Na een imponerende bijdrage aan Westduitse verzoeningspolitiek NAVO-beraad over Haags defensieplan Adviseur van Nixon neemt Geheim beraad Den Uyl-Schmidt Twaalf jaar verzet in Mozambique ontslag „Geen volledige overeenkomst in Moskou te verwachten” Reis met opvoedingsprogram 99 dinsdag IRAN ONTKENT PLAN VOOR KERNWAPEN 25 JUNI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 3 Drie zinnen Schrik Onderschat Juist Geheim akkoord Machten Geheimhouding Ongemakkelijke president Heinemann vertrekt moest herbewapening (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) GUSTAV HEINEMANN MACHTSWISSELING EEN werd (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) SS-arts Kurt Borm vrijuit (Van onze redacteur in Bonn) moorde- aan meine” (Van onze redacteur in Brussel) (Van onze redactie buitenland) zo’n BONN Over een paar dagen gaat president Heinemann met pensioen. Zon der veel drukte, zo heeft hy het graag. Uit zichzelf zal hy over het president schap daarna niet veel meer praten, heeft zijn dochter voorspeld. Zijn opvol ger, Walter Scheel, is al in mei gekozen en wordt op de 1ste juli beëdigd. het in de praktijk op nog veel boei ender manier. Na Lübke, een meelo per uit het Derde Rijk en bovendien op het laatst een nogal zielige figuur, kreeg de Bondsrepubliek in Heine mann een staatshoofd dat met zijn geringe macht niettemin een impone rende bijdrage leverde aan de verzoe ningspolitiek. Heinemann heeft zijn plichten niet ontweken. Hij heeft bijvoorbeeld, zij het met tegenzin, orders aanvaard om het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal te openen. 1 in alve ten: van zich ver- met van frail Ook de Westduitse pers neemt af scheid van Heinemann. Het is voor haar niet gemakkelijk om een tref fend portret van hem te schilderen zonder te vervallen in clichés als „de ongemakkelijke president” en de man die (tot ergernis van zijn omgeving) „altijd werkelijk meende wat hij zei.” Volgens Jackson en anderen zou Kis singer in 1972 in het geheim met de Russen zijn overeengekomen dat zij hun kernraketten voor onderzeeboten moch ten uitbreiden tot meer dan de 950 die officieel als limiet werden gesteld. Kissingers antwoord daarop was dat er geen geheime afspraken bestonden, dat er alleen sprake was van een „inter pretatie” van de in 1972 gemaakte nu- Een tweede punt waarop Kissinger door senator Jackson werd aangevallen, was dat hij akkoord was gegaan met het beperken van het Amerikaanse a antal onderzeebootraketten tot 710. een pro-Portugees bewind te destille ren. Kissinger begon zijn persconferentie overigens met een lange filosofische uit eenzetting over het nut van topconfe renties, waarbij hij het bekende thema aansneed dat vooral een goede verstand houding tussen de VS en de Sovjet-Unie van het grootste belang was voor een vredesbalans in de wereld, omdat zij de twee enige naties waren die in staat waren een algemene nucleaire oorlog te voeren. aan te tonen dat het iets in ruil had losgekregen van Moskou. de opstand van het volk zelf gestalte krijgt”, zo omschrijft pater Adrian Hastings, de Engelsman, die bijna een jaar geleden de massamoorden in het dorpje Wiriyamu onder de aandacht van de wereld bracht, de bevrijdings beweging van Mozambique. Hij zegt dit in zijn pas verschenen boek „Wi riyamu”, dat zojuist in een Neder landse vertaling van C. J. Los bij Zomer en Keuning in Wageningen is verschenen. „Portugal mag dan direct verant woordelijk zijn voor deze gruwelen, zegt Hastings, het is niet de enige die die Duitse eenheid van 1871. De vak bondsleiders, die hem om zulke woor den prezen, legde hij de vraag voor of stakingen nog wel in het huidige politieke landschap passen. stokoude Pruisische strafrecht. Door zijn bittere ernst en de hoge morele eisen die hij zichzelf stelde, werd hij een president die nu, na vijf jaar, aller