I Duitse rechter Niet al te optimistisch zijn verbiedt over opbrengsten aardgas abortus Lissabon beperkt Onderzoek naar vrijheden miljoenenfraude op komst Britse kernproef in Amerika sanovite Interieur tlassigue 1 ^uiteijlands geld tevoren” „Lawaai van circuit was erger dan ooit nuIM i h Diepenhorst Reischeques Reis- en bagageverzekeringen Als Lieve Heer Afkicken Achterstand Grand Prix van Nederland ^andvoort©juni TARWESTQ WARE REGEN VAN KLACHTEN IN ZANDVOORT Zonnig AGENDA TRANSATLANTISCHE VLUCHTEN WORDEN I 1 v.d.Vooren^ DUURDER mart ncdadand Hf Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN BERENDSEN B.V. tmumfmummffmmmmfmm Gezond en lekker bij elke broodmaaltijd. 2 4 Strips gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken 11, 12, 13 o^<rna 4 wuuMmwfu/muuuufummfn E. H. C. O. b.v. Plaatwerkerij Spuiter!] M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden 4 C konditie-bouwers in het I D6K6nu6 DiaUWO paK« ,w IJmuider Courant Eugene Fontinell: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije. H P Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p, jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. (Van een onzer verslaggevers) ’t is altijd te het van Kastje kijken 4 Kunst 9 Radio en tv 7 AAN HET STRAND: 7 Economie 10 Sport ET Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s de moeite waard om even te kijken bij: ZATERDAG 22 JUNI 1974 64e jaargang nummer 193 Weersverwachting KNMI: Ondanks het fraaie weer moesten in de honderd meter van het circuit gelegen Beatrix-school de ramen gesloten blij ven, om de herrie enigszins buiten t e houden. Vooruitzichten: gematigd droog, perioden van goed strandweer. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Gezag is functioneel, het kan nooit passief en ondoordacht aanvaard worden. Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft er gisteren voor gewaarschuwd al te optimistisch te zijn over de extra aardgasopbreng sten voor volgend jaar. „Er is een sterke neiging om dat geld nu al vele malen uit te geven. Er wordt al gesproken over belastingverla ging, maar er spelen bij de beste ding van dat geld zoveel factoren mee, dat een beslissing daarover niet zomaar te nemen is en dat heeft het kabinet dan ook niet ge daan”, aldus Den Uyl. Afkicken door middel van hard optreden: overmatig lange haren er af, een overall en laarzen aan en de jeans uit. En dan keihard werken zonder ook maar iets van drugs te krijgen. Zo gaat dat in de Emilier- hoeve. De hoofdonderwijzeres van de even eens bij het circuit gelegen kleuterschool „De Woelwaters” zei dat het onmogelijk was om normaal les te geven: „Je kunt je niet verstaanbaar maken. Maar je kunt die kinderen met dit weer toch niet binnen houden? De kinderen wor den aggressief van de herrie. Het is ontzettend; het is erger dan het ooit geweest is”, aldus de kleuterleidster. Ondanks zijn waarschuwende woorden wilde Den Uyl toch wel kwijt, dat de consumptie volgend jaar zal moeten toe nemen om het bedrijfsleven een extra stimulans te geven. Of die extra con sumptie zou bestaan uit overheidsbeste dingen of particuliere bestedingen wilde hij echter nog niet zeggen. Wel liet hij doorschemeren, dat vergroting van de particuliere consumptie bij de lage inko mensgroepen een grotere kans maakt dan bij de hogere inkomensgroepen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5 Kerkdiensten zo apart- kennemerlaan 38 Umuiden.tel.:13781. De Sociale Actiegroep van het Pius- college in Beverwijk heeft een interes sant onderzoek verricht, waaruit blijkt dat in het algemeen bij de bouw en accomodatie van openbare gebouwen in de IJmond te weinig rekening wordt gehouden met lichamelijk gehandicap ten. Ruim 70 percent van de onderzochte gebouwen bleek slecht toegankelijk voor gehandicapten, in ruim 40 percent van de gebouwen kunnen gehandicapten zich slecht verplaatsen en in ruim 50 percent bleken de accomodaties niet berekend op het bezoek van gehandicapten. Geen verrassende cijfers overigens, want lan delijk en in vele andere plaatsen des lands is hetzelfde gebrek aan maat schappelijke bewustheid bij het bouwen en inrichten van openbare instituten herhaaldelijk vastgesteld. Het openbaar vervoer vertoont in vele opzichten ook al deze bewijzen van ge brekkig nadenken van degenen, die de vorm en het functioneren ervan bepalen. En wanneer men bij het woord „gehan dicapten” denkt aan permanent en ern stig invaliden, zit men er lelijk naast. Want nagenoeg voor ieder mens geldt boven een bepaalde leeftijd, dat hij of zij ervaart dat er niet meer op hem of haar gerekend wordt. Men behoeft niet eens invalide, maar alleen oud te zijn, om