VORIG JAAR MINSTENS 29 KERNPROEVEN Treinverkeer Amsterdam-O in hard rijden Bevolkingsonderzoek borstkanker bepleit u Stakingen in Portugal Pas registratie na 30 km te pet- We®5 nu geblokkeerd Noodinfiltratie Kennemerduin en h „Handhaaf algehele woningdistributie” Meeste mensen tegen steun aan weekbladen "Si fa Knoeiwerk nijman haarlem p döO^°' iiflL. Het woord is aan KENNEMER GEMEENTEN TELEGRAFEREN KAMER Plaatselijk een bui 4 SOS WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN K HEISTELLING VALT OM Opdracht aan Werkgroep Zuid-Kennemerland ffmnmmmmmrmmmffmmn 2 3 3 6 11 6 7 7 13 15 16, 17 eigen ontwerpstudie voor: AGENDA pagma 4 houtmarkt 21 tet023-319 309 >2 sa I perspex lichtbakken neon lichtreklames Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 NIPO-ENOUÊTE: Schlesinger a BS- rr SA -- a, - IJmuider Courant Daniël Stern: Een aalmoes is nog geen barm hartigheid. Losse nummers 50 ct. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,— p. jaar f 123,20, (p. post 1 141 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie’ Mr H C van der Mije. H. P Steeds meer kernwapens De ravage bij het Amstelstation (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES (Van onze correspondent) AAN HET STRAND. ÜKSÜ® Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond: Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Kastje kijken Radio en tv Strips Economie Beurs Sport DINSDAG 18 JUNI 1974 64e jaargang nummer 189 visie uit van een klein zuiveringsbas- sin bij Andijk, dat direct aansluit op het bestaande bekken van het PWN. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond: zeewind. daardoor Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 HAARLEM-IJMOND. —De gemeente besturen in Kennemerland en de Kenne- merraad hebben gezamenlijk aan alle fracties van de Tweede Kamer een tele gram gestuurd waarin de wijzigings voorstellen van de Woonruimtewet 1947 onaanvaardbaar worden genoemd. AMSTERDAM. Vanmorgen is bij het Amstelstation in Amsterdam een heistelling, in gebruik voor het verhogen van de spoorbaan, omgevallen. De rava ge is groot. Twee bovenleidingen werden vernield, waarbij de stroomdraden wer den meegetrokken. De intercitytreinen Amsterdam-Utrecht worden zoveel mo gelijk via Hilversum omgeleid. De inter city uit Arnhem rijdt niet verder dan tot Utrecht. Om de verbindingen te onderhouden zijn bussen ingezet. Niemand werd ge wond. Nog een andere belangrijke overwe ging om preventief te werken, is dat de behandelingsresultaten in de laatste tien jaar nauwelijks verbeterd zijn. De kans op borstkanker bestaat over het alge meen na het 25ste jaar. Bij vrouwen bo ven de 40 komt de aandoening in alle groepen van vijf jaar, dus 40 tot 45, 45 tot 50, etc., in gelijke mate voor. Luchtdrukstijgingen boven Zuid-Engeland breiden zich met opklaringen in onze richting uit. Dit idee lanceerde dr. C. J. P. Thijn vanmiddag toen hij in de aula van de universiteit in Grongen een rede hield ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaar ding tot lector in de radiologie. Borst- Een publikatievande Stichting Voorlichting Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, Den Haag. De WWZK bestaat uit technici van het PWN en de BDZK. In de BDZK zijn de gemeenten Bloemendaal, Haarlem, Velsen en Zandvoort verte genwoordigd. Bij de studie van het infiltratieproject zal het advies wor den ingewonnen van een onafhanke lijke technisch adviseur. Tevens be staat het voornemen een natuurwe tenschap, lelijke adviescommissie uit te nodigen om te adviseren hoe de infiltratiewerken in de Kennemerdui- nen kunnen worden uitgevoerd, zodat deze passen in het landschap en de natuurwetenschappelijke waarde zo min mogelijk wordt aangetast. De werkgroep zal regelmatig van haar werkzaamheden rapport uitbrengen. Met de noodinfiltratie voor de drinkwatervoorziening zal tevens een halt worden toegeroepen aan de voortschrijdende droogval van vrij wel alle vijvers en meertjes in Bloe mendaal, zoals het meertje van Ca- prera. de vijvers van Duin en Daal, de vijver van Thijsse’s hof en de