Werkgeverswens voor 1975: Bijdrage in warmte-isolatie Hoger personeel Termijn sparen» Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstelling Sterke neiging tot 3 belastingontduiking Coupon procedeert tegen Philips 4° BNG uit grote bezorgdheid over rente-ontwikkeling SU 99 Pluimpje Ascot „Graag! Wilt u dan even de coupon opsturen? Of 0017 bellen?” „Wil de RPS-leeuwmij alles vertellen over het termijn sparen? •ia J voor MINISTERIE VAN VOLKSHUISVESTING: Oud-belastinginspecteur prof. Nouwen: Hoe u van 6 tot 10% rente kunt krijgen als u f1.000,* of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Lees in de folders alles over het termijn sparen bij de RPS. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. „Gemeenten moeten kapitaalsuitgaven uitstellen” FF ■Hi mmH ECONOMIE 1 9 JUNI 1974 15 Stuwr mij informatie over het termijn sparen bij de RPS Adres: Plaats: (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) r - DEN HAAG (ANP) De 'Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die belast is met de „centrale financie ring” van de lagere overheid, is be zorgd over de rente-ontwikkeling in Nederland dit jaar, zo blijkt uit het jaarverslag. Nu de rentevoet voor langlopend geld het niveau van de dubbele cijfers heeft bereikt, komt volgens de bank de vraag op in hoeverre de lagere overheid bij het nemen van investeringsbeslis singen rente-gevoelig is. Tot nu toe is niet gebleken dat provincies, ge meenten en andere lagere publiek rechtelijke lichamen zich in enigs zins belangrijke mate hebben la ten weerhouden van het doen van investeringen op grond van rente kostenoverwegingen. "'OENSDAG Naam: belastingen (Van onze redactie economie) HDC Een van de traditionele hoedencreaties op weg naar de opening van het Royal Ascot paardenrennen in Engeland giste ren. mythe dat er qua belastingmoraal een wezenlijk onderscheid zou bestaan tus sen strafbare belastingontduiking en het ongrijpbare belasting-ontgaan. Een derde mythe noemt prof. Nouwen dat de belastinginning zo’n goedkope zaak vonr Nederland zou zijn. Buiten de inningskosten van de over heid besteden de burgerij en het be drijfsleven miljoenen uren en enorme kosten aan de uitvoering van de directe en indirecte belastingen. Met name voor het bedrijfsleven betekent de invorde ring van de BTW, loonbelasting, sociale premies, enz. een onvoorstelbare last aan werk, kosten en tijdverlies. Prof. Nou wen vindt dat het hoog tijd wordt dat eens een onderzoek wordt ingesteld naar die lasten. Mr. H. Prinsen, raadsman van de fe deratie van hoger Philins-nersoneel heeft de kantonrechter wel om een snel le afhandeling verzocht, doch niet in de vorm van een "kort geding. „De inhou ding kom* neer on gemiddeld (70 per fed era ti eb’<3 Het is dan ook veel meer een principiële zaak dan een materiële Er is derhalve geen direct spoedeisend k’arakter, vandaar dat ik besloten heb een normale procedure aan te spannen” aldus mr. Prinsen. Philips wil in dit stadium geen com mentaar geven. EINDHOVEN (ANP). De federatie van hoger Philips-personeel heeft een procedure aangespannen tegen de nv Philips Gloeilampenfabriek. Volgens de federatie past Philips een onrechtmatige korting toe van circa één miljoen gulden op de winstuitkering van het hoger per- soneef. Vorig jaar ondergingen de kapitaaluit gaven voor cultuur en recreatie naar verhouding de sterkste stijging en die voor nutsbedrijven de grootste absolute stijging. Opvallend was dat voor volks huisvesting de investeringen nog slechts 1 pet. toenamen tot ƒ2,75 miljard. Reke ning houdend met prijsstijging, kwali teitsverbetering e.d. was duidelijk van een volumevermindering sprake. Vol gens de BNG kan samenhang bestaan met het verschijnsel dat de investerin gen voor het bouwrijpmaken van gron den daalden. De BNG nam in 1973 f 820 mln (v.j. 1.060 mln) op in de openbare kapitaal markt en 2.288 mln 4.092 mln) in de onderhandse markt. Het bedrag van ,.288 mln was inclusief de ƒ350 mln, die de minister van Financiën ten be hoeve van de centrale financiering extra vrijgaf van de voorinschrijfrekening van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Bedrijfseconomisch gezien was 1973 voor de bank zelf weer een gunstig jaar. Het winstsaldo