LUNS OP NAVO-CONFERENTIE IN OTTAWA Kalverdrieling geboren Maarschalk Zjoekov overleden Weer aanhanger van Makarios verkoopt graan doodgeschoten voor hongersnood Gorilla verwondt twee mensen oppermachtig Jongens dronken zich bewusteloos aan cognac Geboortenexplosie verwacht in Chili Ethiopisch leger 99 99 99 Angolacomité vraagt erkenning van Guinee-Bissau achtergrond 3 BINNEN- EN B'USTENLANÖ i' K S S L» A (j 99 99 Buiten spel Machtsgroep ter- (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) OTTAWA. In zijn openingsrede voor de NAVO-ministers van buiten landse zaken waarschuwde secretaris-generaal Luns opnieuw dat de „dé tente nog geen voldongen feit was”, maar „het doel van onze politiek en hoop”. Hij stelde dat de ontspanning tussen Oost en West voor de Sovjet unie een „éénrichtingsproces was dat alleen de exclusieve doeleinden van Moskou diende”. ADDIS ABEBA (ANP). Ondanks het herstel van de rust in Ethiopië schijnt het leger de toestand nog steeds van zeer nabij te volgen. De aanwezigheid van de strijdkrachten in het land van „de leeuw van Juda” werd voor het eerst duidelijk op 15 januari 1974 toen een legerdivisie van Ngele, 470 km ten zuiden van Addis Abeba, aan het muiten sloeg. In maart werd ook de buitenwereld er zich van bewust dat de leider van dit oude Afrikaanse land, keizer Haile Selassie, het hoofd moest bieden aan een opeenvolging van stakingen en muiterijen, die gepaard gingen met een massale eis tot verbetering van de levensvoorwaarden van tienduizenden Ethiopiërs. Grote vraag a Mijn thee werd vergiftigd Valerie Panov (Van onze correspondent) Panov betwijfelt op de publieke we- SH Maarschalk Zjoekov de Alhoewel het leger tijdens de hele Ook de grondwet werd gewijzigd M ■atie Panov vertelde dat hij sinds hij twee jaar geleden een verzoek had Suazo tijden: Uit een onderzoek van de havenauto riteiten van Djiboeti was gebleken dat Toen de toestand was opgeklaard bleek dat de zaak werd geregeld door onderhandelingen tussen de stakers en de commissie voor nationale vei ligheid, die beheerst wordt door het leger. De regering werd hierbij volle dig buiten spel gehouden. De bezet ting van de telecommunicatiegebou- wen was een initiatief van de leger leiding en gebeurde niet in opdracht van de regering. door een speciale commissie. In de nieuwe grondwet wordt gezegd, dat de regering voortaan verantwoording zal moeten afleggen aan het parle ment en niet meer aan de keizer. Valerie dan ook niet ontslagen, toen wij in 1972 het emigratieverzoek in dienden. Ik heb zelf ontslag geno men”. Het is een Russische praktijk niet alleen de individuen die willen emigreren onder druk te zetten, maar ook hun familie. Zo moeten ouders een emigratieverzoek goedkeuren, wat natuurlijk weer aanleiding kan zijn tot eindeloze chantagepraktijken. Ga lina: „Dat mijn moeder er bezwaar tegen had om te tekenen, verbaast mij niet. Er is tussen ons een genera tiekloof. Zij is in de stalinistische tijd groot gebracht”. Aandachtig en netjes op een rij gezeten tijdens de NAVO-conferentie in Ottawa (v.l.n.r.): de ministers van buitenlandse zaken Henry Kissinger (V.S.) en Mario Soares Geen Russische mili- onderscheidingen dan Nixon en senator Jackson dankbetui gingen gestuurd voor alles wat zij gedaan hebben om ons vrij te krij gen”, aldus Valerie Panov. De Panovs hebben tot nu toe twee aanbiedingen gekregen: van het Royal Ballet, en het Festival Ballet. Ellinas reed met twee vrienden in een auto waarop gewapende mannen in twee andere wagens na een wilde rit door de straten van Limassol het vuur openden. De twee metgezellen van Ellinas, ook aanhangers van de president, zijn ernstig gewond. Volgens de politie is de aanslag het werk van de Eoka-beweging die is ge sticht door wijlen generaal George Gri vas en die Makarios bestrijdt omdat hij eenwording met Griekenland in de weg staat. Ooggetuigen in Limassol, de Cyprische havenstad die een bolwerk van Enosis (eenheid met Griekenland) is, noemen de toestand in de stad „explosief”. Op straat patrouilleren