meertjes in de Kennemerduinen. Dez^ droogval baart grote zorg zowel uit landschappelijk oogpunt als uit oog punt van aantasting van de waarde volle flora en fauna. Half tot zwaar bewolkt met mor gen overdag plaatselijk een bui. Overwegend matige westelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 12 graden. Maxima mor gen ongeveer 20 graden maar vlak aan zee enkele graden lager. DEN HAAG (ANP). Ruim de helft (59 percent) van de Nederlandse bevol king vindt, dat de regering opinie-week- bladen niet financieel moet steunen. Dit blijkt uit een nationale steekproef van het NTPO begin deze maand onder 853 mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. 24 percent van de ondervraagden ontwoordde voor regeringssteun te zijn. kanker bij vrouwen is na longkanker en maag-darmgezwellen één van de meest voorkomende doodsoorzaken. Ieder jaar sterven ruim 2200 vrouwen aan deze ernstige aandoening. Volgens dr. Thijn is dat niet nodig. De meeste tumors wor den ontdekt als de vrouw een ongewoon knobbeltje voelt in haar borst. Het nare is echter vaak, dat de kanker zich al heeft kunnen verspreiden. Niet zelden treft de arts in dat stadium dan ook „zaailingen” (uitzaaiing van kankercel len) aan in de lymfeklieren onder de oksel. De kans op overleving is, dat zal duidelijk zijn, daardoor al weer kleiner. Behalve een vergrote overlevings kans heeft deze preventieve radiodia gnostiek ook nog andere voordelen. Moet de vrouw als eenmaal het knobbeltje is gevoeld en onderzo.-k heeft aangetoond dat het kwaadaardig is, in de meeste gevallen een borst missen, een in ontwik keling zijnde tumor kan vaak met een onschuldige operatie worden verwijderd en de vrouw kan haar borst behouden een niet te onderschatten levensvoordeel "'Http, borstkanker overlijden, in leven blijven. De kruisverenigingen in ons land zijn de meest geschikte instellingen om deze doorlichting voor hun rekening te ne men nadat ze met een speciaal daarvoor ontwikkeld röntgenapparaat zijn uitge rust. Deze voorstellen die vandaag door de Kamer worden behandeld willen een centralisering tot stand brengen van het beleid dat tot nu toe in belangrijke mate door de gemeenten autonoom werd be paald. De Kennemer-gemeenten richten zich vooral tegen het voornemen een belang rijk deel van de woningmarkt aan de distributieregels van de gemeenten te onttrekken, namelijk de huurwoningen van meer dan driehonderd gulden per maand en alle koopwoningen van meer dan honderdduizend gulden. Volgens de adressanten zou vooral de ze bepaling de woonruimteverdeling in de Kennemergemeenten op losse schroe ven zetten, omdat hiermee een einde komt aan alle mogelijkheden voor het voeren van een doorstromingsbeleid. Het gevolg zou zijn aldus de gemeenten dat Kennemerland wordt overstroomd door mensen van buiten de streek, die om hier te komen wonen bereid zijn zeer hoge huren te betalen of de prijzen van koopwoningen zeer onver antwoord op te di uven. De gemeenten sluiten zich aan bij de opvattingen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Deze vereniging verzocht de staatssecretaris destijds met klem de voorgenomen wijzigingen te beperken tot de aanvankelijke doelstel ling en wel het opnemen van de moge lijkheid tot wederinvoering van de woonruimtewet in geliberaliseerde gebie den en daarbij door de genoemde huur en koopbedragen buiten beschouwing te laten. Het telegram is verstuurd namens de besturen van de gemeenten Bennebroek, Beverwijk. Bloemendaal. Castricum, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Heemskerk, Heemstede, Uitgeest. Velsen en Zandvoort, alsmede namens het dagelijks bestuur van de Kennemer- raad. DEN HAAG. Voortaan zullen al leen overtredingen van de maxi mumsnelheid met meer dan 30 km. per uur na binnenkomst van het proces-verbaai door het parket van de officier van justitie worden ge registreerd. Ook boetes en schikkingen van min der dan 100 gulden zullen in het vervolg buiten de registratie vallen. Tot nu toe werden alle processen verbaal inzake overtreding van de maximumsnelheid, geregistreerd. Dit gold voor de