Ruime zege schaakteam WK VARIA NEDERLANDSE DAMESTOP UITGESCHAKELD ELLIE APPEL STELDE TELEUR dan tangodansers op Wales Zweden willen geen heldenrol spelen... Meer communisten Duidelijk Du bleus «i I 21 SPORT 26 1974 WOENSDAG JUNI Boycot H Schuld Veelbelovend VOETBALWEEKBLAD ACTUEEL Nerveus ■U Kot JOHAN CRUYFF, WERELDKAMPIOEN WIM RIJSBERGEN: EEN BROEKIE IN DE BRANDING POLEN HEEFT DE GOUDKOORTS F 1,25 overal verkrijgbaar Mondjesmaat Vrij om te gaan? (Van onze sportredactie) w Henk Burgwal: teleurgesteld. Marijke Schaar kwam in de eerste ronde op Wimbledon letterlijk en figuurlijk ten val. De ko- naar (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Walsh niet onthullend kleurrijk altijd in de aanval V— De wedstrijd tegen Joegoslavië ging verloren met 1,5-2,5. De tot grootmeester benoemde Jan Timman kwam gister morgen tegen Gligoric niet verder dan remise, nadat de partij maandagavond was afgebroken. uit te lopen”. In Mönchengladbach is het na afloop van de succesvolle wed strijd tegen Uruguay een geweldig feest geweest. Vrouwen, verloofden en vrien dinnen vierden het feest mee en pas laat in de nacht kwamen de spelers in het Holiday Inn-hotel in Mönchengladbach terug. doe ik pas als zo’n jongen je rondjes laat rennen op de baan”. Ik citeer een van de rustigste ge dichten: de commandant: mijne heren, goede morgen u bent erg verzwakt. ik zal u daarom afraden in de felle zon op de tribunes NICE (ANP). In de elfde ronde van de finale van de Olympiade hebben de Nederlandse schakers met 4-0 gewonnen Van Wales. Hiermee zijn zij zelfs op de vierde plaats terecht gekomen maar dat zal slechts tijdelijk zijn want de Ameri kanen, die een half punt achter staan hebben nog gunstige afgebroken partij en. De succesreeks van het Nederlandse elftal is niet overal met instemming ont vangen. Dinsdagochtend is Joop Niezen, voorzitter van de Nederlandse sportpers (NSP) ontboden in het Oranje-trainings- kamp. Johan Cruijff, als aanvoerder en een paar demonstraties. Vooral bij de wedstrijden van Chili hebben de de monstranten zich geducht geweerd, culminerend in een snelle rush over het veld met een spandoek waarop Chili, bij wijze van wensdroom, soci alistisch werd genoemd. De Westduïtse pers heeft dit inci dent wel gemeld, evenals eerdere do- monstraties, maar ik heb er geen foto’s van gezien, misschien omdat ik de goede kranten niet heb opgeslagen, deze mogelijkheid wil ik open laten. U kent de voorgeschiedenis. Chili be reikte de eindronde doordat Rusland weigerde de return (na het gelijke spel in Moskou, dat natuurlijk ook al niet gespeeld had moeten worden) in het stadion van Santiago te spelen waar kort tevoren nog duizenden aanhangers van Allende gevangen ge houden, en ten dele ook gemarteld en doodgeschoten waren. Men sprak van „een bloedbevlekt stadion”, waarmee het stadion overi gens weer in zijn oorspronkelijke functie was hersteld, want ook de eerste collosseums in het Romeinse keizerrijk waren oorden waar veel bloed vloeide, ook van gevangen ge nomen vijanden trouwens, die dan onder het oog van een enthousiast De indeling van de vier groepen in de eerste ronde was gebaseerd op een strak ritme: een kapitalist, een com munist, een tangodanser en een kneusje. De bedoeling was natuurlijk dat er vier kneusjes zouden afvallen, dat de vier kapitalisten de volgende ronde zouden halen en dat de com munisten