steeg van 42,1 mln tot 46,0 mln, waarvan het leeuwedeel aan de reserves wordt toegevoegd. Mede met het oog op de ontwikkeling van de rentestand in Nederland, stelt de bank haar aandeelhouders (gemeenten enz.) voor het dividend over 1973 te verhogen van 9 naar 10 pet. VNO en NCW vinden het verdelen van „iets in de buurt van nul” een weinig aantrekkelijk vooruitzicht voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven, voor de kansen van het komende loon- overleg, nu per 31 december de machti gingswet verdwijnt, en voor de bestrij ding van de werkloosheid en de inflatie. De belastingmoraal onder het belas tingplichtige deel van de bevolking is als gevolg van de inkomstenbelasting in ontstellende mate verslechterd”, aldus prof. Nouwen. „Het is de mythe van de Kneuterdijk (de Haagse straat waaraan het ministerie van Financiën staat), als minister Duisenberg verklaart dat de belastingheffing overeenstemt met het rechtsgevoel van de Nederlandse samen leving”. Tot de verslechtering van de belas tingmoraal in Nederland heeft de over heid zelf ministers en kamerleden, gemeenten bijgedragen, alsmede het legioen van naar schatting 20.000 belas tingconsulenten, die hun dienstverlening aan burgerij en bedrijfsleven voor een belangrijk deel hebben gebaseerd op de Gezien de vaak krappe en soms be narde budgettaire positie van vooral de gemeenten, acht de bank het echter niet denkbeeldig dat het moment naderbij komt waarop gemeenten zullen moeten besluiten bepaalde kapitaaluitgaven niet te doen of op zijn minst uit te stellen. steeds verder bij de groei van de natio nale economie achterblijvende toene ming van de gemeentelijke kapitaaluit gaven voortgezet, aldus de bank. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Grote groepen van de bevolking vinden de belasting druk zo onredelijk, dat er een sterke geneigdheid is ontstaan tot burger lijke ongehoorzaamheid in de vorm van belastingontduiking. Oud-belas- tinginspecteur prof. mr. L. J. M. Nouwen schrijft dat in het „Financieel Economisch Magazine”. DEN HAAG (ANP). Te bouwen woningwetwoningen en na 1945 gebouw de woningen kunnen in aanmerking ko men voor een bijdrage ineens voor het verbeteren van de warmte-isolatie. Al dus blijkt uit een mededeling van de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, waarin hij de gemeen ten nader heeft ingelicht over de moge lijkheid tot het verkrijgen van een rijksbijdrage een regeling, die tot het einde van dit jaar geldt. Wel heeft de regering besloten de algemene uitkeringen uit het gemeente fonds in 1974, als gevolg van de prijs stijgingen en de rentestijging, met 135 „Verlaging van kosten zullen dus niet leiden tot een lagere jaarlijkse bijdrage, maar wel in een wat hogere huurprijs tot uitdruk king komen. Met rijkssteun zullen bij proefprojecten onderzoekinken worden gedaan naar economische uitvoeringsme thoden voor verbetering van warmte- isolatie. Philips heeft zich volgens de federatie schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad c.q. wanprestatie door in strijd met haar contractuele verplichtingen jegens het hoger personeel afwijkende afspra ken te maken met andere werknemers organisaties. Deze andere afspraken, die betrekking hadden op de prijscompensa tie voor 1973 en die zijn vastge1end in het zogenoemde Haags akkoord, hebben tot een korting van één miljoen gulden geleid. In een verklaring zegt de federatie: „Wij weigeren te accepteren dat een verplichte en gedane betaling in 1973 nu in 1974 wordt ingehouden. Bovendien vinden wij het volkomen onjuist dat de onderneming deze korting heeft gereali seerd door af te wiiken van de bestaan de w’n«+’iitkeringsregeling. Zulks had slechts met goedkeuring van de onder- nem’nffcraad mogen geschieden”. DEN HAAG. De werkgevers willen in 1975 veria ring van de belastingen voor loorri-rirkenden. zelfstandigen en bedrijven. Volgens de industriële werk gevers. verenigd in de twee grootste werkgeversverbonden VNO en NCW, zal er in 1975 vrijwel niets te verdelen zijn. Wel zullen de premies van de sociale voorzieningen bij een ongewijzigd rege ringsbeleid met 1 percent stijgen. De werkgevers willen deze stijging opvangen via een belastingverlaging maar daarnaast willen ze, dat