boetes en schik kingen van boven de 40 gulden. De bovengenoemde wijzigingen zijn aangebracht in het Besluit, Regi stratie Justitiële Gegevens. LISSABON (AP). Lissabon is giste ren getroffen door stakingsakties bij de post- en telefoondienst en bij taxi chauffeurs. Meer dan 30.000 beambten gaven geen gehoor aan de oproep van de regering om aan het werk te blijven. Terwijl de betreffende ministers bij een kwamen in het San Bento paleis parkeerden honderden taxi-chauffeurs hun wagens in de omliggende straten. Zij eisten hogere ritprijzen. Het gevolg was een enorme verkeersopstopping. Naar wordt verwacht zal de voorlopi ge Portugese regering spoedig een nieu we perswet aannemen. Minister van in formatie Rego heeft al gezegd dat in de nieuwe wet nadruk zal worden gelegd op de verantwoordelijkheid van de pers. Het Portugese militaire opperbevel in Angola en de guerrilla-organisatie Unita (Unie voor totale onafhankelijkheid van Angola) hebben overeenstemming be reikt over opschorting van de vijande lijkheden. Unita is de kleinste van de drie guerrilla-groeperingen in Angola. Uitgangspunt voor de plannen is dat het oppervlaktewater afkomstig zal zijn uit het systeem van de WRK (Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland). Zoals bekend is, worden reeds enige tijd besprekingen gevoerd tussen het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) en de BDZK over de vraag of het drinkwater voor Zuid-Kennemer land moet worden gewonnen via een spaarbekken uit het Ijsselmeer of uit de Westeinderplas. Dé minister van Verkeer en Waterstaat en de provin cie geven de voorkeur aan de eerste oplossing. Haarlem en de omliggende gemeenten aan de tweede. Zeer on langs heeft de provincie het plan voor een groot IJsselmeerbekken la ten vallen; zij gaat in een nieuwe De commissie, die in opdracht van de regering een onderzoek heeft ingesteld naar het welzijnsbeleid in Nederland, is tot conclusies gekomen die de opvatting wettigen dat er eigenlijk helemaal geen welzijnsbeleid in Nederland is. „Beleid” is immers altijd gebonden aan bepaalde richtlijnen en toezicht op de uitvoering daarvan, hoe slecht het ook kan zijn. Maar wat in Nederland welzijnsbeleid heet, is in feite één grote bende. Iedereen die wel eens heeft moeten proberen de weg te vinden in de chaos, omdat hij of zij nu eenmaal de organi saties en instellingen op het gebied van het welzijn nodig had, kan erover mee praten. Het is goed dat de minister van PRM en met hem de hele regering nu eindelijk met de neus op de toestand wordt gedrukt. Dat daardoor snel een einde aan de janboel komt, valt niet te verwachten. De voorlopige maatregelen die op komst zijn, onder andere een grote decentralisatie waardoor de ver antwoordelijkheden en competenties be ter te onderscheiden zullen zijn, zullen voorlopig misschien alleen liet effect hebben dat beter wordt beseft op welke treurige manier de Nederlandse burgerij door haar welzij nsmachinerie in de steek wordt gelaten en op welke punten het bestede geld volkomen verspild en verkwanseld wordt. Maar een doeltref fende sanering, waardoor het effect van de bestede gelden en van de grote offers, die particulieren zich ten bate van het welzijn van de medemens vaak getroos ten, is geen kwestie van een maand. Het kan jaren duren voordat het knoeiwerk ontward is. GRONINGEN. Alle vrouwen in Nederland boven de 35 jaar zouden eens in de twee jaar moeten worden opgeroe pen voor een borstonderzoek. Met be hulp van röntgenapparatuur kan vrij nauwkeurig wordeij vastgesteld of de vrouw een kwaadaardig gezwel in één of beide borsten heeft. Door dit onder zoek op grote schaal aan t pakken, zoek op grote schaal aan te pakken, zou den per jaar 600 vrouwen die anders aan HAARLEM. Noord-Holland meenschap Zuid-Kennemerland (BDZK) hebben de Werkgroep Watervoorziening Zuid-Kennemerland (WWZK) op dracht gegeven spoedig plannen te maken en uit te voeren voor infiltra tie van oppervlaktewater in de Ken nemerduinen in Overveen. Deze noodinfiltratie zal ingepast worden in een definitief infiltratieproject dat omstreeks 