in conflict te komen met zogenaam de „openbare voorzieningen” die in feite alleen voorzieningen voor kerngezonde, jonge mensen zijn. Wat dat betreft loopt onze samenleving op een ongelofelijke manier achter, mentaal en functioneel. .Achterlijk” past misschien beter op de- situatie. LISSABON (AP) De Portugese re gering heeft gisteren een aantal maatre gelen bekend gemaakt waardoor de vrij heid van pers, de radio, televisie en het theater wordt ingeperkt. Het meer dan 2000 leden tellende personeel van de buiten Lissabon gele gen horlogefabriek Timex is door de chef van de generale staf van de strijd krachten gesommeerd op een vergade ring te verschijnen, om te trachten een oplossing te vinden voor de staking bij dat bedrijf, die al drie weken aan de gang is. Hieruit blijkt dat als de interimrege- ring niet bij machte is om de arbeidson rust een halt toe te roepen, de strijd krachten in Portugal niet aarzelen om handelend op te treden. DEN HAAG (ANP) De economi sche controledienst (ECD) heeft in een rapport het vermoeden uitgesproken dat het Bureau Steno-Typ, met vestigingen in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, frauduleuze handelingen heeft gepleegd door sociale premies niet aan de staat af te dragen. Het rapport is doorgezonden aan het openbaar ministerie in Den Haag, dat bekijkt of op grond van de gegevens van de ECD een gerechtelijk vooronderzoek kan worden gevorderd bij de rechter-commissaris. Doordat de zaak over vele jaren gespeeld zou hebben kan het om een fraude van miljoenen gaan. De reacties van de Zandvoorters varieer de tussen woede en doffe berusting. Verschillende ondervraagde bewoners van de wijk Zandvoort Noord verklaar den dat de herrie erger was dan ooit. „Het wordt elk jaar erger, maar het is niet juist om de burgemeester daar de schuld van te geven. Die man staat ook met zijn rug tegen de muur. De raad heeft indertijd voor het circuit gekozen”. Direkt na het uitbreken van de trai- ningsherrie, begon het bij de politie klachten te regenen. Een vrouw moest in overspannen toestand naar de dokter worden gebracht. Voor het eerst sinds vele jaren is het de burgerij in Portugal weer toegestaan een massale bijeenkomst te houden ten gun ste van de mogelijkheid ook in dat land echtscheiding te verkrijgen. De foto geeft een overzicht van de massale op komst gisteravond in het sportpaleis van Lissabon. Den Uyl: „Nog geen verlaging van belasting” LONDEN (AP). Het Britse dagblad de „Daily Express” meldt vandaag dat de Britse regering van plan zou zijn zeer binnenkort een ondergrondse kernproef uit te voeren in Nevada, in de Verenigde Staten. Het Britse ministerie van Defensie heeft het bericht „volkomen uit de lucht gegrepen” genoemd. Een woordvoerder zei Ik kan dit bericht niet bevestigen of ontkennen.” De politieke commentator van de „Ex press” Chapman Pincher zei dat Britse geleerden al op het proefterrein in Ne vada zijn en dat de proef een onderdeel van een verbeterde uitvoering van de kernkop voor een Polarisraket zou be treffen. Volgens Pincher heeft premier Harold Wilson toestemming voor de kernproef gegeven, ondanks het feit dat de Britse socialisten het plan hebben belangrijke bezuinigingen in de defensieuitgaven te maken. Prof. dr. Deipenhorst heeft een aardige visie gegeven op de sportbe oefening. Dat deed de oud-minister in de Senaat. Juist nu tijdens de WK voetbal is het leuk eens van „een ander” te horen, hoe je sport- bedrijving moet zien. De lawaaioverlast van de racebaan maakte een normaal gesprek op straat onmogelijk. Een gesprek moest dicht bij elkaar, schreeuwend, gevoerd worden. Droog en in het algemeen zonnig weer. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Maximumtemperaturen ongeveer 22 graden, maar aan zee iets lager. ZANDVOORT. Twee Zandvoortse scholen hebben bij de politie een klacht ingediend tegen het circuit. De racewa gens maakten op de omstreden race baan vrijdagmiddag tijdens de training voor de „Grand Prix” zo’n herrie, dat het lesgeven ernstig werd gehinderd. Ondermeer zijn verboden: belediging van leden van de regering, „ideologische aggressie”, het aanzetten tot stakingen en aggressie en demonstraties en iedere vermelding van militaire operaties zon der toestemming van de generale staf. Een speciale commissie zal over de overtredingen beslissen en zal voor kranten een verschijningsverbod van maximaal zestig dagen kunnen opleggen of een boete van maximaal 500.000 escu dos. Individuele overtreders kunnen worden berecht krachtens de militaire wet. FORT LAUDERDALE (Reuter) De Internationale Vereniging van Luchtver voersondernemingen (IATA) heeft giste ren op een