Verschil van mening tussen NVV-NKV en CNV Problemen met wettelijk minimumloon Laatste ronde van afkoop rentekaarten Big met jasje op Binnenhof bedrijvenii); Rorento is een nieuwe Daling in woningbouw Uitstel betaling hogere gasprijs Arma ontslaat alle personeel i h beleggingsmogelijkheid „Fusiegeruchten nergens op gebaseerd” GELD AANBOD AAN ITALIË IJ 19 1974 ECONOMIE DONDERDAG 20 JUNI Program z Huurbeleid 1; Braat Bouwstoffen I I 2.' F (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) warm (Van onze redactie economie) de boringen in het (Van onze redactie economie) Vakbeweging is verdeeld over beperking defensie-uitgaven Spoedige leerplichtuitbreiding tot de 15-jarigen. De verhoging van de aardgasprijs is nodig, omdat de prijs van het aardgas gekoppeld is aan de prijs van ruwe olie en die prijs is door de Arabische landen aanzienlijk' opgevoerd. Nederland is nu met West-Duitland en België in onder- handeling over aanpassing van de aard gascontracten. Met Italië kan dat niet omdat het aardgascontract dat Nederland met dit land heeft afgesloten, geen clausule be vat die tussentijdse prijsaanpassing mo gelijk maakt. De verhoging van de aardgasprijs is voor ons land van groot belang, omdat de Nederlandse schatkist daardoor aan zienlijk kan worden gespekt. Gerekend over de eerste vijf maanden van 1974 bedroeg het aantal begonnen woningen 49.300 tegen 64.700 in dezelfde periode van 1973. Voltooid werden 60.900 woningen tegen 63.400 in januari tot en met mei 1973. de Rijks Geologische Dienst verstrekt. Bekend is, dat onder meer in Ijsland en in de Verenigde Staten geometrische energie wordt benut in de vorm van water met temperaturen van 100 graden C en lager. Over toepassing voor Neder land is nog niets te zeggen. Hiervoor zou een zeer gedetailleerd onderzoek noodza kelijk zijn van de geologische omstandig heden in de diepe ondergrond, de fysi sche eigenschappen van de gesteenten, de samenstelling van het ondergrondse water en de temperatuur- en drukverde- lingen. Ook zouden de bijzondere techni sche eisen die een exploitatie zou stellen en de daarmee samenhangende economi sche aspecten in studie moeten worden genomen. r DEN HAAG. In de maand mei 1974 is een begin gemaakt met de bouw van 9400 woningen tegen 13.300 in de maand mei 1973. Het aantal voltooide woningen bedroeg in de maand mei 1974 14.500 tegen 15.100 in de overeenkomstige maand van het jaar daarvoor. De atlvieskoersen voor buitenlands Bevordering van het openbare ver voer en openluchtrecreatie, dit laat ste vooral met het oog op de laagstbetaalden en gehandicapten. DEN HAAG Bij gebrek aan voldoende techni sche en economische gegevens valt op de vraag, in hoeverre geothermische energie in ons land kan wor den toegepast, nog geen antwoord te geven. Dit zegt DEN HAAG (ANP). „De fusiege- ruchten, waardoor de koersstijging van Braat Bouwstoffen kennelijk is geïnspi reerd, zijn nergens op gebaseerd”. Dit heeft mr. C. H. Beelaerts van Blokland namens de raad van commissarissen meegedeeld na de aandeelhoudersverga dering van Braat Bouwstoffen N. V. in Den Haag. In de vergadering werd gezegd dat de concernresultaten de eerste vijf maan den van dit jaar ongeveer gelijk zijn aan die in het vorig jaar. Volgens mr. E. A. Brouwer, president- directeur van de Robeco-groep. moet de oprichting van een rendementsfonds niet gezien worden als een wantrouwen in aandelen. Integedeel, zo zei hij tijdens een toelichting, aandelen zijn nu aan trekkelijker dan ooit tevoren. Rorento komt dan ook duidelijk naast Robeco en Rolinco, omdat het voordeel van profes sioneel en actief beheer, wat allang voor beleggen in aandelen gold, nu ook van belang is bij belegging in obligaties en andere vast rentende waarden. Dat is duidelijk te zien aan de wisselende om standigheden op geld- en kapitaalmark ten en de wijzigingen in de rentestand, terwijl ook de valutaproblematiek steeds meer een rol gaat spelen. De omvang van het politieapparaat