Balletaanbod nam toe Pilobohis met nieuwe verrassingen door nieuwe groepen 1 Amerikaanse „Studio der frühen Musik” in welluidend concert in Tropenmuseum Rob van Reijn brengt bijbel tot leven Nieuwe expositie Makonde-kunst 3 Holland Festival 1974 „Het Nijenhuis” in „Exegese” 1 Holland Festival I 1924 1 Amstelpark Karei Appel in 0 Tapijten-onderhoud? Goed! Als Bram Broerse ’t doet! 17 KUNST 19 7 4 DONDERDAG 2 0 JUNI Volgens onderzoek Boekmanstichting TWEE PRACHTIGE SOLO’S VAN MOSES PENDLETON (Van onze kunstredactie) In Amsterdamse Doopsgezinde Kerk Pantomime-jubileum in Holland Festival in Engeland verboden Bachvereniging in Holland Festival >T SEN KI AJf a" J Openbaar Kunstbezit in Brugge Verkoopexpositie: Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant 1963 1965 1963 1967 1964 SCHOTSE FOLK LORISTISCHE GROEP. Andere spreiding dansaanbod manifesteer- in Groningen. Friesland, AMSTERDAM. In het program ma van het Holland Festival is een plaats ingeruimd voor uitvoeringen van muziek uit lang vervlogen tij den. Het eerste concert daaraan ge wijd werd woensdagavond in de Doopsgezinde Kerk te Amsterdam gegeven door een vocaal-instrumen- taal ensemble, dat onder de naam „Studio der frühen Musik” optrad. DEN HAAG Hoewel de drie grote balletgroepen, het Nationale Ballet, het Nederlands Danstheater en Scapino, de afgelopen jaren steeds minder voorstellingen heb ben gegeven, is het totale aanbod aan dans in Nederland toch toege nomen. Deze stijgende tendens wordt veroorzaakt door het in 1968 opgerichte Internationaal Folkloris tisch Danstheater en het in 1969 op gerichte Rotterdams Dans Centrum. Dit blijkt uit het eerste deel van een onderzoek van de Dr. E. Boek manstichting naar de samenstelling van het dansaanbod in het algemeen en de samenstelling van de diverse dansgroepen afzonderlijk. Filmcontracjt voor „Saïdja en Adinda” Commissie milieubeheer „Deep Throat” V. ja armen CONRAD VAN DE WEETERING. P. ZWAANSWIJK Was de geëgaliseerde dynamiek daar- (Van onze correspondente) (ADVERTENTIE) een grandioze 221 Aanvang 20 uur. RICO BULTHUIS is uur, pse- jfbil- ln samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren ZOMER AVOND VOORSTELLING. MAANDAG 1 JULI wat en om de beurt doen de andere vijf het na en bij dat alles lijken vooral de dansers in hoge mate verbaasd dat dit allemaal maar kan. mo er de eisen stellen aan de accommodaties, om dat te vaak concessies zijn gedaan wat betreft bezetting of decor. Omdat tot be tere kwaliteit en accommodaties te komen heeft men het aantal voorstellingen te ruggebracht. Het dalende aantal voorstellingen van het Nederlands Danstheater houdt ver band met de grotere gerichtheid op het ge- :hrij- 3em. den. Rob van Reijn heeft na 25 jaar erva ring de al te koele mime verlaten en koos voor een experiment dat aanleunt tegen de traditie van de Commedia dell’ Arte nog .aangevuld met muziek en een spreekstem. Het is een ontwikkeling waarbij de speler al de uit de school van Etienne Decroux en zelfs die van Barrault en Marcel Marceau achter zich heeft gelaten en weer de verhalende clown gaat worden, met inbegrip van het tragische dat hem menselijk maakt. Onvermoeibaar strooien de zes dansers weer rijkelijk met energie, slingeren mekaar in en door de lucht botsen, val len, rollen, rennen en mimeren daarbij soms ook nog de doorzichtige electroni- sche muziek, die een speciaal accent aan de meeste nummers toevoegt. Die dan sers moeten een blindelings vertrouwen in elkaar hebben want de wijze waarop ze elkaar op de meest vreemde manieren opvangen in hun val is beslist niet van gevaar ontbloot. Het pleit voor Pilobolus, dat ook bij herhaald zien, de meeste nummers niet gaan vervelen en alleen maar boeiender worden. Gedurende dit festival treden ze alleen nog maar in Den Haag op. Laten we hopen dat ze gauw terugkomen. leiden, waar de danser vol verwondering op reageert. Als daarna één van zijn ook nog een eigen leven gaat leiden, lijken de combinatiemogelijkhe den wel onuitputtelijk, de danser eindigt dan ook in een vreemde knoop. De dichter Bert Schierbeek heeft gister middag