vergadering in Fort Lauder dale in Florida verhoging van de passa- gierstarieven voor transatlantische vluchten met drie tot vijf percent goed gekeurd. De veertig aangesloten maatschappijen gingen eenstemmig akkoord met de ver hoging die 11 augustus van kracht wordt. Een woordvoerder van de IATA zei dat de prijsverhogingen noodzakelijk waren geworden door de gestegen brandstofprijzen. Voor de maatregel is nog goedkeuring van de betrokken rege ringen nodig. KVP-leider Frans Andriessen heeft gisteren gepleit voor een milder prijsbe leid voor het midden- en kleinbedrijf. Volgens de KVP’er moeten de levens middelen helemaal buiten het prijsbe leid vallen en dient aan het midden- en kleinbedrijf een tegemoetkoming te wor den gegeven in de vorm van faciliteiten op het terrein van het midden- en kleinbedrijf. Onze redacteur in Lissabon tekent hierbij aan: de landelijke staking bij de posterijen en telefoondienst die geduren de de eerste dagen van deze week het economisch verkeer in Portugal in een chaos dreigden te veranderen, werd op geheven na het dreigement dat militai ren zo nodig de postkantoren en tele fooncentrales zouden bezetten. Overigens had deze staking zeer wei nig sympathie onder de bevolking, die in enkele steden de ruiten van de postkan toren heeft ingegooid, en de postambte naren dreigden te lynchen. BONN. In West-Duitsland heeft de rechter gisteravond een nieuwe abortus regeling buiten werking gesteld. Deze was door de Bondsdag (de Tweede Ka mer) al goedgekeurd. De regeling, die het beëindigen van zwangerschap in de eerste drie maanden niet meer strafbaar maakt, zou anders met ingang van van daag hebben gegolden. Vermoedelijk zal pas volgend jaar de finitief over de wetsverandering worden beslist, die de nieuwe abortusregeling mogelijk maakt Ook dit gebeurt door de rechter, name lijk door het hoge consitutionele ge rechtshof in Karlsruhe. Het hof is inge schakeld door de oppositiepartijen CDU en CSU. Deze hebben de zogenaamde „termijnregeling” in het parlement niet kunnen tegenhouden. Al geruime tijd was bekend dat de oppositiepartijen een klacht zouden in dienen bij het constitutionele gerechts hof. Zij zijn van oordeel dat het toe staan van abortus in strijd is met de grondwet, die het „recht op leven” ga randeert. Deze klacht bereikte het hof in Karlsruhe vrijdag. De behandeling van de lastige materie zal vermoedelijk onge veer een jaar tijd vergen. Daarmee is voor langdurig uitstel ge zorgd in een kwestie, die zoals gemeld al tot tal van protesten had geleid in het conservatieve en sterk rooms-katholieke Zuiden. Politici en ziekenhuisdirecteuren hadden daar al openlijk verklaard de nieuwe wetsbepaling te zullen boycotten. De premier wees erop, dat de over heidsuitgaven de laatste jaren door de hoge inflatie eigenlijk zijn teruggelopen. „Wij hebben in onze regeringsverklaring gezegd, dat wij in onze regeringsperiode de overheidsuitgaven willen uitbreiden. In die overtuiging zijn wij nog gesterkt. Het is onvermijdelijk dat de regering ook volgend jaar veel geld extra zal uitgeven”, waarschuwde Den Uyl. Volgens Den Uyl kan volgend jaar gerekend worden op een grote extra opbrengst uit de export van aardgas. „Tegelijk moeten we echter ook veel meer betalen voor onze ruwe olie. De extra kosten daarvan zijn zo’n drie tot vier miljard. Dat betekent, dat onze nationale economie er ondanks de aard gasmeevaller toch nog slechter op wordt. Op den duur kan het aardgas echter wel veel gaan opbrengen. Zo ver zijn we echter nog niet”. De mensen, die nauw betrokken zijn bij de hartchirurgie wachten met spanning op de definitieve toe zegging van ƒ16 miljoen door de overheid voor verbetering van de mogelijkheden om mensen te red den, die nu als potentiële doden op de wachtlijst staan. De hartchirugen moeten momenteel als een soort Lieve Heer optreden om aan wijzen wie er geopereerd kan wor den. Hans Rombouts sprak met voorvechter prof. Nieveen over de tragiek rond de hartchirurgie. Minister-president Den Uyl kondigde gisteren aan, dat minister Lubbers van economische zaken volgende week een aantal maatregelen bekend zal maken, die deels een versoepeling en deels een verstrakking van het prijsbeleid zijn. Volgens Den Uyl zijn de opeenvolgende prijsma-’t>000jenj die ten tijde van de energiecrisis genomen zijn, aan verdui delijking toe. Maandag zal minister Lub bers met het bedrijfsleven over zijn nieuwe voorstellen overleggen. De koele noord-noordoosten wind neemt morgen wat af. Aan vankelijk wolkenvelden, in de middag vrij zonnig, temperatuur rond 20 graden. Zeewater 15 graden. ^7 JU

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1