RALF EDSTROM REKENT OP PLAATSING IN DE FINALEPOULE SAMEN MET NEDERLANDERS Goed sluitende verdediging RINUS MICHELS OVER MEESPELEN VAN KEIZER: 99 iMt F I «..Hf 1 1 SPORT 1974 2 0 JUNI DONDERDAG Opzettelijk Ander gezicht Door Mare Serné Karikatuur I I Onzeker J3 lil •B II I* «ai. - fl* O ll 4 - J| |b "V 7 wl i J WK 74 ZWEDEN KENT ORANJE TE GOED (Van onze sportredactie) Johnny Rep kopt boven Tapper uit. Achter de Zweed is Wim van Hanegem zichtbaar. risico nemen w Goed, spion Cor van der Hart voorspelde wel dat Nederland nog de meeste moeite met Zweden (en niet met de Bulgaren) zou hebben, maar diezelfde Van der Hart, die bij ZwedenBulgarije voor Michels spioneer de, liet ook omonwonden weten: „Beide formaties Zweden en Bulgarije zijn door Nederland te pakken”. domweg het persoonlijke duel niet meer aan, omdat zelfs zijn beroemde schaar beweging van weleer tegen Olsson in de beginfase van de wedstrijd al mislukte, en viel eigenlijk alleen maar op door het afgeven van risicoloze, slechte of niet aankomende passes. f Opmerkelijk was ook, dat de Zweden het kennelijk volstrekt nutteloos achtten om de toch vrjjwel ongrijpbare Cruyff een vaste schaduw te geven. De Scandi- naviërs hadden daarom een soort drie trapsraket op Cruyff gericht: de schich- tende Barcelona-spits werd op het mid denveld meestal aangepakt door een te ruggetrokken spelende Ejdersted (nu in het elftal voor de te vermoeide Bayern- Münchenrechtsbuiten Torstensson), ver volgens door middenvelder Tapper en tenslotte in de diepte van de Zweedse verdediging door Nordqvist of Karlsson. Coach Ericsson: „Dat was het enige systeem, want de vaste bewakers schudt Cruijff toch moeiteloos van zich af”. Daartoe pasten zij tegen de Bulgaren een extreme verdedigende tactiek toe: niet alleen de achterste vier, maar ook de middenlinie trok zich rond het Scan dinavische strafschopgebied samen om de Bulgaren bijna voltallig naar zich toe te lokken om een volledig vrije ruimte op de helft van de tegenstander te scheppen voor de bliksemsnelle uitvallen van Edström en vooral van de flitsend snelle Sandberg. Ove Kindvall, toen een van de Zweedse middenvelders, voor spelde na die opmerkelijke onderneming van de Zweden al: „Zo’n extreme verde- digingstactiek kunnen we tegen Neder land natuurlijk niet toepassen, want de Oranje-spelers hebben met spelers als Cruyff, Van Hanegem en Rep genoeg intelligentie en snelheid om toch openin- gen te forceren. Daarom zullen we het Nederlands elftal al op het middenveld opvangen”. dag Uruguay even van het veld kegelen. Laten we eerlijk zijn: wie in het Nederlandse kamp zal na de grandioze triomf van het Oranje-team op Uruguay de voorspelling van Ralf Edström serieus hebben geno men? Nederland door heel de Westduitse sportpers onmiddellijk uitgeroepen tot favoriet-nummer-èèn na de zege op Uruguay zou immers, zij het met enige moeite, heus de Scandinavische hindernis wel nemen. Keizer was slechts een karikatuur van de spits die in de grote dagen bij Ajax furore maakte. Hij moet het zelfs beter weten dan wie ook. Gezien de twijfels die er in het trainingskamp in Hiltrup al waren toen hij zelf door zjjn gedrag volkomen uit de toon vielen al opmerk te: „Er is een iets andere situatie ont staan, ja. In het verleden was het geen punt wie er linksbuiten speelde. Dat ligt nu anders. Het is logisch dat dit invloed heeft”. voel is verlost. Maar er zit toch ook een aantal nadelige kanten aan deze 0-0. Omdat Michels, met zijn superaanvallers en -middenvelders aan een aanvallend concept heeft gesleuteld, waarbij de ver dedigende zwakte het wegvallen van Hulshof f en Van Be veren in feite ondergeschikt is gemaakt, moet Oranje wel een heel ander uitgangspunt hante ren dan de meeste andere deelnemers aan dit wereldtoernooi, die behoudend en minder krachtverslindend voetbal kunnen spelen. Een enorm nadeel, aan gezien het hier een toernooi betreft waarin uiteindelijk alleen de allersterk- sten kunnen overleven. Over één zaak was Ericsson niet te spreken: „Het is jammer dat het enthou siaste publiek geen doelpunten te zien heeft gekregen”. In