Bescheiden Wim Jansen over WK-toernooi: Van Gemert heeft rust in tweede finaleronde blij dat ik Oranje-elf: is een goede Valcareggi mag blijven Jean-Joseph jaar ernaast BARCELONA IN FINALE „Ik ben al DAN EUROPA CUP” „Ook Knobel organisator” erbij ben” „WEL IETS ANDERS nu al geslaagd” meer geld „In feite is het toernooi voor het Nederlands elftal I jji j HOGE WONING: „VAN SUCCES IN DUITSLAND VRUCHTEN PLUKKEN” 16 SPORT 1974 2 5 JUNI DINSDAG Door Mare Serné Niet ongunstig Niet kalm aan Gevaar Vertrouwen Logisch j f WK 74 George Knobel: vertrouwen. nu (Van onze sportredactie) Mr. Jacques Hogewoning: dit succes hadden we nodig. na HILTRUP. Terwijl Willem van Hanegem met zijn vaak opvallende uitspraken ook de Duitse kranten regelmatig haalt, Johan Neeskens tijdens dit toernooi alleen al wereldpubliciteit heeft verworven vanwege zijn miljoenentransfer naar CF Barcelona, blijft Wim Jansen nogal anoniem in de selectie van het Nederlands elftal. Maar toch vormt diezelfde Jansen tegen Uruguay zelfs een van de absolute uitblinkers nu al drie wed- strijden met Neeskens en Van Hanegem in de basisopstelling het impo nerende middenveld van Oranje, dat op talloze voetbaltrainers een diepe indruk heeft gemaakt. Michels er graag bij wilde hebben. Dat betekende de doorbraak”. Het kan niet worden ontkend, dat juist de 49-jarige voorman van het be taalde voetbal met een niet aflatende inzet heeft geijverd voor het vervangen van dr. Frantisek Fadrhonc aan het roer van het Oranjeschip. De wijze waarop dat in eerste instantie ging (het aantrek ken van Cor van der Hart), was zonder meer knullig. Bondscoach Fadrhonc zag dat geharrewar achter zijn rug als een onmenselijke behandeling. Heel wat ele ganter werd ten slotte de juiste oplos sing (de aanstelling van Rinus Michels als supervisor) gevonden. Wim Jansen (hier tijdens een training in duel met Willy van de Kerkhof): Nederlands „onzichtbare” troef. als die tot dat moment was geweest. En later schitterde de WK-voorzitter regel matig door afwezigheid tijdens dergelij ke bijeenkomsten. Het had er alle schijn van dat hij zich tactisch uit de frontlinie had teruggetrokken. De arbitrale trio’s voor de tweede finale ronde zijn: MÜNCHEN Ondanks de enor me teleurstelling die het Italiaanse elftal zijn supporters heeft bereid, zal het hoofd van trainer Valcareggi niet vallen. Bestuursleden van de Itali aanse voetbalbond deelden maandag in München mee, dat Valcareggi zijn contract dat tot 1 juni 1975 loopt, zal mogen uitdienen. Of Valcareggi zelf eventuele consequenties zal trekken, is nog niet bekend. Argentinië- (Engeland), 7 d Misschien is dit ook wel een van de belangrijkste redenen van het enorme succes van Nederland in West-Duitsland tot nu toe. Want zelfs een gelouterde voetballer als Jansen komt tot de con clusie dat het behalen van een Europa Cup, of zelfs wereldbeker, op clubniveau nauwelijks met dit evenement te verge lijken valt. Jansen: „Dit is gewoon an ders. In een club is het zo dat er een paar sterke figuren zijn die een elftal er bovenuit trekken. Je hebt in ieder club- team, hoe sterk dat ook voetbalt, toch altijd wel een of zelfs meer zwakke plekken. Dat is in nationale elftallen minder het geval. Hier staat in principe op iedere plaats de beste speler van het land. Daarom is het niveau waarmee je HILTRUP. Mr. Jacques Hoge woning zit weer stevig in het zadel. Met trots kan hij straks, als voor zitter van het WK-bestuur, de achterban een goede en wellicht zelfs geweldige prestatie van Oranje in het wereldkampioenschap pre senteren. Waarmee hij dan onge twijfeld alle kritiek op zijn beleid tijdens de aanloop naar het toernooi in West-Duitsland doet verstom men. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat mr. Hogewoning zich nu ook echt op de borst mag slaan. Na een afschuwelijke reeks missers heeft zijn bestuur als een kat in nood een gouden greep gedaan, die een onverwacht hoog rende ment oplevert. te maken krijgt zeker hoger dan in die Europa Cup”. om de voetbalkwaliteiten van Cruyff op te sommen. Iedereen weet zo langzamer hand wel dat hij een fantastisch voet baller is die een heel elftal alleen al door zijn aanwezigheid kan inspireren en aanzienlijk beter kan laten voetbal len. Maar Cruyff is ook een knap leider. Zelfs buiten het veld. Hij heeft de zaak bij Michels doorgezet dat onze vrouwen twee dagen in Hiltrup mochten verblij ven. En zoals ik het ervaren heb, is dat een uitstekende maatregel geweest”. Zijn opmerkelijk optimistische kijk op de toekomst van het betaalde voetbal baseert mr. Hogewoning voor een be langrijk deel op het enthousiasme dat het Nederlands elftal onverwacht bij de supporters heeft losgemaakt. „Ik heb het al vaker gehad over de zogenaamde zwijgende meerderheid van het publiek. En mijn verwachting is uitgekomen. Na de oefenwedstrijd tegen Roemenië in Rotterdam werd het elftal nog uitgeflo ten, maar in Hannover, voor de wed strijd tegen Uruguay, waren er plotse ling ruim 30.000 Nederlandeis, die mas saal het Wifhelmus meezongen. We moe ten de zaken echter nuchter blijven bekijken. Over twee weken is het we reldkampioenschap weer afgelopen en staan we weer voor de problemen van alle dag”. Het is eigenlijk opvallend dat het enorme werk dat het sjouwertje Jansen iedere wedstrijd verzet, in feite gebaga telliseerd wordt om de doodeenvoudige reden dat het doodgezwegen wordt. Het is een tendens die de middenvelder van Feyenoord helemaal niet stoort. Integen deel zelfs. Ook bij Feyenoord gebeuren er nooit opvallende dingen rond de nut tige Jansen, die de publiciteit eerder schuwt dan zoekt. Hij heeft er vrede mee dat de belangstelling zich ook nu weer meer op de andere Nederlanders richt. Ook in Hiltrup, als hij opmerkt: „Ik ben tevreden met het feit dat ik erbij ben. Vooral omdat ik na mijn blessure in die interland tegen Roemenië even getwijfeld heb of ik wel zou spe len. Dit wereldtoernooi is een enorme ervaring voor mij. De beste voetballers, de mooiste stadions, alles is anders. Ik had het niet graag willen missen”. al eens met 4-1 gewonnen hebben. Dat kan zeer misleidend werken omdat ik wel gemerkt heb dat oefenwedstrijden in feite niets voorstellen vergeleken met hetgeen hier in werkelijkheid gebeurt als het erop aankomt. Dan is de derde Ook Jansen beseft dat als hij stelt: „Individueel blijven al die Zuidameri- kaanse landen gevaarlijk. Hoewel zij met collectief voetbal moeilijk raad we ten. Maar vooral Brazilië heeft mij ver dedigend geïmponeerd. Dat wordt niet zo eenvoudig als velen misschien denken. Tegen Argentinië hebben wij bovendien het nadeel dat wij in een oefenwedstrijd „Wat Michels betreft: ik heb veel bewondering voor hem. Er bestaat ei genlijk niet zo gek veel verschil tussen hem en Happel. Beiden zijn tactisch ook erg sterk. Bij Happel was je iets vrijer, maar dat kwam ook omdat je bij een club zat natuurlijk. Je moet bij een club tenslotte ook langere tijd met elkaar werken. Daarom wordt hier alles nog meer afgestemd op het resultaat dan bij een club. Eén zwakke dag hier kan uitschakeling betekenen. In de competi tie natuurlijk nooit. Daarom eist Michels discipline. Iedereen die een risico neemt