dient te worden vergroot om over belasting van de mensen te voorko men. De gegevens uit Westland tonen overigens geen samen hang aan tussen afwijkend hoge tempe raturen en drukken en goed poreuze en doordringende gesteentelagen met meer of minder zout water, zodat niet kan worden gesteld dat er sprake zou zijn van een bepaalde concrete vondst. Alle geologische gegevens worden aan In de 12-maandsperiode juni 1973-mei 1974 werden 125.800 woningen in aan bouw genomen (waarop het aantal in die periode gemelde correcties ad 870 niet in mindering is gebracht) en 152.900 woningen voltooid. Het aantal in uitvoe ring zijnde woningen bedroeg ultimo mei 1974 129.800 tegen 157.800 per eind mei 1973. NVV en NKV willen de meerderja righeid verlagen van 21 tot 18 jaar. Het CNV wil eerst een onderzoek naar de gevolgen van een dergelijke maatregel. circa 4 percent. De overige inkomsten worden gereserveerd. De uitkering in aandelen ten laste van de agio-reserve zal bij een behaald netto-réndement van 9 percent ongeveer 5 percent kunnen bedragen. Aandelen Rorento zullen op de Am sterdamse beurs worden verhandeld, ter wijl later ook notering op verschillende andere Europese beurzen zal worden aangevraagd. Op 3 juli staat de inschrij ving open. Er zullen aandelen met een nominale waarde van/ 50 worden uitge geven tegen een koers van 100. Beta ling van de aandelen kan in contanten of door inlevering van ter beurze geno teerde staats- en-of BNG-l’eningen. Een acht weken oude big met een jasje, waarop de tekst „Help, onze kerk ver zuipt’’, werd gisteren, tezamen met een petitie, een kaas en een zeer lang Fries zoet-krentebrood, aan de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, de heer A. C. M. Weijters (KVP), op het Haagse Binnenhof geschonken. De big werd door kerkvoogd T. Kempenaar aangeboden namens een 45 man sterke deputatie van de Inter kerkelijke Restauratiecommissie Oost- Friesland. Beoogd werd extra steun voor de restauratie van eeuwenotide kerken in de Friese dorpen Anjum, Hantum en Jouswier. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het CNV wil zich over deze defensie- paragraaf niet uitspreken. „De door NVV en NKV gekozen formulering stelt dat de vakbeweging een oordeel uit spreekt over het niveau, waarop uitga ven voor defensie moeten worden ge daan. Dat is een zaak voor de politieke partijen. Bovendien hebben wij de belangen van de vakbondsleden in het defensieap- paraat te behartigen”, aldus CNV-voor zitter Jan Lanser. Het was bekend dat het bedrijf er financieel niet best voor stond. Het leid de in de afgelopen maanden al tot ontslagen, vooral onder de 30 buiten landse werknemers. Nu is het personeel er door de directie en de bewindvoerder van op de hoogte gesteld dat de bank de vorige week de laatste betalingen heeft gedaan. DEN HAAG. Het kabinet Den Uyï wil de Italiaanse regering uitstel van betaling van de aardgasprijsverhoging geven als Italië bereid is met die verho ging akkoord te gaan. Zou de Italiaanse regering daartoe niet bereid zijn, dan wil men een zaak aanspannen bij het Europese Hof (van justitie), waarbij men zich dan wil beroepen op concurrentie vervalsing, omdat Italië dan goedkoper aardgas krijgt dan de andere EEG-lan- den die Nederlands aardgas importeren. SOESTERBERG. Massaal ontslag hangt de 145 werknemers van de indus triële onderneming Arma in Soesterberg. Soestduinen en Loosduinen boven het hoofd. Zij hebben te horen gekregen dat er geen geld meer is om de salarissen uit te betalen. De directie heeft ontslag voor alle werknemers aangevraagd bij het arbeidsbureau. Maatregelen voor kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs, die bevor deren dat bij ziekte van onderwij zend personeel de kinderen niet naar huis behoeven te worden ge stuurd. Volgens hem zou het mogelijk zijn dat het defensieapparaat noodzakelijker wijs zoveel geld kost, dat de vakbewe ging een aantal wensen in de collectieve sector zou moeten laten vallen. De