achting oogst. Ook wie zijn gedrag innerlijk niet heeft kunnen verwerken, kan er in dit land met goed fatsoen niet meer onderuit. DEN HAAG. Premier Den Uyl ea de Westduitse premier Helmut Schmidt hebben in het afgelopen weekeinde een geheime ontmoeting gehad in het Wm^~ duitse grensplaatsje Anholt bij Kleef. de ;ren een ich- bus ms- :eer dijk tien ctie bij- SPRINGER’S „eliteblad” Die Welt bijvoorbeeld (bestrijder van het regi- sche ier- t is sche op- de ring ste- i in .ter- iden rder eval l op rle- lad- aer- irer- tten :rde gen van nde /er- ilijk erk, ta- 'ga- :aar zijn euw Van cht- zo van ege- rker Den het :7 ste ;wa- dit die verd De eval ags- ;ens ;ge- teen i en eten ilijk be- zer- „Ik lan- ble- al- on- van irij- crij- den. van urg. de irzet aten bare Eu- ns. rond een leeft uur d. van >ben rief” ting, door o.m. De het ’72, niet men hen dce- van Schoorvoetend is inmiddels bekend dat in Mozambique, evenals in Gui- nee-Bissau en Angola massamoorden zijn aangericht. De feiten worden be vestigd in rapporten van Portugese legerofficieren, die in april dit jaar werden gepubliceerd. Zelfs de groot ste „niets”-schreeuwers hullen zich in een veelzeggend zwijgen. Een commentator van de Stuttgar- ter Zeitung relativeerde dat echter zo: „Hij deed het al mét al in drie zinnen. Daarna reed de president naar Bad Neuenahr, waar de Unicef vergaderde, zonder 800 miljoen toe schouwers. Hier is Gustav Heinemann geëngageerd, omdat hij vindt dat er wel genoeg kinderen in de wereld voetballen, maar dat er een paar honderd miljoen te weinig kunnen lezen en schrijven.” Heinemann is in verschillende op zichten het symbool van een poging tot machtswisseling geworden. Tot de politieke hervormers behoorde hij al eerder. Hij begon als minister van Justitie aan de hervorming van het Vandaag is het twaalf jaar geleden dat in de Portugese kolonie Mozambique het Frelimo werd opgericht. Initialen voor het Front voor de Bevrijding van Mozambique. De oprichting gebeurde zoals dit met zoveel bevrijdingsbewegingen het geval is geweest, in het buitenland, en wel in de hoofdstad van Tanzania, Dar es Salaam. me dat Heinemann als eerste symbo liseerde), gaf zijn vroegere hoofdre dacteur Herbert Kremp een pagina ruimte om Heinemann als volgt te „portretteren”: „Terwijl Willy Brandt de meest overschatte politicus mag worden genoemd, moet men Heine mann wel als een van de meest onderschatte politici uit de tweede Duitse na-oorlogse tijd beschouwen.” Tweede van rechts op de foto is de Amerikaan dr. Armstrong, die een rond reis om de wereld maakt. Het doel van zijn reis is leiders in de wereld zijn „op- Niettemin beschikte de Nederlandse vertegenwoordiging niet op alle punten over toereikende gegevens om een ant woord te kunnen verschaffen. Men schrijft dit toe aan het feit dat die antwoorden uit Den Haag worden gege ven, en bij de delegatie de antwoorden op een groot aantal van die vragen nog niet zijn binnengekomen. Het kahine* veder BRUSSEL. De NAVO heeft giste ren nog geen definitief oordeel geveld over de defensieplannen van het kabi- net-Den Uyl. Donderdag worden de be raadslagingen over de formulering van het eindrapport voortgezet, maar het staat inmiddels wel vast dat de conclu sies volstrekt afwijzend zullen zijn. voedingsprogram voor wereldvrede” uit te leggen. Koning Hoessein van Jordanië (geheel rechts) luisterde welwillend naar het betoog van de Amerikaan. De grootste druk op het regime-De Spinola in Portugal wordt vanzelf sprekend uitgeoefend door Zuid-Afri- ka en Rhodesië. In het land van lan Smith en dat van de apartheidsleer zijn de blanken doodsbenauwd voor een werkelijk onafhankelijke buur, waar de Frelimo-top het voor het zeggen zou krijgen. De bevrijdingsbe wegingen van die landen zouden kunnen rekenen op belangrijke steun vanuit Mozambique en mogelijk ook vanuit Botswana, vooral