en de tangodansers onder ling zouden uitvechten wie er verder zouden mogen. De stand aan kop is nu: 1. Sovjet unie 34 punten, 2. Joegoslavië 27,5 en 2 afg., 3. Bulgarije 27,5, 4. Nederland 26,5, 5. Verenigde Staten 26 en 1 afg., 6. Hongarije 25, 7. West-Duitsland 23 en 1 afg.' Een veelbelovende jongeling die zich wel handhaafde, was de 19-jarige En gelsman Buster Mottram, die veel in druk maakte tegen de 11 jaar oudere Amerikaan Charlie Pasaren. Mottram is zo langzamerhand Engelands enige hoop, nu zelfs de nationale held Roger Taylor het heeft laten afweten. Ook een andere oudgediende wankelde: titelhouder Jan Kodes had vijf adembenemende sets no dig om zich de jonge Zweed Leif Jo hansson van het lijf te houden. De verklaring is vrij simpel: als een speler van het nationale elftal of van een Oostduitse club, die deelneemt aan Europa-Cupwedstrijden in een kapitalis tisch land zou achterblijven en profvoet baller zou willen worden bij een betaal de club, dan zou de Oostduitse voetbal bond hem onmiddellijk een schorsing van een of twee jaar opleggen. En omdat de DDR sinds 1952 is aangesloten bij de FIFA zou de FIFA die schorsing overnemen, waardoor de betrokken spe ler geruime tijd niet in actie zou kunnen komen. In de twee ronde zit Nederland nu met één communist (DDR) en twee tangodansers: Brazilië en Argentinië. Onze eerste concurrent, en tevens in vele opzichten onze gelijke, Zweden, heeft het heel wat zwaarder vrees ik: kapitalist West-Duitsland en de com munisten Joegoslavië en Polen. Er is echter één verschil. Wij wegen af welke groep en welke tegenstanders zwaarder of lichter zijn, zonder te beseffen dat al die andere landen ons als de zwaarste tegenstander incalcu leren. Zweden prijst zich gelukkig dat het niet in onze groep A zit en Brazilië, Argentinië en de DDR kla gen ach en wee omdat zij bij ons zitten ingedeeld. Dat is het aardige effect als je als een der sterksten mag worden beschouwd: in welke groep en met welke landen je ook ingedeeld wordt, met de moeilijkste met militaire marsmuziek te gaan zitten. waarom wilt u niet liever morgen gelucht worden als het bewolkt is? tenslotte moet u hier nog lang blijven. Het moet voor de Duitse voetbalau- toriteiten ook een hele opluchting zijn dat zulke dubieuze landen als Chili (met zijn fascistische martelre- gime) en Haïti (met zijn „Tontons Macoutes”, de geheime politie met de weerspiegelende zonnebrillen op) nu zijn uitgeschakeld. Dat scheelt weer En trainer Ericsson: „Ik ben realist genoeg om bij al ons streven naar suc ces te beseffen dat we het tegen zulke ingespeelde teams als Polen, die in hun eigen competitie nota bene de laatste maanden hetzelfde ritme hebben gevolgd als hier tijdens de WK, namelijk drie duels in acht dagen, bijzonder moeilijk zullen krijgen. Hun spelers zijn al maanden bij elkaar, hebben veel geoe fend. Wij kennen elkaar sinds een paar weken en hebben in die tiid maar moe ten zien hoe het allemaal aansloeg”. Wimbledon te winnen. De on verzetten j- ke Australiër, als negende geplaatst, dwong ook gisteren weer veel respect af. Trainer Ericsson liet zijn mannen nog even trainen om, zoals hij zei: „De feesvreugde van Mönchengladbach er- Die calculatie is maar ten dele opgegaan. Weliswaar vielen drie van de vier kneusjes (Australië, Haïti en Zaïre) inderdaad af, maar het vierde kneusje, dat al direct na de