Boze reactie op NAVO-congres INDONESISCHE MINISTER BIJ KONINGIN Akkoord over vergoeding Instituut voor Vredesvraagstukken: Westen moet niet zeggen niet als eerste kernwapens te gebruiken NAAR RPI Commissie Open School geïnstalleerd NORITtw^^ EINDHOVEN” „DENNENDAL-PUPILLEN hartoperaties En Lubbers: Overleg over consumentenvoorlichting o GRATIE VOOR ACHT PALESTIJNEN IN SOEDAN Hendriks bevestigt I 2 1974 BINNENLAND-BUITENLAND DINSDAG 2 5 JUNI D (Van onze parlementsredactie) Slechte zaak Bezuinigingen (Van onze Haagse redactie) Keerpunt Opstandelingen WEERRAPPORTEN Chaotisch (Van onze Haagse redactie) Tweede kans Voorrang Nog moeilijker De heer Hendriks bevestigde dat de pupillen van Dennendal die voor evacuatie in aanmerking komen, naar de Rijks Psychiatrische In richting te Eindhoven zullen gaan. Voor de RPI is gekozen, omdat daar de bestaande groepen kunnen wor den gehandhaafd. s op wat wordt nagestreefd: verbetering van het inter nationale klimaat. Tot deze conclusie komt het Neder landse Instituut voor Vredesvraagstukken in het eerste officiële advies dat het gisteren in opdracht van de regering heeft uitgebracht aan minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). DEN HAAG Een verklaring van het Westen, dat het nooit als eerste kernwapens zal inzetten in geval van een militair conflict met de landen van het War- schau-Pact, heeft waarschijnlijk een averechts effect DEN HAAG „Er voltrekken zich in onze samenleving talrijke ingrijpende veranderingen. In een zich sterk ontwikkelende maat schappij kan niet meer worden vol staan met onderwijl gedurende een beperkte eerste levensfase. In be ginsel zal iedereen levenslang moe ten blijven leren, zich telkens door studie en vorming opnieuw moeten kunnen oriënteren op zichzelf en zijn omgeving”, aldus minister Van Kemenade (Onderwijs en Weten schappen) vanmiddag bij de instal latie van de Commissie Open School. De installatie in de Rolzaal op het Binnenhof werd bij gewoond door minister Van Doorn (CRM) en zijn staatssecretaris de heer W. Meijer. I JHI A'»* - e (Van onze redactie economie) d 55 vindt Wiegel WD-fractievoorzitter Mntwn- «b 30 zw. dagonderwijs Aantjes lust de PPR wel rauw (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) hij ov wed Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Plaatselijk regen of onweer. Daling van tem peratuur. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 19 graden. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. wzw zzo zzw o 22 18 23 18 25 22 17 23 22 26 25 22 25 23 24 23 25 19 22 23 21 25 15 12 12 13 13 12 13 11 14 13 uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o Het onderhoud bracht de ouders ech ter in een nog moeilijker positie. De „Moet het Westen als eerste zeggen dat het nooit als eerste kernwapens zal inzetten?” zoals de titel van het rap port luidt wordt door de NIW-on- Bovendien zou het Westen de schijn op zich kunnen laden, de Sovjet-Unie te willen bewegen tot wederkerigheid je gens China dat bij elke atoomproef verklaart niet als eerste atoomwapens te Minister Van Kemenade wil van de commissie met name een advies hebben over de mogelijkheden om een HAVO- MEAO-project te verwezenlijken. Het MAVO en het Lager Beroepsonderwijs (LBO) bieden steeds minder carrièremo gelijkheden. Hij verwacht, dat veel men men aan het proces van het onderwijs en vorming. zullen gebruiken. Dit kan in Russische ogen worden uitgelegd als een extra aanwijzing voor samenspel tussen het Westen en China. ono wzw w wzw ozo ono w z z nnw o o o z w w w zzw n nno no o no o n nno