in de Glazen Zaal van het Am stelpark in Amsterdam ’n tentoonstelling van werken van Karei Appel geopend. Wethouder Han Lammers, die aanwezig was, maakte met de auteur een rondgang langs de kunstwerken. AMSTERDAM. Woensdagnacht ging in de Brakke Grond de tweede voorstelling van het Pilobolus Dance "heatre. gedeeltelijk nieuw, gedeeltelijk met herhalingen van het eerste pro gramma. Wat daarbij vooral opviel is, dat verscheidene nummers oneindig veel rijker zijn dan ze op het eerste gezicht lijken, zodat je bij herhaald zien toch steens nieuwe elementen onbdekt. Het koor, het Noordelijk Philharm» nisch Orkest en de solisten, sopraan Erna Spoorenberg, alt Cora Cannemeij- er, tenor Dieter Weimann en bas Ruud van der Meer moeten het in de vertol king van Bachs „TrQbsal Cantate” en Rossini’s „Stabat Mater” hebben onder vonden hoe het Goudse concertpubliek dit traditionele Holland Festival-concert weet te waarderen. Aan de vocale hoofdmoot van het concert ging Bachs concert voor viool en hobo vooraf. Daarin soleerden d eviolist Jacques Meij- er en de hobïst Marcus Wei. Het was evenwel verheugend om door dit concert te ontdekken dat er in de Verenigde Staten van Noord-Amerika een levendige, intensieve belangstelling bestaat voor de culturele verworvenhe den van het oude Europa en dat jonge musici hun best doen om de authentieke uitvoeringstrant van muziek uit vroeger eeuwen te doen herleven. AMSTERDAM. In Klein Bellevue, waar kunstlievend Amsterdam in kaars licht aan het tafeltje zat, bracht Rob van Reijn gisteravond een première van zijn avondvullend programma Exegese, gebaseerd op hoogtepunten uit he.t Oude Testament. Geen geringe onderneming omdat de bijbelse verhalen als zij van achter de gewijde sluier vandaan wor den gehaald zeer kwetsbaar zijn. Voor Nederland waren deze instru menten geen festival-noviteiten en even min kon men zeggen, dat de „Studio” met het brengen van oude muziek van Johannes Ciconia. Guillaume Dufay, Jo hannes Tinctoris, Jacob Obrecht en Or lando di Lasso voor ons land pioniers werk heeft verricht. Want al vele jaren was hier in deze historisch-muzikale zin onder andere het ensemble Syntagma Musicum en het gezelschap „Studio La ren” actief om nog maar te zwijgen van de vele afdelingen van de Vereniging voor Huismuziek, die zich musicologisch en artistiek verantwoord toeleggen op het spelen van oude muziek. Wel heeft de „Studio der frühen Mu sik” met dit concert aangetoond, dat de componisten van die vroege muziek emi nente, zeer vakkundige kunstenaars wa ren en dat de instrumentmakers uit die tijd met de technische hulpmiddelen, waarover zij toen konden beschikken, alles deden om de klank van hun in strumenten zo welluidend en zo karak teristiek als mogelijk was te doen zijn. HAARLEM. Op woensdag 26 juni ’s nds om acht uur komt de commissie milieubeheer in het stadhuis in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer de volgende puntenaan schaf geluidmeetapparatuur; proefonder zoek' lawaaibelasting Leidsebuurt; inte- rim-rapport milieu-gevaarlijjke afval stoffen; toelatingsbeleid Vogelbosje Ein denhout; interim-oplossing vuilverwijde- ring; suggestie inzake de verwerking van huis- en grof vuil; emissie-neventarisa- tie; ontwerp-investeringsplan 1975-1977; •tructuurnota elektriciteitstarieven. GOUDA. (ANP) Meer dan 1000 concertbezoekers hebben dinsdag duide lijk laten blijken het op prijs te stellen, dat de stad Gouda permanent in het Holland Festival betrokken blijft. Zoals vorige jaren concerteerden ook nu weer in de historische St. Janskerk de Neder landse Bachvereniging onder leiding van Charles de Wolff. Deze „Studio” wordt gevormd door vier musici, te weten de zangeres An drea von Ramm uit Estland afkomstig en verder drie Amerikanen, van wie Richard Levitt als de zanger werd ge noemd en Sterling Jones en Thomas Binkley als de instrumentalisten van het gezelschap. Het instrumentarium van de „Studio” bestaat uit een vedel, een alt viool, een luit, een cister (een oud veel- snarig tokkel-instrument, een dulciaan, een kromhoorn, een regaal (orgeltje met één tongwerk), een