indeling geprotesteerd had tegen het feit dat het als zodanig was behandeld, be reikte de volgende ronde ten koste van de tangodanser en de communist. Ik bedoel dus Zweden. Ook haalden twee van de vier kapitalisten de volgende ronde niet: Schotland en Italië. De communisten overleefden nog het beste: alleen Bulgarije kreeg de zak. Trainer Gorski van Polen desge vraagd: „Die Zweden praten altijd zo bescheiden. Dan zijn ze het gevaarlijkst. We weten dat ze goed kunnen voetbal len. Anders komen ze niet in de tweede ronde. We zijn gewaarschuwd. We laten ons echt niet door hun bescheidenheid in de boot nemen”. In The Observer had Ronald Atkin daar een mooi beeld voor: „Trams reden voorbij met gegijzelde Oranje- supporters, wier monden geluidloos open en dicht gingen als van vraat zuchtige goudvissen”. Maar het meest heb ik toch gelachen, toen voor de wedstrijd tegen Zweden een groepje Zweedse supporters met hun blauw gele outfit in het gras naast het stadion zat. Er kwam een even groot groepje Hollandse supporters aan, met oranje petjes en oranje T-shirts en oranje toeters, zij vormden auto matisch een heksenkring rond het groepje Zweden, bliezen luidkeels op hun toeters en zongen: „Hi-ha- hondelul, Zweden grote flauwekul!” Omdat zij het woord Zweden ver stonden, namen de Zweedse suppor ters deze onverwachte hulde met een dankbare glimlach in ontvangst. WERELDSTOPPER Cruijff: „Zowel in de voorbereidings periode als nu, schrijven de journalis ten dermate negatief dat we ze hier niet meer willen zien”. Omdat een boycot niet mogelijk was, besloten de spelers in geen geval meer met de verslaggevers van die krant te spreken. Edström (PSV): „Onze trainer kan vertellen wat hij wil, maar we gaan er toch echt wel tegenaan. Die Polen zullen zich door zijn woorden heus geen zand in de ogen laten strooien. Niet dat we Hij overmeesterde in de mooiste partij van de dag een van de veelbelovendste jonge sterren: de 20-jarige Indiër Vijad Amritraj, vorig jaar in vijf sets uitge schakeld door de latere winnaar Jan Kodes. De gave techniek van de Indiër leverde Rosewall weliswaar grote pro blemen op, maar het inzichten de koelbloedigheid van de veteraan zege vierde uiteindelijk toch: 6-2, 5-7, 9-8, 6- 1. Rosewall: „Ik ben inmiddels een ver mogend man geworden, maar het is nog niet nodig dat ik met tennis stop. Dat Drysdale, zal Okker deugd hebben ge daan. De Zuidafrikaan verspeelde de eerste set met liefst 6-0 aan een onbe kende Amerikaan alvorens zich moei zaam te herstellen. STUTTGART. Ondanks de onverwach te kwalificatie is de Zweedse coach Erics son met beide benen op de grond blijven staan. „We maken ons geen enkele illusie de laatste vier te kunnen be reiken. We zitten in een bijzonder zware groep, maar zijn er toch tevreden mee. Als je nu vierde wordt, is het toch geen afgang. En bovendien, ik speel niet graag tegen Zuidamerikaanse ploegen. We gaan zonder meer weer op de aanval Spelen. We hebben niets te winnen of te verliezen. Ons doel is bereikt: de tweede ronde. Dat neemt niet weg dat we er voor 100 procent tegenaan gaan. Je kan nooit weten, is het niet. Veranderingen in de basisopstelling breng ik niet aan, alleen Kindvall speelt niet. Hij heeft een lichte liesblessure. In zijn plaats denk ik Tapper op te stellen”. tegenstander krijg je nooit te maken: jezelf! Ajax klaagt nu ach en wee omdat het zijn