Nota van Verenigde Staten verwacht: Mr. Berkhouwer onderscheiden bedrijven! aandelen ook Voorlichting over bijstandsregeling I I Beurs Express ontslaat rest personeel 39 38 39 m Groep-Bunte uit NVV gestoten 1 „Nieuwe belasten” Felle kritiek op beleid bij HAL Atoomcentrale GELD 59 F9 25 bij Mulhouse BH--;.- WEGENS EIGEN LIJST ROND 350.000 BIJSTANDTREKKERS Transportbelasting in China Ziekenhuislening van 11,5 pet Nk een AANDEELHOUDERS BOOS 15 WOENSDAG 26 ECONOMIE JUNI 1974 ■f (Van onze Haagse redactie) Scholten (CHU): cees, (Van onze Haagse redactie) N even verdiens ten DEN HAAG In de loop van volgende week is in de dagbladen een halve pagina grote advertentie te verwachten, waarin zo kemach- tig mogelijk uit de doeken wordt gedaan wat het betekent dat op 1 juli de Algemene Bijstandswet (ABW) „landelijk genormeerd” wordt. Staatssecretaris Wim Meijer van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk samen met zijn college' van Sociale Zaken verant woordelijk voor het desbetreffende wetsvoorstel heeft er gisteren tijdens een informele bespreking met de pers nog eens op gewezen dat het om een uiterst gecompli ceerde zaak gaat die als het even kan op de 350.000 mannen en vrouwen die voor hun dagelijks be staan op een ABW-uitkering zijn aangewezen, toch zo eenvoudig mogelijk moet overkomen. oud kantoor-\ interieur maakt een vergrijsde indruk ASPA-ZAANDAM BV ■Fi BK 3 fa* r.i I W I 1 Olieproduktie gaat vraag overtreffen ADVERTENTIE) 9 DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mr. Scholten (CHU) de vroegere staats secretaris van Financiën, vindt dat divi denduitkeringen in de vorm van nieuwe aandelen ook belastbaar gesteld moeten worden. Volgens de CHU’er is het on juist dat dividenduitkeringen in geld wel belast worden en stockdividenden uit de agio-reserve belastingvrijdom genieten. AMTERDAM (ANP). 2.73 6.55 6.90 DEN HAAG De produktie van ruwe olie zal de vraag de komende twaalf maanden overtreffen als er geen wijziging komt in het produktie- niveau en de huidige prijzen voor ruwe olie. Maar nog deze zomer is ofwel vermindering van produktie ofwel verlaging van de prijzen (of beide) te verwachten. Dit staat in een nota die de Verenigde Staten hebben inge diend bij de energie-coördinatiecommissie, een groep van twaalf weste lijke landen alsmede Japan, waaronder ook Nederland, die op voorstel van de Verenigde Staten op de energieconferentie in Washington in februari is opgericht. peperstraat 86 •(075) 12 34 50* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency De wereldprijzen voor ruwe olie zul len dus tot het midden van volgend jaar bepaald worden door de produktiepoli- tiek van de OPEC-landen, aldus de nota. De Amerikaanse deskundigen verwach ten dat Iran, Nigeria, Indonesië en Alge rije hun produktie op het niveau van 1974 zullen stabiliseren. Als dé prijzen voor ruwe olie naar beneden gaan, zal mogelijk Iran zijn produktie verminde ren, evenals Libië, Koeweit en Irak. PEKING (AP). Het Chinese minis terie van Financiën heeft bekendge maakt dat het belasting zal heffen van schepen onder vreemde vlag, die Chinese havens verlaten met uitgaande ladingen en vertrekkende passagiers, zo meldt het Chinese persbureau Hsinhua. De belastingplichtige, de reder van elk schip onder vreemde vlag, dient zo spoe dig mogelijk na het vertrek van het schip uit de haven, aangifte te doen en de belasting te betalen. Uit de veelheid van nieuwe regelingen is vanzelfsprekend het besluit van de t egering om de bijstandsuitkering voor gehuwden op te trekken tot het niveau van het op 1 juli geldende netto mini mumloon het belangrijkst. ROTTERDAM (ANP). Enkele aan deelhouders hebben gisteren felle kritiek geuit op het beleid van de directie van de Holland Amerika Lyn, die als gevolg van enkele misrekeningen in de cruise sector vorig jaar een verlies van 36,9 miljoen gulden moest incasseren. Op de aandeelhoudersvergadering in Rotterdam werd gesproken van een „wanbeleid”. Sommige aandeelhouders eisten een her ziening van de top van het scheepvaart bedrijf. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De directie verweerde zich met er op te wijzen, dat de devaluatie van de dollar, de energiecrisis en de overcapaci teit in de cruisemarkt niet te voorzien waren geweest. De opstandige aandeel houders waren het hier niet mee eens en meenden, dat dit „ondoorzichtige beleid” afgestraft diende te worden met wijzi gingen in het bestuur. De voorzitter van de raad van com missarissen, prof. dr. C. F. Karsten, wees erop, dat het bedrijf geen andere keuze was overgebleven dan door te gaan met het uitvoeren van cruises op beperkte ba sis. Eén van de aandeelhouders had gesuggereerd, dat het beter was geweest de gehele sector toerisme af te stoten. „Waren wij er mee opgehouden, dan zou dit kapitaalsvernietiging ten gevolge- hebben gehad, die onverantwoord is”, aldus prof. dr. Karsten. De voorzitter voegde er aan toe, dat De leden van de groep hebben op 1 april aan het bondsbestuur een verweer schrift tegen dat voornemen gezonden. Het bondsbestuur heeft dat verweer in zijn vergadering van 8 april behandeld. Het kwam daarin tot de conclusie dat de inhoud van dat verweer niet van zodani- De advieskoersen voor buitenlands regeling is dat, nu de bijstand op het peil wordt gebracht van het netto mini mumloon, de uitkering voldoende geacht wordt voor alle gewone levensbehoeften, en dat de uitkeringsduur voor thuiswo nende jeugdige werklozen niet langer tot een half jaar beperkt wordt. Zij zullen bijstand ontvangen zolang zij werkloos zijn. Daartegenover staat dat, tegen de achtergrond van de partiële leerplicht, de bescheiden tijdelijke bijstandsuitke ring aan jeugdige werklozen van 15 en 16 jaar niet meer verstrekt worden behalve uiteraard voor degenen die per 1 juli al uitkering hebben. Vanzelfspre kend zal wel met deze kinderen reke ning worden gehouden als er gezinsbij stand wordt verstrekt. DEN HAAG (ANP). Het bondsbe stuur van de Industriebond NVV heeft de tweeëntwintig leden die samen voor de verkiezing van de ondernemingsraad bij Hoogovens met een aparte lijst van kandidaten, „de constructieve vakbonds leden”, zyn uitgekomen, bericht dat zy zijn ontzet uit het lidmaatschap van de bond. Het bondsbestuur had deze leden 6 maart, zoals toen is bericht, in kennis gesteld van zijn voornemen daartoe. Deze foto toont de nieuwe nucleaire cen trale in Frankrijk bij Mulhouse. De bouw ervan verkeert reeds in een ver gevorderd stadium. Sinds het kabinet-Den Uyl door mid del van de Machtigingswet een dividend- beperking heeft opgelegd, zijn veel on dernemingen ertoe overgegaan een deel van de winstuitkeringen te doen uit het reservekapitaal. Hierdoor hebben de aandeelhouders in veel gevallen dit jaar nog een groter voordeel dan vorige ja- ren, omdat zij over hun nieuwe aande len geen belasting hoeven te betalen. Volgens de CHU’er moet het kabinet in haar studie over belastingheffing in de vermogenssfeer aan deze vorm van belastingvrijdom alle aandacht geven. Het kabinet heeft voor volgend jaar hierover aan de Tweede Kamer een nota toegezegd, die onder meer de problema tiek van de vermogensaanwasdeling aan de orde zal stellen. Staatssecretaris Van Rooi jen van Financiën moet volgens Scholten in die nota ook over de belas tingvrijdom van stockdividenden zijn vi sie geven. leenstaanden op 4500. De aparte verho ging van dit bedrag als er minderjarige kinderen zijn, komt hiermee te verval len. Inmiddels is ook de vrijlating van zo’n spaarsom voor langdurige werklozen in een algemene maatregel van bestuur geregeld. De genoemde bedragen zullen voortaan worden verhoogd met het per centage, waarmee het gemiddelde prijs peil stijgt (indexcijfer gezinsconsumptie). Voor bejaarden in bejaardentehuizen en anderen die