nno n zzw 15 24 24 18 25 27 19 21 18 24 24 9 23 15 11 19 14 13 10 8 10 13 13 10 11 8 12 15 12 10 16 14 12 17 17 11 14 7 14 19 17 N: vert ovei woo sch] ant\ ven, op niet H V kon per wa; ma: wa] wo B ren ove: net- raai het staa sies D bint krir gers noo' geb: van hur Gro de der] van laag om gebi heej aan' min sen ging gehi V com gati waa lijk gen Ned zal is d van VOO) geli. E ma; toei baa een Rus zuil bep doe wet de Kis uitj N te o o o o.i o o o o o o o 14 o o 0.1 0.1 o o 0.4 o o 3 o o 0.1 o 0.1 o o o beheerder had hen verteld dat hun kin deren op Dennendal zouden kunnen blij ven als de groepsleiders zich vrijwillig terugtrokken. Deze keus tussen hun kind en de verzorgers, waarmee de ouders zich geheel solidair verklaarden, stelde de ouders voor een onmogelijke beslis sing. Zij klampten zich daarom vast aan de andere door Brenninkmeijer geopper de mogelijkheid: het heropenen van de besprekingen over het hergroeperings- plan. De beheerder zei bereid te zijn daar vandaag opnieuw met de groepsleiding van Lorentz over te praten. Wel liet Brenninkmeijer duidelijk uitkomen sterk afhankelijk te zijn van het standpunt van staatssecretaris Hendriks. Die be paalt, zo verklaarde Brenninkmeijer, wat er politiek mogelijk is. Om het gevaar van militaire „verras sing” in Europa zo gering mogelijk te maken, bepleit het rapport vertrouwen wekkende maatregelen om de betekenis van de (tactische) nucleaire wapens in Centraal-Europa zoveel mogelijk terug te dringen. Over dergelijke maatregelen wordt onderhandeld op de besprekingen over wederzijdse en evenwichtige troe penvermindering (MBFR) tussen NAVO en Warschaupakt in Wenen. DEN HAAG De PPR is steeds meer een variant van de PSP gewon den, en omdat naast de PSP geen behoefte is aan een dubbelganger, is de PPR hard bezig zich overbodig te maken. Dat zegt ARP-leider Wim Aan tjes deze week in zijn partijblad in een reactie op het besluit van het PPR- congres dat Nederland uit de NAVO moet treden. derzoekers negatief beantwoord. De Rus sische leider Kroesjstsjev heeft al in 1961 gezegd dat hij aan een dergelijke verklaring in tijd van oorlog geen waar de zou hechten, aldus het rapport, dat ook nog redenen aanvoert waarom de Sovjet-Unie achter een dergelijke ver klaring minder goede bedoelingen zou kunnen zoeken. Amsterdam licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. Voor de positie van het kabinet-Den Uyl is het PPR-besluit een slechte zaak, vindt de ARP-leider. „De Gaay Fortman kan nu wel bezwerend uitroepen dat de congresuitspraak geen gevolgen zal heb ben voor de deelneming aan het kabinet, maar dat is weinig geloofwaardig. Een partij kan niet op die manier voortdu rend van twee walletjes eten. Als de PPR-fractie en -bewindslieden loyaal blijven jegens het veiligheidsbeleid van het kabinet, zijn zij een fractie en be windslieden zonder partij. Als zij in het kabinet en de Kamer recht trachten te doen aan het standpunt van hun partij, ondergraven zij het kabinetsbeleid”. Volgens Aantjes is het meer dan ooit duidelijk geworden dat het kabinet in de komende weken niet zal kunnen ontko men aan een duidelijke keus ten aanzien van het defensiebeleid. Een poging tus sen de verschillende tegengestelde stand punten door te manoeuvreren, kan vol gens hem hoogstens voor de vakantiepe riode enig soelaas bieden, maar betekent op langere termijn alleen maar het ver groten van de risico’s. „Een niet duide lijke beleidskeus nu, zal bij de confron tatie met het parlement straks wellicht ondraaglijke spanningen teweegbrengen”, waarschuwt Aantjes. Een groep