dat het resultaat in gevaar kan brengen, kan bij Michels op strenge maatregelen rekenen”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De FIFA heeft gis teren de Haïtiaanse speler Ernst Jean Joseph voor een jaar geschorst voor internationale duels, wegens gebruik van doping. Voorts stelde de FIFA dat voortaan naast de betrokken spe ler ook de desbetreffende nationale voetbalbond verantwoordelijk zal worden gesteld en deswege kan wor den bestraft. HILTRUP. Nederland weet wat deelname aan het wereldkampi oenschap betekent. Het heeft er uit gebreid van geproefd en het smaakt naar meer. Maar Michels zal zijn werk bij Oranje na dit toernooi niet voortzetten. George Knobel, de om streden oud-trainer van Ajax, krijgt dan het roer in handen. Wat dan? (Van onze sportredactie) Groep A: 26-6 Hannover: Brazilië- Oost-Duitsland, scheidsrechter Tho mas (Wales), grensrechter Babacan (Turkije) en Boskovic (Australië). GelsenkrichenNederland-Argenti nië: Davidson (Schotland), Tschen- scher (West-Duitsland) en Kasakow (Rusland). 30-6 Gelsenkrichen: Oost-Duits- land-Nederland: Scheurer (Zwitser land), Linemayr (Oostenrijk) en Del gado (Columbia). Hannover: Argentinië-Brazilië Lo- raux (België. Taylor (Engeland) en N’Diaye (Senegal). 3-7 Gelsenkrichen: Oost-Duitsland: Taylor Thomas (Wales) en Kamel (Egypte). Dortmund: Nederland-Brazilië: Tschenscher (West-Duitsland), David son (Schotland) en Suppiah (Singapo re). Groep B: 26-6 Düsseldorf: Joego- Slavië-West-Duitsland: Marques (Brazilië), Angonese (Italië) en Perez (Peru). Stuttgart: (Uruguay), Archundia (Mexico). 30-6 Düsseldorf: West-Duitsland- Zweden: Kasakow (Rusland), Rainea (Roemenië) en Sanchez-Ibanez (Span je). Frankfurt: Polen-Joego-Slavië: Glöckner (Oost-Duitsland), Marques (Brazilië) en Winsemann(Canada). 3-7 Frankfurt: Polen-West-Duits- land: Linemayr (Oostenrijk), Scheu rer (Zwitserland) en Palotai (Honga rije). Düsseldorf: Zweden-Joego-Slavië: Pestarino (Argentinië), Barreto (Uru guay) en Llobregat (Venezuela). ken. Daarnaast moet je er ook het spelelement in zien. En daarom is het wel leuk dat het allemaal zo goed loopt, al moet je er nu ook geen overdreven gedoe van maken”. „Je speelt nu bovendien om de drie dagen een topwedstrijd. Dat betekent dat je niet even terug kunt schakelen om het eens een wedstrijdje wat kalmer aan te doen. Dat komt in de competitie, of ook in die Europa Cup wel voor. Dat maakt het moeilijker, maar geeft wel meer bevrediging. Als je hier in Duits land gewonnen hebt, dan heb je als voetballer ook een tevreden gevoel dat je een uitstekende prestatie hebt gele verd. Ik heb dat in het verleden nooit zo duidelijk ervaren als nu”. Het succes van Nederland tijdens de wereldkampioenschappen hangt volgens Jansen, die de rol van de rest beslist niet onderschat, ook samen met de komst van het duo Michels-Cruyff uit Barcelona. Jansen: „Het heeft weinig zin Ondanks het feit dat hij nooit aan de goede afloop van het wereldtiteltoernooi heeft getwijfeld („we hadden Michels en we hadden een stel excellente spelers, die dit alles toch ook als een geweldig evenement zagen”), zijn de consequenties van een mogelijke afgang van het Ne derlands elftal in West-Duitsland wel overwogen. „Vooral Zwikstra (de finan ciële deskundige in het WK-bestuur red.) en ik waren verantwoordelijk. We hadden ons goed gerealiseerd, dat er veel kritiek zou komen als het mis zou gaan. We hebben echter niet van tevo ren gezegd, dat we daaruit consequenties zouden moeten trekken. Wel zouden we een balans hebben moeten opmaken en dan aan de hand van de uitkomsten