wiens voordeel die treffers dan wel hadden moeten vallen, wilde Ericsson niet kwijt: „De Nederlan ders hebben uitstekende kansen gehad, maar wij toch ook. Vooral Roland Sand berg heeft een paar nauwelijks te mis sen mogelijkheden op een doelpunt ge kregen. Zelden heb ik meegemaakt dat hij zoveel kansen miste. Dat hij werke lijk kan scoren zal hij ongetwijfeld tegen Uruguay bewijzen”, aldus Erics son, die daarmee aantöbnde dat ook hij verwacht dat Zweden door een zege op de Zuidamerikanen met Nederland zal overstappen naar de volgende ronde. Een mening waar Rinus Michels het wel mee eens kon zijn. In die tweede helft viel plotseling het totale bewe- gingsvoetbal, waardoor ook Zweden bij vlagen was weggespeeld, weg. Michels: „We hebben ons twee keer 90 minuten uitgesloofd, maar we zijn in feite nog even ver als toen we begonnen. We hebben nu één punt meer. Maar in die laatste wedstrijd tegen Bulgarije kan nog van alles beslist worden. Ik was vanavond ook liever klaar geweest”. Door de onzekere uitgangsstelling is er plotseling ook geen sprake meer dat Nederland, met het oog op een eventuele tweede finaleronde, rustig kan bekijken in welke groep men ingedeeld wil wor den. Er kan tegen Bulgarije geen risico meer worden genomen. Enerzijds gun stig, omdat Nederland zeker in de Westduitse pers al is afgeschilderd als de nieuwe wereldkampioen, door deze 0- 0 weer enigszins van zijn suprematiege- Ondanks het feit dat het resultaat, zeker voor de 30.000 Nederlanders op de tribunes, wellicht teleurstellend was, (hoewel er over spanning niet te klagen viel) wil Michels dit Oranje niets ver wijten. Michels: „Wat wil je nu. We hebben werkelijk 90 minuten geprobeerd om een doelpunt te maken. Er is alles aan gedaan om de wedstrijd te beslissen. Zweden moet daarbij het compliment worden gemaakt dat het verdedigend erg stug en knap voetbalde. Als je zo aan valt zoals wij, valt er verdedigend wel eens een gaatje. Dat is onvermijdelijk in dit soort situaties. Maar zelfs dat is beperkt gebleven. Edström is er toch ook niet aangekomen”. Want de Zweden wensten nu niet uitsluitend alles op één kaart die van de snelle counter te zetten. Ze wilden de Nederlanders al op het middenveld blokkeren en van daaruit proberen de Oranje-defensie op te rollen. Natuurlijk: de voor een deel uit amateurs bestaande Scandinaviërs konden dat plan niet al tijd vol voeren en werden meestal met pjp< r een flitsend onschadelijk moest enkele keren attent reageren om zijn elftal voor een achterstand te be hoeden. Een achterstand was het ergste dat de Zweden, die bij een nederlaag uitgeschakeld zouden zijn geweest, zou kunnen overkomen, want Rijsbergen hield zich via een aantal overtredingen uitstekend staande tegen Edström. En toch. Wat zou er gebeurd zijn als Jong bloed niet enkele keren zo verrassend koelbloedig in zijn derde interland erger had voorkomen. En wat te denken van het feit dat Arie Haan een bal van de doellijn moest weghalen. Het was de knappe routine van de internationals, opgedaan in jaren internationaal club- voetbal, die Nederland redde. Het was alleen spijtig dat dit een misrekening was. Het was eigenlijk een beetje triest om een van ’s werelds grootste voetballers uit het verleden zo af te zien gaan. Keizer, die na afloop ieder commentaar op dit punt handiger ontweek dan menig netelige situatie op het veld, bleek geen schim meer van de voetballer van weleer. Hij paste zelfs nauwelijks meer in de werelddriehoek met Cruijff en Van Hanegem, durfde Als het gisteravond beslist was ge weest, had de tweede keus een kans kunnen krijgen. Er had in ieder geval gewisseld kunnen worden, waardoor de basis-elf zich beter had kunnen concen treren op het allesvergende werk in de tweede ronde. Michels: „Het voetbal dat wij spelen kost nu eenmaal kracht. Veel kracht zelfs. Daarom mag je i n feite geen enkel risico nemen. Als een Nees- kens loopt te hinken, dan laat je in feite al snel een Israël zich warm lopen. Rensenbrink heb ik even laten lopen omdat er even een fase in de tweede helft was waarbij er sprake was van een zeker overwicht bij