vakcentrales komen in hun urgen- tieprogram. dat eerst aan de leden ter discussie zal worden voorgelegd, in hoofdzaak weer met dezelfde verlangens als men had voor 1974. Door diverse oorzaken, onder andere de energiecrisis en de daarop volgende machtigingswet, kon aan veel eerder geuite verlangens geen uitvoering worden gegeven. Evenals de werkgevers zeggen de vakcentrales dat de ruimte om in 1975 te verdelen slechts zeer beperkt zal zijn. De verlan gens van de werkgevers neergelegd in hun urgentieprogram, vinden de vakcen trales een voor het kabinet-Den Uyl bijna onoverkomelijke operatie. Een nieuwe harde eis in het urgentie program van de vakcentrales is dat er een wettelijke regeling dient te komen, waarin de verdeling van de bedrijfswin sten wordt geregeld. De vakcentrales stellen zich op het standpunt dat norma le bedrijfswinsten ook aan het personeel ten goede moeten komen. Voor extra hoge winsten moeten andere maatrege len worden getroffen. Daarbij moet wor den gedacht aan de vorming van fond sen waarvan alle loontrekkenden profijt kunnen hebben. NVV-voorzitter Wim Kok erkende bij de presentatie van het urgentieprogram dat bedrijven winsten nodig hebben om investeringen te doen, doch hij vond het psychologisch onaanvaardbaar dat zeer hoge winsten worden behaald terwijl de werknemers moeten matigen. „Er zijn ook in het afgelopen jaar winsten ge maakt die in geen enkele verhouding tot de arbeidsvoorwaarden meer staan. Het onthouden van winstdeling aan alle werknemers wordt niet meer gepikt”, zei Wim Kok. AMSTERDAM. De Robeco-groep, bestaande uit het Rotterdams Beleggings Consortium NV (Robeco) en Rolinco NV, heeft een nieuwe beleggingsmaatschappij opgericht, die vooral bedoeld is om aan deelhouders een zo hoog mogelijk inko men bij een zo stabiel mogelijke koers ontwikkeling te bieden. Daartoe zal de nieuwe beleggingsmaatschappij, die Ro rento gaat heten, gaan beleggen in vast rentende waarden en een speciale uitke- ringspolitiek volgen, om op die maniei de belegger een maximaal netto-rende- ment te verschaffen. Skol: nieuwe distilleerderij. Skol Brou werijen NV, die deel uitmaakt van het Engelse concern Allied Breweries Ltd., heeft plannen voor de bouw van een nieuwe distilleerderij. Hiermee zal tussen 200.000 en 600.000 pond sterling (tussen bijna 1,3 en 3,8 miljoen) gemoeid zijn, aldus de heer A. R. G. M. van Spaendonck, voorzitter van de raad van bestuur. Skol heeft al een distilleerderij met een produktiecapa- Citeit van twee miljoen liter. Door de huidige groei van de afzet van gedis tilleerd met 15 tot 20 percent kan deze niet langer aan de vraag voldoen. Het nieuwe complex, dat een capaci teit zal hebben van tenminste vijf miljoen liter, wordt waarschijnlijk ge bouwd in Etten of Dongen. Groei bjj Ons Belang. Bij NV Levens verzekering Maatschappij Ons Belang heeft de groei zich vorig jaar in versterkte mate ontwikkeld. Ander maal was de produktie 164,9 mil joen tegen 150,9 miljoen in 1972) hoger en de produktiestijging sterker dan in het voorgaande jaar, aldus het jaarverslag. Het verval, dat in het voorgaande jaar sterk onder invloed stond van afvoer van risicokapitaal uit de herverzekeringspool. keerde in 1973 tot normale proporties terug en was slechts weinig hoger dan in 1972. De netto vooruitgang bedroeg ruim 112 miljoen (v.j. 40,2 miljoen), waardoor het verzekerde kapitaal juist de 1 miljard grens passeerde. Aan termijnpremiën werd ontvangen 12,9 miljoen ƒ12,2 miljoen) en aan koop sommen 2,6miljoen (969.001). Het resultaat van de dochtermaat schappij Ons Belang Schadeverzeke ring NV was goed en de verdere groei bevredigend. Het bruto premie-inko- men steeg van 28,7 miljoen tot 33,9 miljoen. De directie acht de financiële uitkomsten bevredigend. De geconsolideerde winst nam toe van 3,0 miljoen tot 3,9 miljoen. Het dividend wordt gehandhaafd op 20 percent. DSM en Sekisui. DSM (staatsmijnen) en het Japanse concern Sekisui Chemical Co. Ltd. in