moeten bekijken wat er zou moeten gebeuren. We zouden onze verantwoor delijkheid natuurlijk niet uit de weg zijn gegaan”. Het gevaar lijkt groot, dat de succes sen van Michels’ keurkorps de in het verleden gemaakte fouten te veel zullen verdoezelen. Daardoor zou dan veel van de te verwachten positieve nawerking verloren gaan. Mr. Hogewoning denkt daar uiteraard anders over. „Het betaalde voetbal had dit succes hard nodig. En ik geloof dat we de vruchten daarvan echt wel kunnen plukken. In ons sectiebesuur, dat volgens mij erg goed werkt, hebben we dank zij een planmatige aanpak bereikt dat het be taalde voetbal nu rust kent. Ik' denk dan bijvoorbeeld aan het realiseren van een nieuw transfersysteem en aan het on langs aangenomen beleidsplan. Er is dus veel werk verzet, en dat vormt dan de gromd waarop het succes van het Nederlands elftal dat je toch moet zien als een exponent van het betaalde voetbal kan groeien en bloeien”. Mr. Hogewoning analyseert achteraf: „Tijdens al die voorbereidingen die wij als bestuur moesten treffen, werd het mij steeds duidelijker en dat heb ik wel honderd keer gezegd dat dit WK- toernooi een grootse happening zou wor den. Ik heb er ook nooit een geheim van gemaakt, dat Fadrhonc die taak volgens mij niet aankon. Ik wil niets af doen aan zijn technische kwaliteiten, maar voor een evenement als dit hadden we mensen met een groot organisatorisch vermogen nodig. Hij was er gewoon niet voor geschikt. Toen we dat allemaal inzagen, zijn we met Fadrhonc gaan praten, en toen vertelde hij ook dat hij Zweden-Polen: Barreto Pestarino (Argentinië)en „Knobel is”, zo spreekt mr. Hoge woning zijn vertrouwen in de nieuwe bondscoach uit, „ook een goed organi sator. Zijn taak is het Nederlands elftal op de WK 1978 voor te berei den. Hij krijgt daarbij van ons alle steun. Dat we toch maar tot een eenjarig contract hebben besloten, wil niet zeggen dat we er niet volledig in geloven. Het is voor beide partijen alleen maar bedoeld als een soort ontsnappingsmogelij kheid”. Het lijkt inderdaad verstandig Knobel een „proeftijd” te geven, al ontkent de KNVB dat het eerste jaar als zodanig is bedoeld. Het is name lijk de vraag of de oefenmeester nu bij Oranje wel in goede harmonie met de vedetten weet te werken. „Hij moet”, vervolgt mr. Hogewo ning, „in twee fasen werken. De eer ste twee jaar vraagt het Europese kampioenschap zijn aandacht, en dan weer het wereldkampioenschap. Nee, de EK is niet ondergeschikt gemaakt aan de WK. Het is een tussenstation, de eerste stap naar de WK. Je kan het ook niet onderge schikt maken. In Europa wordt op het ogenblik het beste voetbal ge speeld en daarom is dat toernooi ook erg belangrijk. En wij zitten in een groep met sterke tegenstanders als Polen en Italië”. Er is heel wat fout gelopén en mr. Hogewoning heeft heel wat te slikken gekregen. „Het zou onzin zijn te zeggen dat kritiek je niets doet. Het is inherent aan je functie. Je moet eelt op je hart hebben, en als je in de zaak gelooft kun je het heel wat gemakkelijker verwer- Zelf ziet mr. Hogewoning zijn „terug tocht” als een logisch gevolg van de ontwikkelingen. „Toen Michels kwam, moest alles ondergeschikt worden ge maakt aan het resultaat. Hij regelde vanaf dat moment alles, en onze taak was toen alleen nog maar zijn wensen zoveef mogelijk te realiseren. Het is nu eenmaal altijd zo dat een bestuurder, als het goed gaat, op de achtergrond blijft en werkt en dat hij overladen wordt met kritiek als het fout loopt. Daar heb ik mee leren leven”. (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Door de