Haarlems historie Hoofdkerk als spiege van Parodie op Sarah Bernhardt Anjers uit 2.70 De Klerk opvolger van Kellerman bij Negram Poëziemarkt in Amsterdam Prins Bernhard reikte Zilveren Holland Festival 1924 SCHOEHUIJS B.V. EEN CIDS DOOR DE SINT BAVO i amro-pierson fund st:::™!'.: WIJ ONTVINGEN boekenboeken 'B PSYCHOLOGISCH PUZZELBOEK PIERRE SPIVAKOFF IN MICKERY Gerrit den Braber verlaat Phonogram Haarlems Dagblad Umuider Courant I „Nederlands Palet” uit protest niet naar Brazilië Tekening voor Teylers j I 13 WOENSDAG 2 6 1 974 KUNST JUNI Vol herinneringen .1 SWIEB IN PANIEK Beverwijkse Courant VAKANTIEVREUGDE VOOR DE KINDEREN 1ste kwaliteit UITGEWASSEN GRINDTEGELS w - I X. I ■BMC Wa wel TEMMINCK H.S. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JAAP JOPPE (Van onze kunsredactie) een feestelijke kindervoorstelling I 1 (ADVERTENTIE) 40/40, 40/60 en 50/50 cm reeds vanaf Gratis bezorging (min afname ƒ100.—) Alle leveranties a contant In samenwerking met het Openlucht theater te Bloemendaal organiseren Woensdag 3 juli Openluchttheater Bloemendaal. Aanvang: 14.30 uur Herenweg 38 Egmond-Binnen Hoogdorperweg 2G Heemskerk We kunnen daar nu wel hartelijk om lachen, maar uitgestorven is die trant nog bepaald niet: als je sommige acteurs en actrices Ko van Dijk in sommige KINDER VOORSTELLING zaam en bovendien rijk geïllustreerd boekje van 157 bladzijden, een uitga ve van Interland in Aalten. tie gedaan, licht en geluid zijn overdadig kortom een zeer luide en lawaaiige toestand. In Mickery te zien tot en met zaterdag. Deze openlucht-poeziemarkt is een ge zamenlijk initiatief van Uitgeverij De Bezige Bij en de Atheneum Boekhandel. Bavo vergroten en er zo aan meewer ken, dat de restauratie van „Jan met de hoge schouders” wordt bespoedigd. pet. Eén van de grootste ontdekkingen van Kellerman is de popgroep George Baker Selection geweest. Telefoon 02206— 2690 Telefoon 02510-31205 rollen, Caro van Eyck tegen het licht houdt, kun je er de sporen duidelijk van waarnemen, en in Frankrijk leeft die traditie nog weer duidelijker voort. Daar is ook de parodie, die Pierre Spivakoff maakte op haar acteertrant en die van de hele epoque, een aanzienlijk amusan ter verschijnsel dan hier: Wij vinden het wel aardig, maar nou ook weer niet zó aardig. En zeker niet wanneer het twee in de tijd korte, maar naar het gevoel eindeloze eenakters lang duurt. DE HOOFDKERK VAN een stad is heel duidelijk de spiegel van het leven in die stad. Alle bijzondere gebeurtenissen vinden daar later hun herinnering en ook al is de Sint Bavo officieel een Hervormde kerk, in we zen is het de kerk van alle Haarlem mers, die in vroeger tijden ook allen aan de bouw ervan hebben meebe taald. De kerk is vol historische herin- boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboeken! boekenboeken boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboeken] bocKenboekenboekenboeken] Tegelijk met het ontslag van Keller man is uitgelekt dat Gerrit den Braber platenmaatschappij Phonogram zal ver laten. Hij heeft een functie bij de VNU aanvaard. Met ingang van 1 september zal Den Braber aan het hoofd komen te staan van een nieuwe te creëren platen afdeling van de VNU. Den Braber is al sinds vele jaren hoofd van het program mabureau van Phonogram, in welke functie hij toezicht uitoefende op alle produces en daarmee op alle grammo- foonplatenprodukties. Voor de NCRV presenteert hij sinds enige tijd het TV- programma „Waar of niet waar”. Bij werd uitgereikt we We neringen aan de tijd, dat de r.