beste spelers kwijtraakt aan het kapitalisme van de Spaanse voet balwereld. Eerst Cruyff, nu Neeskens, de hemel mag weten wie er nog zullen volgen. Het is sneu inderdaad, maar echt veel medelijden kan ik toch niet opbrengen. Want Ajax kocht zelf Neeskens van RCH weg (en waar is RCH gebleven?), en heeft nu ook pas in West-Duitsland Jong bloed ontdekt, hoewel die naar mijn beste weten al 14 jaar in Amsterdam keept. Kleine vis wordt gegeten door grote vis, grote vis wordt opgeslokt door grootste vis, zo gaat dat nu eenmaal in de vissenwereld. Jong bloed kan u daar alles over vertellen. Zweden is dat bijna niet mogelijk. Onze beste spelers zitten daarom in andere landen”. Oranje is niet alleen een mooie, maar ook een handzame en zeer dui delijke kleur, waar we als Oranje- supporters enorm veel gemak van hebben. Laten we niet vergeten dat het oorlogsschip dat de eerste water stofbom moest „opvangen”, geheel oranje werd geschilderd omdat we tenschappelijk bewezen was dat dit de duidelijkst zichtbare kleur was. We overheersen, als supporters, dus niet alleen in getal bij de wedstrijden van het Nederlands elftal, maar ook in kleur. publiek met elkaar of met leeuwen totterdood moesten vechten, je weet niet wat de voorkeur verdient. In ieder geval ben ik blij dat Chili nu is uitgeschakeld, want het bleef toch een angel in het vlees van dit wereldkampioenschap. Over die sfeer in het stadion van Santiago kunt u lezen in „Volk zonder geweren vodjes papier uit een voetbalstadion” van Koos Koster, die na de coup van de junta ook tot de stadiongevange- nen behoorde. Gedichten en berich ten. Bijvoorbeeld het bericht dat het de leden van de voetbalselectie ver boden is lang haar te dragen: „Het voeren van een zekere haarlengte zou in het buitenland als minder net kunnen worden opgevat en in Chili wil men nu juist een onberispelijke indruk maken op de rest van de wereld, wat een begrijpelijk streven is”. woordvoerder van de selectie, deelde Niezen mee dat de spelers geen prijs meer stellen op journalisten van De Volkskrant. ons favoriet achten, maar het gaat wel steeds beter in ons team. We worden meer een eenheid. De combinatie in de aanval met Sandberg zit goed in elkaar en we hebben een doelman Hell- ström die er zijn mag. FC Kaisers lautern, waarbij hij gaat spelen, zal blij met hem zijn. Het is goed voor het Zweedse voetbal dat we de tweede ron de hebben bereikt. Misschien dat er nu in eigen land wat meer waardering voor de voetbalsport komt. Wij gaan niet voor niets naar het buitenland om met voetbal geld te kunnen verdienen. In F per Uowrament I «omkoper (F. 15.6(1 B ««or 13 nrs.| Stuc F cm briefkaart met Uw «na en ains na Kiek, putkn L WO. Amunlem ef k M123-339040 WUeaucM 1 bereikbaar) 1 WIMBLEDON Betty Stöve, Marijke Schaar en Ellie Appel kunnen Wimbledon wat het enkelspel betreft alweer de rug toekeren. De drie Nederlandse topspeelsters slaagden er gisteren niet in de eerste ronde te overleven. Een trieste afspiegeling van het matige niveau van het Neder landse damestennis? Het zou in dit geval nogal onrechtvaardig zijn om die vraag bevestigend te beantwoorden. Daarvoor hadden met name Betty Stöve en Marijke Schaar het bij de loting te slecht getroffen. De KNVB heeft onmiddellijk het or ganisatiecomité ingeschakeld. Twee ver tegenwoordigers zijn naar de „ruilbeurs” in Frankfurt geweest, maar kregen