honderden agenten om nog meer incidenten te voorkomen. Omwonenden zagen een jongeman uit een huis klimmen en snel de straat uit lopen. In het huis trof men een 14-jarige jongen bewusteloos aan op de grond. zer- s ir. ster ider Als die eeft in in sche Hij rerd hts- sko- 10e- ster tige jeld icht zou het urd, een zijn de leid had rige vind be tond Iden men ano- >and een die vol- sche Paul van ich- WO- hij men pen. bij de drie ;ele- Litt joen ijla- zou af- Flo- ;end ver was die van van de mu- het 1796 Jro- mge van uwe 1 de elen van 1 24 uen s in ;ur” >ru- ste- een stel- ;sies iren ;ici- ma- oste De de al- van De Sai- men igen em- «jl- iere igen r de drie hts- D. t'na ge- dere laar g is Zo hts- ntig bij ege- <ten i 24 eis- it is i de latie ;nd- □or- de :eer. :ren iro- iven het ge- be- reldopinie van veel invloed is op het doen en laten van de Russen. „Mis schien wel in een uitzonderingsgeval als dat van mij, maar in het alge meen geloof ik dat als de Russen iets niet willen doen, dat zij dat dan ook niet doen. Daar hebben anderen wei nig invloed op.” Pas na de val van Kroejtsjev in 1964 werd de maarschalk geleidelijk aan in ere hersteld. Zjoekov was een bewon deraar en vriend van president Eisenho wer. Deze zei over de rol van Zjoekov in de tweede wereldoorlog: „Aan niemand hebben de westelijke bondgenoten meer te danken dan aan maarschalk Zjoekov”. ROTTERDAM (ANP) In de Rotter damse Van der Meydenstraat hebben twee jongens maandagavond een volle fles cognac geconsumeerd, hetgeen leid de tot enige consternatie in de buurt. In 1969 kreeg Zjoekov een beroerte. Mentaal bleef hij fit en hij kon ondanks zijn gedeeltelijke verlamming en ver minderd gezichtsvermogen zijn memoi res afmaken. NICOSIA. (UPI) Grieks-Cyprische verzetsstrijders hebben maandagavond de 29-jarige Andreas Ellinas, een welbe kend aanhanger van president Makarios van Cyprus, doodgeschoten, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. bekende praktijken van de Russische geheime politie. Overal werd hdj ge volgd door een legertje geheime agenten. Toen hij besloot de agenten van zich af te schudden en daarin slaagde, werd hem op brute wijze te verstaan gegeven dat hij dat in het vervolg moest laten, daar hij anders „een kogel door zijn kop” zou krij gen. „Ik ging in een bos bij Moskou wat rondjes hardlopen om in conditie te blijven. Zelfs toen had ik de geheime politie op een drafje achter me aan”. „Het was natuurlijk niet alleen te gen mij gericht, het is een algemene campagne van de Russische overheid cm andersdenkenden te terroriseren. Dit soort praktijken moet afschrik wekkend werken”. Later werd ook de andere jongen, een 15-jarige, gevonden. Hij lag bewusteloos in een tram. Volgens de politie moet hij in paniek gevlucht zijn, toen zijn vriend door de drank buiten bewustzijn raakte. De jongens hadden aan de Van der Meydenstraat het rijk alleen, doordat de ouders van de 14-jarige jongen op een camping verbleven. De jongens zijn op genomen in het Dijkzigtziekenhuis, waar zij nog niet door de politie gehoord konden worden. ADDIS ABEBA. (Reuter)Graan, dat het internationale Rode Kruis beschik baar had gesteld voor de bewoners van de door droogte geteisterde streken van Ethiopië, is later voor een deel doorgele verd aan Noord-Jemen en voor de rest op de kade van Djiboeti verrot. Dit meldt het regeringsblad Ethiopian Her ald. „Nu de besprekingen tussen de Portu gese regering en de PAIGC, de bevrij dingsbeweging van Guinee-Bissau en de Kaapverdische Eilanden zonder enige re sultaat zijn afgebroken, kan een Neder landse erkenning van Guinee-Bissau het bewind in Portugal duidelijk maken dat een voortzetting van de koloniale over heersing in Afrika niet aanvaard kan worden”, aldus het telegram. Oorspronkelijk was het de bedoe ling van de Russische autoriteiten om Valerie Panov toestemming te geven Rusland te verlaten, maar zijn niet- joodse vrouw Galina ter wille van de volkskunst achter te houden. „Ik was een van de meest talentvolle ballet danseressen in Leningrad