verpleegd o. verzorgd wor den, is geen verhoging aangekondigd. Op korte termijn is nog geen beslissing te verwachten dat ook deze categorie wel licht een bescheiden deel van het nensioen mag „vrijlaten”. Ook is in hef per 1 juli ingaande besluit geregeld dat nevenverdiensten in grote lijnen worden vrijgelaten. Voor de hoofden van onvolledige gezinnen Is de ze vrijlating wa.t ruimer dan voor ande ren. Rekening is namelijk gehouden met de specifieke moeilijkheden die deze ge zinshoofden bij het verwerven van ne venverdiensten ondervinden. Voor hen gedt dat per week de eerste 20 neven verdiensten worden vrijgelaten, en een derde van wa.t zij méér verdienen, tot een maximum van 50 per week. Het zelfde geldt als in een volledig gezin beide echtgenoten nevenverdiensten heb ben. Voor alle anderen geldt dat een derde wordt vrijgelaten, lot een maxi mum van 30 per week. Een ander onderdeel uit de nieuwe Volgens de Amerikaanse schattingen zal de produktie van ruwe olie de ko mende zes maanden 1,5 miljoen vaten van elk 159 liter per dag hoger zijn dan de vraag. In het eerste half jaar van 1975 zal de produktie de vraag met 2,7 miljoen barrels per dag over treffen. Begin 1975 zal de produktieca- paciteit van de landen van de OPEC (Organisatie van Olle-Exporterende Lan den) de produktie die nodig is om aan de behoefte van de niet-communistische landen te voldoen, met 22 percent over treffen. ge inhoud was dat het bondsbestuur, indien het daarvan had kennis gehad voordat het zijn voornemen aan de le den in zijn brief van 6 maart had kenbaar gemaakt, van het schrijven van die brief zou hebben afgezien. Het bondsbestuur besloot daarom op 8 april de tweeëntwintig leden van deze groep met ingang van 1 mei 1974 te ontzetten uit het lidmaatschap van de bond. Aanleiding daartoe vormde voor het bondsbestuur het feit dat deze leden, door zich beschikbaar te stellen als kan didaat voor de verkiezingen voor de ondernemingsraad bij Hoogovens op de lijst van „de constructieve vakbondsle den”, in strijd handelden met het besluit tot indiening van de kandidatenlijst van de Industriebond NW voor die verkie zing. Dat besluit was vastgesteld door de bedrijfsledengroep Hoogovens van deze bond in de vergadering van 14 februari. Daaruit vloeide, naar het oordeel van het bondsbestuur, voort dat de tweeën twintig leden van de groep een daad stelden waardoor de belangen van de bond kunnen worden geschaad. Directie en bewindvoerder van de in surséance van betaling verkerende Beurs Express NV hebben de nog resterende 45 personeels leden ontslag aangezegd. Wat er met het financiële weekblad van dezelfde naam zal gebeuren is nog niet zeker. Getracht wordt hiervoor een gegadigde te vinden, waarna eventueel het blad zal kunnen blijven verschijnen. het thans iets beter gaat in deze sector. Het tot het concern behorende Westours heeft thans 65 pet. meer boekingen en het s.s. „Rotterdam” is de laatste acht weken volledig bezet. Overigens ziet het er voor de HAL niet zo somber uit, zo Met de raad van commissarissen weten. In de eerste drie maanden van dit jaar heeft HAL dankzij de sectoren transport en handel een positief resultaat geboekt (1,2 miljoen gulden). De resultaten zullen over het gehele jaar 1974 nog wel negatief zijn, maar er zijn goede perspectieven. Een en ander hangt volgens prof. Karsten af van de fluctuatie van de dollar, de onderhandelingen met de Zweedse rede rij Broström en de stijging van de olieprijzen. AMSTERDAM. Voor het eerst sinds maanden is een ziekenhuislening aangekondigd. De lening, waarop op 4 juli de inschrijving openstaat, is 8 mln groot, draagt een rente van 11,5 pet en wordt uitgegeven a pari. De lening wordt afgesloten door H'+ Algemeen Protestants Ziekenhuis in Harlingen, al dus de Amrobank. De datum van stor ting is 1 augustus. Beursnotering zal worden aangevraagd. De aflossing ge schiedt a pari in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 augustus 1975. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is toegestaan vanaf 1984 tot en met 1988 tegen 101,5 pet., daarna tegen 101 pet. Spaaroverschot bij Bondsspaarbanken De Bondsspaarbanken hebben in mei een spaaroverschot geboekt van f 130 mln tegen f 160 mln in mei vorig jaar, het hoogste maandoverschot van ge heel 1973. Vorige maand werd inge legd f 1.480 mln (v.j. f 1.444 mln) en terugbetaald f 1.350 mln (f 1.284 mln) Het totale spaaroverschot over de eer ste vijf maanden van 1974 bedroeg f 160 mln tegen f 428 mln in dezelfde periode van 1973. Eind mei stond een tegoed van f 11.523 mln bij de Bonds spaarbanken uit, aldus de Nederlandse Spaarbankbond. Lagere winst Allied Breweries De winst beschikbaar voor houders van gewone aandelen van het Britse bier- concern Allied Breweries Ltd. (waar toe o.a. in Nederland de Skol Brouwe rijen behoren) is gedaald van 20,5 miljoen pond sterling tot 17,7 mln pond sterling. De winst ner aandeel daalde van 4.39 pence tot 3,75 pence. De omzet steeg van 292,5 miljoen pond sterling tot 354,3 miljoen pond sterling, volgens de niet gecontroleer de cijfers van het bedrijf. Over het lopende boekjaar, eindigend op 28 sep tember, zal een interim dividend op de gewone aandelen van 0,93 pence (v.j. 0,833 pence) per aandeel betaalbaar worden gesteld. Allied Breweries ver wacht een slotdividend te kunnen voorstellen van 1,876 pence, hetgeen neerkomt op een totaal dividend van 2,806 pence per aandeel. Over het boekjaar 1972-1973 werd een slotdivi dend van 3,99 pence uitgekeerd. Dit betekent, rekening houdend met de daaraan verbonden belasting voorhef fing van 4,188 pence (v.j. 3,99 pence) per aandeel, het hoogst maximale di vidend dat op grond van de anti- inflatiewet 1973, is toegestaan, aldus het bedrijf. Groei bij Rabobanken De middelen bij de Rabobankorganisatie zijn in mei met f790 mln toegenomen tegen f580 mln in dezelfde maand van 1973. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg de totale middelengroei f 1,71 miljard en in de overeenkomstige pe riode van 1973 f 1.66 miljard. In het spaarbankberijf werd in mei een posi tief overschot behaald van f 60 mln tegen f 258 mln in dezelfde maand van vorig jaar. De stortingen beliepen f 940 mln (f 985 mln) en de terugbeta lingen f 880 mln (f 727 mln). Eind mei bedroeg het totaal van de aan de Rabobankorganisatie toevertrouwde gelden f28,8 miljard. LUXEMBURG (ANP). De president van Italië Leone, heeft de hoogste Itali aanse onderscheiding toegekend aan de voorzitter van het Europese parlement, mr. C. Berkhouwer. Het is het Groot kruis van verdienste van de Republiek Italië. De onderscheiding werd gisteren in het Europese centrum in Luxemburg aan mr. Berkhouwer overhandigd door de heer Pefini, staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken van Italië. Of met de landelijke normering van de bijstand het veronderstelde misbruik van de ABW (in de visie van de heer Meijer verwaarloosbaar) kan worden aangepakt, is twyfelachtig. De voorberei dingen tot een onderzoek naar mogelijke fraude onder ABW-trekkers en niet te vergeten de rechtswaarborgen van uitkeringsontvangers, zijn begonnen. Meijer kondigde een dergelijk onderzoek tijdens de afgelopen CRM-begrotingsbe- handeling in de Tweede Kamer aan. Het college Algemene Bijstandswet moet nog advies over deze zaak uitbrengen. De staatssecretaris wees er nog eens op dat al dat „gedram” over misbruik de bij standstrekkers uitermate irriteren. „Wanneer is het eindelijk eens afgelopen met dit soont ongemotiveerde agitatie”, vroeg hij zich af. 2.63- 6.25- 6.60- 102.75-105.75 36.50- 40.00 10.50- 11.70 2.74- 2.84 52.75- 56.25 87.25- 90.25 59.50- 62.50 47.75- 50.75 43.50- 46.50 14.55- 14.85 4.63- 4.93 8.50- 9.70 72.00- 75.00 16.50- 19.50 Een eenvoudige becijfering maakt dui delijk dat de basisbedragen