-k. eredienst er nog werd uitgeoefend en ook de namen van sommige der ka pellen wijzen daar nog op. Het beleg van Haarlem door de Spanjaarden is op verschillende plaatsen nog aan wijsbaar. Het Müllerorgel is de trots van de stad. De toren, eveneens stadseigen dom, wijst de naar huis reizende Haarlemmer er van verre al op, dat hij nu bijna thuis is. Grote gebeurte nissen worden in de Sint Bavo ge vierd. De gedenkramen wijzen op herdenkingsbijeenkomsten die in de Sint Bavo gehouden zijn. De namen van vooraanstaande Haarlemmers in graven en ramen houden de herinne ring levend aan velen, die vroeger in de stad iets betekenden. Het is dan ook geen wonder, dat de restauratie- commissie van de Sint Bavo personen uit diverse kerkelijke richtingen om vat. Vele herinneringen aan de geschie denis van Haarlem en Nederland zijn in de Sint Bavo aanwijsbaar en aan degenen die ze wil zoeken, geeft Del- leman de helpende hand. Stap voor stap wandelt hij met u door de Sint Bavo en wijst ze u alle aan. Wist u waarom van de meeste grafstenen in de kerk de wapens uitgebeiteld zijn maar die op het graf van Willem van Heythuyzen niet? Waarom het gord- klokje in het Schapenhok hing? Wist u dat er in de nonnengang nooit nonnen hebben rondgelopen en dat er AMSTERDAM. Sarah Bernhardt werd geboren in 1843, ze kreeg haar opleiding, als je dat zo mag noemen, in de periode van de hoogromantiek ook in het Franse theater, en in haar lange en ook internationale carrière was zij het absolute hoogtepunt van die romantische acteertrant. H. J. W. BECHT-AMSTERDAM: R. F. O’Connell stelde een handleiding samen voor het houden van zoutwa- tervissen: „Het zoutwater-aquarium” Het houden van zeevissen is tegen woordig een nieuwe hobby, maar het is wel van essentieel belang dat men ook weet hoe het moet. Om teleur stelling te voorkomen in dit boek, alle facetten van het zeewateraquari- um vanaf het eerste stadium van opzet. Een énkele keer echter kan een toerist het geluk hebben, dat hij een gids aantreft die zijn vragen wel kan beantwoorden en hem op de schoon heid van Haarlems hoofdkerk kan wijzen. Zo’n gids is de heer Delleman heel duidelijk. Vijf jaar geleden heeft hij op zijn beurt van de Sint Bavo leren houden door de ogen van de vroegere koster M. J. Brouwer en door verdere studies in de literatuur en veel rondkijken in de kerk heeft hij zijn kennis van dit eeuwenoude kerkgebouw nog aanzienlijk vergroot. Velen kennen hem als de geregelde rondleider op zaterdagochtenden en zij zien hem dan tevens als de uit voerder van de zgn. proef van Fou cault, waarmee bewezen wordt dat de aarde draait en die bij sommigen al bijna als de proef van Delleman be kend staat. De kennis die de heer Delleman in de laatste jaren heeft vergaard, is nu bijeengebracht in een klein, hand- Het ontslag is bij insiders ingeslagen als een bom. Vrijwel niemand had reke ning gehouden met deze ontwikkeling, te meer niet omdat Negram en Hans Kel lerman al tien jaar onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn. Onder zijn lei ding wist Negram in die jaren het aandeel in de Nederlandse grammofoon- platenmarkt te vergroten van 4 tot 11 IN 1915 IS ER EEN BOEKJE verschenen van de hand van J. W. Stuffers onder de titel De Groote of Sint Bavokerk na de restauratie. Hierin beschreef Stuffers uitvoerig de geschiede nis van alles dat in de Sint Bavo te zien was. Thans, bijna zestig jaar later en in een tijd dat op nieuw de restauratie van de Sint Bavo nodig geworden is, kwam er een nieuw boekje over de kerk uit, nu geschreven door Th. A. Delleman en het heet „Een rond leiding door de Grote of Sint Bavokerk”. HAARLEM. Voor Teylers Museum werd een tekening van de Haarlemse kunstenaar J. Ploos van Amstel verwor ven, getiteld: „Het ey van Teyler”. De tekening werd