organetto, een trom bone en een handharp. *••»,-* -»'->*»■ ./ZF decorstukken, zoals de kostelijke uit beelding van Noach op de wateren, waar Rob van Reijn een boeiend en hoogst komisch stil spel te zien geeft in een wiebelende ark, omgeven door het ge dierte en een golvende zee. De bijbelse lijn wordt soms doorbroken als de strijd tussen David en Goliath verschoven wordt na bijzonder goede imitaties en persiflages van Charlie Chaplin en Mar cel Marceau. Wat alle dertien scènes op hoog niveau houdt is de tekst gesproken door Henk van Ulsen: koel zakelijk en ernstig. Excegese is een alleraardigst programma, niet alleen amusant, maar ook ontroerend en dat is voor een mi- me-speler die steunt op het clowneske wel de grootste lof. Tegen inlevering van deze advertentie bij een van onderstaande adressen kunt u toegangskaarten kopen tegen de geredu ceerde prijs van 4,- (normaal 5,-) Telefonisch kunnen geen kaarten worden besteld. Toegangskaarten verkrijgbaar in: Haarlem: Haarlems Dagblad Grote Hout straat 93 (per 8 juli Ged. Oude Gracht 82) Soendaplein, H’lem Noord. Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hillegom: V.V.V. kantoor. IJmuiden: IJmuider Courant Lange Nieuw- straat 427. Beverwijk: Zeestraat 18. Beverwijkse Courant. Bloemendaal: Aan het loket van het Open luchttheater. (alleen kaarten van 5,-) DJAKARTA (AFP). Woensdag is in de Indonesische hoofdstad een contract getekend voor een Nederlands-Indonesi- sche filmproduktie waarin de euvelen van het Nederlandse koloniale bewind worden uitgebeeld. De ondertekening geschiedde door de Fons Rademakers filmproduktieonderne- ming en de Indonesische filmmaatschap pij Mondial in aanwezigheid van de Nederlandse zaakgelastigde H Jonkman en de directeur-generaal van de Indo nesische staatsradio en -televisie, Sjam- soe Sugito. De titel van de produktie is „Saidja en Adinda” naar de namen van de twee hofdrollen. De film is gebaseerd op het verhaal met dezelfde titel van de hand van Multatuli. In een toespraak tijdens de plechtig heid zei de heer Sugito. dat de film de Indonesiërs zal herinneren aan het lij den tijdens het Nederlandse koloniale bewind en aan de strijd om vrijheid en onafhankelijkheid. De film zal het Ne derlandse volk ook leren, niet opnieuw de koloniale houding (van weleer)- aan te nemen en de daden van hun voorouders te herhalen, in een tijd, dat wij ons blind staarden op materiële welvaart”. Exegese is een gevarieerd programma met prachtige momenten. Vooral het scheppingsverhaal werkt vertederend door de kinderlijke uitbeelding van de schepper die vreugde beleeft aan zijn werk. Van Reijn is op zijn best in het dubbelspel waarbij hij twee personen tegelijk voor het voetlicht brengt. Hij amuseert met een ondeugende Eva. die door een kletskous van een slang tot de zonde wordt verleid, maar zij schokt de toeschouwers als Kain zich van broeder moordenaar tot massamoordenaar ont wikkelt. Nieuw is ook de toevoeging van kleine ..Een heel gekke toestand”, aldus me vrouw Wistrich tot journalisten, „als je weet dat er al copieën van „Deep Troat” in het land zijn die, niet officieel, in een aantal clubs worden vertoond. Het dalende aantal voorstellingen van het Nationale Ballet was het gevolg van een beleidsverandering, waarbij men meer tijd aan de voorbereiding van voorstellingen ging besteden (meer repe- titietijd). Daarnaast ging de groep hogere PILOBOLUS Volkomen nieuw in dit programma waren twee solo’s van Moses Pendleton (de oprichter van de groep). De eerste bestaat uit niets anders dan allerlei manieren van rollen, die steeds weer eindigen alsof ze op een dood punt gekomen zijn (telkens weer in een ande re stand) waarna de beweging langzaam weer terugrolt en daarbij steeds meer vaart krijgt. „Pseudopodia” heet dit nummer en het wordt uigevoerd in een felrode tricot. LONDEN (AP). De Britse douane heeft verboden een copie van de Ameri kaanse sexfilm „Deep Throat” in het land toe te laten, aldus is donderdag door de douane bekendgemaakt. buitenland (steeds meer voorstellingen buiten Nederland). Deze gerichtheid wordt volgens het