ik naar een repetitie van die groep en sprak met twee dansers, Robby Barnett en Martha Clarke. loszinnigheid wordt beschuldigd, bleek wat dunnetjes om avondvullend te worden uigewerkt en Shakespeare’s eigen vinding in een subplot van twee links geweven minnenden, Beatrice en Benedick, komt dan ook eigenlijk beter uit de verf in twee tekenender karak ters. Zij bepalen rond een practical joke, die hen uit een afstandelijke gevatheid moet verlossen, voornamelijk het eerste deel van het stuk, dat in de tweede helft dan meer lijn krijgt in het tragische liefdesconflict van Hero en Claudio. De niet helemaal bevredigend, het worden verweving van die twee intriges verloopt bijna twee eenakters. Een goede regisseur kan er echter een onderhoudend avondje vertier uit slaan en dat bereikte Frank Dunlop met The Young Vic met dit spel vanuit een levendige bedrijvigheid op een in de zaal aflopend toneel bepaald wel, al bereikte de voorstelling niet helemaal het niveau dat men aan het Holland Festival wil verbinden, dat ook met zijn wat schraler wordende toneelsector toch de beste spe cimen van voorstellingen in het buiten land hier naar toe zou moeten kunnen halen. KERKRADE (ANP). Meer dan 200 orkesten uit twintig landen nemen deel aan het zevende wereldmuziekconcours, dat van 5 tot en met 28 juli in Kerkrade wordt gehouden. Het concours kent mars-, show- en concertwedstrijden, galaconcerten, ka- merconcerten, populaire avonden en re citals. Mgr. dr. J. M. Gijsen, bisschop van Roermond, celebreert op 5 juli een pontificale hoogmis, die opgeluisterd want de voorstellingen vormen ons enige inkomen. Robby: En gelukkig zitten we daarmee tot het volgend voorjaar vol. Maar wel is het de vraag of die drieduizend veel plezier hebben beleefd aan het feest. De laatste jaren was er ook altijd wat op straat te beleven. Nu was het gemeentemuseum van Den Haag de feestplek, wat dus toch weer een stuk de kunst-als-ivoren toren-beslotenheid betekende. Want zonder kaart kwam ■iemand binnen. Bovendien bleek de „Eumelio” werd in 1606 gepubliceerd door de Venetiaanse uitgever Ricciardo Amadino als „dramma pastorale”, nadat het in hetzelfde jaar opgevoerd was in het Romeinse Seminarie te Rome, waar in 1600 in het „oratorio” (de bidzaal) een nog oudere opera de „Rappresentazione di anima e di corpo” van Emilio de Cavalieri werd gebracht. Zij verschenen in de dageraads-jaren van een nieuwe kunstvorm: de opera, welke waren inge zet in 1594 met de opvoering van het eerste müziek-drama, dat zo genoemd kon worden, de opera „Dafne” van Jaco po Peri. De stijl van die eerste opera’s werd gekenmerkt door recitativische melodieën met instrumentale begelei ding. Met de opvoering van „Eumelio” is de aandacht gevestigd op een geniaal com ponist, wiens naam vrijwel alleen bij musicologen en andere muziek-historici bekend was. Agazzari is een groot com ponist geweest, mogelijk wel van even veel belang als de zo vereerde Claudio Monteverdj. Talrijke toehoorders zijn zondagavond bij de eerste vertoning van het werk in het Holland Festival diep onder de indruk gekomen van de ver fijnde, ja vaak subtiele schoonheid van Agazzaris muziek, zoals zij geschreven werd voor solo-stemmen en voor koor, muziek van grote zeggingskracht, tref fend door de innige verbondenheid met de tekst, waarmede het verhaal van Eumelio, leerling van de god Apollo, ten tonele wordt gevoerd. Dit verhaal heeft een symbolische be tekenis. Het handelt over de mens, die zowel de volstrektheid van het geluk, dat hij denkt te vinden in de Elyseese velden als de even volstrekte grauwe ellende van de andere fictie: de onder wereld bewust afwijst en alleen het aardse leven met al zijn licht en al zijn duisternis aanvaarden wil als het enige ware geluksgeschenk. Zo kreeg „Eumelio” bijna vier eeuwen geleden zijn diepe betekenis voor de mens van de renaissance en door de Utrechtse opvoering i> gebleken, dat de bijzondere strekking van deze opera zich ook in onze dagen krachtig laat gelden. Van de vele solisten, die aan de voor treffelijke opvoering hun medewerking verleenden, noem ik de vertolker van de hoofdrol, de