vervaardigd ter gelegen heid van de Paastentoonstelling 1974 van de S.B..K en stelt het interieur van het museum voor met een afgietsel van een fossiel ei van de Aepyornis. Het boekje bevat niet alleen foto’s rondom en in de Sint Bavo gemaakt, maar ook een afbeelding van dit merkwaardige schilderij, dat in de schatkamer van de kathedrale basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart te vin den is. Het stelt de wonderbaarlijke redding voor van Haarlem tijdens de belegering in 1268 door de Kennemers onder leiding van Gijsbrecht van Aemstel. Sint Bavo zou toen als rid der met zwaard en valk in de lucht zijn verschenen, waarna de belege raars van schrik op de vlucht sloegen. Het is een zeventiende-eeuws schil derstuk, waarvan de schrijver de ma ker niet vermeld. Délirante Sarah (dat betekent „Extati sche of raaskallende Sarah”, en niet „verrukkelijke Sarah”, zoals de pro- gramma-toelichting Aril) is gebaseerd op twee eenakters die Sarah zelf schreef: een melodrama over overspel, eer en trouw ,,1’Aveu’,, uit 1888 en „Du Theatre au Champ d’Honneur”. een militaristi sche draak, die Sarah in 1915 in Ameri ka als propagandastuk speelde. Geen stukjes om serieus op in te gaan: het zijn ook maar vehikels voor de persiflar- ge van Spivakoff, die er in Parijs een enorm succes mee had en mee heeft. In een piepklein, overgevuld theater- decortje persen vier acteurs en een ac trice de handeling, ze kunnen zich haast niet bewegen en dat maakte de overver hitte gebaren en het driftige heen-en- weer-geloop op zichzelf al komisch. Er worden een paar rollen (met Sarah zelf te beginnen: door Espivakoff) in traves- Achter de kraampjes zullen zich vol gens tot nu toe binnengekomen toezeg gingen opstellen: Jan Blokker jr, Cees Buddingh, Remco Campert, H. C. ten Berge, Arie van den Berg, Arie Gelder- blom, Sjoerd Kuyper, Bert Schierbeek, Simon Vinkenoog, Alain Teister, Hans Verhagen, Johnnie van Doorn, Jules Deelder, Hans Clavin, Maurits Mok, Sonja Prins en Thera Westerman. Henk van Ulsen zal voordragen. Tegen inlevering van deze advertentie bij een van onderstaande adressen kunt u toegangskaarten konen tegen de geredu ceerde prijs van 3,- (normaal 4,-1. Telefonisch kunnen geen kaarten worden besteld. Toegangskaarten verkrijgbaar in: Haarlem: Haarlems Dagblad'Grote Hout straat 93 (per 8 juli Ged. Oude Gracht 82) Soendaplein, H'lem Noord. Californiëplein 17 (Schalkwijk). Hillegom: V.V.V. kantoor. IJmuiden: Umuider Courant Lange Nieuw- straat 427. Beverwijk: Zeestraat 18. Beverwijkse Courant. Bloemendaal: Aan het loket van het Open luchttheater (alleen kaarten van 4,-). Een reden voor het ontslag is niet genoemd. Ingewijden weten te vertellen dat sinds het vertrek van de voormalige Bovema-directeur Ger Oord naar de En gelse vestiging van het EMI-concern wrijvingen zijn ontstaan tussen Keller man en Roel Kruize, de huidige Bove ma-directeur. Zowel Bovema als Ne gram maken deel uit van de holding company EMI. Zelf beschouwt Kellerman zijn ontslag als een normale zaak. „Het feit dat ik een nieuwe baan kon krijgen heeft de doorslag gegeven. Ik ben nu eenmaal een type van klein beginnen en dan opbouwen”, zei hij desgevraagd. Over de vermeende interne moeilijkheden gaf hij als commentaar dat hij het inderdaad niet altijd met bepaalde dingen eens is geweest. AMSTERDAM. (ANP}— De tentoon stelling „Nederlands Palet 68-71”, die in de herfst van dit jaar in Sao Paulo zou worden gehouden, gaat niet door, aldus een mededeling van de beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars. Tegen deze tentoonstelling „in een fascistisch geregeerd land” waren van de zijde van de BBK, het Russel