schoolkinderen van de Hoogeveense Zenithschool heeft gisteren namens de bevolking van Hoogeveen een personenbusje overhandigd aan de Stich ting Aktie Hulp Noord-Ierland. De bus zal gebruikt worden als neutraal trans portmiddel om het interne wijkverkeer in het gettogebied van Belfast mogelijk te maken. Het geld voor de bus tien mille werd tijdens een bliksemactie door de bevolking van Hoogeveen bij eengebracht. dat dit overleg in het najaar tot resultaten zal gaan leiden, hoewel er nu nog geen concrete afspraken zijn gemaakt. CAIRO (Reuter) President Jaafar Numeiri van Soedan heeft gisteren de levenslange gevangenisstraf die enkele uren eerder was opgelegd aan acht Pa lestijnse guerrillastrijders, gewijzigd in zeven jaar gevangenisstraf. De acht gevangenen zullen worden overgedragen aan de Palestijnse bevrij dingsorganisatie „om als wettig verte genwoordigster van het Palestijnse volk uitvoering aan het vonnis te geven.” De acht commando’s vermoordden in maart 1973 in de Soedanese hoofdstad Khartoem drie westerse diplomaten die ze na de bezetting van de Saoedische ambassade gegijzeld hadden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Koningin Juliana heeft gisteren op pa leis Huis ten Bosch de Indonesische mi nister van Sociale Zaken, H. M. S. Man- taredja (links op de foto) ontvangen. De minister, die op uitnodiging van minister Van Doorn van CRM een bezoek van een week aan ons land brengt, was vergezeld van zijn vrouw (naast hem) en De minister van Verkeer en Water staat ziet geen aanleiding het houden van rally’s op de openbare weg verder aan banden te leggen dan nu het geval is. Hij heeft dit gisteren geantwoord op vragen van de PvdA-Tweede-Kamerle- den Van der Doef en Dolman, die had den gevraagd met het oog op de zomer maanden geen ontheffingen van het ver bod tot het houden van dergelijke ritten te verlenen. wel aan haar doel vond beantwoor den. Weliswaar kwamen er veel be zwaren tegen de vorm waarin dit geschiedde. Daarvoor moet iets anders in de plaats komen. Door middel van overleg moet een verantwoorde vorm voor verdere voorlichting worden ge- vonden. De vraag of er ook geld beschik baar is voor uitgebreider voorlichting, De commissie moet de beide ministers voorstellen doen over de vormgeving, Opnieuw is een Nederlandse vracht wagencombinatie in Italië gestolen, zo heeft gisteren een woordvoeder van NOB-wegtransport in Den Haag meege deeld. Het ging ditmaal om een trekker met oplegger van een firma uit Den Haag. De wagen stond geparkeerd in het centrum van Milaan. Het is de 47ste diefstal van een Nederlandse vrachtwa gen in Italië sinds het begin van dit jaar. De laatst gestolen vrachtwagen, die gevuld was met 21 ton boterolie, werd vorige week donderdag ontvreemd. De totale schade beloopt alleen in dit geval al meer dan drie ton. Een Nederlands advocaat, die on danks het feit dat hij in het bezit is van alle Belgische diploma’s, geen inschrij ving bij de Belgische balie kon verkrij gen, moet nu wél ingeschreven worden. Dat is het gevolg van een uitspraak van het Europese gerechtshof in Luxemburg. De Belgische balie had zich tegen de inschrijving van de Nederlander verzet omdat aldus de Belgische advocaten het advocatenberoep tot de openbare macht gerekend moet worden. Het Eu ropese hof was het daar niet mee eens. UTRECHT (ANP) De onderhan- delingsdelegaties van de ziekenfondsor ganisaties en de academische ziekenhui zen hebben gisteren overeenstemming bereikt over de vergoeding van in aca demische ziekenhuizen uitgevoerde hart operaties. Uitgangspunt voor