te horen: uitverkocht. Er zijn geen kaarten meer. Ze liggen bij particulieren. Betty Stöve trof in de als zesde geplaatste Australische Kerry Melville een geroutineerde, taaie tegenstandster. In technisch opzicht bleken beide speel sters aan elkaar gewaagd, maar de bete re mentale instelling van de Australi sche gaf de doorslag. De nerveuze Stro ve moest de eerste set met 4-6 afstaan, herstelde zich in de tweede reeks (6-4) en nam in de beslissende set zelfs een 3- 1-voorsprong. Toen viel zij echter op nieuw ten prooi aan haar traditionele twijfel Kerry Melville profiteerde er gretig van en haalde de set en daarmee de party naar zich toe (4-6). Vielen voor de nederlagen van Betty Stöve en Marijke Schaar gerechtvaar digde excuses aan te voeren, de uitscha keling van de Beverwijkse Ellie Appel was ronduit teleurstellend. Vooral Tom Okker zal over dat negatieve resultaat zijn bedenkingen hebben, omdat hij er voor gezorgd heeft dat Ellie Appel van de Canadese stad Toronto een prof- aanbod krijgt. Die offerte kon echter wel eens schielijk worden teruggetrokken gezien de matige prestatie van Ellie Appel tegen de Zweedse Marie Wikstedt, slechts vijfde op de ranglijst van haar land. De anders zo onbevangen spelende Ellie Appel haalde geen moment haar normale niveau. Ze wist zelfs niet te profiteren van de zenuwcrisis bij haar opponente, zich opvallend manifesterend in een rode huiduitslag op haar benen en armen. In tranen uitbarstend, moest EJlië Appel ten .slotte berusten in een nederlaag: 6-3, 4-6, 6-4. „De wonderen zijn de wereld nog niet uit”, meent de 39-jarige Ken Rosewall, die dit jaar een tiende poging waagt om Voor de niet spelende Tom Okker bracht de dag van gisteren toch nog twee aangename verrassingen. In de vol gende ronde ontmoet hij niet de Frans man Pierre Barthes, maar de 30-jarige Hongaar Szaboles Barany. De noncha lante Barthes beleefde een ongelooflijke off-day tegen de degelijke, maar middel matige Barangy, die met 6-2, 6-2, 6-0 zegevierde. Ook het zwakke spel van een andere toekomstige tegenstander, Cliff ders zelf. Al maanden geleden hebben we gevraagd of ze niet meer dan 1500 kaartjes moesten bestellen. We hebben toen de mogelijkheid opengelaten om later nog een nabestelling te doen. We hebben niets gehoord. Het reisbureau Maduro in Den Haag nam maar een paar honderd kaartjes af. Ze wilden geen risico lopen. Dat moeten ze nu bezuren”. Henk Burgwal stelt daar tegenover: „We hebben voor 1,8 miljoen gulden aan kaarten geïnvesteerd. We hadden er net zo goed mee kunnen blijven zitten. Het was niet te voorspellen dat Nederland ineens zo warm zou lopen. Gezien de ervaringen in Frankfurt opgedaan, zie ik het somber in voor de wedstrijd tegen de DDR. We krijgen geen kaarten meer. Misschien dat enkele Nederlandse reis bureaus nog iets hebben, maar meer dan een paar honderd krijgen we er nooit los.” Belangrijkste uitslagen: Heren enkelspel, eerste ronde: Blessen (vst)—Nowicki (Pol) 6—4, 6—4, 7—5, Barany 1 (Hon)—Barthes (Fra) 6—2, 6—2, 6—0, Panatta (Ita>—Pohmann (WD) 4-6, 6-2, 6-3, Dominguez (Fra)—Tiriac (Roe) 6—3, 60, 8—6, Crealy (Aus)—Taylor (Eng) 46, 9—8, 6—3, 98. Tweede ronde: Dent (Aus)—Dibley (Aus) 4— 6, 46. 98, Mottram (Eng)Pasarell (VS) 62. 9—8, 9—7, Rosewall (Aus)—Amritraj (Ind) 6—2, 5— 7, 9—8. 