HAITIAAN GESCHORST Gebrek aan routine kostte Duitsers gelijkmaker AANVALSLUST CHILI TEGEN DDR BELOOND elftal WK 74 te lustig op los er I Verbijsterd Zaïre genadeloos geveld Cees Stam is favoriet in GP Amsterdam „Nederland achter ons „Ik heb dit duel naar de geest geleid” Arie „fransderkste” NET GEEN RECORD VOOR JOEGOSLAVEN Wegens doping ARIE VAN GEMERT Voor* en nasleep Handicaps SPORT 21 Krachtvoetbal Tomeloos 1. 99 VOETBALWEEKBLAD ACTUEEL Onmenselijk F 1,25 overal verkrijgbaar ../w k! (Van onze sportredactie) Weer een vergeefse sprong van Zaïre-doelman Kazadi. Hier is hij kansloos op een inzet van Katalinski. Geheel rechts Dzjajic. (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) •*o’ naar de MUF onthullend kleurrijk altijd in de aanval Ik neem aan dat u, kort voordat ’s r~’,dags of 's avonds de wedstrijd Arie van Gemert heeft volgens mij drie grote handicaps: hij kan niet fluiten, hij weet weinig van voetbal en hij is eigenwijs. Dat hij weinig van voetbal weet, heeft hij bewezen door na het Ir’ ’en van de wedstrijd toch in de lijn der verwachtingen ligt met redelijk verschil van Australië wint. Precies zoals Chili’s coach Alamos het heeft voorspeld. Aan gele kaarten was opnieuw geen gebrek, al toonde de Italiaanse scheids rechter Angonese zich soms onbegrijpe- Alleen Arie van Gemert niet. Hij hoeft zich er geen kopzorgen meer over te maken dat Nederland in de 'male komt, waardoor hij die finale niet toegewezen zou krijgen. De kans op een dergelijke „nationale botsing” is nu wel uiterst miniem geworden. De voorspelling van de kenners, dat het Nederlandse voetbal niet groos is i :t afvaardiging van Arie van Gemert i i plaats van Leo van der Kroft of C’ Corver, is maar al 'z pijnlijk v!‘nakomen. de spelers hem achteraf misschien dankbaar zijn, want door een Gods wonder hoefde niemand met de bran card het veld afgedragen te worden en ook was er geen slachting in de entallen aangericht via die vermale dijde kaarten. Benen en blazoen wa ren dus ongerept gebleven! De combinaties van Dzajic met Oblak en Bajevic met Surjak waren een lust voor het oog. Joego-Slavië vergat daar bij niet regelmatig de doelman van Zai re te passeren. Uitblinker Oblak kreeg de kroon op zijn werk, toen hij na een kwartier spelen uit een vrije trap de bal rechtstreeks achter Tubilandu deponeer de. Voor Zaire was bekomen van deze zoveelste tegenvaller, lag de bal voor de achtste keer in het net. de in Franse (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Liever 100.000 men sen. die twee kwartjes storten, dan en kele tientallen, die een groot bedrag op tafel leggen”, zo luidt het devies van het Rotterdamse comité dat zich dinsdag middag in het sportpaleis Ahoy heeft gepresenteerd met de actie „Nederland achter ons elftal”. Het was de laatste kans voor Dzajic en zijn mannen, want in de resterende tijd zorgde Zaire ervoor, dat de bal ver van het doel verwijderd bleef. Onder applaus van het dankbare publiek stap ten de Joegoslavische spelers van het veld. Gevolgd door tien tegenstanders, die nauwelijks meer op de benen kon den staan. N» ft aboaMimt (oldkoper (F. 15.S0 voor 13 nro.) Staar een briefkaart met Uw naam en adres aan Kick, pestbas 400, Amsterdam af bel 023-33904* |da( aacht 1 L bererkbaarl 1 Welnu, door alles door de vingers te zien, of niet te zien, en wel voor veel vrije schv, pen te fluiten, ,iar niet zodanig te fluiten dat al die vrije schopnen (het leek vaak meer op „vrij schoppen”, zoals