voor gehuw den per 1 juli ten opzichte van decem ber 1973 met een nettobedrag van f 31,86(dat is een stijging van 20 percent) zullen stijgen. Voor de onvolledige ge zinnen is deze stijging ƒ28 (eveneens 20 percent) en voor alleenstaanden bijna 15 (een toename van 13 percent). In deze bedragen zijn de tussentijdse ver hogingen van de bijstandsuitkeringen per 1 januari en 1 april en de halfjaar lijkse stijging van het minimumloon be grepen. Kijkt men slechts naar de op trekking tot het netto-minimumloon, dan houdt dit een verbetering voor vol ledige en onvolledige gezinnen van netto 10 tot 12 per week in. De verhoging voor alleenstaanden is minder groot. De alleenstaande bijstands ontvanger kreeg in feite reeds 70 per cent van het netto-minimumloon (men gaat erbij de toepassing van de bij standswet van uit dat alleenstaanden 70 percent van de uitkering van echtparen krijgen), omdat in de praktijk werd uitgegaan van de verhouding 100 75. De optrekking van de bijstandsnorm maakt het nu mogelijk de uitkeringen van alleenstaanden terug te brengen tot de verhouding 100 70, zoals deze ook in de AOW functioneert. Een andere belangrijke regeling is dat voor thuiswonende., een verhoging wordt :ngevoerd van het bedrag („be scheiden vermogen”), waarmee geen re kening wordt gehouden als de bijstand wordt aangevraagd. Voor gezinnen wordt dit gebracht op 9000, voor al- Vernieuw het. Toon een modern uiterlijk naar binnen en buiten. In ons Informatiecentrum staan zeer fraaie en funktionele kantoormeubelen. En... s Aspa garandeert u tenminste één nieuw idee. Saoedi-Arabië en de kleinere Arabi sche oliestaten langs de Perzische Golf zullen de omvang van hun produktie afhankelijk stellen van politieke facto ren, aldus de Amerikaanse nota. Aange nomen wordt dat Saoedi-Arabië zijn produktie geleidelijk zal opvoeren zolang koning Feisal ervan overtuigd is dat „er voortgang wordt gemaakt bij het zoeken naar een oplossing van het conflict tus sen Israël en de Arabische landen”, al dus de nota. Zowel de omvang van de produktie van ruwe olie als de hoogte van de prijs die voor de ruwe olie betaald moet worden, hangt nu in hoge mate af van de houding van Saoedi-Arabië, dat 26 percent van de totale olieproduktie van alle OPEC-landen voor zijn rekening neemt. Sjeik Achmed Zaki Jamani, dé Saoedische olieminister, streeft sinds maanden naar verlaging van de prijs voor ruwe olie, die in december, vooral onder invloed van Iran, abrupt werd verhoogd tot zijn huidige niveau. Volgens het doorgaans zeer goed geïn formeerde Engelse weekblad „The Eco nomist” heeft Saoedi-Arabië mogelijk al zijn olieproduktie opgevoerd om een verlaging van de prijs op de wereld markt af te dwingen. Volgens sommige waarnemers, schrijft het blad, bedraagt de Saoedische produktie al 9 miljoen barrels per dag in plaats van 8,5 miljoen vaten, het niveau dat Saoedi-Arabië officieel aanhoudt. Van doorslaggevend belang is nu het akkoord dat Saoedi-Arabië waarschijn lijk in juli zal afsluiten met Aramco, de oliemaatschappij die het overgrote deel van de Saoedische olieproduktie contro leert. Aangenomen wordt dat Saoedi- Arabië Aramco, die weer eigendom is van de vier grootste Amerikaanse olie maatschappijen, voor 100 percent zal overnemen (tegen betaling van een aan zienlijke schadevergoeding). Nationalisatie van Aramco betekent automatisch dat het hele systeem van OPEC om prijzen voor ruwe olie vast te stellen herzien zal moeten worden. De Verenigde Staten hebben er in het jongste verleden geen twijfel over laten bestaan dat zij OPEC een doorn in het oog van dé (westelijke) wereld vinden. En Washington zou niets liever zien dan dat de OPEC een krachteloze organisatie wordt, al was het maar om andere grondstoffenproducerende landen af te schrikken het OPEC-voorbeeld na te volgen. 1 BpL i“i’j2RpL c n r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15