deze vergoeding vormen de kosten, die in particuliere ziekenhuizen met deze operaties zijn ge moeid, te weten ongeveer 25.000,De ziekenfondsorganisaties hebben zich be reid verklaard dit bedrag per hartopera tie aan de academische ziekenhuizen te betalen. Deze ziekenhuizen zullen naast dit bedrag geen dagverpleegprijzen en afzonderlijke verrichtingen in rekening brengen. Beide partijen achten het rede lijk dat de regeling op 1 juli a.s. van kracht wordt. De staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen en de ziekenfondsraad moeten echter nog hun fiat aan de regeling geven. De overeenkomst zal op korte termijn ter goedkeuring worden voorgelegd aan de staatssecretaris en de ziekenfondsraad. DEN HAAG. Minister Lubbers zal op korte termijn overleg openen met de consumentenorganisaties over een goede voorlichting over de prijzen- ontwikkeling. Dit zei hij gisteren bij de presentatie van de nieuwste wijzi gingen in het prijsbeleid. Bij de con sumentenorganisaties verwacht men De opvatting van de NIW-onderzoe- kers staat lijnrecht tegenover Keerpunt, het regeringsprogram van de drie linkse regeringspartijen. Daarin wordt gezegd dat „Nederland zich, in het kader van het streven naar Europese veiligheid, krachtig dient in te zetten voor de totstandkoming van verklaringen van NAVO en Warschaupakt niet als eerste kernwapens te zullen gebruiken”. Ook een zodanige verklaring door beide blok ken gelijktijdig afgelegd, wordt in het NIW-rapport als „niet geloofwaardig afgewezen”. In aanwezigheid van de Belgische prins Albert en de minister voor Neder landse Cultuur, mevrouw De Backer is gisteren in Antwerpen de Belgische „Vereniging van Historische Steden” op gericht. Het voornaamste doel van de vereniging is het behoud, de vernieuwing en de herwaardering van historische ste den. Op het ogenblik zijn 20 steden in België lid. Lubbers voegde hieraan toe dat hij de experimentele voorlichting, zoals die enkele maanden geleden tien we ken achtereen door middel van de Prijswijzer-ad verten ties is gegeven, Minister Mantaredja, die vandaag weer vertrekt, heeft zich in ons land op de hoogte gesteld van o.m. tewerkstel ling en opvang van gehandicapten, hulp Zelfs het gezag van PPR-leider Bas de Gaay Fortman was niet toereikend om zo’n besluit te verhinderen, zegt Aantjes. De nederlaag die de PPR-leider moest incasseren, was geen nederlaag tegen het congres, maar tegen de eigen gepropa geerde ideeën. „De revolutie verslindt nog altijd haar eigen kinderen”. het volstrekt duidelijk dat de harde eis van de PvdA om in de komende jaren anderhalf miljard op de defensiebegro ting te bezuinigen niet verwezenlijkt an worden, zo meldt het ANP. Op een VVD-bijeenkomst in Elburg zei hij gisteravond dat de minister president allerlei rookgordijnen tracht te leggen en zich in, vele bochten wringt. Hij moet dat wel want ook hij voelt aan dat er een geweldige beroering zal ont staan als zou blijken dat de regering Keerpunt ’72 op het stuk van de defen sie niet naar letter en geest zou uitvoe ren. Maar naast het defensiebeleid zal vooral het financieel, sociaal en econo misch beleid tot grote moeilijkheden tussen de regeringspartijen leiden. De WD eist voor 1975 een aanzet voor de beperking van de sociale lasten in de komende jaren en een aantal duidelijke maatregelen tot verlaging van de belastingen in de directe sfeer. Wordt aan deze punten niet voldaan dan ver wacht de liberale leider grote sociale en politieke onrust. De heer Hendriks meende niet dat door het ultimatum aan het personeel, om het betreffende