je ook elzens „vrij drinken” kunt krijgen} achter wege bleven. Resoluut was hij vooral in het abrupt wegdraaien van al te pijnlijke s'uaties. en in het precies neerlegaen van de bal op de plek waar even tevoren een speler precies was neergelegd. Deze weck: •NEDERLAND KAN WERELDKAMPIOEN WORDEN EXCLUSIEF INTERVIEW MET PELÉ OVER CRUYFF EN ORANJE 00K ARGENTINIË KAPOT AAN DRANK EN VROUWEN GELSENKIRCHEN (ANP) De show van Joego-Slavië was bijna volmaakt. Bijna, want de formatie van Miljan Miljanic slaagde er niet in het tiende doelpunt op het scorebord te krijgen, al hebben Surjak, Dzajic en Bajevic er 25 minuten de tijd voor gehad. Er was na afloop echter geen mens in het Joegoslavische kamp ontevreden, want de manier waarop Zaire werd weggespeeld (90) oogstte veel bewondering van de ruim 23.000 toeschouwers, die het Parkstadion in Gelsenkirchen slechts voor een derde vulden. AMSTERDAM. Cees Stam start donderdag als favoriet in de eerste grote stayerswedstrijd van het seizoen om de Grote Prijs van Amsterdam, die in het Olympisch station wordt verreden (aan vang half acht). Hij bindt in twee man ches (20 en 40 kilometer) de strijd aan met onder andere Theo Verschueren, Romain Deloof, Dieter Kemper, Harry van Leeuwen en Nico Been. FRANKFURT. Arie van Gemert, die gisteravond in het bijna uitverkochte Frankfurter Waldstadion de belangrijke wedstrijd uit groep 2, SchotlandBrazi lië, floot, heeft beslist niet getoond Ne derlands ee'rs.te arbiter te zijn. Hij liet te veel toe, deelde slechts twee gele kaar ten uit, maar zei na afloop desondanks: „Je hoeft mij niet te vertellen welke belangen er op het spel stonden. Miljoe nen, mag ik wei zeggen. Ik heb deze wedstrijden ook niet naar de letter van het scheidsrechtersboek maar geest geleid”. Arie van Gemert: rapport het belang rijkste. Ujk mild, onder andere toen Veliz zijn Oostduitse tegenstander Kische vol in de buik schopte. Niettemin kregen beiden later nog de gele kaart voorgehouden voor Kische was het al de tweede keer in dit toernooi. Geel was er bovendien voor de Chileen Paez. Wie had gedacht, dat de Joegoslaven na de pauze het rustig aan zouden doen kwam bedrogen uit. Met een tomeloze inzet werden de Afrikanen weer terug gedrongen en het was een wonder, dat er in die fase niet meer treffers vielen. Voor het publiek, voornamelijk Joego slavische gastarbeiders, was het in ieder geval een heerlijk avondje. Hij is eigenwijs, voegde :k daar nog aan toe. Je mag wel zeggen: stront eigenwijs. Terwijl alle scheidsrechters de touwtjes strak houden en voor mijn gevoel wel eens al te snel met de gele en rode kaarten wapperen, wilde Arie van Gemert kennelijk de intern ,'onale voetbalwereld laten zien dat het ook zonder kan. Hij „Fransd erkste” er lustig op los, met dit verschil dat Frans Derks ondanks zijn zuinigheid met gele kaarten no^'t ellende krijgt in het veld en dat kreeg Van G( nert "rel. Toch zullen van de knalrood Maar de winnende treffer, waarop de Oostduitsers de meeste aanspraak moch ten maken, bleef uit, ook al trof links buiten Hoffmann vlak voor tijd nog een keer het houtwerk. Waardoor het 1-1 bleef en de DDR zaterdagavond in Ham burg bij een nederlaag tegen West- Duitsland de kwalificatie voor de tweede finaleronde misloopt als Chili zoals Het kan vreemd lopen in het leven. Voor ik Zaire-Schotland gezien had, vroeg ik me verbijsterd af waarom ik maanden tevoren voor Zaire-Joego- Slavië gekozen had, in plaats van voor F ':otland-Brazilië. Nadat ik die op gewekte i edstrijd tussen de Schotten en de ex-Kongolezen gezien had, prees ik d-.iondanks mijn instinct, maar nadat ik de eerste helft van Zaire-Joego-Slavië had gezien, ging ik toch in het perscentrum van het Celsenkirchen-stadion voor de televi sie zitten om de tweede helft van Schotland-Brazilië te zien. En wat zag ik daar? Geen doelpun ten, terwijl ze '■'"nderd 'ter verder op bij bos’es iegelijk in het Zaire- doel werden geschoten. Zijn doelpun ten dan niet de krenten in de pap? Jazeker. F hoe smaakt de pap? Als de pap is aangebrand, kunnen de krenten die pap niet meer redden. Zaire raakte zo ontredderd door het magnifieke spel van de Joegoslaven (die hadden begrepen dat hoog en tevens zuiver tempospel dodelijk moest zijn voor de onwillige Afri kaanse achterhoede), dat je de indruk kreeg dat er een hoog gekwalificeerd voetbalteam speelde tegen een hoog gekwalificeerd korfbalteam. En het spel dat gespeeld werd, was voetbal. Geen wonder dat die korfballers ver loren... MÜNCHEN. Het wereldkampi oenschap voetbal 1974 heeft zijn eer ste dopingschandaal. Dinsdag deelde de medische commissie van de FIFA mee dat de urineproef voor de Haiti- aanse speler Ernst Jean-Joseph posi tief was uitgevallen. Hij is met on middellijke ingang geschorst en kan dus vanavond tegen Polen niet van de partij zijn. waarin Australië d.ordrong tot de eindronde, te zeggen dat Australië van de st. '.te van een Nederlandse vierdeklas-amateur was. En toen speelden de Australiërs nog met hun grote man Ray Baartz, die dan mis schien niet de Cruyff van Australië is, maar dan toch in ieder geval de Ar ie Haan ran C werelddeel schijnt te jn. Tevergeefs hebben de Oostduitsers vooral in de eerste helft met kracht voetbal geprobeerd tijdig de nodige af stand te nemen van de Chileense ploeg, die op deze vochtige avond toch naar een heel wat hoger niveau reikte dan tegen West-Duitsland. Hoewel aanvanke lijk in feite opnieuw met alleen Ahume- da in de spits, kwamen de Zuidamerika- nen veel minder incidenteel toe aan knappe offensieve acties, waarbij het middenveld ditmapl niet angstig bleef hangen en vooral de uitstekend spelende Renoso en Socias frequent mee opruk ten. De Oostduitsers, die behalve mid denvelder Pommerenke (vervangen door Sequin) ook Löwe uit de basisopstelling hadden gelaten, zetten vanaf het begin het Chileense doel onder hevige druk en hadden duidelijk de opdracht uit elke mogelijke positie te schieten. Toch zagen de in deze periode veel slagvaardiger Oostduitsers geen kans om een meerder heid in doelpunten te effectueren. Dat gebeurde pas in de tiende minuut van de tweede helft, toen Peter Ducke vlak bij de hoekvlag een vrije schop mocht ne men. De 32-jarige aanvaller van Carl Zeiss Jena tilde bal listig naar het hoofd van Hoffman, die koppend scoorde. „Het gebrek aan routine heeft ons toen de overwinning gekost”, zei Georg Buschner later. „We hebben de Chilenen losgelaten in plaats van ze in onze greep te houden. Toen ook kwam de gelijkma ker en ben ik gaan wisselen. De routi niers zijn in zo’n fase dan toch erg belangrijk”. Toch was het een zeer erva ren verdediger als Bernd Bransch, die in de 69ste minuut een Chileense diepteass wel onderschepte, maar tot zijn ontzet ting de snelle Reinoso nog zag opduiken langs de zijlijn. Ahumeda werkte diens voorzet onhoudbaar voor Croy in het doel. De Chilenen kregen zelfs kans op meer: de opgerukte Figueroa trof met