wanneer de strijd in Rhodesië op een beslissend punt is gekomen. „Frelimo een beweging waarin Dat is juist, zei Kissinger, maar de Verenigde Staten hebben nooit het doel gehad om er meer dan maximaal 656 te hebben tegen 1977, wanneer de overeen komst zou aflopen. Dat de Amerikaanse onderhandelaars niettemin vasthielden aan het aantal van 710 was alleen om cleaire overeenkomst die in dat jaar door hem in Moskou op een persconfe rentie uiteen werd gezet. Volgens hem was de Sovjet-Unie door deze afspraak gedwongen geweest om akkoord te gaan met het stopzetten van de ontwikkeling van een aantal SS-7 en SS-8-intercontinentale kernraketten. Bo vendien, zei Kissinger, had de Sovjet- Unie nog steeds niet het aantal van de 950 toegestane kernraketten overschre den. Westduitse hebben. Hij was niet alleen ongemakkelijk, hij was ook niet ambitieus op weg naar de top, waar zijn sociaaldemo cratische vrienden hem graag nog vijf jaar hadden laten zitten. Heinemann is de eerste Bondspresident die voor een tweede ambtsperiode bedankte. Hij is 75 jaar en vindt het welletjes. Opvallend is dat de Amerikaanse nieuwsmedia geen bijzondere aandacht besteden aan Nixons tweede reis naar Moskou. Ook zijn „vredesreis” in het Midden-Oosten, die wel steeds de hoofd schotel van de nieuwsuitzendingen was, wekte nauwelijks de publieke belang stelling waarop het Witte Huis kennelijk gehoopt had. PARIJS (AP) De ambassade van Iran in Parijs heeft gisteren ontkend, dat de sjah in een vraaggesprek zou hebben gezegd dat zijn land van plan is kernwapens te ontwikkelen. WASHINGTON Van president Nixons gesprekken in Moskou, waar hij morgen vanuit Brussel heenvliegt, moet geen volledige aanvullende overeenkomst verwacht worden over verdere besprekingen van het wederzijdse kernwapenarsenaal (SALT), aldus minister Henry Kissinger. Sinds kort bestaat er voor het Afri kaanse land, grenzend aan Rhodesië en Zuid-Afrika, de mogelijkheid met meer optimisme te spreken over een waarschijnlijke dekolonisatie. In Lis sabon hoopt men dat de vrijheids strijders hun wapens zullen neerleg gen in ruil voor een referendum georganiseerd door Portugal. De rechters konden niet vaststellen dat Borm, die het tot SS-Obersturmfüh- rer bracht, het ongeoorloofde van zijn werk onderkende, of dat hij gewetensbe zwaren heeft gehad. Daarom zou de vergissing over het in strijd zijn met het recht voor hem onvermijdbaar zijn geweest. Hij leefde nu eenmaal onder de invloed van de nationaal-socia- listische rechtspraak. GUSTAV en Hilde Heinemann ke ren terug naar hun oude, ietwat bur gerlijke woning in Essen, eigendom uit de dagen van het Essense burge meesterschap kort na de oorlog. Al een paar maanden is de president aan het afscheid nemen, van elke deel staat afzonderlijk en zelfs van het leger, waarmee hij echter nooit onge remd heeft leren omgaan. WASHINGTON (DPA) Peter Flani gan, president Nixons voornaamste advi seur voor internationale economische problemen, heeft gisteren zyn ontslag aanvrage ingediend. Volgens het Witte Huis is Nixon ak koord gegaan met het ontslag. landse vertegenwoordiger bij de NAVO zeer strikte geheimhouding opgelegd. Het is niet uitgesloten dat ook na de vergadering van donderdag een definitief oordeel nog zal uitblijven, wanneer wordt besloten bepaalde aspecten van het Nederlandse beleid voor de komende tien jaar nog eens in werkgroepen aan een nadere studie te onderwerpen. Naar in Brussel verluidt zou een dergelijk besluit het kabinet-Den Uyl zeer wel kom zijn. persconferentie (70 minuten) die dr. Henry Kissinger gisteren hield en waarop hij zich ook moest verdedigen tegen de aanklacht dat hij geheime concessies aan Moskou had gedaan. Weinig tekent de aftakeling van de regering-Nixon beter dan dat deze aanklacht gedaan werd vlak voor zijn vertrek en door niemand minder dan senator