alles in het werk wordt gesteld dat ook die steeds maar stijgende premies naar be neden worden gedrukt. Het kabinet heeft hierover inmiddels de Sociaal-Eco- nomische Raad om advies gevraagd. De werkgeversorganisaties menen, dat de kans op een succesvol overleg tussen De regeling zegt, dat het gaat om te bouwen woningwetwoningen en dat te bouwen particuliere huurwoningen, pre- mie-corporatiewoningen en eigen wonin gen niet voor een bijdrage in aanmer king komen. Wat de na 1945 gebouwde woningen betreft, maakt het niet uit of het koopwoningen zijn, dan wel huur woningen in eigendom van woningbouw verenigingen, gemeenten of particulie ren. De bijdrage wordt slechts verstrekt als bepaalde voorzieningen worden getrof fen. De bijdrage bedraagt voor na 1945 gebouwde woningen een derde deel van de kosten van warmte-isolatie en voor te bouwen woningwetwoningen een der de deel van de extra kosten die gemaakt moeten worden om de woningen wat de warmte-isolatie betreft te laten voldoen aan de rijksvoorschriften. De bijdrage wordt verder slechts ver strekt als de kosten of extra kosten meer dan ƒ500 per woning bedragen. De bijdrage is ten hoogste ƒ1000 per woning. Wanneer de huurder van een na 1945 gebouwde woning bedoelde voorzienin gen aanbrengt, kan ook een bijdrage ineens worden verstrekt, die echter aan de eigenaar wordt toegekend. De voorzieningen mogen niet worden getroffen in strijd met het vestigingsbe- sluit bouwnijverheidsbedrijven 1958, het geen betekent dat een zg. „beunhaas” de werkzaamheden niet mag verrichten om voor een bijdrage in aanmerking te komen. Een eigenaar of huurder mag echter zelf wel de voorzieningen treffen, M i maar dan zullen bij het berekenen van de bijdrage alleen de kosten van de materialen in aanmerking worden geno men. De waarde van de eigen arbeid blijft dan buiten beschouwing. Voor alle soorten in aanbouw zijnde woningen en voor alle in aanbouw te nemen woningen, waarvoor in 1974 gel delijke steun zal worden verleend geldt echter, dat de extra kosten verbonden aan het treffen van bedoelde voorzienin gen tot een bedrag van ten hoogste ƒ3000 bij het vaststellen van de jaarlijk- se bijdrage (waarvan de hoogte afhanke lijk is van het stichtingsbedrag) buiten beschouwing worden gelaten de extra mln te verhogen maar deze verhoging is uitdrukkelijk als eenmalig aangekondigd. Zelfs afgezien van de vraag of deze extra uitkering in 1974 voldoende zal zijn om de extra rentelasten te dekken, mogen de gemeenten, aldus de BNG, er dus niet op rekenen ook na 1974 een tegemoetkoming in hoge rentelasten te zullen ontvangen, hoewel de Pnad voor de Gemeentefinanciën in zijn jaarlijkse advies aan de minister de te verwachten kapitaalrente wel pleegt in te calculeren. Hoewel de gemeentelijke kapitaaluit gaven in 1973 nominaal nog stegen, nam hun betekenis als onderdeel van de volkshuishouding als geheel verder af. Hiermee zette de ontwikkeling van de laatste tien jaren zich onveranderd voort, aldus de BNG. Ondanks het dalende niveau van de gemeentelijke investeringen, kwam het in 1972 ingezette saneringsproces van de financieringspositie van de gemeenten in 1973 tot stilstand. De kapitaaluitgaven van de gemeenten namen toe van ƒ7,8 miljard in 1972 tot 8,1 miljard in 1973 ofwel met ƒ285 mln. Een belangrijk deel van de kapi taaluitgaven had opnieuw betrekking op Volkshuisvesting. Indien deze uitgaven, die voor het overgrote deel gefinancierd worden door middel van rijksleningen, buiten beschouwing worden gelaten, blijken de kapitaaluitgaven vorig jaar met 247 mln te zijn toegenomen tot bijna 5,4 miljard. Met een nominale groei van slechts 4,8 pet. werd de ten dens van de laatste tien jaar een vakbeweging, regering en werkgevers in belangrijke mate zal afhangen van de wil en de mogelijkheden om gezamen lijk doelstellingen en instrumenten voor het te voeren beleid voor 1975 te ont werpen. Zij zijn van mening dat dit het ko mende jaar te meer klemt, nu de onze kerheden over de economische vooruit zichten groter zijn dan in het verleden, terwijl de opgaven voor de regering en sociale partners zullen dwingen tot keu zen van verstrekkende betekenis. V s ■ft i X '"ft rij

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15