een schitterende omhaal de lat. loondienst spelende Ilja Petkovic pas seerde eerst vier tegenstanders, vervol gens de doelman, ging toen terug en dreunde de bal tegen de touwen. Bijna 25 minuten voor het einde scoorde Baje vic zijn derde treffer, waarmee de stand op 9-0 werd gebracht en evenaarde de hoogste score, die tot nu toe tijdens een eindronde om de wereldtitel was geregi streerd, namelijk in 1954, toen Hongarije met dezelfde cijfers over Zwitserland wandelde. Het publiek riep luid om de tiende treffer, maar tot ieders verbazing lukte het de Afrikanen van deze verne dering verschoond te blijven. Surjak schoot tegen de paal, Petkovic schampte de lat en in het doel van de „luipaar den” kon Tubilandu plotseling alles. Zai re kwam zowaar nog bijna tot een Speler nummer dertien van Zaïre, N’Daye, werd gisteren in Gelsenkirchen in de 22ste minuut van het veld gestuurd, nadat de Columbiaanse scheidsrechter Omar Delgado een trap tegen het verlengde van zijn rug had gekregen. „De straf was op zichzelf terecht”, meende de trainer van Zaïre Blagoje Vidinic. „Maar wel werd de verkeerde man naar de kleedkamer gestuurd. Niet N’Daye, maar Mwepu, de speler met nummer twee, was de boosdoener”. Ook een tweede dopingcontrole wees uit dat Joseph stimulerende middelen tot zich genomen had. Het gaat volgens de medische commissie om phenyl-metrazine. Bij die tweede controle was ook aanwezig de arts van het elftal van Haiti, dr. Patrick Hugueux, die enkele uren later bij coach Tassy zijn reeds maandag aan- gekondigde terugtreden bevestigde. De FIFA zal zich nog beraden over eventuele verdere strafmaatregelen. Men wil zich eerst volledig op de hoogte stellen van het voorgevallene. In een officieel communiqué wer den voorts alle geruchten over doping van de Poolse spelers Szymaniowski en Domarski tegengesproken. Dat hij n'.t i fluiten, is natuur- ",’k wat boud g. 'gd, maar hij heeft op zijn beert ook boud gefloten bij Schotland-Bratdië. In de rust zei Hennes 'Jeisweiler, de trainer van Borussia Mönchengladbach, al dat Van Gemert veel te veel toeliet en dat het gc-aar dreigde dat Ce wed strijd hem uit de hand zou lopen, en in de tweede helft, die ik via het tv- scherm zag, was het duidelijk dat Van Gemert aan een kamikaze-eet bezig was. „Hoe bereik ik, v^or 1 et oog van de wereld, en wat nog erger is, voor het oog van alle FIFA- en soortgelijke bonzen, dat ik geen twee de wedstrijd krijg to --■•rezen?" Bedoeling van het comité: massale stortingen op giro 2248700 ten name van Ahoy’ Premierekening Rotterdam. Het totaalbedrag zal worden gesplitst in een helft die naar de Nederlandse Hartstich ting gaat, en een andere helft die ten goede komt aan de gehele Nederlandse equipe. Het gevormde comité bestaat uit de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. W. H. Fockema Andreae, de Rotterdamse wethouder van sport en recreatie H. van der Pols en oud-Feyenoord-keeper Eddie Pieters Graafland. Initiatiefnemer is directeur Harry Hofmeester van het sportpaleis Ahoy’. tegentreffer, maar door goed en ver uitlopen voorkwam Marie dit onheil. Joego-Slavië bleef jagen op de „tien”, maar de juiste precisie, die de „Joego’s tot dan toe hadden gedemonstreerd ont brak. Zes minuten voor het einde leek Bajevic op weg naar zijn vierde en Joegoslavië’s tiende doelpunt, maar de spits werd in het strafschopgebied on barmhartig neergelegd. Ondanks felle protesten weigerde de Columbiaanse leidsman Delgado naar de stip te wijzen. (Van onze sportredactie) Opstellingen Chill: Vallejos; Garcia, Figueroa, Quintano Cruz; Arias, Valdez (Vavar), Rinoso, Paez, Socias (Farias); Ahumeda en Veliz. Oost-DultslandCroy; Kische, Bransch, Weise, Wfitzllch, Seguin (Krelsche), Irmscher, Sparwasser, Hoffmann, Stretch, en Vogel (Ducke) Gele kaarten: Paez (Chili) en Kische (Oost- Duitsland), Veliz (Chili). Scheidsrechter: An gonese (It.). 