ons. Dat ebde weer langzaam weg en daarom kon er verder geen risico worden genomen en is Keizer blijven staan. De Jong is er ten slotte voor Van Hanegem ingekomen, omdat Willem bij de warming-up al klaagde over een blessure van het bekken. Als we voor waren gekomen, had ik hem er al eerder uitgenomen”. Vooral daarom speelde Piet Keizer op links. „Het was de bedoeling”, zo stelde Theo de Jong later, „dat Keizer zich wat af zou laten zakken om met zijn diepte- pass Cruijff en opkomende middenvel ders als Van Hanegem en Neeskens te bedienen”. Een logisch voortvloeisel uit dit feit was dat Keizer voor deze taak beter geschikt leek dan Robbie Rensen brink. Rensenbrink is een rommelaar, in tegenstelling tot Keizer. De Ajacied, de voetballer met de fabuleuze pass die is geselecteerd om selectief te worden in gezet, was in het verleden de man met het overzicht. Een voetballer die Michels tegen Zweden op links nodig dacht te hebben. De Zweedse bondscoach, Georg Erics son, die de leiding zelfs roemde, had er wel een excuus voor dat zijn manschap pen duchtig met geel bestraft waren: „Het waren eigenlijk niet zulke opzette lijke overtredingen, maar de Nederlan ders vooral Cruyff en Neeskens waren soms zo bliksemsnel dat, als zij over een uitgestoken been vielen, het soms wel erg leek, maar niet was. Ik neem het de scheidsrechter niet kwalijk dat hij het geel trok”. En dat werd nu precies in de praktijk gebracht. Het kostte de aanvallende middenvelder Ove Kindvall zelfs zijn plaats in het elftal, want aanvoerder Bo Larsson, tegen de Bulgaren nog opere rend als laatste man, had zich nu op het middenveld als extra golfbreker ge posteerd en PSV’er Björn Nordqvist ook al een kenner van de Neder landse aanvallers speelde nu als aus- putzer. De Scandinaviërs lieten met hun gewijzigde taktiek nu een volstrekt an der gezicht zien. Toen, tegen de Bulga ren, maakten zjj met een extreem defen sief concept een soms was angstige in druk, nu traden z(j het superieur geach te Nederland met een soms indrukwek kende brutaliteit tegemoet. DORTMUND Uiteindelijk gaf Ri nus Michels dan toch een verkapt ant woord op de vraag die het zenuwslopen de duel tegen Zweden 90 minuten over- schaduwd had. „Ik praat niet over het feit waarom ik een bepaalde opstelling formeer”, klonk het nogal bruusk in vier talen op de vraag waarom de succesfor mule van de wedstrijd tegen Uruguay gewijzigd was en niet Rensenbrink, maar Keizer op links speelde. Later verklapte Michels: „Zweden was door Van der Hart als de sterkste van de drie tegenstanders in onze groep gerappor teerd. En terecht. Dat vereiste maatrege len. Als die niet genomen waren, dan waren de risico’s nog veel groter ge weest dan wij nu met 90 minuten pres- sievoetbal toch al moesten nemen”. Toch moet Ralf Edström door zijn avonturen in de Nederlandse ere-divisie met PSV een van de Scandinavische kenners bij uitstek van het Nederlandse voetbal de kansen van Zweden tegen Oranje vrij goed getaxeerd hebben, want Zweden is inderdaad een levensgevaar lijke tegenstander gebleken voor het veruit favoriete Nederland. Tenslotte kreeg de krachtmeting haar ontknoping in een gelijkspel, maar Zweden heeft waarachtig de kans gehad om dit duel in zijn voordeel te beslissen. Opvallend was dat de Zweden eigenlijk exact de den wat zij na de wedstrijd tegen Bul garije al voorspeld hadden. Tegen de Bulgaren vertrouwden de Scandinaviërs volledig op hun counters via de boom lange Edström en de razendsnelle spits Roland Sandberg. Het waren daarom ook vooral deze Zweedse hele en halve kansen waardoor er iets bij Nederland stagneerde in het zelfvertrouwen en daardoor ook in het voetbal. Cruyff: ,,Je krjjgt zo’n laatste half uur van de wedstrijd toch onzeker heid. Je mag namelijk niet verliezen. En als het dan steeds op het nippertje niet gaat, dan neem je uiteindelijk geen risi co. Je mag in dit soort gevallen niet gaan forceren. Dan moet je die nul vasthouden. Maar dat gaat dan wel ten koste van je voetbal. Dat hebben we bij Ajax in het verleden in de Europa Cup ook tientallen keren meegemaakt”. „Ik kon geen