rapport van de Boek manstichting mede gestimuleerd door het beperkte subsidiebeleid in de provin cies net ter ziele gaan van een aamtal uitverkooporganisaties en de beperktheid in repertoire-mogelijkheden bij voorstel lingen in kleine accommodaties. De klei nere vraag vanuit de provincies had tot gevolg dat meer tijd beschikbaar kwam voor het uitbrengen van premières, waardoor het aantal uitgebrachte chore ografieën toenam. Het geringe aantal voorstellingen van Scapino in het laatste onderzochte sei zoen heeft te maken met een late start in dat seizoen door de viering van het 25-jarig jubileum. Doordat het Internationaal Folkloristi sche Danstheater en het Rotterdams Dans Centrum sinds hun oprichting snel aan bekendheid, wonnen, nam ook het aantal voorstellingen en andere evene menten, zoals demonstraties en openbare repetities, toe. In het seizoen ’71-’72 ga ven beide groepen samen meer dan 170 voorstellingen. voor typerend, de effen gemaakte stem klank of de vervloeiende dictie, zoals op het concert van de „Studio” waar te nemen viel? Was werkelijk de woordbe tekenis ondergeschikt gemaakt aan de muziek en had men door dit mogelijk te veronderstellen maar afgezien van het verstrekken van gedrukte teksten aan de zeer talrijke toehoorders? Uit de overi gens verzorgde zang van Andrea von Ramm en Richard Levitt, die er twee stemsoorten op na bleek te houden, was het niet te horen hoe de relatie van woord en toon precies lag. Dansers van Pilobolus in een acrobati sche scène De afdeling van de douane die belast is met het toezicht op binnenkomen van pornografisch materiaal had dit besloten na acties van anti-pornografiegroepen, die onder leiding staan van mevrouw Mary Whitehouse. De film zou de volgende week in het National Film Theatre te Londen wor den vertoond. AMSTERDAM. De Makonde, een Bantoe-stam in Oost-Afrika, is een volk dat bekend staat om de uitzonderlijke beeldsnijders dat het voorbrengt. Maar in de landen in Afrika, waar houtsnij- werk-van-klasse wordt gemaakt, is men zich bewust geworden van de betekenis van die inheemse kunst, met als gevolg strenge uitvoerbepalingen. Voor de in Tanzania werkende witte paters is daar op een uitzondering gemaakt, omdat zij beloofd hebben de opbrengst van deze kunstobjecten, die in kwaliteit ver uit stekend boven het houtsnijwerk dat ge woonlijk voor de toeristen wordt ge maakt, te zullen besteden aan ontwikke lingsprojecten in Afrika. Het Tropenmuseum houdt van 21 tot 30 juni een verkoop-expositie van deze Makonde-beelden en stelt „schappelijke prijzen” in het vooruitzicht. De Makon de. die in Zuid-Tanzania en Noord- Mozambique wonen, kennen een matri archale maatschappij. Geen wonder dus dat de vrouw in het beeldsnijwerk cen traal staat. De relatie tussen moeder en kind en symbolische voorstellingen die soms doen denken aan expressies uit de Griekse mythologie, zijn dankbare on derwerpen voor de Makonde-kunste- naars. Verder worden zaken uit de dagelijkse omgeving uitgebeeld: zware lasten dra gende mensen, symboliek voor vrucht baarheid en de geheimen van dood en leven. Dit alles wordt voornamelijk in boombast en ebbehout vorm gegeven. Een witte kist op hoge poten. Een blauw soort aapje valt er uit en blijft verwonderd in de wereld rondkijken. Loopt nieuwsgierig lond op handen en voeten en springt dan weer naar boven in de kist. Een ander aapje geeft een trap tegen de kist en het eerste diertje valt er weer uit. Twee mensen lopen samen op drie benen rond. Een figuur staat op zijn handen en klapt daarbij in zijn voeten, zoals zeeleeuwen soms doen in hun vinnen. Eén blauw aapje doet- Bram Broerse b.v Zaandam/telefoon 075-123468 ■•F schoonmakers dienstverleners Het gestegen de zich vooral Gelderland en Zuid-Holland. In Drenthe, Noord-Holland en Noord-Brabant was er sprake van een daling. In Groningen en Friesland werd het aanbod groten deels verzorgd door Scapino. De stijging van het aanbod in Gelderland kwam voor rekening van Scapino en het Ne derlands Danstheater. Het Nationale Ballet kwam minder naar Gelderland. Ook in Zuid-Holland daalde het aan tal