25.000 toeschouwers. Van Gemert, ten behoeve kleuren-tv gestoken in een kostuum, had de rode kaart wel in de zak. Hij had hem zonder gezichtsverlies en met prestigewinst aan Roberto Rive- lino kunnen tonen. Van Gemert: „Nee, dat vind ik niet. Er werd fors gespeeld, maar ik heb geen overtreding gezien waarvoor de rode kaart gegeven had moeten worden”. Toch maakte Van Gemert na afloop geen zelfbewuste indruk. Hij was duide lijk nerveus en verlangde ernaar zo snel mogelijk aan het banket te kruipen, omdat hij toch wel lastige vragen had verwacht. „Ik voel me uitstekend”, zei Van Gemert. „Ik kan me wel voorstel len dat de mensen zeggen dat ik niet zo goed heb gefloten. Het ging er fors aan toe, maar zo’n wedstrijd mag je niet doodfluiten. Dat had namelijk makkelijk gekund. Maar, al die mensen die denken dat ik het slecht heb gedaan, hebben geen verstand van arbitrage. Ik vond dat ik het zo moest doen”. „Ik heb me goed voorbereid, omdat ik besefte dat het zo zou worden. Ik heb de Brazilianen in de openingswedstrijd te gen Joego-Slavië gezien, en het Schotse spel is overbekend. Dat deze botsing zou ontstaan, daar was ik me van bewust, en ik heb ernaar gehandeld”. En wat betreft de toekomst, is Van Gemert ervan overtuigd dat hij nog diverse wedstrijden krijgt te leiden. Zo als hij al eerder zei: „Wat de mensen zeggen, laat me koud. Ik kijk naar de cijfers op de lijst van de rapporteur”. De Schotse bondscoach Willie Ormond bleef uiterst diplomatiek toen hem naar het optreden van Van Gemert werd gevraagd. „Ik dacht eerst dat het een Portugese arbiter was, maar mijn spe lers brachten me na afloop op andere gedachten”. WEST-BERLIJN. Georg Buschner wachtte lang. Pas 20 minuten voor het einde van het boeiende spektakelstuk in het Olympisch Stadion van West-Berlijn durfde de trainer van het Oostduitse elftal het dinsdagavond aan om zijn onbetwiste „splelmacher” van de laatste jaren, Hans-Jürgen Kreische, tegen Chi li binnen de lijnen te brengen. Vlak daarvoor hadden de Chilenen, die aan zienlijk beter acteerden dan enkele da gen tevoren tegen West-Duitsland, maar toch in de beginfase van de tweede helft met 1-0 achterkwamen, hun jacht op de begeerde gelijkmaker beloond gezien met een treffer van Ahumeda (1-1) De komst van Kreische, die vele maanden geblesseerd was en vervolgens, na een wat zwakke voorstelling bij zijn rentree in een der laatste oefenduels, zijn plaats op het middenveld kwijt raakte, gaf de formatie duidelijk nieuwe impulsen. Het was ook Kreische, Oostduits topscorer in 1971, 1972 en ’73, in welk laatste seizoen hij bovendien tot voetballer-van het- jaar werd gekozen, die een van zijn intensieve rushes besloot met een formi dabel schot, dat boven het hoofd van de verbijsterde doelman Vallejos de lat teisterde De Joegoslaven begonnen sterk en hadden reeds na zes minuten spelen een voorsprong. Dzajic zette op links een imponerende solo in en liet het afron dende werk over aan Bajevic. Het was duidelijk te merken, dat deze Bajevic weer in de ploeg opgenomen was na zijn