en men dacht dat ik mijn carrière niet zou laten schieten”, vertelde Galina, die evenals haar echtgenoot uitsluitend Russisch spreekt. „Zij hebben mij in tegenstelling tot Een aan een andere kraamkliniek ver bonden arts, dr. José Espinoza, is van oordeel dat het einde van het regime Allende meer te maken heeft met de geboortengolf dan het uitgaansverbod. Toen Allende aan de macht was, zei hij, waren er voor de mensen zoveel onze kerheden dat ze gezinsuitbreiding wilden vermijden door het gebruik van voorbe hoedmiddelen. Twee maanden na de staatsgreep waren, volgens hem, „de wa teren weer kalm” en gingen veel mensen weer afstappen van het gebruik van voorbehoedmiddelen, met als gevolg de geboortengolf. Zaterdagavond kwam het paar Pa nov naar Israel, nadat door tussen komst van de Britse premier Wilson de Russische autoriteiten uiteindelijk een uitreisvisum hadden gegeven. „We hebben aan Wilson, Kissinger, De openingsbijeenkomst van de mi nisters in het regeringsconferentiege- bouw in Ottawa, een voormalig spoor wegstation, werd begeleid door een klei ne groep demonstranten onder wie een aantal Griekse studenten die tegen het Griekse regime en tegen het Griekse lidmaatschap van de NAVO protesteerde. Later, in de redevoeringen van de ministers, was het alleen de Nederlandse minister Max van der Stoel die indirect op dit punt inhaakte. 18.000 ton graan, die naar Hodeida in Noord-Jeenen is verscheept, afkomstig was van een gift van 30.000 ton. De overige 12.000 ton graan heeft vier maanden liggen rotten op de kade. Het graan was afkomstig uit Zweden, de Verenigde Staten, China, Canada en Ke nia. „Er zijn sommigen, en niet alleen onder de jongere generatie, die de com fortabele mening zijn toegedaan dat Eu ropa een onaantastbaar en, in een be paald opzicht, geprivilegeerd recht op de vrede heeft”. Hij zei dat er in de afgelo pen tijd „centrifugerende krachten” wa ren opgekomen, die „door het overdrij ven van misverstanden op het punt schenen te staan om onze wil tot sa menwerking af te zwakken, terwijl zij tegelijkertijd de rechtvaardiging van ons defensiebeleid aan de kaak stelden”. 1953, werd de maarschalk naar Moskou teruggehaald. Eerst werd hij ondermi nister van defensie, en in 1955 minister. Onder premier Kroesjtsjev was Zjoekov de eerste militair in actieve dienst die zitting had in het partijpresidium. Later beschuldige Kroesjtsjev de maarschalk echter van „bonapartisme”. Hij werd ontslagen als minister van defensie en geschorst als lid van het partijpresidium. duur van de crisis steeds zijn on voor waardelijke trouw aan de keizer be tuigde, zijn de strijdkrachten als een aanzienlijke machtsgroep uit de moeilijke periode tevoorschijn geko men, en alles wijst erop dat zij deze positie telkens, wanneer ze dit nodig achten, zonder aarzelen gebruiken. Toen aan het einde van de maand april het personeel van de telecom municatiediensten in de Ethiopische hoofdstad een zitstaking begon, ruk ten troepen de stad binnen, bezetten de PTT-gebouwen en dwongen de stakers naar buiten te gaan. Daardoor werd het Ethiopische telecommunica tiesysteem volledig stilgelegd. MOSKOU (AFP, REUTER). Maar schalk Georgi K. Zjoekov, minister van defensie onder Kroesjtsjev en bevelheb ber van de Russische legers die in 1945 Berlijn veroverden, is gisteren op 77- jarige leeftijd na een hartaanval gestor ven, zo wordt van niet-officiële Russi sche zijde vernomen. Een officiële be vestiging is pas vanmorgen door het Russische persbureau Tass gegeven. Sommige militaire geschiedschrijvers hebben Zjoekov „de Eisenhower van Rusland" genoemd, wegens de rol die hij als legeraanvoerder in de tweede wereld oorlog speelde, tair had meer Zjoekov. Onder zijn bevel wonnen de Russen de slagen om Moskou. Stalingrad en Leningrad. Stalin moet de populariteit van de maarschalk een doorn in het oog ge weest zijn. Hij noemde hem een lafaard en een knoeier en gaf hem een onbete kenende functie. Stalin zag zichzelf als de architect van de overwinning. Dat was in 1946, en pas