Prijsdaling van vlees in winkel Ontruiming paviljoen niet te merken Dennendal uitgesteld Vijfde Schipholbaan is onontkoombaar Irreëel Solzjenitsin bekritiseert nifiIr griovrn! vrije pers FRANCOIS Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden GUERRILLA’S GEDOOD - BEZETTING VAN SCHOOL VOORKOMEN MEDE DOOR BEMOEIENIS VAN DEN UYL: LUCHTHAVENDIRECTIE: DE-koffie goedkoper AGENDA Lubbers beperkt stijging melkprijs tot 2 cent Actie eist vier levens van Israëliërs g 11 /MODERN kflSTEN HOUEN kleverpark/van ostadestraat -1 haarlem /(023) 251937 Meer bewolking „NS-kaartenautomaat grote mislukking” rüjmain hsarS Dameskapsalon ■gf -3-’ Konsumenten Kontakt: ile 5, 7 - eigen ontwerpstudie voor: te!:C23-319 309 f perspex lichtbakken neon lichtreklames Ie Ie Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 -319245 t houtmarkt 21 T 'GGESTRAAT 86 - IJMUIDEN TELEFOON 1 45 46 'I wordt zonder afsoraak cteholnen rs 9 Jit IB NW iM ÏJmuider Courant Wertheimer: Hoofdredïctie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie- Mr H C van der Mije, H P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10.90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. Weer Palestijnse overval in Israëlisch stadje (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) Weerrapporten 2 3 3 Plaatselijk nieuws 4, 7 Kastje kijken Radio en televisie 9 en Strips 9 Economie 11 aldus Beurs 13 Sport 15, 16, 17 Weg en wiel 15 Binnen- en buitenland 2, Achtergrond DINSDAG 25 JUNI 1974 64e jaargang nummer 195 Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Deze krant bestaat uit achttien pagina’s De commando’s waren via de Middel landse Zee met een rubberboot naar het Weinigen schrijven met talent; maar zijn er wel zovelen die lezen met talent? er is nog een modehuis waar je niet alleen direkt voor de deur kunt parkeren, maar waar je öök nog op je gemak - mèt een vers kopje koffie - uit een eigentijdse kollektie kunt kiezen... Dit is de conclusie die de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) trekt uit een onlangs verschenen rapport van ir. D. P. Rookmaaker. Daarin staan de re sultaten van een verkoopproef van plaatskaarten via de zogenaamde Mako- mat op het Utrechtse station Overvecht. De grootste bezwaren van het appa raat zijn, dat het te vaak defect is en dat het kopen van een kaartje voor de volgende dag niet mogelijk is. De werkgroep wil in het gesprek met de staatssecretaris terugkomen op het aanvankelijke plan om de pupillen naar de wensen van de ouders op Dennendal in groepen in te delen. Ook de ontwer per van dit plan, beheerder Brennink- meijer, hoopt dat de besprekingen hiero ver weer geopend kunnen worden. Bren- ninkmeijer verklaarde dit in een onder houd met een groot aantal ongeruste Een radeloze inwoonster van het flatgebouw wordt door een Israëlische soldaat naar buiten geholpen. „De wijd verbreide gedachte dat het vlees in supermarkten aanzienlijk voordeliger zou zijn dan bij de slagers, berust op een fabeltje. De gemiddelde slagerij is niet duurder dan de gemiddelde supermarkt”. Dit zijn de belangrijkste resultaten van een uitgebreid landelijk onder zoek, dat het Konsumenten Kon takt heeft verricht naar de consu mentenprijzen van vlees. Ruim nonderd verkooppunten werden be trokken bij dit onderzoek. Uit het onderzoek blijkt voorts, dat de vleesprijzen in de supermarkten iver het algemeen aan sterkere schommelingen onderhevig zijn dan bij de slagers. Het KK vindt het verstandig om reclames van dag en weekaanbiedingen nauwlettend te volgen, maar adviseert daarbij die aanbiedingen met enig wan trouwen te beoordelen. Sommige vleesverkopers bleken hun klanten om de tuin te leiden met reclames, die in werkelijkheid geen cent voordeel boden. NEW YORK (UP1). De verbannen Russische schrijver en nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsin heeft de westerse nieuwsmedia gisteren verweten dat ze over het algemeen nalaten op agressieve wijze stelling te nemen tegen commu nistische onderdrukking. Hij voorspelde dat deze in de Sovjet-Unie erger zou worden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Beweringen van producenten- en detailhandeiszijde dat het vlees na constante markt prijsdalingen nu ook in de winkel aanzienlijk goedkoper zou zijn ge worden, blijken over het algemeen niet met de werkelijkheid overeen te komen. De Nederlandse huis vrouw merkt in de praktijk nog altijd weinig of niets van prijsda lingen van vlees”. De aanleg van een vijfde baan is volgens hem noodzakelijk, omdat in het begin van de jaren tachtig door de groei van het luchtverkeer de wachttijden in NAHARIA (UPI en AP) Pa lestijnse commando’s die via zee naar Israel waren gekomen, hebben zich gisteravond schietend een weg gebaand in een flatgebouw in de kustplaats Naharia^ Een kleuter leidster en haar twee kinderen wer den gedood toen zij probeerden te vluchten. Militairen die het gebouw omsingeld hadden, gingen na twee ëneenhalf uur tot de bestorming over waarbij de drie Palestijnen werden gedood. Bij het vuurge vecht kwam voorts een militair om en werden vijf gewond. 