Opstellingen Nederland: Jongbloed-Suurbier, Rijsbergen, Haan, Krol, Jansen, Neeskens, Van Hanegem (De Jong), Rep Cruyff en Keizer. DORTMUND. De voorspelling van de altijd op gewekte maar ook gemakkelijk bluffende Ralf Ed ström ging gisteravond in het Westfalenstadion van Dortmund aardig op weg om realiteit te worden. De boomlange kopspecialist van de Zweedse aanvalslinie had afgelopen zaterdag, na het 0-0 gelijke spel van de Scandinaviërs tegen de Bulgaren, aan iedereen die het maar wilde horen, laten weten dat het voor hem nu wel een bekeken zaak was: de Zweden zouden in groep 3 samen met Nederland overgaan naar de vol gende ronde. En profeet Edström voorspelde dat dit als volgt zou gebeuren: eerst zouden de Scandinaviërs ge lijk spelen tegen het Oranje-eskadron van supervisor Rinus Michels en vervolgens zouden de Zweden zater- Zweden: Hellström - Olson (Grip), Anders son, Karlsson, Nordqvist, Larsson, Eiderstedt, Tapper (Persson), Grahn, Edström en Sand berg. Scheidsrechter: Winsemann (Can.). Toe schouwers: 54000. In ieder geval was het „wegvallen” van Keizer een van de redenen dat Nederland tenslotte nauwelijks uitge speelde kansen kon creëren. Een tweede oorzaak daarvoor lag op de andere vleu gel. In tegenstelling tot de wedstrijd tegen Uruguay, toen Suurbier onbeperkt 90 minuten kon opkomen, was de Ajax- verdediger nu gebonden aan de snelle Roland Sandberg, het fanatieke sprin- tertje waarin Suurbier zijn evenknie vond. Hierdoor raakte Rep, die eigenlijk nog de beste kans miste toen hij subliem instormde op een uiterst precieze pass van Van Hanegam, enorm geïsoleerd. Rep: „Omdat Suurbier niet af en toe langs het vleugeltje kon opkomen, viel een stuk aanvalskracht weg op rechts. De enige mogelijkheid voor mij was erlangs te gaan. Dat kun je moeilijk 90 minuten doen. Een verdediger passeren ligt in het verrassingselement; niet als je negentig minuten hetzelfde pro beert”. Daardoor hinkte het voetbal van Ne derland ook verschrikkelijk op twee ge dachten. Hoewel iedereen besefte dat tegen de knap gegroepeerd verdedigende Zweden alleen openingen konden wor den gemaakt via de vleugels, die erin feite niet waren, werd steeds in het centrum op een briljante opening van Cruyff gegokt; iets wat in de eerste helft, en een gedeelte van de tweede, nog aardig lukte. De voortreffelijke Zweedse doelman Ronny Hellström f*,’/,' '&Hi W Johan Cruyff heeft op zijn bekende onnavolgbare wijze zijn tegenstander Karlsson op het verkeerde been gezel Ondanks het meestal dreigende Neder landse overwicht, heeft Zweden zich be hoorlijk wat kansen geschapen. Daar was bijvoorbeeld in de beginfase al de voorzet van Sandberg, waaruit Jong bloed de bal maar net boven het hoofd van Edström kon wegslaan. Met een schitterende schaarsliding moest Suur bier later een flitsend doorgebroken Sandberg onschadelijk maken. Toen Suurbier zijn vaste man (Sandberg) in de steek moest laten om de opkomende verdediger Andersson af te remmen, be reikte deze Andersson de sprintende Sandberg met een zuivere pass, maar de Zweedse spits knalde de bal hoog over. Vooral na de rust wankelde Nederland af en toe, ter afwisseling van het Oran- je-overwicht, zelf ook langs de rand van de afgrond, toen bijvoorbeeld Grahn, Sandberg en Edström op een rij allen een kans kregen maar stuk voor stuk misten. Wim Rijsbergen van Feyenoord maakte het Edström als vaste bewaker bijzonder lastig. Niettemin kreeg Ed ström ook enkele kansen. Ten slotte redde Arie Haan voor Nederland nog de wedstrijd door een striemend diagonaal schot van Edström, dat Jongbloed over sloeg, van de doellijn te trappen. Neder land mocht dan enigszins ontgoocheld zijn, het had ook allemaal erger ge kund... de rug tegen de muur genageld door de in felle aanvalsgolven komende Neder landers. Ze sloegen echter bij tijd en wijle met zoveel explosief gevaar terug dat er aardig wat kansen ontstonden, al werden daar wel vier gele kaarten (Nordqvist, Persson, Andersson en Grahn) voor geriskeerd. W M Mffi hiiii!*»»' ■Hl 11^* J - •itlil: "W W- w '“‘•ill»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23