enorme aantallen supporters die de wedstrij den van Nederland in West-Duitsland bezoeken, zullen de Oranje-spelers aan het einde van het toernooi meer geld krijgen dan aanvankelijk werd verwacht. Het gaat niet om duizen den guldens per speler, maar toch meent financieel expert Ton Zwik stra: „We krijgen aan recettedeling, nu we de tweede ronde bereikt heb ben, een bedrag van twee keer 700.000 gulden. Als we München be reiken, al is dat maar voor de derde of vierde plaats, dan komt daar nog eens 300.000 gulden bij. Bij die bedra gen is het organisatiecomité uitgegaan van een bepaalde bezettingsgraad van de stadions. Ik heb nog niets gehoord, maar in theorie moeten wij nu wel iets meer geld krijgen nu die wed strijden van Nederland zoveel bezoe kers trekken”. Nederland is nu ingedeeld bij Brazilië, Argentinië en de DDR. Twee Zuidameri- kaanse tegenstanders, die door een wat verouderde speelwijze de grootste pro blemen zullen hebben met het totale bewegingsvoetbal dat Nederland kan spelen, lijkt niet ongunstig. Hoewel de bikkelharde Braziliaanse defensie nog geen doelpunt tegen heeft gekregen. Aanvallend, vooral na het dieptepunt tegen Zaïre toen alleen een enorme mazzelgoal de wereldkampioen voor uit schakeling behoedde, stelt het Brazili aanse spel op dit moment niet al te veel voor, maar toch blijft het een gevaarlij ke tegenstander. MADRID (UPI). CF Barcelona heeft de finale van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker bereikt door de tweede wedstrijd voor de halve finales in Madrid tegen Atletico met 2-1 te winnen. Het eerste duel was in 1-1 geëindigd. De club van trainer Rinus Michels (die uit West-Duitsland was overgewipt) speelt zaterdag de eindstrijd tegen Real Madrid. FRANKFURT - De wedstrijd tussen Nederland en Argentinië in de twee de finale-ronde van het toernooi voor de wereldbeker voetbal, woensdag in Gelsenkrichen, zal worden geleid door de Schotse scheidsrechter David son. Grensrechters zijn Tschenscher (West-Duitsland) en Kasakow (Rus land). De wedstrijd tegen Oost-Duits land aanstaande zondag wordt geflo ten door de Zwitser Scheurer. Hij zal worden geassisteerd door Linemayr (Oostenrijk) en Delgado (Columbia). De wedstrijd van 3 juli tegen Brazilië wordt geleid door Tschenscher met behulp van Davidson en Suppiah (Singapore). Arie van Gemert behoeft noch als scheidsrechter noch als grensrechter in actie te komen. Vanaf het moment dat Michels het heft in handen nam, heeft mr. Hogewo ning vertrouwen gehad in het WK- avontuur. „Zelfs toen het in de oefen wedstrijden niet zo goed ging, zag ik het nog wel zitten. Toen schreef ik voor het informatieboekje over het Nederlandse elftal ook al steevast: „Het zal allemaal nog best eens mee kunnen vallen”. En het is meegevallen. Voor ons zijn de wereldkampioenschappen in feite al ge slaagd. We gaan nu natuurlijk nog ver der, maar we zijn al tevreden. En wel om twee redenen. Niet alleen zitten we in de tweede finaleronde, maar het pu bliek heeft ook waar voor zijn geld gehad. En dat is bijzonder belang rijk”. Het was opvallend, dat het na de komst van Michels stil werd rondom mr. Hogewoning. Bij de eerste contacten tus sen de supervisor en de pers incasseerde de Amsterdamse directeur personeelsza ken gelaten de kritiek van Michels op de organisatie van de voorbereiding, zo- tegenstander de DDR. Hoe gevaar lijk dat team kan zijn, bleek nog eens tegen West-Duitsland, een elftal dat ook de aanval zocht. Als je namelijk gaat drukken tegen de DDR, ben je erg kwetsbaar. Zoals wij”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16