counter-alt Timothy Penro se, verder Harry van der Kamp als Apollo, Marius van Altena als Mercurio en Max van Egmond als Pluto. De andere solisten handhaafden door hun uitstekende zang mede het hoge niveau van Utrechts Utrechts Studenten Gregoriaans leverden prachtige opera-koren en een van Agaz- zaris fraaie Madrigalen en bewonde- renswaradige prestatie. Hetzelfde kan gezegd worden van de begeleiding door de vroeg-renaissancisti- sche continuo-groep, die luiten, een oude violoncel, een violone, een theorbe, een chitarrone, een harp, een clavecimbel, een trombone en een orgel bespeelde. De decors waren voortreffelijk ont worpen door Rudolf Corens. De costu mes hadden een treffende dramatische betekenis in hun veelkleurige aspecten. Ook de belichting was bijzonder functio neel bij deze opvoering, die zekér niet alleen historische betekenis had, maar ook een voor onze tijd zinrijke werking heeft gekregen. Op 18, 21, 22, 23, 24, 25, en 26 juni wordt de voorstelling her haald. ZWAANSWIJK CAMBRIDGE. (Engeland)(AP)— Hon derden mensen zijn zondag naar Cam bridge gegaan om Rubens’ vermaarde aanbidding der wijzen, dat in de King’s College Chapel van de universiteit in de nacht van vrijdag op zaterdag door van dalen was beschadigd, te bezien. In het meesterwerk waren de letters IRA gekrast, vermoedelijk met een muntstuk. De letters hadden een hoogte van 60 centimeter. De letters IRA vormen de afkorting van Irish Republican Army, het Ierse Republikeinse Leger dat in Ierland ille gaal is, maar in Groot-Brittannië niet. Het doek was in 1959, op een veiling te Londen gekocht, voor het recordbe drag van ruim 1,7 miljoen gulden door een Britse zakenman die het een jaar later de Universiteit van Cambridge ten geschenke gaf. De aanbidding der wijzen is door Rubens geschilderd in 1634 Het doek was oorspronkelijk een altaarstuk voor het klooster van de orde der witte nonnen té Leuven. De restauratie van het kunstwerk zal, aldus de deken van het college, ds. Michael Till, mogelijk zijn, maar lang duren en zeer moeilijk en kostbaar zijn. Prof. Michael Jaffé, een bekend Rubens- kenner, zal de schade nauwkeurig gaan onderzoeken. Toen het kunstwerk in de kapel te Cambridge kwam te hangen was daartoe aan dit gebouw een groot bedrag be steed, onder meer door de vloer te verlagen en een centrale verwarming aan te brengen, die moest zorgen voor de juiste temperatuur. Minister van Kunstzaken Hugh Jen kins heeft te Londen gezegd dat hij ervoor zal zorgen, dat de bescherming van het Britse kunstbezit zal worden herzien en verbeterd. liter op het versleten pluche zitting neemt. Die „ongewone” zaal was niet van plan de normale gang van zaken blijf zitten waar je zit en verroer je niet zonder meer over Vanaf het eerste „I found my thrill” werd er voor het podium, in de zijpaden en voor de stoelen geswingt en geklapt als een gek. Vanwege Fats en vanwege zijn legen darische stampmuziek die hij met als maar niet tanende energie en geestdrift de zaal inslingert. Fats Domino is ofte wel een ongelooflijk artiest, of hij heeft echt nog plezier in al honderdduizend keer gespeelde en gezongen nummers. Ik hou het ter zijner ere op het laatste, ofschorn het eerste minstens zo knap is. In ieder geval komt hij over alsof hij van geen ophouden weet en er was ook maar weinig aandringen vanuit de zaal voor nodig om hem te laten terugkomen voor een toegift van een minuut of vijftien. Tegen die tijd stond de halve zaal tegen het podium aangedrukt, was de rest op de plaats „rust" aan het swingen en had Fats zijn piano met de vertrouwde ritmische heupbewegingen over de helft van het podium geduwd. Een ouderwets rumoerig en misschien daarom wel erg sfeervol concert. En dat allemaal ondanks de belabberde geluids apparatuur waarvan de versterkers hin derlijk zoemden en de zangmicrofoon van Domino herhaaldelijk weigerde te nemen. De groep komt vanavond in de Lantaarn in Rotterdam, 18 en 19 juni ’s avonds om 23.30 uur) in de Brakke Grond in Amsterdam en op 20 en 21 juni in het Hot in Den Haag. CONRAD VAN DE WEETERING.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9