6—1. Dames enkelspel, eerste ronde: Sharon Walsh (VS)—Jeanne Evert (VS) 86, 6—4, Virginia Wade (Eng)Virginia Burton (Eng) 60, 60, Kerry Melville (Aus)Betty Stove (Ned) 6—4, 4—6. 6—4. Heren enkelspel, tweede ronde: Kodes (Tsj)—Johansson (Zwe) 3—6, 7—5, 6—3, 4—6, 6— 4, Gorman (VS)—Yulll (Za) 6—3, 7—9, 8—6, 6—3. Heren dubbelspel, eerste ronde: Hewitt- McMillan (Za)—Bertram (Za)-Pattison (Rho) 7— 9, 6—0, 6—2, 6—1, Ashe-Tanner (VS)—Crealy (Aus)-Parun (NZe) 6—2, 6—3, 64, Connors (VS)-Nastase (Roe)A. Amritraj-V. Amltraj (Ind) 6-3, 6-4, 8-6, Davidson-Rosewall (Austr.) -Case-Master (Austr.) 6-3, 6-4, 6-4, Maud (Za)-Taylor (Eng)Vasques-Vilas (Arg) 57, 6—0, 6—1, 64. Lutz-Smoth (VS)—Bengtson- Borg (Zwe) 5—7 6—0, 6—1. 6—4. HILTRUP KNVB’s secretaris-pen- ningmeester Henk Burgwal zit met de handen in het haar. Omdat hij er ook niet op had gerekend dat het Nederlands elftal de tweede ronde van het wereld kampioenschap zou bereiken, is er door de KNVB en het reisbureau Maduro slechts mondjesmaat aan kaarten inge kocht. Woensdag, voor de wedstrijd te gen Argentinië, heeft de bond 27.000 kaarten gekregen en volgende week woensdag tegen Brazilië kunnen in elk geval 20.000 Nederlanders op een plaats je rekenen. Het grote probleem is het duel tegen de DDR. waarvoor Nederland slechts 3000 toegangsbewijzen heeft. De reden is, dat de Westduitsers erop hadden gerekend dat hun ploeg als eer ste in groep 1 zou eindigen en dus in Gelsenkirchen voor de .tweede ronde zou aantreden tegen (waarschijnlijk) Neder land. Henk Burgwal: „Veel Westduitsers zullen wel van hun kaarten afwillen, maar zullen even wachten, omdat ze zondag op de zwarte markt een hoop waard zijn als de Nederlanders op de bonnefooi naar Gelsenkirchen men”. Horst Schmidt, de in Frankfurt geze ten man die gaat over de verdeling van de kaarten, is echter scherp in zijn oordeel: „De schuld ligt bij de Nederlan- Marijke Schaar moest het opnemen tegen de als derde geplaatste Evonne Goolagong, Wimbledon-winnares van 1971. Uitgezonderd haar coach Vic Ed wards, verwacht niemand dit jaar een nieuwe Wimbledontitel van de 22-jarige Australische, omdat de stedencompetitie van het World Team Tennis (WTT) haar te zeer zou hebben uitgeput. Edwards beweert echter hardnekkig: „Als Evonne Wimbledon wint, zal ze dat juist te danken hebben aan de WTT. Evonne heeft één zwak punt: ze komt te laat in haar ritme. Bij WTT spelen ze slechts één set en daarom heeft Evonne zich vanaf het eerste punt moeten leren con centreren. Dat is haar spel duidelijk ten goede gekomen”. Edwards kon het wel eens bij het réchte eind hebben. Zelfs tegen de toch enkele klassen zwakkere Marijke Schaar bleef Goolagong voortdurend optimaal geconcentreerd. Haar aandacht verslapte geen moment en ze liet haar tegenstand ster voor elk punt vechten. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Marijke Schaar in een half uur haar vierde nederlaag tegen Goolagong leed: 6-1, 6- 1. i. Wordt een speler van het voetbalteam van Oost-Duitsland vrijgegeven als na deze wereldkampioenschappen een prof*- club uit een ander Europees land hem wil aantrekken? DDR-coach Georg Buschner: „Over een aanbod van een profclub moeten onze spelers zelf beslis sen. Zij mogen van de Oostduitse voet balbond zo’n aanbod accepteren”, praktijk is echter dat er in de laatste tien jaar zelden of nooit een Oostduitse speler in het vrije Westen is gaan spe len.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21