na Stalins dood in ingediend naar Israel te mogen emi greren, hij voortdurend door de Rus sische geheime politie is achtervolgd, geïntimideerd en getreiterd. In 1972 werd hij gearresteerd en tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Door tussenkomst van president Nixon, die toen een bezoek aan Moskou bracht, werd hij vrijgelaten. „Het bezoek van Nixon de volgende week aan Moskou zal zeker tot nieuwe vervolgingen leiden”, zei Panov. „Dat is een routi nezaak”. Panov vertelde dat sinds het be zoek van de Franse president Pompi dou aan Rusland in februari van dit jaar hij systematisch fysiek en psy- gisch gedemoraliseerd werd. Zo zijn er honderden kilo’s post uit de hele wereld naar hem gestuurd, maar Panov kreeg niet één brief. Volstrekte isolering is een van de JERUZALEM. De Russische bal letdanser Valerie Panov heeft op een persconferentie in Tel Aviv gezegd dat de Russische autoriteiten hebben geprobeerd hem en zijn broer drie weken geleden te vergiftigen. Panov reisde per trein van Wilma naar Moskou. „Mijn broer en ik dronken een glas thee en een paar minuten later kon ik niets meer zien en ver loor ik bijna mijn bewustzijn. Mijn broer overkwam hetzelfde. Wij wer den in Minsk naar een ziekenhuis gebracht en daar heb ik acht dagen moeten blijven. Ik ben er zeker van dat er van hogerhand iets in onze thee is gestopt”. Het 200 kg wegende dier klom over een hoog hek heen in een elektriciteits centrale waar hij een 35-jarige elektri cien toetakelde. Ook werd een 22-jarige arbeider gebeten die zijn maat te hulp wilde snellen. Een derde werknemer kreeg een shock. Een aantal chimpansees en andere apen die met de gorilla waren ontsnapt, richtten geen onheil aan. Het hulpcomité van de Ethiopische strijdkrachten zal binnenkort over gang van zaken verslag uitbrengen. Toen de crisis volledig voorbij was, het leger voor alle militairen een loonsverhoging had verkregen van ongeveer 40 percent en de regering, die reeds tien jaar het land bestuur de, de laan was uitgestuurd, bleek dat de keizer een reeks wijzigingen had ingevoerd die ingrijpend het leven van de doorsnee-Ethiopiër zouden veranderen. Hij zei zelf dat „veel macht die vroeger bij de monarchen berustte, nu naar het parlement was overgeheveld.” De Belgische minister van Elslande beklemtoonde dit punt, waarmee de plannen van minister Vredeling voor een vermindering van het Nederlandse troe penaandeel in de NAVO-strijdmacht voorgoed van de baan leek te zijn. Van Elslande zei: „Het is essentieel dat ieder een zich onthoudt van een eenzijdige terugtrekking van troepen”. (Paul Nitze, de onlangs afgetreden Amerikaanse on derhandelaar bij de Salt-gesprekken de wederzijdse onderhandelingen over een vermindering van het kernwapenar- senaal merkte over het Nederlandse voorstel verleden week in een privé- gesprek nog op, dat wanneer gevolg zou worden gegeven aan de Nederlandse be zuinigingsplannen dit „als een virus in de NAVO om zich heen zou grij pen”.) AMSTERDAM (ANP). Het Angola comité heeft in een telegram aan minis ter Van der Stoel opnieuw aan de Ne derlandse regering gevraagd de Afri kaanse republiek Guinee-Bissau te er kennen. Toen landbouwer Van de Boomen echter gisterochtend in de wei kwam, liepen daar drie kalfjes al vrolijk achter hun moeder aan. Het is een voor Neder land unieke gebeurtenis. Achter het militaire bolwerk is echter nog steeds een machtsstrijd aan de gang tussen de aanhangers van de nieuwe regering, onder leiding van de aristocraat en gewezen Ox- ford-student Endalkache, de conser vatieven, die de leden van de vorige regering steunden, en de grootgrond bezitters, die langs de lijn de evolutie van de toestand afwachten, maar klaar staan om onmiddellijk in te grijpen met hun privé-legers, zodra hun belangen in gevaar komen. „Geen onaantastbaar recht op vrede voor Europa De nieuwe Portugese minister van buitenlandse zaken, Mario Soares, hield een voor velen ontroerende rede waarin hij onder meer zei dat het Atlantische Handvest jaren geleden weliswaar door