1980 klaar moet zijn. Vooruitzichten: Wel maar vrij zonnig en redelijk strandweer. Morgen droog met wat meer uren zon en een matige zeewind. In de middag 18 a 20 graden, zeewater 14 graden. Dr. Thijn heeft zijn pleidooi voor dit nieuwe bevolkingsonderzoek ondersteund met cijfers. In 1969 stierven volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in ons land 2249 vrouwen aan borstkanker. In 1970 zyn dat er ruim 2300 ge weest. Uit Amerikaanse onderzoekin gen is gebleken, dat wanneer het gezwel wordt ontdekt, bij 50 tot 65 percent Van iedere 100 vrouwen wel eens uitzaaiing van kwaadaardige weefselcellen heeft plaatsgehad. Na tien jaar is nog 29 percent van deze vrouwen in leven. De cijfers liggen echter veel gunstiger wanneer de tumor in een vroeg stadium wordt aangetoond. De overlevingskans ligt dan na 10 jaar op 70 percent. Er is weinig kans dat president Nixon tijdens zijn komende bezoek aan de Sovjet-Unie een uitbreiding zal tekenen op het interim-akkoord ter beperking van de strategische kernwapens (Salt), zo heeft de Amerikaanse minister van defensie James R. Schlesinger gisteren op een persconferentie in Washington gezogd Er zal mogelijk wel sprake kunnen zijn van een tijdelijke overeenkomst als de Sovjets instemmen met beteugeling van hun militaire vooruitgang. Als mogelijkheden noemde Schlesinger beperking van de ondergrondse kern proeven, begrenzing van het experimen teren met nieuwe raketten en beperkin gen van het tempo van de ontplooiing van moderne kernraketten met meer voudige kernkoppen die afzonderlijk op verschillende doelen kunnen worden af gevuurd (Mirv’s). De Amerikaanse minister was „vol vertrouwen” dat de Verenigde Staten en de internationale atoomenergie-autoriteit elke poging van de Egyptenaren of Is raëliërs om kernbrandstof voor vreedza me doeleinden voor militaire doelen te gebruiken, zouden ontdekken. Er is een systeem voor de controle van de brand stof die in de reactoren gaat en de bijprodukten die eruit komen en die voor militaire doelen zouden kunnen worden aangewend. STOCKHOLM (DPA) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heb ben, ondanks hun eerste overeenkomst ter beperking van de strategische kernwapens en de onderhandelingen over een uitgebreide overeenkomst, hun kernwapenarsenalen in 1973 zowel kwantitatief als kwalitatief uitge breid. Dit stelt het Zweedse instituut voor vredesonderzoek (Sipri) in zijn vandaag in Stockholm gepubliceerde jaarboek 1974. Volgens het instituut zijn de gevaren als gevolg van de voortdurende toeneming van kernwa pens en de verdere verbreiding nog toegenomen. Ook de kwetsbaarheid van het verdrag tegen de verbreiding van kernwapens is gebleken door de kernproef die India heeft gehouden. Het afgelopen jaar zijn minstens 29 kernproeven gehouden: 14 door de Sov jet-Unie, 9 door de Verenigde Staten, 5 door Frankrijk en 1 door China. Het Sipri stelt dat de Verenigde Sta ten hun aantal kernkoppen op bijna 6.000 hebben gebracht en de Sovjet-Unie op ongeveer 2.000. De Sovjet-Unie heeft vorig jaar vier nieuwe prototypen van intercontinentale raketten beproefd, waarvan drie voor meervoudige kern koppen die onafhankelijk van elkaar op afzonderlijke doelen kunnen worden af gevuurd. In scherpe bewoordingen veroordeelt het Sipri de in januari door de Ameri kaanse minister van defensie Schlesinger verkondigde theorie van een „chirurgi sche slag” om met kernwapens militaire inrichtingen van de tegenstander te ver nietigen. Het Sipri ziet daarin een „mee dogenloze en onnodige escalatie van de gevaren die aan een nucleaire confron tatie tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie eigen zijn”. Het Sipri schat de gezamenlijke mili taire uitgaven van 1973 op 207 miljard dollar, waarvan 80 percent door de NA VO en het Warchau-pact. De provincie en de Belangenge- Drinkwatervoorziening In oktober 1972 werden in de vrijwel drooggevallen Oosterplas in de Kenne merduinen twee dammen gemaakt, om toch nog wat ondiep water te behouden voor spelende kinderen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1