Tribunaal Nederland en het Braziliaans Informatie Front bij de afdeling internationale betrekkingen van CRM protesten binnengekomen. Enkele deelnemende kunstenaars had den al te kennen gegeven hun werk niet in deze tentoonstelling te laten opnemen. Het ministerie bevestigde, dat de ten toonstelling in Brazilië niet doorgaat, omdat een aantal kunstenaars er be zwaar tegen heeft, dat hun werk wordt geëxposeerd in een land waarvan zij de regeringsvorm afwijzen. Bovengenoemde organisaties hebben met Amnesty International een werk groep gevormd, die in samenwerking met de gevluchte Braziliaanse kunsthis toricus Pedroza een collectie Latijns- Amerikaanse kunst gaat samenstellen, bestemd voor circulatie in Europa. Voor deze tentoonstelling hebben reeds twintig in Europa verblijvende Latijns-Amerikaanse kunstenaars zich amro-pierson fiind Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. Tot voorlopig opvolger van Kellerman is nu bij Negram benoemd Ted de Klerk, die tot voor kort een hoge functie in het EMI-concern had. Hans Keller man, die onlangs nog zijn 25-jarige jubi leum in de platenindustrie vierde, gaat eerst op vakantie alvorens hij in zijn nieuwe functie gaat werken. Onwillekeurig komen er bij het lezen allerlei vragen op. Het boekje pretendeert niet een bouwgeschiede- In de tussenliggende periode van 60 jaar heeft de belangstellende voor Haarlems belangrijkste kerk het steeds met het boekje van Stuffers moeten doen, dat alleen nog maar antiquarisch verkrijgbaar was. De 40.000 toeristen, die ieder jaar een bezoek aan de Sint Bavo brengen, moesten tijdens hun rondwandeling bij hun eigen fantasie te rade gaan om te weten te komen wat de ach tergronden zijn bij het vele dat de Sint Bavo biedt en dat is misschien mede de reden, waarom er veel fraaie verhalen over de Sint Bavo de ronde doen, die ooit door iemand zijn verzonnen die niet wist welke uitleg hij zijn gasten op hun vragen moest geven. Bij gebrek aan tegenspraak blijven zulke sterke verhalen eens in de Sint Bavo hangen. in de toren een keuken en een bed stee zijn? Wie had verwacht dat de Haarlemse bierbrouwers hun kroezen in de Brouwerskapel bewaarden? Wel eens van een billenplankje gehoord? U moet het in verband brengen met Haarlemse kanunniken. Delleman legt dit en nog veel meer vlot uit. Bovendien vindt u tegenover iedere pagina tekst een foto met een afbeel ding van hetgeen op de tegenover liggende bladzij geschreven is. Deze foto’s zijn gemaakt door E. A. van Voorden, zijn van bijzonder goede kwaliteit en vormen op zichzelf al een reden om het boekje aan te schaffen. Eigenlijk is het een wonder dat het boekje zo goedkoop is, wan neer men zich bedenkt dat van de 10 ook nog een gedeelte naar het restauratiefonds gaat. vijfentwintigste maal voor i moeten moeten ook reformeren en dat zou ons zonder voortdurende cultuurkritiek niet lukken”. De Anjer zelf noemde hij „het teken van de eenheid van cultuur en dagelijks leven” en „een onderpand van de onzichtbare oogst, die staat te rijpen”. JE KOMT ZE WEL eens tegen, psychologische tests meestal in aardige vraagstellingen verpakt in weekendbijlagen en familiebladen. Wie alle antwoorden braaf invult, weet hoe intelligent hij isa, hoe gevoe lig, of wat voor type wederhelft hij onverwijld moet gaan zoeken. Natuurlijk zijn die tests afgeleid van échte psychologische tests. En omdat zelfonderzoek via tests „in” is, heeft de uitgeverij Luitingh in La ren een „IQ-zelftest” op de markt gebracht. Een zeer groot aantal tests is het, van gemakkelijk tot heel moeilijk en vooral afgestemd op het onderzoeken van de intelligentie. Het is dan ook samengesteld door Victor