Koele plaats NIEUWE ATLANTISCHE VERKLARING IN OTTAWA: 't Nixon belooft De Spinola hulp Kidnap-poging ambassadeur: anderhalf jaar GRIEKSE UITGEEFSTER KALINESI Amerikaanse wapens VOOR MILITAIRE RECHTBANK Dagelijks raketten op Pnom Penh Giscard treft reeks sociale maatregelen achtergrond naar Egypte en Syrië in Rome I Of donderdag Onverbiddelijke tegenstandster van regime Israëlische militaire kringen Besluit Haagse Post opgeschort 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 0 19 74 JUNI 2 Aanleiding „Zelfs Nederland” Noodsituatie Onverbiddelijk Geen beroep mogelijk Lanceerplaats f i ■«S' Ik? van (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Athene) sloeg de politie wapenleveranties de (Van onze speciale medewerker Dieudonnée ten Berge) (Van onze redacteur in Parijs) PRESIDENT Lon Nol heeft de be- LANCEERPLAATS van PARIJS. Een week na het bezuini- gingsprogramma heeft de Franse presi dent Giscard d’Estaing gisteravond op nieuw voor de televisie de verschillende sociale maatregelen bekendgemaakt die de regering eerder op de dag had getrof fen. zijn nsen ialige asiel assa- naar rope- ikken jrika. Hoe valt a Ne- Noor- lezoek .meri- doen i voor erdam sstigde ergaan etnisch dit te s met torisch helmi- enhuis n. Het eente- overgestelde effect van consultatie zou hebben. Hij zei het document te zien als een „met elkander gedeeld bewustzijn”. water van de Trevi-fontein naar muntjes die er door bijgelovige toeristen inge gooid zijn. tsers acht ern- oofd zend oordi- zan de Afri- ie VN ou nu n Co- (daarna) zo spoedig mogelijk de gealli eerden in te lichten. lacht i op- n de 1 de om- wor- mer. een haar don zij verd een DE LANCEERPLAATS bevindt zich op de oostelijke Mekong-Oever, in vogelvlucht nauwelijks tien kilo meter buiten Pnom Penh, waar zich sinds de herfst van het vorig jaar de i op heeft aken een ellen cen- ende Het het over zou pro- op aas- litse ;else j en res- heeft an de ran de pro- n het n een NA- Tass spraak in een telijke 1 stal ilfs zo log in fd als deze „anti- szelfs i mate kunnen verwekken onder het publiek en het voeren van anti-nationale propagan da. Ih meer gewone taal: zij zou tegen mensen die haér zaak hebben bezocht, uitlatingen hebben gedaan die tegen het regime gericht waren. In het raam van dat sociale regerings programma zullen de kinderbijslagen met 12 percent en het minimumsalaris tot bijna 1300 franken (ongeveer 800 gulden) per maand worden verhoogd. Ook de ouden van dagen, die in Frank rijk het leven vaak onder uiterst benar de omstandigheden nog wat moeten zien te rekken, zullen 20 percent opslag op hun bescheiden pensioenen krijgen. -Unie eggen door len in t uiit- wor- n te ïn de ..Het zou in een dergelijke situatie onverantwoordelijk zijn niet op te tre den”. Zijn uitspraak doelt kennelijk op de dagen tijdens de laatste oorlog in het Midden-Oosten toen Washington, zonder zijn geallieerden in te lichten, overging tot het in paraatheid brengen van zijn strijdkrachten. PNOM PENH De koelies in de haven werden als eersten ge alarmeerd door het scherpe, fluitende geluid. Een kilometer verder op, in het centrum van de stad, waren de straten vol met flanerende wandelaars. Degenen die zich verdrongen rond de bioscoop, hoorden niet het fluiten, maar werden opgeschrikt door een korte lichtflits en daarna een enorme donderslag. Twee kinderen, die de foto’s aan de buitenkant van het bioscoop theater aan het bekijken waren, hoorden niet meer het hysterische gillen dat op de explosie volgde. Ze waren op slag gedood door in het rond vliegende fragmenten van de raket. frontlinie van de Rode Khmer be vindt. Ze worden vooral overdag af geschoten. wanneer er minder kans is