Henry Jackson. Het treurige verslag van de Britse pater kwam een jaar geleden in de Britse „Times” terecht. Het Veroor zaakte kort voor het staatsbezoek van de Portugese dictator Caetano aan Groot-Brittannië een golf van veront waardiging. Een vertraagde reactie, want al eerder hadden berichten over massamoorden door Portugese solda ten bedreven onder Afrikaanse bur gers de ronde gedaan. In Nederland had het Angolacomité er al melding van gemaakt. Hastings verdienste is echter dat hij zijn onthullingen op een gunstig moment (vlak voor het bezoek van Caetano) deed, dat hij ze fel verdedigde tegen alle contra-aan- vallen in. „Wiriyamu” is geen opwek kende lectuur, wel een beroep op het menselijk geweten. EEN DERGELIJK voorstel werd al in maart door Moskou gedaan, maar was toen wat aantallen betrof niet aanvaard baar voor de Verenigde Staten. Het is een van de punten die Nixon en de Russische partijleider Leonid Breznjev zullen bespreken. Maar ook wanneer een beperkte overeenkomst bereikt wordt, doet zich het probleem voor van de wederzijdse controle op de naleving van de afspraak een kwestie die volgens Kissinger op een latere bijeenkomst pas uitgewerkt kan worden. Nixons reis is sterk in het licht komen te staan van de ongebruikelijk lange Deze manier van rechtspreken heeft een groep schrijvers, onder wie Heinrich Böll, Günther Grass en Siegfried Lenz, ertoe gebracht een „open brief” te schrijven aan president Heinemann. Zij vragen hem een uitspraak te doen over het oordeel, dat „onze staat de schande Dr. Kissinger geeft concessie aan de Sovjet-Unie niet toe Borm ook de troostbrieven aan de fami lieleden. De feiten staan vast, maar de Frank- fortse rechters, die de zaak-Borm in eerste instantie behandelden, meenden niet te kunnen vaststellen dat de arts indertijd de laaghartige argumenten voor deze gemene massamoord heeft er kend, waarmee de nazi’s met een gehan dicapte bevolkingsgroep wilden afreke nen. De rechters wilden er ook rekening mee houden dat Borm werkelijk geloof de dat de slachtoffers door erkende psychiaters waren onderzocht. Over dat laatste schrijft deze week Der Spiegel: „In werkelijkheid beston den de deskundigenrapporten uit een plus en een min. De plus, die met een rood potlood werd geschreven, hield het voorstel tot doden in; het met blauw potlood geschreven minteken het voorstel om te laten leven”. De eindfase van de beraadslagingen binnen de NAVO vindt plaats in de kring der permanente vertegenwoordi gers van de lidstaten bij het bondge nootschap. Gisteren heeft een herhaling gebracht van de kritiek die de ministers van Defensie al over de bedoelingen van hun collega Vredeling hadden geveld. Grote landen als de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek accepteren geen Ne derlandse plannen die een verzwakking van de verdediging der Noordduitse laagvlakte betekenen om politieke en om militaire redenen. België, dat in dit gebied eveneens een verdedigingstaak heeft, acht de opzet van Vredeling on aanvaardbaar, omdat dan ook een ver mindering van de Belgische bemoeienis sen met de gemeenschappelijke verdedi ging moeilijk zou kunnen worden tegen gehouden. Vooral op het punt van de financiële consequenties heeft de Nederlandse dele gatie veel vragen voorgelegd gekregen, waaruit volgens waarnemers een duide lijk wantrouwen te destilleren valt te genover de uitspraak van Den Haag dat Nederland zijn defensie-inspanning niet zal verminderen. Van Nederlandse zijde is daarbij opgemerkt dat het percentage van het bruto nationaal produkt dat voor defensie wordt uitgegeven ongeveer gelijk zal blijven. Wel wordt gehoopt op een overeen komst die ondergrondse kernproeven be perkt tot een vast te stellen tonnage, waardoor de huidige kernkoppen wel, maar een „volgende generatie” nucleaire wapens niet tot ontwikkeling zal kunnen worden