een Portugese regering was ondertekend, maar dat Portugal het handvest nu pas naar eer en geweten kan ondertekenen met volledig respect voor alle democra tische beginselen. Soares, die een be^oen LUDWIGSBURG (UPI) Een twee meter lange gorilla is gisteren in het Duitse Ludwigsburg uit de dierentuin ontsnapt en heeft twee mensen gewond alvorens door de politie te worden neer geschoten. DEN BOSCH (ANP) Bij de land bouwer Th. van de Boomen in het Brabantse Liempde is gisternacht een kalverdrieling geboren. Dit gebeurde zonder hulp van een dierenarts. Eigen lijk verwachtte de landbouwer de ge boorte van de kalveren pas over twee weken. „Tot juli zit ik potdicht” verklaarde hij. „In juni kan ik niemand meer aanne men.” Ines Gutierrez, verbonden aan een kraamkliniek, zegt dat het aantal „pa tiënten” dat daar komt in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar is verdrievoudigd. Dr. Andra Aguirre, die aan dezelfde inrichting is verbonden is van oordeel dat de geboortegolf niet heilemaal „poli tiek” as. Zij zei dat er ook verband be staat met „de tijd van het jaar”. Pas als de kinderen zijn geboren en de statistie ken zijn bijgewerkt, kunnen volgens haar vergelijkingen worden gemaakt met de tijd van voor de avondklok. De huidige regering, die nu drie maanden aan het bewind is, schijnt echter geen haast te hebben om de sociale, economische en politieke her vormingen die zij een paar weken geleden in een witboek had aange- kondigd, toe te passen. Dit witboek voorziet onder meer in landhervor mingen een heet hangijzer in Ethiopië en voorrang voor hulp aan de slachtoffers van de door droogte en hongersnood geteisterde gebieden. De Panovs hebben ongeveer vier maanden nodig om weer in conditie te komen, na twee jaar werkloosheid. Eerst moet Valerie ook helemaal zijn ziekte te boven komen. Of zij in Israel zullen blijven, is nog een vraag en daar willen zij voorlopig geen definitief antwoord op geven. Voor dansers van hun formaat is de Israë lische markt uiteraard te beperkt. „Maar”, zei Valerie, „ook als ik er gens anders zal werken, zal ik dat doen als Israeli”. na de De grote vraag is hoeveel respijt de strijdkrachten de nieuwe regering zullen geven. Het staat immers als een paal bo ven water dat het uitblijven van de hervormingen aanleiding zal geven tot nieuwe onlusten, iets wat het leger zeker niet zal toestaan. SANTIAGO. (AP)— In Chili is een geboorten-explosie op komst, zo zeggen artsen en vroedvrouwen in kraamklinie ken. De oorzaak? Het nachtelijk uit gaansverbod. dat werd ingesteld na de staatsgreep van september vorig jaar en dat nog steeds geldt. De „grote klap” wordt in de tweede helft van deze maand verwacht, aldus de artsen, want dan is het ruim negen maanden geleden dat de coup, die een einde maakte aan het bewind en het leven van Salvador Allende, werd ge pleegd. Het uitgaansverbod gold eerst van acht uur 's avonds tot half zes ’s och tends, later van ’s avonds tien uur tot ’s morgens half zes en nu nog maar van één uur ’s morgens tot half zes. Maar het nachtleven in Chili is kapot; de café’s en eethuizen gingen vroeg dicht en zijn dit blijven doen, ook versoepeling van de avondklok. De vrouwenarts dr. Gabriel heeft zich ingesteld op drukke Van der Stoel zei; „Wij betreuren dat er nog steeds een uitzondering is op de algemene toepassing van de principes van democratie en de menselijke rech ten in alle NAVO-landen”. Van der Stoel was verder met zijn collega’s van Noorwegen en Denemarken ook de enige die speciale melding maak te van de nieuwe Portugese regering: „Ik ben er zeker van, dat wij allen diep onder de indruk zijn van de ontwikke lingen die onlangs in Portugal hebhe" plaatsgevonden”, aldus Van der Stoel. deed op de financiële en economische hulp van de geallieerde landen, gaf een overzicht van de doeleinden van zijn nieuwe regering en zei nadrukkelijk dat er geen eind gemaakt zou worden aan het proces van dekolonisatie van de Portugese gebieden in Afrika.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3