dat een van de verkenningsvliegtui gen van de regering, die permanent De overbevolkte straten rondom de centrale markt hebben de afgelopen maanden dan ook meer dan hun deel gehad van de aanvallen op de hoofd stad. Twee Italiaanse meisjes combineren het nuttige met het aangename in het hete, zomerse Rome. Ze zoeken in het koele Op langere termijn heeft het staats hoofd onthuld, dat de regering voorbe reidingen treft om de arbeiders tegen ontslagen en ook tegen salarisverlagin gen te beschermen. Twee mannen die wel zin hadden gehad in enige bijverdienste en daarom de kidnapping wel hadden willen uitvoe ren, bleven buiten schot. Van uitlokking tot het plegen van een misdrijf kon bij hen geen sprake zijn, omdat zij de rol van uitgelokten hadden moeten vervul len. Hetgeen niet strafbaar is. Zij had den immers nog niets gedaan; zij waren nog niet eens aan een poging toegeko men. 6 mei sloeg de politie toe. Me- Kalincsi werd drie weken lang in Israël moet dit alles gelaten toezien. Dit was dan ook de reactie van premier Rabin op een motie van wantrouwen, die gistermiddag in de Knesset werd verworpen en die was Ingediend naar aanleiding van het Israëlische commen taar op de Amerikaans-Egyptische nu cleaire samenwerking. „Wij kunnen de technologie in de Arabische wereld niet tegenhouden, al wil ik zeker niet ont- Griekenland heeft altijd gezegd dat de huidige regering niet de definitieve was”, zei Luns, hoewel dat al lange tijd wordt gezegd. Maar uiteindelijk is niet ieder land perfect. „Als Nederlands staatsbur ger kan ik zeggen dat zelfs Nederland niet geheel foutloos is Minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel (die overigens door dr. Kissin ger gelukgewenst werd met de Neder landse voetbaloverwinning op Uruguay) was in het bijzonder tevreden over de passages in de verklaring waarin de landen zich verbinden om de toepassing van de democratische beginselen „te verbreiden en te verdiepen”, en dat er kend wordt dat elk land de plicht heeft de ontwikkelingslanden te helpen. ATHENE. De boekwinkel van me vrouw Kalinesi, de ontmoetingsplaats van Athene’s meest briljante schrijvers en intellectuelen, heeft zijn intieme ver trouwde sfeer verloren. Politie in burger hangt in de buurt van de zaak rond en soms komt een politieman, de oren wijd open, de winkel binnen om quasi arge loos naar een boek te vragen. krant al op zijn tigers ilaats van Zee Een reed g. De •aakt, an de van takte, 8 van ir op tot Z Minister Van Doorn van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft meegedeeld dat hij geen beslissing kan nemen over een renteloze lening aan de Haagse Post, voordat het bedrijfsfonds ▼oor de pers hierover een advies heeft uittebraeht. vond bij haar onderdak. Geen andere uitgeverij telde zoveel bekroonde au teurs zoals Iannis Ritsos, de dichter die op de nominatie staat voor de Nobel prijs. Het winkelpersoneel is sinds enige tijd in het zwart gestoken, als teken van rouw voor het feit dat de directrice van de zaak in de gevangenis zucht. Gisteren is mevrouw Kalinesi, 58 jaar. een van de meest uitzonderlijke vrouwen van Athe ne, voor de bijzondere krijgsraad ver schenen. Mevrouw Kalinesi. directrice van de uitgeverij Kedros en van voornoemde boekhandel, wordt beschuldigd van het verspreiden van nieuws dat onrust zou Wat betreft het Midden-Oosten zei Kissinger verder dat, hoewel dit gebied buiten de NAVO lag, consultatie met de alliantie vanzelfsprekend was, gezien de nabijheid, van het Midden-Oosten ten opzichte van het gebied van de NAVO. York alvis- Tegen het vonnis van de militaire rechtbank is geen beroep mogelijk. Uit gevers en schrijvers uit Enreland en Frankrijk hebben tegen de arrestatie en gevangenhouding van deze moedige vrouw protest aangetekend. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Niet alleen Egypte, maar ook Syrië zal in de toekomst Amerikaanse wapens krijgen, zo gelooft men in Israëlische militaire kringen. Egypte gaat al op korte termijn met Amerika over wapenleveranties onder handelen. Het gaat in het bijzonder om tanks en Hawk-antiluchtdoelraketten. de Amerikaanse tegenhanger van de Russi sche Sam-raket. DEN HAAG (ANP). Het bestuur van de uitgeversmaatschappij Bonaven- tura heeft zijn definitieve beslissing over het voortbestaan van het weekblad Haagse Post opgeschort tot uiterlijk 1 oktober a.s. Het ongelukkige feit doet zich voor, dat het militaire hoofdkwartier zich in het drukst bevolkte deel van Pnom Penh bevindt, waar ook de centrale markt is. De raketten, die in principe voor de opperbevelhebber van het leger, generaal Sostin Fer nandez zijn bedoeld, kunnen onmoge lijk met genoeg precisie worden afge vuurd op die afstand, en schieten zonder mankeren hun doel voorbij. Kissinger benadrukte overigens op nieuw, zoals hij de afgelopen dagen steeds heeft gedaan om Frankrijk op zijn gemak te stellen, dat de nieuwe Atlantische verklaring uiteraard niet ge bruikt kan worden als een juridisch document waarmee men een gespreks partner in tijden van conflicten in het gezicht kan zwaaien, omdat dit het tegen in 1970. toen de dictatuur drie jaar oud was en op het moment dat vertalingen van Brecht. Marcuse, Peter Weiss en zelfs een Tsjechov taboe wa ren, bracht mevrouw Kalinesi een bun del uit van verhalen en essays van 18 schrijvers die bekend stonden wegens hun afkeer van de junta. Onder hen de Nobelprijswinnaar dichter Seferis. Zijn bundel haalde een ongekend grote op laag en moest herhaalde malen herdrukt worden. „EVENWICHT BEREIKT’’ Een Volendamse caféhouder werd voor zijn aandeel in het ontvoeringscom- plot veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Er was drie maanden meer tegen hem geëist. Ten slotte werd een 37-jarige kelner uit Monnickendam tot vier maanden veroordeeld, twee minder dan de officier van justitie tegen hem had gevraagd. boven dit gebied rondcirkelen, lanceerplaats zal ontdekken. kennen dat er op lange termijn gevaren en risico’s aan vastzitten voor Israël. Wij moeten realistisch blijven en de zaken binnen hun proporties zien. Het is niet zo dat Israels toekomst door kernreactoren in Egypte bedreigd wordt. De Amerikanen hebben ons ga ranties gegeven ten aanzien van de con trole en mijn definitieve oordeel schort ik op tot ik het oordeel van twee Israëlische deskundigen heb gehoord”, aldus Rabin. De ambassadeur van Israel in Washington, Simja Dinitz, heeft vandaag in Tel Aviv gezegd dat voorzover dat Israel bekend is, de Verenigde Staten nog geen plannen hebben om Egypte of Syrië wapens te leveren. Hij zei dit op de luchthaven Ben-Goerion bij terug keer naar zijn standplaats. Deze berich ten waren woensdag van officiële zijde in Washington tegengesproken. In een apart uitgegeven communiqué werd melding gemaakt van de nieuwe regering in Portugal, waarbij „de minis ters de evolutie verwelkomden na de vestiging van een democratische en re presentatieve regering in Portugal”. Geen melding werd echter gemaakt van de situatie in de Portugese koloniale gebieden in Afrika, die ten zuiden van de Kreeftskeerkring, de zuidelijke grens van het operatiegebied van de NAVO, liggen. Op zijn persconferentie werd secreta- ris-genëT-aal Jozef Luns, die de verkla ring overigens „een nieuwe start voor de NAVO” noemde, gevraagd naar de posi tie van Griekenland in de NAVO. Luns antwoordde hierop, dat Grieken land de verklaring (waarin