paviljoen Lorentz voor gisteravond zes uur te verlaten, sprake is van chantage. ,„Ik had onver kort kunnen overgaan tot uitvoering van het advies van de commissie-Langemei- jer (onmiddellijke ontruiming, red.), maar ik vond het beter er een fase tussen te voegen door het personeel de kans te geven voor zes uur maandag avond te vertrekken”. sen met MAVO of LBO daarom zo’n opleiding willen volgen Bij het vormings- en ontwikkelings werk, dat onder CRM valt, moet volgens Van Kemenade voorrang worden gege ven aan het ontwikkelen van algemeen vormende programma’s voor jongeren en volwassenen. Die programma’s moeten zowel gericht zijn op het persoonlijk functioneren van de mens in gezin, be roep en samenleving, als op het verwer ven van kennis en vaardigheden. „Ik acht het van belang als speciale aan dacht wordt geschonken aan de proble matiek van de werkende jongeren”, al dus de bewindsman. Minister Van Kemenade herinnerde eraan, dat reeds zeer veel instellingen zich met de vorming en opleiding van volwassenen bezighouden. Hij noemde daarbij het avondonderwijs, volksuniver siteiten en -hogescholen, het schriftelijk onderwijs, het club- en buurthuiswerk, centra voor vakopleiding, Teleac en ta- lenpraktica. Het werk van al deze orga nisaties moet volgens hem op elkaar afgestemd worden. „Het zou onjuist zijn naast deze instellingen een geheel nieuw onderwijspaleis te bouwen”, aldus Van Kemenade. uur en uur en Daarnaast moet de open school aandacht gaan besteden aan vormings- en ontwik kelingswerk voor zowel jongeren als ou deren uit alle bevolkingsgroepen. aan uit het buitenland afkomstige stu derenden en de maatschappelijke ont wikkeling. Hij en zijn gevolg bezochten o.m. Het Dorp bij Arnhem, Madurodam in Den Haag en het Openluchtmuseum in Arnhem. Er werden voorts beleefd heidsbezoeken afgelegd bij premier Den Uyl en minister van Justitie Van Agt. WOENSDAG 26 JUNI 8.11 uur en 20.44 3.56 uur en 16.18 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas licht bew. Tunis beantwoordde de minister door te zeggen dat het financiële aspect van de Prijswijzer klein was in vergelij king tot de stof die de campagne heeft doen opwaaien. Bij de consu mentenorganisaties verwacht men in ieder geval met de minister te kun nen spreken over een ruimere consu mentenvoorlichting, dus niet alleen op het vlak van de prijzen. organisatie, planning en financiering van de Open School. Als voorzitter treedt op dr. G. H. Veringa, oud-minister van onderwijs en thans .directeur van de Stichting Teleac. Er zijn twee vice- voorzitters: dr. H. H. Frese, lector in de andragogiek aan de Rijksuniversiteit te Leidten, en drs. H. Loevendie, curator van de Katholieke Hogeschool in Tilburg en voorzitter van de onderwijscommissie van de Sociaal-Economische Raad (SER). de Indonesische ambassadeur in ons land, It.-gen. Soetopo Yoewono Projo- handjojo en diens echtgenote. Sedert vorige week donderdagavond wordt de 86-jarige J. van Vegt uit een Arnhems rusthuis vermist. De man heeft het rusthuis ’s avonds om acht uur verlaten en is niet meer teruggekeerd. Ruim vijfhonderd bewoners van studentenflats in Groningen hebben staatssecretaris Klein een „open brief” gestuurd over de studentenhuisvesting. Ze tonen zich ongerust over het door Klein gevoerde beleid. Ze maken o.m. bezwaar tegen de huurverhogingen. De staatssecretaris wordt gewezen op het verkiezingsprogramma Keerpunt ’72, waarin staat dat de laagst betaalden niet meer dan tien percent van hun inkomen aan huur mogen besteden. Volgens hen betalen de studenten (inclusief service kosten) zo’n kwart tot een derde van hun inkomen. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven onbewolkt Den Helder zw. bew. Rotterdam half bew. Twente onbewolkt Vllsslngen licht bew. Z.-Llmburg onbewolkt licht bew. onbewolkt Het Westen zou theoretisch in vredestijd een „no first use” verklaring kunnen afleggen omdat het zo overtuigd is van de overmacht van zijn overige militaire middelen, dat het de kans dat het ooit in een oorlog als eerste kernwa pens zou moeten gebruiken uit zijn voorstellingsvermogen bant. Het zou daardoor de indruk kunnen wekken dat het bij zijn schatting van de mankracht van het Warschaupakt het potentieel van Rusland’s bondgenoten reeds aftrekt en bij het westelijk totaal wellicht de factor van opstandelingen in Oost-Euro- pa meetelt. De Keulse penose heeft gisteren in een overlijdensadvertentie van een halve pagina in ten plaatselijke krant (kosten: drieduizend mark) afscheid genomen van „Liebchen”, achter welke koosnaam zich de 35-jarige gangster Peter Druxes ver school. Druxes verongelukte toen hij met zijn sportwagen met -een snelheid van 250 km per uur tegen een vangrail terechtkwam. Hoog water Laag water WOENSDAG 26 JUNI Zon op 4.21 uur onder 21.04 Maan op 12.44 uur onder Minister Van Kemenade betoogde, dat er bij veel mensen ook bij hen die de schoolleeftijd al lang te boven zijneen groeiende behoefte be staat aan informatie, studie en bezin ning. Dat maakt volgens hem een twee de kans op vorming en onderwijs, na en naast het dagonderwijs, steeds noodzake lijker. Binnen het huidige volledige dag onderwijs is het niet mogelijk om voorzieningen te scheppen die voor ie dereen toegankelijk zijn. Daarom wordt er gestreefd naar een „open school”, waardoor iedereen zijn leven lang de gelegenheid krijgt om weer deel te ne- De open school zal onder meer ge bruik moeten gaan maken van schrifte lijke lessen, radio en televisie. De cursis ten moeten op verscheidene plaatsen in ons land afzonderlijk en in groepsver band begeleid kunnen worden. Het on derwijs dat de open school gaat geven, zal aansluiten op het lager onderwijs. Het is bestemd voor mensen die het volledig dagonderwijs al achter de rug hebben of het in de plaats van het volledig dagonderwijs willen volgen. nnw wzw zw. bew. windstil 25 onbewolkt zw. bew. geh. bew. zw. bew. bew. windstil 24 half bew. onbewolkt Kopenhagen 1. bew. half bew. onbewolkt geh. bew. mist regen zw. bew. windstil 28 onbewolkt windstil 25 licht bew. zw. bew. zw. bew. mist licht bew. onbewolkt regen licht bew. mist zw. bew. onbewolkt windstil 28 Rond het paviljoen Lorentz op Dennen dal was de toestand gistermiddag en - avond chaotisch. Circa 30 ouderparen waren naar de inrichting gekomen om met de groepsleiding de toestand te be praten. Diezelfde middag hadden de groepsleiders van beheerder Brennink meijer een brief gekregen. Daarin stond dat zij op non-actief werden gesteld wanneer zij niet voor 18.00 uur het terrein hadden verlaten. In overleg met de ouders weigerden de verzorgers dit echter. Hoewel Brenninkmeijer omstreeks half zeven ’s avonds liet weten dat er nog geen ontruiming zou plaatsvinden, vertrouwden veel ouders deze medede ling niet en bleven op het paviljoen. waren op van de zenuwen, wat tevens een weerslag had op de pupillen. Door bemiddeling van het PvdA-Tweede-Ka- merlid Jaap van der Doef werd er uiteindelijk een gesprek gearrangeerd met de beheerder, voornamelijk om de voor de ouders schier ondraaglijke span ning te kunnen wegnemen. Ki?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2