gebracht. Het is een halfhartige erkenning, maar niettemin een erkenning van Heinemann’s verdienste. Tenslotte had de president zich bij zijn verkie zing in 1969 de woede van de hele oppositie (inclusief de Springer-bla- den) op de hals gehaald door de gebeurtenis als „een stuk machtswis seling” voor te stellen. Terecht overi gens, want bij die verkiezing kwam de eerste coalitie tussen Sociaaldemo craten en Vrije Democraten tot stand. DE REGERING in Bonn schrok van de woorden die Heinemann sprak na het bloedbad op de Olympische Spelen in München: de president wees landen die terroristen herber gen, op hun medeverantwoordelijk heid. De Westduitse historici heeft hij voorgehouden dat hun geschiedenis begrip er veel te veel een is van overwinningen en overwinnaars, waarnaast revolterende boeren en vrijheidsstrijders (die er in de Duitse geschiedenis ook zijn geweest) als moordende en brandende muiters worden voorgesteld. Op de honderdste verjaardag van wijlen het Duitse Rijk preekte de president over het niet bereiken van interne vrijheid voor de burgers met van handlangersdiensten naars” aandoet. Opmerkelijk is, dat de zaak in de Westduitse pers nauwelijks enige aan dacht heeft gekregen. Enkele toonaange vende kranten, de „Frankfurter Alge- en de „Süddeutsche Zeitung”, hebben er analyserend over geschreven, en het weekblad Der Spiegel wijdt er een artikel aan. Borm, nu arts in Sleeswijk-Holstein, heeft in 1941 (hij was toen 31 jaar oud) als SS-officier de naakte mensen langs zich zien gaan op weg naar de „douche cellen” (gaskamers). Dat gebeurde in de „Aktion T-4”, waarin tussen januari 1940 en augustus 1941 op bevel van Hitler 70.000 geesteszieken werden vergast. On der de deknaam „doctor Storm” schreef Voor Gustav Heinemann, het type van de ideale hervormde of gerefor meerde ouderling (bovendien een zeer erudiete) was het staatsbezoek aan Nederland werkelijk een zware opga ve. Bij de verkiezing van Walter Scheel zond de Duitse televisie nog eens dit hoogtepunt uit Heinemann’s ambtsperiode uit: dat bezoek aan Ne derland, zijn gang naar het joods monument in Amsterdam. BONN. Een SS-arts, die in 1941 heeft meegewerkt aan het doden van minstens 6652 „krankzinnigen” in gaska mers, is niet alleen vrijgesproken, maar het hoogste Westduitse gerechtshof heeft zijn onschuld ook nog min of meer bevestigd. De arts, Kurt Borm, heeft namelijk zijn rechters overtuigend ver teld dat hij indertijd meende goed werk te doen. Het economische tijdschrift „Les In formations” had de sjah gevraagd: „Denkt u dat u eens in het bezit zal komen van kernwapens”. Daarop had de sjah die juist een bezoek aan Parijs brengt geantwoord: „Ongetwijfeld en spoediger dan wordt verwacht. In tegenstelling tot India heb ben we eerst aan ons volk gedacht en daarna pas aan technologie kijk maar eens naar het resultaat.” Volgens de Iraanse ambassade is deze opmerking verzonnen. verantwoordelijkheid draagt. De machten die de Portugese heerschappij in Afrika ondersteunen en ervan pro fiteren, delen in de verantwoordelijk heid. Die machten zijn Zuid-Afrika en Rhodesië en daarachter vele machten van het westerse kapitalis me”. Heinemann, burgemeester en ou derling, voorzitter zelfs van de evan gelische raad van kerken in de Bondsrepubliek, was in 1949 vooral vanwege zijn kerkelijke achtergrond door Adenauer naar Bonn gehaald. Maar hij gaf zijn portefeuille van Binnenlandse Zaken een jaar later alweer terug, omdat hij niets van de FRELIMO daarentegen heeft bij monde van zijn leider Samora Ma- chel al laten weten dat er over onafhankelijkheid niet te onderhan delen valt, wèl „over het mechanisme dat tot onafhankelijkheid zal leiden” Een begrijpelijk standpunt, want Portugal is er blijkbaar op uit om uit het eventuele referendum zo mogelijk

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3