uitdrukkelijk melding wordt gemaakt van een verdie ping van de democratische beginselen binnen de NAVO), mede heeft bevestigd. De verklaring legt voorts een verband tussen de ontspanning tussen Oost en West en de veiligheid van het NAVO- gebied. De landen geloven, aldus het document, dat „de banden die hen vere nigen in stand moeten worden gehouden totdat de omstandigheden de invoering mogelijk maken van een algemene, vol ledige en gecontroleerde ontwapening” en delen „het gemeenschappelijk verlan gen de last van de bewapeningsuitgaven die op hun volken rust, te verminderen. Maar staten die de vrede wensen te behouden, hebben dit doel nooit bereikt door hun eigen veiligheid te verwaarlo zen”. De tekst van de nieuwe Atlantische verklaring stelt dat, doordat er tussen de VS en de Sovjet-Unie een evenwichts punt is bereikt, „de aard van het gevaar waaraan wij (de NAVO-landen) bloot staan is veranderd”. Niettemin verplich ten de landen zie* „de nodige bijdragen te leveren voor de handhaving van de gemeenschappelijke verdediging op een zodanig niveau dat afschrikking (door een kernmacht) mogelijk is”. volking opgeroepen om zich van schuilplaatsen te voorzien. Een zinlo ze oproep, gedaan vanuit zijn waan zinnig zwaar bewaakte fort, aange zien Cambodjaanse huizen geen kel ders hebben en vrijwel niemand ge noeg geld heeft om zoveel zandzak ken te kopen dat een hele woning ermee afgeschermd kan worden. Ondanks de korte paniek die zich na een raketexplosie voordoet, her stellen de Cambodjanen zich met op merkelijke snelheid. Zodra de doden en gewonden zijn afgevoerd, gaat ie der zijns weegs. Na vier jaar oorlog is de bevolking in zekere zin immuun geraakt. Raketexplosies horen hier bij het dagelijks leven, zoals in andere steden auto-ongelukken. AMSTERDAM. Anderhalf jaar ge vangenisstraf heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren opgelegd aan de Heerlenaar, die beschouwd in Op vrouw een cel opgesloten waarin geen daglicht kon doordringen. De politie onthield haar de medicijnen die ze placht in te nemen, wat tot resultaat had dat ze ging lijden aan hallicunaties. Een „gearabiseerde’’ Nixon zo beeldde het Libanese tijdschrift Al Diyar de Amerikaanse president na zijn vertrek uit het Midden-Oosten af: een fotomon tage op de voorpagina. Een aparte alinea zegt, dat de VS „uiting geven aan hun vaste wil, samen met hun bondgenoten de strijdkrachten in Europa te handhaven op een niveau dat nodig is om de geloofwaardigheid de afschrikkingsstrategie te schra gen en om het vermogen te behouden het Noordatlantische gebied te verdedi gen voor het geval afschrikking mocht falen”. Het is een welbekend scenario in Cambodja’s hoofdstad Pnom Penh. Eens in de paar dagen wordt de stad bestookt door aanvallen van de Rode Khmer, die gemiddeld drie a vier raketten tegelijk afvuurt, een spoor van doden en gewonden veroorza kend. In het begin van dit jaar waren het voor een groot deel projectielen van Amerikaanse makelij die op de stad vielen. Ze waren ofwel door corrupte regeringssoldaten aan de vijand door verkocht, ofwel in de strijd buitge maakt. Op het ogenblik echter zijn het merendeels projectielen van Rus sische makelija die hun destructieve werk doen. Dr. Henry Kissinger zei over het over eengekomen nauwer overleg, dat er ui teraard een noodsituatie kan ontstaan waarin zij (de VS) moeten handelen om OTTAWA. Op een persconferentie na afloop van de NAVO-bijeen- komst in Ottawa bevestigde dr. Henry Kissinger dat de Verenigde Staten hun troepen zouden handhaven. Hij voegde daaraan toe: „op een niveau dat noodzakelijk wordt geacht door de alliantie”. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken sloot hiermee de mogelijkheid uit dat de VS bilateraal zouden besluiten hun troepenmacht te verminderen of terug te trekken, behalve blijkbaar wanneer het Congres anders beschikt. Aldus meldt onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar vanuit Ottawa. Met deze tegemoetkomingen in de richting van de arbeiders en andere achtergesteld categorieën lost de presi dent van de Franse republiek nu een aantal beloften in, die hij tijdens de verkiezingscampagne van de vorige maand had gedaan. Syrië zal, zo gelooft men in Jeruza lem, het Egyptische voorbeeld volgen, niet onmiddellijk en niet met het gemak waarmee Egypte is omgezwaaid, maar zoals dat in Syrië de gewoonte is: lang zaam maar zeker. Men kan zich afvra gen waarom het voor Syrië zo aantrek kelijk is om met de Amerikanen in zee te gaan, terwijl de Russen toch veel dichter bij Syrië staan. Het antwoord is eenvoudig: geld. Amerika kan Syrië behalve wapens ook leningen verstrekken, waar de Russen niet mee kunnen concurreren. Het zal gezien de grote Russische invloed in Syrië toch nog geruime tijd duren voor de Amerikanen hun positie daar zeker kunnen stellen, maar de tekenen zijn onmiskenbaar. Amerikaanse wapenleveranties aan Egypte op kortere termijn zullen ook tot gevolg hebben dat er Amerikaanse mili taire adviseurs naar Egypte komen, zoals er tot nu toe ook Russiche adviseurs in Egypte zijn. Het aantal Amerikanen zal niet zo groot behoeven te zijn als de Russen. De Russen moesten in 1967 het hele Egyptische leger ophouwen en reor ganiseren. Dat is nu niet nodig. De Amerikaanse wapenleveranties aan Egypte worden versneld door de Russi sche weigering de laatste maanden Egypte van wapens en reserveonderde len te voorzien. In zijn afscheidswoorden liet Nixon doorschemeren dat Amerikaanse econo mische hulp voor Portugal in de pen zit voor het bereiken van de „grootse doel stellingen die zijn regering nu nastreeft”. De twee presidenten hebben bijna twee uur met elkaar gesproken voordat Nixon terugvloog naar Washington, waar hij gisteravond aankwam. ".A Overigens liet ook Kisinger blijken dat de ondertekeningsceremonie in Brus sel met president Nixon, op 26 juli, een aanleiding is, en geen hoofdschotel voor een ontmoeting met Westeuropesc staatshoofden aan de vooravond van Nixons bezoek aan Moskou. de opgelegd als hoofdfiguur wordt een complot om de Zweedse ambassadeur in Den Haag te ontvoeren. Er was twee jaar tegen de Limburger geëist. In ruil voor de vrijlating van de ambassadeur zou Zweden de Duitse pep- pillen-koning Karl Pauksch uit de ge vangenis hebben moeten ontslaan. Pauksch, destijds in Limburg gearres teerd wegens smokkel van peppillen en dergelijke, is na (een omstreden) uitleve ring door Nederland aan Zweden tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld. LAJES (AP). President Nixon heeft zijn Portugese ambtgenoot Antonio de Spinola tijdens een ontmoeting op de Azoren gezegd, dat een „onafhankelijk, vrij en welvarend Portugal van vitaal belang is voor het Atlantisch bondge nootschap". Onbekend is, of mevrouw Kalinesi werkelijk dit „misdrijf” heeft bedreven. Maar dit is voor het regime niet zo belangrijk. Het is de machthebbers niet zozeer erom te doen, deze misdaad te bestraffen, als wel zich te wreken op een onverbiddelijke tegenstandster. Waarschijnlijk ligt het tevens in de bedoeling om met de vervolging van deze bekende uitgeefster andere uitge vers de schrik op het lijf te jagen. Geen andere uitgeverij heeft het mili taire regime de afgelopen jaren zo geïr riteerd als die van mevrouw Kalinesi. Iedere anti-schrijver van enig kaliber I “Whs.. -■ Ml VWS k

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3