Serebriakoff, die zestien jaar secreta ris is geweest van de Engelse Mensa. Ook ons land kent zo’n afdeling, waar je lid van mag worden als je een intelligentie-quotiënt vertoont, dat hoger is dan dat van 98 pet van de bevolking. Zo men weet kent de Nederlandse Mensa nogal wat strijd aan de top en er is van splitsing sprake geweest. Gelukkig schijnt een hoge IQ de emoties dus niet geheel en al te frusteren. Dat voorbeeld geef ik er bij voor lezers van -, en werkers met - dit boekje. Als ze ook gefrustreerd raken omdat ze niet genoeg antwoorden goed invullen, mogen ze bedenken dat ze de inderdaad nuttige en knap pe tests ook kunnen zien als een psychologisch puzzelboek. Spelender wijze gelukt het misschien beter dan met diepe denkrimpels. nis van de Sint Bavo te zijn, maar al lezende en wandelende zou men ook daarvan juist meer willen weten en men kijkt uit naar het ogenblik, dat iemand de vele archiefbescheiden die in de Bisschopskamer van het kerk gebouw rusten zodanig heeft bewerkt en bestudeerd, dat die geschiedenis kan worden beschreven. De restauratie van de kerk wordt van jaar op jaar uitgesteld uit geld gebrek; de kosten van de restauratie stijgen sneller dan de omvang van de binnenkomende gelden voor het res tauratiefonds. De foto van het beeld van Sint Bavo in de gevel van het Zuidertransept toont duidelijk aan hoe verweerd Haarlems beschermhei lige is. Welke Haarlemse beeldhouwer zal ooit geroepen worden om een nieuw beeld van Sint Bavo te ma ken? Moge het boekje van de heer Del leman de belangstelling voor de Sint HAARLEM. Volkomen onverwartit heeft de directeur van grammofoonpla tenmaatschappij Negram, Hans Keller man, zijn ontslag genomen. Vorige week is dit nieuws meegedeeld aan het perso neel van Negram in Heemstede. Afgelo pen maandag heeft Hans Kellerman al definitief afscheid genoemen. Met ingang van 1 augustus is hij benoemd tot direc teur van een nieuwe platenmaatschappij, waarvan de naarn nog geheim wordt gehouden. AMSTERDAM (ANP). Komende zaterdag zullen tussen 12 en 6 uur op het tegeltrottoir voor de Atheneum Boekhandel aan het Spui in Amsterdam Nederlandse dichters in de open lucht Nederlandse dichtbundels verkopen. AMSTERDAM (ANP). Prins Bern- hard heeft dinsdag in zijn functie van regent van het naar hem genoemde fonds in de Krijgsraadzaal van het ko ninklijk paleis op de Dam in Amsterdam Zilveren Anjers uitgereikt aan ir. A. D. van Dijk uit Nieuw Nickerie (Suriname), dr. H. L. Oussoren uit Wassenaar en de heer H. F. de Boer uit Buitenpost- Ir. Van Dijk kreeg de Zilveren Anjer voor het stichten van culturele centra, die hebben bijgedragen tot de culturele ontwikkeling van het gebied rond Nic kerie in westelijk Suriname. Dr. Oussoren, rector aan het Rijn lands Lyceum in Wassenaar, kreeg de Anjer voor zijn studies van het histo risch orgelbezit en voor zijn inzet voor de restauratie van deze oude instrumen ten. De heer De Boer, directeur van ge meentewerken van Achtkarspelen, werd onderscheiden voor zijn uitvoerige stu dies en publikaties als voorzitter van „It Fryske Gea”, de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Friesland. De prins zei in een inleiding dat wij niets in het luchtledige doen. „Zelfs degenen, die het failliet van onze cul tuur verkondigen volgen daarmee een oude traditie in die cultuur en misschien zelfs een eerbiedwaardige, want cultuur kritiek is noodzaak”. Hij herinnerde er aan, dat de Zilveren Anjer voor de cultuurconservering. „Maar i niet alleen conserveren. bereid verklaard hun werk af te staan, aldus de BBK. Brabander als free-lance medewerker la behouden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13