schorsing. Hij was een voortdurend ge vaar voor dc dikwijls chaotisch optre dende defensie van Zaire en stichtte met zijn kopballen veel gevaar. Bajevic was ook de inleider van het tweede doelpunt. Hij werd op de rand van het zestien metergebied door Bwanga neergelegd en uit de toegestane vrije trap kogelde Dzajic ineens raak: 2-0. Zaire wankelde en stapelde de ene fout op de andere. De boomlange Surjak maakte vijf minuten na de tweede treffer wederom een doel punt en nog geen minuut later rondde Katalinski een vrije trap van Buljan doeltreffend af: 4-0. De Afrikaanse ver tegenwoordiger op dit toernooi stortte volledig in elkaar en kwam nauwelijks meer op de speelhelft van de tegenstan der. De Joegoslavische doelman Marie trok ten einde raad maar wat sprintjes, terwijl zijn ploegmakkers dolden met Zaire. Bij de Afrikanen was centrum- verdediger N’Daye het niet eens met de beslissing van de scheidsrechter, die het vierde doelpunt ondanks „vlaggen” van zijn grensrechter toch toekende. Na zijn protest te hebben uitgesproken kon de speler van Zaire overigens wel naar de kleedkamer vertrekken. Zaire wisselde van doelman. Maar de „verse” Tubilan du kon niet verhinderen, dat Bajevic er 5-0 van maakte. De Afrikanen, die in het duel met de Schotten nog een goede indruk hadden achtergelaten, wisten geen raad met de bal en het was dan ook voortdurend een Joegoslaaf die bal bezit had. Het doelpunt dat Bogicervic in de 34ste minuut scoorde en daarmee de stand op 6-0 bracht, betekende de 25ste treffer van dit toernooi om de wereldti tel. Billy Bremner was een van de weini gen in het Waldstadion van Frankfurt, die goed te spreken was over de leiding van de Nederlandse referee. „Ik vond dat hij het voortreffelijk deed”, aldus de middenveld-terrier van de Schotten. „Hij floot de wedstrijd niet dood en greep daar in, waar het nodig was”. begint uw toestel aanzet om het even warm te laten lopen, en dan begint het. In werkelijkheid gaat er aan zo’n wedstrijd natuurlijk veel meer voor strijd Joegoslavië-Zaire duidelijk maakte. De wedstrijd begon om 19.30 af, zoals een tijdschema voor de wed- uur. Tot 15.30 uur mochten alle „toe leverende bedrijven” hun waren (worst, bier en wat dies meer zij) het stadion binnen brengen. Om 16.30 uur ging het stadion open en openden ook de kassa’s. Van 17.15 uur tot 18.50 uur speelde het muziekkorps van de Royal Irish Rangers. In aansluiting daarop werden alle kalklijnen en pe naltystippen op het veld nog eens nabewerkt. Om 19.11 uur werd de WM-grammofoonplaat afgedraaid, ge volgd om 19.15 uur door de begroe ting van de toeschouwers en de be kendmaking van de opstellingen der beide elftallen. Om 19.23 uur (nog aldoor volgens dat schema dus) kwa men de jeide elftallen het veld op. Om 19.25 uur begon het spelen van de beide nationale volksliederen en om 19.30 uur floot de scheidsrechter voor de aftrap. Om 20.15 uur rust, gevuld met een muziekparade door het politiekorps van Dortmund. Om 20.27 uur voorzag het schema in het opzetten van de plaat „Fussball ist unser Leben” (niet te verwarren met de plaat waarop de liederen „Zwart en wit, dat zijn onze kleuren” en „Wij willen allen vrienden zijn” ge zongen heten te worden door 21 Duitse ex-interv 'onals, terwijl Bild dezer dag n onthulde dat in werke lijkheid het koor van de „Rosy sin gers” beide liederen zingt), waarna om 20.30 uur de tweede helft kon beginnen. -■ HM

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21