voorstellingen van het Nationale Ballet, evenals dat van het Nederlands Danstheater. Het aantal voorstellingen in deze provincie van Scapino nam af. maar het aantal demonstraties steeg sterk. Het Rotterdams Dans Centrum compenseerde de daling. In Drenthe trad Scapino de laatste jaren steeds minder op, dit in verband met de geringe beschikbare financiële middelen in deze provincie. Ook in Noord-Holland werd de daling van het totale aanbod vooral veroorzaakt door een vermindering van het aantal voor stellingen van Scapino. De daling werd gedeeltelijk gecompenseerd door voor stellingen van het Internationaal Folklo ristisch Danstheater, dat zich concen treert op Amsterdam. Ook in Noord-Braband kwam een da ling in het aanbod, vooral van de kant van het Nederlands Danstheater en Sca pino. In Overijssel was sprake van een afnemend aanbod van het Nationale Ballet en een toenemend aanbod van het Internationaal Folkloristisch Dansthea ter. In Utrecht en Limburg ging het Nationale Ballet eveneens minder voor stellingen geven. In Zeeland trad het Nederlands Danstheater steeds minder op. HEINO (ANP). Dr. D. Hannema heeft de verzamelingen van de Stichting Hannema-De Stuers fundatie op het kas teel Het Nijenhuis bij Heino opnieuw opgesteld. Het interieur van het bouw huis uit 1678 op de open hof van het kasteel is tot een tentoonstellingsruimte opgebouwd door Kho Liang Ie. De deme kunst en de aanwinsten worden in getoond. De oude kunst is in veertien zalen van het kasteel te bewon deren. De verzameling telt thans meer dan 1600 kunstwerken. Na verbouwing van de stallen bij het kasteel kan in dit gebouw de niet-Europese kunst uit de verzameling afzonderlijk worden ge toond. Vorig jaar boekte Het Nijenhuis 32.781 bezoekers. Tot de jongste aanwinsten behoren: schilderijen van Francisco de Zurbaran, Jules Chardigny, Pieter de Josselin de Jong en Walter Vaes, een Keltisch beeldhouwwerk, een bronzen Hindoe-Ja vaanse Ganesha, een vroeg-pre-Columbi- aans masker en beelhouwwerken van Claude Michel en Emmanuel Fremiet. lithografieën van dr H. P. Bremmer en R. Bremmer, alsmede Chinees keramiek en porselein, meubelen en zilveren le pels. DEN HAAG (ANP) Werken van de Nederlandse beeldende kunstenaars Hans Landsaat. Thijs Overmans en Bonies worden met werken van Belgische kun stenaars op 29 juni in de Beurshalle in Brugge, België, uitgereikt. Het zijn de prijzen van de verloting van Openbaar Kunstbezit-Vlaanderen onder de abon nees, die zich tijdig voor de nieuwe jaargang hebben aangemeld. De prijsuitreiking heeft plaats in het kader van de Triënnale, die van 22 juni Tot 1 september in Brugge wordt gehou den. een tentoonstelling van beeldende kunst van onder andere De Keyser, Elias, Panamarehko en Van den Berghe, van wie ook werk voor Openbaar Kunstbezit wordt verloot. Op de Triënna le zijn ongeveer veertig Belgische kun stenaars vertegenwoordigd. De expositie geeft informatie over actuele ontwikke lingen in de beeldende kunst in België. Op 29 juni begint in Brugge voorts de tentoonstelling „Meesterwerken uit Praag” in het Groeningemuseum. Daarop worden Hollandse en Vlaamse werken getoond uit de Nationale Galerij in Praag uit de periode 1450-1750. Ze om vat werken van onder andere de Neder landse kunstenaars: Geertgen tot St. Jans. Albert Cuyp. Jan Steen. A. van Ostade. Gerard Terborch, Van Goyen. Ruysdael en Rembrandt. Mevrouw Enid Wistrich. voorzitster van de commissie van de gemeente Lon den die films keurt, heeft meegedeeld dat de douane zelfs geen copie van de film heeft willen toelaten ofschoon deze een keer zou worden gedraaid en dan weer het land uitgestuurd. Het tweede nieuwe nummer heet „Verticelli” en wordt ook uitgevoerd door Moses Pendleton die deze keer gestoken is in een totaal groene tricot. Gedurende het hele nummer staat de danser op één been. In het begin slingert het andere been parallel aan zijn twee armen een poosje door de lucht. Dan komt het opeens horizontaal tot stilstand vóór de danser. Vanaf dat moment is het of dat been een eigen leven gaat

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17