Osaka voeren besprekingen om de mogelijkheden te onderzoeken voor een onderlinge uitwisseling van gespecialiseerde kennis, aldus DSM. Daarnaast zullen de twee concerns bekijken of het wenselijk is een studie te beginnen met als opzet te komen tot gezamenlijke activiteiten zoals de vervaardiging en verwerking van kunststoffen. Sekisui is in Japan een van de grootste producenten van syn thetische harsen en vervaardigt daar naast onder andere polyvinyl pijpen en bouwmaterialen. Daarbij denkt de groep vooral aan gewone of converteerbare obligaties, geldmarktpapieren, onderhandse lenin gen, deposito’s en, in een later stadium, mogelijk zelfs hypotheken. Naast een dividenduitkering in con tanten, zal een uitkering in aandelen plaatsvinden ten laste van de agio reserve. Op het contante dividend wordt geen dividendbelasting ingehouden, ter wijl de uitkëring in aandelen geheel belastingvrij zal zijn. Een belastingvrij dividend zal kunnen worden uitgekeerd omdat de nieuwe beleggingsmaatschappij is gevestigd op Curasao, waar geen divi dendbelasting betaald behoeft te worden Uit de totale inkomsten zal Rorento een jaarlijks contante uitkering doen, die overeenkomt met een rendement van De KVP’er Notenboom schat de extra inkomsten uit aardgas voor 1975 op één tot twee miljard gulden, maar op het ministerie van financiën schijnt men zelfs al te denken aan drie-en-een-half miljard. Volgens geruchten zouden de onder- handelingen die de NAM voert met Duitsland en België over de aardgas prijsverhoging gunstig verlopen. Ver wacht wordt dat de nieuwe aardgasprijs zeventig tot tachtig percent van deprijs van ruwe olie zal gaan bedragen. DEN HAAG. De laatste ronde van de afkoopregeling voor rentekaarten gaat 1 juli in. Deze keer zijn ook degenen aan de beurt, die in de jaren 1925 tot en met 1930 werden geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan ƒ60 per jaar zou bedragen. Dit betekent, dat in de meeste van deze gevallen alleen tot afkoop wordt overgegaan afs in to taal voor minder dan ƒ286 is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte be drag, terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. In de bureaus van deze raden en in de post kantoren zijn aanvraagformulieren met toelichting verkrijgbaar. Ook voor dege nen die in vorige perioden aan de beurt waren, maar nog niet reageerden, be staat nu de mogelijkheid alsnog een aanvraag in te dienen. Zes jaar- geleden werd bekendgemaakt dat uit de algemene middelen ƒ700 mil joen beschikbaar zou komen om alle rentekaarten ih zeven jaar af te kopen. Het laatste jaar gaat dus nu in. Tot dusver, aldus is van de zijde van de Raden van Arbeid dinsdag gezegd, heeft 75 a 80 procent van de rechthebbenden gebruik gemaakt van deze kans. Lubbers ontkent dat in een geheirp rapport zou staan dat zich op een diepte van 2000 meter onder het Westland heetwaterbronnen bevinden met een wa tertemperatuur van 100 graden Celsius. In een industrieel rapport van de Ko ninklijke Shell Groep, over de techni sche en economische aspecten van een eventuele toepassing van geometrische energie in niet-vulkanische gebieden, werd het Westland als rekenvoorbeeld genomen. Een aantal zuiver theoretische aanne mingen betreffende de uitgestrektheid, de dikte en de doorlaatbaarheid van een watervoerende steenlaag op ongeveer 3000 meter diepte, waarin het water een temperatuur van 100 graden Celcius heeft, vormen de basis van deze theore tische studie. De temperatuuraanneming is gebaseerd op een algemeen gemiddel de temperatuurstijging met de diepte. In het rapport wordt geen melding ge maakt van een hoge temperatuurafwij king, noch van bijzonder hoge drukken, waardoor het water uit de diepte, in een boring uit zichzelf naar de oppervlakte zou kunnen stromen. In de boringen die de Nederlandse Aardolie Maatschappij in het Westland verrichtte, werden slechts zeer plaatse lijke afwijkingen van de gemiddelde temperatuur gemeten. Die metingen zijn in vele gevallen echter niet geheel be trouwbaar. Zij werden namelijk gedaan als onderdeel van regelmatige onderzoe ken in het kader van de opsporing van olie en gas en worden verricht in borin gen. waarin geen thermisch evenwicht bestaat. minister Lubbers (Economische Zaken) naar aanlei ding van vragen die KVP-kamerlid Van der Sanden stelde over de berichten inzake de aanwezigheid in het Westland en andere gebieden van zgn. „warm aardwater”. DEN HAAG. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft be rekend dat de ontvangers van het wettelijk minimumloon ongeveer drie percent achterop zijn gekomen met de toegekende prijscompensa tie. Wim Kok zei de sterke indruk te hebben dat het kabinet-Den Uyl nog dit jaar zal komen met voorstellen tot dras tische wijziging van het huur- en subsi diebeleid. Dit zou volgens hem onder meer inhouden dat persoonlijke huur subsidies zouden worden gegeven gerela teerd aan het inkomen. Daarvan zouden vooral de laagste inkomens profiteren. Bevriezing van de bijslag voor het eerste kind bestemd voor het fonds voorheffing pensioenverzekering als voorloper op de algemene pensioenbrief wordt thans bestemd voor de bouw van goedkope woningen. NVV en NKV willen deze gelden (0,2 percent premie- opslag) bestemmen om de WAO-premie naar beneden te drukken. Het CNV echter wil de helft gebruiken om de WAO-premie te verlagen, de andere helft wil men bestemmen voor gerichte ontwikkelingssamenwerking in de Sahel- landen, Suriname en de Nederlandse Antillen. Het CNV meent dat daardoor een bijdrage kan worden geleverd aan de Herziening van het systeem van stu diefinanciering. Er moet een beleid komen dat ar beid op zaterdag, zon- en feestda gen alsmede nachtarbeid tot het uiterste beperkt. De vakbeweging denkt dit werk aan vergunningen te binden. Wat de ontwikkelingssamenwerking betreft, willen de vakcentrales de netto- overheidsbijdrage in 1975 opvoeren tot 0,9 percent van het bruto nationaal pro- dukt. Dit komt neer op een bedrag van 1,7 miljard gulden. Enkele andere pun ten uit het urgentieprogram zijn: DEN HAAG NVV en NKV zijn van mening dat als er niet voldoende geld is voor de financiering van de vakbewegingswensen, dat daarvoor dan toch geld op tafel moet komen door de verlaging van de uitgaven voor de defensie. „Dat stellen we uit een oogpunt van de verdeling van de lasten, doch we willen nu nog geen bedragen noemen waarmee op de defensie moet worden bezuinigd”, aldus NVV-voorzitter Wim Kok bij de presentatie van het ontwerp urgentieprogram 1975 van de vakcentrales. Toepassing van aardwater” nog onbekend start van Suriname’s onafhankelijkheid. „Naast de gelden die de regering ter beschikking stelt, is echter meer hulp nodig. De werknemers kunnen zo laten blijken dat ze bereid zijn extra geld ter beschikking te stellen”, aldus CNV-voor- zitter Jan Lanser. NVV-voorzitter Wim Kok is echter van mening dat het geen taak van de vakbeweging is om gerichte ontwikkelingsprojecten te financieren uit werknemerspotjes. 2.60- 2.70 6.23- 6.53 6.55- 6.85 103.25-106.25 35.50- 39.00 10.30- 11.50 2.71- 2.81 52.25- 55.75 87.25- 90.25 59.00- 62.00 47.75- 50.75 43.25- 46.25 14.58- 14.88 4.55- 4.85 8.50- 9.70 70.75- 73.75 16.50- 19.50 De vakcentrales hebben het kabinet nu gevraagd met ingang van 1 juli, als het wettelijk minimumloon met 10,7 percent wordt verhoogd, een begin te maken met de wegwer- king van deze achterstand. Bovendien zijn de vakcentrales tot de slotsom gekomen dat de driemaal vijftien gulden die dit jaar op grond van de machtigingswet aan iedereen is uitbetaald, minder ef fect heeft gehad voor de mini mumloners. De inkomens net boven dat mimi- numloon hebben meer van deze uitkering overgehouden. De vak centrales hebben het kabinet ge vraagd aan de Sociaal Economische Raad een advies te vragen om deze achterstand voor 1 januari 1975 via het indexeringsmechanisme weg te werken. ■fcgfct'U.i „r D o’

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19