25.000 inwoners tellende stadje Naharia gekomen en 200 meter van het flatge bouw van drie verdiepingen aan land gegaan. Ooggetuigen zeiden dat de guerrilla strijders het eerst gezien waren door twee burgerwachters die hun op strata toeriepen te blijven staan. Hun verzoek werd beantwoord met schoten terwijl de Palestijnen zich naar het flatgebouw aan de Balfourstraat 19 haastten. ouders dat naar paviljoen Lorentz was gekomen. Eerder op de dag, tijdens een vergade ring van de Tweede-Kamercommissie voor Volksgezondheid, liet staatssecreta ris Hendriks weten niets te voelen voor uitstel van evacuatie. Mevrouw Haas- Berger had de staatssecretaris gevraagd met de ontruiming te wachten totdat vonnis is gewezen in een door ouders van Dennendal-pupillen aangespannen kort geding tegen de staat der Nederlan den. Hendriks antwoordde niets van een kort geding te weten, en hij kon daarom niet beloven te wachten op de uitspraak ervan. Het geding dient morgenmiddag voor de rechtbank in Den Haag. De president van de rechtbank heeft de evacuatie in afwachting .van het geding niet willen verbieden. Wel zal de lands advocaat staatssecretaris Hendriks advi seren tot morgen niets te ondernemen. Zie verder pagina 2. De Politieke Partij Radicalen, die de laatste jaren vooral door de vertrouwen wekkende beginselvastheid van Bas de Gaay Fortman sterk in aanzien had gewonnen, heeft zaterdag een ernstige nederlaag geleden, zonder dat politieke tegenstanders daar de hand in hebben gehad. Zij heeft zichzelf een verlies aan vertrouwen bezorgd door blijk te geven van een volkomen irreële politieke instel ling. Men moet zich afvragen waar de wer kelijkheidszin van het partijcongres kan zijn gestoven, terwijl er toch reden was om aan te nemen dat de partijleden in meerderheid vertrouwen in hun voor mannen hadden. Hoe men ook over de NAVO denkt en welke argumenten er ook mogen zijn tegen het lidmaatschap van Nederland als waarborg voor de veiligheid des lands, een onherroepelijk feit is het dat in de huidige situatie een regeringspartij zich met de eis tot opzegging van het lidmaatschap volkomen buiten spel zet. De scheiding der geesten die door deze ontactische en nutteloze uitspraak in de partij zelf wordt voltrokken, leidt tot mets anders dan ontmoediging bij dege nen die namens de PPR in kabinet en Kamer de haalbare zaken nastreven en de onhaalbare wijselijk terzijde laten. Het zou best kunnen zijn dat de PPR hiermee de springstof heeft aangedragen voor de eigen ontploffing, zodat ook de hooggestemde redelijke doeleinden der PPR niet meer met enige zin kunnen worden nagestreefd. UTRECHT. (ANP) Douwe Egberts gaat „uit concurrentie-overwegingen” donderdag de koffieprijzen verlagen, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. „Roodmerk” wordt negen cent per 250 gram goedkoper, de overige soorten gaan zes cent omlaag. Andere koffiebranders zoals Albert Heijn, Van Nelle en Hamido (De Gruy- ter), zijn niet van plan de prijsverlaging te volgen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Aan de kust binnendrijvende wolkenvelden, elders eerst nog opklaringen, maar in de middag meer bewolking met plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen ongeveer 12 graden, maxima morgen van 18 tot omstreeks 21 graden. AAN HET STRAND Het storingsfront dat in West- Frankrijk regen brengt, komt langzaam naderbij. Morgen nog overwegend droog met zonnige perioden, maar mogelijk ook en kele wolkenvelden van zee. Ma tige wind tussen west en noord. In de middag ruim 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk wat wisselvalliger met een iets gro tere buienkans. Premier Rabin, die onmiddellijk nadat hij het nieuws over de aanval had gehoord naar Naharia was gekomen, verklaarde dat Israel al het mogelijke zal doen om dit soort aanvallen voor taan te voorkomen en om de verant woordelijken te straffen. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat Israel van plan is om zijn luchtmacht nog meer missies te laten uitvoeren in Libanon. UTRECHT „De proef van de Neder landse Spoorwegen met plaatskaarten- automaten is een grote mislukking. De automaten moeten daarom zo snel mo gelijk verdwijnen en de personele bezet ting op de stations en in de treinen dient in ere te worden hersteld”. de lucht te lang zouden worden. Een dergelijke baan zou aanvankelijk de vierde, zogenoemde Zwanenburger-baan kunnen ontlasten, maar daarna toch als functie krijgen de capaciteit van de luchthaven te vergroten. Het is de vraag of een eventuele tweede luchthaven tegen die tijd in gebruik is. Hoewel volgende maand de zogeheten commissie-Segers met haar studie naar de meest ideale plaats van een tweede plaats van een tweede lucht haven afrondt, is het nu al zeker dat een kabinetsbeslissing nog zeker een jaar op zich zal laten wachten. In het jaar 1985 rekent Schiphol erop dertig miljoen passagiers te verwerken. Het aantal vliegbewegingen in het com merciële verkeer steeg vorig jaar met zeven percent, het aantal passagiers met veertien percent. Overigens verwacht dr. Riemens voor dit jaar een minder on stuimige groei dan voorgaande jaren. Tot en met de maand mei was de groei slechts vier percent. De luchthaven Schiphol maakte in 1973 een winst van 14,3 miljoen, waaro ver een dividend van vijf percent wordt uitgekeerd. Het resterende deel van de winst, 5,8 miljoen wordt toegevoegd aan de algemene reserve. De grootste aan deelhouder van Schiphol is het rijk, met 76 percent, de gemeente Amsterdam heeft 21 percent. Volgens de autoriteiten waren zij ken nelijk van plan een school in de omge ving aan te vallen waar scholieren voor bereidingen troffen voor een feest aan het eind van het schooljaar later op de dag. „Eerst hoorde ik explosies”, aldus een bewoner van het flatgebouw. „Wij be wogen ons niet. Wij waren bang lawaai te maken”. De Palestijnen trokken het gebouw door en beschoten elke deur. Daarna gingen zij de flat binnen waar mevrouw Irene Zarakin, een 38-jarige kleuterleid ster, haar man en twee kinderen zich verborgen hadden. Toen de vrouw en haar 5-jarige zoontje en 10-jarige dochtertje probeer den te ontsnappen door uit een raam te springen, werden zij volgens ooggetuigen neergeschoten. De man van de kleuter leidster werd licht gewond. De terroristische actie volgde 12 uur nadat de Israëlische premier Rabin be woners van steden in Noord-Israel had gezegd dat het land een fase van voort durende oorlog met de guerrillastrijders is ingegaan. Terwijl het vuurgevecht in Naharia woedde, bestookten guerrilla-strijders het 45 kilometer verderop gelegen grens stadje Kiryat Sjemona. In april kwamen hier bij een Palestijnse aanval 18 men sen om het leven. Israëlische militairen hebben het vuur van de Palestijnen beantwoord. Gewapende politie en militairen omsingelen het gebouw dat door de terroristen is overvallen. RIJSWIJK (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken vindt een verhoging van de minimum-melkprijs met twee cent tot 76 cent per liter welletjes. Aan een vertioging tot 77 cent, zoals het Produktschap voor Zuivel wil, zal hij zijn fiat niet geven. Dan, aldus Solzjenitsin worden de journalisten, die hier voor niets terug deinzen, plotseling zo gedwee, zo voor zichtig en zo bescheiden. „Hier is niets voor hen veilig en benaderen ze presi denten, officieren, ministeries enzovoorts maar daar kruipen ze in hun schulp wanneer een of andere Bulgaarse poli tieagent zegt dat ze een bepaalde kerk niet mogen fotograferen. Als de pers die vrijheid geniet in het westen, dan moet zij dat soort vrijheid meenemen wan neer ze naar het vosten gaat”. In een interview zei Solzjenitsin dat Rusland een „ongekend overwicht op het westen” heeft, gedeeltelijk omdat presi dent Nixon „in zulk een zwakke positie verkeert”. Geïnterviewd door Walter Cronkite op CBS-televisie, tekende Solzjenitsin het contrast tussen journalisten in Europa „ze volgden me overal” en het gedrag van de westerse media wanneer bericht wordt uit communistische lan den. SCHIPHOL. De aanleg van een vijfde start- en landingsbaan op de tachthaven Schiphol lijkt onafwendbaar. Ook de bouw van een tweede luchtha ven kan dat vermoedelijk niet meer voorkomen. Dit viel vanmorgen af te leiden uit de woorden van Schipholdi- rekteur dr. D. Riemens bij de presentatie van het jaarverslag van 1973. DEN DOLDER. Mede door per soonlijke bemoeienis van premier Den Uyl is de dreigende ontruiming van paviljoen Lorentz op Dennendal tot na der order uitgesteld. De premier heeft staatssecretaris Hendriks gisteren drin gend gevraagd in te gaan op het verzoek van de werkgroep Nieuw-Dennendalbe- stuur vandaag alsnog met haar te over leggen ten einde de evacuatie van 65 pupillen naar de Rijkspsychiatrische In richting in Eindhoven te kunnen voor komen. Gisteravond werd in politieke kringen aangenomen dat Hendriks aan deze wens van Den Uyl gehoor zal geven.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1